3)e £eki6e(5ou^ci/iit Sowjets haalden bakzeil in Perzië Geschil tussen Japan en Zuid-Korea Grondwet voor Nepal Alle grote Nederl. ondernemingen in Indonesië genationaliseerd Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14636 Semjonof met de kous op de kop naar Moskou BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Delegatie naar huis mei de kous op de kop Moskou beschuldigt Perzië van «vijandige stappen« Het Russisch-Perzische overleg om de betrekkingen tussen de twee landen te verbeteren, is vastgelopen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag te Teheran meegedeeld. De Sowjet- delegatie onder leiding van de eerste plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Semjonof is woensdag naar Moskou teruggekeerd. De woordvoerder zei, dat de Russen de Perzische voorstellen niet hadden aanvaard, terwijl Perzië niet akkoord kon gaan met de Russische opvattin gen. Wel had de Russische delegatie de verzekering gekregen, dat het Perzische grondgebied nooit een tegen de Sowjet-Unie gerichte basis zou worden. De V. S. zouden zich bereid hebben verklaard tegemoet te komen aan zekere Perzische bezwaren tegen de tekst van een nieuw akkoord op eco nomisch en militair gebied. Hierdoor zou de overeenkomst, waarover al sinds vorige zomer wordt onderhan deld, spoedig kunnen worden onder tekend. Over soortgelijke akkoorden tussen de V. S., Turkije en Pakistan wordt nog onderhandeld. De Sow jet-regering heeft later een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt, dat de Perzische regering „op instignatie van de Amerikanen" de onderhandelingen heeft doen misluk ken. De Perzen hadden voorgesteld twee artikelen van de Russisch-Perzische verdrag van 1921 te schrappen, die de Sowjet-Unie het recht geven bases op Perzisch grondgebied te hebben. SJAH WAS GEWAARSCHUWD Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Washington hebben de regeringsleiders van de V. S., Enge land en Turkije vorige week de Sjah boodschappen gezonden met de raad, voorzichtig te zijn tegenover de Sowjet-voorstellen voor hulpverle ning en het sluiten van een niet- aanvalsverdrag. VRAGEN MAAR! |"\e P.v.d.A., welke heil zien- de in de oppositie een ka binetscrisis onontwijkbaar maakte, had daarbij gehoopt anderhalf jaar, tot de volgende periodieke verkie zingen, het vrolijk oppositie-spel te kunnen spelen. Door de vervroegde verkiezingen is aan die hoop de bodem ingesla gen. De P.v.d.A. probeert nu de schade van anderhalf jaar in te ha len door het spel in een paar maan den uit te spelen. Nog voor kort verantwoordelijk heid dragend, werpt Zfr nu alle ver antwoordelijkheid van zich af en wendt een tactiek aan, welke alleen bij de communisten gretig onder steuning vindt. Helaas onderkent de P.v.dA. niet en wil zij niet onderkennen, waar zij voorheen zo hoog van opgaf: een zeer grote partij te zijn, zodat haar onverantwoordelijke oppositie in ons staatsbestel het landsbelang onder mijnt. Ter wille van het behouden of v/innen van kiezers, die wel enige neiging voelen voor de concurre rende Pacifistische Partij, komt zij nu aandragen met een verzwakking van de vloot, verlaging der verdedi gingsuitgaven, verkorting van de diensttijd, enz. enz. Zij stelt deze eisen aan een romp- regering, welke bij haar optreden heeft verklaard zich van de oplos sing van doornige politieke vraag stukken te moeten onthouden. De P.v.d.A. pas nog in de rege ring vraagt en vraagt, wetend dat zij in dit overgangsstadium niet zal verkrijgen. Zij vraagt en eist alleen maar om tegenover argeloze kiezers te vragen en te eisen, wat zij een paar maan den geleden zelf niet aandurfde En dat zou te verdragen zijn, in dien het een onbeduidend partijtje was, maar van een zo belangrijke partij als de P.v.d.A. vinden wij deze agitatie onverantwoordelijk en kin derachtig. Zij speelt haar oppositie-spel als misère-ouverte met een praatje. Rusische beschuldiging. De Sowjet-verklaring beschuldigt Perzië er van, dat het „vijandige stappen" onderneemt tegen de Sowjet Unie en dat iet de weg van de „Amerikaanse agressieve politiek" opgaat. Voorts wordt -'e Sjah beschuldigd van „onoprechtheid". H:* zou re^ds kort na de aankomst van de Sowjet- Cuba eisi Batista op De Cubaanse regering heeft aan de Dominicaanse republiek officieel ge vraagd om uitlevering van oud president Fulgencio Batista. Het verzoek, vervat in een nota, die donderdag is overhandigd aan de Dominicaanse zaakgelastigde in Ha vanna, noemt Batista een oorlogs misdadiger. delegatie een „vreemde mogendheid" hebben beloofd geen verdrag met de Sowjet-Unie te sluiten. De Sowjet- verklaring noemt de besluiten van de Perzische regering een „keerpunt" in de wederzijdse betrekkingen. Het Sowjet-ministerie van Buiten landse zaken heeft donderdagmiddag alle buitenlandse correspondenten in Moskou ontboden om de verklaring in ontv. gst te komen nemen. Dit wijst er op dat het Kremlin de zaak hoog opneemt. Volgens de Moskouse vei klaring had de Sowjet-Unie de aanvankelijke Perzische voorstellen aanvaard, doch later was de Perzische delegatie met nieuwe voorstellen gekomen, waar onder de eis, dat de Sowjet-Unie ern.ee zou instemmen, dat Perzië lid van het Pact van Bagdad blijft. De Sowjet-Unie had evenwel een vriend- schapsverc t ag voorgesteld gebaseerd op de beginselep an Bandoeng, waarin het toelaten van buitenlandse militaire bases en buitenlandse troe pen op het grondgebied van de twee partijen werd verboden. Erts-ontginning op Nieuw-Guinea Het ministerie van Zaken Overzee deelt mee, dat met een combinatie van vier maatschappijen overeen stemming werd verkregen omtrent de voorwaarden voor een te sluiten con tract inzake de verdere exploratie naar en de exploitatie van nikkel-, kobalt- en ijzerertsen in Nederlands Nieuw-Guinea. De aangevraagde concessie betreft het eiland Waigea met omliggende eilanden en het gebied van het Cycloongebergte, waar reeds belang rijke hoeveelheid laterietische ert sen zijn aangeboord en verdere vondsten zeker tot de mogelijkheden behoren. De vier bovengenoemde maat schappijen zijn drie Nederlandse en één Amerikaanse. De laatste is één der grootste ertsverwerkende be drijven in de U.S.A. De woordvoerder van het ministe rie van Zaken Overzee noemde de bereikte overeenstemming een mijl paal in de economische ontwikke ling van Nederlands Nieuw-Guinea. Even tijd voor diepgaand onderzoek Koreanen worden verscheept soonlijk een beroep op Tai Ha gedaan om begrip te hebben voor het Japanse plan, al was het maar uit zuiver men selijke overwegingen. De federatie van Koreanen in Japan een orga- Japanse plannen om een aantal van 1 nisatie die volgens de Japanse politie de 600.000 Koreanen, die in Japan wo- pro-communistisch is beweert, dat nen, naar het communistische Noord- 117.000 Koreanen uit Japan naar Korea te zenden, dreigen een ernstig i Noord-Korea wensen te vertrekken, conflict tussen Zuid-Korea en Japan! Men acht de mogelijkheid niet uitge- tot gevolg te krijgen. De Zuidkoreaan-1 sloten, dat de kwestie tenslotte voor se diplomatieke vertegenwoordiger in Tokio, Tai Ha, verklaarde donderdag, dat het conflict bij uitvoering van die plannen de vrede in het Verre Oosten in gevaar zou brengen De Zuidkoreaanse regering heeft donderdag in Seoel een „gewichtig besluit" genomen. Zij meent, idat het overbrengen van de Japanse Korea nen naar Noord-Korea gelijk staat met het uitleveren van deze mensen aan de slavernij. De aard van het „ge wichtige besluit" van donderdag is niet bekendgemaakt. Waarnemers vrezen, dat de Zuidkoreaanse vloot, die sterker is dan de Japanse, op dracht zal krijgen om Japanse sche pen, die met Koreanen op weg zijn naar het noorden, te onderscheppen. De Japanse minister van buiten landse zaken heeft donderdag per- Ad verten tie mil j oen. Koning Mahendra van Nepal heeft donderdag de eerste democratische grondwet van Nepal afgekondigd, waarbij Nepal een constitutionele monarchie wordt naar het voorbeeld van Engeland, met twee Kamers en een ministerraad, die aan de Tweede Kamer verantwoording schuldig is. De grondwet zal op nader bekend te maken datum in werking treden. Op 18 februari zullen voor het eerst in Nepals geschiedenis in algemene verkiezingen 109 leden voor de nieuwe Tweede Kamer gekozen wor den. De Eerste Kamer zal 36 leden tellen. In 1955 schatte men het be volkingstal van Nepal op bijna 8l/t Begin van een nieuw leven in een nieuw land de Ver. Naties zal worden gebracht. Op de rotsen gelopen Het Nederlandse kustvaartuig „He- lemar-H" is vrijdagochtend vroeg in de buurt van Waterford (Zuid-Ier- land) op de rotsen gelopen. Het schip, dat op zijn eerste reis op weg is van Amsterdam naar Wa terford, seinde om onmiddellijke as sistentie. De reddingsboot van Dunmore heeft de tien opvarenden van boord gehaald. De „Helemar-H" behoort aan re derij A. Hoogerwerff te Rotterdam. Het Poole vrachtschip „Tczew", dat maandagavond op een bank bij IJmuiden liep en dinsdagavond op eigen kracht weer loskwam, is donderdag bij het Houtveem in Amsterdam, waar de houtboot lag te lossen, op bodem- schade onderzocht door duiker H. Havers uit IJmuiden. KORTE golf Bij Baltimore h -bben donderdag 25 personen verwondingen opgelo pen, doordat de exprestrei:. Washing tonNew York bij een snelheid van meer dan 100 km. uit de rails liep. Het dagelijks bestuur van de Wereldraad van Kerken, in Genève bijeen, heeft donderdag besloten geen officieel commentaar te leveren op de bekendmaking van het Vatikaan, dat Paus Joanes voornemens is een Oecumenische Concilie te houden. Zoals bekend is bevordering van de eenheid onder de Christenen één van Dit nummer bestaat uit 12 pagina't Het schip ligt thans half onder water, de doelstellingen van dit Concilie. De Indonesische minister van Land- 248 „overgenomen" Nederlandse on- bouw, Sadjarwo, heeft vrijdag mede- j dernemingen in Indonesië zullen gedeeld, dat alle grote Nederlandse worden genationaliseerd en welke cultuurondernemingen, waaronder de niet. Hij weigerde verdere medede- Verenigde Deli Maatschappij, bij be-1 lingen te doen. Een lijst van alle sluit van de Indonesische rerering genationaliseerde ondernemingen zal zijn genationaliseerd. Minister Sadjarwo verklaarde ver der, dat de Indonesische regering reeds heeft bepaald, welke van de Donderdagmiddag is in het „Stuurhuis" te Lelystad het eerste huwelijk van oostelijk Flevoland voltrokken tussen de 24-jarige heer A. E. de Jong en de 27-jarige mej. Eef je Peereboom. Het jonge paar werd in 't huwelijk verbonden door de heer G. Bosch, voor wie dit het eerste huwelijk was, dat hij voltrok in zijn functie van amb tenaar van de Burgerlijke Stad van het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolder. Foto: de heer Bosch (links) bood het jonge paar na de huw elijksvoltrekking het boek „Land uit Zee" aan. Bourguiba beschuldigt President Bourguiba van Tunesië heeft donderdag in zijn wekelijkse radiorede de Franse regering beschul digd van het smeden van 'n spionage- komplot tegen Tunesië. Zich tot zijn Franse luisteraars rich tend zei Bourguiba: „Wij zijn het er over eens, dat u in oorlog bent met de F.L.N. maar raak niet aan de soeve reiniteit van Tunesië. De Algerijnen i hebben zich op Tunesische grond nog l nooit vergrepen aan een Fransman. Zij hebben de soevereiniteit van mijn land altijd geëerbiedigd, ondanks de wreedheden van de Franse parachu tisten in Algerië. Bourguiba verklaarde, dat het ver trouwen, dat Tunesië in Frankrijk heeft, door deze spionagezaax vernie tigd kan worden. Nadat Tunesië on afhankelijk was geworden, verkeerde het in de mening, dat de samenwer king met Frankrijk gebaseerd zou zijn op wederzijds respect en vertrouwen, I maar de Tunesiërs weten nu, dat er nog steeds mensen in Frankrijk zijn, die een kolonialistische mentaliteit hebben, aldus Bourguiba. Algerijnen over de grens. In de Algerijnse hoofdstad is be kendgemaakt, dat in de nacht van 10 op 11 februari tweehonderd opstande lingen uit Tunesië de Algerijnse grens zijn overgekomen. De opstandelingen zijn omsingeld, aldus 'n communiqué, en het zal niet lang duren of de groep is geheel onschadelijk gemaakt voor het einde van deze maand worden gepubliceerd. Minister Sadjarwo deelde dit me de aan de correspondent van AFP in Djakarta na een persconferentie, waarop hij formeel het overplaatsen van de Indonesische tabaksmarkt in Europa van Amsterdam naar Bre men mededeelde. De overeenkomst tussen de Indo nesische regering en een Westduitse handelsmissie is vrijdagochtend in Djakarta getekend. (Meegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND WINTERWEER Overwegend droog weer met mist of laaghangende bewolking en voornamelijk in het noord oosten van het land kans op en kele opklaringen. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst. Morgen temperaturen over het algemeen even bene den het vriespunt. Zwakke wind Aanhoudend rustig weer De Bilt, vrijdag 10 uur. De depressies blijven een baan vol gen, die van het zeegebied ten Zuid oosten van New Foundland via de Groenlandse wateren naar Nova Zembla reikt. Een depressie nabij de zuidpunt van Groenland werd tij delijk 937 mb diep. Tegelijkertijd nam het Europese hogedrukgebied nog in betekenis toe. Vanmorgen werd de hoogste luchtdrukwaarde in Roemenië aangetroffen en wel bijna 1050 mb. In Duitsland handhaafde zich een gebied met weinig bewol king, zodat het daar de afgelopen nacht plaatselijk. 10 tot 12 graden heeft gevroren. In ons land werden de laagste temperaturen in Gronin gen en Friesland gemeten en wel 8 graden onder nul. Elders in ons land ging de mist en de bewolking een temperatuurdaling van betekenis tegen. De komende 36 uur blijft het weer in Nederland onder invloed van het kontinentale hogedrukgebied. Er is dan ook wei nig verandering in het huidige weer type te verwachten. Een kans op en kele verspreide opklaringen blijft aanwezig, voornamelijk in het noord oosten van het land. Ook op langere termijn gezien, zijn slechte mensen, slechte wereld- er geen aanwijzingen dat er aan het winterse weer een spoedig einde lj0ede mensen en alles lost zich- komt. -^elf op. 14 Febr. zon op 07.59; onder 17.50; maan op 10.32; onder 00.19. Hoogwaterstanden 14 Febr. v.m. 7.25; n.m. 7.42. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 6 C. STOCKHOLM -4 OSLO ijzel 4 KOPENHAGEN geheel bew. 3 ABERDEEN zwaar bew. 3 LONDEN mist 1 AMSTERDAM —2 BRUSSEL —3 LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS onbewolkt geheel bew. onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt Korreltje

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1