S)e £eidóeSotvtcï/nt Wild kolendebat in Belgische Kamer Bloedige onlusten in de Franse Kongo k iCVJZL Makarios maakt bezwaren te Londen Algemene staking in de Borinage HOE wordt het Iets meer wind Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 19 FEBRUARI 1958 50ste JAARGANG No. 14641 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. f 0.59 p. w„ 2.55 p. mnd„ 7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.—. Kolenstof wolk in Belgische Kamer Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 In Vlaanderen meer werkloosheid dan in Wallonië Een communist, twee socialisten en een lid van de christelijke volkspartij hebben de Belgische minister van economische zaken, Van der Schueren, woensdag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers geïnterpelleerd over het kolenvraagstuk De vergadering droeg een zeer rumoerig en verward karakter en er deden zich taferelen voor, die herinneringen opwekten aan de debatten over de koningskwestie, nu reeds weer acht jaar geleden. De interpellanten werden herhaaldelijk door allerlei uitroepen onderbroken en men verweet elkaar in heftige bewoordingen verantwoordelijk te zijn voor de moeilijkheden die thans in de kolenbekkens zijn ontstaan. De voorzitter, baron van Kronacker wond zich hevig op over de ongedisci plineerde houding der Kamerleden en trachtte met hevig gehamer of door het luiden van de alarmschei de afgevaardigden tot de orde te roepen, meestal zonder enig resultaat. De toestand werd echter nog kri- tieker, toen minister Van der Schue ren de interpellanten ging beant woorden of althars trachtte dit te doen. Ieder ogenblik werd hij van linkse zijde onderbroken en zelfs een bezoeker op de publieke tribune ont zag zich niet de minister allerlei ver wijten toe te roepen. Toen de interrupties al te erg wer den, hief de minister in wanhoop beide armen op naar de voerzitter, die toch vol energie gehamerd en ge beld had, griste wit van woede zijn papieren Dij elkaar en verliet onder gejuich van socialistische zijde en onder de uitroep van „Schande" van de Katholieke kant het spreekge stoelte. De voorzitter wist toen niet beter te doen dan de vergadering maar een uur te schorsen om *de ge moederen tot rust te laten komen. Na de hervatting. Ook na de hervatting bleef het nog zeer rumoerig in de Belgiscne Kamer. Minister Van der Schueren wees er bij zijn beantwoording van de inter pellanten op, dat de Nationale Kolen- raad beslist over het ritme en de datum, waarop de onrendabele mij nen gesloten zullen wc den. Reeds de regering onder de socialist Van Acker had een plan opgesteld, op grond waarvan de produktie met 4 tot 5 Kolenstof miljoen ton per jaar zou worden ver minderd. Het is dus zeer onredelijk zo betoogde nij, de sanering van de mijnen alleen toe te schrijven aan het toedoen van de huidige regering. Het E.G.K.S.-verdrag verplicht de regering, de beslissingen van de Hoge Autoriteit op te volgen. De minister legde er de nadruk op, dat de rege ring alles zal doen om werk te ver schaffen aan de mijnwerkers, die als gevolg van de sluiting der mijnen werkloos zullen worden. Van Ameri kaanse zijde heeft men zich bereid verklaard in de landen van de Ge meenschappelijke Markt te investe ren, terwijl men ook van Nederlandse zijde, in het Waalse land industrieën zou willen oprichten. Tenslotte deed minister Van der Schueren een beroep op de werk gevers en werknemers de problemen in gezamenlijk overleg op te lossen. Vlaanderen is er yrger aan toe. Premier Eyskens zei in dit steen- kolendebat, dat langer dan zes uur duurde en eerst woensdagavond laat eindigde, dat Vlaanderen veel meer getroffen wordt door structurele werkloosheid dar Wallonië. In Gent zijn bv. meer werklozen dan in de gehele Borinage. De toekomst van België hangt af van de vraag, zo ver klaarde hij verder, of het zich zal kunnen aanpassen aan de Gemeen schappelijke Markt. ".Villen wij onze welvaart verhogen, dan zullen wij allereerst moeten beginnen, allerlei structuurvormingen ter hand te ne men en één daarvan is de sanering der mijnen. Eén der interpellanten, de Katho lieke Volksvertegenwoordiger Bert- rand, constateerde met enige bitter heid, dat men in de Borinage jaren lang heeft kunnen leven van subsi dies, die door Walen en Vlamingen werden goedgekeurd, terwijl in het Vlaamse land 200 ondernemingen ge sloten moesten worden. In West- Vlaanderen alleen reeds bevindt zich thans 40 procent van het totale aan tal werklozen in België. In deze pro vincie, zo besloot hij, is men echter niet in opstand gekomen, en hier heeft men de rust en kalmte be waard. DE STAKINGS ACTIE De bond van socialistische mijn werkers in het gebied van Luik heeft besloten, zich met ingang van don derdag bij de stakingsactie van de mijnwerkers in de Borinage aan te sluiten. In totaal /uilen er dan 100.000 stakers zyn. In de vier Waalse kolenLekkens de Borinage het centrum, het ge bied van Charleroi en de streek van Luik zal de staking totaal zijn. Deze actie wint nog aan kracht door het besluit tot een a gemene staking in de Borinage op donderdag. Stakers hebben gisteren het ver keer op de spoorlijn tussen Brussel en Parijs en tussen Bergen on Valen ciennes trach en stil te leggen, ter wijl zij langs diverse andere lijnen de draden van de seinpalen hebben doorgesneden. De Belgische spoorwegen hebben alle mogelijke veiligheidsmaatrege len genomen om incidenten te kun nen vermijden en oeschadigingen aan de spoorlijnen of de -eimnstallaties door stakers te voorkomen en even tueel onmiddellijk te herstellen. Ook de politie houdt een oogje in het zeil op de stations. België herdacht Koning Albert Tussen de negers onderling In de Franse Kongo zijn gisteren opnieuw bloedige gevechten uitge broken tussen de twee grootste poli tieke partijen, die zijn gebaseerd op de twee grootste stammen. In totaal zijn nu reeds 54 personen, allen ne gers, omgekomen. Gisteren werd met kapmessen, spe ren en stokken zwaar gevochten in enkele inheemse wijken van Brazza ville. De Fransen hebben militaire ver sterkingen laten aanrukken. De toe stand schijnt steeds ernstiger te wat den. Frans Kongo is onlangs een half- autonome republiek geworden in het Franse gemenebest. De relletjes zijn van andere aard dan de recente wanordelijkheden in de Belgische Kpngo. In Brazzaville komen de Afrikanen niet in verzet tegen de blanken, maar zü hebben 'n onderlinge twist, aldus Franse waar nemers. Brazzaville heeft twee negerij - ken, die aan tegenovergestelde kan* ten van de stad liggen. In de ene wjjk wonen ongeveer 60.000 M'bochis, die de volkspartij vormen en in de an dere 60.000 Balalis, die de socialisti sche partij vormen. Tot voor kort be stond de regering uit vijf M'bochis en vijf Balalis. Op een gegeven ogen blik liep echter een van de M'bochis over naar de tegenpartij, die toen de meerderheid kreeg en meteen in de regering het roer in handen nam. Hierdoor zijn de onlusten ontstaan. Het ministerie van binnenlandse za ken heeft de bevolking verzocht al leen dan op reis te gaan als het strikt noodzakelijk is. Inmiddels heeft de Franse vertegenwoordiger bij de re publiek met goedkeuring van de re gering de verantwoordelijkheid voor de openbare orde op zich genomen. In de voorsteden van Brazzaville werden ook woensdag weer huizen in brand gestoken; in de Europese wijk is het echter rustig gebleven. Eisenhower over Dulles President Eisenhower heeft op zijn persconferentie verklaard, dat Dulles precies degene is die hij nodig heeft, als deze meent dat hij in staat is zijn functie te blijven vervullen. President Eisenhower zei, dat de dokters van Dulles hem hadden ver zekerd, dat de ziekte noch hoofd noch hart van Dulles had aangetast. Eisenhower zei, geen man ter we reld te kennen, die Dulles zou kunnen evenaren in verstand en kennis op het gecompliceerde gebied van bui tenlandse zaken. Daarom is Dulles zolang hij meent in staat te zijn zijn ambt te blijven uitoefenen, precies degene die Eisenhower nodig heeft. De president verklaarde, dat hij met niemand de mogelijkheid van een opvolger had besproken. Dinsdag beeft België hulde gebracht aan koning Albert, die 25 jaar geleden bij het beklimmen van een helling in de Ardennen om het leven kwam. Bo\enste foto: in Brussel defileerden 5000 scholieren langs hei standbeeld van de koning. Foto onder: koning Boudewijn, de leden van de koninklijke familie, leden van de regering en talrijke autoriteiten woonden dinsdagochtend in de kerk van St. Jacob op de Coudenberg te Brussel een dienst bij ter nagedachtenis van koning Albert. V.l.n.r. de ministers Gilson, Vanaudenhove, Harmei, Wigny, Lefevbre, De Vleeschauwer, Van Houtte, Lilar en premier Eyskens en de heren Kronacker, voorzitter van de Kamer, en Struye, voorzitter van de Senaat. DE BELGISCHE STEENKOOL BEKKENS laOB/MSfk \CHIRLEROl\ BENEDEN SAMBEft\ Engelse regering in Londen definitief wordt vastgesteld, aldus is gisteren vernomen. Nadat gisteren in Londen de ge hele dag informeel overleg was ge voerd werd 's avonds een spoedzit ting van de conferentie over Cyprus gehouden. Hier werd nog geen over eenstemming bereikt. Naar verluidt zou er thans ook onenigheid bestaan Italië kan het nu weer zélf doen allerwege horen, dat wij wel op mochten schieten met de ontwikke ling van de kern-energie, want dat de oude traditionele bronnen van éner gie (steenkolen, olie, hout etc.) snel uitgeput zouden zijn. De ontwikke ling der historie heeft zich nu weer eens een grapje veroorloofd en ons een kolencrisis bezorgd, veroorzaakt door een teveel aan steenkolen. En dat ondanks het organiserend talent van de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staal Gemeenschap. Het begon in West-Duitsland, waar men behalve contracten met Ame rika ook in eigen land zoveel 0 produceerde, dat men onder de kolen dreigde te verstik ken. De invoer van Amerikaanse ko len werd stopgezet, met het gevolg, dat deze kolen naar Nederland en België begonnen te rollen. Voor België had dit tot gevolg, dat de regering ging overwegen om een stelletje onrendabele mijnen, die met zware subsidies aan de gang werden -gehouden, te sluiten. Toen er na de oorlog een tijdperk van kolenschaars- te was, waren ze nog goed genoeg om bij te springen, maar in een tijd var overvloed is het economisch niet lan ger verantwoord, ze aan de gang te houden. Nu is dat louter economisch be keken nuttig zowel voor België als voor de K.S.G. in haar geheel, maar niet voor de mijnwerkers, noch voori de Borinage, wier inwoners aan dej mijnen een boterham verdienden., Vandaar de onrust en de stakingen in de Belgische mijnindustrie. Men dreigt met een algemene staking en met een opmars naar Brussel en de Belgische socialisten scharen zich achter deze acties. Vooral met die op mars naar Brussel moet men echter voorzichtig zijn, want het mijnwer kersvolkje in de Borinage bestaat voor 50 uit buitenlanders (Italia nen en Spanjaarden). Het is duide lijk dat een regering zich niet door buitenlanders laat dwingen. Aan de andere kant is het even eens duidelijk, dat men die duizen-; den arbeiders niet zo maar aan hunl lot kan overlaten. De Hoge Autoriteit! van de K.S.G. heeft reeds te kennen! gegeven, dat er plannen beraamd zullen worden om de gedupeerden financieel te steunen. Wanneer men dat een beetje royaal aanpakt in on derling overleg, is het wellicht mo gelijk, dat men een onrendabele tak van industrie afsnijdt en een nieuwe wel rendabele tak ervoor in de plaats stelt. Daarmede zouden niet alleen de mijnwerkers geholpen zijn maar ook het hele land. Daarbij zou het wel aanbeveling verdienen niet uit sluitend naar het Waalse gedeelte van België te zien, maar ook eens aandacht te schenken aan de Vlamin- gen, die evenzeer zo niet meer I Tijdens een plechtige bijeenkomst in Rome zijn de leden van het nieuwe Ital aanse kabinet beedigu. »»e door een structurele werkloosheidzien hier hoe de nieuwe minister van buitenlandse zaken, Guiseppe Pella het eedsformulier voorleest (links), worden geteisterd. I Rechts staan o.a. president Gronchi. tussen Griekenland en Makarios, die steeds onder druk zou komen te staan van de Grieks-Cypriotische lei ders. Een zegsman die in nauw contact staat met de Griekse regering heeft in Athene verklaard dat ingeval de topconferentie over Cyprus die thans te Londen wordt gehouden een mis- Overleg wordt voortgezet Aartsbisschop Makarios, leider van de Griekse Cyprioten blijkt nogal wat bezwaren te hebben tegen de over eenkomst over Cyprus, die in Zürich lukking zou worden, de verantwoor tussen Griekenland en Turkije is ge-1 delijkheid hiervoor berust bij aarts- sloten en die thans in overleg met de i bisschop Makarios en zijn Cyprische Dit nummer bestaat oit 12 pagina's weer? adviseurs. De toestand van de Turkse premier Menderes, wiens vliegtuig dinsdag in de buurt van Londen neerstortte, is goed. Hij zal in korte tijd geheel her steld kunnen zijn. Volgens het Grieks-Cyprische blad „Eleftheria" heeft het weinig ge scheeld of de Griekse minister-presi dent, Karamanlis, was met hetzelfde vliegtuig naar Groot-Brittannië ge reisd als zijn Turkse collega, Men deres. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). LATER OPKLARINGEN. Overwengend droog weer met aanvankelijk op vele plaatsen mist, maar later enkele opklarin gen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Hogere temperaturen overdag. De Bilt, 19 febr. 10 uur. Over Mid den-Europa en het oostelijk deel van de oceaan strekt zich een krachtig gebied van hogedruk uit. Hierin ko men twee kernen voor, beide met een barometerstand van 1041 mb. De ene ligt boven Tsjecho-Slowakije, de an dere nabij de westkust van Ierland. Laatstgenoemde kern beweegt in oos telijke richting, maar neemt in bete kenis af. Dit hangt samen met de aan wezigheid van een depressie bij IJs land. Deze trekt in oostelijke richting en doet in een groot gebied de baro meter sterk dalenv Het gevolg hiervan is, dat op het noordelijk deel van de Noordzee de luchtdrukverschillen snel toenemen en de westzuidwestenwind tot storm of zware storm zal aanwak keren. Ook in onze omgeving komt er iets meer wind. Het ziet er daarom naar uit, dat de mist, die de komende nacht opnieuw zal ontstaan, zich mor gen minder gemakkelijk zal kunnen handhaven dan vandaag. Ook de kans op opklaringen wordt nu iets groter. Stille Omgang 1 maart Handelt als een man, en laat uw hart sterk zijn. 20 Febr. zon op 07.47; onder 18.02; maan op 15.04; onder 05.39. Hooswaterstanden 20 Febr. v.m. 1.15; n.m. 1.36. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden; weer temp. HELSINKI geheel bewolkt 2 C. STOCKHOLM onbewolkt 0 OSLO onbewolkt 3 KOPENHAGEN geheel bew. 2 ABERDEEN zwaar bewolkt 1 LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS mist 2 mist 1 mist 4 onbewolkt 1 mist 2 mist 3 onbewolkt 3 onbewolkt 7 geheel bewolkt 1 mist 1 mist 6 mist 5 onbewolkt 4 onbewolkt 3 onbewolkt 1 onbewolkt 7 onbewolkt 2 onbewolkt 3 onbewolkt 2 onbewolkt 3 licht bewolkt 4 Korreltje Wie is een groot mens? Die het sterkst is in het oefenen van geduld.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1