ImaGM &>ymL$TAD Scherp MAANDAG 16 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 v Q itafick ALCOHOL EN ONGELUKKEN opgedragen in de parochiekerk aan M I de Herensihgel. Alle leden van de af. Om kwart voor acht zaterdagavond deling Wórden vriendelijk uitgeno- reed een 40-Jarige Leldenaar op de digd, hierbij aanwezig te zijn. bromfiets, terwijl hij In kennelijke staal van dronkenschap was. Bij de Weversbrug reed hij tegen de stoep rand op niet het gevolg dat hij een smak maakte en bloedende hoofdwon den en een wonde aan zijn rechter zijde opliep. De E.H.D. bracht hem naar het Academisch ziekenhuis. Om half zeven gisteravond was het een dronken Leldenaar die een ongeluk veroorzaakte. Hij stapte TENTOONSTELLING „SCHILDEREN EN TEKENEN ALS VRIJETIJDSBESTEDING". Naar wij van de zijde van het be stuur van het Leids Kunstcentrum vernemen bestaat hiervoor veel be langstelling. In diverse brieven en per telefoon zijn nadere Inlichtingen gevraagd. Ten e'ntle over de plantien nader (zwaaide) h.i. op de Stationsweg u!n,„fL a S,le„ a" he?.ft hl?t plotseling van het trottoir met het'^sLuuf Ae belangstellenden ultgeno- gevolg, dat een 40-jarige wielrijdster tegen hem opreed, vief en een neus» been-fractuur en een bloedende won de aan het hoofd opliep. Zij moest naar het Academisch ziekenhuis wor den gebracht. De dronken man en een dronken vriend werden ingere kend. Een klein brandje zaterdagmor gen om half elf op de Kijfgracht, waar een schoorsteenmantel groten deels bestaande uit hout en hard board had vlam gevat. De brandweer heeft het vuur geblust en de schoor steenmantel verwijderd. Bij gelegenheid van de verjaar» dag van de geestelijk adviseur van de K.A.V.-Herensingel, kapelaan J. van Adrichem, wordt morgenochtend om zeven uur een gezongen H. Mis Teleurstellend resultaat bij de olieboring te Oegstgeest De Nederlandse Aardolie Maat schappij (N.A.M.) te Den Haag deelt ons mede, dat zij haar eerste boring te Oegstgeest, nabij het Groenen Kerkje 2?®"*,- met negatief resultaat lieefl verlaten. digd voor ëen bespreking op vrijdag 20 februari a.s. DE LEIDSE RAAD VOOR DE RADIO. Hedenmiddag zijn er in de Leidse raad opnamen gemaakt van de be sprekingen, van het Leidse wegen plan, die vanavond om 8 u. door de NCRV in de rubriek „Radiokrant voor Nederland" worden uitgezonden. 65 JAAR „ONDERSTEUNING ZIJ ONS DOEL" Toen 66 jaar geleden de sociale ver zorging nog onvoldoende georgani seerd was. wérd door enige soCiaal- voelende mensen te Leiden de Zie- kenvereniging „Ondersteuning zij ons doel" opgericht. Nu tegenwoordig de sociale verzorging door de wet gere geld wordt gaat de ÖZOD er steeds meer toe over om haar prachtig werk nog idealer grondslag te baseren. Steeds meer bedrijven vullen de ziek tewetuitkering tot 90 of 100% aan bh daarom verstrekt de vereniging nu versterkende middelen, toeslag bij gezinszorg en draagt zelfs bij in noodzakelijke kfirderui'i ending. Bij de ooening van de leestavond in „Den Burcht" ter gelegenheid van het 65- jarig bestaan, verwelkomde de heer Joni«e'een genodigden en ledeh in - - i het bijzonder de medisch adviseur dr. Wie nog belangstelling heeft Voor H. P. Velthuyzen en de oud-bestuurs- êêh dergelijke expositie en ooit de'leden C. Hendriks en J. Mulder, bei bespreking zoU willen bijwonen kan den 64 jaar lang lid, waarvan de eer- dit schriftelijk of telefonisch tet ken- ste 55 jaar secretaris en de tweede 32 nis brengen bij het secretariaat Vanj ja&r tweede voorzitter. Spreker herin- het L.K.Cy Rijn êh Öchiekade 72,1 j^tje aah het Vele mooie werk dat Leiden, teïef. 23343. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doct.ex. Gen. II de heer P. Sprelj te Dordrecht. Geslaagd voor het sêmi-artsex. de heer G. J. van Hagen te Lelden. Geslaagd voor het artsex. mevr. E. E. Mena-Collier te Amsterdam en de hefen J. A. Boreel te Den Haag, J. C. Houtman te Wassenaar en H. T. H. Siek te Oegstgeest. Burgerlijke Stand Geboren; Catharirta Berhadette Maria d. v. P. M. Fleur en H. S. Stuifzand. Maria Christina d. v. F. J. de Vos en M. Berkhout. Elisabeth Johahtta d. V. G. W. Kok en A. P. van Steijn. Jan Jaap z. v. P. Ker sten en A. Boer. Jacobus Antonius V. C. J. Vah Berkel en P. J. M, verricht was o a. één tö*ale uitkering van f 170.000 d.w.z, gemiddeld olm. 27Ö0 per jaar. Na een hartstochte lijk beroep on de leden gedaan te heb ben om goede propagandisten 'e Mij ven, riep hij het cabaret van Johnny van Haarlem ten tonele, waarvan de artiesten ieder op hun wijze de aan wezigen een genoeglijke avond be zorgden door hun muzikale talenten of hun kolder. Tijdens de pauze v.-erd in kl»ine kring van bestuur en genodigden de bode van de vereniging, de heer J Kop, gehuldigd. voo*- de spontane wij ze waarop hii nu reeds voor de derdr maal belangeloos de lustrumviering heeft Voorbereid. De heer C. Fransen overhandigde hem een prachtige bu reaulamp, waarna spreker ook mevr Jongelemi bedahkt met een modern schemerlampje voor de hartelijke wij ze waarop zij het bestuur tijdens de vrén beringen steeds heeft ontvan gen. Dr Uèlthuyzên dankte tenslotte het bestuur voor de prettige samen van den Broek. Stoffelina Wilhelmina werking en de vriendschap en waar. EEN FILM BI* UITNEMENDHEID Voor de Vastentijd'. Nu we reeds middert in de Vasten tijd zijn aangeland vestigen wij de aandacht van onze lezers op de dooi* de K.A.B. „St. Leonardus" op woens dag 25 februari a.s. georganiseerde filmavond in het parochiehuis aan de Haagweg. Gebracht Wordt de mees terlijke Spaanse film „Judas". Dit door de Filmcentrale vatt de K.A.B. voor Nederland uitgebracht filmwerk is een boeiend relaas over de bevdlking van een stadje in Spanje, waar telkenjare een passie spel wordt opgevoerd. Een verbeten strijd ontstaat, wan- Gellius d. V. J. van deir Laken en J. H. Vochteloo. Overleden; J. Middendorp 67 j. man. H. Woltérs ?3 j. man. H. A, 1 j. man. Gehuwd: J. M. Donk en J. T. van Bijlevelt. dering, /elke hy steeds bij zijn werk ontving. Na hot slotwoord van de voorzit^r werd het gezellig samenzijn zeer ver dienstelijk verzorgd dour een band van eigen leden, het ^efheel o.ï.v. J. de Graaf. neer beslist moet worden wie de grepen het is een amusant blij Christusrol en wie die van Judas zal Spel, dat geen problemen stelt en gaan vertolken geen andere pretentie heeft dan te Een vinnige strijd, waarby de min- willen vermaken. Slechts in zoverre ste van ellen» die voorheen altijd bijzondere eisen, dat het ..Zonderlinge' maar amusante ..Mrs Savage" rjPOLANG WIJ „LITTERIS" kennen toe en huldigde hem omdat hij 30 dat is al heel wat jaren -» jaar lang als werkend lid aan Litteris heeft deze vereniging van amateur toneelspelers steeds getracht het peil van het beroepstoneel te bereiken en dat is haar aardig gelukt. Ook met de opvoering van de comedie van John Patrick „De zonderlinge mrS Savage" heeft zij zaterdagavond op nieuw bewezen, dat zij het beroeps toneel naar de kroon steekt. Met dit spel heeft zij zeker niet te hoog ge- Judas vertolkte, door listiga practij» ken zich de Christusrol weet toe tè eigenen, tot hij, deze rol instudeer» rend, tot Inkeer komt. Een prachtig motief, dat de bezoe- merendeel van dé optredende figu ren geestelijk gestoorden voorstellen, die net niet gek genoeg zijn om zich alles te kunnen permitteren. Het milieu, waarin de geschiedenis zich ker confronteert met het onmetelijk afspeelt, is nl. een verplegingsinrieh lijden van onze Heer en onze eigen1-- tekortkomingen. Kaarten voor deze avond a 25 Ct zijn verkrijgbaar bij de navolgende adressen: Coornhertstraat 32, Roemer Visserstraat 21, Toussaintkade 49, L. Couperusstraat 6, Gerfit Kaetein» straat 14 en Hoflaan 273. POTLOOD EN GEEST |6~| No. 540. Horizontaal: 1. tinne, 7. voorzetsel, 8 vette vloeistof, 9. voeg woord, 10. mop, grap, 11. voor- naamw., 12. kever, 13. oude bena ming voor liter, 14, maanstand, 15. twijg, 16. overdekte markt, 10. lust hof, 20. scheikundig element (afk.), 21. overschot. Verticaal: 1. eiland in 't z.o. vart de Aegeische zee, 2. waterstand (afk.), 3. vertaler, 4. priem, 5. voed sel, 6. drukte, 9. bloeiwijze, 10. hijs- werktuig, 11. komt van de bijen, 12. kweker, 13. rivierbed, 15. voegwoord, 16. blauwe boerenkiel, 17. hoofddek sel, 19. lidwoord, 20, onbekende. Oplossing morgenavond. ting, waarin op zekere dag een oude re aame, mrs Savage, ter observatie Wordt opgenomen. Zij Wordt daar geplaatst door toedoen van haar stiefkinderen, die menen, dat mama wel wat zonderling met haar mil joenen omspringt. Zij doet aanvan kelijk inderdaad wat vreemd, maar al spoedig blijkt, dat zij toch niet zó gek is. Wel kan zij opmerkelijk goed met haar mede-patiënten omgaan, zelfs zó dat, wanneer er tenslotte geen enkele reden blijkt te bestaan haar langer vast te hóuden zij haar miljoenen inderdaad heeft weten te redden uit de handen van de bege rige toekomstige erfgenamen het scheiden zowel haar als de patiënten zwaar valt. vooral gelegen in de ietwat zon derlinge reacties der patiënten en in de manier waarop de miljoenen van de weduwe het neusje van de erfge namen voorbij gaan. Alle patiënten, Riekje Cool-v. Stek, Bob Hageman, Tineke de Wit, Lex Wassenaar en Octavia Prins-Clarion, typeerden hun „afwijking" uitstekend en hiel den dit treffend vol. De onsympa thieke familie werd gevormd door Herman Frentzën, Bram Harteveld en Truus Hogewind-v. Oortmerssen; zij waren naar behoren vinnig en opgewonden, waartegenover het ver plegend personeel in de personen van Joke Bartelsman-v. d. Lans (verpleegster) ert Dolf Terghast (de doktor) een serene kalmte tentoon spreidden. Co HagemanVerhagen had de titelrol van mrs Savage, een rol, Welke zy met haar acteurtalent en charmante verschijning omtover de tot één van de vele creaties, waar mede 2Ü „Litteris" verrijkt heeft. Een enkel symptoom van nog-niet- geheel-rolvast-zijn daar gelaten, is deze eerste opvoering onder de be proefde leiding van B. Hageman een succes geworden. De bijval van de toeschouwers aan het slot dat, tussen haakjes, wel wat op het einde van een treurspel leek! liet daar over geen twijfel bestaan. Na net einde van 1 t stuk sprak de heer B. Hogeman de heer Frentzen meegespeeld had. Ook mevr. Hage manVerhagen voegde daar nog een geestig woordje aan toe. Bloemen werden aangedragen en een boek werk werd hem als geschenk aaflge» boden. Daar ook de dames met bloe men werden geëerd, was dit een feestelijk slotaccöord. Woensdag 18, donderdag 19 en Za terdag 21 februari wordt het spel herhaald. Leidse agenda MAANDAG 16 FEBRUARI St. Adelbertvereniging. Forum avond over godsdienstonderwijs. Gulden Vlies, 8.15 uur n.m. Gemeenteraad. Zitting over we genplan Raadszaal Stadhuis. 2 uur. Kath. Vrouwengilde. Lezing over En.igratie door de heer J. G. M. Bosman, 7.3 uur nam. „Luctor et Emergo", Ver. v. Zeeu wen, Toneelvoorstelling: „De Klom- pe en de Goudvis" De Burcht, 8 uur Expogé. „Over het zien van schil derijen", spr. Jelie Troelstra, De Harmonie, 8 uur nam. Club de Limetz. Lezing met licht beelden over Zuid Itaiië door ir. A. M Overeynder Royal, 8.15 u. nam. Leids Acad. Kunstcentrum. Piano recital mevr Kalan. Karijan, Rapen burg 61, 8 uur. nam. K. O.-cursus. Schilderkunst. Rijksprentenkabinet, Kloksteeg 25, uur nam. DINSDAG 17 FEBRUARI Ned. Reisver. voor Katholieken, j Het romantische Spanje, lezing met kleurendia's door de heer J. Domini- cus, 't Schuttershof, Steenstraat. 8 uur nam. Kath. Nat. Bond E.H.B.O., afd Lei den. Aanvangscursus, 20 uur R.K. Lyceum. St Vincentiusveren'ging. H. Mis in Ludewijkskerk, 8.15 v.m. Alg. Le denvergadering 8 uur nam. (plaats niet opgegeven). Mij. voor Toonkunst Jeugdconcert door Nan Marriman. Stadsgehoor zaal. half drie nam. Oudheidkundige lezing, „Nieuwe opgravingen in Pylos". Rijksmus. v Oudheden8 uur nam. K O-film. „Boezemvrienden", St. Antonius-clubhuis, 8 uur nam. Dienst Welzijnszorg Leger. Toneel groep ,,'t Masker'„Liefdes Doel eii den", Cantine Doelenkazerne, 8 u. Genootschap v. tl. Stille Omgang. Alg. ledenvergadering. „Stille Om- fang 1959 Waarom' door pastoor C. ijnagel o.f.m., Romanuszaal, 8 uur Modeshow en causerie voor a.s. moeders. Gerzon. Stadsgehoorzaal, 8 uUr nam. Mij. voor Toonkunst. Zangrecital door Nan Marriman, Stadsgehoor zaal, 8 uur nam. Demonstraties Zelf Schilderen. „Flexa". De Burcht 8 uur nam. WOENSDAG 18 FEBRUARI Volkenkundige lezing. C. J. Dury over „Zes millennia cer&miek". Rijksmuseum v. Volkenkunde, Steen straat. 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Kon. Ned. Mij v. Tuinbouw en Plantkunde. Ledenvergadering. In den Vergulden Turk, 8 uur nam. De Natuurvriend. Ledenvergade- ring._ Steerischüur 6, 8 uur ham. „Litteris Sacrum". „De zonderlin- fe Mrs Savage", Leidse Schouwburg, uur nam. „Thermo-nuclear reactions", le zing door prof. George P. Thompson, Kamerlingh Onneslaboratorium, 8 u. nam. K. O.-cursus Bloemensehikken, Gerecht 10, 8 uur nam. DONDERDAG 19 FEBRUARI „d'Opreehte Amateur". Muziek school Mij voor Toonkunst, Rapen burg 22, 8 uur nam. „Litteris Sacrum". „Dè zonderlin ge Mrs Savage", Leidse Schouwburg 8 uur nam. K. O.-Weense IJsrevue (Den Haag). Voor groene kaarthouders. Vertrek bussen: Stationsplein, Stad huisplein en Kohinginfielaan. 6.45 u. nam. R.K. Cultureel Jongerencentrum. Toneelavond spreekt met Uw moordenaar". St. Antonius clubhuis, 8 uur nam. Kath. Nat. Bond E.H.B.O., afd. Lei den. Vervolgcursus, 20 uur R.K. Ly ceum. VRIJDAG 20 FEBRUARI Kynologenvereniging „Rijnland". Ledenvergadering „Zomèrzorg", 8 u. nam. „8t. Christoffel". r.k. vertegen woordigers etc. Vergadering, De Harmonie, 8 u. nam. ZATERDAG 21 FEBRUARI „Litteris Sacrum". „De zonderlin ge mrs Savage", Leidse Schouwburg 8 uür nam. Apotheekdienst. Leiden: Haven apotheek, Haven 18, tel 20085, Apo theek Doeza, Doezastraat 31, tel. 21313 Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling „Informele Kunst" (T/m. 28 febr.). Lakenhal: „Schatten uit het Mau- ritshuls" Werkd 10 uür Voorm.-»4 Uür nam.; zöh- en feêSdögen 1^4 uur nam. (1 tot en met 3 maart). Lakenhal: „De Gra.ische" Werkd 10- uur, 's zondags 14 nam. (tot 2 maart) Lakenhal: „Wie was Vincent Van Gogh". Werkd. 10—4 uür; s zóndags 14 uur nam. (tot 2 maart) Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geólögie van Nederland. Op Werkdagen van 1012 efl 2-^4 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstellnig „Wat doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvöor- steilihg (tot en met 1 maart 1959). Leidsch Academisch Kunstcentrum „Beeldende kunst van Gives", Rapen burg 73 (5 5t./m. 19 febi.). 11 uur v.m.5 uur nam. Universiteitsbibliotheek: ïehtooft» stelling over leven en werken van Josephus Justus Scaliger. Werkda gen: 9.30 uur v.m. tot 5,30 uur n.m. (t.m. 21 febr.) Ontwerp-begroting gemeente Voorhout toont flink tekort Werkelijkheid zal gunstiger blijken In de memorie van toelichting op de gemeentebegroting 1959 schrijven b. en w.: „In vergelijking met de óórspron-' kelijke begroting voor 1958 zijn de ontvangsten en uitgaven van de ge wone dienst wederom gestegen, n.l. de ontvangsten met 24.500 en de uitgaven met 85.000. Bij de beoordeling van deze stij ging moet er rekening mede worden gehouden, dat de gevolgen van een besluit van 20 december 1957, waar bij aan de congregatie van de broe ders van O.L. Vrouw van Zeven Smarten toestemming werd verleend, hun garantieverklaring inzake de subsidiëring van het ttijVerhèids- ondetWijs in te trekken, daarin nóg niet waren verwerkt. De aangeboden begroting 1958 was Sluitend, maar door intrekking van die verklaring ontstond een tekort van 44.500. Hiermede rekening houdende blijkt dus dat de gewone dienst van de nieuwe begroting met haar tekort van 60.500 In feite een slechts pl.m. 16.000 ongunstiger uitsla^ dan die van 1958". Aan de hand van een overzicht wordt verklaard, hoe de verschillen zijn ontstaan. Verbetering in zicht. Geconstateerd wordt, dat in de al gehele situatie, wat financiering be treft, wel enige verbetering ies opge treden. Voor bepaalde urgente werken is het thans mogelijk om via de Bank van Nederlandse Gemeenten gelden te verkrijgen. Voor de vernieuwing van de Noordwijkerhoekbrug is reeds toe SASSENHEIM ZEKERHEID OVER DE MOZAÏEKEN Vorig jaar is gebleken dat de mede dingers aan de mozaïekenwedstrijd er prijs p stellen te weten, welk for maat een mozaïek moet hebben, om tot de groep grote o kleine te beho^ ren. Tot de groep grote worden die mo zaïeken gerekend, waarvan d opper vlakte 16m2 of meer bedraagt en tot de groep kleine mozaïeken, die welke minder dan 16 m? meten. Daar velen reeds bezig ziJn, een ontwerp op pa >iei te zetten, kan men met bovenstaande afmetingen reke ning houden. Voor elke groep worden een wissel beker a smede 3 eerste-, 3 tweede- en 3 derde prijzen, toegekend. Voor sohoolmazaïeken wordt een aparte wedstrijd georganiseerd met een drie tal prijzen. Het Com'té Straatversiering deelt mede, dat ontwerp-tekeningen voor 1 maart a.s. ingeleverd dienen te wor den bij de heer B. v. Loa, Hoofd straat 271. Voor jeugdige entwerpen worden speciale prijzen beschikbaar gesteld. „Sassenhelin en Omstreken". e wielerver „SassenJielm en Omstre ken" organiseerde voor haai leden, een pelotonsrit over plm. 35 k.m. Zondagmorgen startte men hieir- vooi om 9.30 uur. Er werd met een een stra tempo ingezet, waarioor er flink strijd werd geleverd. Lud Melj» land kreef een achterstand van 2 ronden wegens een valpartij. Door grote moed en doorzettingsvermogen wist hn toch weer aardig bij te ko men. Na een fraai-gereden rit werd wihnaar J. Herreur, die de afstand van 3'6.7 k.m. aflegde in de tijd van 1 uur, 6 min. 13 °ec. Tweede was G. Waasdorp Li 1 uur, 8 m. 30 sec. Num mer 3: T. v. Dorp in 1 uur, 14 m.t 43 sec. en L. Meijlaud, nr t maakte 1 rur 16 m. Vrijdagavond 21 februöi a.s. klaverjassen voor -fhebbers, »rt carbon ade in hote1 „Het Bruine Paard" aartvang 8 uur. zegging van een geldlening ontvan gen, terwijl voor de rioleringswer ken in de Herenstraat en het Boer- haavekwartier, en de verbreding van de Jacóba van Beierenweg, langs deze weg getracht wordt, een geld lening af te sluiten. In 1959 zal een daadwerkelijk be gin worden gemaakt met de organi satie van de zelfbescherming der be volking. Bij besluit van de burgemeester zijn de heren H. G. Philipseh en L. T. van de Boomgaard benoemd tot resp. hoofd zelfbescherming en ad ministrateur van de zelfbescherming. Het streven is er op gericht, om een 40-tal personen bereid te vinden, zich voor dit doel beschikbaar te stellen en op te leiden. Waterleiding en woningbouw. De te lage druk np de toevoer van water zal binnenkort tot het verle den behoren. Na Véle jaren van groot Ongerief, hierdoor veroorzaakt, zal deze de druk tot „normaal" kunnen wórden opgevoerd, zodra de tweede hoofdbuis, welke langs de Leidse- vaart wordt aangelegd, in gebruik ig gesteld. Binnenkort komt er een voorstel betreffende het bouwrijp maken van het land, dat vorig jaar van de heer C. Öostdam is aangekocht. Het is de bedoeling om naast een zo groot mo gelijk complex woningwetwoningen wederom een aantal eigen bezitsWo- ningen te doen bouwen. Dit zal zo veel mógelijk geschieden In samen werking met het Bouwfonds Neder landse Gemeenten. Pogingen worden aangewend om in dit complex ook enige bejaardehwoningen te bou wen. Ëen begin zal moeten Wórden ge maakt met het doortrekken van de Churchilllaan. De onderhandelingen over de aan koop van de grond van de gebrs. Ruigrok verlopen zeer stroef, zodat binnenkort een voörstel komt tot ont eigening. Slotbeschouwing. Ofschoon deze begroting wordt aangeboden met een flink tekort van 60.000, waaruit de conclusie kan worden getrokken, dat de financiële situatie niet al te rooskleurig is, heerst de mening dat de werkelijke cijfers over 1959 te zijner tijd een gunstiger beeld 2Lillen geven. OEGSTGEEST STREEKCONFERENTIE SPEELTUINWERK Zaterdagmiddag werd in het Pa tronaatsgebouw te Oegstgeest een streekconferentie belegd door het N.U.S.OA, in samenwerking met de speeltuinvereniging „Oegstgeest". De voorzitter van de Oegstgee9ter speeltuinvereniging, de heer Meden dorp, wees nog eens op de belangrij ke plaats, die de speeltuinen innemen in de moderne samenleving. In Oegst geest heeft men nog niet altijd die medewerking ondervonden, die de Vereniging verdient. De heer D. Vylferief, de voorzitter van de cohferentie, was van mening, dat ook deze moeilijkheden er zijn om te worden opgelost. Wat plaatse lijk niet mogelijk is, kan misschien in regionaal verband tot stand gebracht worden. Laat Oegstgeest eens steun zoeken bij de Leiase Bond van Speel tuinverenigingen. Het speeltuih-werk moet in de geest van grote saamho- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maahdag 16 February 1859. Leyden Maandag l.l. heeft op het raadhuis te Haarlem de laat ste veiling van rijksgrondéiï van den Haarlemmermeerpolder plaats gêhad. Zij zijn gelegen nabij het stoomwerkUiig de Cru- quius te Heemstede: sectie G, 21 bundetSt 58 roeden, 80 ellén loefden verkocht vobr f 4972 aan J v. d. Burch te Haarlem; sectie J 15 bunders, 80 roeden, 23 ellen voor f 3000 aan H. Bult- mah te Botterdam. VASTENSPIJS „God van ons heil! Bekeer ons en verlicht onze zielên met he melse onderrichtingen, opdat deze veertigdaagse vasten ons ten voorbeeld strekke". „ik Was ziek en U hebt Mij bezoeht; iri de gevangenis en u kwam bij Mij. ,,Heer, zagen wij U ziek of in de gevangenis?" „Wat u de min sten dér Mijneh gedaan heb"., dat hebt u aan Mij gedaan". (Evan gelie), een commissie aan het wefk om vast te stellen, in welke vorm speeltuin verenigingen in de toekomst moeten worden geleid. De samenwerking, plaatselijk en regionaal werd nader uitgewerkt in een lezing door mej. GoUdriade Uit Rotterdam, lid van het hoofdbestuur van dé N.U.S.O. Deze samenwerking moet ideëel en practisch zijn, met ouders èn leden. Spr. constateerde dat kinderen, waarmee thuis geen land té bezeilen schijnt,, op de speeltüitlën de mèest meegaande zijn. In géval van moeilijkheden moet het verenigingsbestuur te rade gaan bij een nabürige vereniging; dat ge sprek zal vóór belde partijen leer zaam zijn. Nadat er door verschillende aan wezigen vart de gelegenheid tot Het stellen van vragen gebruik was ge maakt, werd de conferentie door de voorzitter besloten. WASSENAAR R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK OFFICIEEL GEOPEND De R.K. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek-vereniging, die verleden jaar werd opgericht nadat de Bis schoppelijke goedkeuring voor een federatieve samenwerking met een protestantse -christelijke en een al gemene O.L.B.-verehiging verkregen was, heeft zaterdagmiddag na de ope ning van de eigen leeszaal in het biblotheekgebouw aan het Plein haar werkzaamheden kunnen beginnen, Er werd bij deze gelegenheid, in het bibliotheekgebouw, een informele bijeenkomst gehouden van de be stuursleden van de federatie en van de daarin samenwerkende vereni gingen, waarby ook aanwezig waren de heer Jac. Zwier, inspecteur en mevr. J. B. Kuip-Kooy, consulente van de Centrale Vereniging van Openbare Leeszalen en Bibliotheken in Nederland. De voorzitter van het bestuur der federatie, m* C. A. van Gorcum, sprak er zijn vreugde over uit, dat nu eindelijk een langgekoesterde Wens in vervulling is gegaan. Van het begin af aan is het de bedoeling geweest, dat in de bibliotheekfedera tie door de drié groepen zou worden samengewerk. Bezwaren van katho lieke kerkelijke zijde maakten dit aanvankelijk onmogelijk. Nu zijn echter deze bezwaren overwonnen en dat stemt tot grote dankbaarheid, al dus spreker. Dr J. J. M. \7eraart, voorzitter van de R.K. Vereniging, zeide, dat ook in katholieke kring de opening van de katholieke afdeling van de bibli otheek reden tot voldoening en dank baarheid is. Spr. bracht hulde aan mr van Gorcum aan wiens taaie Vasthoudendheid en doorzettingsver mogen het voor een belangrijk deel te danken is, dat de oorspronkelijke gedachte kon worden verwezenlijkt. De heer Zwiers sprak daarna na mens de Centrale Verening een ge lukwens uit. Dr Veraart opende de eigen lokaliteit, waarover dé kath. afdeling in de bibliotheek de beschik king gekregen beeft met het door knippen van een lint. In dit lokaal is het bezit an de vereniging aan boeken ondergebracht, alsmede een aantal naslagwerken, die in de lees zaal geraadpleegd kunnen worden. Als kath. assistente werd aan de bi bliotheek verbonden mej. J. Arntz. 47 woningen in Deyleroord Namens de woningbouwvereniging „St. Willibrodus" heeft archltekt prof. ir. J. I-I. Froger uit Delft het bouwen van 47 woningen in het uit breidingsplan Deyleroord opgedra gen aan de firma Gebv. G. en P. Nielsman uit Voorschoteh. Marktberichten LEIDEN, 16 febr., Groente Ap pelen 6-35; kroten 6-18, kroten, ge kookt 26; boerenkool 16—28; prei 31 —57; stoof sla 72—75; spruiten A 23— 96, spruiten B 2298; komkommers righeid gedc.an worden. Die geest 104, uien picklers 512; waspeen 27 ordt gesterkt op de congressen en —32; winterpeen 89; witlof 21 reekconferenties. 70, per 100 kg; knolselderij 16—25; De organisaties, aangesloten bij de; sla 7, per 100 stuks; peterselie 6— N.U.S.O., zijn kerngezond. Er is thans 111.70; selderij 4.5012.30, p. 100 bos.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2