S)e &2ictoe0ou/fca/nt Crisis in Franse betrekkingen met Tunesië Ook Duitsers op de conferentie der Vier Akkoord over Cyprus geeft opluchting I v.t. Cyprus lag zwaar op de maag Ambassade zou spionage- cenirum zijn CYPRUS HERADEMT Vermiste treilers Oostelijke wind Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; DONDERDAG 12 FEBRUARI 1999 50ste JAARGANG No. 14635 BUREAUX: PAPFNGRACBT 32 Advertent.20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8 Advert.: 17 et p man. Telefoontjes f 1.50 De Fransen trekken liever weg Er is weer eens een crisis in de betrekkingen tussen Frankrijk en Tunesië. De Tunesische minister van Binnenlandse Zaken heeft dinsdag op een pers conferentie de beschuldiging geuit dat Fransen in Tunesië spionage zouden hebben bedreven. Gisteren heeft de regering van Tunesië officieel bij de Franse regering geprotesteerd. Van de dertien Fransen die de laatste weken zijn gearresteerd was het merendeel werkzaam bij de Tunesische P.T.T. Volgens de Tunesische rege ring zouden ze een uitgebreid spionagenet hebben opgebouwd dat in de Franse ambassade te Tunis uitmondde. De Tunesische autoriteiten maakten bekend, dat bij de telefoondiensten voortaan alleen Tunesiërs zullen worden tewerkgesteld. een verblijf in Tunesië niet langer aantrekkelijk was. Thans voelen zij zich bedreigd en besluiten zij in gro ten getale te repatriëren. TRAGISCHE DOOD. Door een en ander is er onder de Fransen in Tunesië een alarm toe stand ontstaan, welke nog aangewak kerd werd door de dood van één der arrestanten, de 50-jarige PTT-em- ployé Pierre Michel Gondolo. Hij sprong uit het raam van de vierde verdieping van het politiebu reau in Tunis. Er was maar één verklaring mo gelijk voor zijn wanhoopsdaad: hij was zo bang voor de behandeling, die hij nog zou moeten ondergaan, dat hij liever de dood koos. Parijs protesteerde scherp en schreef zelfs woordelijk in zijn nota, dat Gondo- lo's daad het gevolg zou kunnen zijn van ondergane mishandelingen. Het schijnt, dat dit de laatste drop pel is welke de emmer doet overlo pen. Reeds geruime tijd was het duidelijk, dat de economische, toe stand van Tunesië niet rooskleurig was, zodat voor de meeste Fransen Het gerechtshof van Milaan heeft blijkens een woensdag gepubli ceerde beschikking van 17 november van vorig jaar. gelast, dat de schoe nen en de broek van ^enito Musso lini aan diens weduwe wqrden terug gegeven. Mussolini droeg de schoe nen en de broek, waarom het gaat. op de dag van zijn arrestatie te Giu- lino di Merzagore, veertien jaar ge leden. B OVEN CYPRUS begint de dage- raad van de vrede te gloren. Na jaren van geharrewar, moordaansla gen en incidenten tussen de Griekse Cyprioten, de Turkse Cyprioten en de Engelsen is er nu een kans, dat de geschillen worden bijgelegd. Het con flict leek aanvankelijk onoplosbaar, omdat de Grieken een aansluiting bij Griekenland verlangden, wat zowel de Turken als de Engelsen niet wil den. Onafhankelijkheid kwam ook niet in aanmerking want dan waren de Engelsen hun basis kwijt 0 en met een zekere mate van autonomie waren de Cyprio ten niet tevreden. Het was een ver velende geschiedenis, want zowel Engeland, als Griekenland en Tur kije waren lid van de NAVO en zo dreigde een scheuring in dit bond genootschap te ontstaan. In de ijs kast leggen tot betere tijden kon men ook niet, want de Eoka op Cy prus was daar veel te fel voor Toch is er een toenadering geko men en wel het eerst tussen de Grie ken en de Turken. Hun ministers zijn in Zürich bij elkaar gaan zitten en hebben een compromis uitgedok terd, dat zij nu aan Londen zullen gaan voorleggen. Volgens uitlatingen van de Turkse delegatie in Zürich zou het bereikte akkoord de volgende bepalingen be- 1. Engeland doet afstand van zijn soevereiniteit over Cyprus. 2. Cyprus krijgt een parlement van drie Kamers twee die geko zen worden door elk der beide volks delen afzonderlijk en een senaat voor de gemeenschappelijke zaken. De senaatszetels worden voor 70 pro cent door Grieken en voor de rest door Turken bezet. 3. De president van Cyprus wordt een Griek en de vice-president een Turk. Deze laatste heeft het recht van veto bij besluiten van de rege ring, waarbij de status van het eiland in het geding is. 4. Politie en rechtbanken zijn ge mengd. 5. Er zijn twee militaire bases toegestaan, onder juridisdictie van de NAVO. Eén daarvan mag uitslui tend Brits zijn, de andere Grieks- Turks of Brits-Grieks-Turks. Degenen, die de grootste veer moe ten laten, zijn de Engelsen en het is dus de vraag of men in Londen met het compromis akkoord gaat. Waar schijnlijk hebben de Griekse en Turkse ministers wel enige voeling met Londen gehouden, zodat zij bij het opstellen van hun plan op z'n minst een gegronde hoop mochten koesteren, dat hun bedenksels ook enige kans van slagen zouden heb ben. Bovendien hebben de Engelsen niet veel keus, zodat te verwachten is dat het plan ook in Londen aan vaard zal worden. Waarmee dan een zere plek in Europa genezen zal zijn. De kotter van de Amerikaanse kustwacht „Campbell" heeft woens dag de omgeslagen vlet van de trei- ler „Blue Wave" gevonden die al enige tijd wordt vermist. Er bestaat nu niet veel hoop meer, dat er nog overlevenden zullen wor den gevonden van de uit 16 koppen bestaande bemanning van de „Blue Wave", die ten zuiden van New Foundland gekapseisd is. De kotter „Castle Rock" }s op het ogenblik op weg naar de plek, ten noordoosten van New Founland, waar vandaan men voor het laatst iets gehoord heeft van de IJslandse trei- ler „Juli" die 31 man aan boord heeft. Zondagochtend seinde de kapitein van de „Juli", dat het schip in een gevaarlijke positie verkeerde door zwaar weer en ernstige ijsafzetting. Concessie aan de Russen De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zijn voornemens de Sow- Engeland zal v/el mee moeten Het bericht over de Grieks-Turkse overeenstemming over Cyprus is te Athene met opluchting, maar zonder geestdrift ontvangen. Griekenland moet zich tevreden stellen met een onafhankelijkheid van Cyprus, die belangrijk wordt beperkt door schik kingen, die een eenwording van Grie kenland en Cyprus voor altijd on mogelijk maken. De houding van de Griekse rege ring is, zo menen de meeste waar nemers in Athene, ingegeven door overwegingen van veiligheid en van buitenlandse politiek. Indien de on enigheid met Turkije zou hebben voortgeduurd, zou dit hebben geleid tot een toenemende verzwakking van de westelijke defensie in het ooste lijk deel van de Middellandse Zee in een tijd, waarin de Russische dreiging en de communistische infiltratie in dit gebied meer zorg bieden dan ooit. Het Griekse uiterst rechtse opposi tieblad „Estia" meende, dat het Britse deelgenootschapsplan, dat ten minste voorzag in een voorlopige semi-onafhankelijke status voor de duur van zeven jaar, waarna over aansluiting bij Griekenland zou kun nen worden gepraat. De overeen komst van Zürich betekent volgens het blad een „definitief regime van slavernij". De waarnemende ethnarch van Cyprus, bischop Anthimos van Ki- tium, juichte het akkoord toe en ge loofde dat er „betere en gelukkiger" dagen voor Cyprus aanbreken. De verbannen Cyprische aartsbis schop Makarios wilde woensdag niet meer zeggen dan dat de overeen komst „mogelijk een goed begin voor een betere toekomst kan zijn". Engeland heeft geen keus. De Londense „Times" schrijft, dat de Britse regering na alles wat zij over de noodzaak van samenwerking tussen Griekenland en Turkije heeft geen andere mogelijkheid heeft dan het bereikte met instem ming te begroeten. De liberale „Manchester Guardian" verklaart: „De Grieken hebben hun eis tot vereniging van Cyprus met Griekenland opgegeven in ruil voor onafhankelijkheid van het eilan^. De Turken hebben waarborgen aanvaard in de plaats van de ver langde verdeling van Cyprus. Thans is het de beurt van Engeland om de soevereiniteit over het eiland op te geven, wanneer het er enminste zeker van wil zijn, dat zijn bases niet lan ger door de vijandscha; van de be woners worden omringd". Waarnemers te Londen hebben de indruk, dat de Britse regering tijd nodig heeft om de voorgestelde .ge ling voor Cyprus .e bestuderen, vol gens Britse kringen wenst Engeland er zeker van te zijn dat: 1. de aanwe zigheid van een Britse basis of bases op Cyprus zal worden gewaarborgd; 2. de rechten van de minderheid zul len worden beschermd en 3. Cyprus niet op zexere dag onder communis tische invloed komt. Men is echter van mening, dat En- jet-Unie voor te stellen dat afge vaardigden uit Oost- en West-Duits- land als „adviseurs" deelnemen aan de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, die komend voorjaar zal worden ge houden. Dit is gisteren van diploma tieke zegslieden in Washington ver nomen. Dit voorstel is mogelijk de eerste stap naar een compromis tussen Oost en West inzake de vraag hoe het Duitse vraagstuk kan worden opge lost. Rusland wil dat West-Duitsland en Oost-Duitsland onderhandelen over de Duitse eenwording. Het Westen wenst dat de Grote Vier deze kwes tie bespreken. Het Westen doet dus een concessie doordat het de Duitsers thans op de conferentie wil toelaten, al is het dan ook niet als deelnemers, die aan de conferentietafel zitten, maar als adviseurs van deze deelnemers. Dit nieuwe Westerse plan houdt uiteraard geen erkenning van het Oostduistse regieme in, aldus werd in Washington meegedeeld. De mannen in het Engelse dorp Tides well bij Derby hebben besloten hun baard te laten staan. De club stelt zich ten doel nieuwe belangstelling voor een „mannelijk voorkomen'' wekken. Het nationale laboratorium van Brookhaven in de Amerikaanse staat New York heeft woensdagavond mee gedeeld, dat de kernreactor van het laboratorium ook gebruikt wordt om diamanten helderder te laten stralen. Bruine of gele diamanten, die tot nu toe slechts voor industriële doelein den gebruikt konden worden, kun nen thans ook als juwelen worden verkocht. De carnavalsviering heeft in Bra- geland niet lang zijn goedkeuring zilië aan 27 mensen het leven gekost, aan de voorgestelde regeling zal kun- Talrijke mensen werden gewond, nen onthouden. CYPRUS EN ZIJN BEVOLKING Dreiging paki zich samen boven Herbriggen Woedende tornado sloeg Si. Louis Twee beelden uit de Amerikaanse miljoenenstad St. Louis, welke door een vernietigende wervelstorm is geteisterd. De foto boven laat zien hoe een van de vele slachtoffers uit de ruines van een huis wordt gedragen. De onderste foto geeft een goed beeld van dc enorme schade welke is aan gericht; van een groot huis is de gehele voorgevel weggerukt. Si. Louis een spooksiad Het rampgebied van St. Louis toonde woensdag het beeld van een geteisterde spookstad na de tornado, die in twee minuten tijd voor twaalf miljoen dollar schade aanrichtte. Reddingsploegen zoeken nog naar zeven vermisten. Er zijn 21 doden. Minstens 70 ge wonden zjjn nog in het ziekenhuis. 250 Mensen konden na behandeling het ziekenhuis verlaten. 41 Gebouwen zijn vernield en een kleine 1700 gebouwen zijn bescha digd. Men heeft vier centra voor dak lozen ingericht. Intussen worden 16.000 inwoners van Fremont, in Ohio, bedreigd door een overstroming van de steeds was sende rivier de Sandusky. In deze stad heerst nog een noodtoestand na de overstroming van drie weken ge leden, er zijn nog 500 daklozen. Thans hebben ongeveer duizend mensen hun huis verlaten. Woensdag stond in sommige straten ruim een halve meter water. De vrouwelijke studenten van de universiteit van Wolfville in Nieuw Schotland (V.S.) hebben hun haar zilvergrijs laten verven als protest tegen het toenemend gebruik onder hun mannelijke collega's hun baard te laten groeien. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Dit is een overzichtsfoto van het dorpje Herbriggen in het zuidwesten van Zwitserland, dat geheel is geëvacueerd, omdat het door een enorme massa gesteente aarde en ijs, welke langzaam de helling van de berg Nadelhorn afglijdt, dreigt te worden bedolven. Hoewel tussen de berhelling en het dorp muren ter bescherming tegen sneeuwlawines opgetrokken zijn, zullen deze de steen- en aardemassa niet kunnen keren. Woensdag middag werd in de buurt van het door zijn 150 inwoners verlaten dorp, onderhandeld over de mogelijkheid, de aardverschuiving door middel van een ontploffing onschadelijk te maken, maar ook dit brengt zeer vele risico's met zich Een groot hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de Oeral via West-Euro pa naar de Azoren, handhaaft zich nog steeds. Binnen het hogedrukgebied kamen bovei het vasteland van Euro pa flinke weersverschillen voor. Zo is er in Duitsland maar weinig be wolking, waardoor de temperatuur er overdag een aantal graden boven het vriespunt is. In de nacht komt er edhter matige vorst voor. De opkla ringen kwamen de afgelopen nacht ook in het oosten van Nederland voor, zodat de temperatuur op het vlieg veld Twenthe tot 8 graden onder nul kon dalen. Elders in het land vroor het echter slechts enkele graden, om dat daar de mist en de laaghangende bewolking een temperatuurdaling te genging. De depressie-activiteit is op het ogenblik groot, maar ze speelt zich op flinke afstand van het Europese contingent af. De baan, die door de storingen wordt gevolgd, strekt zich namelijk uit van het zeegebied nabij Groenland via Spitsbergen naar Nova Zerrubla. Het weer in Nederland blijft dan ook onder invloed van het hoge drukgebied. Doordat de oostelijke stroming wat in kracht gaat toene men, kan er iets drogere lucht uit Duitsland worden aangevoerd. In ver band daarmee neemt de kans op op klaringen wat toe, vooral in 'het oos ten van het land. (Meegedeeld door het K.N.ML Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). OOSTELIJKE WIND. Overwegend droog weer met mist of laaghangende bewolking, maar mogelijk ook plaatsel'jk op klaringen. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst. Mor genmiddag lichte vorst tot tem peratuur om 't vriespunt. Zwak ke tot matige oostelijke wind. 13 Febr. zon op 08.01; onder 17.48; maan op 10.05; onder Hoogwaterstanden 13 Febr. v.m. 6.53; n.m. 7.07. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GP "OBLE NI BE.vLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZÜRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS weer temp. geh. bew. —4 C. geh. bew. —6 geh. bew. —6 geh. bew. —2 geh. bew. 2 geh. bew. 2 mist —1 motregen —o onbew. 3 mist 0 mist —1 licht bew. —3 onbew. 4 poolsneeuw 9— onbew. —5 mist —9 motregen —1 zwaarbew. —2 onbew. —2 onbew. —11 onbew. —8 onbew. 3 onbew. 2 lichtbew. 1 regen 7 regen 8 Korreltje Wees nooit te welsprekend, 't Kan zijn, dat je er anderen meer be driegt, maar jeeelf bedrieg je er ze ker mee. Richard Mason.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1