Ooic zonder socialisten een vooruitstrevend beleid ,Het goede Heertje' tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld Suiker in een tankauto De Mode kondigi hei voorjaar aan in Gevangene ontsnapte uit ziekenhuis In 1958 werden ruim I 4 miljard levensverzekeringen afgesloten Off. van Justitie Delft vraagt actie Onfortuinlijke tanker stremde scheepvaart Brandweer stond voor gesloten bomen VK/.DAG 13 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT Minister Marga Klompé: Fel protest tegen leugen-leuzen De Katholieke Volkspartij heeft donderdagavond in Krasnapolsky te Amsterdam een verkiezingsbijeen komst gehouden waarop o.a. het woord werd gevoerd door de minis ter van Maatschappelijk werk, mej. dr. Marga Klompé (K.V.P.). Het was de eerste rede, die dr. Klompé in het kader van de verkie zingscampagne hield. Een felle aanval deed minister Klompé op de voorlichting, die de Partij van de Arbeid in haar verkie zingscampagne geeft. „Deze partij geeft niet alleen een misleidende voorlichting, maar een apert onjuiste. Leiders en lijsttrekkers willen 't volk wijs maken, dat de arme P.v.d.A. ministers er door een rechtse meer derheid zijn uitgegooid. Zij zullen voorts de indruk ekken als zou het conservatisme in ons land hoogtij vieren en de P.v.d.A. als enige voor vechter van een vooruitstrevende polHiek hiervan het slachtoffer wor den". Uit haar verkiezingsprogram is het duidelijk, dat de P.v.d.A. behoefte had aan een wijziging, want er zijn aldus de minister essentiële verschillen tussen haar program en het oude van het kabinet Drees. Dat geldt t.a.v. Nieuw Guinea en ook voor het sociaal beleid, waarin verhoging van lonen, salarissen en sociale uit keringen wordt geëist, terwijl enige maanden geleden de socialistische ministers van mening waren, dat een dergelijke verhoging in 1959 niet mocht optreden. Onbehoorlijk noemde de minister de opmerking, die de heer Hofstra kort geleden op een kadervergade ring had gemaakt toen hij had ge zegd: „in de tijd van de z.g. christe lijke naastenliefde betekende oud ook arm en het is dus niet toevallig, dat de namen van twee socialistsiche ministers Drees en Suurhoff aan de wetgeving van de ouderdomsvoorzie ning zijn verbonden". Voorts citeerde zij een artikel van de heer De Kadt uit „Socialisme en Democratie" waarin o.m. werd ge zegd, dat Romme tijdens de kabinets crisis de ministers onder druk zou hebben gezet. Zij kwalificeerde dit Tragische ontdekking in Amsterdam Door buren gewaarschuwd zij vonden het al zolang stil in de wo ning heeft de politie in de Am sterdamse Van Swindenstraat in een bed een overleden bejaarde man ge vonden die reeds een dag of tien ge leden was gestorven. In een ander bed lag zijn echtgenote, een 48-jarige vrouw, die geestelijk gestoord is. De vrouw was niet in staat de po litie in te lichten en na veel moeite kwam vast te staan, dat het echtpaar tien dagen geleden een dagje naar Hilversum was geweest en dat de man dezelfde avond niet goed was ge worden en overleden. Een arts con cludeerde een hartverlamming, zodat misdrijf is uitgesloten. De vróuw, die geheel in de war was, werd naar een psychiatrische inrichting overge bracht. BIJ SCHAATSEN OP KANAAL VERDRONKEN. Woensdagmiddag is het 12-jarig zoontje van de familie Demmes uit Vaassen bij het schaatsenrijden in een wak terechtgekomen en verdronken. Toen de jongen op de gewone tijd niet thuis kwam, waarschuwden zijn ouders de politie. Bij het zoeken vond deze woens dagavond zijn fiets bij het Apeldoorn- Dierenskanaal, zodat het vermoeden rees, dat de jongen zich hier op het ijs had begeven. De gehele nacht en een gedeelte van de morgen heeft men in het kanaal gedregd. Tenslotte werd gistermorgen het stoffelijk over schot bij de Papegaaibrug opgehaald. als zeer aperte leugens en grove be ledigingen aan 't adres van de K.V.P. „Dit soort onwaarachtige en onjuiste voorlichting wijs ik niet alleen af maar ik protesteer er fel tegen". „De leiders van de P.v.d.A. en de lijsttrekkers zullen er in hun cam pagnc goed aan doen te bedenken, dat een misleidende en onjuiste voor lichting., zoals zij deze nu geven tegen beter weten in, tot gevolg kan heb ben, dat de andere partijen er stich telijk voor zullen bedanken samen te regeren met lieden, die in de ver kiezingstijd getoond hebben het niet te nauw te nemen met de waarheid. En dat wij dan zullen tonen, dat ook zonder socialisten in de regering een vooruitstrevend beleid gevoerd kan worden". De minister pleitte voor een eer lijke strijd met open vizier in de verkiezingscampagne. De bisschop van Rotterdam, mgr M. A. Jansen, zal op woensdag 18 februari geen audiëntie verlenen. De Apeldoornse politie heeft een 31-jarige vertegenwoordiger uit Kaatsheuvel aangehouden, die rayon vertegenwoordiger in Brabant is voor een Apeldoornse firma en die er van wordt verdacht, in ongeveer een jaar tijds een bedrag van circa 7500, te hebben verduisterd. Zijn werkge ver koesterde al geruime tijd achter docht over het optreden van de gear resteerde en was er al ongeveer een jaar geleden toe overgegaan, zijn klanten in Brabant schriftelijk te verzoeken niet met zijn vertegen woordiger af te rekenen. De klanten trokken zich hiervan echter weinig aan en de vertegenwoordiger moet geregeld gelden hebben geïnd, die hij niet aan zijn werkgever afdroeg. De malversaties kwamen aan het licht, toen in het bijzijn van de ver tegenwoordiger op het kantoor te Apeldoorn de boeken werden gecon troleerd. De arrestant is overgebracht naar Kaatsheuvel. Met aftrek van Ï- schrifte beide meermalen gepleegd jaar voorarresI en t0t vijf jaar met aftrek veroor- dig verklaard aan verduistering in dienstbetrekking en valsheid in ge- „Het goede Heertje" is tot vijf jaar met aftrek van het gehele voorarrest ruim een jaar veroordeeld. De rechtbank, die vanochtend tegen de 50-jarige voormalige boekhouder kassier van de firma Berger en Co, C. R. v. H., uitspraak deed, besliste, dat de tien bankbiljetten van hon derd gulden, die vorig jaar bij ver- dachtes arrestatie in beslag zijn ge nomen, aan de gedupeerde N. V. zul len worden teruggegeven. Naar men zich zal herinneren heeft de verdachte deze firma in elf jaar tijd voor een totaal bedrag van ruim twee miljoen gulden benadeeld. In het vonnis, dat vrij kort was, overwoog de rechtbank, dat het „goede heertje" „op schromelijke wijze misbruik van vertrouwen heeft gemaakt". Bij het bepalen van de straf werd voorts rekening gehouden met de grote omvang /an de gepleeg de verduisteringen, de lange duur waarin deze gepleegd waren en „met de persoon van verdachte en de om standigheden waaronder hij het mis drijf heeft gepleegd". Tenslotte werd de verdachte schul- deeld. Veertien dagen geleden was er zes jaar tegen hern geëist. Gisteravond werd in het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam de 41- jarige arrestant A. S. opgenomen om, nog voordat hij werd overgeleverd aan het parket, verbonden te worden wegens een opgelopen verwonding. De man zag kans in een onbewaakt ogenblik het hazenpad te kiezen. De politie werd een uur na zijn ontsnap ping gewaarschuwd, maar toen ont brak elk spoor van de gevangene. S. is kort geleden veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf we gens heling, meermalen gepleegd. Hij zou gisteren met het uitzitten van de straf zijn begonnen. Primeur voor Nederland Als eerste in Nederland heeft een cacaofabriek te Wormerveer haar sui ker gisteren per tankauto (inhoud 15 ton) aangevoerd gekregen. De tank kiept achterwaarts een stroomt leeg in een trechter van waaruit de suiker I pnematisch naar sil'o in de diverse afdelingen wordt getransporteerd. Dit vervoer van suiker als bulk (stort goed zoals graan en erts) is nieuw voor ons land. Totnutoe wordt suiker in papieren zakken van 50 kg ver voerd en is mankracht nodig voor het op- en afladen. Er zijn thans twee van deze tankauto's in ons land, een staat er op de tentoonstelling van bedrijfs automobielen in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Brand in Engels kamp te Hoek van Holland Vannacht tegen half vier is brand uitgebroken in het Engelse „transit camp" te Hoek van Holland. Enige barakken, behorende tot de medische afdeling, brandden geheel uit. Heden morgen om half zeven was de brand weer van Hoek van Holland nog be zig met de blussingswerkzaamheden. Toen de brandweer het alarm kreeg rukte zij meteen uit. Bij haar aankomst bleken de vlammen reeds uit de barakken, zgn. „nissenhut- ten", te slaan. De brand ontstond, zo neemt men aan, in de kleine operatie kamer, die dag en nacht verwarmd wordt door een elektrische kachel, vermoed wordt dat zich hierin kort sluiting heeft voorgedaan, of dat het apparaat is omgevallen. Spoedig ston den nog enkele barakken in brand, die waarin de dokterskamer zich be vindt en de onderkomens waar het nieuwe levensverzekeringen van de verplegend personeel en patiënten j hier tc lande werkzame maatschap zijn gevestigd. Twee patiënten en vier pyen heeft in 1958 de gTens van 4 verplegers werden door de uitslaan-[miljard overschreden. Daarmede werd de vlammen gewekt en konden tijdig een nieUw record gevestigd, in veiligheid komen, zodat er zich geen persoonlijke ongevallen hebben Er kwam in het afgelopen jaar voor voorgedaan. Het vuur vond voedsel f 4 114 5 miijoen aan nieuwe indivi- in de binnenbetimmenngen, die vanl duele en collectieve verzekeringen tot hardboard zijn en met meubilair, stand> hetgeen betekent, dat de in '57 waaronder bedden. Het blussen werdbehaalde produktie van 3.933,9 mil- gemoeilijkt omdat het bluswater na-^^ me^ jo^g miljoen wérd over- derhand bevroor, en de gi'ond in de troffen. In aanmerking nemende, dat Deze twee modellen waren te zien in de voorjaarscollectie van de Engelse mode-ontwerper Neil Roger, welke bij „Fortnum en Mason" aan JPiccadilly Circus te Londen is getoond. Links: het model Maya Guha draagt een avondmantel van groen-met-creme tafzijde over een korte avondjurk van zijden Chiffon in dezelfde tinten. Rechts: Diana Arnoud draagt hier een zijden foulard-jurk in wit en marine-blauw. Zij draagt er een vilten hoed bij, welke erg veel gelijkenis vertoont met een lampekap. De binnenlandse produktie van procentueel iets teruggelopen. Deze soort verzekering maakte in 105<8 47,4% van de totale produktie ui*. Voor 1957 staat een percentage van 49,3 genoteerd. In de volksverzekering handhaafde de produktie zich op 't peil van 1S57 260,9 miljoen in 1958, tegen 257,7 miljoen in 1957). Procentueel liep het produktie-aandeel echter iets barug, nl. van 6,6% in 1957 tot 6,3% in 1958. omgeving spiegelglad werd. De politie wist nog niet precies of er vier of vijf barakken waren uitgebrand, daar het vuur nogal een ravage heeft aan gericht. Ongeveer een uur na aan komst kon de brandweer aan het na blussen beginnen. In het zichi van de haven liep Texels eigen stoomboot vast Succesvolle EXPO-geii - maakte zegetocht De meest vertroetelde en geaai de geit is ongetwijfeld Vania, die gedurende negen maanden de omgeving van het Nederland se paviljoen op de wercldten-- toonstelling te Brussel heeft op geluisterd met haar aanwezig heid. De Expo-geit werd in Rijs wijk geboren en ging na haar successen in Brussel weer terug naar de eigenaar. Deze nu adver teerde dit Expo-succes in een dagblad, waarop de directie van een etablissement in Markelo reflecteerde. Het gemeentebe stuur van Markelo steunde dit initiatief, omdat men er daar wel wat in zag, een dergelijk populaire geit binnen de ge meentegrenzen te hebben. En zo trok Vania gisteren van Rijswijk naar Markelo. Deze af stand legde zij evenwel niet in eens af. Het bestuur van (le Utrechtse studentensociëteit bood haar samen met haar be geleiders een lunch aan en om hing haar met tal van dure lin ten en medailles. De Officier van Justitie by het kantongerecht te Delft heeft zioh af gevraagd, waarom de studenten al daar niet een gezamenlijke actie over wegen, teneinde te komen tot een betere mogelijkheid om fietsen te stallen bij het Delftse station. Weke lijks krijgt hij legio processen-verbaal tegen studenten, die hun fiets tegen het stationsgebouw of in de tunnel hebben geplaatst, hetgeen bij alge mene politieverordening is verboden. Aanleiding tot deze suggestie was het pleidooi, dat een Delftse ingenieur voor het kantongerecht hield omdat hij zich niet kon verenigen met de onderhavige bepaling in de A.P.V. De ingenieur werd veroordeeld tot 5, subs. 1 dag. op Nieuwe Waierweg Tussen Maassluis en Poortershaven is gisteravond om 19.30 uur de tanker „Olypic Sky" (13.9,34 b.r.t., varend onder Liberiaanse vlag) op de Nieuwe Waterweg aan de grond gelopen. Het schip, dat eigendom is van de Griekse reder Onassis, kwam kort daarna weer vlot, doch lag dwars op de vaar- richting, waardoor het scheepvaart verkeer gestremd werd. De gezagvoerder van een andere tanker, de „Livanos" die in een moei lijke situatie was komen te verkeren, vroeg om sleepboothulp om tenminste te kunnen ankeren. Het bleek dat de „Olympic Sky" uit haar roer was gelopen en het anker moest uitwerpen. Verscheidene schepen moesten op de Nieuwe Waterweg het anker laten vallen. Behalve de „Livanos" moest ook het Japanse schip „Hokadasan maru", het Noorse „Spervik" en de Nederlandse sleepboot „Nestor", die I een boortoren sleepte, stil gaan lig- gen. Op een gegeven moment werden 20 schepen buitengaats vastgehouden. De stremming was omstreekt negen uur gisteravond opgeheven. De sleepboot „Schelde" en 3 hulp sleepboten hebben het voornaamste opstakel, de „Olympic sky" „rond" getrokken en de grote tanker terug gesleept naar Rotterdam. Bij het oversteken van de provin ciale weg is gistermiddag de 66-ja rige bromfietser J. W. Aafjes uit Assendelft door een auto gegrepen en op slag gedood. KOUD AVONTUUR „De Dageraad", de nieuwste veer boot van „Texels eigen stoomboot on- derneming" (TESO) is gistermiddag in het zicht van de haven Oude Schild aan de grond gelopen. Ruim een uur heeft het schip vastgezeten, voordat het zijn retourtocht naar Den Helder kon maken. „De Dageraad" vertrok gistermid dag om vijf uur, zwaar met auto's en vracht beladen uit Nieuwediep voor de een-na-laatste reis naar Texel. On der de pasagiers waren vele school kinderen, die fn Den Helder naar school gaan. Dank zij de radar maak te het schip een behouden oversteek, niettegenstaande de mist. Maar vlak voor de haveningang van Oude Schild, waar twee brede zandbanken liggen, liep de Dageraad vast. Het schip had door de nodige ballast een behoorlijke diepgang. Mede hierom hadden de ladingmeesters van TESO in Den Helder de wenkbrau wen gefronst, toen zij van de lage waterstand in en rond de haven van Texel hoorden. Er werd een verval van 1,40 meter gemeld. Toen de boot vastliep werd per mO' bilofoon het hoofdkantoor van de maatschappij in Den Burg opgeroe pen en even later vertrok de „Voor waarts" uit Oude Schild, een klein vaartuig, dat in de zomermaanden wordt gebruikt om rijwielen en vic tualiën in Den Helder op te halen. Het scheepje kwam langszij de „Da geraad" en nam de passagiers voor het eiland over. Wel was het water kalm maar het was toch voor de vrou wen en kinderen, alsmede voor een paar bejaarden die aan boord waren, een hachelijke onderneming om in volle zee en dichte mist op het an dere schip over te stappen. De „Voorwaarts" bracht alle op varenden veilig aan land en nam halverwege 1958 de bruto-vooruitgang nog 14,2 miljoen by de stand medio 1957 ten achter lag, valt hieruit af te leiden, dat zich vooral in de tweede helft van 1958 bij het levensverzeke- ringsbedrijf een sterk opgaande lijn heeft afgetekend. Van de totale produktie heeft de kapitaal verzekering 1901,6 miljoen, of 46,2%, voor haar rekening geno men, tegen 1.736,5 milj. of 44,1%, in 1957. Er heeft behalve in 1958 een verschuiving in de richting van de kapitaalsverzekering plaatsgehad. Dit is ten koste gegaan van de rentever zekering. De productie hiervan nl., heeft wel iswaar in 1958 op ongeveer hetzelfde niveau gelegen als in '57 (resp. 1.952 miljoen en 1.939,7 miljoen), doch is Tien gezinsleden dakloos In Vroomshoop brak dezer dagen in de wtning van de familie A. Ger- daar de passagiers op, die naar het rits brand uit. De brandweer werd vasteland wilden, om ze vervolgens naar „De Dageraad" 4e varen. Ruim een uur heeft het vlaggeschip van de TESO op de modderplaat vastgezeten. Toen kwam het op eigen kracht en mede door het opkomend tij weer vlot. Omstreeks half acht arriveerde het schip in Den Helder. Het werd een latertje voor de chauffeurs, die aan boord waren en die hun wagens niet op het eiland hadden kunnen brengen. onmiddellijk gewaarschuwd, maar om by het huis te komen moest zij de spoorbaan passeren. Door een onge lukkige omstandigheid bleven de bo men er kwamen enkele treinen langs een kwartier lang gesloten. Toen de spuitgasten op de plek des onheils arriveerden was er van het huis niets meer over dan as en ver koold hout. De gehele inboedel ging verloren en het gezin, dat uit tien personen bestaat, werd dakloos, Russische vrachiwagen ziei er goed uit De nieuwe Rusische vrachtwagen voor lange afstand en, de „Maz-500", heeft een dieselmotor van 180 pk en een laadcapaciteit van 7Vi ton. De cabine heeft twee zitplaatsen en een slaapplaats. Varken maakte duur uitstapje „Onverlicht" op de Rijksweg Een aan politiemannen ein een vee expediteur zijn gisteravond op de rijksweg Utrecht-Arnhem meer dan dan een uur bezig geweest met het overmeesteren van een varken, dat deze rijksweg als zijn particuliere wandelweg beschouwde. Het varken was waarschijnlijk uit zijn hok in een aan de rijksweg ge legen weiland ontsnapt en maakte van het feit dat de afscheidingssloot was dichtgevroren gebruik om in duisternis en mist eens wat meer van de wereld te gaan bekijken. Dit ge beurde vlak bij Utrecht in de nabij heid van „de Rotonde". Een Rotter damse vertegenwoordiger, die in zijn auto in de richting Utrecht reed merkte het uiteraard onverlichte varken pas op het laatste ogen blik op en kon een aanrijding niet voorkomen. Hij raakte het dier met een van zijn spartborden, waardoor zijn wagen nogal beschadigd werd. Het varken bleef, afgezien van en kele schrammen, ongedeerd. Een mo torrijder, die onbekend is gebleven, kon, eveneens op het nippertje, het varken ontwijken. De politie werd op de hoogte gesteld, dat zich een varken onbevoegd op de rijksweg op hield en zij nam op zich, het dier te vangen. Samen met een passerende vee-expediteur uit Beverwijk tracht ten de mannen het op hol geslagen varkentje te wassen, in casu te van gen en te knevelen. Doch het duurde meer dan een uur, voordat het beest zich gewonnen moest geven. Stevig met touwen gebonden werd het dier in een inmiddels gearriveerde vee wagen gehesen en overgebracht naar het veemarktterrein in Utrecht. Daar kan de eigenaar het dier gaan op halen. Gezien de schade aan de auto van de vertegenwoordiger zal het varken tje voor die eigenaar nog wel een financieel staartje hebben. EXPLOITATIEKOSTEN DER LAGERE SCHOLEN IN 1958. Uit een publicatie van het C.B.S. blijkt dat de gemeentebesturen voor het jaar 1958 weer hogere bedragen per leerling beschikbaar hebben ge steld ter bestrijding van de materiële exploitatiekosten der lagere scholen dan in 1957. De bedragen varieex-den voor het gewoon lager onderwijs van 12,-- (gem. Finsterwolde) tot 139,34 (gem. Ankerveen), voor het voortgezet ge woon lager onderwijs van 37,— (gem. Hontenisse) tot 182,66 (gem. Oude Pekela), voor het uitgebreid lager onderwijs van 35,38 (gem. Gronin gen) tot 113,39 (gem. Wormerveer) voor het onderwijs aan minder be gaafden varieerden de bedragen van 56,50 (gem. Simpelveld) tot 412,34 (gem. Epe). 72 Percent van de gemeenten stelde een bedrag van 40.— of meer, per leerling bij het gewoon lager onder wijs, vast (in 1957: 47 pet.) voor het voortgezet lager onderwijs en hel uitgebreid lager onderwijs stelde resp. 75 pet en 68 pet der gemeenten een bedrag vast van 55,- of meer in 1957 resp. 63 pet. en 54 pet.).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8