RIJNSTREEK SCHUDELS CITROEN Een fleurige Gebroken Kruik'' voor de jeugd Scherp POTLOOD EN GEEST VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT Jaarvergadering Mij voor Toonkunst ,.Sempre Crescendo" In de Muziekschool „Toonkunst" i Henk Geirnaert, werkte evenals vo- vond de algemene jaarvergadering! rige jaren met een enorme toewijding plaats van de Maatschappij voor Toonkunst Leiden, onder voorzitter schap van jhr ir A. G. von Weiier. Deze heette de aanwezigen wel kom, waarna de notulen, het jaarver slag en het financieel verslag werden goedgekeurd. De aftredende bestuurs leden de dames Teebaal en Coebergh (resp. secretareses en tweede secre taresse), alsmede ir W. H. B. van Dunne, vice-voorzitter, die aan de beurt van aftreden waren, werden als zodanig bij acclamatie herkozen. De penningmeester, de heer L. Molijn werd dank gebracht voor zijn beheer en décharge verleend. Tot leden der kascommissie 'werden benoemd mr J. C. van Eek en mr P. J. Teebaal. Nadat enige vragen beantwoord waren, sloot de voorzitter de verga dering. Aan het jaarverslag '57'58 van de penningmeesteresse, mevrouw H. H. J. TeebaalHulsekamp ontlenen wij, dat daarin hulde wordt gebracht aan de vroegere voorzitter, wijlen de heer Grijpma, die zich o.a. in hoge mate beijverd heeft voor een verbetering van de financiële positie der leer krachten van de muziekschool. De woorden „ik zal niet rusten voor de positie van de leraren financieel grondig is verbeterd" heeft hij he- veel enthousiasme voor zijn school. Steeds meer trachtte hij het gezamenlijk musiceren door de leer lingen te bevorderen. De Toonkunstconcerten oogstten veel succes. Er was grote belangstel ling, mede doordat aan de scholieren, die voor de jeugdconcerten, 's mid dags geen plaats meer hadden kun nen krijgen, gelegenheid werd ge boden 's avonds de concerten der Maatschappij te beluisteren. Aan alle aanvragen van de scho len kon niet worden voldaan. Ook de concerten van het Toon kunstkoor, onder leiding van Iskar Aribo, trokken veel belangstelling. Verklaard kan worden dat het met de muziekschool „sempre crescendo" gaat. CONCERT TOONKUNST-ORKEST Het Toonkunst Orkest Leiden, di rigent Louis Stotijn, geeft een concert op 10 maart 1959 in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. Het programma vermeldt: Concert in A majeur van Antonio Vivaldi; Cello-concert van Luigi Bocchérini (solist Enne van Ham); Sinfonia van J. Chr. Bach; Serenade nr. 11 in Es- dur van W. A. Mozart voor 8 bla zers en Drei Balletstücke van J. Ph. Rameau. De heer Stotijn zal een korte toe lichting geven op de te spelen wer ken. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de leiders L.J.A., contactpersonen K. O., firma Bender en leden van het orkest. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Engelse taal- en letterkunde mej. F. L. Bouwman te Voorburg en de heer A. Moens te Oegstgeest. DUB8CI GCSTOOKTf NV DE CONDOR DISTILLEERDERIJ LEIDEN DOOR BEMIDDELING van K. en steden aan de toneelaankleding. Men O. is de jeugd van de Leidse mid- had er een oud-Hollands binnen- delbare scholen gisteren in 'de gele- huisje van gemaakt, dat een Jan genheid gesteld kennis te maken met Steen geïnspireerd zou hebben. In laas niet bewaarheid mogen zien. Met een der meesterwerken van de Duit- ,dat heerlijk realistische milieu ont- hem is een edel mens en een eminen- se klassieken, nl. „Der zerbrochene wikkelde zich een spel, waarin de te voorzitter der Maatschappij heen- Krug" van Heinrich von Kleist. Dit opvoerende, zelf blijkbaar evenveel gegaan. Het aantal leden der Maat-blijspel WOrdt gebracht door het schik hadden als de toeschouwers. .ph.T,nii hwirn.t. ai ...oijgjia 'SB: Theater der jugend uit Remscheid,Zij gaven zich geheel, zowel de screjden Men werd bij voortduring die er een tournée mee maakt door hoofdfiguren als de bijrollen. Vooral„aboeid v00rai het le deel muntte uit, 'lo -mm en aan'het eind betoonde de vele schappij bedroeg op 31 augustus '58: 472. Het nog steeds stijgend aantal leerlingen der muziekschool op die datum: 1431. Onder hen niet minder dan 277 pianoleerlingen, 103 viool, operetteklas 115 en ballet 40-0, In de volgende vakken werd on derwijs gegeven: piano, viool, cello, contrabas, kerkorgel, fluit, klarinet, hobo, trompet, trombone, fagot, hoorn, gitaar, accordeon, zang, declamatie, muziekgeschiedenis, theorie, blok fluit (ook klassikaal), A.V.O.M., ope retteklas, koperblazersklas en ballet. Er waren op 1 januari '58 401 bui tenleerlingen. Verschillende buiten gemeenten reageerden gunstig op het verzoek tot het verlenen van een sub sidie. De directeur der school, de heer (Advertentie) R'dams Philh. Orkest voor K O GISTERAVOND musiceerde de i en origineel. In de laatste maten Rotterdamse Philharmonie (na spreekt de cyclische vorm zeer- sterk. zijn reis) weer onder leiding van Eduard Flipse in een mooi concert. Deze had een tweetal glanzende or kestwerken op zijn programma ge plaatst en heeft ze glorieus uitgevoerd, bovendien hoorden wij de Hongaarse pianist Béla Siki in 't 3e klaviercon cert van Beethoven. Bovengenoemd mooie concert werd begonnen met de Ballet-allegorie „Le Baiser de la Fée", ondergebracht in vier taferelen; eigen originele muziek van Strawinsky naar fragmenten van Tschaikowsky; romantische tempera mentvolle muziek. Het orkest speelde uitmuntend, nobel en rijk in or- chestrale kleuren. De blaasinstrumen ten werden volklinkend nobel van toon gespeeld. De le cellist Samuel Brill solieerde kunstzinnig met fraaie toongeving. Met een sober, maar zeer suggestief gebaar legt de dirigent in volmaakt goede verstandhouding met zijn musici zijn bedoelingen, intenties en wil op aan de verschillende instru mentengroepen, waarbij ook de strij kers hun toon expansief kleurden, schikten en opvoerden, zodat de or kestklank boven lof verheven was. Strawinsky is een meesterlijk instru- mentator, zodat alle groepen kans hadden hun talenten ten toon Nederland. En dat er belangstelling 1 in de aanvang was het z.g. stilte bestaat voor het streven om de jeugd spel allervermakelykst. De uitblin- vertrouwd te maken met het toneel j kers waren Franz Patzer als in alleszins verantwoorde opvoerin- I Dorfrichter Adam en W. M. Mund gen, bleek ook gisteren, toen zowel de schrijver, maar ook de anderen in de middag als in de avond voor- j gaven van de hun toebedeelde rol Zaterdag collecte voor revalidatie mindervaliden Op zaterdag 21 februari a.s. heb ben de Invalidenbonden St. Liduina, en de Alg. Ned. Invalidenbond, afd. Leiden, vergunning gekregen van b. en w. der gemeente Leiden een col lecte te houden, ten behoeve van de revalidatie van de mindervaliden van alle gezindten. Op zaterdag 21 februari kunnen collectanten (trices) zich hiervoor melden aan het gebouw „Ons Cen trum" Hooigracht 84, van af 's mor gens 9 uur om collectebussen en speldjes in ontvangst te nemen. In dien men niet in de gelegenheid is luisteraars hun grote ingenomenheid. Dan hoorden wij van Béla Siki Beethovens 3e pianoconcert in c kl. t.; een werk virtuoos geschreven, stoer en geestig. Béla Siki (die wij vooheen Flipse in zijn bewonderenswaardige eenvoud, bezit dwingende kracht om zijn orkest te leiden tot verrassende klankeffecten, tot spanningsontlading, die evenwel nooit gewelddadig aan doet. Hij voert zijn musici aan tot veroverende uitbeelding, en weet de vorming van de rythmische onder grond sterk te houden. Zo was de lei ding van Eduard Flipse hoog be zield tevens goed overwogen. Het or kest komt aller respect en bewonde ring toe, zowel de strijkers alsook de muzikanteske vertolking door de bla zers. Een voortreffelijke Chansson- symphonie Enthousiaste toejuichin gen! J. KORTJ.UNN. VOORSCHOTEN LEERZAME FILMAVOND VOOR DE K.A.B. Voor de leden van de K.A.B. ver toonde de heer Gerard J. Raucamp, filmregisseur uit Voorschoten, diver se zelf gemaakte films. De heer Rau camp gaf hierbij uitleg hoe een film tot stand komt en wat er allemaal bij komt kijken voordat de prent in rou latie komt. De door hem vervaardig de films zijn meest documentaires, vervaardigd in opdracht voor grote instellingen of bedrijven. Zo liet hij een film zien over de gevaren in het bedrijfsleven, waarbij met transport werktuigen nog jaarlijks 63.000 on gelukken gebeuren. Deze film had Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Vrijdag 13 February 1859. 's-Gravenhage Aan het bu reau van politie alhier is voor den eigenaar verkrijgbaar ge steld een munt-biljet groot 50, dat nu drie jaar geleden, op de straat was gevonden. Men ver neemt, dat de persoon, die toen dat biljet had gevonden, dezer dagen is overleden, en aan zijne huisvrouw, vóór zijn afsterven, gelast heeft, die som aan het bu reau van politie te doen bezor gen, opdat het door hem gevon dene in handen van den eige naar terugkeere. VASTENSPIJS „Als ge een bijdrage geeft voor een goed doel, laat dan uw linker hand niet weten, wat uw rechter hand doet, opdat uw bijdrage verborgen blijft. Uw Vader, die in het verborgene ziet, zal u ervoor vergelden". (Christus in het evan gelie van vandaag). „Volbrengt de wet des Heren, om niet de rechte weg kwijt té raken". (Psalm 2). stelling de schouwburg geheel bezet j een sappige vertolking. Zodoende hoorden in een recital op de Kunst- een "waarschuwend karakter. "Hierna was. De jongelui zulten er geen spijt [werd het geheel Aieen^ bijzonder i kring) speelde met de grootste muzi- j werd gedraaid een film over de zee van gehad hebben, want de opvoe- j leuke opvoering. Alleen aan het kaütëit; "kloek is zijn aanslag, om ring van dit juweeltje van toneel- j eind, toen de ontmaskerde potentaat vangrjjk zijn techniek, met besliste kunst door het Theater der Jugend smadelijk de vlucht moest nemen, overtuiging. Hij bracht de muzikale was zó fleurig, vlot en feestelijk als J naderde men al te dicht het peil van ga^z tot Weldadige ontplooiing zoals men maar mensen kon. j de klucht, zodat het einde wat 0 a Largo, om daarna met veel Heinrich von Kleist leefde van 1777 l rommelig was. tot 1811 en schreef „Der zerbrochene I Het spel van de toneelisten uit Krug" in 1806. Hij hekelde in zijn Remscheid is in elk geval een suc- spel op geestige amusante en real is-1 ces geworden en de jeugdige toe- tische wijze de machtswellust van de ischouwers hebben hun ingenomen- kleine potentaten terwyl hij tevens heid niet onder st0elen en banken een alleraardigste kijk gaf op de rechtspleging van zijn tijd. Hij liet zijn stuk speten in een dorpje bij Utrecht, waar een dorpsrechter de scepter zwaaide en daar naar harte lust misbruik maakte van zijn macht. Hij kwam echter in een gestoken. een Rehele dag zijn medewerking tel Pauze wordt doorgespeeld en er dus geven, geeft u dan op voor een halve I p™ sprake is van décorwissehng, dag, daar het slagen van de collecte had men aandacht hiervan afhangt. Voor de a.s. collectanten wordt op donderdag 19 februari in het gebouw ,,Ons Centrum" Hooigracht 84, een filmavond georganiseerd, waarvoor 's avonds 7 uur aan de zaal gratis kaarten kunnen worden afgehaald. De gezamenlijke besturen vertrou wen dat veten aan deze oproep ge hoor zulten geven. Helpt alten mee om deze collecte tot een succes te maken. Burgerlijke Stand Geboren: Francina dr van P. Slin- geriand en J. van Eek, Jan zn van J. uiterst moeilijk parket, toen hy Kapers en H. A. Schut, Gijsbertus zn juist terwijl er een hoge ambtenaar - - - op inspectie kwam te oordelen kreeg óver een schadevergoedings- kwestie om een gebroken kruik. Die kruik had hij nl. zelf gebroken, toen hij de vorige avond een mislukte poging had gedaan om een bezoek af te leggen bij een meisje, waarop hij verliefd was geraakt. Hoe hij zich in allerlei bochten moest wringen om zich eruit te redden en hoe hij ten slotte toch ontmaskerd werd, is de inhoud van deze kostelijke comedie. DE OPVOERING door het Theater uit Remscheid was uitstekend. Daar het spel in één adem zonder expansie het uitgelaten Presto te ver tolken. De samenwerking tussen so list en orkest was hecht en exact. De uitstekend musicerende solist heeft het uitstekend begeleidend orkest met zijn dirigent na afloop in de hulde be trokken. M. E. Offerman, Anna S. H. dr van P. Z Dubbelaar en N. van Leeuwen, Ru- dolf E. zn van A. J. v. d. Kleijn en C. J de Jong, Ronaldus P. M. zn van P. J L. Postma en M. C. v. Barneveld. Gehuwd: C. J. Sleeuwenhoek en E. L. Hajek, J. v. Bergen en C. A. Ver hoeven, A. Montanus en M. Bakker, K. F. v. d. Broek en E. J. v d. Blom, C. v. d. Heuvel en A. Dregmans. Overleden: C. Schuiling, 11 weken, dochter, C. v. d. Nagel, 56 jr. vrouw, A. v. d. Hoek, 57 jr, vrouw. No. 539. Horizontaal: 1. open plek in het ijs. 3. Europeaan, 5. dans partij, 7. plaats in Nigeria, 9. stad in Engeland, 11. inhoudsmaat (afk.), 12. bekende afkorting, 13 schaaldier, 16. keurig, 17. boom, 19. vogel, 20. op schik. Verticaal: 1. weefsel, 2. gewicht, 3. voorlichting, 4. rang, 6. laan (Fr.), 8, gem. in N. Brab., 10. voordeel, 11. ri vier in Duitsland en Oostenrijk, 14. bij elkaar behorende voorwerpen, 15. zwemvogel, 18. s'.^p. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 538. Horizontaal 1. vazal, 5. diva, 6. Bali, 8. net, 10 beo, 13. oot, 15. industrie, 16. Ede, 17. erg, 18. ons, 20. solo, 22. leer, 24, smaad. Verticaal: 1. v.v„ 2. aan, 3. abt, 4. la, 5. dubieus, 7. integer. 9. Essen, 11. end, 12. ode. 13. ore, 14. oir, 18. oom, 19. sla, 21. L.S., 23. ed. Leidse agenda ZATERDAG 14 FEBRUARI Kon. Ned. Nat.-hist. Ver. Excursie langs verversingskanaal te Scheve- ningen, Station Leiden, 13.50 u. nam. Ziekenver. „Ondersteuning zij ons doel", 65ste jaarvergadering, De Burcht, 8 uur nam. „Litteris Sacrum". Voorstelling van „De zonderlinge Mrs Savage"? Leid se Schouwburg, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling „Informele Kunst". (T/m. 28 febr.). Lakenhal: „Schatten uit het Mau- ritshuis" Werkd. 10 uur voorm.—4 uur nam.; zon- en feesdagen 14 uur nam. (1 tot 16 februari 1959). Lakenhal: „De Graasche". Werkd 10- uur, 's zondags 14 nam. (tot 2 maart) Lakenhal: „Wie was Vincent van Gogh". Werkd. 10—4 uur; 's zondags 14 uur nam. (tot 2 maart) Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstellnig „Wat doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en met 1 maart 1959). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekeningen van Bernard Boutteville. Werkdagen 25 uur (%./'-< 14 febr.). Leidsch Academisch Kunstcentrum „Beeldende kunst van Gives", Rappen- burg 73 (5 5t./m. 19 febi.). 11 uur v.m.5 uur nam. Dienst der apotheken. Leiden: Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20*06; Oegstgeest: Apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8 tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1320 februari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: Afgekeurd. Lido; „Vrouwenarts dr Bertram", 18 jaar Luxor: „De tien geboden", alle leeftijden. Trianon: „De dokter van Stalingrad" volwassenen. Rex: „China doll", 14 jaar. (Donderdag: .Bonjour tris- tesse", strikt volwassenen), symphonie, in Bes gr. t., waarin Flipse zijn ensemble leidde tot een musiceren van grote allure, 't Werk is driedelig; cyclisch gebouwd; wat wil BPdPBPH zeggen: ^én kernmotief levert het van G. Delmeer en P.'Bavelaar, Jo-1 hoofdmateriaal voor het ganse werk. hannes M. zn van J. M. de Jong en Plechtig klinkt de inleiding door hoorn "en fagot ingezet, door celli en hobo vervolgd. Het thema is afgeleid van de vijf-tonige (pentatonische) toon ladder, waarna verschillende combi naties volgen. Melancholiek klinkt het Adagio, uit 2 mooie cantilenes opgebouwd. Machtig vangt de Finale aan, met haar unisono in de strijkers; waarboven trompetten en houtblazers het hoofdthema intoneren; dan de doorwerking met fragmenten van het hoofdthema uit deel I: en ook van deze episoden; prachtig, merkwaardig ALPHEN AAN DEN RIJN AUTO GESLIPT, TWEE GEWONDEN De heer C. Haasbeek, boekdruk ker te Alphen, reed donderdagmid- omstreeks 15 uur over de He renweg in de richting Leimuiden, met een personenauto onder toezicht van de Alphense rij instructeur, de heer P. Bezemer. Door gladheid van de weg begon de auto te slippen, raakte van de weg en belandde door de heg heen met de rechterzijde te gen een op de wegberm staande boom. De auto werd onherstelbaar vernield. De heer Haasbeek bekwam een lichte hersenschudding, enkele gekneusde ribben en bloeduitstortin gen. De heer Bezemer bekwam een dijbeenfractuur. Dr. Loth uit Wou- brugge verleende de eerste hulp. De heer Bezemer is naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden over gebracht. Schaatsen. Bij de korte baan- wedstrijden, georganiseerd door de Politiesportvereniging te Haarlem en gehouden op de gemeentelijke ijs baan, om het schaatskampioenschap van het district „West" van de Ned. Politie Sport Bond, plaatste onze plaatsgenoten, de heren T. Schrij vershof en J. C. Brussen, beiden le den van de Politie vereniging „Al phen" respectievelijk op de 5e en 7e plaats. Geslaagd. Voor het examen kinderbescherming slaagde te Am sterdam mej. A. F. Hoeve, alhier. HAZERSWOUOE Aanrijding. Gistermorgen om streeks 9 uur kwam op de hoek Zy- deweg en Hoogeveenseweg een per sonenauto in botsing met een vracht auto bestuurd door J. van der B. uit Hazerswoude. Uitwijken mocht van wege de door mistvorming veroor zaakte gladheid van het weggedeel te, niet meer baten. Een in de per sonenauto zittende dame liep een ge broken knie en een lichte hersen schudding op. Dokter J. de Goeje van Benthuizen was spoedig ter plaatse en na haar te heben verbonden, liet hij haar overbrengen naar het Dia- conessenhuis te Leiden. De vracht auto werd licht, doch de personen auto zwaar beschadigd. Koppelwedstrijd. Op de ijsbaan aan de Rijndijk had gistermiddag een koppelwedstryd plaats. Niet minder dan 38 personen kwamen zich mel den. Er werden door 19 koppels deel genomen. De uitslag was als volgt: 1. Jac. van EngelenR.Verkade, bei den uit Alphen aan den Rijn, 2. J. v. Eijk, HazerswoudeB. Smorenburg uit er Aar. 3. W. Kraan uit Hazers woudeJ. van Aalst uit Koudekerk a. d. Rijn. 4. W. v. d. Vis uit Koude kerk aan den Rijn, J. Wortman uit Hazerswoude. 5. P. Corts uit Koude kerk aan den Rijn, A. Lelieveld uit Ter Aar. 6. J. Verkade uit Leimui denH. Hogerwerf uit Alphen aan den Rijn. sleepvaart, door welk bedrijf Neder land een wereldnaam heeft. In deze verminkte lijk van een i sterie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. Dulles is dinsdag in het hospitaal Walter Reed in Washington opgeno men om een hernia-operatie te onder gaan. Bijgelovig is hij blijkbaar niet, anders zou hij zich niet op vrijdag de 13e hebben laten opereren. Vanmorgen omstreeks half zes vond een spoorwegbeambte nabij de onbewaakte overweg onder Belfeld op het traject RoermondVenlo, het film kwamen ook opnamen voor over het bergingswerk door de Neder landse slepers in het Suez-kanaal. Een instructieve tekenfilm was „1 en 1 is 2". Dit was de film, vervaardigd in opdracht voor het Vaticaans pa viljoen op de Expo in Brussel. De strekking van deze film is, dat de ouders het recht hebben, hun kinde ren een opvoeding te geven, die zij wensen, waarbij het bijzonder onder wijs dezelfde rechten behoort te hebben als het openbaar onderwijs. Na de pauze vertoonde de heer Raucamp de film „Caraibean Carous- sel", vervaardigd in opdracht van de K.L.M., welke film een beeld geeft van de ontspanningsmogelijkheden in het gebied van de Caraïbische Zee en die bedoeld is als eenstimulans aan de Amerikanen om dit gebied te bezoeken. Deze film is in Italië be kroond en heeft heel veel succes bij de Amerikaanse televisie. Het eer ste gedeelte was een zwart-wit film daarna kwamen dezelfde beelden nog eens terug, maar dan in kleuren. Het was een genoeglijke en ook leerzame avond. Van een beweging als de K.A.B., die in Voorschoten toch een afdeling heeft van ongeveer een 350 leden, had men hiervoor een grotere opkomst mogen verwachten. De heer J. C. Knijnenburg, voor zitter van de K.A.B. sprak na afloop een hartelijk dankwoord tot de heer Raucamp. Hij herinnerde voorts de le den nog aan de zilveren thermome ter van het Kanunnik van Schaick- fonds en aan de 3 Lourdesbedevaar- ten. Laatste Berichten Dulles' operatie Dulles zou hedenmorgen vroeg (Ned. tijd 14 uur) geopereerd wor den, zo heeft het Amerikaanse mini- De iden tificatie leverde grote moeilijkheden op daar op het slachtoffer geen pa pieren werden aangetroffen. Ten slotte kwam echter vast te staan, dat het de 65-jarige Tegelenaar H. S. was, die sinds jaren een zwervend bestaan leidde en vaak de nacht door bracht in ringovens. Vermoedelijk was hij ook deze nacht op weg naar de oven van de firma Van Kleef in de nabijheid van de overweg, toen hij de onbewaakte overweg overstak en door een passerende trein werd ge grepen. De 75-^jarige W. v. Egdom, te Wou denberg, werd gisteravond laat toen hij midden op de Maarnbergseweg liep, door een personenauto aange reden, die bestuurd werd door de heer K. uit Renswoude. Door de dichte mist kon de bestuurder de voetganger niet zien. Het slachtoffer werd op het wegdek geslingerd en overleed ter plaatse. Hij was onge huwd. ƒ3000 VERDUISTERD Vandaag zal voor de officier van justitie te Rotterdam worden geleid de 28-jarige A. J. van O. uit Dord recht, die enige tijd geleden door de Rotterdamse politie is aangehouden, omdat hij ten nadele van zijn werk gever, een Rotterdamse verzekerings bedrijf, fraude zou hebben gepleegd, waarmee een bedrag van 30.000 ge moeid is. Voor dit geld heeft hij, zo wees het onderzoek uit, een woning laten bouwen en inrichten. Hij be taalde met giro-overschrijvingen van de verzekeringsmaatschappij en wist zo te manipuleren, dat het voor de maatschappij leek of hij schadegeval len uitbetaalde. Voor de bouw van zijn huis had hij zich bovendien een bankrekening aangemeten. Burgem. Hogeboom ontvouwde Ter Aars woningbouw De woningnood in de gemeente Ter Op de begane grond komt een woon Aar is nog wel zo groot, dat men van kamer van 24 m2, een hal en een keu de zijde van het gemeentebestuurken van 6.70 m2. De voor- en achter- naar middelen en wegen zocht om dit op te lossen. Aldus begon burgemees ter B. J. Hogentooom te vertellen bij de opening van een vergadering, waarin deze nood werd besproken. De lijst van woningzoekenden telt nog steeds boven de 100 namen en de toe komst voor de bouw van woningwet woningen ziet er beslist niet rooskleu rig uit in de eerste jaren. Het besluit van de regering tot be vordering van het eigen woningbezit heeft h t gemeentebestuur er toe ge bracht met een plan voor de dag te komen dat in de vergadering met ge- nteresseerden kan worden ontvouwd. wanden van de woonkamer zijn bijnr geheel van glas, terwijl in de achter wand een tuindeur is getekend. In de kamer komt een kast met een door geefluik naar de keuken. Op de bc venverdieping komei 2 slaapkamers van ruim 19 m2 en 1 slaapkamer van 7 m2, benevens een douche gelegen heid. Een balkon van 1 m2 geeft ge legenheid voor het genieten van de buitenlucht. De zolder krijgt een hou ten vloer en een dakraam, terwijl blauwe pannen het huis zullen dek ken. hoekhuis iets duurder en een tussen- huis iets goedkoper zal zijn. Hierop geeft het Rijk een premie van 4600 en een extra toeslag van 25% v. d. premie, in totaal dus 5781. Er moet dus door de gegadigde een bedrag van 12.454 worden betaald. 10% Van dit bedrag moet de bouwer zelf kunnen betalen en 90% kan door een hypotheek worden gedekt. Wanneer men geld kan krijgen te gen een rente van 4%% op annuïteit van 30 jaar, worden de kosten per jaar 707 daarbij een bedrag van 50 aan vaste lasten en 100 voor onder houd een totaal van 857 maken, wat per week betekent 'n last van 16.50. Wanneer het geleende geld 5% rente moet opbrengen wordt dit f 16.90 per week. Met deze regeling hoopt het gemeentebestuur vete wpningzoeken- den van dienst te kunnen zijn tot het verkrijgen van een eigen huis. Tot 1 zich maart a.s. kan men zich voor deze re De constructie is gelijk aan de be-1 geling laten inschrijven op het bureau staande huizen. Boven een aanrecht Met een plaatselijke aannemer is van 1.80 m. lengte in ue keuken ko- overeenstemming bereikt over de men wandtegels en in de achterwand bouwsom en architect Kleinstra heeft een plan voor deze bouw gemaakt. Wie 1300 zelf kan financieren is in de gelegenheid een eigen huis te bouwen. Voor de benodigde hypo theek staat het Rijk 60% en de ge meente 30% garant. De gemeente kwam met een afge rond plan voor 20 woningen op tafel dat door de gemeente-architect, de heer G. Vos nader werd toegelicht. Het bouwplan is ontworpen in het uitbreidingsplan Aardam en gepro jecteerd aan de oostzijde van het uit breidingsplan tegenover garage Be- semer langs de Wetering. Het omvat 2 straten vanaf de Kerkweg het land in en 1 dwarsstraat. De bedoeling is daar 2 blokken van 6 en 1 van 8 wo ningen te bouwen Het vooraanzicht van de meest oos telijk te bouwen huizen is op Korter- van gemeentewerken. Kortebaanwedstrijd. Gisteren werd door de IJsvereniging Nooit Ge dacht te Korteraar een wedstrijd in hardrijden op de schaats gehouden. Het was een kortebaan (160 meter) wedstrijd. Aan deze nationale wed strijd werd deelgenomen door 30 rij ders. Ook van de zijde van het pu bliek was er grote belangstelling. Tal rijke bezoekers waren naar Korteraar gegaan om toeschouwer te zijn bij de felle strijd die er geleverd werd. De uitslag was: 1. Jo v. d. Hoorn, Ter Aar; 2. H. de Rijk, Leimuiden; 3. G. Sanders, Nieuwkoop; 4. W. Waasdorp. Luimuiden. De jongste deelnemer was Thijs Klyn uit Ter Aar. Omdat deze zich zo uitstekend had geweerd werd hem een troostprijs toegekend. a.s. Zaterdag 14 februari zal er een electrische ventilator voor de keukengeuren. De vloerbedekking in gang en keuken zal bestaan uit colobinyltegels en de wanden van be- tonemaille. De kelderkast is 53 cm diep on der de vloer van de gehete gang. Aan de voorgevels komt ">en houten wand over steen tussen de beide voordeu ren, zulks ter versiering. In de kamer komen tuimelramen van L15 m. breed en 1.20 m hooö achter elke woning komt een schuur van 7 m2. Dit plan is door de gemeente ge maakt om particulieren tc kunnen' dienen in het verkrijgen van een eigen woning. De grond wordt door de gemeente t berekend tegen 15 per m2 en gemid- eveneens op de Korteraarse Ringsloot deld is voor elke woning 190 m2 grond benodigd. De totale bouwkosten met inbegrip van grond, kosten van opho aar gericht, terwijl 6 huizen naar het j ging van het terrein, ardh-iectkosten Westen zijn gebouwd. Elke woningen diversen komen op gemiddeld zal een inhoud hebben van 273 m3.1/ 18.235 pe: woning, waarbij een een wedstrijd in ringrijden op de schaats voor paren gehouden worden. Er zijn voor deze wedstrijd geldprij zen beschikbaar. Gelegenheid tot in schrijving van 12 tot 14 uur in café Kalshoven te Korteraar.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2