3>e CcidóeSoii^cmt HET WESTEN ZAL IN MAART ZIJN HOUDING BEPALEN „Band-opname vervalst", zegt Moskou Liever een wereldoorlog riskeren dan toegeven De Paus en zijn oude vrienden Russen in Bagdad Saragat verliest een vleugel Strop voor Aref MAANDAG 9 FEBRUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14632 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACBT 32 Advertent.20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., ƒ7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.- Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Prins Thy II hield zijn troonrede Dulles bezoek aan Europa geëindigd Minister Dulles heeft zondag zijn bezoek aan Europa, waarhij hij achter eenvolgens te Londen, Parijs en Bonn besprekingen voerde, beëindigd. De minister heeft met de autoriteiten in de drie genoemde steden overeen stemming bereikt over het beleggen van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de V. S., Engeland, Frankrijk en West-Duitsland ter bepaling van een standpunt ten opzichte van een eventueel later te houden conferentie van Oost en West. Algemeen wordt aangenomen dat de voorbereidende conferentie midden-maart te Parijs zal worden gehouden. De Westduitse regeringswoordvoerder von Eckardt, verklaarde dat men nog geen vastomlijnd oordeel had over tijd, plaats en kader van een confe rentie tussen Oost en West. Het overleg te Bonn was gevoerd onder het motto, dat men de Sowjet-Unie geen concessies moet doen, zonder dat de Russen op hun beurt ook concessies doen. Minister Dulles verklaarde vóór zijn vertrek, dat zijn besprekingen een versterking betekenden van het westelijke standpunt, dat men op zijn rechten, in het bijzonder ten aanzien van Berlijn, moet blijven «taan. Dit sloot echter niet de mogelijkheid van een verzoenende houding uit. Nu Dulles zijn rondreis van vijf dagen door Europa heeft beëindigd, zal de gang van zaken op he.. gebied van de verhouding tassen Oost en West waarschijnlijk als volgt zijn: 1 Verzending van westelijke ant woorden op de nota van tien januari waarin de Russen voorstel den een vredesconferentie over Duits land te beleggen en daarbij een ont- werp-vredesverdrag insloten. Waar nemers zijn van oordeel, dat deze antwoorden, die waarschijnlijk over een week zullen worden verzonden, geen tegenvoorstellen zullen bevat ten, maar wellicht de bereidheid zul len inhouden'om met de Sowjet-Unie te praten. 2 Een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de V. S., Engeland, Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek waarschijn lijk midden-maart te Parijs om te bepalen of het Westen in afwachting van een conferentie van Oost en West over Duitsland en da veiligheid in Europa tegenvoorstellen zal doen of alleen op het houden van een der gelijke conferentie met een korte agenda zal aandringen. 3 De bijeenkomst van de Navo- ministerraad te Washington ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der organisatie. 4 Een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de V. S., de 3owjet-Unie, Engeland en Frankrijk, waarschijnlijk in mei, vóór de door de Russen genoemde datum van 27 mei, waarop de Suwjet-Unie haar bevoegdheden van bezettende mogendheid in Berlijn aan de Oost duitsers zou overdragen. AMERIKA VASTBESLOTEN De Verenigde Staten en hun bond genoten zijn vastbesloten desnoods liever het risico van een oorlog te nemen dan ^ich door de Sowjet-Unie uit West Berlijn te laten verdrijven, heeft minister Dulles op 28 januari voor de commissie van Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard. De tekst van zijn verklaring is thans gedeeltelijk gepubliceerd. Dulles noemde de militaire positie van het Westen in Berlijn „nog gevaarlijker dan op Quemoy -n Matsoe"'. Het los laten van West-Berlijn zou naar zijn mening waarschijnlijk het verval van de Navo betekenen en de West- Europese veiligheid ii gevaar bren gen. Dulles sprak als zijn mening uit, dat de Russen tot het laatste ogenblik druk zullen olijven uitoefenen. Zij De dood kijkt niet naar huidskleur UITVERKOOP De wettelijke termijn van de uit verkopen is geëindigd, maar de P.v.d.A. gaat ijverig door met poli tieke uitverkoopleuzen. Loonsver hoging, arbeidsverkortinig, waarde vast ambtenarenpensioen dit zijn enige van de lokprijzen, welke zij vrijgevig uitstrooit. Het is met deze politieke uitver koop eender gesteld als met de win kel-uitverkoop. Het lijken reuze- koopjes, maar men moet er voor be talen en men moet ze kunnen betalen. Nauwelijks kan onze nationale eco nomie, na een crisis van overbeste- ding en overspanning, een veer van de mond wegblazen, of de P.v.d.A. komt met verkiezingseisen aandra gen, die het land opnieuw in een crisis zouden kunnen storten. Voor de gehele bevolking maar in het bijzonder voor de arbeidende -bevolking zijn drie zaken van overwegend economisch belang: werkgelegenheid door uitbreiding van de bedrijven, verkoop van onzej producten op de wereldmarkt en waardevast geld (niet alleen voor ambtenaren maar voor iedereen). Deze drie eisen zijn onverbre kelijk aan elkaar gekoppeld en het abc van onze volkswelvaart. Het is onverantwoordelijk, vóór dat de Soc. Econ. Raad zijn des kundig advies over de huidige eco nomische toestand van ons land heeft uitgebracht, met eisen te komen, welke aanlokkelijk zijn voor kort- zichtigen, maar straks wellicht niet te verwezenlijken. Daarom hebben, wij geen enkele waardering voor de motie-Baart in de Tweede Kamer, waarin erop aan gedrongen wordt reeds nu te begin nen met een geleidelijke invoering van verkorte arbeidstijd. Van een overgangskabinet dat bovendien wacht op het S.E.R.-rap port, kan men in redelijkheid niet verwachten dat het de arbeidsver- korting, op haar programma zet. Deze motie is een verkiezingsstunt, waar het stuntelige dik bovenop ligt. Dit is 'n archief-f"to van dr. Daniël Malan, die van 1948 tot 1954 premier van Zuid-Afrika is geweest. Dr. Ma lan is op 84-jarige leeftijd overleden na door een hersenbloeding te zijn getroffen. zullen volhouden in de hoop, dat er meningsverschil of weifebnoedigheid ontstaat. Dat is hun gewone tactiek. Het zou helemaal niet in overeen stemming met hun tactiek zijn van te voren concessies te doen. Zij zullen de zenuwoorlog voortzetten om te pro beren of de zenuwen van de weste lijken er tegen bestand zijn. Er zijn tekenen, die erop wijzen, dat de Russen, nu hun economische kracht toeneemt, 'n meer starre poli tiek aannemen, aldus Dulles. Russisch-Chinees akkoord De Sowjet-premier Chroesjtsjef en zijn Chinese collega Tsjou en Lai heb ben zaterdag in Moskou een akkoord voor economische samenwerking ge tekend. Het akkoord voorziet in een Rus sische lening van vijf miljard roebel aan China. De nieuwe overeenkomst, een aan- Paus Johannes heeft zaterdag een 40-tal gondeliers uit Venetië in audiëntie ontvangen. De audiëntie had een bijzonder hartelijk verloop. De gondeliers boden de Paus een kunstzinnig glaswerk aan, dat op het eiland Murano gemaakt is. Zaterdagmiddag heeft de Paus ge heel privé een bezoek gebracht aan het Groot-Seminarie van Rome. Hij maakte een rondgang door de zalen van het seminarie en sprak er met de talrijke seminaristen en oud-leerlm- gen. In het onderhoud, dat hij met ver schillenden van hen had, stelde de Paus er genoegen in, herinneringen uit zijn studententijd op te halen Vervolgens ging de Paus naar hot aangrenzende huis van de kanunnik ken van St. Jan van Lateranen en bezocht daar de oude mgr Botte, die al vele jaren ziek ligt. Aan zijn bed heeft hij lange tijd doorgebracht en vele herinneringen opgehaald aan de tijd dat hij met mgr Botte aan de Congregatie van de Propaganda Fide samenwerkte. vulling op de reeds bestaande akkoor den voor technische hulp, biedt voorts hulp bij de bouw van 78 grote onder nemingen en krachtstations. Sowjet- organisaties zullen bouwtekeningen, uitrusting en speciale materialen voor deze fabrieken en stations leveren en specialisten zenden die toezicht op de bouw zullen houden. Nieuwe nuntius in Nederland Zijne Heiligheid Paus Joannes XXIII heeft benoemd tot Apostolisch Internuntius bij het Koninklijk Hof der Nederlanden, Z. H. Exc. mgr. Guiseppe Beltrami, titulair aartsbisschop van Damascus en thans nuntius te Libanon. De nieuwe nuntius werd op 17 januari 1889 te Fossano (It.) geboren. Op 5 maart 1916 ontving hij de priesterwijding. Op 20 februari werd hij benoemd tot titulair aartsbisschop van Damascus en op 7 april daarop volgend werd hij tot bisschop geconsacreerd. Mgr. Beltrami was voorheen archivaris op het pauselijk staatssecretariaat. Daarna kwam hij in diplomatieke dienst; eerst in Guatemala, later in San Salvador en daarna enkele jaren in Columbia. Uit Columbia keerde hij om gezondheidsredenen terug naar Rome en op 4 oktober 1950 werd hij be noemd tot apostolisch nuntius in Libanon. Het semi-officiële Perzische blad „Etela At" weet te melden, dat de Russisch-Perzische besprekingen ge heel zijn vastgelopen. Zoals bekend bevindt zich een spe ciale Sow jet-missie onder leiding van onderminister van buitenlandse zaken Semjonof te Teheran. De Russen zouden willen trachten Perzië te laten breken met het verdrag van Bagdad, in ruil voor meer technische bijstand en een niet-aanvalsverdrag van vijftig jaar. Inmiddels is zaterdag een Ameri kaanse missie te Teheran aangeko men, waarvan o.a. admiraal Radford deel uitmaakt. Verwacht wordt, dat de Perzische regering om verhoging van de Amerikaanse militaire en eco nomische hulp zal vragen. PRINSES BEATRIX IN SANKT ANTON. Prinses Beatrix is zaterdag in Sankt Anton am Arlberg aangekomen voor een kort vakantieverblijf. Zij was in gezelschap van enkele vx'iendinnen en zal tot 17 februari in St. Anton blij ven. Ook prinses Irene zal hier haar vakantie doorbrengen. Zij wordt op 10 februari in Sankt Anton verwacht. De linkervleugel van de Italiaanse sociaal-democratische partij onder lei ding van de oud-secretaris-generaal Matteo Matteotti heeft zich van Sara gat afgescheiden. Hij zal zich vermoedelijk aansluiten bij de socialisten van Pietro Nenni. Zoals bekend scheidde Saragat zich in 1947 van Nenni af wegens de be trekkingen die de socialisten toen met de communisten onderhielden. Het is vrij zeker dat 5 van de 22 sociaal democratische afgevaardigden in het parlement en een groot deel van de leden eveneens zullen uittreden. De splitsing bemoeilijkt de kabi netsformatie van de christen-demo craat Antonio Segni ten zeerste. Het Iraakse opperste militaire hof heeft kolonel Abdoel Salam Aref, eens de tweede man in het Iraakse revo lutionaire regime, tot de strop ver oordeeld. Het hof heeft het vonnis verwezen naar de Iraakse premier Kassem met een aanbeveling van gratie. Aref zou hebben getracht Kassem te vermoorden. Ook Maastricht heeft zondag gecapituleerd voor prins Carnaval, in dit geval prins Thy n, die hier gefotografeerd is tijdens het uitspreken van zijn troonrede ten overstaan van het gemeentebestuur en enige honderden genodigden. Zo zien niet alleen Amerikanen Holland graag „Lompe klucht" Radio Moskou heeft zaterdagavond I de Amerikaanse regering ervan be- 1 schuldigd, dat zijn de bandopnamen van het gesprek tussen de Russische piloten, die het Amerikaanse trans porttoestel boven Russisch Armenië zouden hebben neergeschoten, ver valst heeft. Deze „lompe klucht" is opgevoerd, nadat Dulles vergeefs getracht had premier Macmillan van Engeland er van te weerhouden naar Rusland te gaan, aldus radio-Moskou. Maar het bedrog is zó duidelijk, dat een kind er doorheen kan zien. De tekst klinkt alsof hij in Hollywood is geschreven door iemand die niets van de Russische taal en de tactiek van Russische piloten afweet. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft zaterdag avond een verklaring uitgegeven, waarin 't schokkend wordt genoemd, dat radio-Moskou de echtheid van de opname bestrijdt, temeer daar uit vorige dementi's van do Russische regering is gebleken, aldus de Ameri kaanse verklaring, dat zij niet over goede inlichtingen over het geval be schikt. Een maand of drie geleden hadden de Russische ambassadeur en zijn luchtvaartattaché „nerveus ge weigerd" naar de opname te komen luisteren. Amerika hoopt dat het be richt van radio-Moskou niet het standpunt van de Russische regering weergeeft en dat deze regering alsnog inlichtingen over de elf vermiste Amerikaanse vliegers zal verstrek ken. Radar- en luisterposten. De „New York Times" meldt, dat Amerika in verscheidene landen juist buiten het gebied van de Sowjet-Unie radar- en luisterposten heeft inge richt, waarvan de techniek zó is ge perfectioneerd, dat men zelfs het radioverkeer tussen tanks en vlieg tuigen kan opnemen. Er wordt dag en nacht intensief geluisterd op alle mo gelijke golflengten, aldus het blad. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDENDE VORST Op de meeste plaatsen mist of laaghangende bewolking en over wegend droog. Zwakke oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Een winterzondag vol ijspret voor de Volendamse jeugd. Aanhoudende vorsi De Bilt, maandag 10 uur. Op de westelijke oceaanhelft is dit week einde een zeer diepe depressie ont staan. waarvan de kern vanochtend ongeveer halverwege New Found- land en de zuidpunt van Groenland lag. In 48 uur tijd is deze depressie uitgediept van 1015 tot 930 mb. Vóór de depressie uit ontstond in de boven lucht een krachtige rug van hoge druk. Samenhangend hiermede vulde de storing, die zaterdag ten westen van Ierland lag, geheel op en begon ae barometer zowel in onze omgeving als boven de Britse eilanden weer te stijgen. Het hogedrukgebied, dat zy'n centrum boven Oost-Europa heeft, nam daardoor in betekenis toe en blijft het weer in Nederland beheer sen. De vorst houdt daarom aan. Het is mogelijk, dat de wind weer iets meer naar het oosten draait, waarna uit Duitsland drogere lucht kan wor den aangevoerd. Voornamelijk in de oostelijke provincies is er daarom kans op enkele opklaringen. 10 Febr. zon op 08.07; onder 17.43; maan op 08.54; onder 21.07. Hoogwaterstanden 10 Febr. v.m. 5.13; n.m. 5.23. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI sneeuw - 3 C. STOCKHOLM geheel bew. - 4 OSLO geheel bewolkt 9 KOPENHAGEN geheel bew. 3 ABERDEEN mist 1 LONDEN geheel bewolkt 2 AMSTERDAM mist 4 BRUSSEL mist 5 LUXEMBURG onbewolkt 1 PARIJS geheel bewolkt 1 BORDEAUX mist 2 GRENOBLE onbewolkt 2 NICE onbewolkt 6 onbewolkt 8 onbewolkt 4 onbewolkt 11 mist 4 onbewolkt 3 onbewolkt 3 geheel bew. 4 BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK licht bewolkt 5 ROME AJACCIO ALGIERS MADRID half bewolkt licht bew. regen 10 niet ontv. 4 3 MALLORCA licht bewolkt 11 Korreltje Wie begint met moeite, eindigt met gemak.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1