Partij van de Arbeid wil de grote oorlogsschepen uit de vaart nemen Over toelating universitaire examens KOFFIE BB-vrijwilligers en tuchtreglement noodwacht SPOORWEG-ACTIE IS EEN GROOT SUCCES over Vragen ruilverkaveling Regeringsgarantie voor Hilton-hotels? Uitvoer land- en tuinbouwprodukten DONL»_^,..I^AG 12 JAJ-Oxturlfvl 1959 DE LE1DSE COURANT Hulde aan de onbekende soldaten van Algiers Premier Debré van Frankrijk heeft tijdens zijn bezoek aan Algiers een krans gelegd bij het monument der gevallenen. Foto: na de kranslegging, drukte de Franse premier de hand van een Moslem oorlogsveteraan. ADVIES ONDERWIJZERS-FEDERATIE Het bestuur van de Algemene Ne- Het Anof-bestuur vraagt eveneens derlandse Onderwijzers Federatie lid b van het enig artikel van het (omvattend het K.O.V., de N.O.V. en, wetsontwerp zodanig te. willen aan- de P.C.O.V.) heeft in 'n adres aan devullen, dat ook toelating tot het af- Tweede Kamer met klem verzocht het leggen van examens in bepaalde stu- wetsvocrstel tot wijziging van de ho- ger-onderwijswet, betreffende de toe lating van onderwijzers en bezitters van middelbare akten tot universi taire examens, te aanvaarden. Deson danks geeft de Anof in het adres te kennen in ernstige mate teleurgesteld te zijn door het aanhangige wetsont werp. De Anof sluit zich volledig aan bij de kritiek, die in het voorlopig ver slag wordt uitgeoefend op „de wijze, waarop het beginsel, om ook aan on derwijzers de universitaire studie mogelijk te maken, in dit ontwerp vorm is gegeven". Het Anof-bestuur meent, dat het onjuist is, de kweek schoolopleiding uitsluitend te zien als 'n vakopleiding. Deze opleiding heeft een aanwijsbaar tweeledig karakter. De eerste leerkring geeft de leerlin gen 'n algemene opleiding, die gelijk waardig kan worden geacht aan die, welke wordt gegeven op de inrichtin gen van V.H.M.O., die wél toegang geeft tot de universiteit, terwijl de 2e en 3e leerkring meer een gerichte vakopleiding biedt. In het adres wordt op grond van de opleiding in de eerste leerkring en op grond van het feit, dat de leerplannen van de 2e en 3e leerkring de zelfstan dige bestudering van speciale onder werpen moet bevatten, de toelating van de onderwijzers tot de universi taire examens in nog andere facultei ten bepleit. Met name denkt het be stuur aan de zevende faculteit en aan de studie in geschiedenis, aardrijks kunde en sociologie. Nog beter ware het naar het inzicht van het Anof-bestuur, de volledig be voegde onderwijzers op grond van z'n gehele opleiding die vijf jaar duurt na het halen van het mulo-diploma gelijk te stellen met de abituriënten van de HBS-A. „Er is maar één pariij die communistisch is" hoopte Paul de Groot Paul de Groot, zetbaas van alle Nederlandse rechtgeaarde communis ten en secretaris van de CPN, heeft dinsdagavond in een bijeenkomst t.g.v. de a.s. verkiezingen in Bellevue te Amsterdam gezegd, dat er bij de Kamerverkiezingen slechts één com munistische partij zal zijn: die van de CPN. De lijst, waarmee Gerben Wagenaar en consorten komt, is geen communistische lijst, maar een lijst van misleiders en bedriegers. Hoewel hij verklaarde, dat de CPN in volledige eenheid de verkiezingen tegemoet ging, moest hij toegeven, dat de tegenlijst schade zou toebren gen. De a.s. verkiezingen noemde hij geforceerd en on-democratisch. „Het zijn verkiezingen, die tot doel heb ben de rechtse regering, die door een machtsgreep (kabinetscrisis) aan het bewind kwam, voort te zetten." Overigens is de CPN de enige par tij, die de loonsverhogingen kan rea liseren, aldus de heer De Groot, die verder het stakingsrecht verdedigde dat volgens hem de laatste tijd te veel wordt betwist. Hervormde Kerk heeft zestien miljoen nodig voor bouw nieuwe kerken Op voorstel van de generale finan ciële raad der Hervormde Kerk heeft de Generale Synode besloten, een actie te houden voor de bouw van 160 kerken. Om de gemeenten te finan cieren, die zelf financieel zo weinig draagkrachtig zijn, dat ze niet de bouw van een kerk kunnen betalen, zal een bedrag van 16 miljoen gulden nodig zijn. De Synode doet dit door van elk kerkelid een gift ineens te vragen, die een half procent bedraagt van het jaarinkomen. Het plan werd door de Synode eenstemmig aanvaard en met applaus bekrachtigd. dierichtingen kan worden verleend aanhen, die in het bezit zijn van de akte van bekwaamheid als volledig bevoegd onderwijzer of van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwij zer plus een MO-A-akte voor Neder lands, Frans, Duits, Engels enz. De Nieuwe Waterweg brak met voorschriften Gisteravond tijdens een dichte mist werd op de Nieuwe Waterweg alle verkeer stilgelegd om vier tankers van 11.000 en 14.000 ton met behulp van radar naar de Petroleumhaven te loodsen. Gedurende vier dagen had de aanvoer vaii olie per schip gestag neerd. Volgens de voorschriften mogen in de haven geen schepen met een licht ontvlambare lading manoeuvreren bij een zicht, dat minder dan 500 meter is. Toen de Shell gisteren liet weten, dat het dringend noodzakelijk was, dat de buffervoorraden die het bedrijf altijd op peil houdt aange vuld zouden worden, werd dit bin dende voorschrift voor enkele uren buiten werking gesteld. Ontploffing tijdens scheikundig experiment Protest andere partijen De Partij van de Arbeid heeft gisteren in de Tweede Kamer de wens te kennen gegeven, dat de kosten van de defensie omlaag gedrukt worden. Men acht dit mogelijk zonder aan de verdedigingskracht van ons land een deel te ontnemen. Het eerste voorstel betrof het afdanken van de drie grote oorlogsschepen: „Karei Doorman", „De Zeven Provinciën" en „De Ruyter". De socialist Schouwenaer kwam met deze suggestie, bij het debat over de defensie. De P.v.d.A. voelt er niets voor mee te gaan met het voorstel deze kruissers te moderniseren. Afschaffing zou de begroting met vijftig miljoen verminderen. Minder geld voor defensie Nederland geeft 36 gulden' per jaar per hoofd uit aan de marine, maar een land met een maritieme traditie als Noorwegen 32 gulden; België 8 gulden en Duitsland 25 gulden. Het verschil tussen marine-uitgaven van Nederland en Noorwegen is totaal vijftig miljoen en door genoemde maatregel wil dit kamerlid, oud- duikbootkapitein, het verschil teniet doen. Belangrijke delen van de defensie mogen niet worden aange tast, dat laat de internationale toe stand niet toe. Nederland overschat echter de waarde van zijn marine. De heer Schouwenaer pleitte voor het installeren van geleiue projectiel installaties op kleinere boten, zoals torpedo-jagers. Niet eens. T)e heer Ritmeester (VVD) kon het met deze mening niet eens zijn. Hij haalde Rusland als voorbeeld aan, waar 32 kruisers geschikt gemaakt worden voor het afschieten van ge leide projectielen. De vloot is duur, maar noodzakelijk. >at heeft men kunnen zien aan het begin van de Tweede Wereldoorlog, toen er enorm verlies was aan schepen en mensen, door onvoldoende verdediging. Daar naast is er de bedreiging van Nieuw Guinea door Indonesië; Nederland dient zijn vloot krachtig te houden. Ook kolonel Wierde (P.v.d.A.) liet een geluid horen, dat met dat van de heer Schouwenaer overeenkwam. Er is een nieuwe, zakelijke afweging der belangen nodig, want de P.v.d.A. voelt zich na de decembercrisis niet meer gebonden aan de regerings afspraken over de kosten der defen sie. De heer Wierda gaf ook een reeks cijfers op: over dê besteding aan de- Berichten omtrent het bedanken van velé BB-vrijwilligers (in verband met de invoering van de noodwacht- plicht) kunnen bij hen, die niet met de BB-organisatie op de hoogte zijn, de indruk wekken, dat dit in de be trokken gemeenten de BB-organisatie als geheel zou treffen. De stichting Bevordering Bescher- Utrecht is gisteravond ernstig aan j ming Bevolking verzoekt ons ter hoofd en handen gewond, toen zich voorkoming van misverstand^ het vol- tijdens een door hem verrichte schei kundige proef een ontploffing voor- fensie in verschillende landen. In Nederland: 22 procent van de begro ting; in België 16 procent. Bovendien deed hij een suggestie om verkorting van de diensttijd net twee maanden mogelijk te maken; beperking van het administratieve en commande rende apparaat; bij de parate troepen meer beroepspersoneel, en misschien afschaffing van de middelzware luchtdoelartillerie. Het aftreden van de minister en zijn uitspraak, dat hij geen minister meer Tilde worden, was voor de liberaal Korthals aan leiding tot een grapje. Men heeft gezegd, dat elke uitspraak over de samenstelling van het kabinet nister, „dat doen er meer", riep 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Ehenmatische Pijnen eruit Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma- tische Pijnen Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende or ganen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnverwekkende on reinheden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. (Advertentie) vóór de verkiezingen voorbarig is. En kijk nu eens naar de mi- minister Staf vanachter de rege ringstafel. Later ging minister Staf hier nog even op in: „Ik kan de heer Korthals wel ge rust stellen. Als ik wil mag ik van meneer Beernink best weer minister worden". De heren Calmeyer en Roosjen zei den in antwoord op de berekeningen van de twee socialistische sprekers, dat Nederland niet te vergelijken is met een ander land, door zijn ver spreide belangen (zeevaart, Nieuw- Guinea en de West). Ds Zandt (SGP) pleitte voor ver korting van de diensttijd en in het bijzonder voor de handhaving van de zondagsrust. De minister stelde hem gerust. Er worden beslist geen oefeningen meer op zondag gehouden. Bijna iedere militair mag eens in de veertien dagen naar huis en hoeft dan eerst 's maandags van verlof terug te ko men. Vloeken zal onder geen beding worden toegestaan. Minister Staf kwam nog even aan verder antwoorden toe. Over de B. B. zei hij, dat de B. B.- noodwacht beslist geen zaak van het departement van Oorlog is. .Iedere Nederlander is noodwachtplichtig. Ik wijs niet aan. Wel kan ik begrij pen, dat men liefst mensen heeft, met een militaire opleiding". Wat de nationale reserve betreft: er zijn nu 42 pelotons gevormd. Jammer is, dat de opkomst bij de oefeningen ook nu weer zo slecht is. De stemming over de begroting en de eventuele amendementen werd aangehouden daar een groot deel van de A.R.-fractie gisteren de begrafenis van prof. Rip bijwonen. Dinsdag zal stemming volgen. ,,Het Witte Huuske" gende onder de aandacht te brengen: De plaatselijke BB'-organisatie be staat uit: a. de wijkorganisatie voor de geor- deed. De jongeman was in de woonkamer J >t I doende enkele chemische stoffen te 1 ganiseerde zelfbescherming (blok- en mengen, en zijn vader en zuster ke- wijkploegen) en ken hierbij belangstellend toe. Plot-1 t, je operationele diensten als seling deed zich een enorme ont- brandweer, reddings-, medische- en ploffing voor. Verscheidene ruiten verbindingsdienst, van het huis sprongen en de knaap De noodwachtplicht is in een aan viel bloedende op de grond. Naast tal gemeenten alleen ingevoerd voor een diepe wond boven het linkeroog ^e operationele diensten, liep hij in zijn mond grote verwon- in Vele gemeenten, waar deze dien- dingen op, alsmede dubbele fractu-sten dus voor zover nodig met nood- ren aan zijn rechterhand. wachtplichtigen zullen worden be- Hij werd door de G.G.D. naar het mand, heeft het hoofd bescherming Stads- en Academisch Ziekenhuis zich tot de betrokken vrijwilligers bij gebracht. De gealarmeerde brandweer be hoefde geen dienst te doen. Geen van de familieleden van de jongen liep verwondingen op. deze diensten (in verhouding tot de totale bezetting een gering aantal) gewend en hun gevraagd of zij bereid zijn, hun verbintenis te handhaven. Dit houdt in dat zij dan, evenals de Het actiecomité van de spoorman- nen uit Nijmegen en omgeving heeft meegedeeld, dat de inzameling voor de twee verlamde kinderen Rothuis te Ophuisden eind januari reeds een bedrag van 10.000 had opgebracht. Hiervan is circa ƒ7.000 bijeenge bracht door het personeel van 160 NS-stations, werkplaatsen en locde pots. Het resterende bedrag kwam van gevers uit het gehele land zelfs uit België en Duitsland. Be halve geld werden ook materialen aangeboden voor de bouw van het zonnehuisje. Ook werden aanbiedin gen ontvangen voor stoffering verfraaiing ervan. Zo zond een kwe- Iker uit Hillejom 3.000 bloembollen, noodwachtplichtigen, onderworpen zullen zijn aan het tuchtreglement. Een deel dezer vrijwilligers heeft,die rond het huisje geplant kunnen hierop bevestigend geantwoord, een I worden. Een architect uit Vlaardin- ander (groter) deel echter ontken nend. Waarschijnlijk heeft bij deze beslissing mede een rol gespeeld dat deze vrijwilligers er zich eerst thans rekenschap van gegeven hebben, dat zij in geval van nood gekazerneerd zullen worden, dus gezin en bedrijf in de steek moeten laten. De vrijwilligers die in de operatio nele diensten hun plaats blijven be zetten, hebben zich derhalve vrijwil lig onder het tuchtreglement gesteld dat voor de bemanning van deze dien sten (en niet voor de blok - en wijk ploegen) geldt, en de volledige con- gen bood aan, het ontwerp voor het Het lid van de Tweede Kamer, de heer Engelbertink (KVP), heeft de minister van landbouw a.i., ir. Staf, gevraagd of hij kennis heeft genomen sequentie van hun verbintenis aan- van de vele recente uitlatingen over vaard. De plaatsen opengevallen door het bedanken der anderen, zullen door noodwachtpichtigen moeten worden ingenomen. Van enig verloop bij de georgani seerde zelfbescherming (blok- en wijkploegen) in verband met de in voering van de noodwachtplicht is niets gebleken. De „bedankjes" be treffen uitsluitend de operationele diensten, dus een in verhouding klei ne groep, en konden onder de nieuwe verhoudingen worden verwacht. Pompei verschoof naar de Heizelvlakte Deze verzameling zuilen en stenen werd niet gefotografeerd in Pompei', doch op de plaats, waar 't Italiaanse paviljoen op de wereldtentoonstelling in Brussel prijkte. Waarlijk...., schone zaken duren niet lang. verknoeien van een belangrijk deel van de rijksbijdragen voor ruilver kavelingen als gevolg van splitsing en versnippering van percelen door verkoop na totstandkoming van de ruilverkaveling. Hij wi' van de minister gespecifi ceerd weten hoeveel er in de periode '.46-'56 gemiddeld per jaar in 's Rijks kas aan ruilverkaveling is besteed. Als er na de oorlog vanwege het departement van landbouw nauwge zet is onderzocht in hoeverre de ge- bruiks- en eigendomsverhoudingen in een aantal afgesloten ruilverkavelin gen zijn verslechterd of verbeterd, dan zou de heer Engelbertink het re sultaat daarvan graag aan de Kamer voorgelegd zien. Zo niet. waarom is zo'n onderzoek dan niet gehouden en kan het dan alsnog ten spoedigste worden gehou den in een voldoend aantal vóór 1956 afgesloten ruilverkavelingen, aldus de heer Engelbertink. De regering heeft de Tweede Ka mer voorgesteld de ministers van Economische Zaken en van Finan ciën te machtigen garantie te geven voor de betaling van rente en aflos sing van twee leningen, elk van twaalf miljoen gulden, voor twee Hilton-hotels, op te richten in Am sterdam en Rotterdam. Minister Zijlstra en staatssecretaris dr. Veldkamp wijzen erop dat de te verwachten toeneming van buiten landse, vooral Amerikaanse toeristen verbetering van de accommodatie noodzakelijk maakt. De regering ge looft niet dat de vestiging van de Hiltonhotels (die samen ongeveer 540 bedden zullen bevatten) de be staande hotels zal benadelen. De Hil- ton-hotelorganisatie kan n.l. groten deels een eigen toeristenstroom creëren. huisje te maken. In het begin van de komende maand hoopt men met de bouw ervan te kunnen beginnen. Op 13 februari zal een tweede in zameling onder het -N.S.-personeel van nog 15Ö stations worden gehou den. Bovendien zullen nog de ambte naren van het hoofdkantoor in Utrecht en van acht districtsbu reau^ een bijdrage geven. Men hoopt daardoor de 10.000 ver te kunnen overschrijden. De ouders van de twee verlamde meisjes Annie en Ali ontvangen uit het gehele land brieven en geschen ken en bij de posterijen is het adres al zo bekend, dat brieven, waar al leen maar „Het Witte Huuske te Opheusden" op staat, op het goede adres worden bezorgd. Op 28 februari zullen de inzame lingen worden beëindigd. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de uitvoer van land- en tuinbouw producten in het 4e kwartaal van het jaar 1958 1.119,4 miljoen gulden tegen 1.088,2 miljoen in het overeenkom stige kwartaal van het voorafgaande jaar. Tegenover een hogere uitvoer waarde van de akkerbouw- en tuin bouwprodukten, resp. 399,6 miljoen gulden (354,3) en 167,2 miljoen gul den (164,8) staat een lagere uitvoer waarde van de veehouderijprodukten 552,6 miljoen gulden (569,1) Het aan deel van de landbouw in de totale uitvoerwaarde daalde van 34,4% tot 33,6% vergeleken met het overeen komstige kwartaal 1957. In 1958 bedroeg de totale uitvoer waarde van land- en tuinbouwpro dukten 3.985,8 miljoen gulden tegen 3.896,6 miljoen gulden in 1957. Hiervan werd aan akkerbouwpro- dukten voor een waarde van 1.305,7 miljoen gulden uitgevoerd (1.195,7) aan veehouderijprodukten 1.911,2 mil joen gulden (1.979,3) en aan tuin bouwprodukten 741,9 miljoen gulden (721,6). Het aandeel van de landbouw in de totale Nederlandse uitvoerwaarde daalde in 1958 t.o.v. 1957 van 33,1% tot 32,4%. Rekruten varen op Veilig Kompas Op last van de minister van de fensie heeft het Ministerie van Oor log, afdeling personeelspubliciteit, een boekje het licht doen zien, geti teld „Veilig Kompas". Het is bestemd om op de eerste dag van opkomst onder de wapenen te worden uitgereikt aan alle dienst plichtigen van Kon. Marine, Kon. Landmacht én Kon. Luchtmacht. Het bevat in hoofdzaak een een voudige beschrijving van een aan tal sociale voorzieningen, welke de overheid speciaal voor de dienst plichtige militairen in het leven heeft geroepen. Tal van foto's verlevendigen de tekst.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8