RIJNSTREEK Scherp POTLOOD EN GEEST DUINSTREEK DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT Bindingsavond van Wijk II in het St. Antonius Clubhuis De heer P. G. M. Gouverneur sprak uit het Elisabeth-ziekenhuis aanwezigen toe De bindingsavonden van wijk II van de Bescherming Bevolking vor men wellicht het minst belangrijke deel der werkzaamheden van deze actieve groep in de B.B., maar des niettemin zijn zjj toch zeker onmis baar, want zij zijn in staat de band tussen de verschillende leden stevi ger te maken dan welke oefening ook. Dat neemt evenwel niet weg, dat de oefeningen nodig, zelfs zeer nodig zijn en daaraan ontbreekt na tuurlijk ook in deze prima werkende wijk II nog wel eeus iets. Bij de gisteravond in het Sint An tonius Clubhuis gehouden wijkbin- dingsavond constateerde de heer B. Hogeveen, hoofd van deze wijk, dat het percentage bij de oefeningen groter zou kunnen zijn. Ook de be zetting van de blokken is achteruit gegaan en aangezien wijk II altijd aan de spits heeft gestaanin de A- kring Leiden, hoopte spr., dat ieder zich ten volle zou inspannen een lid erbij te werven; dan is er volgend jaar een overschot. Dit was de inleiding tot deze wel geslaagde bindingsavond, gehouden in een sfeer van Hongaarse vriende lijkheid. Door het Leids Politie-to- neel werd een uit het Hongaars ver taalde klucht opgevoerd en in ver band daarmee was de zaal in Hon gaarse sfeer gezet. De wanden wa ren versierd met diverse soorten van de schilderachtige Hongaarse kleder dracht, sieraden, emblemen, enz. Daarvoor was belangeloos zorg ge dragen door mevr. Stiefelhagen, aan wie door de heer Hogeveen har telijk dank werd gebracht. Tevens bracht hij dank aan de heren Ko ning, Luykx, Piek en Erades, Jie deze avond in elkaar hadden gezet, mede dank zij de steun van het H.B.B., de heer S W. Hagedoorn. Deze vond natuurlijk ook weer even gelegenheid op het belang van de or ganisatie te wijzen. Hij onderstreep te het korte betoog van de heer Ho geveen over de BB en wees er op, dat wij het toch nog echt goed heb ben in Nederland. In verband met de zaal-aankledig wees hij b.v. op Hongarije, waar heel wat meer voor de dure vrijheid moet worden ge daan. Herinnerend aan '40'45, zei- de spr., dat we de jeugd niet behoe ven te laten merken hoezeer we de vrijheid toen misten, maar we moe ten er wel zoveel mogelijk voor wa ken, dat het niet weer zo wordt. De heer Hagedoorn zorgde vervol gens voor 'n verrassing om door middel van de mobiele radio-appara- tuur via de commando-post van de BB in het koetshuis van Obd-Poel- geest, een contact tot stand te bren gen met de heer P. G. M. Gouver neur, coördinator van de georgani seerde zelfbescherming, die sinds enige weken in het St. Elisabethzie- kenhuis is opgenomen. Middels deze prachtige BB-apparatuur kreeg de heer Gouverneur gelegenheid zich tot de aanwezigen van de bindings avond te richten. Deze verbinding kwam uitstekend door en de heer Gouverneur wist vanaf zijn ziekbed in een hartelijk gemeende toespraak het belang van het element „bin- dwingsavonden" naar voren te bren gen. Na dit geslaagde experiment was het woord aan het Leids Politie-to- neelgezelschap, dat een première gaf van het inderdaad vrolijke toneel stuk „Het begon in de nacht", een Hongaars blijspel in drie bedrijven in de vertaling van Willy van He- mert. Er is van de inhoud en de zich steeds verder in kluchtige zin ont wikkelende intrigue volop genoten, maar voor het Leids Politietoneel is het een krachtproef geworden. Het valt ongetwijfeld niet mee voor elke rol de geschikte persoon te vinden en dat kan voor een betrokkene dub bele moeilijkheden opleveren. Niet iedere eerzame huisvader kan 4e bon vivant spelen, niet ieder kan zich baron-allures aanmeten. De bes te typeringen vonden we Miska, de bediende van Attila die als hij het ons wil veroorloven in de heer M. van Dijk een goed vertolker vond, waarbij ook mevr. A. Lodema, die de wel kleine rol van gravin Adèle von Teleki recht liet weder varen door een vlot-gedistingeerde weergave. De aanwezigen toonden zich gul met applaus, aan het slot hartelijke woorden van dank van het wijkhoofd, de heer B. Hogeveen en 'n versnape ring voor de uitvoerenden. VIJFTIG SCHEPEN VOOR HOEK VAN HOLLAND Ongeveer vijftig schepen liggen voor Hoek van Holland te wachten om de Nieuwe Waterweg te kunnen opstomen. Sinds vanmorgen tien uur is het binnenkomende scheepvaart verkeer bijna weer normaal te noe men, zo deelde ons de havendienst te Rotterdam mee. Voor het uitgaande verkeer is dit evenwel niet het geval. VULPEN VULPOTLOOD BALLPOINT of een 4 kleurenpoHood- of BALLPOINT. gegraveerd met naam en data Een verfijnd geschenk in een luxe verpakking uit een grootse collectie. Ziet vooral onze etalages VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG BREESTRAAT 145 Geestige opvoering van ,,Nina De verwachting, dat de hernieuwde opvoering van het Franse blijspel „Nina" door hetzelfde trio als 10 jaar geleden hetzelfde succes zou hebben is bewaarheid geworden. Het was overigens een voorspelling, welke weinig kans van mislukken bezat, want zowel het luchtige, grappige blijspelletje als het acteertalent van Mary Dresselhuys, Guus Oster en Henk Rigters bevatten alle elementen voor een daverend succes. Het stuk (Advertentie) Burgerlijke Stand Geboren: Willem zn van H. Ouwe hand en M. Krijgsman; Lucien André zn van L. Cavé en M. E. van Leeu wen; Theodora Everdina dr van G. van der Spek en E. F. J. Wijntjes; Aukje Margriet dr van P. Fontein en C. de Wind; Pieternella Agatha dr van P. Fontein en C. de Wind; Egbert Jan Kees zn van J. E. Zweers en M. A. van der Laan; Ange.lique Antoi nette dr van V. H. MeertinsenC.P. Rügebregt; Petrus zn van H. de Ro- mijn en T. J. E. Reijken; Aria Kla- ziena dr van C. Kraijenoord en M. G. van der Meij. Overleden: A. van Galen 98 jr, wed. van A. van der Graaf; W. Turk 30 jr, man. 'n Klein beetje kan tot grotere Prof ir D. Dresden voor Mij v. Nijverheid en Handel Hoewel iedereen overtuigd zal zijn geweest van het feit, dat verhoogde inspanning een grotere beloning op levert, heeft de uiteenzetting van de voorzitter van de Nijverheidsorgani- 'satie voor Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek, prof. dr. D. Dresden voor de leden van het Leid- se departement van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel van middag bij een lunch in „De Doelen" gehouden de buitengewone aan dacht en waardering van alle aanwe zigen gehad. Aan de lunch zat o.m. aan de voorzitter van de Ned. Maat schappij v. Nijverheid en Handel, mr. De Groot van Emden. Zoals prof. Dresden zei, was het in het geheel geen nieuws te beweren No. 538. Horizontaal: 1. leenman, 5. gevierde zangeres,, 6. een der KI. Soenda-eilanden, 8. keurig, 10. Ja vaanse huisvogel, 13. wilde haver. 15. fabriekswezen, 16. gem. in Gelderl., 17. arbeidseenheid, 18. gewicht, 20. alleenzang, 22. bereide dierenhuid, 24. hoon. Verticaal: 1. heen en terug (afk. Lat.), 2. voorzetsel, 3. koostervoogd, 4. muzieknoot, 5. onzeker, 7. recht schapen, 9. stad in Duitsland, 11. eind, 12. lied, 13. vreemde munt, 14. nakroost, 18. familielid, 19. groente, 21. staat meestal boven drukwerk, 23. bekende afkorting. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 537. Horizontaal: 1. bikini, 5. adé, 6. stelle, 8. de, 9. ora, 10. eva, 13. es, 14. dealer, 17. mal, 18. nippel. Verticaal: 2. kat, 3. idem, 4. nel, 6. serie, 7. lover, 8. do, 11. as, 12. slap, 15. ami, 16. elp. meer inspanning welvaart voeren dat bij de arbeid het verschil tussen opoffering en resultaat soms zeer gering is. Bij een grotere inspanning in een bedrijf zal het resultaat, dat de winst uiteindelijk is, een groter verschil zjjn, maar na enige tijd zorgt de concurrent er voor, dat het netto resultaat weer naar het eerste, lagere peil daalt. Aan de hand van cijfers en voor beelden wees prof. Dresden er op, dat in het bedrijfsleven eeii beetje minder produktiekosten en een beet je hogere verkoop bepalend kunnen zijn voor een belangrijk verschil in de winst. Het is als bij een wed loop tussen twee hardlopers: al is het nog zo weinig, er is altijd een verschil; nog het laatste beetje eruit halen dat er inzit is bepalend voor de overwinning. De finishing touch Leidse agenda DONDERDAG 12 FEBRUARI K. O. Rotterdams Philharm. Or kest o.l.v. Ed. Flipse. m.m.v. Béla Siki, piano. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. De Leidse Assurantieclub. Mr J van Someren: „Van wieg tot graf verzekerd en per bedrijfstak georga niseerd", Rapenburg 8, 8 uur nam. ZATERDAG 14 FEBRUARI Kon. Ned. Nat.-hist. Ver. Excursie langs verversingskanaal te Scheve- ningen, Station Leiden, 13.50 u. nam. Ziekenver. „Ondersteuning zij ons doel", 65ste jaarvergadering, De Burcht, 8 uur nam. „Litteris Sacrum". Voorstelling van „De zonderlinge Mrs Savage"? Leid se Schouwburg. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling „Informele Kunst". (T/m. 28 febr.). Lakenhal: „Schatten uit het Mau- ritshuis" Werkd 10 uur voorm.—4 uur nam.; zon- en feesdagen 14 uur nam (1 tot 16 februari 1959). Lakenhal: „De Grafische". Werkd 10- 4 uur, 's zondags 14 nam. (tot 2 maart) Lakenhal: „Wie was Vincent van Gogh". Werkd. 104 uur; 's zondags 14 uur nam. (tot 2 maart) Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstellnig „Wat doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en met 1 maart 1959). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekeningen van Bernard Boutteville. Werkdagen 2—5 uur (t./<-i. 14 febr Leidsch Academisch Kunstcentrum „Beeldende kunst van Gives", Rapen burg 73 (5 5t./m. 19 febr.). 11 uur v.m.5 uur nam. Dienst der apotheken. Leiden: Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Oegstgeest: Apotheek Oegst- geest, Wilhelminapark 8 tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 613 febr. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Rooney", alle leeftijden (Donderdag: „Doctor in the house", alle leeftijden). Lido: „De dag der vergelding" 18 jaar. Luxor: „De tien geboden", alle leef tijden. Trianon: Afgekeurd. Rex: „De weg van het geweld", i 14 jaar. De eerste klap in Watersteeg Een van de eerste tekenen van een naderende sloopactiviteit in Leiden, die nodig is om de doorbraken tot stand te kunnen brengen, vindt men in een gemeentepublicatie, waarin wordt aangekondigd een gedeeltelijke geslotenverklaring van de Water- steeg voor de duur van de slopings- werken. Het zal bekend zijn, dat de ooste lijke gevelwand van deze steeg ver wijderd moet worden in het belang van de noord-zuidverbinding. Daarop aansluitend zou althans volgens 't nieuwe wegenschema het gebied tussen Krauwelsteeg en St. Joris- steeg ook plaats moeten maken voor een brede doorgang, alsmede de hui zencomplex tussen Oranjeboom straat en Korevaarstraat. Maandag a.s. zal de eerste slag van de mo kerhamer vallen. Inenting tegen kinderverlamming Opnieuw is door het Rijk entstof beschikbaar gesteld, waardoor de in entingen tegen Kinderverlamming zullen worden voortgezet. Eerst komen in aanmerking de kin deren geboren in de jaren 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957, die verleden jaar van de Fransman André Roussin, dat gisteravond in de Schouwburg voor K O werd opgevoerd door de Ne derlandse Comedie, behandelt een ty pisch Frans driehoeksgeval: de echt genoot, de vrouw en de amant. Maar in afwijking van het „klassieke" geval reageren de personen in kwestie pre cies omgekeerd als men zou verwach ten. Wel zijn alle drie op hun beurt candidaten om vermoord te worden, maar het gaat allemaal zo genoegelijk en in een zo gezellig samenzijn, dat niemand de ander iets kwalijk neemt. Het verhaal is onmogelijk na te ver tellen, het is volkomen dwaas, maar het wordt op zo'n geestige manier opgediend, dat zelfs de meest krom me redeneringen nog aanvaardbaar klinken. Werrukkelijk in het goochelen met de meest vrouwelijke logica, wel ke maar kan opkomen in het hoofdje van een grillige Fran?aise, was Mary Dresselhuys. In een Frans-Neder lands taaltje gesproken od de van haar bekende luchtige vlinderachtige wijze wist zij de beide mannen om haar vingers te draaien en zich uit alle situaties glorieus te redden. Guus Oster en Henk Rigters waren wel een bijzonder stel rivalen, zij begonnen elkaar met revolvers te bedreigen en eindigden met samen gezellig aan één telefoon te telefoneren in de beste harmonie. Onder regie van Johan de Meester heeft dit trio een bijzonder geestige vertolking gegeven van dit amusante Franse blijspel. De decors waren kleurrijk en in moderne stijl; zij voldeden uitstekend. De zaal was opgetogen en dankte de spelers met een hartelijk applaus. Mary Dresselhuys kreeg bloemen. Subsidie voor prof. Gaillard De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft prof. dr. P. J. Gaillard, hoogle- in de cytologie en de experimen- reeds twee inspuitingen hebben ge-tele histologie aan de Rijksuniversiteit had. Zoals bekend is de inenting pas te Leiden, een subsidie verleend voor volledig na drie inspuitingen. Voor deze derde inspuiting zullen de Leidse kinderen worden opgeroe pen tussen maandag 16 februari t/m oonderdag 26 februari a.s.; de inen tingstijden zijn van 9.0—12.15 en van 14.00—17.00 uur. De inentingen worden weer ver richt door artsen van de G.G. G.D. in het gebouw van het St. Antonius Clubhuis, Mare 43 De oproepingskaarten zijn of wor den een dezer dagen verzonden. Als ieder zich houdt aan de in de oproep aangegeven tijd kan men er op rekenen binnen 5 minuten gehol pen te zijn. Verder lette men op de vermelde aanwijzingen en brenge vooral de oproepingskaart mee. In maart 1959 worden de inentin gen voortgezet en wordt een begin gemaakt met inenting van kinderen, geboren in de jaren 1945, 1946, 1948, 19.8, 1949 en 1958; daarna volgen in geeft de doorslag. Het is niet juist mei, voor de derde inspuiting, altijd te zien naar een rendement; kinderen geboren in de jaren 1950 een miniem verschil kan aan alles en 1951. Hierover zullen te zijner tijd afbreuk doen. Als er bij het destil- nog nadere mededelingen worden leren van drinkwater uit zeewater gedaan. 98 pet. gezuiverd water overblijft en toch nog 2 pet. zout, dan is het rendement zeer gunstig, maar het water is niet te genieten. „Het zit meestal in dat kleine beetje meer", dit was de basis waarop het betoog van prof. Dresden was ge bouwd en het klonk dan ook geheel niet verwonderlijk toen de spr. aan het slot van zijn voordracht op merkte, dat hij geen voorstander was van verkorte werktijd. Zo had hij eens een bewonderaar van de 8-uri- ge arbeidsdag ontmoet die hem had toevertrouwd: „Ik zie geweldig veel in deze 8-urige werkdag, ik pas hem in mijn bedrijf tweemaal per dag toe Namens de toehoorders dankte de voorzitter van het departement Lei den, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, de hooggeleerde spreker voor zijn waardevolle bijdrage aan deze contactmiddag. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Geschiedenis mej. M. A. Aal- ders te Leiden; voor het candidaats- examen Kunstgeschiedenis mej. C. Westbroek te Scheveningen. UITREIKING BEDRIJFSDIPLOMA'S IN HET GRAFISCH BEDRIJF In de goed gevulde recreatiezaal van de N.V, Nederlandsche Roto gravure Mij., die voor dat doel door de Directie beschikbaar gesteld was vond woensdagavond de uitreiking plaats van de bedrijfsdiploma's uit gaande van de Vereniging tot Be vordering van de Vakopleiding in het Boekdrukkers- Rasterdiepdruk- en Chemigrafisch Bedrijf. Uitgenodigd waren de geslaagden uit het district Leiden, hun ouders belangstellenden en leermeesters. Er werd gesproken door de heren de Bruin, secretaris van de Vereniging, Blauw, Hoofdcontroleur, en Groten dorst, Directeur van de Eerste Tech nische School te Den Haag. Alle sprekers onderstreepten het belang van een goede vakopleiding, een steeds dringender eis in deze tijd van technische vooruitgang, waar in grote behoefte bestaat aan goede vakmensen. Toch moeten de geslaag den niet denken dat het behalen van het diploma het einde betekent van de ontwikkelingsmogelijkheden. Het L slechts het afsluiten van de twee de fase. De man met liefde voor zijn vak zal zich daarna minstens in moe ten spannen om de verdere vooruit gang bij te houden om zo mee te hei een onderzoek naar de invloed van het bijschildklierhormoon op been weefsel. Door deze subsidie heeft de hoogleraar een medewerkster aan zijn onderzoek kunnen verbinden. In een onderhoud met het ANP vertelde prof. Gaillard, dat het ge noemde onderzoek een onderdeel vormt van één, waarmee reeds in 1941 een aanvang werd gemaakt. In die tijd verscheen in het Amerikaanse chirurgische tijdschrift „Annals Surgery" een publikatie over transplantatie van weefsels van bij schildklieren op patiënten, die lijden de waren aan postoperatieve tetanie. Dit is een aandoening, die optreedt, wanneer de bijschildklieren zijn weg genomen. Door in zulke gevallen weefsels van menselijke bijschildklie ren over te planten, tracht men dan de verwijderde te vervangen. Naar aanleiding van deze publikatie, die eindigde met de woorden: „Wij had den veel teleurstellingen en enig suc ces", begor prof. Gaillard, tezamen met prof. dr. P. J. Kooreman, zich in de problemen van de transplantatie van dit soort weefsels te verdiepen. LEIDERDORP Amateur-fotografenclub Daguare. Gisteravond was het weer een in- zendings- en beoordelingsavond van Kleurendia's. De dia's werden afzon derlijk en in serie beoordeeld. Het beste resultaat van de inzenders be haalde de heer D. Goldberg 179 pnt. 2. J. F. Viertelhouzen 155, 3. F. Beur ze. De series werden als volgt beoor deeld. 1. D. Goldberg 430 p. 2. F. Beurze 429 pnt. 3. A. H. Lugtenburg 426 pnt 4. J. F. Viertelhouzen 401 pnt. 5. L. Noort 354 pnt. 6. B. Wijling 343 pnt en D. de Graaf 340 pnt. Het tot nog toe beste resultaat be haalde de heer F. Beurze die aan de kop staat van de diawedstrijd. Schaatskampioenschap „IJssport" Gisteren is op de baan van de IJs vereniging IJssport het kampioen schap verreden over de afstanden 500 en 1500 m. Er waren 30 deelnemers waarvan de sterksten elkaar maar weinig toegaven. De uitslagen luiden: 1. (buiten me dedinging) Th. Kruider, Leiden, 20 pqt. tijd: 500 m. 51.8 sec. 1500 m 2 min. 53.2 sec., 2. Joh. de Jong Hazerswoude (Groenendijk) 15 pnt. tijd 500 m. 53.2 sec. 1500 m. 3 min. 00.1 sec., 3. B. Kraan, Hazerswoude (Groenendijk) 14 pnt. tijd: 500 m. 54.2 sec., 1500 m. 2 min. 58.3 sec., 4. II. Wolfers, Hoogmade, 14 pnt., 500 m. 54.4 sec.,1500 m. 2 min. 58 sec., 5. A. Delfos, Zoeterwoude 12 pnt. 500 m 54.1 sec., 1500 m. 3 min. 02.1 sec., 6. K. Borst Zoeterwoude 8 pnt. 500 m. 54 sec., 1500 m. 3 min. 55 sec. De eerste prijs een wisseibeker en 25.— was voor J. de Jong. De twee de en derde prijs werd gedeeld door de nrs 3 en 4, ieder 12.50, die een gelijk aantal punten hadden. 4e prijs 7.50, 5e prijs 2.50. a.s Zaterdag, 14 februari, zullen er Nationale koppel-wedstrijden worden gehouden om geldprijzen. Gereden zal worden over 10 ronden van 400 m. Aanvang der wedstrijden 2 uur. AARLANDERVEEN Proefschaatsrijden Woensdag middag organiseerde de plaatselijke ijsclub met het onderwijzend perso neel der beide bijzondere lagere «.j scholen een proefschaatswedstrijd, pen aan het hooghouden van de I voor het verkrijgen van een schaats- naam die Nederland bezit in de I diploma, verstrekt door de Kon. Ned. grafische wereld. Zo zullen wij onze Schaatsbond. Als proeven werden exportpositie kunnen handhaven of [afgelegd: snelheidrijden: 2x50 m. in beter nog versterken. 135 sec.; hindernisrijden: 2x60 m. in 75 sec.; met correcte slagen rijden: 2000 m. Van de ruim 100 deelnemers slaag den 77 kinderen. ALKEMADE Verbetering weg De provinciale waterstaat heeft namens Ged Staten van Zuid-Holland voor 129.200 aan de N.V. Gebr. Schouls uit Leiden opgedragen de verbetering van de weg RijpweteringNieuwe Wetering ALPHEN AAN DEN RIJN Volleybal. De volleybalwedstrijd voor de competitie van de Nevobo, afd. Leiden, die PSVA 2 (Alphen) woensdagavond speelde tegen Pro- fessorenwijk 3 (Leiden) te Leiden eindigde in een 22 stand. DE KAAG Schaatswedstrijden Voor de jeugd werd door de ijsclub „Kager- meer" gistermiddag een wedstrijd georganiseerd op de tocht bij de landbouwer W. Nell. De uitslagen waren als volgt: jon gens 6, 7 en 8 jaar: 1. Martien van Ruiten; 2. Femme de Boer; 3. Karei van Asselt. Jongens 9, 10 en 11 jaar: 1. Jan Biemond Pzn, 2. Roen Ver haar; 3. Kees van Lent. Jongens 12, 13 en 14 jaar: 1. Jaap Biemond, 2. Peter Biemond Pzn 3. Wim de Jong. Meisjes 8, 9 en 10 jaar: 1. Ina van Asselt; 2. Elly Felius; 3. Agaath Drijfhout. Meisjes 11, 12 en 13 jaar: 1. Hleke van Asselt; 2. Wilma Los; 3. Rika Cuvelier. HAZERSWOUDE Ijsbaan. De ijsbaan van de IJs club „Rijndijk" gelegen in de Groe nendijk nabij „De Hoop" is door burgemeester L. J .den Hollander ge opend. Allereerst werd een korte bijeenkomst gehouden in café Ver haar, waar de burgemeester een toe spraak hield. Na deze samenkomst vertrok het gezelschap naar de ijs baan, gelegen op het land van de veehouder de heer C. A. van Dam. Nadat de burgemeester de vlag had gehesen, verklaarde hij de baan geopend. De uitslag van de wedstrijd hardrijden voor leden was als volgt: 1. Bart Kraan, 2. Wim v. d. Vis, 3. Gerard Pont, 4. Cor de Jong, 5. Jac. Verkleij. 's Avonds is de baan ver licht. Voor de kinderen zal er een wedstrijd worden georganiseerd. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Donderdag 12 February 1859. Parijs Thans bevindt zich hier te lande een zekere heer Lees uit New York, die op de spoor wegen het land bereist, met twee zeer groote wagens van zeer bijzonderen vorm, welke eene verzameling inhouden van beulswerktuigen, zoo oude als nieuwe. De eigenaar, die met zijne verzameling in Amerika en Engeland veel geld heeft ge wonnen, heeft tot dusver hier geen verlof kunnen erlangen om zijne ijzingwekkende bezitting opentlijk ten toon te stellen. VASTENSPIJS Het is niet veel meer, wat er aan voedsel-onthouding in de Vasten wordt voorgeschreven. Niemand zal er mager van wor den. De weken, welke ons van het Paasfeest scheiden, blijven echter een tijd van persoonlijke inkeer. „Wie dag en nacht de wet des Heren overpeinst, zal vrucht dragen te zijner tijd" (Psalm 1, vers 2). Iedere dag van de Vasten heeft in het missaal zijn eigen gebeden, welke, ook als men niet naar de kerk gaat, „het hart kun nen verheffen". HILLEGOM Jongen liep tegen auto. Woens dagmiddag om ongeveer 4 uur liep de 6-jarige Eduard van Vleuten, wo nende in de Ambachtstraat alhier, in de Hoofdstraat achter een gepar keerde vrachtauto om de straat op. Hij kwam daarbij in botsing met een personenauto die zeer kalm naderde vanuit de richting Raadhuis. De be stuurder, G. Verdoes uit Lisse, kon een aanrijding niet voorkomen. Hij werd door dr Van der Kaaden, die de eerste hulp verleende, naar zijn woning vervoerd. Hij bleek een paar gekneusde ribben te hebben. De auto kreeg geen letsel. NOORDWIJK SCHAATSWEDSTRIJDEN N.IJ.C. Ook de tweede belofte, gedaan op de jaarvergadering van de Noord- wijkse IJsclub, op de eerste plaats om bij invallende vorst direct de baan gereed te maken en op de twee de plaats om bij aanhoudende vorst ock schaatswedstrijden te organise ren heeft men kunnen inlossen. De baan was perfect en duizenden schaatsliefhebbers hebben erop kun nen genieten. Gisteren hadden bo vendien op de KOGO-baan achter volgingswedstrijden plaats voor da mes en heren waarvoor begrijpelijk zowel van de kant der rijders als van die van het publiek een grote belangstelling bestond. De Noord wij kse IJsclub kan met genoegen te rugzien op dit uitstekend geslaagde sportevenement. Als winnaars kwa men uit de strijd: Dames: 1. mej. B. Mooijekind; 2. Diny de Ridder; 3. Sjaan de Ridder. Heren: 1. J. Noppe; 2. Hans Hoo- geveen; 3. J. P. de Ridder; 4. W. Wij- nands. De laatste kreeg tevens de premie voor de meest strijdlustige rijder toegewezen. RIJNSBURG Coöp. Boerenleenbank In zijn openingswoord op de algemene ver gadering van de Coöp. Boerenleen bank Rijnsburg, welke gisteravond in de zaal achter „Avondrust" werd gehouden, kon de voorz. de heer G. D. Kralt, gewagen over een goed jaar van de bank. De secr., de heer N. van Egmond, las het jaarverslag voor, waarna de kassier een overzicht gaf van het af- I gelopen jaar. Hij noemde het afgelo pen jaar een goed zakenjaar. Hoewel, aldus spreker, de landelijke situatie in de groente-sector niet ongunstig kan worden beoordeeld, was plaatse lijk de situatie zorgelijk, daar juist hier die artikelen worden geteeld, die in de hoek lagen waar de slagen vielen. De omzet van de bank steeg met 112.000.000 tot 122.000.000 er kwa men 360 spaarders bij, zodat het to taal aantal spaarders is gestegen tot 3848. Indien wij hierbij de jeugd- wetspaarders en spaarsters voor een jaar vast zouden nemen, dan zijn de 4000 spaarders royal overschreden. Het aantal boekposten is met 12600 toegenomen en heeft een totaal van 85750 bereikt. Het spaartegoed nam toe met 1.050.000, terwijl het tegoed in rekening courant daalde met 471.000, hetgeen samen resulteert in een bedrag van toevertrouwde middelen van 580.000 meer ten op zichte van het vorige jaar. Ook de winst, groot 31.472.51 noemde spr. alleszins bevredigend. Indien de vergadering accoord ging met het voorstel deze winst aan de reserve toe te voegen, dan zou deze reserve een bedrag van 289.628.41 bereikt hebben. De balans en verlies- en winst rekening 1958 werden goedgekeurd en het voorstel, de winst in de re serve te doen, werd aangenomen. Bij de verkiezing bestuur werden de af tredende heren G. D. Kralt en Nic. van Egmond met alg. st. herkozen. Vervolgens werd het voorstel tot wijziging art. 12 huishoudelijk regle ment om de raad van toezicht uit te breiden van 3 tot 5 leden, en aan deze uitbreiding vorm te geven door de plaatsvervangende leden G. v. d. Haak en C. Leeuwenburg aan de riad van toezicht toe te voegen, ook aangenomen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2