S)e £eidöe6oti/fca/nf Min. Dullles zal zijn post wel moeten verlaten Beslissing valt waarschijnlijk over drie weken Dulles ziekte komt zeer ongelegen Opnieuw symptomen van kanker gevonden Schaf loongrens in werkloosheidswet af weer t Directeur: C M v HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 200J5, 25594; MAANDAG 16 FEBRUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14638 BUREAUX; PAPFNGRACHT 32 Advertent.20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8 Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 Ofschoon de operatie van de Amerikaanse minister Foster Dulles slechts een liesbreuk betrof en géén hernia, zoals aanvankelijk gemeld, blijkt het met de gezondheid van de 71-jarige Amerikaanse staatsman toch niet zo goed te staan. Ruim 2 jaar geleden is hij aan kanker geopereerd en thans heeft men van de gelegenheid gebruik gemaakt om te onderzoeken of deze ziekte al of niet was teruggekeerd. Dat blijkt inderdaad het geval te zijn, zodat het zeer twijfelachtig is of Dulles nog wel ooit zijn werkzaamheden als minister zal kunnen hervatten. Minister Dulles zal niet opnieuw worden geopereerd. Men zal trachten de kwaal, waarvan de omvang niet bekend is, met Röntgenstralen te bestrijden. IN MAART NIET NAAR PARIJS Volgens een woordvoerder van het „State Department" zal Dulles voor de behandeling met Röntgenstralen nog verscheidene .veken in het hos pitaal moet blijven, doge regerings functionarissen te Washington ver onderstellen dat de minister een eventueel midden maart te houden bijeenkomst van ministers van Bui tenlandse Zaken van de V. S. Enge land, Frankrijk en West-Duitsland te Parijs niet zal kunnen bijwonen. Wanneer de Russen er mee instem men in mei een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier over Dmtsland en de Europese veiligheid bij te wonen, zouden de vier westelijke ministers op een vergadering te Parijs tevoren hun standpunt willen bepalen. De Amerikaanse plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, heeft zaterdagavond verklaard, .dat president Eisenhower hem niet heeft gepolst over de moge lijkheid, hem tot opvolger van Foster- Dulles te benoemen, „maar, voegde hij er aan toe, indien de president het mij zou vragen, ou ik zeker toestem men". Hij weigerde commentaar te geven op de vraag, wat voor invloed de ziekte van Dulles zou kunnen heb ber op de westelijke plannen om bin nenkort een conferentie met de Sowj et-Unie te houden over de kwes- tie-Berlijn. Juist op dit ogenblik De „New York Times" verklaarde zondagochtend, dat de gehele vrije wereld hoopt en bidt, dat Dulles zal herstellen. „Wij hebben John Foster reist, aldus het blad. De te Parijs verschijnende „Jour nal du Dimanche" scnreef, dat in het communiqué van net hospitaal aan gekondigde bestraling betekent, dat een chirurgisch ingrijpen geen nut meer heeft. Daarom is 'iet logisch, dat de patient zijn ontslag zal vragen. Een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zakun had volgens hetzelfde blad verklaard, dat Dulles belangrijke beslissingen altijd zelf had genomen, waartij hij zelfs de assistenten uit zijn naaste omgeving niet op de hoogte stelde. „Daarom schijnt zijn ziekte een zeer gevaarlijk vacuum". Over drie weken. Over Dulles' toekomst als minister van Buitenlandse Zaken zal waar schijnlijk over drie weken beslist worden. De artsen die hem behande len, zijn nl. van mening, dat ztf drie weken nodig zullen hebben om te kunnen vaststellen of er een kans bestaat op een zodanig herstel van Dulles, dat hij kan deelnemen aan de onderhandelingen met de Russen over de Duitse kwestie. Het staat intussen wel vast, dat Dulles niet zal kunnen deelnemen aan de conferentie van 15 maart. Functionarissen van het State Department verkaarden, dat deze conferentie wellicht in feite al van de baan is. Candidaten voor de opvolging. Zoals bekend, maken Christian Herter, die op het ogenblik Dulles als minister van Buitenlandse Zaken vervangt, en Douglas Dillon, onder minister van Buitenlandse Zaken, speciaal belast met de behandeling van economische kwesties, de meeste kans Dulles op te "olgen. Dillon, die pas 49 jaar is, is van huis uit bankier. Hij wordt bescho iwd als één van de belangrijkste economische deskundigen van de V. S. en een „coming man" van de republikeinse partij. Hij is een krachtig voorstander van Dulles' harde politiek tegenover de So wj et-Unie. PASTOOR VAN SCHALEN BEDIEND Pastoor Auxentius van Schalen O.F.M., pastoor van de St. Leonardus- parochie te Leiden, is gisteravond te 8 uur uit voorzorg bediend. De toe diening van de H. Sacramenten der Stervenden geschiedde door pastoor Ceslaus Tijnagel O.F.M., pastoor van de Hartebrug. Pastoor Van Schalen, die als bouw pastoor van de nieuw te bouwen St. Antoniuskerk zich rusteloos uitsloof de, ondervond de laatste tijd de weer slag daarvan in zijn gezondheid. In de nacht van zaterdag op zon dag werd de pastoor onwel, zodat hij 's morgens de H. Mis niet kon lezen. Op medisch advies werd de pastoor 's middags te 1 uur naar het St. Elisa- beth-ziekenhuis overgebracht. Aangezien de behandelende genees heer de toestand van de patiënt van dien aard achtte, dat de nacht zorg wekkend zou kunnen zijn, werd pas toor Van Schalen te 8 uur 's avonds bij volle bewustzijn en met volledige overgave, bediend. Op zijn verzoek was alleen zijn zuster daarbij tegen woordig. Vanmorgen werd zijn toe stand redelijk goed geacht. Pastoor Van Schalen mag geen bezoek ont vangen. KONINGIN TERUGGEKEERD H. M. de Koningin is vanochtend tegen half twaalf op paleis Soestdijk teruggekeerd van haar wintersport vakantie in Gstaad in Zwitserland. Prinses Irene was op het station in Utrecht aanwezig om haar moeder te verwelkomen. Advies van S.E.R.: Vandaag is voor publikatie vrij gegeven het advies dat d' Sociaal- Economische Raad in zijn besloten vergadering van vrijdag jl. heeft vast gesteld en aan de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid heeft uitgebracht, over afschaffing van de in de werkloosheidswet gestelde loongrens. De in dit advies opgeno men conclusies zijn: 1. De raad acht het uit een oogpunt van rechtsgelijkheid gewenst dat bij werkloosheid de werknemers wier in komen boven de huidige loongrens uitgaat, een uitkering krachtens de werkloosheidswet ontvangen. Ook op grond van andere in dit advies ge noemde overwegingen adviseert de raad tot afschaffing van de in de Dulles nodig, juist op dit ogenblik werkloosheidswet gestelde loongrens. De „New York Times" pleit voor herziening van de hoge functies van het „State Department". De taak van minister van Buitenlandse Zaken wordt te zwaar voor één man. Wellicht is net „denkwerk" van de minister belangrijker dan zijn reizen. Dulles is in zekere zin het slachtoffer geworden van het gemak waarmee men heden ten dage om de wereld Een minderheid van de raad be pleit een handhaving van de huidige loongrens. 2. Indien tot afschaffing van de loongrens wordt overgegaan, dienen alleen reeds op formele gronden de desbetreffende beschikkingen van het college van rijksbemidd.elaars in zake de competentie voor het werk nemersaandeel in de premie gewijzigd te worden. 3. De kosten die gepaard gaan met een afschaffing van de loongrens, blijken, berekend naar de voor 1957 geldende premiepercentages, voor de overheid 3,3 miljoen gulden te bedra gen en voor de werkgevers en werk nemers ieder circa 7,4 miljoen gulden. Naarmate de premiepercentages fluctueren, zal het kostenbedrag zich wijzigen. Deze fluctuaties vloeien mede voort uit het feit dat de ver plichte reserves in een zekere ver houding staan tot het verzekerde loonbedrag. De verdere conclusies van de S.E.R. zijn: 4. De raad acht het gewenst dat bij afschaffing van de loongrens de be drijfsverenigingen het reglement voor de werkloosheidsverzekering en hun wachtgeldreglementen zodanig toe passen dat, indien de werknemers bij ontslag een uitkering van hun werk gevers ontvangen, aftrek van deze uitkering achterwege blijft zolang loon en uitkering gezamenlijk niet stijgen boven een bepaald percentage van het aanvankelijk genoten loon. 5. De raad geeft in overweging in geval van afschaffing van de loon grens artikel 3 van de ziektewet te handhaven. Het verdient aanbeveling voor werknemers die niet onder de ziektewet vallen, de koppeling van Kompels" geven met verschuldigde eerbied te kennen Een beeld van de mijnwerkersstaking in de Borinage. Stakers hebben tijdens relletjes in de hoofdstad van Framerie bij Bergen een kolenwagen omver geworpen en de doorgang versperd. Zondag was de toestand vrij rustig, maar vandaag worden weer ernstiger moeilijk heuen verwacht vooral tijdens de grootscheepse bijeen komst van stakers in Quaregnon. de ziektewet aan het zielcenfondsbe- sluit ongedaan te maken. Over deze „ontkoppeling" ware het advies in te winnen van de Sociale Verzekerings raad en de Ziekenfondsraad. Tot zover de conclusies van de raad. Bij de bespreking van net ontwerp advies in de vergauering van de raad van vrijdag jl. is gebleken dat de leden afgevaardigd door werkgevers organisaties unaniem tegen afschaf fing van deze loongrens waren; de leden afgevaardigd door werknemers organisaties waren unaniem voor af schaffing. Een zeer grote meerderheid van de kroonleden heeft zich achter het standpunt van de werknemers gesteld. Nadere overwegingen. Hoewel in de na-oorlogse jaren, met hun milde depressies, gebleken is, dat naarmate de geschooldheid toeneemt het werkloosheidsrisico der betrokkenen geringer wordt, is de raad van oordeel, dat het uit een oog punt van rechtsgelijkheid niet juist is dat degenen wier inkomen boven de loongrens uitgaat, bij werkloosheid geen wettelijk recht op enigerlei uit kering hebben. Bovendien, zo merkt dit deel van de raad hierbij op, gaat de werkloosheidswet met het verval len van de loongrens fungeren basisvoorziening waardoor het tref fen van aanvullende voorzieningen en het dragen van persoonlijke ver antwoordelijkheid met betrekking tot het werkloosheidsrisico meer zin en betekenis gaan krijgen. Op dit fa eet wordt met name de aandacht gevestigd in een rapport van het cen trum voor staatkundige vorming van maart 1958 over de herziening van de werkloosheidswet, in welk rap port wordt gepleit voor de afschaf fing van de loongrens in deze ver zekering. Paus zegent helicopter Tito op thuisreis lang Khartoem Met een bloemenkrans om de nek loopt president Tito van Joegoslavië (links) hier met de, eveneens met een krans getooide president van de Soedan, generaal Ibrahairo Abboed, naar het ere-platform op het vliegveld van Khartoem waar hij juist is aangekomen. H»i sloeg hier het voorbij- marcheren van de erewacht gade. Tito keert terug van zijn wereldreis langs tal van landen. Spionnen in Rusland gearresteerd De Russische veiligheidsdienst heeft verscheidene groepen agenten van de Amerikaanse en Turkse ge heime dienst onschadelijk gemaakt die met parachutes boven Sowjet- gebied uit vliegtuigen waren ge sprongen, zo heeft het officiële Sow- jet-persbureau Tass zaterdag bekend gemaakt. In Georgië waren twee spionnen aangehouden en in Armenië even eens twee. Voorts was een buiten landse agent bij een vuurgevecht aan de Turkse grens gedood. De gearresteerden hadden wapens, fototoestellen, verrekijkers, kompas sen, speciale tangen voor het door knippen van prikkeldraad versper-1 ringen aan de grens en andere spio- j nage-uitrusting en grote sommen j Russisch geld bij zich, aldus Tass. j Uit het onderzoek was gebleken, dat de spionnen in een voorstad van Ankara een speciale opleiding had den gekregen. Zij moesten in de Sowjet-Unie in-1 lichtingen verzamelen over belang- rijke industriecentra, garnizoens plaatsen en militaire vliegvelden. Zij moesten voorts proberen onbetrouw- bare Sowjet-burgers te werven voor ondermijnend werk. Europese hogedrukgebied wordt er niet door aangetast en het rustige weer met op de meeste plaatsen het grootste deel van de dag mist, blijft dan ook voortduren. Dit nummer bestaat uit 12 pagina't Aanhoudend rustig weer De Bilt, maandag 10 uur. Ook Zaterdagmiddag heeft de Paus op gedurende het weekeinde handhaaf de binnenplaats van St. Damasus een een krachtig hogedrukgebied zich helicopter gezegend. - - - Het toestel was even voor 4 uur van het vliegveld Ciampino vertrok ken. Na een ereronde rond de koe pel van de St. Pieter te hebben ge vlogen, en na ook over het St. Pie tersplein en rond de obilisk te heb ben gecirkeld, was het op de St. Da- masusbinnenhof neergestreken. De H. Vader sloeg de landingsma noeuvre met aandacht gade. De pi loot bood na de zegening de Paus aan met het toestel naar Castel Gan- dolfo te vliegen. Het zou maar tien minuten in beslag nemen, zo zeide de piloot. „Ik dank u zeer voor dit aanbod", zeide de Paus, „maar op het ogen blik moet ik mij beperken tot het inzegenen. Voor de rest zullen we dan later wel eens zien". (Medegedeeld door het KNMI in de Bilt. Geldig van maandag avond tot dinsdagavond. Opge maakt te 11.15 uur). WEINIG WIND. Overwegend droog weer met mist of laaghangende bewolking en slechts enkele verspreide op klaringen. Weinig wind. Van nacht op de meeste plaatsen lich te vorst, in de middag over het algemeen temperaturen enkele graden boven het vriespunt. 17 Febr. zon op 07.54; onder 17.56; maan op 12.18; onder 03.16. Hoogwaterstanden 17 Febr. v.m. 9.51; n.m. 10.32. PAUS SLUIT MARIAJAAR Ter gelegenheid van de sluiting gin van de waarnemingen in de vo- gen niet geheel ten einde. In het hogedrukgebied komt steeds op uitgebreide schaal graden. In het noorden van nul, terwijl wat lichte motregen viel. Op de oceaan heerst een zeer gro te depressie-activiteit. De ene storm- van het Mariajaar in Lourdes, waar depressie na de andere koerst van het het eeuwfeest der Verschijningen aan Bernadette gevierd is, zal de H. Vader op woensdag 18 februari des morgens een radiotoespraak hou den. Deze wordt door de Vatikaanse zeegebied bij de Amerikaanse oost kust in noordoostelijke richting naar IJsland en vervolgens naar Spitsber gen. Af en toe breiden de stormvelden Korreltje Die steeds over zichzelf tevreden is, is het dikwijls niet over anderen i den van de Noordzee uit, maar het en zelden zijn anderen het over hem. Radio uitgezonden en door de Fran- zich juist tot over het uiterste noor- se en Ierse radio erelayeerd. Het weer in Europa HELSINKI onbew. —6 C. STOCKHOLM mist —9 OSLO mist —7 KOPENHAGEN geh. bew. —o ABERDEEN zw. bew. 8 LONDEN geh. bew. 3 AMSTERDAM mist o BRUSSEL onbew. —1 M LUXEMBURG onb w. 1 PARIJS mist —2 BORDEAUX mist -0 GRENOBLE onbew. —5 NICE onbew. 8 BERLIJN motregen 0 FRANKFORT mist —4 MüNCHEN licht bew. 6 ZüRTCH mist —4 GENèVE mist —2 LOCARNO licht bew. —2 WENEN ijsnaa'den 1 ROME onbew. 0 AJACCIO onbew. 0 ALGIERS licht bew. 4

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1