Australië blijft Nederland steunen Roofovervallers konden niet tegen vrouwen op Bom gevonden bij sluizen van IJmuiden Boeren-Leidse kaas vermaard en goed betaald Boor-ponton voor kust bij Noordwijk Burengerucht ontaard de in slag met bijl Prins Bernhard in Brazilië Samenzweerders [_iefde MAANDAG 16 FEBRuAHI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 111 Men wilde hem aanhouden, maar hij Iwee pogingen mislukten vluchtte De politie te Rotterdam zoekt naar een man, die zaterdagavond heeft ge poogd het huis van een vrouw op leeftijd aan de Pleinweg te Rotter dam-zuid binnen te dringen, kenne lijk omdat hij meende, dat de vrouw er warmpjes bijzit. Om ongeveer tien minuten over half acht werd er gebeld en toen de vrouw de deur opendeed, zag zij een man, die zich door een zwart masker onherkenbaar had gemaakt. Hij be dreigde de vrouw met iets, dat, zo vertelde zij later, op een schietwa pen leek. Op dat ogenblik begon ech ter een neefje, dat bij haar op bezoek was, te roepen. Toen de man dit hoor de nam hij onmiddellijk de vlucht. Vrijdag zouden enige mannen (ver moedelijk drie) in de leeftijd van 35 tot ongeveer 50 jaar, geprobeerd heb ben een roofoverval te plegen in een pand aan een zijstraat van de Dordt- sestraatweg in Rotterdam-zuid. Aan het bewuste huis werd die avond gebeld. Een 65-jarige vrouw opende de deur, er stonden twee mannen. „Politie", zei een van hen, „is uw man thuis?" „Ja" antwoordde ze. Daarop greep een man haar bij de keel. De vrouw verweerde zich echter goed en riep om hulp. Toen ging men er vandoor. Het was even later dat een wagen van de recherche toevallig daar in de buurt was. De aandacht van de in zittenden viel op een man „die zioh verdacht ophield", aldus de politie. Aetherklanken HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gr. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 De groenteman. 9.15 Gi. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11.00 Lichte muz. 11.15 V. d. zieden 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitz.: Landb. rubr.: De boer van Nooitge- dacht. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nws. 1315 Meded. of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Alt-mezzo, hobo en piano. 14.40 Schoolradio 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Pianorecital. 16 00 Criminele causerieën. 1615 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 13 30 Ama- teursprogr. 18.55 Paris vr.us parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nieuws: 20.05 Act. 20.20 Eurovisie Song Festival. 21 45 Gram. 22.00 Toneelbeschouwing. 22.10 Mu zikale caus. 22.40 Orgelconcert. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling. 23.21 Danc- muz. 23.41-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 De douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8 50 V. d. I vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kind. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Lana- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer, i 13.20 Gram. 13.30 Idem. 14.00 Idem. 14.35 V. d. vrouwen v. h. land. 14.45 I Moderne muz. 15.35 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursb. 17.45 Regerings uitz.: Rijksdelen Overzee: Toerisme in het Caraïbisch gebied, door Ph. J. i Evertsz. 18.00 Lichte muz. 18.29 Pol. caus.: KVP. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Amateursprogr. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Sopraan en orgel. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Viool en clavecimbel. 21.25 Kamer- 1 ork. en solist. 22.30 Pol. cabaret. 23.00 I Nws. 23.15-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journ. 20.20 Eurovisie song festival 1959 (Nat. finale). 21.45- I 22.10 De grote man, filmrep. weg. De politie loste enige waarschuwingsschoten. Drie kogels raakten de man in een bovenbeen. Hij ligt nu in het Zuiderziekenhuis. Vermoed wordt, dat hij met de aan val op de vrouw te maken heeft. Er werden nog twee mannen gearres teerd, er is .en auto in beslag geno men, maar over de juiste gang van zaken tast de politie nog in het duis? ter. Scheepvaart werd gestaakt Bij opruimingswerkzaamheden aan een meerstoel door het bergingsbe drijf Van den Akker uit Rotterdam in het buitentoeleidingskanaal naar de Noordersluis te IJmuiden is zon dagavond omstreeks half zeven een bom aangetroffen. De bom werd op een dekschuit naast de meerstoel ge deponeerd. Het scheepvaartverkeer voor grote zeeschepen van en naar Amsterdam werd gestremd, daar de rijkshaven meester order gaf, dat geen enkel schip de dekschuit mocht passeren. In de Noordersluis moesten enkele schepen blijven wachten totdat zij naar zee mogen vertrekken, terwijl ook buitengaats enkele vaartuigen werden opgehouden. De stremming van de scheepvaart te IJmuiden duurde tot half tien. Een deskundige van de politie was toen n.l. van oordeel, dat de sche pen zonder bezwaar zee konden kie zen, daar de bom ook tijdens de vier maanden dat men er thans met op ruimingswerkzaamheden bezig is, niet is ontploft. Bij deze werkzaamheden werd ook gebruik gemaakt van dy namiet. De sleepboot „Hector" nam tegen tien uur de dekschuit met de bom op sleeptouw naar de Haring haven. Met behulp van een drijven de bok is de bom daar overgeladen ■in een vrachtauto van de Koninklijke Marine. De bom is ongeveer 1 meter lang en heeft een middellijn van 40 cm. Volgens deskundigen van de oprui mingsdienst betreft het hier een bom, die in de oorlogstijd waar schijnlijk op de nu gesloopte „meer stoel" is aangebracht en die bij ont steking niet is ontploft. In den Hel der zal de bom tot ontploffing wor den gebracht. Gisteravond is op de Mauritsweg te Rotterdam de 77-jarige weduwe N. Goedhart-van de Waard uit de Zwarte Paardenstraat aangereden door een tram. Zij werd naar het Westerzie- kenhuis verwoerd, waar zij later is overleden. Bij het oversteken was de vrouw de tram reeds gepasseerd, toen zij schrok van een naderende taxi en opeens een stap achteruitging On danks krachtig remmen van de tram bestuurder was een botsing onver mijdelijk en werd de vrouw enige meters door de tram meegesleurd. PROF. BELLEFROID f Zaterdagmiddag, de dag voor zijn negentigste verjaardag, is te Nijme gen overleden mr. J. H. P. Bellefroid, oud-hoogleraar in de inleiding tot rechtswetenschap aan de R. K. Uni versiteit. Prof. Bellefroid werd op 18 februari 1869 te Hasselt in België geboren, studeerde rechtswetenschap te Leuven en Utrecht, doceerde van 1896 tót 1918 aan oe Hogeschool van Luik en was van 1920 tot 1923 advo caat en procureur te Utrecht. In 1923 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de R. K. Universiteit van Nijmegen. Tal van belangrijke publikaties op het terrein van de rechtswetenschap staan op fijn naam. De 100.000 niet gehaald. De tentoonstelling van bedrijfs automobielen, die gedurende tien dagen in het RAI-gebouw te Amster dam is gehouden, is gistermiddag om zes uur gesloten. Er waren toen 96.998 bezoekers geregistreerd. Twee jaar geleden bedroeg dit aantal 102.778. Gedurende de laatste dagen steeg bij de organisatoren de hoop, dat zich ook deze keer de 100.000ste be zoeker zou melden men had voor hem reeds een mistlamp als toepas selijk geschenk in petto maar de slechte weersomstandigheden, voor al tijdens de eerste dagen, veroor zaakten een geringe terugslag in de beiangstellinga Dit werd echter in de laatste twee a drie dagen enigszins gecompenseerd door een stijgend be- Kamperhoek, zoekersaantal, gemiddeld 12.000 per dag. De organisatoren zijn van mening dat de recessie, die zich het vorig jaar in de omzet van bedrijfsauto's heeft voorgedaan, thans tot het ver leden behoort. De handel vertoont weer een opleving. De zaken op deze tentoonstelling zijn zeer bevredigend geweest. Een grote automobielindus trie zag het aantal transacties dit jaar zelfs met 15 tot 20 procent stij gen ten opzichte van de tentoonstel ling in 1957, toen de bestedingsbe perking zich in de bedrijfsautomo- bielbranche nog niet ernstig had doen voelen. Direct na de sluiting van de ten toonstelling is men begonnen met het afbreken van de stands om de hal in gereedheid te brengen voor de expositie van motoren, scooters en bromfietsen, die donderdag 26 febr. door de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. van Aartsen zal worden geopend. DE VOEDERING VAN VOGELS Op verzoek van enige vogellief hebbers uit Lelystad is gistermorgen een dierenambulancewagen van het comité „wintervoedering vogels" uit Amersfoort, geladen met brood en graan naar oostelijk Flevoland ver trokken. Reeds enige dagen werd rondom Lelystad gevoederd. Doch de nood werd nu zo hoog, dat hulp van buitenaf moest worden ingeroepen. De afdeling Amersfoort heeft met hulp van inwohers van Lelystad voer gestrooid over een afstand van onge veer 50 km., vanaf Harderwijk tot de Keur-dag ie Leiden De jaarlijkse keuring van Boeren- Leidse kaas vond plaats op vrijdag 13 februari in de Kleine Burcht te Leiden. Voor deze keuring van één van onze oudste nationale produkten van een destijds omvangrijke huisin dustrie in de omgeving van Leiden, bestond weer grote belangstelling. Het is deze kaas, die het wapen van Leiden (de sleutels) over de gehele wereld droeg. Inkrimping van de produktie, voor al als gevolg van gebrek aan arbeids krachten, heeft de waardering voor deze kaassoort zeer doen toenemen. Het is een produkt, liggende in het vlak van het ambacht met onmisken bare zeer bijzondere eigenschappen en met verrassende variaties. Dat er nog altijd producenten zijn, die deze zelfkazerij handhaven, is geen kwestie van conservatisme, maar van het in standhouden van een goed renderend, en nogal arbeidsinten sief bedrijf. Het komt dus aan op de aanwezigheid van de vereiste arbeids krachten. Zijn die er, dan wordt de aan de kaasmakerij gegeven werk tijd goed betaald. De keuring van de 21 ingezonden kazen werd *s middags verricht door de heren P. v. d. Sterre, N. Verkleij, L. van Vliet en J. Nusselder, onder leiding van de zuiver-t^chnisch advi seur van de vereniging van Boeren- Leidse-kaasmakers, de heer K. Ade- ma. De heer ir B. M. Krol van het 'Rijkszuivelstation bezocht de keuring de zuivelavond. Olie onder de zee? Op enige mijlen uit de Nederlandse kust bij Noordwijk aan Zee is zater dagmiddag een boorponton op de Noordzee verankerd, waarmede in het weekeinde het eerste onderzoek wordt ingesteld naar de bodemge steldheid van de Noordzee voor de kust van Zuid-Holland. Het onderzoek, dat wordt ver richt door de dienst grondmechanica te Delft, houdt verband met de plan nen van de Nederlandse Aardolie Maatschappij om de winning van aardolie uit te breiden tot de lagen die men onder de zeebodem voor de kust vermoedt. Voor dit eerste onderzoek vertrok zaterdagmorgen de sleepboot „Hec tor" met op sleeptouw de boorpon ton „Huib". Nadat door peilingen de juiste positie was bereikt werd de boorponton verankerd. Er zullen dit weekeinde twee boringen worden ge daan, die elk tot een diepte van 15 meter in de zeebodem zullen gaan. Bij de keuring bleek, dat 48 van de kazen als eerste en 52 als twee de soort kon worden aangemerkt; derde soort kwam niet voor, terwijl het middencijfer 85 van de maximaal te behalen punten 100 punten be droeg. Prijswinnaars waren: J. A. v. d. Hülst, Oud-Ade 98 pnt., wisselbeker, Wed. vari Steen, Leidschendam, 91 pnt., Th. J. Heemskerk, Oud-Ade 91 pnt., A. J. Pennings, Noordwijkerhout 90 pnt., P. van Ruiten, De Kaag, 89 pnt., P. v. d. Hulst, Voorhout, 89 pnt., N. P. Heemskerk, Oud-Ade, 89 pnt., J. Warmerdam, Warmond, 88 pnt. en J. v. Leeuwen, Voorhout, 86 pnt. De prijswinnaars ontvingen nuttige prijzen waaronder stremsel, thermo meter, maatglaasje e.d. Voor het bezichtigen van de ge keurde kazen was veel belangstel ling, waarbij de heren J. Nusselder en K. Adema toelichting en advies gaven. De zuivelavond werd; met een woord van welkom geopend door dé voorzitter, de heer C. C. van Leeu wen, die tevens de prijzen uitreikte. Gereleveerd werd de in 1958 tot stand gekomen statutenwijziging met daar op verkregep koninklijke goedkeu ring. De keuringsresultaten, die wat lager waren uitgevallen in vergelij king met voorafgaande jaren, werden besproken door de heer K. Adema. Daarbij werden tevens in bepaalde gevallen adviezen gegeven. Spr., die uitvoerig een en ander behandelde vestigde er vooral de nadruk op, dat het bereiden van één van de hoogst gewaardeerde kaassoorten verplich tingen medebrengt. Steeds dient gestreefd te worden, niet alleen naar het instandhouden van de kwaliteit, maar daar waar zulks mogelijk is moet men trachten tot verbetering te komen. De voor lichtingsdienst zal daarbij gaarne hulp verlenen. Meerdere onderwerpen werden nog besproken, zoals het eventueel iets verhogen van het vetgehalte, de ver zorging en het daarbij plasticeren van de kaas. Duidelijk bleek weer, dat de, ieder jaar terugkerende kaasdag met zuivelavond een voor de kaasberei- ders belangrijke en onmisbare sa menkomst is geworden. Na het be sluiten van de voorlichtingsavond bleef men als grote kaasfamilie nog geruime tijd gezellig bijeen. Daarbij kwamen nog, vnl. jonge benen van de vloer, onder leiding van de heer Bram Wesselingh, die tevens het muzikale gedeelte gedurende de gehele avond verzorgde. Al met al kan de vereni ging met voldoening terugzien Hierdoor hoopt men meer aan de weet te komen omtrent de toestand van de zeebodem zodat vervolgenso beoordeeld kan worden of een boor- i deze geslaagde kaasdag, gehouden in eiland, dat tenslotte de olieboringen I de stad. waaraan voor het produkt moet verrichten, hier kan worden sinds eeuwen de naam werd ont- geplaatst. leend. Toch verzachting van standpunt In een gemeenschappelijk Austra lisch-Indonesisch communiqué dat na het bezoek van de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, dr Soebandrio, aan Australië werd uitgegeven, is verklaard, dat de ver schillen van mening tussen belde lan den zijn blijven bestaan ondanks de besprekingen die vijf dagen hebben geduurd. In de verklaring van Soebandrio en zijn Australische ambtgenoot, Richard Casey, wordt verder gezegd, dat zy volledig de overwegingen hadden be sproken, welke beide landen tot een verschillend standpunt ten aanzien van Nederlands Nieuw-Gulnea had den gebracht. Australië erkent nog steeds de Ne derlandse soevereiniteit en het be ginsel van zelfbeschikking. De ministers zeiden, Cit Casey en de Australische premier, Robert Men- zies, hadden verklaard, dat indien er eventueel enige overeenkomst tussen Nederland en Indonesië zou worden bereikt, Australië zich niet tegen een dergelijke overeenkomst zal verzet ten. Casey en Soebandrio waren het er over eens, dat de toekomst van Wes telijk Nieuw-Guinea een kwestie is. die met vreedzame middelen moet worden opgelost. Er dient geen ge weld te worden gebruikt ter oplos sing van welke territoriale geschillen ook. De ministers besloten voorts de mogelijkheid te bestuderen van een officiële overeenkomst tussen beide landen ter aanmoediging van en ver groting van het wederzijds begrip. Dit zou kunnen worden bereikt door uitwisseling van personen op artis tiek, litterair en ander cultureel ge bied, door uiwisseling op weten schappelijk gebied en door beurzen. Nieuwe hoop Indonesië heeft thans meer hoop dan ooit westelijk Nieuw-Guinea langs vreedzame weg te verkrijgen. Dit zeide de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr Soeban drio, in een op de film opgenomen interview, dat zondagavond door de televisie in Sydney is uitgezonden „Wij zijn van mening, dat wii de kwestie kunnen regelen langs vreed zame weg en onderhandelingen met Nederland", zeide hij. De hoop van Indonesië was toegenomen, omdat er over de kwestie onenigheid is in het Nederlandse parlement en het Ne derlandse volk de wijsheid van zijn regering bü het Nieuw-Guineabeleid in twijfel trekt. Succes voor Soebandrio Bezien van het standpunt van de Indonesische minister wordt het be zoek een „persoonlijke triomf" ge noemd. Hij heeft een garantie gekre gen, dat Australië niet in de weg zal staan van een regeling via Neder lands-Indonesische onderhandelingen, De Rotterdamse politie heeft zon dagmiddag de 62-jarige havenarbei der G. ten B. uit Rotterdam opgeslo ten, omdat hy de 38-jarige timmer man A. B. de D. met een byi op het hoofd heeft geslagen. Het slachtoffer werd in het ziekenhuis Bergweg ver bonden en kon toen naar huis terug keren, daar de verwonding nogal mee bleek te vallen. De timmerman bezocht met vrouw en kinderen zijn ouders in de Catha- rinastraat. De kinderen maakten wat herrie en de havenarbeider, die er boven woonde en al eens had ge vraagd of het niet wat rustiger kon, ging op de zolder houtjes hakken als represaille-maatregel. De visite be neden ging zijn hakken toen ritmisch met handgeklap begeleiden en dit nam de havenarbeider niet. Hij daalde de trap af en stond wel dra met de bijl nog in de hand in de kamer van zijn benedenburen. Het ene woord haalde het andere uit en het resultaat was de klap met de bijl. gericht op overdracht van de souve- reiniteit van Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië. Tot dusverre had Australië geen enkele duidelijke ver klaring over dit aspect van het ge schil afgelegd. Indonesië zag zich ge steld voor een duidelijke en onver biddelijke tegenstand van Australië tegen zijn aanspraken op Nieuw-Gui nea. In Australische kringen verklaarde men gisteravond, dat Australië nog steeds krachtig de Nederlandse soe vereiniteit in Westelijk Nieuw-Gui nea steunt, alsmede het principe van het zelfbeschikkingsrecht van de autochtone bevolking. Men gaf echter toe, dat de verkla ring om niet in de weg te staan van een vreedzame regeling een verzach ting betekent van de Australische houding. Deze wijziging is slechts mogelijk geworden door de krachtige verze keringen van dr Soebandrio, dat In donesië nooit geweld zal gebruiken om zijn territoriale aanspraken te verwerkelijken. Prins Bernhard is, ondanks zyn niet ernstige ziekte, zaterdagavond van Paraguay doorgereisd naar Bra zilië. In een vliegtuig van de Brazi liaanse luchtmacht kwam hg in Sao Paulo aan, waar vele hoge autoritei ten de prins verwelkomden. In de auto van de gouverneur van Sao Pau lo reed hij vervolgens naar het „Pa leis van de Champs-Elysées", dat voor de duur van zijn bezoek tot zyn beschikking is gesteld. Een receptie en een banket, die op het programma stonden, heeft de prins, in verband met zijn ziekte, niet bijgewoond. De prins was echter wel aanwezig bij een latere, intiemere re ceptie. Aangezien z' arts hem kof fie heeft verboden, drinkt de prins slechts thee, en verder voedt hij zich in hoofdzaak met soep. De Braziliaanse pers heeft het nieuws over de aankomst van prins Bernhard met grote koppen en foto's en lange verhalen op de voorpagina gebracht. De prins verraste de jour nalisten door goed Portugees te spre ken. KORTE golf President Worosjilof van de Sow- jet-Unie heeft het bezoek, dat hij binnenkort aan India zou brengen, wegens ziekte afgezegd. Men weet niet waaraan de president lijdt. Leden van een Nieuw-Zeelandse Zuidpoolexpeditie hebben in Victo- rialand, ten westen van McMurdo Sound, in het Zuidpoolgebied, dalen bezocht, waar de temperatuur tot 47 graden Fahrenheit opliep. Het ijs smolt er, waardoor meertjes met hel der water ontstonden. Er wordt een nadere studie van dit merkwaardige verschijnsel gemaakt. Sowjet-geleerden maken thans een grondige studie van de proble men van een lange levensduur, aldus meldt het Hongaarse persbureau M.T.I. uit Moskou. Volgens de jong ste volkstelling zijn er meer dan 100.000 mensen boven de 90 jaar in de Sowjet-Unie en de oudste bewo ner is een 152-jarige Armeniër. Bg een aanval van bandieten op een kleine suikerraffinaderij bij Se- villa in Columbia zijn zaterdag der tien mensen om het leven gekomen. Sedert 1 januari zijn als gevolg van de activiteiten der bandieten in dit gebied reeds 48 slachtoffers geval len Twee Poolse vissers hebben na een dramatische vlucht van hun schip politiek asiel in Denemarken verzocht. Zij hadden de schipper en vier andere bemanningsleden in het schip opgesloten, waren in dichte mist op een zandbank gestoten en hadden hun vlucht in een roeiboot voltooid. De opgeslotenen bevrijdden zichzelf en voeren terug. Op een overweg nabij Boedapest heeft vrijdag een trein een autobus gegrepen, waarbij drie mensen zijn omgekomen en 22 gewond, van wie elf zwaar .Hongaarse bladen maak ten zaterdag melding van dit onge luk. uit 39) „Dat weet ik. Dat is juist zo jam mer. Ze stemde er in toe te blijven, totdat de nieuwe eigenaar alles zou overnemen. Zo kwam het ook, dat die Jones er eveneens was. Ik wou, dat ze hem nooit gezien en nooit van hem gehoord had. Ze zou nu gezond zijn, als hij er niet geweest was. Gla- da heeft me van haar kinderjaren af zorgen gegeven, doordat ze zich al tijd voor vreemde karakters interes seerde. „Ah, juist." Dat was het, wat rector Stirling zei, maar het was niet helemaal waar. Hij was nu in staat vele dingen te be- i grijpen, vooral waar die duizend dol- laar vandaan lrwamen. Waarom had Glada het nodig geacht zich die node loze opoffering te getroosten? Zijn schuldgevoel groeide naarmate hij er meer over nadacht. Die bezoeken, die j hij nu en dan aan de farm gebracht I had. Glada's trots op haar bezit, op door Joseph Mc (ord de onafhankelijkheid, die ze zich ver overd had. Het was diezelfde onaf hankelijkheid, die haar er toe ge bracht had alles zonder morren op te doeken en eer schuld op zich te nemen, niet door haar veroorzaakt, maar die de eer en het geluk raakte van hen die ze lief had. Lynn Stirling voelde bijna iets als woede, als hij daaraan dacht. Als het Glada maar onbekend gebleven was, dat hij dat geld toen betaald had. Hij wilde, dat er een of andere manier bestond om dat Sidbury-meisje alles te doen te rugbetalen in plaats van alleen die miserabele vijftig dollar. Ze kwam er eigenlijk veel te gemakkelijk af, zelfs als ze op haar manier berouw had. Het ergste van alles was, dat hij er niets aan kon doen. Glada aan het verstand te brengen, dat hij haar zelfopoffering zeer bewonderde, wil de zeggen haar beledigen. Op dit ogenblik tenminste mocht hij haar niet doen vermoeden, dat haar moe der onbewust het geheim had verra den. Na dat gesprek met mevrouw Lee voelde de rector meermalen, dat hij Jones eens behoorde te bezoeken. Hij was ten slotte ternauwernood aan een ernstige verwonding of zelfs de dood ontsnapt. En hij leek een geschikte kerel. Na het voorval met Tess Sidbury dacht hij er weer aan. Deze keer stapte hij dadelijk na de lunch in zijn wagen en reed naar het kantoor, waar Gern blijkbaar bezig was zijn schrijfbureau schoon te maken. „Hoe gaat het, Mr. Jones?", be groette hij hem vriendelijk. „Het ziet er naar uit, dat u schoonmaak houdt. „Hallo", antwoordde Gern kortaf. „Juist gezien. Gaat u zitten." „Ik kom maar even oplopen", ver klaarde Stirling, aan de uitnodiging gevolg gevende. „U moet me ver ontschuldigen, dat ik niet eerder ge komen ben. Ik had natuurlijk ge hoord, dat u geen ernstige wonden opgelopen had en was er oprecht blij over." „Het was niet nodig", luidde het ietwat onwelwillende antwoord. „Ik ben er goed afgekomen. Te goed in vergelijking met wat er met Miss Lee gebeurde." „Ja, ze is maar net aan de dood ontsnapt. Maar ik geloof, dat ze nu hard op weg is volkomen te herstel len. Ik zag haar vanochtend. Ze zat al op in bed en zag er weer als van ouds uit." „O ja??" De goed gehuichelde onverschil ligheid in Gerns stem stond in vreemd contrast tot de gespannen op merkzaamheid. die er een ogenblik in zijn bruine ogen gelegen had. Ze verdween bijna dadelijk weer, maar niet voordat Stirling ze had opge merkt. Dit toonde aan, dat de situ atie blijkbaar in een nieuwe fase ge treden was. „Ik heb gehoord", zei hij vrolijk, om het gesprek een andere richting te geven, „dat u en mijn vrienden de Petersen op het ogenblik de boel hier beherenhij drukte zich zo uit, dat men uit zijn woorden niet kon horen, dat hij van de verkoop van de farm op de hoogte was. „Mr. en Mrs. Peters doen dat. Ik héb het gedaan", en Gern legde sterk de nadruk op het tweede woord. „Ah juist. U bedoelt, dat u vertrekt. Ik neem aan, dat dat verklaart, waar omStirling beëindigde de zin met een gebaar van zijn hand over de wanorde op de schrijftafel. „Precies. Toen juffrouw Lee de farm verkocht, stemde ze er in toe zo lang te blijven, totdat de nieuwe bezitter iemand gevonden had om de boel over te nemen. Hij stelt dat nu voortdurend uit en ik ga maar." „Dat spijt me." „Mij niet. Ik wilde dat ik eerder had kunnen gaan. Dan zou er niets met Miss Lee gebeurd zijn", terwijl hij uit het raam keek was er zulk een mistroostige uitdrukking in zijn ogen, dat Stirling besloot de proef op de som te nemen. „Ik weet, dat het Miss Lee ook spijt dat u weg gaat. Ze heeft me dikwijls over u gesproken, dat u zo'n goede hulp was en zo." „Dat was niet vandaag", veronder stelde Gern grimmig. „Nee. U hebt gelijk. Maar kijk eens u tobt te veel over dat ongeluk. Zul ke dingen gebeuren elke dag, soms met de beste automobilisten. Ik heb geen enkele aanduiding gehoord. „Dat komt omdat u niet met de juiste mensen gepraat hebt", viel Gern hem bitter in de rede. „Dat on geluk was absoluut mijn schuld. Als u wistzijn stem stierf weg, ter wijl hij door het raam naar het zon nige landschap bleef staren. De rec tor wachtte een ogenblik, toen zei hij rustig: „Natuurlijk weet ik het niet. Jones, hoewel het me spijt. Maar het had wel eens kunnen zijn, dat u zich meer te verwijten had. Tracht het te vergeten." „Dat is ook waar", zei Gern en toen bleef hij zwijgend en onbeweeg lijk zitten, terwijl Stirling het jonge gezicht aandachtig opnam. Potseling legde Gern zijn armen op het schrijfbureau. Er was een vastberaden trek op zijn langwerpig gezicht. „Ik zal u iets vertellen, Mr. Stirling," zei hij verbeten. „En om twee redenen." „Als het u helpt zal ik graag luis teren", luidde het rustige antwoord. „Ik heb er mijn redenen voor. begon Gern, zijn woorden blijkbaar zorgvuldig kiezende, „aan te nemen, dat u een zeer goede vriend van Miss Lee bent." „Ik hoop dat ik dat ben". „Ik vertrek. Maar er is iets, dat ik wil dat zij zal v/eten. Nu nog niet. Maar eens. Het zal dan niet veel ver schil meer uitmaken, maar ze heeft dan een prettiger herinnering aan me. Ik heb eigenlijk misbruik ge maakt van haar vriendelijkheid voor mij, vooral toen ze me hier min of meer als aalmoes een betrekking gaf." „Ik geloof niet, dat Miss Lee u doit voor een soort landloper gehouden heeft", zei Stirling met een flauwe glimlach. „Die rol ligt u niet zo goed als u denkt. Maar wat was de andere reden?" (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5