Turkse premier nauwelijks aan de dood ontsnapt De onrust in Belgische mijnen Nieuwe kunstmaan als weerprofeet De mist ontziet ook ministers niet VLIEGTUIG BIJ LONDEN VERONGELUKT Op weg naar Cyprus-conferentie Russische angst voor controle Dulles houdt voorlopig de leiding Stille Omgang 1 maart De West-Europese kolencrisis FIDEL CASTRO GEEN REBEL MEER ZWAKKE WIND Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; WOENSDAG ld EEbnuArvi laad 50ste JAABGANG No. 14640 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w„ f 2.55 p. mnd„ 7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.- Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 De Turkse premier, Adnan Menderes, is dinsdagavond ternauwernood aan de dood ontsnapt, toen het vliegtuig waarmee hij op weg was naar Londen voor de drie-mogendhedenconferentie over Cyprus, nabij de Britse hoofdstad verongelukte. Omtrent het lot van een aantal der twintig inzittenden van het vliegtuig een gecharterde „Viscount" van de „Turkish Airlines" verkeerde men enige uren na het ongeluk nog in onzekerheid. Er zijn twaalf doden. Premier Menderes heeft een paar gekneusde ribben en een lichte zenuw schok opgelopen. Hij is per ziekenauto naar „London Clinic" het grootste particuliere ziekenhuis van de Britse hoofdstad overgebracht. De ronde-tafelbesprekingen over Cyprus, die vandaag zouden worden gehouden, gaan nu niet door. Zodra Menderes in staat is er aan deel te ne men, zullen schikkingen worden getroffen voor 't houden van besprekingen. Margaret Bailey, die met haar man een boerderij bewoont niet ver van de plaats waar het ongeluk gebeurde, heeft verteld, hoe zij en haar man premier Menderes hulp hebben ver leend. Toen wij de klap hoorden, zijn wij direct naar de plaats van de ramp gereden. Wij zagen hoe drie mensen uit de wrakstukken kwamen en naar ons toestrompelden. Ik had er geen flauw idee van dat één van hen pre mier Menderes van Turkije was. Wij hielpen hen in de auto en reden naar onze boerderij". Mevr. Bailey zei, dat ze de drie mannen naar de slaapkamer had ge- GEVOLG VAN DE MIST. Het vliegtuig was tengevolge van een dichte mist van London Airport naar het vliegveld Gatwick, ten zui den van Londen, gedirigeerd. Nadat het boven dit gebied enige tijd had rondgevlogen, raakte het enige bomen waardoor het neerstortte. De „Viscount" baande zich een pad van driehonderd meter door het ge boomte voordat hij op de grond kwam. De vleugels en de staart scheurden er af. Deze laatste omstandigheid heeft er, naar men aanneemt, toe bijgedra gen, dat de Turkse premier er zo goed is afgekomen. Hij werd buiten het wrak aangetroffen en kon te voet j bracht én dat pre"mler*Me'nderes" niet zich naar een nabijgelegen boerderij i spreken kon. „Hij zag er ellendig en begeven. vreselijk ziek uit". Menderes zou op zijn vroegst vrij- -Onder de inzittenden bevonden achdagochtend het ziekenhuis kunnen de Turkse minister van voorlichting,veriaten de secretaris-generaal van het minis terie van buitenlandse zaken Esenbel en andere Turkse ambtenaren. Secretaris-generaal Esenbel liep in het geheel geen verwondingen op. Twee andere leden van het gezelschap werden met een gebroken been en met een gebroken arm en hoofdwon den in het ziekenhuis van Redhill op genomen. Arif Demirer, een oud-mi nister van verkeer werd met een ge broken arm naar Londen gebracht. Volgens een ooggetuige werd de bestuurder van het toestel dood in zijn toestel gevonden. Het schijnt, dat de besprekingen te Genève tussen het Oosten en Wes ten over het staken van de kern- VFRMflFTiFl ITKF si af htgftfrs een impasse zijn geraakt. VERMOEDELIJKE SLACHTOFFERS j\jen n j nog steeds niets eens kunnen worden over de kwestie van Een lijst van slachtoffers is nog niet uitgegeven. Onder hen die ver moedelijk aan boord waren en niet op de lijst van overlevenden voorko men, zijn: Server Somuncuoglu, mi nister van perszaken, radio en toe risme, Kemal Zeytinoglu, parlements lid, Muzaffer Erzu, chef van het ka binet van Menderes, Serif Arzik, di recteur van het anatolische persbu reau, Ilhan Savut en Gunej Turkmen, beiden van het ministerie van buiten landse zaken. Nader wordt vernomen, dat er 24 het bemannen van de controleposten. De Rus Tsarapkin las dinsdag een verklaring voor, waarin nogmaals gezegd wordt, dat alle controlepos ten naar de mening van de Russen bemand moeten worden met mensen, die de nationaliteit hebben van het land, waar de controleposten geves tigd zijn. Wel zijn de Russen bereid vier of vijf Amerikanen of Britten tot de controleposten in Rusland toe te laten, maar deze mensen mogen zich dan niet bemoeien met de uit voering van de technische werk- - zaamheden, zo bleek uit de vetkla- inzittenden aan boord van het toestel ring van Tsarapkin. waren. Twaalf personen vonden dei De Rus beschuldigde het Westen dood. tien werden gewond en tweeervan, dat het tracht een spionage- worden vermist. Jnet in Rusland op te bouwen. Stakingen breiden, zich verder uit ook zal uitbreiden tot het gebied van Charleroi, waardoor het aantal sta kers tot 40.000 zal stijgen. Ook in het Limburgse mynbekken heerst nog steeds onrust en het „comité van ver- dediging" heeft een motie goedge- Met uitzondering van enkele kleine keurd, waarin de mijnwerkers wor- mcidenten heeft de staking in de j den opgeroepen ingeval voor de Bonnage en in het centrum van Bel- maand maart een vijfde dag zonder gie een kalm verloop. In de Bor.nage werk voor de mijnen wordt vastge- nemen thans 18.000 mijnwerkers aan steld, zich die dag toch naar het werk hri Sjf i "non Crïa. -.i^ntrum. *e begeven. Het comité wijst erop, dat .«co. j. hoewel de betogingen tot nu toe in het er 13.000. Dinsdagmiddag werden ongeregeldheden uit Cuesmes gemeld, waar de rijkswacht stakers, die in alle straten van dit plaatsje versper ringen opwierpen, over velden en door de tuinen achtervolgden. Intussen ziet het er naar uit, dat de stakingsbeweging zich vandaag Vanaf het ziekbed Te Buecfhen in West-Duitsland zijn dinsdagavond, samen met Duitse re- patriërenden, 331 Zigeuners uit Polen aangekomen. Zij hebben geen visa en vallen niet onder het Pools-Westduitse repatriëringsplan. De Oostduitse auto riteiten wilden de zigeuners echter niet naar Polen terugsturen. Zij zijn in Buechen in een kazerne onderge bracht, bewaakt door een 300 man van de politie. Dinsdag is te Washington van welingelichte zijde vernomen, dat president Eisenhower Foster Dulles volgaarne de leiding zal laten van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, wanneer deze zich in staat gevoelt om, ondanks zijn ziekte, de Amerikaanse buitenlandse politiek te blijven leiden. Indien, aan de andere kant, Foster Dulles zich door zijn ziekte niet lan ger in staat acht zijn functie te blij ven vervullen, zal hij de president hiervan in kennis stellen en hij zal dan waarschijnlijk in staat zjjn Eisenhower een aanbeveling te doen voor het kiezen van een opvolger. Doch het zal waarschijnlijk nog ver scheidene weken duren, voor hierin een beslissing wordt genomen. Vernomen wordt, dat de leiders van de democratische meerderheid het wolkendek Vanguard II observeert !km; zijn snelheid bedraagt 23.800 km per uur. Dr. Abe Silverstein, directeur van de afdeling voor ruimtevaart van net dag in Cape Canaveral een drietraps- Amerikaanse bureau voor lucht- Vanguard raket met een kunstmaan ruimtevaart, voorspelde dat" de „Van voor weerkundige doeleinden met sue- guard II' misschien wel honderden ja- ces gelanceerd. ren rond de aarde zal blijven draaien. Twee uur en twintig minuten na de lancering maakte het nationaal bu reau voor lucht - ruimtevaart bekend, dat bevestiging was verkregen, dat de kunstmaan in een baan om de aarde draait. In San Diego in Califoraië zijn signalen opgevangen. Deze kunstmaan wordt de „Vanguard H" genoemd. Dit is de vierde Vanguardlancering van een serie van zeven als onderdeel van de Amerikaanse bijdrage aan het internationale geofysisch jaar. Van de vorige gelanceerae Van- giuards is alleen de „Vanguard I" die op 17 maart vorig' jaar gelanceerd werd, in een baan om de aarde geko men. De kunstmaan heeft een doorsnede van ongeveer een halve meter en weegt bijna tien kilogram. Zij heeft twee foto-elektrische cellen, die het wolkendek overdag zullen vastleggen en seint de gegevens terug naar de aarde, waardoor ruwe schetsen ver kregen worden. Dit experiment is de eerste stap voor het in kaart brengen van de weersomstandigheden op aarde. De 2e meter lange Vanguardraket weegt ongeveer 10.000 kg. De kunstmaan draait haar baan tjes ongeveer tussen 35 graden noor derbreedte en zuiderbreedte d.i. rond de evenaar, waarbij zij in 24 uur zes tien maal om de aarde wentelt. Haar loop wordt door elf waarne imingsstations, die onder meer in Noord- en Zuid-Amerika, Brits-West- Indië, Zuid-Afrika en Australië gele gen zyn, gevolgd. in het congres de president in par ticuliere gesprekken hebben mede gedeeld, dat zij er geen enkel be zwaar tegen hebben, wanneer Fos ter Dulles, ondanks zijn ziekte, in de huidige kritieke fase van de Ame rikaans-Russische betrekkingen mi nister van buitenlandse zaken blijft. Eén ding wordt echter als vast staand beschouwd: of Foster nu al dan niet de leiding behoudt van de Amerikaanse buitenlandse politiek, het Amerikaanse internationale be leid zal niet meer hetzelfde zijn als voorheen. Weliswaar zal deze politiek zelf geen wijzigingen ondergaan, doch Foster Dulles zal er niet meer, zoals tot nu toe, eenzijdig zijn stempel op kunnen drukken. Het State Departement maakte later bekend, dat Dulles dinsdag ge ruime tijd in een stoel heeft gerust. De minister zou een goede nachtrust gehad hebben en in een opgewekte stemming verkeren. Te Dartford in Kent is dinsdag in dichte mist een personentrein op een andere trein gebotst. Achttien mensen zijn gewond, doch geen van hen is er ernstig aan toe. Bid- en boetetocht voor de man, ook voor de jonge man. Boete: offer uw nachtrust. Gebed: voor de aangegeven inten ties, voor uw persoonlijke belangen. Teddy Scholten zong 'n beetje en won kalmte en waardigheid zijn gehouden, dit geen reden mag zijn om geen maatregelen te nemen, die een einde maken aan de werkloosheid in Kempense mijnen. Wanneer deze maatregelen niet spoedig genomen worden, zou het comité zich genood zaakt zien zijn actie te intensiveren. In het parlement. Maandag zouden de stakingen op parlementair vlak worden besproken naar aanleiding van interpellaties van socialistische senatoren en kamerle den. De socialisten wensen, evenals de Katho''eke vakbonden, niet alleen een nationalisatie der mijnen doch ook de intrekking van het gehele sa neringsplan, dat door de nationale steenkolenraad werd opgesteld. Zo als men weet, zullen op grond van dit plan een tiental mijnputten in de Bo- rinage worden gesloten. Na de dinsdagmorgen met de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staal Ge Teddy Scholten heeft het nationale Eurovisie-songfestival gewonnen met het liedje „Een beetje. schikt de Belgische regering thans over argumenten om de interpellaten te kunnen antwoorden. Zij zal erop kunnen wijzen, dat de Hoge Autori teit bereid is de mijnwerker finan cieel te steunen, terwijl zij er zonder twijfel ook gewag van zal maken, dat de Hoge Autoriteit beloofd heeft, het Belgische verzoek: de toestand van een „duidelijke crisis" af te kondigen, te zullen bestuderen en hierover overleg plegen met de andere re- meenschap gehouden bespreking be- geringen Lichtvaardig beleid Iemand van een kledingbedrijf te New York, die dinsdag op staande voet was ontslagen, is een half uur nadat hij de zaak verlaten had, te ruggekeerd met een revolver, waar mee hij twee kantoormeisjes dood schoot. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Nu de kolencrisis in West-Duits- land en vooral in België scherper vor men heeft aangenomen gaat de hoge autoriteit van de Europese gemeen schap voor Kolen en Staal een even tuele afkondiging van een toestand van „duidelijke crisis" in ernstige overweging nemen. Een dergelijk besluit zal het mo gelijk maken om „produktie-quota" vast te stellen voor de diverse ko lenbekkens in de E.G.K.S.-gebied. De voorraden bij de mijnen hebben mo menteel alleen al voor kolen de re cordhoeveelheid van 25,5 miljoen ton overschreden. betekenen op het instellen van pro- duktiequota, doordat hiermede ook de sociale gevolgen van de kolencri sis kunnen worden bestreden. Het Franse dagblad „Le Monde" schrijft, dat de crisis op de Europese kolenmarkt reeds enkele maanden lang voorzienbaar was. „De verant woordelijkheden zijn verdeeld", aldus het blad. „De Hoge Autoriteit heeft tot begin 1958 gezondigd door het op timisme, waarmee zij de mijnen aan zette tot het verhogen van de produk- tie en de handel tot grote invoer. De Belgische en Westduitse importeurs hebben van hun kant echter blijk gegeven van lichtvaardigheid door buitensporige invoercontracten te sluiten met de Verenigde Staten, die De Hoge Autoriteit zal daarnaast zjj nu moeten annuleren". De reactie overwegen ook financiële hulp te verstrekken om mijnwerkers te be- van de Hoge Autoriteit is echter laat gekomen en ook te zwak geweest. schermen tegen conjuncturele werk- BiImen het kader van het E.G.K.S.- loosheid door hun een vrij hoog per- venJrag heeft de Hoge Autoriteit ?e- centage van hun loon te garanderen. adviseerd tot voorzichtigheid, waar- Dit stelsel zou dan een aanvulling^ mgde echter door Bonn en Luxem burg nauwelijks rekening is gehou- den. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). SOMBER WEER Overwegend zwaar bewolkt met op vele plaatsen mist en hier en daar enige motregen. Meest zwakke wind uit westelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. 19 Febr. zon op 07.50; onder 18.00; maan op 14.01; onder 04.56. Hoogwaterstanden 19 Febr. v.m. 12.37; n.m. Het weer in Europa Fidel Castro is beëdigd als premier van Cuba. Foto: De 32-jarige Castro tijdens de beëdiging. De Bilt, woensdag 10 uur. Een zeer diepe depressie, die gisteren op STOCKHOLM het westelijk deel van de Oceaan lag, OSLO is naar het noordoosten getrokken KOPENHAGEN en passeerde vanochtend het zeege- ABERDEEN bied tussen IJsland en Groenland. LONDEN De depressie heeft tot op het noor- AMSTERDAM delijk deel van de Noordzee de ba- BRUSSEL rometer flink doen dalen. Ook het LUXEMBURG boven het Epropese vasteland gele- PARIJS gen gebied van hoge druk nam in BORDEAUX betekenis af, terwijl het centrum er- GRENOBLE van zich weer iets naar het oosten NICE verplaatste. Vanmorgen lag het BERLIJN met een barometerstand van 1044 mb FRANKFORT in Midden-Duitsland. MüNCHEN De oceaandepressie wordt gevolgd ZURICH door een krachtig gebied van hoge GENèVE druk; dit neemt nog voortdurend in LOCARNO betekenis toe en trekt in de richting WENEN van Schotland. Tengevolge van deze INNSBRUCK ontwikkeling zal het koufront van ROME de oceaandepressie ver op de Noord- AJACCIO zee doordringen. Mogelijk veroor- MADRID zaakt het morgen in het Waddenge- MALLORCA bied wat lichte regen. In het gehele ALGIERS I land wordt de wind zwak westelijk. Er wordt dan vochtige lucht aange- voerd en daarom zal er in het alge meen veel bewolking zijn. Boven- idien zal zich plaatselijk mist kun- Inen handhavena De kans op opkla ringen is klein. regen 1 G. lichc bew. 1 licht bew. —3 mist 2 onbew. 1 mist 1 mist 3 mist —1 zw. bew. 0 mist —1 onbew. —1 onbew. —4 onoew. 6 motregen 2 geheel bew. 2 geneel bew. —3 licht bew. —3 onbew. —2 licht bew. —2 zw. bew. 3 onbew. 5 onbew. 2 onbew. 3 onbew. —2 onbew. 2 licht bew. 2 Korreltje

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1