Douwe Egberts Regering overweegt geen verplaatsing van regeringscentrum tabak Toelating onderwijzers tot enige universiteitsexamens TWEEDE KAMER IN LANG DEBAT Maar Haagse Satellietstad mag geen »slaapstad« zijn TOT 1 MAART GEEN BEKEURINGEN Mijn grootste ontdekking als pijproker Nederlandse varkenshouderij moet positie op Engelse markt versterken Hotelbediende verdacht van overval op oude man WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT i-AGINA H Urenlang heeft de Tweede Kamer j opvoeding hebben genoten, tot de gistermiddag gedebatteerd over het theologische faculteit toe te laten, onderwijs. Er zijn enige wetten, die Reeds is er protest uit de kerken nog aangenomen moeten worden en gekomen. De afgevaardigden wilden eigenlijk heeft minister Cals tochweten wat de minister tot deze weer het beginsel en de verkiezin- maatregelen bewogen had. De be- gen in de Kamer gebracht, want het windsman is hier gisteren niet aan blijkt dat de leden, dit alles toch deze antwoorden toegekomen, maar niet los van hun politieke principes vanmiddag kwam hij nogmaals aan kunnen zien. Er is veel conflictstof het woord. in deze zaken, die men beleidskwes ties zou kunnen noemen. Daarom vroeg de heer Tilanus (CH) ook aan de minister of het wel juist is dat déze Kamer deze zaken behandelt. Het mag dan een stervende Kamer zijn, aldus minister Cals, maar ik heb ais stervende minister nog kracht genoeg om me te verdedigen. Het voornaamste onderwerp was de toelating tot de examens van de universiteit. De regering is er vóór onderwijzers met een volledige be voegdheid het recht te geven univer sitaire examens af te leggen in op voedkunde en psychologie. De Kamer was het in meerderheid met de mi nister eens. Er waren enigen, die niet zo ver en anderen die verder wilden gaan. De heer Kleywegt (P. v. d. A.) voelt er voor de onderwijzers gelijk te stellen met de bezitters van het diploma HBS-A, zodat zij ook de economische en sociaal-politieke we tenschappen kunnen beoefenen. Er bestond echter grote tegenstand te gen zijn mening. Zoals er ook be zwaar bestond tegen het tweede voorstel van de regering, n.L de mo gelijkheid van universitaire studie te verhogen voor bezitters van eind diploma's gymnasium. De heer Kleywegt wees op het feit, dat een volledig bevoegde on derwijzer negen jaar studie achter de rug heeft, tegen een HBS-er maar vijf. Minister Cals stelde daartegen over, dat bij het eindexamen van de kwekeling gekeken wordt minder naar hoeveelheid kennis, dan wel naar zijn kwaliteiten als opvoeder, en of hij in staat is zijn vaklitera tuur in de moderne talen bij te hou den. De heer Tilanus verklaarde zich tégen dit voorstel. De heer Kleywegt diende zelfs een amende ment in, maar dit zal het einde niet halen. Voorlopig. Dr. Albering (KVP) voelde er het meest voor voorlopig het beperkte regeringsvoorstel te aanvaarden. Men heeft nog te weinig ervaring met de nieuwe weekschoolopleiding, terwyl er bovendien een volledige hervor ming van het middelbaar onderwijs wordt voorbereid. Laat* men later nog maar eens praten over de ver dere mogelijkheden van verruiming De waarde van het diploma mag men niet overschatten. De kwestie der verruiming van de examen-mo gelijkheden blijft nog in studie. La ter stelde de heer Stans (KVP) zich op hetzelfde standpunt. Theologische faculteit. In alle partijen was kritiek. Alleen de KVP-er Stans kwam namens een deel van zijn fractie verklaren, dat hij en de zijnen achter de minister stonden. Mej. Agnes Nolte behoorde daar niet toe. De protestantse socialist, de heer Stufkens, gaf een uitgebreid betoog over de betekenis van de klassieke vormgeving voor een theoloog in het bijzonder en van een gymnasiast in het algemeen. Dr. Diepenhorst (CH) gruwde van het voornemen van de minister om de gymnasiasten die de alfa-oplei ding volgen, zelf te laten kiezen, in hoeverre zij zich willen bekwamen in het Grieks. Hij legde voorts na druk op het feit, dat theologen in staat moeten zijn de bijbel in de oorspronkelijke teksten te kunnen le zen. Men zou de hoogleraren in de theologische faculteit verplichten méér Grieks te doceren en daarna wordt de studieduur toch weer ver lengd. Daarnaast wil de minister de men sen die einddiploma alfa hebben, toelaten tot het examen van de me dische faculteit, als zij tenminste verklaringen van de hoogleraren kunnen overleggen, waaruit hen vol doende kennis blijkt. Minister Struycken meent De minister van binnenlandse za- diensten, vaar van de vestiging van ken, bezitsvorming en publiekrech telijke bedrijfsorganisatie meent, dat een harmonische ontwikkeling van de provincie Zuid-Holland niet zal worden geschaad door de vorming van een of meer districten. Minister Struycken geeft dit te kennen in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begro ting 1959 van zijn departer» ent. Ver der zegt hij, met zijn indertijd in de Tweede Kamer gemaakte opmerking over de Haagse agglomeratie: „dat er als het ware een basis van gewilde samenwerking is", niet primair het oog te hebben gehad op het stichten van een nieuwe stad maar op het plan tot vorming van een district. De vorming van districten dient volgens de minister beperkt te blij ven tot die stedelijke agglomeraties, voor welke een zodanige voorziening in het bijzonder aangewezc moet worden geacht; voor andere gebieden zal aan een zodanige bestuursvorm in de regel geen behoefte bestaan. De door enige Een-te Kamerleden gemaakte opmerking over de mo gelijke verplaatsing van vele ambte noren naar oen satellietstad geeft de minister aanleiding cr rp tc wijzen, dat de te stichten nieuwe stad niet het karakter zal moeten hebben van een „slaapstad", maar van een woon- en werkstad. Een verplaatsing van het .egcrings- Zal het amendement Kleywegt de centrum naai elders is bij de regering eindstreep niet halen, dit is niet met zekerheid te zeggen van het amen dement, dat prof. Versteeg indiende en dat het toelaten van b-gymnasias- ten tot de theologische faculteit af wijst. Zoals bekend behoort dit ook tot het voorstel van de regering. De Kamer voelt er blijkbaar niets voor gymnasiasten, die weinig klassieke niet in overweging, verklaart minis ter Struycken voorts, en hij vestigt er de aandacht op, dat de vestiging van rijksdkr.sten elders slechts in beperkte mate verlichting voor de Randstad-Holland kan betekc en. De agglomererende werking ten opzichte van het bedrijfsleven is namelijk niet het gevolg van de aanwezigheid van voor uitstekende ornamenten op auto's Noch bij het departement van jus titie, noch bij dat van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrech telijke bedrijfsorganisatie bestaat het de regering en haar bestuursapparaat in 's-Gravenhage. Wel heeft de plaats van vestiging van rijksdiensten de aandacht van de regering, omdat kan worden erkend: dat de uitvoering van het plan-Wils- veen voor de overbevolking van de Randstad-Holland geen soelaas zal bieden. Ingevolge een beslissing van de ministerraad heeft daarom omtrent eventuele voornemen» tot de vesti ging van nieuwe diensten binnen het Vanaf het ogenblik, dat ik begon met een pijp, is het me altijd uitstekend bevallen. Maar„overtuigd" pijproker werd ik toch pas, toen ik Douwe Egberts tabak ontdekte. Wat een verschil in smaak en geur! Wat een heerlijk roken! Ja.... een pijp en D.E. horen bij elkaar! Aan de rand van Rotterdam heeft de politie de 31-jarige Rotterdammer K. V. kunnen aanhouden, die even te voren een tienjarig meisje op een afgelegen weg had aangerand. Toen een agent op de fiets naderde, was de man op zijn motor gesprongen en weggereden. Het meisje bracht de agent op de hoogte. Deze achter volgde de motorrijder, die in de rich- gebied van de randsttd overleg plaats I ting van de stad verdween. Hij waar in de vaste commissie van de rijks- I schuwde zijn collega's, die de aanran- dienst voor het nationale plan. der zonder moeite konden arresteren. Vergroting van de aanvoer gewenst De positie van de Nederlandse var kenshouderij is op het ogenbuk niet briljant. Dit verklaarde ir. Th. G. J. M. Rijssenbeek, directeur van het vee- teelt- en zuivelwezen van het minis terie van landbouw, visserij en voed selvoorziening, gisteren op een verga dering van de Nederlandse zootech- nische vereniging te Utrecht. Volgens ir. Rijssenbeek is de waarde van de Nederlandse zuivelproduktie af boerderij ongeveer 1300 milj. gulden per jaar en die van de vlees- produktie ook. De jaarlijkse varkens- produktie heeft een waarde van 800 miljoen gulden. Ir. Rijssenbeek constateerde dat er op het ogenblik een tekort is aan var kens. Dit tekort beïnvloedt de export van Nederlandse bacon naar Enge land. Van de totale aanvoer op de Londense baconmarkt neemt Dene- marken ruim 40 procent voor zijn die werden opgemaakt in de eerste rekening en Nederland maar 4,5 pro twee maanden van dit jaar, voor cent zover de betrokenen althans zorg j Hy acht het van groot belang_ dragen, dat het voertuig alsnog de Nederlandse positie op de Engelse aan de geldende bepalingen wordt markt wordt versterkt. De baconex- aangepast. port js iange tijd de enige basis ge- Omtrent de voor de afgifte van - - - kentekenbewijzen van nieuwe auto's voornemen stappen te ondernemen i opgestelde richtlijnen is overleg ge- om politiepersoneel, speciaal met I pleegd met het bedrijfsleven, het oog op de opsporing van de on- Op grond van deze overweging derhavige overtredingen, met foto- wordt verdergaand overleg ter zake toestellen uit te rusten. Het is echter niet ongebruikelijk, dat bij de opsporing van bepaalde daartoe geëigende strafbare feiten, gebruik wordt gemaakt van foto grafie. Dit is ook bij de opsporing van de onderhavige feiten het ge val. Mr. J. van Aartsen, minister van Verkeer en Waterstaat heeft dat, mede namens de heer Struycken, minister van Justitie a.i. geantwood op hen schriftelijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid de heer Roolvink over het tegengaan van scherpe uitstekende delen aan mo torrijtuigen en aanhangwagens. Ter bevordering van een uniform beleid, aldus het antwoord, zyn van het departement van jusitie enkele aanschrijvingen kan het openbaar ministerie uitgegaan, die betrekking hebben op het optreden tegen over tredingen van het op 1 januari in werking getreden voorschrift aan gaande scherpe uitstekende delen aan motorrijtuigen en aanhangwa gens. Bedoelde aanschrijvingen geven enige richtlijnen betreffende de aard van de uitsteeksels, die geacht moe ten worden met dit voorschrift strijd te zijn. Zij beogen niet noodzakelijk geacht. weest voor een lonende produktie van varkensvlees. Bovendien is bacon het enige artikel, waarmee men doelma tig invloed op de varkensprijzen kan uitoefenen. Ook met het oog hierop dient men te streven naar een ver betering van de Nederlandse positie De 39-jarige Amsterdamse hotel- hem met een loden pijp de schedel bevorderen, dat het optreden van de justitie en politie in eerste instan tie op de evidente overtredingen wordt gericht. Dit zal tot 1 maart a.s. in hoofdzaak een waarschuwend ka rakter dragen. Verwacht kan derhal ve worden, dat in het algemeen geen gevolg zal worden gegeven aan het vrjj grote aantal processen-verbaal bediende, G. v. d. H., wordt al enige tijd vastgehouden op verdenking van het plegen van een roofoverval op de 74-jarige filiaalhouder J. H. Smit uit Amsterdam-Noord op 3 december van het vorige jaar. De overvaller heeft toen de heer Smit met een lo den pijp op het hoofd geslagen, waar door de bejaarde man ernstig werd gewond. De verdenkingen tegen V. d. H. wor den steeds sterker. Bij hem thuis op zolder is een met bloed besmeurde broek gevonden. De recherche onder zoekt of het bloed van de heer Smit afkomstig kan zijn. Verdachte blijft de misdaad hardnekkig ontkennen. Men heeft V. d. H. geconfronteerd met het slachtoffer en ook met en kele getuigen. In het belang van het onderzoek wordt over de uitslag van voorts te deze confrontatie het stilzwijgen be waard. De toedracht. Op de avond van de 3de december 1958 drong een overvaller het kan toortje van de heer Smit binnen en eiste, dat hij hem de kas zou afgeven De krasse heer Smit dacht er niet aan. Toen probeerde de overvaller in te slaan. De heer Smit raakte van de klap echter niet buiten kennis en begon een worsteling met de aanran der. Deze trachtte de filiaal-houder met een shawl te wurgen. Hij werd hierbij gestoord door de huisbel. Twee kennissen kwamen toevallig langs om een kastje te brengen. De overvaller vluchtte eerst de keuken in en toen langs de bezoe kers heen de straat op. De kennissen konden hem, toen zij de overval ont dekten, niet meer achterhalen. Drie jaar lang had W. M. uit Naar- den met een niet afgeschermde cir kelzaag gewerkt. Het was steeds goed gegaan. Er waren geen ongelukken gebeurd en de politie was nog niet achter de gevaarlijke situatie geko men. Deze week ontdekte de politie de zaag en schreef een bon. Men moest voor dit proces verbaal echter een foto hebben. Terwijl men de politie- fotograaf haalde, zaagde M. zich een vingertop af. Hij zei, dat de politie hem zenuwachtig had gemaakt. op de baconmarkt en naar regelma tige aanvoer. Naar de mening van ir. Rijssenbeek brengt een varkenstekort ook de uit betaling naar kwaliteit in gedrang, terwijl deze uitbetalingsmethode het enige middel is om een kwaliteits verbetering van de varkens te be reiken. Als enige remedie voor deze pro blemen ziet hij een vergroting van de aanvoeren. Een uitbreiding van de varkens stapel houdt zekere risico's in. De prijsgarantieregeling waarmee men deze tracht op te vangen, is niet be vredigend. Als enige oplossing voor een even tueel varkenssurplus ziet ir. Rijssen beek een verlaging van de prijzen tol een zeker, weloverwogen, niveau on der de kostprijs. Daarbij acht hij het verantwoord, het nadelig verschil Prinses Marijke kreeg kampeer- lent en radiotoestel Ter gelegenheid van haar 12e ver jaardag heeft prinses Marijke om streeks het middaguur in paleis Soestdijk een deputatie ontvangen van de verbindingsdienst der konink lijke Landmacht. Deze deputatie bestond uit: majoor W. Kuechler, staf 101 verbindings- groep, kapt. C. Mulkens, krijgsmacht telefoon- telegraafbureau, sergt. H. P. van Aggel, 11e verbindingsbatal jon, korpl. Ie kl. M. H. van Bommel, 116e verbindingsdienst basis depot- en herstelcompagnie, dienstplichtig soldaat J. J. J. Schalkwijk, depot ver bindingsdienst alsmede de burger ambtenaar var. het 102e verbindings- bedieningsbataljon J. N. Monnee. De deputatie bood een tweetal ge schenken aan n.l. een dubbeldaks kampeertent met bagageruimte en luifel alsmede een draagbaar radio toestel. STAATSCOMMISSIE OVER ARBEIDSCONTRACTANTEN Dezer dagen is het eindrapport van de staatscommissie van advies inzake de status van de ambtenaren gereed gekomen. Deze commissie werd in 1952 ingesteld. Voor de toekomst adviseert de com missie voor de ambtenaren een af zonderlijke status, tot uiting komen de in een publiekrechtelijk dienstver band en in een afzonderlijke, eenzij dig door de overheid vastgestelde rechtspositieregeling, te handhaven. De huidige structuur van het georga niseerd overleg komt haars inziens tussen opbrengst en berekende kosten\ voor verandering De staatscommissie blijkt tenslotte te laten delen door de overheid en de boeren, zodat deze samen net risico dragen. In Nederland zijn bijna 200.000 varkensproducenten. Wanneer men de suggesties van ir. Rijssenbeek voor 100 procent tot hun recht zou willen laten komen, dient men ook aandacht te besteden aan een intense voorlich ting van de varkensfokkerij. De voorlichting van de varkens houderij zou het best kunnen geschie den via de veevoederkernen. Daarna bood een deputatie van de stichting „Het Vierde Prinsenkind" de jarige prinses een geschenk aan. Deze stichting organiseert vacantie- kampen voor lichamelijk gehandi capte kinderen. De deputatie bestond uit: Mary Bakker, 11 jaar oud. Zij is opgeno men in de Adriaan-stichting in Rot terdam en loopt met behulp van beu gels. Ook is zij lid van de Blauwe Vogels, een afdeling van het Neder landse Padvindersgilde voor gehan dicapte padvinsters, en Arie Groene- véld een 13-jarig spastisch patiëntje uit Krimpen aan de IJssel, die kwam in de plaats van het Ambonese jon getje Jacob Ka ja die ziek is gewor den. De beide kinderen werden bege leid door mevrouw J. Gravensteyn- Passchier, een verpleegster uit Rot terdam, die vorig jaar het goudeA ere-insigne van de stichting „Het Vierde Prinsenkind" kreeg wegens 10 jaar trouwe dienst. Het geschenk was een 3-tal gram mofoonplaten met Franse liedjes. De afgifte van kampkaarten zal met ingang van 1 maart a.s. tóch weer op de oude voet plaats vinden, zo deelt de ANWB mede. Dit betekent, dat de Verklaring omtrent het Gedrag, welke sinds 1 januari j.l. ingevolge het inwerking treden van de nieu we wet bij de aanvrage moest wor den overlegd, niet vereist zal zijn. Deze verklaring zal alleen noodza- „..j... kelijk zijn voor het verkrijgen van van mening te zijn, dat het huidige kampeerpaspoorten en z.g. leiders instituut der arbeidscontractanten uit I kampkaarten. de overheidsdienst dient te verdwij- Overigens zal de jaarlijkse verlen- r.en. Slechts in uitzonderingsgevallenvan alle kampeerdocumenten, en in het allereerste beginstadium van het dienstverband met de over heid acht zij het gebruik van de ar beidsovereenkomst nog aanvaard baar. Op deze arbeidsovereenkom sten zal dan echter het gemene recht onverkort toepassing dienen e vin den evenals tot dusverre, zonder verdere formaliteiten blijven geschieden. Met het oog op de grote te verwachten seizoendrukte wordt de kampeer ders in hun eigen belang aangera den zo spoedig mogelijk voor aan vrage en verlenging van kampeerdo cumenten zorg te dragen. De vlootschouw-enaer in zijn Kamer-zeeslag De Tweede Kamer heeft dinsdagmiddag z.h.s. de begroting van Oorlog en Marine aanvaard. Het amende- ment-Schouwenaer, waarin de modernisering van de beide Nederlandse kruisers werd afgewezen, is met 73 tegen 52 stemmen verworpen. Foto: de heer Sch ouenaer onderhoud zich met Z. Exc. ir. C. Staf.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8