S)e CctelóeSoti/Ya/iit DULLES LEGT ZIJN FUNCTIE TIJDELIJK NEER Amerikaanse wapenleverantie aan Indonesië Wegens een hernia-operatie Franse premier in Algerië Een werkbezoek Poolse pater veroordeeld Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 10 FEBRUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14633 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., ƒ7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.- DULLES gaai liggen nadenken Advert.: 17 ct p man. Telefoontjes f 1.50 Onder-min. Herten plaatsvervanger John Foster Dulles heft maandagavond om gezondheidsredenen „voor een kort periode" zijn functie van minister van Buitenlandse Zaken van Amerika neergelegd. Dit heeft het Witte Huis bekendgemaakt. Dulles, die deze maand 71 jaar wordt, gaat naar het militaire Walter Reed- hospitaal voor een hernia-operatie. Dit schreef Dulles aan Eisenhower in een brief, waarin hij hem ook enkele weken tijd vroeg om te herstellen van de ontsteking aan de dikke darm, waaraan hij in decemiber jl. leed. PLAATSVERVANGER Eisenhower stemde erin toe, dat Dulles werkzaamheden enkele weken aan onderminister Christiaan Hertcr zullen worden overgedragen. Als diens plaatsvervanger zal de onder minister voor economische zaken Douglas Dillon fungeren. Dulles schreef 1 'senhower, dat hij steeds te raadplegen zal zijn en dat hij verwacht na enkele weken zijn taak weer volledig te kunnen hervat ten. Dulles liet Eisenhower zijn brief ter hand stellen, toen hij maandag middag op het Witte Huis verslag over zijn Europese besprekingen kwam uitbrengen. Verslaggevers, die hem maandag ochtend bij zijn terugkeer op het vliegveld zagen, meldden toen dat Dulles er opvallend opgewekt en ge zond uitzag. De aankondiging van zijn tijdelijke terugtrekking kwam dan ook als een donderslag bij hel dere hemel voor de vele journalisten, die wachtten op inlichtingen over Dulles' reis. De perschef van het Witte Huis achtte het vanzelfsprekend", dat Dul les de V. S. op 'n mogelijke minister conferentie van de grote vier zal ver tegenwoordigen. Concentratie op ziekbed. Dulles zegt in zijn brief aan Eisen hower nog, dat hij tij den's zijn licha melijk herstel tijd zal hebben om zich vrij van andere verantwoordelijk heden te concentreren op de „inge wikkelde en ernstige problemen, die door de Sow jet-bedreigingen ten op zichte van Berlijn worden geschapen" en op het westelijke antwoord op deze bedreigingen. Medewerkers van Dulles zeiden, dat de minister zich niet in acht had genomen en door de Berlijnse crisis en andere gebeurtenissen de rust en medische aandacht die hij nodig had, heeft verwaarloosd. Zij verklaarden, dat Dulles de vorige maand reeds last kreeg van zijn hernia maar medi sche maatregelen uitstelde om in de gelegenheid te zijn met de Russische vice-premier Mikojan te spreken en naar Europa te gaan. Sommige diplomaten te Washing ton zeiden, niet verbaasd tè zijn over het besluit van Dulles, gezien de drukke werkzaamheden van de mi nister in de afgelopen maanden on danks zijn leeftijd. Dulles wil klaarblijkelijk thans alle aandacht aan zijn gezondheid beste den om fit te zijn voor de moeilijke onderhandelingen over Duitsland, die in de komende tijd te wachten zijn. Michel Debré, de Franse eerste-mi- nister, heeft maandag, de eerste dag van zijn bezoek aan Algerië, in een radio- en televisierede verklaard, dat j er geen „sleutelwoorden of magische formules" voor oplossing van het Al gerijnse vraagstuk bestaan. Algerië is een land van Franse souvereiniteit, zei hij, en men behoeft niet te twij felen aan het vaste voornemen van Frankrijk om van de Franse wereld, waartoe Algerië behoort, een eenheidgerië-Sahara definitief bij het moe- te maken, j derland moet worden ingelijfd. De opstand moet onvoorwaardelijk wor- Debré's bezoek aan Algerië is een i den onderdrukt en de misdadigers werkbezoek, met de nadruk op be-rrtor^n New York verklaard, dat de uitlatin gen van Debré slechts bevestigen, dat er voor het ogenblik geen mogelijk heid voor vrede in Algerië bestaat. De Franse premier vernietigt alles wat in de verklaringen van generaal De Gaulle belangwekkend en positief had kunnen zijn, aldus Jazid. Te vreedzame revolutie! De stichters van het „Comité voor openbaar welzijn" in Algiers hebben maandag in een communiqué aan de pers verklaard, dat de „provincie Al- Na het feest zal de sigaar branden! sprekingen met militaire en rege- ringsleiders over de toekomstplannen voor Algerië. Maandag hebben de premier en de minister voor het le ger, Guillaumat, die hem vergezelt, o.a. besprekingen gevoerd met gene raal Maurice Challe, de bevelhebber van de Franse troepen in Algerië. Naar verluidt is gesproken over de militaire behoeften en plannen om de Franse troepen mobieler te maken. De premier is niet door alle Fran sen in Algerië met gejuich begroet. Tijdens een plechtigheid bij het oor logsmonument in Algiers is hij maan dagmiddag door een groep jongeman nen in de menigte uitgefloten. Er werden leuzen geschreeuwd als „Al gerië is Frans". Geen vrede Mohammed Jazid, de minister van voorlichting in de Algerijnse opstan delingenregering, heeft maandag in Hoeveel is Berlijn waard? MINISTER DULLES heeft medege deeld, dat hij zich om gezond heidsredenen enige tijd terugtrekt uit zijn functie van minister van buiten landse zaken. Hij zou zich laten ope reren wegens een hernia en intussen had hij tijd om eens diep na te den ken over de problemen van Berlijn en alles wat daaraan vastzit. Hij vat het blijkbaar nogal laconiek op. Als hij de tijd en de kracht 0 vindt om Je kwtótie-Berlyn President De GauIle overweest zijn nog eens diepgaand te over wegen, zou hij er goed aan doen om 1 officiële residentie van het Elysee over te brengen naar het 14e eeuwse kasteel van Vincennes, ten oosten van De Gaulle naar Vincennes? zijn uitspraak neergelegd in een reeds eerder gedane uiteenzetting aan een commissie van het Huis van Af gevaardigden, doch eerst zondag ge publiceerd dat Amerika eerder het risico van een derde wereldoorlog neemt dan toe te geven in de Berlijn se kwestie, nog eens van alle kanten te bekijken. Dat is geen verklaring om zó maar eens langs je neus weg af te leggen; het risico van een der de wereldoorlog is geen peuleschil letje. Nu moet men zulke verklaringen zien in het licht van de situatie van het ogenblik. De Russen zijn meesters in de kunst van dreigen; zij weten heel handig een sfeer te scheppen, waarin de tegenstander onder de in druk komt van de formidabele ge varen, welke hun boven het hoofd hangen en waaraan hij slechts op één manier kan ontsnappen, nl. door juist datgene te doen wat de heren in Moskou willen. Daartegenover stelt Dulles zijn dreigement, nl. dat de Russen goed moeten weten wat ze riskeren, want dat men in Amerika vast besloten is om geen rechten prijs te geven. Dulles heeft er bij zijn jongste be zoek aan Europa aan herinnerd, dat het de tactiek van de Russen is om tot het laatste toe druk uit te oefenen en dat zij pas toegeven als puntje bij paaltje komt. Van zijn kant past Dul les dezelfde tactiek toe: hij brengt zijn grofste geschut in stelling en wel juist op het tijdstip, waarop een voorlopige eensgezindheid tussen de Gróte Vier van het Westen verzekerd schijnt. Intussen laat men wel doorscheme ren, dat bij alle vastberadenheid op het gebied van de essentiële rechten toch op concessies gerekend kan wor den wat de bijkomstigheden betreft. Mits de Russen op hun beurt ook blijk geven van tegemoetkoming. Hoe men zich dat allemaal voor stelt, is niet bekend geworden. De besprekingen van Dulles tijdens zijn bezoek aan Londen, Parijs en Bonn zijn absoluut geheim gehouden en er is zelfs in Parijs niets uitgelekt, zodat we pas later zullen horen, waar en wanneer Berlijn ophoudt een wereldoorlog waard te zijn. Boe dapest was het indertijd niet. Parijs, waar vroeger de Franse konin gen zeteldén. Naar verluidt vindt De Gaulle het Elysee ongeschikt als officiële ver blijfplaats. Het kasteel van Vincen nes zou echter in elk geval moeten worden opgeknapt en dat' zou wel een jaar of twee vergen. moeten worden gestraft" Zij roepen de Algerijnen op tot eenheid „rond om waardige en oprechte mannen" en bezweren de Algerijnen niet op nieuw de fout te maken die ons onze te vreedzame revolutie deed verlie zen". De Poolse pater Marian Pirozynski is maandag in Warchau veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en be taling van een geldboete. Pater Pirozynski was redacteur van het tijdschrift „Homo Dei". Dit heeft een oplage van 10.000 exemplaren en wordt hoofdzakelijk gelezen door R. K. priesters. Pater Pirozynski werd beschuldigd van illegale publikatie van godsdien stige geschriften, van het kopen van papier op de zwarte markt, het om kopen van staatsfunctionarissen en geldspeculatie. Hij verklaarde voor de rechtbank, dat hij alleen maai schuldig was aan het publiceren van godsdienstige ge schriften, waarvoor hij geen toestem ming van de censuur had. In dicht kreupelhout bij Sydney heeft een verdwaalde 50-jarige man vier dagen lang geleefd van sprink hanen, mieren, larven en bessen. Toen hij tenslotte de bewoonde we reld terugvond, verklaarde hij, dat Tijdens de carnavalsoptocht, welke maandagmiddag ook ln Breda is gehouden, keek deze enorme sigaren rokende feesteling over de Bredase carnavalsvierders uit. Het geheel doet een beetje denken aan Gulliver, die in de stad van de lillip utters een feestje viert. »Voor binnenlandse doeleinden« Ondanks protesten van Nederlandsedoeleinden, zoals de opbouw van de zijde heeft Amerika bekend gemaakt1 weermacht en het bedwingen van op dat het opnieuw een wapenleverantie aan Indonesië zal doen en wel een hoeveelheid lichte wapenen ter waar de van ongeveer 10 miljoen dollar. Onder de wapenleveranties zouden ook patrouillevaartuigen zijn begre pen. Voorts bestaat de levering uit geweren, pistolen, vrachtwagens, jeeps radio- en telefonleuitrusting. De leveranties zijn bedoeld om „In donesië in staat te stellen voor zijn binnenlandse veiligheid en wettige zelfverdediging te blijven zorgen. De Indonesische minister Djoeanda verklaarde, dat Indonesië de uitrus ting zal gebruiken voor binnenlandse Noodtoestand in Koeweit In het Sjeikdom Koeweit aan de Perzische Golf is maandag de nood toestand afgekondigd. Sjeik Abdoelah Salem es Sabbah heeft zijn broer Abdallah Moebarak, die '«ls sterke man van Koeweit geldt, de macht in handen gegeven. Dit zou volgens berichten uit de Perzische plaats Abadan zijn geschied met het oog op recente incidenten tussen aanhangers van Nasser en jonge Iraakse emigranten, aanhangers van generaal Kassein van Irak. Sjeik Moebarak zou reeds vele leden van beide groeperingen hebben laten aan houden en voorts twee bladen een dit diëet hem genoeg kracht had ge-1 verschijningsverbod hebben opgelegd, geven om negen bergen te beklim- omdat zij sedert het proces tegen men en enkele stroomversnellingen kolonel Aref een hetze tegen Irak te overwinnen. I voerden. De straf zal hun misdaden nooit uitwissen! De vroegere concentratiekamp-bewakers Wilhelm Sch ubert en Gustav Sorge zijn tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Sorge werd schuldig bevonden aan 67 moorden en Schubert aan 46. Foto: Wilhelm Schubert (links) en Gustav Sorge tijdens de rechtszitting. standen in Indonesië. Op een vraag of de Amerikanen speciale wairborgen hadden geëist in die zin, dat deze wapenen niet door Indonesië zullen worden gebruikt voor een aanval op Ned. Nieuw Gui nea antwoordde Djoeanda, dat tijdens de onderhandelingen dit punt niet is aangeroerd. Op de vraag of hij een Nederlands protest tegen deze leve ring verwachtte antwoordde Djoean da: „Dat staat de Nederlanders vrij. ze hebben het al zo dikwijls gedaan". Werkloosheid in de V.S Volgens regeringsdeskundigen blijft de werkloosheid één van de ern stigste vraagstukken voor de Ameri kaanse economie. Zij verklaren kort voor de publicatie van hun economi sche rapport over januari, dat het werklozencijfer ongetwijfeld de 5 mil joen zal bereiken. Zoals bekend werd in april 1956 toen de recessie haar hoogtepunt had bereikt, een recordaantal van 5.12 mil- J joen werklozen geregistreerd. De eco-1 i nomisten merken echter op, dat dei WOITClC huidige werkloosheid aanhoudt on-1 danks zich verbeterende economi- V)/>f* sche omstandigheden. De voornaam-1 mal ste oorzaken voor deze situatie zou-1 den zijn: seizoenswerkloosheid in hel weer Prinses Beatrix in St. Anton Prinses Beatrix, die op het ogenblik met vakantie in Sankt Anton am Arlberg vertoeft, heeft van het prach tige weer in Sankt Anton en omge ving tijdens het afgelopen weekeinde gebruik gemaakt om verschillende tocnten te maken op de hellingen van de Arlberg. Ook koning Boudewijn der Belgen, die eveneens in Sankt Anton ver toeft, heeft verschillende skitochten gemaakt. De prinses heeft koning Boudewijn tot dusver echter nog slechts eenmaal ontmoet. Een woordvoerder van het paleia te Brussel heeft maandag buiten landse persberichten, waarin gezin speeld werd op een mogelijke ver loving van prinses Beatrix met koning Boudewijn, „volkomen ongegrond en onjuist" genoemd. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's HOE bouwbedrijf en in de landbouw en voorzichtigheid van de leiders van on dernemingen in deze periode van her stel van de Amerikaanse economie die liever tot overuren overgaan dan personeel aan te nemen, waardoor zij de sociale lasten ontgaan voor elk nieuw personeelslid. Een steeds be langrijker deel van deze werkloosheid is chronisch als gevolg van het toene mende aantal arbeiders, dat zich in het kader van het programma voor de automatisering van de Amerikaan se industrie vervangen ziet worden door machines. De economisten w'jzen erop, dat de lanen evenals de prijzen nooit zo hoog geweest zijn, maar daarnaast één op de 17 arbeiders geen werk kan vin den. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). LICHTE VORST. Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laaghangende bewolking. Zwakke noordoostelijke wind. Overweg gend licht vorst. Aanhoudende vorst 11 Febr. zon op 08.05; onder 17.45; maan op 0'9.18; onder 22.13. Hoogwaterstanden 11 Febr. v.m. 5.46: n.m. 5.59. Het weer in Europa HELSINKI mist 5 C. STOCKHOLM mist 6 OSLO geheel bewolkt 12 De Bilt dinsdag 10 uur. Het bo- KOPENHAGEN geheel bew. 2 ven Oost-Europa gelegen gebied van ABERDEEN hoge druk is sinds gisteren nog in be- LONDEN tekenis toegenomen. In bijna geheel AMSTERDAM Polen en de Balkan is de barometer BRUSSEL nu tot boven 1040 mb gestegen. Ook LUXEMBURG in het zuiden van Noorwegen wordt PARIJS een centrum .van 1041 mb aangetrof- BORDEAUX fen. Van de Azoren bewoog zich een GRENOBLE ander hogedrukgebied naar het noord- NICE oosten. Als gevolg hiervan verplaat- FRANKFORT ste zich een oceaanfront, dat gister- MüNCHEN ochtend op ongeveer 300 km ten wes- ZüRICH ten van Ierland was aangekomen, GENèVE verder naar het oosten. Het bereikte LOCARNO vanochtend Midden-Engeland. Aan WFNEN geheel bewolkt 5 de Engelse zuidkust veroorzaakte het INNSBRUCK licht bew 6 4 tot 7 mm regen. Een klein lage- ROME onbewolkt 4 drukgebied, dat aan het front ont- AJACCIO onbewolkt 3 stond beweegt in de richting van MADRID onbewolkt 1 Frankrijk en vult op. Ten noorden er MALLORCA licht bew 7 van komt van Engeland naar Noor- i wegen een rug van hogedruk tot stand. Dit heeft tot gevolg, dat de I\ O T f 6 I t 1 6 wind in ons land geleidelijk noord-1 oostelijk wordt en daarom zal het Wat het leven u geeft, hangt af van vriezende weer aanhouden. wat u het leven geeft. onbewolkt regen 3 mist 4 mist 1 geheel bew. 3 mist 3 regen 6 onbewolkt 2 onbewolkt 5 geheel bew. 0 ijzel 4 regen 0 onbewolkt 3 niet ontv.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1