Pleidooi voor het behoud van het Sinte Elysabetten Gasthuis in de Vrouwencamp te Leiden visie op televisie DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Belangrijk hisiorisch objeci i aan de Hooigracht was gelegen en later naar de Hooglandse Kerkgracht verhuisde4). In 1607 werd het daar afgebroken en verrees ter plaatse het nu nog daar gelegen weeshuis, op zichzelf een historisch bouwwerk met een uitzonderlijk fraaie gevel. Het derde bekende gasthuis in Leiden is het St. Cecilia-Gasthuis, Dat Leiden een stad is, rijk aan historische monumenten en daardoor terecht voor vele vreemaelingen de moeite van het bezoeken waard, is ver over onze grenzen bekend. Vooral in de zomer ziet men veel buitenlandse gasten in de stad om haar historische schatten te bewonderen. Zij schijnen dat evenals het St. Elisabeth Gast- ons ieder jaar, bij ieder bezoek, opnieuw te verduidelijken hoe weinig wij i huis in de Vrouwen Camp is gelegen, de waarde beseffen van de plaats waar wij wonen. Vertrouwd als wij zijn Het kwam tot stand door de verbou- met die historische fragmenten, is het voor ons de allergewoonste zaak van wing en vertimmering van het kloos- de wereld, dat zij er staan en door eeuwen heen gestaan hebben, elkeen het bewijs leverend van de groei en bloei ener Hollandse stad. het Gasthvis, dat oorspronkelijk zijn ingang had aan de Caeciliastraat. „Leiden leeft" ook in zijn historie „Wie het Gravesteen achteloos voorbijloopt en voor wie de Burcht niets meer dan een verwaarloosde speeltuin is", zoals ir. H. v. Oerle in het boekje „Oud Leiden" schrijft1), voor hen geldt de slogan „Leiden Leeft" niet, want Leiden leeft ook op grond van haar rijke geschiedenis. Al wie dreigend de slopershand op heft naar die historische rijkdom ook al is het voor de uitvoering van een alleszins respectabel en goed be doeld wegenschema stelt de levenssfeer van deze acht eeuwen oude stad op het spel. Zo is een be langrijk historisch object het, in de „Vrouwen Camp" gelegen Elisabeth- gasthuis hof, met de publicatie van ter van St. Caecilia, dat na de Her vorming in handen van de gemeente kwam. Oorspronkelijk was het bedoeling van de vroedschap van Leiden er een verpleeginrichting voor krankzinnigen en pestlijders van te maken. In de bouwplannen staat het „dol en pesthuys"5), maar wij nu met dit woord bedoelen.op grond van terecht betere inzich- Oorspronkelijk was het een te- ten van het gemeentebestuur, die het Onder GASTHUIS verstond men in die tijd iets anders, dan verbouwing en afbraak slechts de huis, waarin „gasten", die niet pesthuis buiten de stad wilden laten1 beide in de Vrouwen Camp gelegen of weinig konden betalen, de j bouwen (het huidige legermuseum) nacht doorbrachten. De anderekreeg het deze bestemming niet en benaming, die r ook wel aan ge- j werd een ziekenhuis. Het is verheu- geven werd „Godshuis" wijst op gend dat het Leidse Gemeentebe- het karakter van liefdadigheid, stuur gemeend heeft, bij de sanering Toch was niet alleen liefdadig- van de Vrouwen Camp, dit zieken- heid de drijfveer van de oprich- huis, dat wereldberoemd is gewor- ters meest vooraanstaande den, omdat de Leidse Hoogleraar mensen uit de stand. IBoerhave hier voor studenten zijn klinische lessen gaf aan het ziekbed, te sparen en er een nieuwe bestem- gasthuizen van St. Cecilia en St. Elisabeth zijn overgebleven. Hiervan is de laatste verreweg het interes- santse, omdat het 't oudste van de twee is, waarvan bovendien het mid deleeuws karakter grotendeels be houden is gebleven. De bezoeker, die het poortje Oude Vest no. 25 is ingegaan, komt op een rustige binnenhof, die jammer genoeg door een minder fraaie schut ting is verdeeld. Hij ziet links van zich aan de oostzijde van het hof, dat grenst aan de Lijsbethsteeg s; l/J - -aa.- «4 •'ll'H Hl »-■ het Leidse Wegenschema in het cen trum van de belangstelling gekomen. Middeleeuwse stad. In de oudste agglomeratie van Lei den, ontstaan uit enkele aan de split sing van Mare en Rijn gelegen boe renhoeven, de drie „Leythen", zijn er resten te vinden van een bloeiende middeleeuwse stad, die naast steden als Delft, Dordrecht, Gouda en Haar lem tot de oudste middeleeuwse ste den gerekend kan worden. Over die organisatievorm van een middel eeuwse stad moet men niet gering denken. Het bijeenwonen van een groep mensen heeft voor- en nadelen. Tezamen kan de strijd om het be staan bescherming tegen natuur krachten, verdediging tegen de vijand beter worden gevoerd. Doch aan de andere zijde om een voorbeeld te noemen bedreigt het samen wonen, door het daaruit voort vloeiend nauwere contact, de gezond heid. Hier dient de gemeenschap regelend op te treden. Wij vergissen ons, wanneer wij menen, dat de mid deleeuwse stad die plicht minder zou hebben gekend dan de stad in onze tijd. De omvang van keuren, ordonnantieën, en privilegieën, zoals blijkt uit de archiefstukken van gra felijkheidsrekeningen, vroedschaps bullen, stadsregisters, thesauriërs- rekeningen en notulenboeken van regentencolleges, wijst erop alles gezien naar tijd en omstandigheden dat Leyden omstreeks het begin van de 15e eeuw een ingrijpende stedelijke organisatie kende. Zo be stonden er voorschriften voor de hygiëne bij de vis-, vlees- en brood bereiding en verkoop; de afvoer van het water en het afval; het schoon houden en schoonmaken van de stad; het herstel van straten en kademu ren; de isolatie van besmettelijke ziekten, zoals de leprozen o.a. onaan genaam moesten ondervinden; de lijkbezorging. Kortom, weinig zaken, Daarnaast wilde stelling van het gasthuis voorkomen, dat vreemde en ongure elementen meestal „lantloepers en spechaelers" en zij, die „veel gewelt en insedic- heyt bedrijven"2) zonder controle in de stad rondzwierven en bedelden. Deze „passanten" werden bijeenge bracht in de zogenaamde baaierd, ook wel eens „beyaerd" geheten. Het was een in het gasthuis gelegen ver trek, met een open vuur verwarmd, waarin tevens de bedden stonden, waarop die passanten konden slapen. Voor voeding en bewassing werd ge zorgd en eventuele ziekten en ver wondingen werden en passant be handeld. Er golden zeer strenge regels voor het verblyf in een derge lijke baaierd, waarin het verblijf door de in- „dat de thans schamele resten De gevelwand van 't St. Elisabeth- ming aan te geven. Een wens van de gasthuis aan de St. Caeciliastraat. De Hoogleraar Barge uitgesproken uit 1584 daterende tekening van het bij de herdenking in 1937 van de Jj gasthuis lijkt in vele opzichten op het stichting van het academisch klinisch i ^'aMtar huisjes topgevels? De huidige complex. I onderwijs te Leiden voor 300 jaren twee hoogste liggen het verst in de linker zuidhoek van het terrein, de zes lagere zetten zich aan de noord zijde van het hof voort. Deze wo ninkjes werden bewoond door de proveniers, die zoals dit ook het ge val was in het St. Cathrijne gasthuis, zich inkochten, teneinde verzekerd te zijn van een goed onderdak op oudere leeftijd. De huisjes zijn ver moedelijk 16e-eeuws en van latere datum dan het eigenlijke Elisabeth- gasthuis. Rechts ziet de bezoeker een regentenkamer, waarvan de fraaie renaissancegevel bezet is met schil den, waarop de namen en het fami lie-wapen staat van alle wei-gezinde mensen, die het gasthuis begunstig den of er het bewind over voerden. Nog meer naar rechts in de wes- zijde van 't hof zet zich 't complex voort met een aantal woningen, die van latere datum (1773) zijn en fei- telijk een apart hof vormen: de Hof van Zessen. Oorspronkelijk was het Hof van Zessen en het Elisabeth; gasthuis gescheiden door een bebou- I wing tussen de zuid en noordzijde, hJidorisch maar veiwaarloosd Men zal zich herinneren, dat een sinds kort bestaande stichting de restauratie en modernisering beoogt van het historische maar verwaarloosde complex, dat het St. Elisabeth-gasthuis en het daarbij behorende Elisabethshof is. Dr. M. A. van Dongen schreef hiertoe een pleidooi, dat wij in gedeelten willen plaatsen. Hierbij de eerste aflevering. IN ETHIOPIë VERONGELUKT. De 28-jarige Ter Horst, afkomstig uit Almelo is in Ethiopië tijdens een jachtpartij om het leven gekomen. De heer Ter Horst was twee jaar ge leden door de N.V. Stork te Hengelo uitgezonden als lasser. Hij werkte op de H.V.A.-onderneming in Wonji. Aanvullende uilkering Japans smarlegeld De minister van buitenlandse za ken heeft mede namens zijn collega van financiën a.i. op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Lier meegedeeld, dat de rege ring voornemens is een aanvullende uitkering te doen op het z.g. Ja panse smartegeld. De minister ontkent, dat het in het voornemen ligt de voorwaarden iets soepeler te maken voor de nog lopende aanvragen. Bevestigd wordt dat het overschot van de fondsen, die de Japanse re gering voor de uitkering beschikbaar had gesteld, zal worden aangewend voor een aanvullende uitkering. Het Veluwse stropersgilde legt de laatste tijd 'n verhoogde activiteit aan de dag. In Scherpenzeel betrap te een jachtopziener, die bij een reeënstrik enige dagen lang in de ijzige koude had postgevat, de Scherpenzeelse stroper K. Ook elders op de Veluwe hebben jachtopzieners in de laatste weken de hand op stro pers weten te leggen. van het eerbiedwaardig St. Cecilia- gasthuis worden tot een levend mo- nument niet slechts in dien zin, dat een bebouwing die wegens instor-1 het ons herinnert aan hetgeen voor- tin r no6g niet la* geleden' bu is, maar ook zo dat het ons tot w d gesloopt. De schutting stoort ,de. v.eIZ- t°ekomst vermaant, h uitzicht op de afsluiting aan de steeds indachtig te zijn, hoe niet zuidzyde van £et hof. slechts in de natuur, maar ook m de cultuur uit een kleine, onaanzienlijk Hier bevindt zich een langgerekt schijnende kiem grootsche dingen witgepleisterd gebouw, dat met elf kunnen voortkomen" zal hierbij in boogvormige vensters grenst aan de vervulling gaan. - Nog andere gasthuizen kende Lei den in de tijd voor de Hervorming6) o.a. het sinte Barbara gasthuis, dat in feite alleen een uitdeelkantoor van goederen aan armen en behoefti- gen was. Verder het St. Jacobs gast- meestal gelimiteerd was tot één dag I huis, dat in wezen slechts een her en één nacht. Uitzondering op deze r'egel werd slechts bij ziekte of ver wonding toegestaan. In de archief stukken vinden we duidelijk om schreven regels over het doven van de verlichting in zomer en winter. Niet nodig om te vermelden, dat de verblijven van mannen en vrouwen gescheiden waren en, bij reglement vastgesteld, 's nachts afgesloten wer den. St. Cathrijne Gasthuis. Het eerste gasthuis,kortweg ge noemd het „Gasthuys van Leyden", dat rond 1250 moet zijn opgericht en later de titel kreeg van het Gasthuis van Sinte Katerine of St. Cathrijne Gasthuis, bestond aanvankelijk al leen uit de baaierd. De baaierd was aan de Breestraat toen „Brede Straet" geheten gelegen en diende j uitsluitend tot verblijf van derge lijke passanten. Daarom wordt in de archiefstukken ook wel eens van „gesellen of spechaeldershuys" ge sproken. Eerst veel later, ongeveer in de helft van de 14e eeuw, zien we dat er ook arme zielen en voor namelijk om financiële redenen berg was, waar de pelgrims uit alle streken van West-Europa op hun voetreis naar Santiago de Compos- tella in Spanje (vandaar de patroon van dit gasthuis) een veilig onder komen voor de nacht hadden. Na verschillende verbouwingen en be stemmingen is het nu de St. Lode- wijks Kerk. De oudste in de Kamp. De lezer heeft begrepen, dat van het oorspronkelijke ziekenhuiswezen, dat bloeide in de stede Leyden door RADIO hoorbaar beter (Advertentie) Caeciliastraat. Het dak loopt spits toe en dekt het gebouw de lengte richting af. Dit gedeelte van het St. Elisabeth-gasthuishof is in gebruik als school en de schutting, die aan de oostkant een lelijk toiletgebouwtje heeft, omsluit de speelplaats ervan. AANTEKENINGEN 1) H. van Oerle, Oud Leiden (Heemschut-serie) blz. 19. 2) J. G. W. F. Bik, Vijf eeuwen Medisch leven in een Hollandse stad, Assen 1955, blz. 158. 3) J. C. O vervoorde. Archieven van de Gasthuizen, Leiden 1913, blz. 200. 4) Ch. Ligtenberg, De armenzorg te Leiden tot het einde van de 16e I ontwerper hebben zich kunnen ont- eeuw, 's Gravenhage 1908, 4. plooien, méér dan anders, nu ze van 5) H. van Oerle, De bouw van het ruimere situaties binnen studio 3 te St. Cecilia's Gasthuis in de Camp te Bussum konden gebruik maken. We Leiden, Leidsch Jaarboekje 1941. stellen dit nog eens vast, omdat in 6) Ligtenberg a.w., blz. 105. „De strop" van een aaneengesloten (Van onze t.v.-medewerker) „De strop" De thriller „De strop" van Patrick Hamilton, op het woensdag-toneel programma van de AVRO aan de kij kers voorgehouden, is enkele jaren geleden als film ook in ons land ver toond. In zoverre kan het verhaal bekend worden geacht. In het kort komt het hier op neer, dat de dader van een moord meent een volmaakte misdaad te hebben gepleegd door zijn slachtoffer te verbergen in een kist die hij als tafel dienst laat doen tij dens een feest, waarop ook de vader van de vermoorde is genodigd. Even als bij de voorstelling van verleden ruimte wordt gebruik gemaakt, zoals ook Hitchcock deed toen hij de ge lijknamige film maakte. Terugblik Over het jongste VPRO-program- ma hebben we niet bepaald gejuicht, omdat het beneden de maat was. Wat ons het meest is bijgebleven, was de mededeling van omroepster Verti Dixon, dat niet de NTS maar wel de Zwitserse t.v. schuld draagt aan het jammerlijk inschrompelen van de uitzending van Da vos (zie ons over zicht van j.l. maandag). De filmavond van dinsdag is geheel volgens „plan" verlopen. De internationale keuken bracht opnieuw twee recepten waar. omtrent verluidt, dat de huisvrouw er belangsteling voor heeft. Heden, donderdag is de NCRV aan de beurt; erg overrompelend ziet het programma er niet uit. Opnieuw valt de vrijdag uit en dan rest in deze week, „De vijand van gisteren", met - A j ,t*«a haar sadistische passages werd ook week Y^^r^t nu wel iets van de zenuwen der kij-Prw>nr <TO° "an kers verlangd. Dat kwam mede door' de uitdrukkelijke realisatie vanwege het spelersteam. Regisseur en décor- De onheilzame invloed van een atoomkanon -o—=>- --- I iiaiiiciijn. wat n.uvni.11 die nu geregeld zijn, ontgingen ook proveniers werden opgenomen. De toentertijd aan het wakend oog van proveniers zorgden, doordat zij zich de vroedschap. Ook op het terrein van de sociale zorg en van de ge zondheidszorg is het aantal regels en besluiten enorm groot. Willen we een tipje oplichten van de historische sluier, die over de sociale en gezondheidszorg in de mid deleeuwse stad Leiden ligt, dan moe ten we een poortje aan de Oude Vest No. 25 binnengaan en een blik wer pen op het daarachter gelegen Elisa beth-gasthuishof. De kroonlijst van dit, tegenover de fraaie renaissance ingang van de Lakenhal gelegen, poortje wijst ons in die richting. Imers de sluitsteen bij het leven inkochten, dat het huis steeds een constante bron van inkomsten had, maar ook gezien de vele geschillen hierover in de archiefstukken een constante bron van ergernis! Daartoe werd het gasthuis uitgebouwd met een naast de baaierd gelegen ziekenzaal en met woningen, die tot aan de Aal markt reikten. De ziekenzaal van het St. Cathrijne Gasthuis, zoals het verder steeds genoemd werd, lag aan de Breestraat, ongeveer ter hoogte van wat nu de R.K. School is voor Bijzonder Lager Onderwijs. Nog her innert ons aan dit gasthuis een steen met het embleem van de H. Catha- van het poortje bezit drie kronen r^na van Alexandrië gestorven het embleem van de heilige Elisabeth van Thüringen, patrones van zieken en armen Daaronder staat de aan duiding: POORTE VAN T VROUWE ELISABETH GASTHVIS 1623 De poort is van latere datum dan circa 310 voorstellend het martel tuig van deze heilige n.L een rad met vilmessen. Deze steen is thans gebracht in de gevel van de Waalse Kerk aan de Breestraat: het is de enige herinnering, want het gast huis zelf is in de loop der jaren to taal afgebroken. Zo ook verging het een tweede gasthuis, n.l. het „Onze Lieve Vrou we Gasthuis", dat, gesticht in 1395, telerecording geeft van Louis Armstrong in Amsterdam en een uit zending van de quiz met Theo Eerd- mans. Peter Kreuder speelt In het amusementsprogramma, dat de KRO 21 februari verzorgt, zal een oude bekende, wereldvermaarde pia nist-componist-dirigent Peter Kreu der, van zijn talent blijk geven. Al fred Hitchcock is present als de ma ker van de thriller „Geboeid", waar in een misdadiger-op-transport alle middelen gebruikt om te ontsnappen. Jan de Cler en Emile Lopez zetten hun serieprogramma „Blijf er niet voor thuis" voort. KRO en Salzburg De KRO heeft de componist Jur- riaan Andriessen opdracht gegeven, een korte kameropera te schrijven naar het verhaal „Een Zwanezang" van Tsjechow in de vertaling van Charles Tummer. Met deze opera zal de KRO meedingen naar de prijs voor de beste televisie-opera, uitgeloofd door de stad Salzburg. De opera krijgt tot titel „Kalchas". De hoofdrol wordt vertolkt door Guus Hoekman; Joris Diels zal de uitvoering, die in de maand juni zal plaats vinden, regis seren. Te gelegener tijd zal deze ope ra ook worden uitgezonden door de KRO-radio. „Het Land van Belofte" Er is een tijd geweest, dat de spreekwoordelijke „zwarte schapen" uit vele Engelse families naar Cana da gestuurd werden en zich daar een bestaan moesten zien te verwerven. De beroemde Engelse schrijver W. j Somerset Maugham heeft dit gege- ven aangevat voor een komedie, die a.s. woensdag voor de kijkers zal worden vertoond onder de titel „Het land van belofte". Een komedie, ver taald door Ed Coenraads en waarin allerlei tegenstellingen tussen de oude en nieuwe wereld, zoals deze aan het begin ,yan deze eeuw nog golden, zijn verwerkt. Men zal ln dit spel (onder regie van Gerard Rekers) zien optreden: Sophie Köhler—van Dijk, Georgette Rejewski, Ank van In Heilbronn (Dtsl.) reed een trekker met een 80 tons atoomkanon In op een zelfde transport. De bestuurder Retè^Louis'van ^asterer^'e^Guia van de trekker kwam om 't leven, toen de cabine in brand vloog. Hermua.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7