S)e &zi<ióe(Soti/fca/iit Indonesië zal geen geweld gebruiken tegen N. Guinea Grieks-Turkse overeenstem ming over Cyprus Minister Dulles in 't hospitaal Molotov niet aanvaardbaar Parkietenslachting Tornado over St. Louis Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; WOENSDAG 11 FEBRUARI 1969 50ste JAARGANG No. 14634 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p. Telefoontjes f 1.50 Verklaring van Subandrio in Australië De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio die thans een bezoek aan Australië brengt, heeft op een persconferentie te Canberra verklaard, dat Indonesië nooit geweld zal gebruiken om Nederlands Nieuw-Guinea in zijn bezit te krijgen. Elk gebruik van geweld zou tot gevolg hebben dat Engeland en de V. S. zich tegen Indonesië zouden keren en het zou gemakkelijk het begin van een volledige oorlog kunnen zijn, aldus de minister. Subandrio, die vandaag, besprekingen voert met de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, en andere vooraanstaande personen, zei dat de voornaamste reden voor zijn bezoek is te ontdekken, waarom Australië de Indonesische aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea vreest. Misverstanden door verkeerde vertaling BINNENLANDSE VEILIGHEID Hij wenste aan te tonen, dat „onze vastbeslotenheid om geweld te ge bruiken voor binnenlandse veiligheid en ter onderdrukking van het com munisme en andere tegen de staat gerichte activiteit, geen plan betekent om de gebieden van Nieuw-Guinea aan te vallen". Indonesië zou door een oorlog als gevolg van het gebruik van geweld Nederland is van de partij Volgens het persbureau Associated Press heeft de Nederlandse regering informeel aan de regering van de Unie van Socialistische Sowjet Re publiek doen weten, dat de vroegere Russische premier en minister van buitenlandse zaken, Vyacheslaw Mo lotov door haar niet wordt be schouwd als een representatief diplo matiek vertegenwoordiger van de U.S.S.R. te Den Haag. Volgens dit bericht zou de Neder landse regering van mening zijn, dat de beschuldigingen, die tijdens het 21ste partijcongres in Moskou tegen Molotov zijn geuit, op grond van zijn activiteiten in de „anti-partijgroep", hem ougeschikt maken voor het ver vullen van het ambt van ambassa deur in Nederland. De vorige week had de vaste com missie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer er sterk bij de minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns op aangedrongen, het ver eiste „agrément" voor Molotov niet te verlenen. tegen Nederlands Nieuw-Guinea verder dan ooit van het doel (over dracht van Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië) verwijderd zijn. De gehele Indonesische onafhankelijk heid zou dan in gevaar zijn. Subandrio achtte vertaalfouten vaak verantwoordelijk voor een ver keerd begrip van de Indonesische houding tegenover Nederl. Nieuw- Guinea. In verscheidene gevallen was het woord „strijd" als „geweld" vertaald, waardoor de indruk was gewekt, dat de Indonesische regering een aanval op Nederlands Nieuw-Guinea over woog. De minister verklaarde voorts, dat Indonesië concrete plannen voor een snelle ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea heeft, indien de Ne derlanders het gebied aan Indonesië zouden overdragen. Subandrio zei verder, dat de ont wikkeling van Nederlands Nieuw- Guinea onder Indonesië sneller en beter zou geschieden dan onder welk ander land ook. De bevolking zou met dezelfde snelheid vooruitgaan als de rest van Indonesië, dat reeds een gevestigde leider op het gebied van sociale en onderwijshervormin gen in Zuid-oost-Azië is, aldus de minister. In antwoord op vragen zei hij dat westelijk Nieuw-Guinea onder Indo nesië een grotere mate van autono mie zou hebben, overeenkomstig die van Indonesië's buitenprovincies. Indonesië zou zijn aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea nooit op geven en niet instemmen met een vorm van beheerschap over het ge bied door de V. N. Geen onderhandelingen over kard. Mindszenly Van bevoegde Vatikaanse zijde verneemt de Romeinse corespondent van het K.N.P., dat er geen enkele grond aanwezig is voor berichten, dat de H. Stoel geheime besprekin gen met de Hongaarse communisti sche regering zou voeren over de toekomst van kardinaal Mindszenty. Volgens deze berichten zouden onder handelingen worden gevoerd tenein de een vrijgeleide voor kardinaal Mindszenty te verkrijgen. Deze zou dan benoemd worden in een functie aan de Curie te Rome. Volgens de „Daily Mail" heeft de Russische schrijver Boris Paster, nak een gedicht getiteld „Nobelprijs' geschreven, waarin hij uiting zOl, ge ven aan zijn droefheid over het feit, dat hij door de publikatie van zijn boek „Dr Zjiwago" in het westen een soort paria is geworden. Met ingang van volgende maand zullen leerlingen van Hongaarse mid delbare scholen één dag per week in een fabriek moeten werken. Koggeschip zeilt met alle winden mee Onafhankelijke republiek Griekenland en Turkije hebben dins- OVERBODIGE MOTIE 1 de motie-Baart, waarin voor gesteld werd met arbeidsverkorting waar deze mogelijk is, reeds thans een begin te maken, door de Twee de Kamer verworpen met alleen de socialisten en de communisten als voorstemmers. Zoals te verwachten is, zal de P.v.d.A. bij de verkiezingspropagan da daar valse munt uit trachten te slaan door de schijn te wekken, dat de andere partijen tegen arbeidsver korting zijn. Het is goed er daarom aan te her inneren, zoals het Kamerlid Eiber gen deed, dat de socialistische mi nisters nog in het jongste verleden hebben aangedrongen op een voor zichtige behandeling van deze zaak. Arbeidsverkorting is namelijk een sneeuwbal, welke eenmaal aan het rollen gebracht, steeds in omvang toeneemt want iedereen wil graag korter werk voor hetzelfde loon en voor onze volkshuishouding ver strekkende gevolgen kan hebben. Er is dus met het voorbeeld van socialistische ministers voor ogen geen haast bij er in de gegeven po litieke omstandigheden, vlak vóór de verkiezingen, mee te beginnen. De oud-staatssecretaris van Socia le Zaken, mr dr A. A. van Rhijn (P.v.d.A.) verklaarde gisteren op een causerie voor werkgevers dan ook heel rustig, dat bij het beoorde len van de vraag of verkorting van de arbeidstijd gewenst is, rekening zal moeten worden gehouden met het feit, dat nog tal van andere so ciale wensen op vervulling wachten en dat derhalve prioriteiten zullen moeten worden vastgesteld. Dat klinkt wel wat reëler dan de motie-Baart! Aangezien op de mogelijkheden van arbeidsverkorting in sommige sterk-gemechaniseerde bedrijfstak ken reeds lang gestudeerd is en men er algemeen niet geheel afwijzend tegenover stond, is de motie-Baart niet anders dan een motie met een carnavals-baard. ,Hei land heeft hem nodig" President Eisenhower heeft dins dag op zijn persconferentie in Wash ington verklaard, dat het ziekenver lof van minister Dulles geen even tuele onderhandelingen met de Sow- je-Unie zal vertragen. Hij noemde Dulles de briljantste en waardevol ste man op buitenlands gebied, die hij ooit gekend had. De president hoopte, dat alle Amerikanen zouden bidden voor spoedig herstel van de minister. Het land heeft hem nodig, zei hij. Dulles is dinsdagochtend in het Watier Reed-hospitaal opgenomen, waar hij werd begroet door de com mandant van het hospitaal, generaal Heaton. Deze zal hem opereren, ver moedelijk vrijdag of anders volgende week. De generaal zei dinsdag, dat Dulles na de operatie vermoedelijk nog twee weken zal moeten rusten. Over de mogelijkheid van een con ferentie tussen Oost en West zei de president, dat er een conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de Sowjet-Unie en enige weste lijke landen is geopperd. Dit zou eni ge voorbereiding vereisen. Overigens bestaat er nog geen overeenstemming over de suggestie, zo verklaarde hij. Eisenhower geloofde', dat premier Chroesjtsjef meer belangstelling heeft voor een informele conferen tie van regeringsleiders, zonder agen- ziet in een republikeinse staatsvorm voor Cyprus. Er zou een Nationale Vergadering moeten komen met een Griekse voorzitter en een Turkse vice-voor- zitter. De samenstelling van deze dagavond nagenoeg overeenstemming Nationale Vergadering zou zodanig bereikt over de toekomstige status zijn, dat de bevolking van het eiland van Cyprus, zo is in delegratie-krin-I op billijke wijze wordt vertegen gen te Zürich meegedeeld. woordigd. De Griekse en Turkse premiers Vernomen wordt, dat Griekse en zouden vandaag de laatste hand leg- Turkse militairen op het eiland zou- gen aan een overeenkomst, die voor- iden worden gestationeerd. Een aan tal andere punten zou nog moeten worden uitgewerkt. Toen het nieuws van een overeen komst bekend werd gingen in Nico sia en omliggende dorpen Griekse vlaggen "omhoog. In delegatiekringen werd gezegd, dat Groot-Brittannië volgens de voorgestelde regeling zijn bases op Cyprus zal behouden. De ontwerp-grondwet bevat voorts een clausule, die een unie van Cy prus met Griekenland of Turkije on mogelijk maakt. In dezelfde kringen werd meege deeld, dat de ministers Averoff en Zorlu spoedig na het beëindigen van hun besprekingen naar Londen zou den vliegen. da. Daarvoor zou echter heel wat voorbereiding nodig zijn. Op de vraag van een journalist of hij iets zag in een bezoek aan de Sowjet-Unie, waarvan Chroesjtsjef hem uitgenodigd heeft, antwoordde de president op scherpe toon, dat hij een vriendelijker uitnodiging zou moeten ontvangen dan die welke Chroesjtsjef in zijn slotrede op het Moskouse partijcongres had gedaan. Eisenhower toonde zich nog steeds zeer verbolgen over de uitlatingen van Chroesjtsjef over de Ver. Sta ten in die rede. Britse ondernemingen onder Indon. beheer Van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken is vernomen, dat de Britse ambassade in Djakarta heejt geprotesteerd tegen het onder beheer stéllen van drie Britse rub berondernemingen in Noord-Suma- tra. Volgens Reuter is dit het afgelo pen weekeinde gebeurd. Het is de eerste stap in een campagne om ook niet-Nederlandse ondernemingen on der Indonesisch beheer te plaatsen. Vertegenwoordigers van de onder nemingen hebben woensdag ver klaard, dat de Indonesische autoritei ter. van de administrateurs eisten de ondernemingen aan door hen geko zen mensen over te dragen. Op last van de gemeentelijke ge zondheidsdienst van Dortmund heeft een parkietenfokker gisteren 400 par kieten moeten doden om uitbreiding van de papegaaienziekte te voorko men. Met de bouw van de 65 meter hoge poldertoren (watertoren) in Emmel- oord heeft men het hoogste punt bereikt. Op het bouwwerk is een wind wijzer geplaatst die een koggeschip- uitbeeldt. Het koggeschip werd in vroeger tijden op de Zuiderzee veelvuldig gebruikt. De hoogte van de windwijzer bedraagt ongeveer 4 meter, de breedte 2.20 meter. Het gewicht ia 250 kg. Het geheel is met bladgoud overtrokken. De foto toont het beijzelde schip Dit Dammer bestaat nit 10 pagina's Vele uren nadat de Amerikaanse stad St. Louis in de prille ochtend uren van dinsdag door een hevige tornado getroffen werd, waren de reddingswerkzaamheden nog in vol- \*/p£>f*7 le gang. 's Middags waren er 19 lij- i W Cvl ken gevonden en waren er 265 ge- I wonden naar ziekenhuizen gebracht, van wie 55 ernstig. Het Amerikaanse Rode Kruis meldde, dat er 31 doden i waren, maar het totale dodental is nog niet bekend, daar er onder Vier gevallen van deze ziekte zijn puinhopen nog tallozen begraven of de eerste week van febryari bij de bekneld liggen, gezondheidsdienst gemeld. Een van de slachtoffers is inmiddels overle- De ravage in de stad is zeer groot, den. De papegaaienziekte is een be- yeie gebouwen en huizen zijn inge- smettelijke ziekte die van vogels op stort> bomen ontworteld, gas-, elek- mensen kan overbrengen. In Algiers zijn dinsdag twee aanslagen gepleegd, waarbij geen do den zijn gevallen, 's Middags is een handgranaat geworpen in een boek winkel; 's avonds ontplofte een bom in een tram in het centrum van de stad. Bij deze tweede aanslag zijn een zestal mensen gewond. Nu denkt de jeugd alleen nog maar aan snoeptrommeltjes triciteits- en telefoonleidingen ver nield. Hier en daar braken branden uit, die echter spoedig geblust kon- den worden. Bluswater was er in overvloed, want kort vóór de tornado kwam had het hevig geregend. De ergste wervelstorm uit de ge schiedenis van de stad woedde in j 1896. Toen kwamen 306 mensen om het leven. President Eisenhower heeft de streek van St. Louis tot rampgebied verklaard. Het komt hierdoor in 1 aanmerking voor hulp van de fede rale autoriteiten. St. Louis is met zijn twee miljoen inwoners in grootte de achtste stad van de Verenigde Staten. De tornado ongehoord genoemd. Alles wat zijn weg kwam, werd vernield. treiler, de „Juli", hebben vernomen. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZWAKKE WIND Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laag hangende bewolking. Zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. 12 Febr. zon op 08.03; onder -17.47; maan op 09.41; onder 23.17. Hoogwaterstanden 12 Febr. v.m. 6.21; n.m. 6.32. Het weer in Europa De weerrapporten hedenmorgen 7 uur luiden: Dinsdag is in Den Bosch het jaarlijkse kindercarnaval gehouden. Foto: een zeer jeugdige prins Carnaval rijdt aan het slot van de kleurige kinderoptocht. Zelfde weertype KNMI deelt mede: Een hogedrukgebied, dat gisteren bo ven de Golf van Biscaje lag, ver plaatste zich sindsdien in noordoos telijke richting en verenigde zich mei het hogedrukgebied boven het vaste land van Europa. Om het hogedruk gebied heen circuleren een aantal storingen. Uitgezonderd een depres sie nabij Spitsbergen ziin deze echter niet bijzonder aktief. Nabij de Azo- ren is een hogedrukgebied aangeko men, terwijl ten zuiden van New Foundland een nieuwe depressie de oceaan is opgetrokken. De komende 24 uur zullen de luchtdrukverschil- len in Nederland klein blijven, zodat er in het huidige weertype nog maar HELSINKI mist 9 C. STOCKHOLM geh. bew. 7 OSLO geh. bew. —11 KOPENHAGEN sneeuw 1 ABERDEEN onbew. 1 i. LONDEN motregen 3 AMSTERDAM motsneeuw 4 BRUSSEL ij zei 2 LUXEMBURG mist 2 PARIJS mist 1 BORDEAUX mist 1 GRENOBLE onbew. 2 NICE onbew. 5 BERLIJN geh. bew. 6 FRANKFORT half bew. 0 MüNCHEN geh. bew. 7 ZÜRICH mist 1 GENèVE onbew. 1 LOCARNO half bew. 3 WENEN geh. bew. 1 u INNSBRUCK onbew. 6 ROME licht bew. 3 AJACCIO onbew. 2 ALGIERS zw. bew. 8 MADRID half bew. 2 MALLORCA licht bew. 5 Korreltje Een slechte gewoonte wendt u gc makkelijker vandaag af dan morge? weinig verandering is té* verwachten, want haar kracht groeit met de dag

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1