De 11e Internationale Tulpen Rallye met Parijs als startplaats Dames Geslaagde recordpoging Rie Meyer Samenzweerders Liefde DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 »Domme« aanlooprouies weg en Rallye-rouie inieressanier Noordwijk aan Zee en Zandvoort culminatie punten Zoals wij gisteren reeds konden mede delen zal de 11e Internationale Tulpen Rallye in zoverre verschillen van de voorgaande, dat er slechts één start plaats is: Parijs. Noordwijk aan Zee o.a. zal dus niet de gebruikelijke drukte zien, die er altijd aan de start vooraf gaat, maar tijdens de Rallye zal het secretariaat en na de Rallye de finish des te meer leven in de brouwerij bren gen. Het is een hele stap geweest voor het bestuur van het Tulpen-Rallye comité van de RAC-West om dit besluit te ne men. Dat het genomen is, bewijst ove rigens overduidelijk, dat het bestuur niet onveranderlijk op hetzelfde stra- mien wil blijven voortborduren, indien de omstandigheden verandering nodig maken. Dit heeft de heer Piet Nortier, voor zitter van RAC-West in de gisteren in het Amstelhotel te Amsterdam gehou den persconferentie nadrukkelijk vast gesteld. De eerste tien Tulpen-Rallyes begon nen steeds in allerlei, over Europa ver deelde startplaatsen als Londen, Ham burg, Parijs, München, Brussel, Bern en ons eigen Noordwijk aan Zee. Vandaar reden de deelnemers via de „aanloop routes" naar één centraal gelegen punt en daar begon dan de „gemeenschappe lijke rout", die dus voor allen dezelfde was en na vele avonturen in Noordwijk aan Zee eindigde. Dit systeem had zijn vóór en zijn tegen. Een vóór was, dat men dichter bij huis kon starten en dus al gauw in de rallye-sfeer werd opgenomen, maar aan de andere kant waren er vele nadelen. Doordat die aanlooproutes verschillend waren, konden de organisatoren daarin geen sportieve gebeurtenissen verwer ken, het werd dus min of meer het dom weg afrijden van een aantal kilometers, meestal zo'n 500 750 en dat was een vervelend begin, waarin bovendien een hele nacht werd opgeofferd. Door het gedwongen steeds zuidelijker zoeken van de werkelijke rallye-gebieden dreig den die aanlooproutes steeds langer te worden en van vele kanten werd dan ook gevraagd, of het nu nief mogelijk zou zijn, de aanlooproutes te laten ver vallen en meteen op een punt samen te komen, waar vrijwel direct met de „echte" rallye kan worden begonnen. Daarbij kwamen dan nog bezwaren van godsdienstige aard van hen, die niet op zondag willen rijden, en wat nog veel belangrijker is door'dat systeem werd het geheel dusdanig lang, dat de deelnemers drie achtereenvolgende nachten in de weer bleven. Bij een ge makkelijke rallye was dat geen bezwaar, maar wanneer het zwaar werd, dan be gon de vermoeidheid in de laatste nacht op de veiligheid te drukken. Dit alles is voor het Organiserend Comité van de Tulpen-Rallye aanleiding geweest, na rijp beraad de grote stap te doen en voor het komende evenement de deelnemers uit te nodigen, allen naar Parijs te komen, waar dan.op maandag morgen, 27 april, om ongeveer half acht de eerste rijders vertrekken voor de gezamenlijke route. Tegen de middag komen zij dan al in Auvergne en het rallyefeest kan meteen in grote stijl be ginnen. De totale lengte van de route bedraagt ca. 2900 kilometer (dus even lang als vroeger de „gemeenschappelijke route") en het grote voordeel is dus, dat dan ook in de slechts twee nachten het uiterste van de heren en dames gevergd kan worden. De route. Zoals de hierbij geplaatste kaart te zien geeft, zullen de deelnemers dus langs de grote weg naar Clermont-Fer rand gaan, vanwaar kris-kras door Auvergne naar Valence getrokken wordt, waar zij tegen de avond zullen aankomen. Na een uur rust begint dan het eerste grote nachtgevecht, waarin het moeite zal kosten om een recht stukje weg tegen te komen. Heel diep, tot de hoogte van Avignon, zullen ze die nacht door de bergen zwerven, en het uur rust, dat zij in de vroege mor gen in die oude, ommuurde vestingstad krijgen, zullen ze hard nodig hebben oir bij te komen van alle nachtelijke be levenissen. Van Avignon gaat het .weer door nieuwe gebieden naar Gap, vanwaar de route noordwaarts buigt en zeker ook de nodige obstakels zal opleveren. Nu komt het gezelschap weer zo'n beetje op bekend terrein, maar ook daar zullen ze de nodige verrassingen aan treffen, waarna tegen de avond door gereden wordt "naar Belfort. Hier be gint de tweede en laatste nacht, waarin de Vogezen hun tol zullen eisen, in de morgen gevolgd door de Ardennen, waarna men op woensdagmiddag 29 april de finish te Noordwijk aan Zee kan bereiken. Het basis-gemiddelde, dat vroeger 55 km. per uur bedroeg, is voor de ko mende rallye verhoogd tot 60 km per uur, en dat zal dus voor de gehele route „aanbenen" betekenen. Naar gelang de omstandigheden kan dit gemiddelde op bepaalde trajecten worden verhoogd of verlaagd en het zal tevens voor de diverse categorieën van wagens of hun cylinderinhouden verschillend kunnen zijn. De 11e Internationale Tulpen-Rallye mag zo door het vervallen van de aan looproutes in totaal wat korter gewor den zijn, heviger wordt hij óók! In het nieuwe reglement zal men de populaire naam „Speciale étappes" niet meer aantreffen. Het is namelijk ge bleken, dat de autoriteiten soms moeite hebben, deze Speciale Etappes en de Klassementsproeven uit elkaar te hou den: in de praktijk blijft alles echter bij het oude. De „vaste" tijdcontröles, waar de deelnemers een aankomsttijd voorgeschreven krijgen (en dikwijls een rust zullen aantreffen) worden normaal gehandhaafd. In de plaats van de start en de finish van de Speciale Etappes komen thans „variable tijdcontröles", die hetzelfde doel hebben en waar de deelnemers vrijelijk kunnen binnenrij- oen. Klassementsproeven. Het spreekt wel' vanzelf, dat de Klas sementsproeven in hun volle glorie ge handhaafd blijven en er zullen er heel wat in de 11e Tulpen-Rallye voorkomen; het juiste aantal hangt nog af van de beslissing over enkele aanvragen, want er is w-eer een aantal nieuwe klasse mentsproeven ontdekt. De deelnemers zullen er waarlijk niet over te klagen hebben, dat zij steeds hetzelfde voorge schoteld krijgen! Ook de slotproef op Zandvoort is ge handhaafd. Er is aan de deelnemers van vorig jaar een vragenlijst gezonden en een grote meerderheid bleek dit slot feest toch niet te willen missen. nieuwe indeling moest worden gemaakt, waardoor men onverwacht bij heel an dere wagens ingedeeld kon worden dan oorspronkelijk de bedoeling was. Om die reden is voor de komende rallye, aan de hand van de ervaringen, een vaste indeling gemaakt, die dus niet meer zal veranderen. De verschuivin gen achteraf behoren daardoor tot het verleden. De moeilijkheid, die vorig jaar even gedreigd heeft, dat door het uitvallen van alle deelnemers in een klasse op één na, deze laatste „vanzelf" de rallye zou winnen, is thans ondervangen door een nieuwe puntentelling, die in het reglement nader is omschreven. Goede vooruitzichten. Uit het vorenstaande kan men zien. dat met behoud van het beproefde en goede uit de vroegere rallyes, voor de 11e Internationale Tulpen-Rallye toch weer tal van vernieuwingen en verbe teringen zijn aangebracht. Met de wetenschap, dat de route buitengewoon mooi is en dat de orga nisatie op de bekende rolletjes loopt, mag ook ten aanzien van deze 1959- rallye van zéér goede vooruitzichten gesproken worden! K-BHAMEA-C handen ruw of schraal HAMEA-GELElE^üHl (Advertentie) Indeling van de wagens. De wagens zullen onderverdeeld wor den in twee hoofdgroepen. In de eerste zullen de normale en verbeterde serie- toerwagens samengevoegd worden, in de tweede de normale en verbeterde Grand-Tourisme wagens, alsmede de speciale serie-toerwagens, die vorig jaar niet toegelaten werden. Het samenvoegen van de normale en verbeterde seriewagens in één hoofd groep is een afwijking van het tot dus ver gevolgde systeem, waarbij die twee soorten wagens steeds gescheiden ge klasseerd werden. Vaste indeling van cylinderinhoud- Terecht is er nog wel eens bezwaar tegen gemaakt, dat wegens de onderbe zetting van bepaalde klassen, na de sluiting van de inschrijving een geheel INTERN. TULPENRALLYE 1959 Gistermiddag is op het AGOVV-ter- iin te Apeldoorn een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een voorlopig Neder lands amateurteam en een voorlopig Nederlands jeugdelftal (1820 jaar). De amateurs wonnen met 21, nadat de rust met gelijke stand: 00 was inge gaan. De doelpunten werden achtereen volgens gescoord door Frederiks (Gou- en Kerkdijk (Sportclub Enschede), de amateurs, terwijl Marcus van HVC het enige tegenpunt voor het Ne derlands jeugdteam maakte. RODE DUIVELS—VIENNA 1—1 De gisteravond te Antwerpen ge speelde oefenwedstrijd van het Belgi sche elftal tegen de Oostenrijkse eerste divisie-club Vienna is geëindigd in een gelijkspel: 11. Het heeft de Rode Duivels hierbij niet meegezeten. Reeds in de 23e minuut van de eerste helft zagen de Belgen tegen een achterstand aan toen Senekowitch uit een mooie pass van Grasserbauer met een afstandsschot doel trof. Daarna hebben de Belgische voorwaartsen, prachtig gestuwd door het middentrio Hanon. Storme en Lippens, voortdu rend op de Oostenrijkse helft gespeeld maar de backs Kozich en Sweiger en in laatste instantie de zeer goede doelman Schmied gaven geen krimp. Coppens werd in de rust vervangen door Jurion en hij is de man geweest, die met een snelle sprint de achterhoede van de Weners uieen rukt en met een beheerst schot de partijen op gelijke voet bracht. ZWEMMEN Nieuw Ned record 400 m voor Corrie Schimmel Tijdens wedstrijden te Milaan heeft Corrie Schimmel ('t Gooi) gisteravond de 400 meter vrije slag gewonnen in 4 min. 55,8 sec. Dit is 0,1 sec. beneden het Nederlands record 25 meterbaan, dat sinds 1 maart van het vorig jaar (Wup- pertal) op naam staat van Mary Kok (Robben). Hoewel Corrie Schimmel haar prestatie van gisteren op een 33 1/3 meterbaan leverde, is het te verwachten, dat haar tijd als Nederlands record 25 meterbaan zal worden erkend. De sportcommissie van de KNZB heeft echter over de kwestie van de 33 1/3 meterbanen nog geen beslissing genomen. Behalve Corrie Schimmel, namen ook Jans Koster, Cockie Gastelaars en Jan Jiskoot aan de wedstrijden in het Cozzi- zwemstadion deel. Jan Jiskoot zorgde voor een dubbele overwinning. De Mer- wede-zwemmer won zowel de 100 meter rugslag als de 100 meter vrije slag. Op belde afstanden heeft hij echter zwaar voor de zege moeten vechten. Op de 100 meter rugslag eindigde hij slechts met handslag voor de Italiaan Elsa. Bei den kregen dezelfde tijd 1 min. 6.8 sec. Op de vrije slag was het verschil iets groter. Hier won Jan Jiskoot in 1 min. 1.3 sec. en noteerde de Italiaan Soliani, die als tweede eindigde 1 min. 1.4 sec. Op de 100 meter vrije slag dames be zetten de Nederlandse meisjes de eerste drie plaatsen. De uitslag was: 1. Cockie Gastelaars (RDZ) 1 min. 4.2 sec. 2. Corrie Schimmel ('t Gooi) 1 min. 7.4 sec. 3. Jans Koster ('t Gooi) 1 min. 11.2 sec. 4. Ven- turini (Italië) 1 min. 14.0 sec. Dat Jans Koster niet ir haar groo'ste vorm stak, bleek ook uit de 400 meter vrije slag, het nummer waarop 't Gooi- meisjes Europees kampioene werd. Zij eindigde als tweede achter haar clubge note Corrie Schimmel in de matige tijd van 5 min. 9.4 sec. WIJN bestellen ELSHOF bellen Telefoon 21023 Haarlemmerstraat 139 (Advertentie) ROGER MOENS KRIJGT GEEN OVERSCHRIJVING NAAR ANDERE CLUB Reeds lang is de wereldrecordhouder op de 800 meter, Roger Moens, in een conflict gewikkeld met zijn club Racing Brussel. Een jaar geleoen kwam de kwestie Moens voor een seciaal comité van de Belgische atletiekbond. Toen werd besloten, dat Roger Moens niet kon overgaan naar een andere club. Hij weigerde daarna op wedstrijden uit te komen. Gistermiddag is dit probleem weder om aangesneden. Een nieuw gevormd comité, die deze zaak tot in de finesses had uitgeplozen zou uitspraak doen. In Belgische atletiekkringen dacht men dat Moens in het gelijk zou worden gesteld. Maar de supporters van de crack zijn bedrog en uitgekomen. Het nieuwe co- mmé Kwam tot dezelfde slotsom als een jaar geleden. De Brusselse politieman en „vrije atleet" kreeg geen overschrij ving naar zijn nieuwe club Vlierzele en moet lid blijven van Racing Brussel. CRICKET De vijfde en laatste testmatch tussen India en West Indië is in een draw ge ëindigd. India: le innings 415 (Borde 109, Contrator 92). West Indië: le in nings 644 voor acht gesloten «.Holt 123 Smith 100, Solomon 100 n. o., Hunte 92) India: 2e innings 275 (Borde 90, Roy 58) West Indië boekte in de serie van vijf wedsrijden drie overwinningen. Twee wedstrijden eindigden in een draw. WIELRENNEN DE ZE8DAAG8E VAN ANTWERPEN Hedenmorgen bij de neutralisatie luidde de stand ln de zesdaagse van Antwerpen: 1. ArnoldTerruzi—de Paepe (Austr. —It.—Belg.) 1373 pnt; 2. van Steenber genSevereynsLauwers (Belg.) 1126 pnt; 3. SchultePostBugdahl (Ned.— W. Did.) 1104 pnt; op één ronde: 4. Derksen—WagtmansG. Voorting (Ned) 725 pnt: op twee ronden: 5. de Bakker— BrankartProost (Belg.) 742 pnt; 0. W. van EstPlantaz—Damen (Ned.) 531 pnt; 7. de BeuckelaereVerachtert Peeters (Belg.) 408 pnt. De overige combinaties volgden op 4 of meer ron den. IJSHICKEY hoky—QUEEN'S OWN RIFLES 6—3 De ijshockeywedstrijd tussen het team van de Hokij en de Queen's Own Rifles, een Canadees legerteam, Is door de Ha genaars met 6—3 gewonnen. Daarmee heeft te team van de Hokij het ijshockeyselzoen ln Nederland afge sloten. Of deze Ztege voor de Hagenaars bevredigend is geweest, valt t^ betwijfe len. De tegenstanders waren zwak en door gebrek aan techniek kreeg de ont- rr. meting een rommelig karakter. Ook de spelers van de Hokij-ploeg bleven be neden hun normale vorm. En zo werden de Canadezen dikwijls ln de gelegenheid gesteld het doel van Van der Heiden tc bestoken. De veteraan heeft gedurende dc eerste twee perioden echter pal gestaan In de laatste speeltijd werd hij echter drie maal door de hard zwoegende Cana dezen gepasseerd. Overigens is het eer ste tegenpunt pas gescoord nadat de Ha genaars reeds een 50 voorsprong had den genomen. Eén 6peler van de Haagse ploeg zal wel verheugd zijn over zijn prestatie in deze laatste vedstrijd: het is Snoek. Hij SCHAKEN COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND Voor de derde klasse Groep A werd gisteravond onderstaande wedstrijd ge> speeld: R. Marbus (Leiderdorp II)J. de Hoed (Alphen II) afgebr.; C. van TonG Schui Omberg 01; M. SplinterJ. Keu len Vil A. W. F. GeerllngsP. L. Wa genaar (res.) 01; F. S. Zitas—J. G. Kar dol 1—0; C. J. Verbiest—A. Hoogcarspel 1—0; A. M. KlelsN. Plantfeber 0—1; C KouwenH. Kleiweg Vti/t', T. Rasser (res.)Th. Aussems 10; C. Boom—P Wijnbeek afgebr, Vocrlopige stand 44 De afgebroken partijen staan op winst Zij bleef onder 1.57 op de 1000 meier Gistermiddag werden op de ijsbaan „De Blauwe Kamer" te Rhenen aan de voet van de Grebbeberg schaatswedstrijden gehouden om het gewestelijk kampioen schap van Gelderland lange baan voor dames over drie afstanden, n.l. 500, 1500 en 3000 meter. Het Noordhollandse meis je Rie Meyer uit Wormer, dat buiten mededinging aan beide laatste afstanden deelnam, waagde op de 1000 meter een recordpoging. Zij kwam tot een tijd van 1 min. 55.8 sec. en daarmee bleef zij ruim onder de door de KNSB gestelde limiet voor deze afstand van 1. min. 57 sec Als aan alle voorwaarden is voldaan zal het record worden erkend. Het langebaankampioenschap is ge wonnen door mej. B. van den Brink uit Oldebroek, die op alle afstanden als eer ste eindigde. De uitslagen waren: 500 meter: 1. mej. B. van den Brink (Oldebroek) 62.1 sec.; 2. mej. G. van den Brink (Oldebroek) 62.4; 3. mej. J. Schu- lenbarg (Ruurlo) 66.8. 1000 meter: 1. mej. B. van den Brink 2 min. 11 sec.; 2. mej. G. van den Brink 2.11.8: 3. mej. J. Schulenbarg 2.15.2. 1500 meter: 1. mej. B. van den Brink 3.24.1; 2. mej. J. Schulenbarg 3.24.5; 3 mej. G. van den Brink 3.24.8. Eindklassement: 1. mej. B. van den Brink 195.633; 2. mej. G. van den Brink 196.567; 3. mej. J. Schulenbarg 202.567. Jan Koeleman won langebaan le Uffelle Jan Koeleman uit Ter Aar heeft gis termiddag de nationale lange baanwed- strijden te Uffelen gewonnen. Hij ein digde in het punten-klassement weliswaar achter Holwerda en Ovinge, maar door twee overwinningen op de 1500 en 3000 meter werd hij eerste. Zowel op de 500 meter als op de 3000 meter kwam Koele man ten val. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Ovinge (Oosterhesselen) 50.2 sec.; 2. Holwerda (Coevorden) 50.6 3. Rljnders (Ruinerwold) 50.7; 4. Jelles (Assen) 52.9. 10e Koeleman 57.5 (geval len). 1500 meter: 1. Koeleman 2.32.3; 2. Hol werda 2.42.4; 3. Rijnders 2.43.8; 4. Ovin ge 2.44.8. 5. Bloemberg (Echten) 2.45.1 3000 meter: 1. Koeleman 5.41.3 (geval len); 2. Ovinge 5.45.C; 3. Holwerda 5.47 l; 4. Bloemberg 5.50.6; 5. Rijnders 5.59.4. Eindklassement: 1. Koeleman 165.150 (won twee afstanden)2. Holwerda 162.583; 3. Ovinga 162.766. Reinler Paping uit Dedemsvaart heeft te Albergen het langebaan kampioen schap van Overijssel veroverd. Op de 1500 meter kwam hij tot een gedeelde eerste plaats. Het was vooral zijn goed gemiddelde op alle afstanden dat de doorslag gaf. De uitslagen waren: 1. Loohuis (Alber gen) 49.5 sec. 2. Hulshoff (Albergen) 49.7; 3. Timmerman (Gramsbergen) 49.8 sec; 4. Paping (Dedemsvaart) 50.1; 5. Be- zoen (IJlhorst) 50.2. 1500 meter: 1 en 2 Paping en Timmer man 2.40.1; 3. Bezoen 2.42. 4. Bakker 2.44.6; 5. Prein (Oldenzaal) 2.45 1. 5000 meter: 1. Bezoen 9.39.1; 2. Paping 9.43.2; 3. Bakker 6.45; 4. Timmermans 9.49. Algemeen klassement: 1. Paping 161.787; 2, Bezoen 162.110; 3. Timmer mans 162.127; 4. Bakker 165.367; 5. Loo huis 167.270. Jan Heitbrink uit Huizum heeft zijn titel van Fries kortebaankampioen, die hij twee jaar geleden moest afstaan aan Geert Dijkstra uit Nije Beets, heroverd De uitslag van de finale van dit kam pioenschap, dat op de baan van de ijs- club Tjallinga ie Huizum werd verreden was: 1. Heitbrink (Huizum); 2. Dijkstra (Nije Beets); 3. Regt (Nieuwebrug)4 Wieling (Delfstrahuizen). Bij een temperatuur van enkele graden boven nul werden op de ijsbaan te Gla- nerbrug (gem. Enschede) lange baanwed- strijden verreden voor de dames v. 't dis- 5000 meter: 1. Dijkhuizen 9.43.1; 2. Lan- gerhuizen 9.45; 3. Dijkstra 10.06. Eindklassement: 1. Langerhuizen 160.500 pnt; 2. Dijkhuizen 161.910 pnt; 2. Dijkstra 164.833 pnt. In Usquert is het kampioenschap van Groningen kortebaan voor mannen ge houden. Winnaar werd Bakker jr uit Finsterwolde, die voor zijn laatste drie ritten in totaal 46.4 stc. nodig had. Jan Smit uit Kampen heeft op de baan van VZOD te Kampen het kampioen schap van Overijssel korte baan voor mannen veroverd. De uitslag luidt: 1. Smits (Kampen) 48.6 sec. (totaaltijd over drie ritten van 160 mtr); 2. Wilde- boer (GierhoorrU 48.9; 3. Borst (Zwel- lerkerstel) 49.3 sec.; 4. Stam (Kampen) 49.8 sec. Onze landgenoot Henk van der Grift heeft tijdens internationale schaatswed strijden te Sarpsborg voor succes ge zorgd. Hij won zowel de 500 als de 1500 meter vóór de Zweed Sigmund Soefto- land. Op de 500 meter maakte van der Grift een tijd van 44.2 sec., eentiende se conde sneller dan Soefteland. Op de 1500 meter was het verschil groter, namelijk 2 min. 29 sec. voor van der Grift en 2 min. 31.4 voor Soefteland. BRIDGE ITALIë LEIDT IN TOURNOOI Na de vijfde dag van het toumooi om het wereldkampioenschap bridge, dat te New York wordt gehouden, heeft Italië in de ontmoeting met Amerika met 122 tegen 110 matchpunten de lei ding. In de wedstrijd ArgentiniëAme rika is de stand 151 tegen 102 match- punten; Argentinië zorgde voorts voor een verrassing door op deze dag 23 matchpunten te vergaren tegen de wereldkampioenen Italië 15. De stand in de wedstrijd ItaliëArgentinië is 12797 in he voordeel voor Italië. Er zijn thans 84 van de 156 spellen gespeeld. Het provinciaal kampioenschap van Groningen lange baan voor mannen te Appingendam is door Langerhuizen :i1 Meeden gewonnen, In het eindlkassement bezette hij de eerste plaats met 160.500 punten. De resultaten waren: 500 meter: 1. Dijkstra (Scheenda) 48.7 sec; 2. Langerhuizen (Meeden) 49 sec.; 3. Dijkhuizén (Uithuizermeeden) 50 sec 1500 meter: 1. Langerhuizen 2.39; 2. Dijkhuizen 2.40.8; 3. Smit (Groningen) 2.46.5. Scheepsberichten AMERSDIJK 11 febr: te Marseille; DIEMERDIJK 11 febr. te London; ETRE- MA (t) 11 febr. v. Tripolis n. Istanbul; NAESS LION <t) 12 febr. te Portsaid; OVERIJSSEL 12 febr. te Marseille; PRINS CASIMIR pass. 11 febr. Gibral tar n. Cagliari; PRINS WILLEM IV pass. 11 febr. Finisterre n. R'dam; ROEBOAH 12 febr. te Marseille; STATUE OF LY- BERTY (t) 11 febr. v. Suez n. Bandar— Mashur; STEVEN 11 febr. te Savona; STRAAT JOHORE 12 febr. te Sydney; AXELDIJK 11 febr. te Philadelphia; BANTAM pass. 11 febr. Majorca n. Lei- xoes; HECTOR 11 febr. v. Beyroeth n. Piraeus; IBERIA pass. 11 febr. Burlings nr Cartagena; KARIMATA 12 febr. te Colombo; KERKEDIJK 11 febr. v. Antw. n. New York; MEERKERK 11 febr. v. Chittagong n. Vizagapatnam; NIJKERK pass. 11 febr. Singapore n. Aden; ONDI- NA (t) 12 febr. te Pulu Sambu; RADJA 11 febr. v. Houston n. New Orleans: REY- NIERSZ 11 febr. v. Penang n. Port Swet- tenham; ROTTI 11 febr. te New York; SCHELPWIJK 11 febr. te Portsaid; SE- NEGALKUST 12 febr. te Abidjan; TA- BINTA 11 febr. v. Madras n. Rangoon; VAN NOORT 12 febr. te Penang; VIVI- PARA (t) pass. 11 febr. Aden n. Mena al Ahmad i; AAGTEKERK 12 febr. te Eastlonden; AALSDIJK 12 febr. te Mo bile; ABBEKERK 12 febr. te Shanghai; ABIDA (t) 11 febr. te Curagao; AEGIS 10 febr. v. Arubr n. Cartagena; ALNATI 11 febr. v. Laspalm-s n. Antw.; BAARN 12 febr, Orinoco rivier n. Puerto Ordaz; BILLITON 11 febr. rede Tuticorin; BUS- SUM (t) pass. 11 febr. Muscat n. Rasta- nura; CAMEROUNKUST 11 febr. v. Lo me n. Douala; DUIVENDRECHT ft) pass 11 febr. ""lores n- R'dam; ELISABETH-B 12 febr. te Cristobal; ENA (t) 11 febr. v. Guayquil n. Punta Cordon; ESSO NE DERLAND (t) 12 febr. tc Portsaid; GAASTERKERK 11 febr. te Antw.; GAASTERLAND 12 febr. tc Bahla; HE LENA 11 febr. te Balboa; HERA 11 fobr. v. San Juan n. Ciudad Trujillo; HOUT MAN 11 febr. v. Port Elisabeth n. Dur ban; ISIS 12 febr. te Mobile; KARA- KORUM 11 febr. v. Genua n. Bilbao; KENIA (t) 11 fel v. Trinidad n. Cura cao; KOR ATI A (i) 12 febr. te Curagao; LARENBERG 11 febr. v. Bordeaux n. Dakar; LIEVE VROUWEKERK 11 febr. v. Karachi n. Aden; LOOSDRECHT pass. 11 febr. Kp. St. Vincent n. Hamburg; MATARAN 11 febr. te New Orleans; NANUSA 11 febr. v. Takoradl na Grond Bassa; NOORDWIJK pass. 12 febr. Da kar n. Laspalmas; OSIRIS 12 febr. te Mobile; PURMEREND (t) 12 febr. tc Texas Cltv; TELAMON 12 febr. te Mara- caibo; THEOBALDIUS (t) pass. 11 febr. Mona Passage n. Punta Card m; TOMO- CYCLUS <t> 12 febr. e Curagao; WEST- LAND 12 febr. te Buenos Aires; WIEL- DRECHT <t) 1? febr. Puerto la Cruz verw.; ZEELAND 12 febr. te Tripolis. ANDl'jK U febr. v. R'dam n. Antw., 12 febr. te Antw. verw.; ARTEMIS 11 febr te Adam; FRIESLAND 11 febr. te Rot terdam; GANYMEDES 11 febr. v. A'dam n. Hamb-rg; JAVA 11 febr. te A'dam; JOSEPH FRERING 10 frbr. te IJmul- den; LEKKERKERK 11 febr. te R'dam; WATERMAN 11 febr. te R'dam; HECU BA febr. v. A'dam n. Hamburg; GEERTJE BUISMAN 11 febr. v. A'dam n. R'dam, 12 febr. te R'dam; KALINGA 12 febr te R'dam; AMSTELLAND 12 febr. v. Wismar n. IJmuiden; ARGOS 12 febr. te Torres; BORNEO 12 febr te Djeddah; BUSSUM <t) 13 febr. tc Rastanura verw.; GUINL'EKUST 11 febr v. Takoradi n. Freetown- ERKEDIJK p 12 febr. Portland n. New York; l.ETO 12 febr. te Laspalmas; NIEUW AMSTER DAM 12 febr. x. Chrlstobal n. Havanna; SIBAJAK 12 febr. v. Pt. Said n. R'dam; ZAANKERK 12 febr. te Adelaide n Aden. uit 36) „Ja. Als ik iemand naar hem vraag zeggen ze, dat hij het goed maakt. Ik wil weten, of hij ernstig gewond was oferger. Hebt u iets voor me achtergehouden?" „Nee, eerlijk niet. Mijn woord er op. Hij kwam er met een snee op zijn voorhoofd van af, maar hij hoefde er niet eens voor in bed te blijven." „O, zei Glada, naar een stuk blau we hemel kijkende, dat ze door het raam kon zien. Haar vader sprak door, vriendelijk, dringend. „Ik zag hem, voordat hij het zie kenhuis verliet die namiddag, en ik heb enige keren met hem gesproken om hem over jou op de hoogte te houden. Hij is nog op de farm." „Waarom is hij mij niet komen be zoeken?" „Wel, dat kan ik me wel voorstel len. Hij bevond zich in een ellendige positie. Toen je hem aannam was hij eigenlijk weinig minder dan een landloper. En hij zat achter het stuur op die dag. Ik weet uit mijn gesprek door Joseph Mc (ord met hem, dat hij voor jou het ergste vreesde en dat hij de volle schuld op zich nam. Ik weet niet, hoeveel eer gevoel hij heeft, maar ik weet wel, hoe ik me zou voelen onder zulke omstandigheden. Ik zou er tegenop zien iemand te ontmoeten en jou wel het allermeest. Ik zou me heel ge makkelijk kunnen voorstellen, dat je me nooit meer wilde zien." „Juist", zei Glada moe. „Het ver andert er tenslotte weinig aan...." Ze sloot de ogen, Ed sloeg haar pein zend gade en zei niets, totdat de ver pleegster binnenkwam. „Onze patiënte gaat goed vooruit, niet, Mr. Lee?" „Zeker. Ik zie, dat u de tempera tuur moet opnemen. Ik zal nu maar gaan. Ik moet aan het werk. Tot ziens, schat. Ik kom vanavond nog met moeder." Met een peinzende frons op zijn voorhoofd liep hij het ziekenhuis uit en naar zijn auto. Nadenkelijk langs zijn kin wrijvend bleef hij naast de chauffeursplaats staan. „Naar uw kantoor, meneer?", vroeg Bill, de chauffeur. „Hmmmm! Nee. Laten we een paar minuten naar de farm van juffrouw Glada gaan. Ze stelt er nog belang in Ze wil weten, hoe de boel daar gaat." „Ja, meneer." Gedurende de gehele rit naar het hoenderpark behield Ed zijn pein zende uitdrukking. Hij zat in zijn hoek gedoken en bewoog zich niet, voordat Bill de wagen tot staan bracht en het portier opende. „We zijn er, meneer." „O ja. Wel, ik zal niet lang binnen blijven. En, hoe gaat het, Irma?", vroeg hij, toen Mrs. Peters in de zij ingang vescheen. „Wel, Mr. Lee. Dat is plezierig. Hoe gaat het vandaag met Glada?" „Zo goed als maar kan, dank je. Waar kan ik Jones vinden?" „Ergens op het terrein, samen met Cobb. Zal ik hem zoeken?" „Nee, laat maar, ik ga zelf. Ik wil de farm toch eens bekijken. Dank je." Lee vond de beide mannen een ogenblik later en praatte enige tijd ongedwongen met hen, nu en dan een inlichting, die hij meende dat zijn dochter zou interesseren, in zijn geheugen knopend. Ten slotte zei hij onverschillig tot Gern; „Als je een paar minuten de tijd hebt dan zou ik graag willen, dat je even met me naar het kantoor ging", hij dacht over een goede leugen na. „Misschien heeft Glada nog wat din gen van haar zelf in haar schrijftafel, die ik nu dadelijk mee kan nemen. „Natuurlijk. Ik geloof, dat u ge lijk hebt. Ik weet tenminste zeker, dat haar vulpenhouder hier is." Een ogenblik later zei Gern, in zijn stoel achter het schrijfbureau geze ten: „Hier is hij." Ed nam de vulpen aan en stak ze in zijn zak, toen leunde hij achter over en legde zijn voeten behaaglijk op de rand van het bureau. „Ik zal maar met de deur in huis vallen, Gern. Glada vraagt zich af, waarom je haar niet in het zieken huis bezoekt. Ik ben zo vrij geweest haar dat te verklaren. Mijn vermoe den althans." „En wat is uw vermoeden, me neer?" „Wel, ik vroeg me af, hoe ik me zou voelen. Als ik ergens totaal on bekend was en een jonge zaken vrouw medelijden met me gekregen had door de verhalen over mijn pech, als ik dan op een dag haar in haar auto naar huis breng langs een om weg, en de wagen schiet plotseling van de weg, ja. dan moet men zich wel diep ongelukkig voelen. Niemand schijnt te weten hoe het precies ge beurde. Maar het jonge meisje is tamelijk ernstig gewond, terwijl ik er met een snijwond van af kom. Is dat duidelijk?" „Gaat u door, alstublieft." „Het komt me voor, dat ik dan ge makkelijk zou kunnen denken, dat het meisje me nooit meer wilde zien. Ik geloof werkelijk, dat ik haar dan uit de weg zou blijven, als ik het kon. Dat lijkt oppervlakkig erg ver standig. Maar vrouwen zijn vreemd, weet je." „U hebt het precies getroffen, me neer Lee. Tot zo ver klopt het pre cies." „Hmmm! Je bedoelt, dat er nog meer aan vastzit?" „Ja, meneer. Als u wilt luisteren, zal ik het u vertellen. Dan zult u het begrijpen." „Ga je gang, m'n jongen. Wacht, totdat ik mijn pijp gestopt heb. Ver beelding natuurlijk, maar het komt me voor, dat ik beter denk als ik rookToen de pijp brandde: „Ik luister." „Ik zal u eerst maar het ergste vertellen. U zult het misschien niet geloven, maar ikik hou van Gladade bruine ogen keken vast in de blauwe. Ed Lee blies langzaam een rookwo'k in de lucht, voordat hij antwoord gaf. „Ik neem aan, dat dat niet onmo gelijk is. Je kent haar nog niet lang, maar je bent bijna voortdurend met haar samen geweest." „Het is niet alleen mogelijk, het is waar. Ik hou van haar en ik zal altijd van haar houden." „Weet ze het?" „Ja, meneer. Ik had niet het recht het haar te zeggen onder deze om standigheden. Maar ik moest het doen, hoewel ik wist, dat het nut teloos was." „Hmmmm!, zei ze dat?" „O ja. Heel lief natuurlijk. Het speet haarenzovoort. Ik ver moedde enige tijd geleden al, dat er iemand anders was, maar ik was niet verstandig genoeg dat voor me te houden. En om de zaak nog erger te maken, zei ik het haar gedurende die rit nog eens. Zo kwam het dat we die omweg maakten. Ik vroeg haar om een langere rit, omdat ik met haar wilde spreken. En daarna wel, ze kon niet weten, hoe het ge beurde „Je hebt daar veel te erg over ge piekerd m'n jongen. Vrouwen zijn niet gek. En Glada is erg schrander." „Zoudt u mij willen zeggen, me neer, wat ze zei, toen u mijn. ver ontschuldigingen overbracht?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9