Dichte mist en gladheid maakten weer slachtoffers Min. Klompé laakte nogmaals valse verkiezingspropaganda De plannen voor r.k. bejaarden centrum te Hillegom zijn gereed Douane waste een vet varkentje MAANDAG 16 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 49 Biggen in beslag genomen Ingrid Bergman heeft een bezoek gebracht aan het .Solsunda-huis voor poliopatienten in het plaatsje Ektorp bij Stockholm. Patient Goeran Heelstroem liet zich de kans niet ontglippen, de glimlach van Ingrid Bergman op de gevoelige plaat vast te leggen Busdiensten gestaakt Voor de tweede maal in ruim veer tien dagen heeft de mist opnieuw zijn verlammende hand op Nederland ge legd. Drie doden, stilgelegde auto busdiensten, in file voortkruipende van de BB aan boord gebracht. Dank zij deze hulpmiddelen kon de boot 78 mensen uit hun isolement ver lossen en hen ondanks een zicht van tien tot vijftien meter in 26 minuten, dat is 3 minuten langer dan de nor male vaartijd, overbrengen. Bij Hoek van Holland blijft het zicht constant niet groter dan 50 m. auto's, hier en daar gladde wegen: Sinds middernacht waren omstreeks dat was het beeld van Nederland op j tien uur vanmorgen niet meer dan 15 zaterdagavond om tien uur. schepen binnengekomen. Zowel bui- tengaats als op de waterweg liggen Evenals vorige maal heeft de mist weer veel schepen te wachten. Op de ook dit weekeinde slachtoffers ge- Waterweg begint weer een tekort aan eist. In Zeeuwsch-Vlaanderen ver- I ligplaats voor de wachtende schepen loren twee Belgen het leven toen zij te komen. Voorzover men zich kan met hun auto door gebrek aan zicht herinneren heeft Hoek van Hol- het kanaal van Sas van Gent naar land nog nooit zo lang achtereen met Terneuzen in reden. een dergelijke stagnatie der scheep- De enige vrouw die in de auto zat, vaart te kampen gehad. Zaterdagmiddag stapte een paard met wagentje over een landweg bij Eede (Zeeuws-Vlaanderen) kalm door de mist. Zo op het oog een onschuldig lokaal vervoer, hoewel dit opmerke lijk dicht bii de grens plaats vond. Plotseling doken echter uit de grau we nevel de Nederlandse douaniers van de vliegende brigade Oostburg op, die bijzonder veel interesse had den voor het Belgische wagentje. Deze belangstelling bleek geheel gerechtvaardigd want het vierkante geval bevatte 23 biggen, welke door de Belgische boer De S. frauduleus uit België naar zijn Nederlandse col lega B. werden gesmokkeld, die slechts 100 meter verder woonde. Onder grote hilariteit van de snel na derbij komende omwoners, werden de krulstaarten, die in een veel te kleine ruimte vertoefden, gedeelte lijk overgeladen in de brigade-auto. Een douanier nam hierop de teugels van boer De S. over en voerde de wagen en paard op vakkundige wij ze naar de boerderij. Hier trof men nog 26 Belgische krulstaarten aan, zodat het totaal in beslag genomen varkens tot 49 steeg. De douane in Eede nam de zaak hiërna over en ar resteerde zondag ook boer B., die de dag tevoren kans had gezien, te ont- Jcomen. Diverse veehandelaren ble ken „toevallig" in de buurt te zijn en informeerden belangstellend naar de mogelijkheid, de varkens te kopen. Deze gaan evenwel naar de dienst van de voedselcommissaris, die er verder wel weg mee weet. Kleine kampioen reed in een wak Voor de ogen van zyn vriendje, met wie hij op de Grote Vliet te Wervers- hoof schaatste, is zaterdagavond de 10-jarige Nico Laan uit Onderdijk in een stuk open water gereden en ver dronken. 's Middags had het knaapje nog de eerste prijs gewonnen bij 154-jarige autobuschauffeur W. Schee- schoolschaatswedstrijden. Slachfof'er van wegpiraat overleden In het ziekenhuis „St. Annadal" te Maastricht is zaterdag overleden de Sir Hugh Foot, de Engelse Gouverneur op het eiland Cyprus, wordt hier len. In de vroege morgen van donder- dag 5 februari werd hij op de via- Bij het schaatsen op het Zuider-j hfzTclf Mtfzfn' werk «d_ *T'"0 J~~ begaf, door een hem tegemoet rijden de personenauto aangereden. Bij de diep te Nieuw Buinen is zaterdag de 7-jarige Jacob te Velde door het ijs gezakt en verdronken. botsing werd de scooterberijder tegen een muur gedrukt, waarbij hij vele inwendige kneuzingen en een ver brijzeld onderbeen opliep. In het zie kenhuis moest het been worden ge amputeerd. De bestuurder van de auto, die vol gens omwonenden met grote vaart waarschuwde kort voor het ongeluk de 30-jarige heer Snoeck die de wa- gen bestuurde, dat hij teveel rechts hield en gevaar liep van de weg te raken. De auto' raakte echter toch nog van de weg af en stortte in het ka- naai. De vrouw wist via het portier uit de wagen te springen. De bestuur der lukte het aanvankelijk om op het dak van het zinkende voertuig I l/l/r» te komen, doch hij gleed uit en ver- C-/p VTOUWGH V r- dronk. De derde inzittende, de oudere heer De Paepe, bestuurslid j kdOGrO3Q ill UirGChl van de Belgische voetbalclub „Gan-1 toise", de vader van de dame, heeft waarschijnlijk geen pogingen kunnen doen om uit de auto te komen. .AANVARING OP DE NOORDZEE Het 8912 ton metende Duitse s.'s. Carl Fritzen is in de nacht van zon dag op maandag nabij het lichtschip - Noordhinder in aanvaring gekomen n?.°,e.^ hebben gereden, was na de aan- met de ruim 30.000 ton metende Li-1 nixing doorgereden, maar kon ïr. beriaanse tanker Spyros Niarchos. j-Nuth worden aangehouden. Het was Het Duitse schin is voor anker se- een zekere G. M. Z. uit Schmveld die iin gezelschap van enkele anderen de nacht feestend had doorgebracht in een café over de Belgische grens, allen bleken onder invloed van drank I te zijn De automobilist werd aange- 1 houden en in verzekerde bewaring gesteld. De besuurder moet de botsing be- na zijn aankomst met een Canberra-straalbommenwerper van de R.A.F. Foot haastte zich naar Londen voor belangrijke besprekingen over de toekomst van het veelomstreden eiland. De Canberra maakte de tocht als train ingsvlucht. Tegen een boom. Zondagmiddag, tengevolge van de gladheid van het wegdek, veroor zaakt door vallend rijp is omstreeks vijf uur even buiten de gemeente Ameronen een personenauto van de weg geraakt en tegen een boom ge vlogen. De 25-jarige chauffeur W. E. van Z. uit Rhenen werd hierbij ge dood. De drie mede-inzittenden, de Op korte termijn heeft de com missie „Vrouw en Partij" van de K.V.P., die onder leiding staat van mej. Agnes Nolte een kaderdag voor de vrouw georganiseerd, die zaterdag middag in Utrecht is gehouden en goed bezocht is. Prof. mr. C. P. M. Romme, voor zitter van de Katholieke Tweede Kamerfractie en vele leden van het Partijbestuur waren met de voorzitter mr. H. YV. v. Doorn aanwezig. Mej. Nolte zette uiteen dat de vrouwen zich allerminst willen isoleren en juist meewerken aan de integratie. vrouw en het dochtertje van de Maar zo nu en dan, juist nu de ver chauffeur, alsmede mevrouw Van I. j kiezingen voor de deur staan, kan uit Eist werden zwaar gewond naar j het toch goed zijn eens bijeen te ko- het ziekenhuis te Veenendaal over-1 men. gebracht. Minister dr. Marga Klompé weidde t r\,, „1 nader uit over de plaats van de Limburg, Gelderland en Overijssel vrouw jn <}e politiek die niet alleen waren ditmaal de provincies waarj en £aatschappeUjk terrein het openbaar vervoer werd verlamd. taak heeft maar"Fop het heIe Om zeven uur staakte de VAD zijn ritten, even later gevolgd door de onderneming Velox, de GTM en nog later door een hele reeks onderne politieke vlak loor het speciale accent dat zij eraan geeft. Een vrouw zal de zaken dikwijls anders benaderen dan de man die mingen in Limburg en Overijssel,1 geneigd is naar de hele groep te zien. die het niet langer verantwoord terwijl zij iets meer kijkt naar het achtten hun chauffeurs met bussen vol passagiers langs wegen te sturen waar zij niet meer dan een meter of tien uitzicht hadden, waar zij zelfs de hoeken van straten en wegen waar zij moesten afslaan niet meer konden onderscheiden. Scheepvaart lag stil. De spoorwegen hebben vrij weinig hinder ondervonden. Hoofdzakelijk in het westen des lands trad hier en daar een kleine vertraging op. Erger was het gesteld met de scheepvaart. Op de Nieuwe Rotter damse Waterweg kwam het verkeer vrijwel stil te liggen. In dg Rotter damse haven was alles tot machte loosheid gedoemd. Schepen die weg wilden konden niet weg, schepen die voor de kade wilden komen moesten daarvan afzien. Komen er normaal zo'n zestig tot zeventig schepen bin nen, zaterdag zijn het er niet meer dan ongeveer twintig geweest. Al leen een enkel sleepbootje dat radar rijk is kon zich, zij het voorzichtig bewegen. Hoe nuttig overigens de rader is heeft een boot van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij bewezen. Dit scheepje werd er van Middelharnis arts onmiddellijk remde, kon hij niet op uit gestuurd om aan de andere j voorkomen, dat de man overreden kant van het Haringvliet, in Helle- werd. Het slachtoffer, de 37-jarige voetsluis, een aantal gestrande relzi- metselaar J. E. van R. uit Someren- gers op te halen. Veiligheidshalve Heide, was onmiddellijk dood. Hij had men een mobilofooninstallatie laat een vrouw en 5 kinderen achter Tegen misleidende propaganda. Zij heeft iets meer bindends. Wat dit laatste betreft, wilde de bewinds vrouwe toegeven dat haar felle woor den in Amsterdam uitgesproken aan het adres van de P.v.d.A. niet bin dend waren. Het was de- eerste keer dat H. Exc. in de campagne sprak, maar het was noodzakelijk dat zij protesteerde tegen het niveau waar op van de zijde van de P.v.d.A. de verkiezingspropaganda wordt ge voerd, waarbij misleidende en on ware dingen gezegd worden. Het is gevaarlijk voor de democratie, aldus de minister, omdat men in de peri ferie der politiek zulks smerig noemt en er zich van afkeert. Het niet wil len meedragen van de verantwoorde lijkheid zou tot dictatuur kunnen leiden. METSELAAR DOODGEREDEN Toen zaterdagavond dr Filippi, arts te Someren, zich nog naar zijn pa tiënten begaf, zag hij ten gevolge van de dikke mist pas op het laatste ogen blik, dat een man op de Nieuwe Dijk naast zijn bromfiets lag. Hoewel de De vrouw bleek echter overleden. Onder het applaus van de vergade ring verklaarde minister Klompé, dat zij als vrouw het recht had deze din gen te zeggen. Zij betoogde verder dat de politek op het ogenblik bepa lend is voor alle terreinen van hêt leven en niet genoeg benadrukt, kan worden. Zelfwerkzaamheid. Het is een mooie opgave van de politiek, de mens te helpen zichzelf te ontplooien en zijn weg naar God te vinden. Men moet hem zelfwerk-i zaamheid geven, waardoor voorko men wordt dat steeds meer komt in handen van de staat. Minister Klompé is bezorgd als zij ziet dat steeds meer komt in handen van landelijke besturen. De verant woordelijkheid moet steeds meer naar beneden doorgegeven worden. 99 Vrouwelijke gemeenteraadsleden. Uit de causerie van mej. Nolte bleek dat er thans 99 vrouwelijke K.V.P.-gemeenteraadsleden zijn, een getal dat zij op 4600 K.V.P.-leden niet indrukwekkend noemde. De heer Wouter Perquin, directeur „R.K. Bejaarden-centrum voor Hil- .,De Janijes" in het zilver In de cantine van het marine-eta blissement te Amsterdam is zaterdag avond de Nederlandse speelfilm „De Jantjes" vertoond ter gelegenheid van het feit, dat deze film 25 jaar gele den in première ging. De voorstelling was georganiseerd door de uitgeverij „De Bezige Bij" in Amsterdam naar aanleiding van het boek „Uit de oude draaidoos" van Simon van GoPem. Ongeveer 350 toeschouwers woon den de vertoning bij, waaronder di verse speelsters en spelers uit de merkt hebben, daar verschillendi on-S derdelen.van de auto - Umpen b« 11 weX nö/ver- de aanrijding totaal vermeld wer-h oudst journaal in ?,eder. den. Hu zal zich ter zuner t«d voor, d 9M en'd Qudste Neder. de rechter hebben te verantwoorden! landse Ifüm en Muntje o.a. wegens het veroorzaken van zandvoort" van Maurits Binger. zwaar lichamelijk letsel, de dood ten- j gevolge hebbend. VROUW VIEL VAN TRAP. De 55-jarige mevrouw H. Feron- Verhaar is vrijdagavond in haar wo ning aan de Herderslaan in 's-Graven- hage van de trap gevallen. Haar echt genoot waarschuwde de nachtdokter, sterdam de 73e Raptim-missievlucht Vliegensvlug naar de missie Op 17 februari vertrekt vanaf Am- met aan boord 55 missionarissen. On der deze missionarissen bevinden zich vier verpleegsters die door de stad Tilburg worden uitgezonden naar het bisdom Kieumu van de Mill Hill frathers in Afrika. Voorts wordt de reis meegemaakt door professor Zeegers van het Kardi naal van Rossum-instituut. Het vorig jaar heeft Raptim 450 passagiers met de chartervluchten vervoerd. Tot op heden werden met de char ters 4075 passagiers naar en van de missie vervoerd, hetgeen neerkomt op een besparing van 1.500.000 voor de missie, zo deelde de Raptim mee. Dit jaar wordt in juli de 75e vlucht georganiseerd. In de maand april is het 10 jaar geleden dat de Raptim werd opgericht. De 74-jarige bromfietser G. Jan sen uit Opheusden is zaterdagmiddag op de onbewaakte overweg gegrepen door de trein uit de richting Nijme gen. Waarschijnlijk heeft het slacht offer door de zeer dikke mist de trein niet opgemerkt, terwijl hij evenmin de signalen, die de trein gaf, had ge hoord. De ongelukkige was op slag dood. Min. goedkeuring reeds verkregen Na veel moeilijkheden is het ein delijk zover dat wij hierbij een beeld kunnen laten zien van de stichting van het Partijbureau deelde mede, dat door verdere uitbouw van de werkgroepen het deelnemen aan het politieke werk voor de vrouw aan trekkelijker gemaakt zal worden. legom en omgeving", zoals dit bin nen niet al te lange tijd zal verrij zen aan de Elsbroekerlaan te Hille gom. Men ziet hier een maquette van het plan, het hoofdgebouw, waarin plaats zal zijn voor ongeveer 100 be jaarden en 20 religieuzen. De leiding van dit tehuis komt aan de zusters van Onze Lieve Vrouw van Amers foort. Deze zullen in het hoofdge bouw hun appartementen hebben in de bovenste verdieping. Daar is te vens de keuken en andere werkgele genheden. Langs het gehele gebouw loopt een gang, die geheel afgedekt is en afgesloten met glas. Uit alle af delingen in het huis kunnen de be woners zich door deze gang naar de kapel begeven, die naast het hoofd gebouw komt te staan. Verder ko men er op het terrein van het cen trum twee en dertig woningen te staan, die ter beschikking komen van echtparen, die zich nog in staat ach ter. hun huishouding zelf te verzor gen. Deze bewoners maken wel deel uit van het tehuis, maar blijven, vol komen onafhankelijk, voor zichzelf zorgen. Zoals men op de foto kan zien, worden de 32 woningen in vier blokken gebouwd. Het is nu zover met de voorbereiding van de stich ting van het r.k. bejaardencentrum, dat van het ministerie van opbouw de goedkeuring voor het volledig plan is ontvangen. Poliopatiënt ving een glimlach van Ingrid Bergman Foot brak diplomatiek snelheidsrecord

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6