Scherp Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk I Chefarine 4 Derde roofoverval in Arnhem Nan Nlerriman voor Toonkunst POTLOOD EN GEEST WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Lezing in Leiden over nieuwe opgravingen in Pylos /"\ver het onderwerp „Nieuwe op- gravingen in Pylos" hield prof. dr. H. Brunsting gisteravond een le zing in het Rijksmuseum van Oud heden, ten vervolge van een lezing, gehouden op 15 februari 1955, spre kend over nieuwe resultaten van het intussen voortgezette onderzoek op de eerste plaats van het „paleis van Nestor". Nestor was de oudste van de Griekse vorsten, die na een tienjarig beleg Troje hebben veroverd. Van een paleis, dat met zijn naam ver bonden wordt, zijn in 1939 de eerste sporen gevonden; sedert 1952 zijn de funderingen en vloeren van het ge heel verder blootgelegd. Het is blij kens de vondsten maar kort be woond, pl.m. 12801200, wat over eenstemt met de Griekse traditie, dat Pylos gesticht is door Neleus, de vader van Nestor, en dat na deze nog maar twee generaties daar heb ben geresideerd. Interessant zijn de fragmenten van muurschilderingen waarop mythische dieren, maar ook njensen, o.a. in gevechtsscènes voor komen. Een badkamer, waarin o.a. de badkuip nog intact is, zou dezelf de kunnen zijn, waarin de jongste dochter van Nestor Telemachus baadde en zalfde. Zeer belangrijk zijn ook de kleitabletten, waarvan de opschriften sindsdien als de oudste documenten in de Griekse taal zijn ontcijferd. /"\p een heuveltop aan zee (het pa- leis ligt enkele kilometers verder landwaarts in) lag in de meer klas sieke oudheid een plaats, die toen Pylos heette. In pl.m. 150 n. C. zag Pausanius daar een huis van Nestor, MIS SA SOLEMNIS Het Toonkunstkoor 'heeft naast de „Hohe Messe" van Bach de „Missa Solemnis" van Beetnoven in studie genomen. Deze Missa werd door Beet hoven als zijn meest gpslaagde werk beschouwd. Ter gelegenheid van de benoeming van één zijner leerlingen, aartshertog Rudolf van Oostenrijk, tot aartsbisschop van Olmütz wilde de meester een feestelijke Missa schrij ven. De vlucht van zijn fantasie was echter zo hoog, dat 3eethoven pc.s jaren na de bisschot wijding dit werk voltooid heeft. Het werk werd voor het eersi in 1824 te Wenen uitge voerd. Overweldigend was de lof over de grootse compositie, zodat de roeA. over dit verk geheel Europa bereikte. Nog steeds behoort deze Missa tot de meest verheven werker die Beetho ven ons heeft nagelaten. Voor hen die Beethoven en zijn werk begrepen, schreef de Meester op de eerste blad- zijde van de partituur van zijn Missa Solemnis: „Von Herzen Möge es zu Herzen gehen!" i. a. Burgerlijke Stand Geboren: Robert zn van H. Moe- nen en M. M. Lancel; Pieter Ewoud zn van J. Zwaan en C. J. Plokker; Thoedorus Margreet Maria zn van S. P. van den Bosch en A. C. J. van Klink; Cornelis Waltherus zn van J. C. Burgering en M. C. J. van Haas teren; Paulus Everhardus zn van P. J. H. Tameling en S. Koster; Maria Petronella dr van J. L. Brugman en H. C. de Heij: Marjolijn Jeannette Elisabeth dr van F. C. H van der Linden en A. J. de Later; Aletta Lin da dr van R. Geerling en P. H. van Haeften. Overleden; J. H. Prins 70 jr, echt genote van S. Bijlsma; J. C. Veraar 64 jr, man; W .de Graaf 83 jr, man; M. J. Klootwijk 2 maanden, dochter; J. Klootwijk 2 maanden, dochter. rijn graf en ook een „grot van Nes tor", in de stad. De grot is altijd be kend gebleven, maar ligt buiten de middeleeuwse vestingmuren, die de heuvel bekronen. Een opgraving, door spr. de vorige zomer bijge woond, bewees, dat de antieke stads muur de grot mede insluit, zodat Pausanias toch gelijk krijgt. Een duin I bedekt thans het stadsdeel, waarin hij de andere herinneringen aan Nestor zag. Met behulp van een bull- dozer werden twee sleuven door het i duinzand geschoven, waarbij vast I kwam te staan, dat inderdaad onder de duinen huismuren te vinden wa- ren, zoals ze ook aan de voet daar van zichtbaar waren. Deze dateren uit de laatste 4 eeuwen vóór Chris tus; bij dieper graven werden ech- tei toch nog scherven uit de tijd van Nestor (de z.g. Myceense periode) aangetroffen. Bijbehorende sporen van gebouwen konden niet worden geconstateerd, zodat het „paleis" geen concurrent gekregen heeft. Hoogstens was hier de havenplaats van het Myceense Pylos. Koepelgraven in de verdere om trek bewezen een onverwacht dich te bevolking in deze periode. Door lichtbeelden werd een en ander aanschouwelijk gemaakt. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI Elk labiel Chefarine „4" beval 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baal brachten. Een der bestanddelen zorgt dal niettegenstaande de krachtige werking ook de zwakste maag niet van streek raakt. De vier middelen teza men werken nóg beter en doen werkelijk wonderen. am Vrouw mei sleutel bewusteloos geslagen Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt labiet dat U Mier met plezier Uw Merk kunt doen! Bij K. B. is aan prof. dr. W. A. Goddijn, te Leiden, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Ph.vmacopee-comimissie, met dankbetuiging voor de belangrijke diensten, door hem als zodanig be wezen. JEUGDCONCERT. Hoewel men met enige SCHROOM zou kunnen beden ken hoe 'n zaal vol bruisende school kinderen en jongelui (meer dan 1000) een vocaal recital zouden beluisteren en begroeten, kunnen wij niet anders dan ons compliment maken aan de Leidse scholieren. Voor hun aandacht, rust en medeleven. Niet zodra had de Amerikaanse mezzo-sopraan Nan Merriman met haar welluidende stem het eerste lied geïntoneerd, of zij had haar talrijk gehoor gebracht onder de macht van haar bekoorlijk zingen. Felix de Nobel gaf 'n inleiding tot het programma, dat Hij kort, instructief en op prettige wijze toelichtte. De zangeres studeerde in Amerika en kreeg haar opleiding van Alexia Bassian. Zij zong vier oude Spaanse aria's uit opera's of zangspelen, die door Joaquin Nin voorzien zijn van fraaie begeleidingen. Haar vrij don ker geluid leent zich uitstekend voor een klagelijk liefdeslied als .Corazon que en prision" en „Minue cantado", gezongen menuet. Het derde lied ver klankte de liefde voor een klein jon getje en het laatste van deze groep was een opgewekte dans. Dit was het indrukwekkend begin. De zangeres beschikt over een uit zonderlijk mimisch talent, levendig en toch beheerst. Dit met haar grote zangkunst gecombineerd, deed haar vertolking zeer virtuoos zijn. Da.l zong zij „Seguidille" van Palla op en op Spaans, dan drie van Joaquin Nin o.a.: „Firand" gezongen dans in een merkwaardige 3/46/8. maat. Bijzon der mooi zong zij het verhaal van de jongen, die aan de zilversmid zilver vraagt, om zijn geliefde in dit edel metaal te hullen. Ernstig en prachtig van stemming waren „Alma Sinta- mos" met voortreffelijk voor- en naspel en het lied „Poló" in fla menco-stijl. Dan vertolkte zij twee vocalises van Rachmaninoff en Cas- telnuovo Sedesco waarin zij een veelzijdig zangcultuur ontplooit heeft. Volmaak» zeker is zij in haar zingen en in de karakteristiek, die zij te ver tolken heeft. Met fijne toets realiseer de zij de eigenheden van de vier Bri tish Country Songs, waarvan de twee de frappeerde door de stemming, zo ook het Schotse „Think on me" en „The Antrim Glenn Song" van Ierse origine, door Felix de Nobel voortreffelijk bewerkt. Natuurlijk hebben de begleidingen er veel toe bij gedragen de sfeer van deze poëtische muziek te versterken. No. 542 Horizontaal: 1. verhinde ring ,5. oneffen, 8. bijr.aam van Ezau, 10. dat is (afk. Lat.), 11. maanstand, 13. zeker tijdperk, 15. koning van Basan, 17. onbep. /oornaamw., 19. rijstbrandewijn 21. niet strak, 22. dunne paal als steun voor gewassen, 24. familielid, 25. getroffen, 27 berg plaats, 29. landbouwwerktuig, 31. wandeldreef, 33. teken in de dieren riem, 34. laddertrede. Verticaal: 1. schel, 2. lidwoord (Fr.), 3. gem. in Gelderl., 4. op die tijd, 6. look, 7. gem. in N. H., 9. knaag dier, 12. tegenstelling van lang, 14. Jong van een leeuw, 16. genoeg ge kookt, 18. wat gesproken wordt, 19. bloem, 20. niet begroeid, 23. zuivel- produkt, 26. hoofddeksel, 28. zang stem, 30. gebod, 32 ontkenning (Eng). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 541. Hjrizontaal: 1. krach, 7. Klaas, 9. ra, 11. kram, 12. och, 14. Mia, 15. ere, 16. dar, 18. Noë, 20. Etna, 22. Sn, 23. Loire, 25. laars. Verticaal: 2. R. K., 3. alk, 4. Car men, 5. grondel, 8. smadend, 10. A.C., 13. hernia, 17. atol, 19. os, 21. ara, 24. er. BLIJSPEL IN DE CANTINE DOELENKAZERNE Dienst Welzijnszorg Leger presen teerde in de Doelen-cantine een luch tig toneelspel van Bob van Leersum met als titel „Liefdesdilemma". De Haagse toneelgroep „Het Mas ker" speelde dit stuk onder regie van Jan Retèl en heeft kans gezien de pretentieloze inhoud te vergulden met vlot spel en door de nadruk te leggen op de studentikoze spitse hu mor in de hier en daar wat slappe en gerekte tekst. De titel klinkt gecompliceerd toch het verhaal was dat niet, een in de liefde besluiteloze filmster mag dan verwikkelingen veroorzaken op een studentenflat, maar waar blijft het dilemma als in het eerste bedrijf reeds duidelijk is welke twee geluk kige paren elkaar zullen omarmen voor het doek voor de laatste maal valt? Greetje Feldmann was de beroem de filmdiva Claudette Corin aan wier spel echter, het in dit beroep gebruikelijke, raffinement ontbrak, als huwbare jongedochter zeer ge slaagd maar te bescheiden voor een beroemdheid van het witte doek. De twee vrienden, rivalen in de liefde, waren écht; André en Bob werden in hun karakter-contrast scherp ge tekend door resp. Paul van Gorcum (de ontstuimige) en John Denijs (de rustige). De rasechte Woodhouse- sfeer werd geschapen door de vader lijk wijsgerige butlur Edmond (Sjef van Leeuwen). Mieke Lelyveld was als Dorine, de bedrogen verloofde, iets te tempera mentvol, doch zij was tenslotte een frangaise. De plotselinge komst van een chan teur (Elkan Lens) was wel vermake lijk, doch in feite overbodig. De sfeer werd nog verhoogd door het decoratieve flatinterieur, een cre atie van Piet Franz. Indrukwekkend en stijlvol heeft zij de vier liederen vertolkt en raak uit gebeeld. De begeleidingen, die Felix de Nobel gaf waren telkens weer ont zaglijk boeiend, genuanceerd en preg nant van rhithme. Nan Merriman heeft het hart van de Leidse scholie ren verrukt, daar waar haar zingen hun oor bereikte. Staande heeft men haar en haar eminente begeleider ge huldigd. AVONDCONCERT Nauwelijks enkele uren later stond de zangeres, even zeer gedisponeerd en ambitieus weer op het podium voor het avondcon cert, voor de leden van Toonkunst. Ook nu begon zij met de vier oude Spaanse aria's, die Joaquin Nin zo fraai arrangeerde. Nan Merriman voelt de oude Spaanse liedkunst met heel haar wezen aan, terwijl Nin's begeleiding zich geheel instelt naar de aard van het lied en de draag kracht van de stem. Van Fauré ver tolkte zij twee van zijn mooiste lie deren, in expressie verwant aan Cé- sar Franck. Dit trof ons vooral in „Après un Rêve" De uiterst Franse liedkunst van Debussy stelde haar voor een moeilijke taak, die zij glo rieus overwon in „Chevaux de Bois" waarin zij sterk sprekende déclama- torische voordracht paarde aan vol maakte technische beheersing; nauwkeurig in woord en rhythme. De twee liederen van Chausson, sober van middelen, sonoor en met doorschemering van menselijke smart, bekoorden ons minder, ook wat betreft haar geluid, dat bij forte uitzetting zeker niet op z'n mooist is Haar voordrachtswijze is sensitief, nooit overgevoelig; wijst naar de cantilene in elk lied neergelegd. Evenals deze middag herhalen wij, dat haar vertolking o.a. in de liede ren van De Falla en Nin zeer over tuigend was. Prachtige zangkunst deed zij genieten in de vocalises van Rachmaninoff, Castelnuovo, Tedesco en Ravel. Groots verklankte zij de extatische Joodse nymne „Kaddish" van Ravel. De stemming in de Bri tish Country Songs was voortreffe lijk, en het gebruik van haar ietwat donkere mezzo, vol charme. Geluk kig, dat de mooie volksliederen meer en meer geïnterpreteerd gaan worden, liederen in wier verschij ningsvorm de geestelijke en schoon heidsbevindingen van de gemeen schap uitgesproken worden. De toon zettingen van Manning (Engels), Pendleton (Iers), Abramson (En gels), Perrenot (Schots) en last not least Felix de Nobel (Iers) hebben mede gezorgd voor de continuïteit van het oude volkslied, welke het verleden met het heden verbindt De grote zangeres Nan Merriman is een voortreffelijke pleitbezorgster voor deze uiting van geestelijke schoonheidsbeleving. De virtuose dingen nog daargelaten, overtuigt zij telkens weer en jn nagenoeg elk lied beschikt zij over inzicht en stijl. Gevoelig voor het speels-vluchtige heeft zij speciale dispositie voor het fel-dramatische. In de begeleiding had Felix de No bel velerlei intenties te verwezen lijken. Een fijnzinnig temperament vol uitvoerend en scheppend kunste naar! Tenslotte, al. dank voor het eindeloos huldebetoon van een tjok volle Gehoorzaal nog een paar toe giften, welke nogmaals getuigden voor haar zeer persoonlijke charme rende zangkunst J. KORTMANN „DE BOEZEMVRIENDEN' IN SMALFILM SERIE K 0 Botsingen door de karakters Het was .een wat teleurstellende film, die de Leidse Volksuniversiteit K. O. gisteravond vertoonde als vijfde in de serie „Smalfilms", omdat ze naar onze smaak door noorderlin gen moeilijk kan worden aanvaard. Het was de film, getiteld „De Boe- vemvrienden", waarmede regisseur Franco Rossi verschillende prijzen won, o.a. die van het O.C.I.C., op het filmfestival te Venetië. Uit een ruzietje ontstaat een diepe vriendschap tussen twee leerlingen van een middelbare school. Het is een vriendschap, die gebaseerd is op Voor de derde maal in korte tijd is in Arnhem een roofoverval ge pleegd. Gistermiddag was het slacht offer de aan het Roermondsplein 24 wonende weduwe H. Berkhof, die een afhaal- en besteldienst exploi teert. Omstreeks half vier gistermiddag vervoegde zich een 15-jarige jongen aan haar huis met de vraag of hij even mocht opbellen. Terwijl hij on der dit voorwendsel binnenkwam en de weduwe zich naar de keuken be gaf, greep hij uit een in de nabijheid staande gereedschapskist een Engel se sleutel en sloeg hiermee de 56- jarige vrouw op het hoofd, waardoor deze bewusteloos raakte. Van dit moment maakte de jongen gebruik om een geldkistje te bemach tigen. Hiermee maakte hij zich uit de voeten. Korte tijd later slaagde de recher che er in de jongen, die de vrouw kende, op te sporen en aan te hou den. In het geldkistje zat slechts een gering bedrag, 's Morgens had de weduwe namelijk een belangrijk bedrag naar de bank gebracht. Hij bekende het door hem begane m>- drijf en zal voor de officier van jus titie worden geleid. Intussen is ook de eergisteren op de weduwe uit de Kerkstraat ge pleegde roofoverval door de recher che opgehelderd. Behalve de arres tatie in deze zaak van een 17-jarige jongen, is nu ook een 22-jarige jon geman aangehouden. Ook hij heeft bekend zich aan deze roofoverval te hebben schuldig gemaakt. Gebleken is, dat de beide daders, die eveneens voor de officier van justitie zullen worden geleid, hun slachtoffer met een stuk hout hebben geslagen, waarna de weduwe, zoals wij reeds berichtten, bloedend de straat op vluchtte. Over de toestand van de beide slachtoffers vernemen wij nog,* dat de weduwe B. uit de Kerkstraat het redelijk goed maakt, doch dat die van het laatste slachtoffer zorgwek kend moet worden geacht. VEERBOOT „PRINSES INRENE" ZOEK EN TERECHT. De veerboot „Prinses Irene", die vanmorgen in de mist „verdwaalde" is gevonden door de bemanning van een vlet van een van de zandzui gers, die thans aan het werk zijn op stroom voor de vluchthaven Dintel- oord. Het schip is door de vletbe- manning veilig binnengebracht. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 18 February 1859. 's Gravenhage Gisteren heb ben de troepen alhier in bezet ting, in de vlakte van Waalsdorp manoeuvres in het vuur uitge voerd, onder bevel van Z.K.H. den prins van Oranje. VASTENSPIJS „En de heerlijkheid des Heren was als brandend vuur op de top van de Sinaï. En Mozes besteeg de berg en was daar veertig da gen en veertig nachten". (Uit het Boek der Uittocht of Exodus). „Wij dragen U dit zoenoffer op, opdat U onze zonden genadig wilt vergeven en onze wankelende harten wilt leiden". (Misgebed). De gevolgen van radio activiteit Dr F. H. Sobels gaai leerstoel voor ,,stralengenetia'' bezetten Engels militair vliegtuig bij Oosterschelde verongelukt Navigator omgekomen Ongeveer om kwart voor twaalf is vanochtend een Gloster-Javelin- vliegtuig van de Engelse luchtmacht bij de Oosterschelde neergestort. Het toestel hoorde thuis op het vliegveld Brueggen in Duitsland bij München Gladbach en was ingedeeld bij de tweede geallieerde taktische Iucht- maebtgroep. Het vliegtuig blijkt te zijn neerge- gekpmen aan de Zuiderkreekweg in de gemeente Halsteren, tussen Tho- len en Bergen op Zoom. Een van de twee inzittenden heeft het er levend afgebracht, de tweede inzittende is nog niet gevonden. De geredde man, de navigator, heeft zich gemeld op de gemeentesecretarie van Halsle ren. Het toestel is in brand gevlo gen. Personeel van de vliegbasis Woensdrecht en de brandweer van Bergen op Zoom zijn naar de plaats van het ongeluk. Omstreeks twee uur is het stoffe lijk overschot van de navigator ge vonden. Lichaam en schietstoel zijn samen neergekomen in de omge ving van Nieuw Vossemeer. Het lichaam van de omgekomen na vigator is toevallig gevonden door een landarbeider die naar zijn werk ging. De man trof de schietstoel en het lichaam aan bij de Honderd-Ge- metendijk, een nogal eenzame omge ving. Het blijkt, dat de parachute van de navigator niet is opengegaan. Dr. F. H. Sobels is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de facul teit der geneeskunde aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de stralengenetica: eer. moderne wetenschap, die zich bezighoud met de gevolgen van radio-actieve stra ling voor de erfelijke eigenschappen van mens en dier. De nieuwe Leidse hoogleraar werd op 22 februari 1922 te Lunteren ge boren. Na zijn middelbare school opleiding te Utrecht, liet hij zich in september 1940 inschrijven als stu dent in de biologie aan de universi teit aldaar. In oktober 1948 werd hij assistent de eenzaamheid van twee jongens zielen. Mario, (Geronimo Meynier) is het verwende zoontje van een artist; Franco (Andrea Scirè) het moeder loze diplomatenkind, dat niet vol doende heeft aan de liefde van zijn vader alléén. Franco doorziet niet de duizend en-een lang niet altijd onbaat zuchtige blijken van Mario's vriendschap, die hij „waardig" wil blijvén. Samen bereiden ze zich uiteinde lijk voor op de school-kampioen- schappen en Franco overtroeft Mario, die zich in zijn opschepperij al kam pioen zag. Dat doet dc jaloezie ont branden, waarop de vriendschap strandt. Eerst wanneer het te laat is, merkt Mario, dat er niets meer aan de situatie te redden valt. Het opmerkelijke van deze film schuilt onzes inziens daarin, dat Ros si getracht heeft, de realiteitszin van de Italiaanse film te handhaven. In tegenstelling tot zovele andere films uit de Italiaanse school, is de fijnzin nig uitgerafelde karakterbeschrijving van de Boezemvrienden juist iets te geforceerd uitgevallen. Dat lag niet op dn eerste plaats aan het scenario.Dat gaf alleen de ontwikkeling aan, die naar de koele smaak van de Hollandse toeschou wer misschien wat te gezwollen was. Noordelijke vriendschappen, hoe diep ook, munten doorgaans niet uit door sentimentaliteit. Het opmerkelijke lag eerder daar in, dat er zo'n verschil was in de wijze van spelen van de twee hoofd rollen. Geronimo Meynier, levendig en sluw, gaf door zijn doorzichtigheid iets onechts aan zijn optreden. An drea Scirè, weemoedig en dromerig, leek meer zijn eigen karakter te vol gen. Niettemin kon geen van beiden zich uit de oude-mannetjessfeer los maken, die ontstond door de botsing tussen „jeugdig" spel en volwassen verhaal. Het werk miste hier en daar zeker niet een hoge mate van charme maar als men de film ziet, als middel om zich in een andere wereld te ver plaatsen, dan is „De Boezemvrien den" daarin niet geslaagd. Leidse agenda Stille Omgang Afhalen van de buskaarten en regelementen, zondag 22 februari, van 9,301 uur n.m. Mare, Romanuszaal R.K. Meisjes school, Lusthof laan 2; R.K. School, Potgieter laan; R.K. School Lorentz- kade 15. WOENSDAG 18 FEBRUARI Volkenkundige lezing. C. J. Dury over „Zes millennia ceramiek". Rijksmuseum v. Volkenkunde, Steen straat. 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. PetTus- kerk, 7 uur nam. Kon. Ned. Mij v. Tuinbouw en Plantkunde. Ledenvergadering. In den Vergulden Turk, 8 uur nam. De Natuurvriend. Ledenvergade ring. Steenschuur 6, 8 uur nam. „Litteris Sacrum". „De zonderlin ge Mrs Savage", Leidse Schouwburg, 8 uur nam. „Thermo-nuclear reactions", le zing door prof. George P Thompson, Kamerlingh Onneslaboratorium, 8 u. nam. K. O.-cursus Bloemenschikken, Gerecht 10, 8 uur nam. DONDERDAG 19 FEBRUARI Interiocesane jongerenstaf. R.K. Zuidertoneelkring: „u spreekt met uw moordenaar", St. Ant. Clubhuis, 8 uur. „d'Oprechte Amateur". Muziek school Mij voor Toonkunst, Rapen burg 22, 8 uur nam. „Litteris Sacrum". „De zonderlin ge Mrs Savage", Leidse Schouwburg 8 uur nam. K. O.-Weense IJsrevue (Den Haag). Voor groene kaarthouders. Vertrek bussen: Stationsplein, Stad huisplein en Koninginnelaan. 6.45 u. nam. R.K. Cultureel Jongerencentrum. Toneelavond „u spreekt net uw moordenaar". St. Antonius clubhuis, 8 uur nam. Kath. Nat. Bond E.HJB.O., afd. Lei den Vervolgcursus. 20 uur R.K. Ly ceum. VRIJDAG 20 FEBRUARI Kynologenvereniging „Rijnland". Ledenvergadering „Zomerzorg", 8 u. nam. „St. Christoffel". r.k. vertegen woordigers etc. Vergadering, De Harmonie, 8 u. nam. ZATERDAG 21 FEBRUARI „Litteris Sacrum". „De zonderlin ge mrs Savage", Leidse Schouwburg 8 uur nam. Apotheekdienst. Leiden: Haven apotheek, Haven 18, tel 20085, Apo theek Doeza, Doezastraat 31, tel. 21313 Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling „Informele Kunst" (T/m 28 febr.). Lakenhal: „Schatten uit het Mau- ritshuis" Werkd 10 uur voorm.—4 uur nam.; zon- en feesdagen 14 uur nam. (1 tot en met 3 maart). Lakenhal: „De Gra.ische" Werkd 10- 4 uur, 's zondags 14 nam. (tot 2 maart) Lakenhal: „Wie was Vincent van Gogh" Werkd. 104 uur; s zondags 1—4 uur nam. (tot 2 maart) Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10.12 en 2—4 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstellnig „Wat doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en met 1 maart 1959). Leidsch Academisch Kunstcentrum „Beeldende kunst van Cives", Rapen burg 73 (5 5t./m. 19 febi.). 11 uur v.m.5 uur nam. van prof. Raven aan het Zoölogisch Laboratorium van de Rijksuniversi teit te Utrecht. In december 1948 legde hij met gunstig gevolg het doctoraal examen af, met als hoofd vak zoölogie, als nevenrichting ver gelijkende fysiologie en als bijvak ken endocrinologie en toegepaste entomologie. Gedurende het jaar 1949 was hij assistent aan het Zoölogisches Institut der Universitat Ziirich in Zwitserland. Hier ontving hij een opleiding in de ontwikkelingsgenetica onder leiding van prof. E. Hadorn. Tevens begon hij met een experimen teel onderzoek aan de bananenvlieg, Drosophile melanogaster. Terugge keerd in Utrecht in januari 1950 zotte hij zijn onderzoek voort. Gedurende de periode van oktober 1950 tot okto ber 1952 was hij werkzaam als hoofd assistent aan het Zoölogisch Labora torium te Utrecht. In deze periode werd zijn dissertatie over de ontwik kelingsgenetica van het genotype ab normale abdomen bij bananenvliegen bewerkt. In september 1952 promo veerde hij cum laude op een proef schrift: „Genetica and morphology of the genotype Asymetric, with special reference to its abnormal abdomen charactor in Drosophila melanogas- ten". Als promotor trad op prof. dr. Chr. P. Raven. Met ingang van 1 ok tober volgde zijn aanstelling tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse bij de genetica op het kort tevoren door prof. dr. C. L. Rümke opgerichte Genetisch Instituut te Utrecht. BIOSCOPEN. De films in de week van 1320 februari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: Afgekeurd, Lidoj „Vrouwenarts dr Bertram", 18 jaar Luxor: „De tien geboden", alle leeftijden. Trianon: „De dokter van Stalingrad". volwassenen. Rex: „China doll", 14 jaar. (Donderdag; .Bonjour tris tesse", strikt volwassenen) DUINSTREEK N00RDW1JK Gevonden voorwerpen. Aan het hoofdbureau van politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven: Scheermes bril, vest, glacé handschoen, kinderbril, schooltas, hondenriem, wantje, step, kinderpan toffels, schaar, armband, sjaal, hor loge, etui met «sleutels, portemonnaie met inhoud, sleutelbos, wanten, rij- wielslot, vulpen, plastic emmertje, schakelarmband, paar dameshand schoenen, damespolshorloge, rode da meshoed, truitje trouwring, porte feuille met inhoud, sportbroek, aan steker, leex-boeken (bakkerij), broche, cyperse kat, beige vest met rok, vier bankbiljetten, zinken emmer, konijn, duimstok gouden ring, bankbiljet, paardedëk, spijkerbroek en een fiets tas. Inlichtingen uitsluitend woensdag en zaferdag tussen 2 en 3 uur n.m aan het politiebureau Oude Zeeweg. Schietvereniging. Bij de laatst gehouden schietwedstrijden van „Blijf voor 't Land werden met de uukt de wisselrredailles gewonnen dooi: L. A. Luschen 42 p. le klasse; J. Vink 43 p. 2e klasse; P. J. v. d. Plopg 41 p. 3e klasse. Met KSO-geweer wer:en de wisselmedailles gewoni en ■■'oo'* J. C. M Duvndam 58 p. le klasse; W. Was sing 56 p. 2e klasse. WARMOND Spreekuur burgemeester De burgemeester van Warmond is op de donderdagen 19 febr., 26 febr. en 5 maart verhinderd, zijn wekelijks spreekuur te houden .Het eerstvol gende spreekuur zal plaats vinden vrijdag 6 maart a.s., des voormiddags van 10 tot 12 uur v.m. ten gemeen tehuize. LEIDEN, 18 febr. Groente. An dijvie 981.11, kroten 8, idem gek. 1825, boerenkool 1527, rode kool 1017, prei 41—60, stoofsla 7080, spruiten A 6073, idem B 5787, uien drielingen 11.1012.10, idem middelfijn 9.709.90. middelgrof 9.30, grof 11.20, waspeen 28, witlof 5081, per 100 kg; knolselderij 1220, sla B 17—23, selderij 7.60—9.70, per 100 stuks.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2