Sunil wast stralend wit... Minister Zijlstra waarschuwt tegen Duitse kolenpoljtiek ■HMKp; WITTER PAN HET WITSTE1 LAM en spaart uw linnenkast Amerika verlaagt exportprijzen van haar zuiveloverschot WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Cuba eert Mexico's vrijheidshelden Kort nadat de hertogin van Kent en haar dochter prinses Alexandra in Mexico-city een krans hadden gelegd bij het onafhankelijkheidsmonument, werd hun voorbeeld gevolgd door vier Cubaanse „opstandelingen". De fotograaf kreeg het manhaftige viertal voor de lens. In Eerste Kamer Een verstoring in de verhouding van K.S.G.-kolen en Amerikaanse kolen is te vrezen. Dit zei gisteren in de Eerste Kamer minister Zijlstra, minister van economische zaken, die toezegde, dat hij de ontwikkeling in de wereldeconomie nauwlettend zal volgen. De Nederlandse regering kan ook niet passief zijn ten opzichte van de maatregelen die West-Duitsland op de kolenmarkt heeft genomen. Door die maatregelen zijn compli caties ontstaan maar deze mogen niet leiden tot verscherping van de toe stand op de Nederlandse markt. Met invoerbeperking zal niet worden ge wacht. Vanaf heden zal de import van Amerikaanse kolen in Duitsland nauwkeurig in de gaten worden ge houden. De minister zette uiteen, dat men drie facetten moet onderschei den. Op de eerste plaats is er het probleem van de Amerikaanse kolen, aangekocht op lange-termijn contrac ten, dan zijn er de kolen bestemd voor Duitsland, die worden afgeleid naar Nederland en daarnaast zijn er de Amerikaanse kolen, die profite ren van het feit dat zij op lange ter mijn zijn afgekocht. Het Roergebied heeft 'n „Aliërings- politiek" ontkend, en de minister moest toegeven, dat op dit moment nog geen bewijs van deze politiek is geleverd. Maar dat wil niet zeggen dat de toestand niet ernstig is. „Ik ben niet bereid de invoer van goed- Hier is met Sunil gewassen.dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet,blijft alles ve'el langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Neem meteen het voordelige reuzenpak SUN I3680j (Advertentie) Vleugellamme vogel wacht op herstel kope Amerikaanse kolen uit Duits land in ontoelaatbare vorm op de Nederlandse markt te doen plaats vinden". Sprekend over de lonen en prij zen zei de minister onder meer, dat hij nog steeds het meest voelt voor het houden van de lonen binnen de perken van de produktiviteit. Ik ge loof, dat de vrij strak geleide loon politiek grote verdiensten heeft ge had en nodig is geweest. Hij bestreed de meninr, dat in Nederland de geld waarde belangrijk sneller gedaald zou zijn dan in andere landen. Een zekere mate van werkloosheid, aldus de minister is nooit te vermijden. De Eerste Kamer heeft de begro tingen van Economische Zaken Staatsmijnen en Staatsbedrijf aan genomen. ANWB GAAT AUTO'S FINANCIEREN Naast de vele gebieden waarop de ANWB zich reeds beweegt, zal de bond zeer binnenkort overgaan tot het financieren van auto's en het ver strekken van reisdeviezen. Een over eenkomst met een financieringsmaat schappij is reeds getekend. Het voordeel van de ANWB-finan- ciering boven vele anderen is, volgens de bond, dat de koper vrij is in heti DE BESTE en niet duur.Tube 95-70-45 ct (Ad verten ue) Een maand geleden verongelukte op het vliegveld Lansing (Michigan) een Viscount. Hierbij werd een vleugel ernstig beschadigd. Bij gebrek aan een goede hangar bouwden werklieden een reparatiewerkplaats om de vleugel heen zodat de vliegtuigmon teurs geen last hebben van de kou buiten. RAPPORT OVER D.M.L DEELS GEREED De commissie-Koersen is gisteren gereedgekomen met het eerste deel van haar rapport over de toestand bij de Dienst Materieel Landmacht D.M.L.Naar „Trouw" verneemt I handelt dit eerste deel met name I over de bevindingen van de com- I missie met betrekking tot het ver leden. Het tweede deel van het rap port zal aandacht besteden aan de vraag, op welke wijze de volksverte- genwoordiging in de toekomst meer j controle kan uitoefenen op het uit gavenbeleid bij de D.M.L. De commissie-Koersen werd des tijds door de Tweede Kamer inge steld nadat uit het proces van ma- joor-K. en de interpellatie van de heer Ritmeester over de z.g. „Hel menaffaire" gebleken was. dat er bij de D.M.L. toestanden bestonden, die een nader onderzoek vereisten. Zoals bekend trad als gevolg van deze zaak de toenmalige staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, af. Het rapport van de commissie- Koersen, dat midden volgende week zal worden gepubliceerd, schijnt zich met name uit te spreken over het beleid van de staatssecretaris. PRINS BERNHARD IN RIO DE JANEIRO Prins Bernhard is dinsdagmiddag' met een door hemzelf bestuurde C-47 van de Braziliaanse luchtmacht op het vliegveld van Rio de Janeiro ge land. Volgens de Reuter-correspondent kiezen van het merk en de leveran- schijnt de prins hersteld te zijn van cier. I zijn lichte ongesteldheid. Min. Stat vindt het zorgwekkend Leidse hoogleraar kreeg Belgische onderscheiding Eetbare frites zakjes tegen vuil op straat? Suggestie op expositie. In de Apollohal te Amsterdam heeft de heer P. C. Besanger gisteren de ju- Ondanks protesten 22 tot 35 dollarcent per Amerikaans het 30-iari. bestaan van He nnle van De minister van landbouw, visserij1 pond. 1 ,van. df "n™,Tan en voedselvoorziening a.i., ir. C. Staf,P I ^bere.ders en patates-fr.tesbakkers, heeft op schriftelijke vragen van het Deze nieuwe ontwikkeling in de I D expositie hes'aat 2400 mi2 Pn Tweede Kamerlid de heer Egas ver- Amerikaanse afzetpolitiek voor zui-1 ap.ft klaard, dat de Nederlandse regering velprodukten wekt ernstige bezorgd- onnaratimr f^ilïiro zal voortgaan de Amerikaanse rege- heid bij de Nederlandse regering, te- i" ring van haar ongerustheid te doen 1 meer omdat hierdoor het recente her- I blijken over de exportprijzen voor de stel van de zuivelmarkt dreigt te wor- klaaJn?a* I Amerikaanse zuiveloverschotten. I den doorkruist, aldus de minister. I P consumptie van ijs en patates neemt een steeds grotere omvang aan De verhoging van de exportprijs er\^al,-!lke^unf°g ^eer toeneroen- voor kaas vergroot de twijfel die! j J bezwaren tegen overweegt grote hoeveelheden van I steeds heeft bestaan over de noodzaak aan^ena™e blJ u* het Amerikaanse boteroverschot tegen tot handhaving van de bestaande con- e ""ltesen tegen het op verlaagde prijs te exporteren? Indien I tingentering van kaasinvoer in de fV" werpen van de zakjes. Geluk- dit juist is, dan wilde de heer Egas Verenigde Staten. Deze maatregel is g v? aai? he' eerste vaagstuk in weten, in hoeverre de Nederlandse I ondanks herhaald protest van Neder- ei^en kring al aandacht besteed, 'jch landse zijde, tot dusverre gehand- ook ,h.et. andere probleem dient opge- haafd, zo zegt minister Staf. Amerikaanse zuiveloverschotten. Is het juist, aldus had het kamerlid De Belgische ambassadeur in Den Haag baron J. X. J. M. G. van der Straten-Waillet heeft te zijnen huize een aantal onderscheidingen uitgereikt. Foto: prof. dr. A. G. Brom, hoogleraar aan de universiteit te Leiden werd onderscheiden met het commandeurschap in de Orde van Leopold IL zuivelexport zou kunnen worden ge schaad en of by eventueel gevaar voor de schade pogingen in het werk gesteld zouden worden ter voorko ming van marktbederf. Toch doorgevoerd. De zuivelexporterende landen wer den vooraf op de hoogte gebracht van het Amerikaanse voornemen om de exportprijs voor boter en magere melkpoeder te verlagen en die voor kaas te verhogen, aldus minister Staf. Deze landen, w.o. Nederland, hebben hiertegen bezwaren ingebracht. De prijsveranderingen zijn desondanks doorgevoerd, de boterprijs werd niet tot 35 dollarcent, zoals eerst was aan gekondigd, maar tot 37 dollarcent, per Amerikaans pond teruggebracht. De verlaging van de exportprijs voor magere melkpoeder bedraagt plm. 20 pet. n.l. van 9,9 en 9,5, afhan kelijk van de verpakking, naar 7 dol- A1 het mogelijke. merkt te worden, aldus de 1 eer Be sanger, welke inventieve geest vindt daar iets op? „Eetbare zakjes mis schien, zoiets als de ijshoorn". De expositie blijft tot vrijdag a.s. De Nederlandse regring zal voort gaan van haar ongerustheid over de g€°P®*"L genomen maatregelen bij de Ameri-1 kaanse regering te doen blijken en] BRAND DOOR LOSSCHIETENDE alles in het werk te stellen om de be- GASSLANG langen van Nederland als traditionele exporteur van zuiveiprodukten vei- Dinsdagmiddag is brand uitgebro- lig te stellen, aldus het ministeriële ken in een constructiowerkplaats antwoord. Het 4-jarig meisje W. Harder dat gistermiddag van de kleuter school te Jutphaas kwam, was met haar broertje in de wagen gestapt om mee naar huis te rijden. Bij het uitstappen heeft het kind zich los gerukt uit de handen van haar broertje en is toen onder het achter wiel van een vrachtwagen terecht ge komen. Zij was onmiddellijk dood. annex smederij van de heer K. Ma- kraij te Vlijmen, doordat een gas slang van een lasapparaat losschoot en het uitstromende gas ging bran den. De brandweer uit Vlijmen be streed het vuur met de neveltank wagen. De lascylinder werd ter voor koming van een explosie naar een poel gebracht en daar ondergedom peld. De werkplaats kon behouden blij ven. De inventaris en het glaswerk vertoonden schade.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7