Rie Meyer kampioene van Nederland lange baan District Leiden van de N.K.S., afd. voetbal Pupillenvoetbal over: Deense superioriteit in de badmintonkampioenschappen te Haarlem MAANDAG 16 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Titelhouder onttroond Veel strijd is er zaterdag, de eerste dag, nog niet geweest tijdens de wed. strijden om de internationale bad- mtntontitels van Nederland, die ir het Krelagehuia te Haarlem werden gehouden. Daarvoor was de superio riteit van de Deense- en Engelse spe Iers en speelsters te groot. In het herenenkelspel kwamen kampioen F. Sonneville (Indonesië) de Deense titelhouder Kurt Nielsen en zijn landgenoten Joergen Hage- man en Bent Albertsen zonder moeite in de halve finales. Ook het dames enkelspel was een Deens-Britse aangelegenheid met mej. Inger Kjaergaard, Lis Hagen Ol sen, Karin Rasmussen en de Engelse mej. S. M. Ryder als halve finalisten. De Nederlandse vertegenwoordigsters werden in de kwartfinales uitge schakeld. De kampioenschappen hebben ten slotte onbetwist de Deense hegemo nie bewezen in deze tak van sport. In het heren enkelspel behaalde Deense kampioen Kurt Nielsen een duidelijke overwinning op de titel houder Sonneville 18—13, 15—9, en bij de dames kwamen twee Deense dames in de eindstrijd. De Deense jeugdkampioene Karin Rasmussen versloeg hierin haar veel oudere te genstandster mevr. Inger Kjaergaard met 11—7, 11—5. Ook in de dubbelspelen was Deense vertegenwoordiging de overi gen te sterk. In het herendubbel be reikten de Engelsen H. Findlay en E. Timperley weliswaar de eindstrijd, maar daarin moesten zij hun meer dere erkennen in de Denen Bent Al bertsen en Olie Mertz (157, 015, 15—12). Het dames dubbelspel was voor de Deense meisjes Lis Hagen Olsen en Annette Schmidt. Zij versloegen met 152, 151 de Deens-Franse combi natie mevr. Inger Kjaergaardmevr. Bar. In deze laatste dubbel was de Frangaise bepaald een klasse minder sterk dan haar medespeelster. De En gelse combinatie mevr. Holborn mej. Ryder moest een walk over toe staan aangezien mevr. Holborn ge blesseerd was geraakt en niet meer kon spelen. Dat was ook het geval in de kwartfinales van het gemengd dubbelspel waarin mevr. Holborn uit kwam met findlay. Dit gemengd dub belspel werd uiteindelijk gewonnen door het Deense dubbel Inger Kjaer gaard en Olie Mertz, die in de finale met 1511, 615, 155 hun landge noten Karin en Aarne Rasmussen versloegen. hoogtepunt inter-1 heren-enkelwedstrijd tussen de titel- nationale kampioenschappen badmln- houder Sonneville uit Indonesië en ton, welke zaterdag en zondag zijn de Deen Nielsen, die nu kampioen De Grafter ijsclub organiseerde zater- gehouden in het Krelagehuis te Haar- werd- De foto toont Sonneville in dag het lange baankampioenschap van lem, was zondag. De finalewedstrijd1 actie ln aijn partij tegen Nielsen. 4e Plaats voor Rie van Stijn (Lisse) Jan Heitbrink Nederlands kampioen kortebaan Op de eerste dag van de wedstrijd om het Nederlands kampioenschap lange- baan voor dames te Gorredijk, heeft Ria Meyer door het winnen van de 500 en 1500 meter een duidelijke voorsprong genomen in het algemeen klassement. De Noord-Hollandse, die hierdoor een goede kans maakte haar titel van het vorig jaar te prolongeren, was op de 1500 meter de enige van de 22 deel neemsters, die er in slaagde onder de 3 minuten te komen. Er stond zaterdag tijdens de wedstrijden nogal wat wind en op de 1508 meter kwam daar nog mist bij, zodat de tijden vrij matig wa- De resultaten van zaterdag waren: 500 meter: 1. Rie Meyer (Warmer) 65.9 sec.; 2. Atie Wornsbecher (Hoorn) 56.6 sec.; 3. Annie Hulshof (Albergen) 57.3 sec 4. Annemarie Wiegerinck (Goor) 58.8 sec.; 5. 6. Riek Ottenschot (Wentelo) en A. Lammerinck (Reuten) beiden 59.0 sec. 1500 meter: 1. Rie Meyer 2.59.4; 2. Annie Hulshof 3.04.4; 3. Annemarie Wie- ger.nck 3.05.9; 4. Rie van Styn (Llsse) 3.07.8; 5. S. Kemperinck (Albergen) 3.10.1; 6. Alie Heine (Castricum) 3.11.8. Rie Meyer heeft tenslotte op overtui gende wijze het Nederlands kaïnpioen- schap lange baan voor dames, die gis teren op de ijsbaan te Gorredijk wer den voortgezet, gewonnen. Óndanks lichte dooi en mist zegevierde zij op alle vier afstanden. De grootste tegenstand ondervond zij van Annie Hulshoff uit Albergen, die er op de 1000 meter in slaagde, evenals Rie Meyer, onder de twee minuten te blijven. Op de 3000 meter was de baan in zeer slechte con ditie, de bochten waren uitgetrapt en er stond water op het ijs. De uitslagen van de tweede dag luiden: 1000 meter: 1. Rie Meyer 1.57.8; 2. An nie Hulshof 1.58,7; 3. Annemarie Wie- gerink 2.02.3; 4. Riek Ottenschot 2.02.5; 5. Rie van Stijn 2.04. 3000 meter: 1. Rie Meyer 6.24.2. Annemarie Wiegerink 6.38.6; 3. Sien Kemperink (Albergen) 6.41.2; 4. Rie veld). Jen Heitbrink uit Huizum is in Gro ningen Nederlands kampioen op de kortebaan geworden. De Fries toonde w zich voor 5000 toeschouwers op de 160het leam van de Hokij. De gastheren meter duidelijk de snelste van de 26 umnnon Ho nnimnotmo mot ms o rijders. Hij verloor geen enkele rit, hoe- Noord-Hol] and voor heren. De wedstrijd die bij mooi weer en goed ijs werd ge houden, eindigde in een overwinning voor Arie Zee (Hoogwoud), die op alle drie de afstanden de snelste was. 500 meter: 1. Arie Zee (Hoogwoud) 47,8 sec.; 2. Tinus Rozendaal Warmer - huizen) 48,0 sec.; 3. R. Kappel (Am sterdam) 48,5 sec.; 4. Nico Houter (Wog- num) 49,2 sec.; 5. J. M. Bakker (Am sterdam) 49,3 sec. 1500 meter: 1.' Zee 2.32,9; 2. Rozen- daal 2.38,1; 3. Houter 2.38,8; 4. Kappel 2.40.5; 5. Siem Hopman (Egmond) 2.44,1 5000 meter: 1. Zee 9.25,6; 2. Houter 9.29,4; 3. Rozendaal 9.49,04. Hopman 9.56,4; 5. Bakker 10.01,9. Het totaalklassement luidt: 1. Arie Zee (Hoogwoud) 155.027 pnt; 2. Nico Houter (Wognum) 159.073 pnt; 3. Tinus Rozendaal (Warmenhuizen) 159.600 pnt. IJSHOCKEY HOK1J-TEAM VERLOOR IN ZWEIBRÜCKEN Voor 1000 toeschouwers is te Zwei- brücki een ijshockeywedstrijd gespeeld tussen de Canadian Air Force Flyers Koppelwedstrijden te Leiderdorp met rijders van naam J. Koeleman - J. Vogel^winnaars LAWNTENNIS WINST EN VERLIES VOOR NEDERLANDERS IN PARIJS Het bestuur van de IJsvereniging Ronde na ronde stoven de rijders ach- „IJssport" te Leiderdorp, dat sinds een ter elkaar door de bochten met de kop- week haar baan. momenteel Oe beste fe van Z.-Holland, op voortreffelijke wijze trachten op het rechte eind in te lopen exploiteert, heeft bewezen voor haar wat som, lukte, zodat de koplopers el- taak berekend te zijn. De j.l. zaterdag kaar ,so™s afwisselden, maar tenslotte zegevierden de twee genoemde koppels gehouden koppelwedstrijden, per radio en hadden jloh reeds van een aangekondigd, waarvoor niet minder prijs verzekerd. In de tweede poule dan 52 koppels hadden ingeschreven, aanvankelijk hetzelfde beeld met aan I nationale kampioenschappen in Frank- zijn buitengewoon succesvol verlopen 16011 Heemskerk—Vermeulen en Koele- ryk overdekte banen te Parijs winsf en. naar schal,ing. Onder de m-1 gehele middag reeds dreigde - was ln- g_2i g_4 van de Fransman Qrandet In de Russische ploeg, die van 22 februari tot en met 2 maart a.s. deel neemt aan de z.g. vóórolympische wed strijden te Squaw Valley, zijn naast enkele skiërs voor de Noordse en alpine nummers de schaatsenrijders Öleg Gontsjarernko, Vladimir Sjilikovsky en Gennady Voronin opgenomen. toeschouwers bezocht, schrijvers naam als Wün v. d. Voort, 8 maal Ned. vertegenwoordiger op de Europese j doken. Bij de ingang van de vierde ron- kampioenschappen, waar hij .1-,- meerdere rijders van ™?.d,ela ff i P'«'van Eysden werd uitgeschakeld door bocM niet. meeronderac^FransmanBarclay me,"de cijfers 7-5. tweede eindigde, lx derde op de we reldkampioenschappen en winnaar van de zilveren medaille op de Ol, Spelen 1952 in Oslo. Verder J. Koeleman, lid kernploeg KNSB, trainde reeds 3x in Noorwegen, N. Oudshoorn, E. van 't Oever, R. Raping, J. v. d. Hoorn (win naar elfstedentocht '47) en M. Wijn hout (een der winnaars elfstedentdcht '56) en J. Vcgels. Voortreffelijk werk leverde de heer Th. Hijdra uit Ter Aar, lid van de techn. commissie van de KNSB voor de lange baan, als belangstellende aanwezig. Tij dens de tweede ronde en de finales gaf de heer Hijdra een technisch commen taar over het verloop der ritten waar door het publiek zich nauwkeurig kon oriënteren over het verloop van de strijd en de prestaties van de winnende koppels. Voorts ging zijn belangstelling ook uit naar de baan in verband met te houden Nat. wedstrijden op de lange baan, waarvoor in heel Zuid-Holland geen baan te vinden was. De Leider- dorpse baan vond hij dermate geschikt, dat hij nog tijdens de wedstrijden con tact opnam met het bestuur van de IJs vereniging voor het houden van lange- baanwedstrijden op de 500, 1500 en 3000 BRIDGE ITALIë VOOR DE DERDE MAAL WERELDKAMPIOEN de verschenen er slechts drie rijders uit de mist en bleek v. d. Voort's koppelge- noot door een onopzettelijke hindering van een mederijder gevallen te zijn, waardoor v. d. Voort een achterstand van plm. 50 m. kreeg. Deze val was later nog van invloed bij de finale. In middels bewaakten de twee koplopersreldkampioenschap te New York leidde hun positie zorgvuldig en gaven Wijn- Italië in de wedstrijd tegen Amerika met hout^-Kors geen kans meer, zodat uit203 punten tegen 173. In de zitting van deze poule Koeleman-Vogels en Heems-1 zaterdag klopten zij de Amerikanen met kerkVermeulen zich met Van 't Oever I 277. De Match van zaterdag tegen Ar- Zuiderduin en v. d. Hoorn—Vermeu- gentinië zag een Argentijns succes met De wedstrijden. In de eerste ronde werd gereden over tien ronden en telkens gestart door 6 koppels. De twee eerstaankomenden plaatsten zich voor de volgende ronde, waain tenslotte 18 koppels uitkwamen. In deze eerste ronde konden de sterke koppels zich gemakkelijk plaatsen en viel er niet veel strijd te bekennen. Wel was dit het geval in de vierde poule, waarin het koppel LangezaalOlsthoorn bij de eerste overname ten val kwam waardoor zij van de kop naar de zesde plaats zakte. Door prachtig rijden van Nagtegaal waren zij na enkele ronden weer naar de derde plaats opgescho ven toen Olsthoorn in de bocht opnieuw ten val kwam en wederom achterstand boekte. Dit inspireerde zijn koppelge- noot dusdanig dat deze op verbeten wijze zijn laatste ronden zodanig reed, dat dit koppel zich toch nog voor de volgende ronde wist te plaatsen door als tweede te eindigen. In de tweede ronde, wegens de tijd ingekort tot 6 ronden, be gon de spanning reeds te komen. We zagen prachtig bochtenwerk van Egbert van 't Oever en een fraaie spurt van deze op het rechte eind toen hij zich van de derde naar de tweede plaats op werkte om zich te plaatsen voor de halve finale. Hiervoor hadden zich in middels geplaatst de volgende koppels: HoornVermeulen; v. Saase Coop; gebr. v. Tol; v. 't OeverZui derduin; KoelemanVogels; v. d. Voort —Olsthoorn; HeemskerkVermeulen en WijnhoutKors. Voor de eerste poule, weer over 6 wel in de eerste omloop de snelste tijd (15.2) op naam van Bakker Jr. kwam te staan. In de tweede omloop, waarvoor 12 deelnemers waren geplaatst, maakte Heitbrink een tijd van 14.9 sec. In de finalepoule werden geplaatst Heitbrink, Bakker Jr., Gerard Maarse en Renes. Renes moest met van Adrichem uit Moordrecht een extra rit rijden om de vierde finaleplaats, daar zij gelijk waren geëindigd. De Nederlandse kampioen Evert Kramer brachit het niet verder dan een elfde plaats. In de halve competitie tussen de snel ste vier won Heitbrink alle drie ritten. Ook zijn totaaltijd was de beste en bo vendien maakte hij de snelste tijd over één rit met 14.7 sec. tegen Bakker. De uitslag was: 1. Heitbrink (Huizum) to taaltijd in de finale 44.6 sec.; 2. Renes (Nieuwpoort) 45.05; 3. Maarse (Delfzijl) 45.135; 4. Bakker Jr. (Finsterwolde) 45.34. VAN DER EL8T KORTEBAAN- KAMPIOEN VAN ZUID-HOLLAND Cockle van der Eist uit Rotterdam is zaterdag in Giessendam kortebaarfkam- pioen van Zuid-Holland geworden. De wedstrijden om dit kampioenschap wer den op goed ijs en bij een temperatuur van enkele graden beneden het vries punt op de banen van de ijsclub Har- dinxveld gehouden. De uitslag was: 1. Van der Eist (Rotterdam); 2. Mulder (Hardinxveld)3. Beuzekom (Hardinx- van Stijn 6.42.5. Alie Heine (Alber gen) 6.46. Eindklassement: 1. Rie Meyer 238.600; 2. Annie Hulshof 247.750; 3. Annemarie Wiegerink 248.350; 4. Rie van Stijn (Lisse) 251.400; 5. Sien Kemperink 254.734. KAMPIOENSCHAPPEN SCHOONRIJDEN VAN ZUID-HOLLAND Zaterdag zijn in Berkenwoude de kamp.oenschappen schoonrijden van Zuid-Holland gehouden. Bij de dames werd mevr. Rommelaer uit Enschede, die op de eerste plaats eindigde, niet tot kampioene uitgeroepen omdat zij deze titel reeds in haar bezit had van de provincie Gelderland. De als tweede ge- eindigde mej. Waayboer uit Bergen was reeds kampioene van het district Noord- HollandUtrecht, zodat het vreemde feit zich voordeed, dat de als derde ge- eindigde mevr. BakkerKaan uit Alk maar de kampioenstitel kreeg toegewe zen. Bij de heren ging het normaal d.w.z. dat nr. 1, de heer Hazelbag uit Gouda, kampioen werd. De uitslag was verder: 2. D. W. Visser (Schagen); 3. D. W. Ni- colai (Oudesluis). Bij de paren ging de kampioenstitel naar de eerste geëindigde combinatie mej. WaayboerVisser (BergenScha gen). De uitslag was verder: 2. mevr. RommelaerHazelbag (EnschedeGou da); 3. mevr. MolenaarH. Wessels (Nieuw VennepBussum). Er werd volgens afvalsysteem gere den. Tak uit Oud-Beierland, die een goede kans maakte om in de prijzen te vallen, werd tijdens de wedstrijden ge diskwalificeerd, omdat hij aan wed strijden had deelgenomen, waarbij geld prijzen van meer dan 100 gulden be schikbaar waren gesteld. MEEUW1S8E WON IN OOSTERWOLDE Zaterdag werd door de ijsclub „De Flessche" ta Oosterwolde (Gld.) een na tionale lange baanwedstrijd voor heren over 500, 1500 en 3000 meter georgani seerd. De wedstrijd die bij lichte dooi werd gehouden, eindigde met een over winning voor Chris Meeuwisse uit Voorburg, die op alle drie de afstanden de snelste was. Eindklassement: 1. Meeuwisse 154.967 pnt; 2. Van Zanten (Kesteren) 158.700; 3. Frommer (Harderwijk) 159.550; 4. Bakker (Eihorst) 163.633; 5. Kale (Kam pen) 168.550. KLAAS POSTMA LANGEBAAN KAMPIOEN VAN FRIESLAND Klaas Postma uit Akkrum is gisteren op de ijsbaan te Gorredijk kampioen van Friesland lange baan geworden. Hij zegevierde op de 500 en de 1500 meter. Eindklassement: 1. Postma 156.050 pnt; 2. Wester (Heernewoude) 160.467 pnt; 3. Santema (Akkrum) 160.700 pnt; 4 Bestebreurtje (Leeuwarden) 161.334 pnt; 5. Verhoef (Leeuwarden) 163.767 pnt. den Snoek (3x), Herreur en Holmes. 'spelde werd het een spannende race. de finale uitkomen, want het bestuur besloot het koppel v. d. VoortOlst hoorn alsnog in de finale mee te laten rijden omdat dit koppel, door de val van Olsthoorn buiten diens schuld, niet in de gelegenheid was geweest zijn kans naar behoren te verdedigen. Aan de vier prijzen werd door het bestuur een vijfde toegevoegd, zodat alle finalisten van een prijs verzekerd waren. Na een korte adempauze traden dan de vijf koppels aan de start voor de laatste strijd. Daar deze koppels maar weinig in kracht verschilden was het zaak voor de rijders zich zo spoedig mogelijk van een goede plaats te verzekeren en te trachten die te behouden. De koppels KoelemanVogels en v. d. HoornVer meulen lagen al spoedig aan de kop met Van 't OeverZuiderduin op de derde plaats, die geen kans kregen een tweede positie te veroveren. De dichte mist maakte een waarneming over het ver loop van deze interessante strijd, jam mer genoeg, vrijwel onmogelijk. De uiteindelijke uitslag was: 1. J. Koeleman (Ter Aar)J. Vogels (Wassenaar)2. J. v. d. HoevenW. Vermeulen (Ter Aar); 3. E. v. 't OeverZuiderduin (Lisse); 4. C. Heemskerk (Hazerswou- de)J. Vermeulen (Ter Aar); 5. W. v. d. Voort (Quintsheul)Olsthoorn (Rot terdam). Het was een triomfantelijke burge meester die, verheugd over de succes rijke middag op „Onze Ijsbaan" zoals hij het noemde, met een geestig speechje de prijzen, bestaande uit waardebonnen van resp. 100, 60, 40, 20 en 10, aan de winnaars uitreikte. Van 't Oever (trainer van de Leiderdorpse IJsvereniging) dankte hij voor de mede werking bij het tot stand komen van deze wedstrijden zomede de heer Hij- dra voor diens medewerking tijdens de ritten. Het was een fijne middag, vol ge not, zo besloot hij en hij hoopte voor morgen eveneens op prachtige wedstrij den bij de Nationale langebaain wed strijden. Of het daartoe nóg zal komen nu de dooi is ingetreden? BOBSLEE VER. STATEN I WERELDKAMPIOEN 4-PERSOONS BOB Ploeg nummer 1 van de Ver. Staten, Argentinië 174 punten. De stand in de wedstrijd Amerika—Ar gentinië was zaterdagavond 228179 in het voordeel van Amerika. Italië heeft voor het derde opeenvol gende jaar het wereldkampioenschap bridge gewonnen. Nu he'. negendaagse driehoektoernooi geëindigd is geeft heht scoringsbord twee overwinningen aan voor de Italiaanse ploeg die uit Pietro Forquet, Gugliermo Sinlsealco, Walter Avareili en Giorgio Belladonna bestond. Italië won met 233183 punten van de Ver. Staten, en met 218178 punten van Argentinië. De Ver. Staten versloegen met 252209 punten Argentinië en bezet ten de tweede plaats in het toernooi. De eindzitting werd bijgewoond door honderden toeschouwers, en talloze brid- ge-enthousiasten hebben in hun huiska mer van de laatste V/t uur van het spel kunnen genieten dank zij een TV-uitzen- ding op zondagavond. Bridge-experts, en daarbij ook de spe lers van de verliezende ploegen, schrij ven het Italiaanse succes toe aan het uiterst precieze biedsysteem. De Ame rikanen hebben al verklaard, dat zij het zullen bestuderen en er mogelijk iet uit zullen overnemen om hun kansen op succes in de toekoms* te vergroten. JUDO DE NATIONALE JUDOKAMPIOENSCHAPPEN De lichtgewicht C. Bonte, de midden gewicht H. Essink en de zwaargewicht A. Geesink hebben zaterdagavond in het Concertgebouw in Haarlem de nationale judotitela in de gewichtsklasse gewon nen Bonte en Essink na inspanning van alle krachten; Geesink met zeer groot machtsvertoon. Bonte stond in de finale lichtgewicht tegenover Worm, die Bonte vorig jaar verrassend ver sloeg. Zover kwam het dit keer niet. Met een fraaie schouderworp werd Bonte winnaar. Ook de middengewicht- finale leverde een mooi duel op, waarbij Tergouw hardnekkig en taai verzet bood aan Essink, die uiteindelijk op beslissing winnaar werd. Tergouw was via een walk over en een fraae zege op De Lange in de finale gekomen. In de zwaargewichtklasse was Gee sink weer een klasse apart. Zonder de minste moeite kwam hij in de eindstrijd, met Arthur Tyler aan het stuur, heeft waarin evenwel Alberda een verre van te St. Moritz het wereldkampioenschap gewillig slachtoffer was. Tegen een uit- vierpersoons bob gewonnen. De totaal- stekende tiende heupworp van de kam- tüd voor de 4 ritten op de baan vanpioen van Europa en titelhouder aller 2 sec. categorieën was hij echter niet opgewas- Duitsland II sen. Aan de wedstrijden namen de fina- 5.12.59; 5. Zwit- Geanimeerde bezinningsochtend in bet R.K. Lyceum te Leiden De problemen rond het pupillen- voetbal zijn niet jong meer. Reeds jarenlang is de drang van ook de kleinere jeugd tot beoefening van het voetbalspel groeiende en de vereni gingsbesturen hebben reeds telang met de vele problemen, die daaraan vastzitten, geworsteld. Na de H. Mis volgde als altijd het gemeenschappelijk ontbijt en daarna de bijeenkomst, die door de heer A. A. C. Dusée, voorzitter van het voet baldistrict Leidon mn de N.K.S., die er zijn blijdschap over uitsprak, dat zovele verenigingen hadden gehoor gegeven aan de oproep van het be- Nu dit vraagstuk de laatste tijd J stuur. Hij richtte voorts een woord meer en meer in de belangstelling komt van al degenen, die leiding heb ben te geven bij een invoering van het voetbal voor jeugdige personen van 1012 jaar, heeft het bestuur van de afdeling Leiden van de K.N.V.B. hieraan reeds verscheidene besprekingen gewijd en het kon niet anders, of ook üe Ned. Kath. Sport bond, afd. voetbal van het district Leiden, moest zijn standpunt ten deze bepalen. Het was daarom goed gezien hier voor een bezinningsbijeenkomst te beleggen, welke gistermorgen, geheel in de trant van de Districtsbestuur, werd gehouden in het R. K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat en waarbij van de zijde der verenigingen uit het district verrassend veel belangstelling bleek te bestaan. Er waren vereni gingen, die met haar gehele jeugd commissie aanwezig waren en ver schillende andere waren door ver scheidene bestuursleden vertegen woordigd. Van de 21 aangesloten ver enigingen ontbraken er drie, waarvan er twee ten nauwste betrokken wa ren bij het pupillen voetbal, zodat haar afwezigheid niet alleen teleur stelde, doch ten zeerste verbaasde. De bezinningsbijeenkomst werd voorafgegaan door een H. Mis, in de kapel van het R. K. Lyceum opge dragen door de diocesaan sportadvi- seur, rector Q. Grimbergen, zulks bij onstentenis van de d'strictsadviseur, rector L. Vester, die weer in het St. Elisabethziekenhuis is opgenomen. van wel'»om tot de diocesaan advi seur, rector Grimbergen, de geest, adviseur van V.V.S.B., de voorzitter van de R. K. Sportcentrale District Leiden, de heer A. Duindam, de heer v. d. Berg, bestuurslid van de afd. Leiden van de K.N.V.B., de heer Joop Pollman als afgevaardigde van de Commissie Katholiek voetbal en de heer J. Duindam, erelid van het district, wiens benoeming als zodanig door de aanwezigen nog eens met kiachtig applaus werd onderstreept. Spr. herinnerde er vervolgens aan, hoe door de afd. Leiden van de K.N.V.B. een spelleiderscursus is ge organiseerd o.l v. de heer Kaufman welke uit twee theoretische en acht practische lessen bestaat. Deze cur- suheeft met de belangstelling, welke het bestuur zo gaarne zou zien, waar- spr. de verenigingen opwekte hier aan nog eens extra aandacht te schenken. Rector Grimbergen over: „Proble men rond het pupillenvoetbal". Rector Grimbergen begon zijn in leiding met erop te wijzen, dat de problemen rond bet pupillenvoetbal liggen op organisatorisch, principieel en financieel terrein. Over dit laatste wilde spr. als adviseur niet spreken, omdat dit buiten „Z\,u terrein" ligt, doch de principiële problemen wilde hij meer kenschetsen als paedagogi- sche. De algemene sportbeoefening van jongens van 1012 jaar verbreidt zich de laatste jaren meer en meer, zodat de K.N.V.B. reeds besprekende bepalingen ten aanzien daarvan voor schreef. De belangrijke toenamen van deze jeugdgroep deed de Kath. Ned Sportbond reeds in 1953 besluiten zijn standpunt hierover bekend maken. Daarbij drong de Bond erop aan, het pupillenvoetbal onder ver antwoordelijke jeugdleiders te plaat sen, maar tevens tournooien en com petitieverband geheel te weren. Natuurlijk zijn ook hiertegen ver schillende bedenkingen gemaakt er men kwam met allerlei vergoelijken de stellingen, doch in een bijeen komst op Vijverduin werd vastge steld, dat de sport een belangrijk deel van de opvoeding betekent in de ont wikkeling van de jongen via puber teit naar adolescentie. Daarom moet de leider in de sportbeweging vooral voor de jongeren paedagogisch ge oriënteerd zijn, om het onder-weg- zyn van de jeugd naar de maatschap pij te leiden. Die middenweg is voor ieder het moeilijkst. De jongen toch is in deze tijd veel totaler dan een volwassene. Alles wat hij doet is totaal en vraagt al zijn psychologi sche krachten. Een competitievorm moet daarom volkomen worden afge wezen, want de jeugd moet een vol komen spontaan spel spelen en haar psychische ballast mag niet xe groot worden. Daarom moeten we de jeugd niet beschouwen als volwassenen in de dop. We leven in een tijd, aldus wees rector Grimbergen erop, dat de hele sportbeoefening in een harnas zit. Wil men zijn vereniging in stand houden, dan moet men zorgen voor aanwas door de jeugd. Maai daar naast moeten we de jeugd opvangen om te voorkomen, dat zij haar inte resse ergens anders gaat uitleven, of ook, dat zij door andcraji in hun in teresse worden opgevangen. Daarbij moeten we er oog /oor hebben, in dien we het pupillenvoetbal willen leiden dat we de volwassenheid moeten vermijden. Niet een scheids rechter, doch een jeugd- of een spel leider moet de jongens bezig houdpn. Daarbij moeten de spelverhoudingen niet doorgetrokken worden, niet in de clubbladen beha ideld worden, geen competitiesysteem, elke wed strijd als geheel zien en door zoveel mogelijk te wisselen voorkomen, dat een elftal zich gaat verheffen boven een ander. Daarbij moet de sportactiviteit voorop staan, zodat bij een wanver houding in het spelverloop onderling van spelers gewisseld moet worden, enz. Ook het voetbalspel als zodanig betrekkelijk houden door ook liefde voor andere spelen of sporten aan te kweken. Dat alles eist speciaie zorg: daarom aparte leiders voor de pupillen, mo gelijk zelfs leidsters, die nog altijd als de meest geschikte opvoedsters der jeugd genoemd kunnen worden. Natuurlijk deed de vraag van het gesepareerde voetbal .lier ook opgeld. Men zegt, dat indien voor de junio ren tot 17 jaar noodzakelijk is in eigen verband te spelen, dit ook Voor de pupillen nodig zal zijn. Maar, de motieven liggen hier soms geheel an ders. De fu'iebepalingen zijr er nu eenmaal, doch zij zijn gemaakt in een heel andere tijd r we weten niet, of nu nog alles zou zijn zoals het is, indien men er nu voorstond. Spr. besloot met de vraag aan de verenigingen antwoord te willen geven op de vraag: 1 oe passen we oas pupillenvoet'o toe? Daarnaast gaf hij in ernstige overweging te wil len zorgen \oor tegemoetkoming in de nieuwe last: te zorgen voor pupil- lenleiders! Na een korte pauze, waarin gele genheid tot onderlinge - edachten- wisseling bestond, was er gelegenheid tot discussie, waarvan slechts werd gebruik gemaakt door de heer Van Aken (S.V.L.V.), r'ip twen vragen aanroerde: 1. Betreffende de seperatie de vraag, waar het hier om gaat, en 2. pupillen wedstrijden als voorwed- stj'iiden tot andere wedstrijden met publiek. Rector Grimbergen bei*on bij dit laatste en zeide natuurlijk, dat dit uit den boze was. Wat de seperatje betreft, zeide epr. dat aanpa,s>ing hier heel goed mogelijk was en dat het districtsbestuur hier volledige vrij heid had voorstellen te doen. die door hem zeker zouden geacc» pteerd wor den. De voorz. wees er op dat Dunillen- wedstrijden als voorwedstriiden bij andere wedstrijden zeker funest ziin voor de jeugd en drt de K.N.V.B. reeds het samenreizen van senioren en pupillen heeft verboden. Met een dankwoord nan rector Grimbergen besloot spr. tenslotte deze geanimeerde bijeenkomst.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8