Wassenaarse olieslag geen carnavalsmop Oeteldonk luidde de drie dolle dagen in JONGEN VROOR VAST AAN TREINSTANG Redder verdronk Veerpont en sleper botsten in de mist MAANDAG a FEBRUARI 19» DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De Nederlandse Aardolie Maat schappij, die in de kuststreek bij Wassenaar boringen gedaan heeft met gunstig resultaat, wil proefboringen gaan doen langs Zuid-Holland onder de Noordzee, door middel van een kunsteiland, dat op de Gusto-werf in Schiedam wordt gebouwd. In verband hiermede brengen wij een foto, die laat zien hoe de Engelsen zich voor stellen dat te doen onder de Zuid- Chinese zee langs de kust van Engels Borneo. Op de foto zien wij een 3000 ton zwaar stalen platform, dat in Engeland gebouwd is en bijna 10 miljoen gulden heeft gekost, liggende in de haven van Southampton, gereed voor verscheping. Het platform „Oriënt Explorer" genoemd, is ontworpen door de „Long Corporation of America" en gebouwd in Southampton door de „Steel Struc tures Ltd". Het wordt gehuurd door de Brunei Shell Petroleum Cy. Het heeft een air-conditioued verblijf voor 56 man. Het heeft vier benen, die elk een diameter van tien Eng. voet hebben en 235 Eng. voet lang zijn. Als de benen op de zeebodem rusten kan het platform door verlen ging van de benen zover boven water geheven worden, dat zelfs een zware golfslag het niet in beweging kan brengen. Een knap stukje denkwerk en techniek als het voldoet. Prof dr W. Rip plotseling overleden Lid van Eerste Kamer Gistermiddag is te Bennekom op 55-jarige leeftijd plotseling overleden het Eerste Kamerlid prof. dr W. Rip, buitengewoon hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Prof. dr Willem Rip werd op 13 no vember 1903 te Haarlemmermeer ge boren. In 1934 legde hij het docto raal examen af en promoveerde in 1952 aan de juridische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Het was o.a. lid van het parlement van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, plaatsvervangend lid van de Raad van Europa en vice- voorzitter van de agrarische commis sie van deze raad, secretaris van de A.R.-fractie en secretaris van ver schillende raden van beroep. In 1952 werd dr Rip benoemd tot bijzonder hoogleraar in de chr. maat schappij van de Landbouwhogeschool te Wageningen. In dat zelfde jaar werd hij gekozen tot lid van de Eer ste Kamer van de Staten-Generaal voor de A.R.-partij. Prof. Rip was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. WOONSCHIP UITGEBRAND Zondagmorgen om kwart over elf is brand uitgebroken in een woon schip, gelegen in de Vecht bij de spoorbrug station Weesp. De brand weer was snel aanwezig maar kon niet verhinderen dat het scheepje vrijwel geheel uitbrandde. Ook de in boedel ging verloren. De bewoner, die zich met zijn vrouw en zoon kon redden, was niet verzekerd. De brand is vermoedelijk ontstaan door over verhitting van de kachel. Kasteleins gehekeld De carnavalsfeesten in 's-Herto- genbosch zijn gisteren geopend met een triomfantelijke intocht van Ama- deiro XVin. Vele duizenden sloegen deze intocht gade, nadat de prins met een extra trein was aangekomen en in de stationsrestauratie was verwel komd. Daar heeft de prins ook een onderscheiding uitgereikt aan ir Van Ravenstein, bouwer van het Bossche station, die ieder jaar bij deze ont vangst aanwezig is geweest. In de stoet, die de prins naar het stadhuis begeleidde, was als uiting van kritiek op de karigheid van de Bossche kasteleins ten opzichte van Oeteldonk, een collecte ingelast „veur de erremlastige kasteleins". De collectebussen waren 'overigens „ge sloten wegens grote drukte". Na de officiële ontvangst op het stadhuis, waarbij burgemeester mr H. Loeff zich een fervent voorstan der van een gezonde carnavalsviering toonde, begon in de Casino schouw burg het Oeteldonks matinee: een ca baretrevue in Oeteldonkse stijl, waar in onder meer de kritiek op de hak werd genomen, die op de Oeteldonk se carnavalsschlager 1959 is uitge oefend. Tenslotte werd voor de grote mas sa van carnavalsvierders het sein ge geven het feest te beginnen, toen de prins op de markt de pijp van Knillis (het monument van de grootste boer van Oeteldonk) had ontstoken. Toen dreunde het „en moeder de schlager istur al. zing van ral, dal, dal" door de stad, waar de café's en zalen de drukte nauwelijks konden verwer ken. I Zondagochtend hebben buren in de Zeelandlaan te Heemstede brand ont- i dekt in het huis van de 75-jarige me vrouw de weduwe J. M. E. DupuisJ Palthe Wesenhagen. Zij troffen de be-1 jaarde dame levenloos op bed aan. Een hond was door de verstikkende rook bedwelmd. Het vuur kon wor den beperkt tot de slaapkamer. Vermoed wordt dat kortsluiting of te heet woivlen van een schemer lampje oorzaak is van de brand. MOEDER BRACHT KIND OM Vermoedelijk in een vlaag van ver standsverbijstering heeft de 48-jarige moeder van het gezin K. te Tegelen zaterdagmorgen haar elfjarige zoon, de jongste van haar zes kinderen, om het leven gebracht. Toen de jongen naar school wilde gaan omstreeks ne gen uur vroeg zij hem eerst mee naar het schuurtje achter de woning te gaan. Daar heeft de moeder haar daad begaan. De politie, die onmiddellijk daarna gewaarschuwd werd, heeft de moeder overgebracht naar het huis van bewaring te Maastricht. Amadeiro' s zegetocht door Oeteldonk Voortaan snel uit 't warme bed De wagenvoerder van de trein uit Franeker heeft zaterdag zijn warme thee weggoten. Door dat offer kon hij een 15-jarige jongen uit Franeker uit een wel zeer hachelijke positie be vrijden. De 15-jarige Roland v. d. Pol had zich verslapen. Hij moest naar de h.b.s. in Harlingen en hij kwam p^s op het perron aan, toen de trein al begon te rijden. Hij had zijn fiets tegen het station gegooid en kon na een flinke spurt nog nèt op de tree plank van de laatste wagen springen. Maar de coupédeur wilde niet open gaan, hoe Roland ook wrikte en trok. Dat klopt wel, want de laatste drie wagens van deze trein, die 's morgens om zes uur uit Groningen vertrekt, worden in Leeuwarden op slot ge draaid. Roland kon er niet meer af, want de trein reed te snel. „Mijn ene arm kon ik om het handvat slaan maar met mijn andere moest ik de koperen stang vasthouden om niet van de treeplank af te vallen." Van Franeker naar Harlingen, tien kilometer, heeft de jongen zo gehan gen. Tien minuten lang hield hij, bij vier graden onder nul en een dikke mist, de stang met zijn rechter hand vast. Toen de trein aankwam in Harlin gen, zat Rolands hand onwrikbaar om de stang vastgevroren. Een overwegwachter had de jongen aan de trein zien hangen. Hij had Harlingen gebeld en daar stond al 'n groepje N.S.-mensen klaar om hulp VERFEXFORT MET CIRCA 5% TOEGENOMEN. De Nederlandse verfindustrie heeft in 1958 ruim 13 miljoen kg voor een waarde van ruim 32 miljoen gulden aan bereide verven uitgevoerd, aldus meldt de Vereniging van Vernis- en Verffabrikanten in Nederland. De EEG-partners waren als afne mers het belangrijkst. 45% van onze uitvoer was gericht op deze landen en gaf ten opzichte van het voorgaan de jaar een belangrijke vooruitgang te zien. De afzet naar de overige OEES-landen bleef vrijwel ongewij zigd 10%. De uitvoer naar Afrika liep terug en wel van 20% op 15% be rekend op de totale export. Azië bleef met een aantal van ca. 20% onveranderd, hetzelfde was het geval met de uitvoer naar het weste lijk halfrond welke eveneens ca. 10% bedroeg. De concurrentie op de buitenlandse markt was in 1958 zeer groot. De ge middelde prijs van het produkt gaf dan ook een lichte daling te zien. In een aantal minder ontwikkelde gebieden moest worden geconstateerd dat de invoer werd afgeremd, dan wel geheel onmogelijk werd gemaakt ter bescherming van de zich ter plaatse ontwikkelende industrie. MGR. MSAKILA, BISSCHOP VAN KAREMA, BEZOEKT KAJOTTERS. Op zaterdag 21 februari a.s zal Mgr. Charles Msakila, bisschop van Kamera, (Tanganyika) in de Kom pasuitzending, die gewijd zal zijn aan Kaj ottersuitzendingen naar Afri ka, enige woorden tot de Nederland se katholieken richten. Mgr. Msakila is bisschop van het bisdom waarin de eerste zes Neder landse Ka jotters, die naar Afrika gingen, twee jaar gewerkt hebben en waar nu nog een team van drie man werkt. De uitzending vangt aan om 14 uur, pater Kronenbrug van het Centraal Missie Commissariaat, zal optreden te verlenen. Maar zonder de warme thee van de wagenvoerder had Roland nu nog op de trein gestaan Bij een kopje koffie in de stations restauratie is de jongen op verhaal gekomen. Zaterdagmiddag is ter hoogte van Kekerdom bij Nijmegen in een grote baggerput bij een poging tot redding van twee Nijmeegse schaatsers de 25- jarige H. Menting uit Leuth verdron ken. De Nijmegenaren, die gered konden worden, hadden zich op onbetrouw baar ijs begeven, war zij doorheen zakten. Het slachtoffer ging hen ach terna om te redden, doch ook hij zak te door het nog slechts dunne laagje ijs en verdween onmiddellijk in de diepte. Toen men er in slaagde zijn lichaam op te dreggen, waren de le vensgeesten reeds geweken. DE R.A.I.-TENTOOONSTELLING Minder bezoekers In vergelijking tot de vorige ten toonstelling van bedrijfsautomobielen in 1957 is er bij de huidige expositie een lichte teruggang in het bezoekers aantal te constateren. Sinds de ope ning (vrijdagmiddag) hebben 21.000 personen de bedrijfs-automobielen-' expositie in het R.A.I.-gebouw be zocht, waarvan er zondag alleen al bijna 10.000 kwamen. De teruggang wordt geweten aan het carnaval in het zuiden van het land, de opening van vele ijsbanen, maar vooral aan de televisie. Want zaterdagavond wa ren er aanmerkelijk minder bezoe kers dan in vorige jaren. De mist heeft in Nijmegen een slachtoffer geëist. In het Canisius zie kenhuis is overleden de 71-jarige C. Willems uit Weurt bij Nijmegen, die gisteren de Heemstraweg in de mist overstak en niet werd opgemerkt door een autobestuurder. Gistermiddag is in de buurtschap Markvelde bij Diepenhorst hét 6-ja- rige meisje Marianne Semmekrot door het ijs gezakt en verdronken. Het ongeval gebeurde op de vrij diepe drinkkelk voor vee, waar drie kinderen zich op het ijs hadden ge waagt. De twee andere kinderen zak ten eveneens door het ijs, doch slaag den er in uit de kolk te komen. De toegeschoten ouders en buren, die door de kinderen te hulp waren ge roepen, kwamen te laat om het meis je nog te redden. Het kind was het oudste uit een gezin van vier kin deren JAMES GAULT BLIJFT IN STIJL Zo opgetogen deed prins Carnaval, Amadeiro XVIH, zijn intocht in zijn residentie Oeteldonk. Een enthousiaste menigte bewonderaars maakte zijn als reporter, produktie is van Tom intrede tot een ware zegetocht, Bouws. K. k. James Gault, de kampioen voetbalpoolprijswinnaar uit Belfast, neemt het er van. De fotograaf trof hem liggend op een comfortabel bed in zijn Londense hotel, lui genietend van een zeer goede sigaar. Sleepboot zonk Op de Westerschelde is gisteravond omstreeks zes uur de veerboot Prins Willem I" van de dienst Terneuzen- Hoedekenskerke in de mist in aanva ring gekomen met de sleepboot „En Avand 16" uit Terneuzen. De sleepboot is na de aanvaring ge zonken. De opvarenden zijn overge stapt op de Willem I. De veerboot werd vrij ernstig aan de voorsteven beschadigd, maar niemand van de passagiers heeft letsel opgelopen. Door de averij aan de veerpont werd de dienst Terneuzen-Hoede- kenskerke gestaakt. Die van Vlissin- gen-Breskens kwam maar langzaam op gang. De andere veerdiensten over de Westerschelde hadden door de mist stagnatie. „Uw dochter ligt in het ziekenhuis..." Oude truc deed het nog goed: buit f. 1400 Een echtpaar in Den Haag is za- terdavond het slachtoffer gewor den van een laffe telefoontruc. Een onbekende belde de echtelieden op, om hen mede te delen, dat hun doch ter bij een ongeluk betrokken was geweest en nu in het ziekenhuis Zuidwal verpleegd werd. In de verwarring dacht men er niet aan te vragen wie de brenger van de boodschap was, maar haastten zij zich naar het ziekenhuis. Aldaar aan gekomen wist men van niets, zodat het tot het echtpaar doordrong, dat het een truc was geweest om hen uit het huis weg te lokken. Onmiddellijk keerden de kapper en zijn vrouw naar huis aan de Gou verneurlaan terug, waar zij tot de ontdekking kwamen dat er uit een kamerkast een geldkistje, inhouden de 1400 gulden, was geroofd. De indringer moet met een valse sleutel zijn binnengekomen. Hij moet ter plaatse zeer goed bekend zijn ge weest, en goed op de hoogte van de familie-omstandigheden van zijn slachtoffers. 12-'arige redde twee mensenlevens Broertje en zus uit het ijs gehaald Zaterdagochtend is de 6-jarige Hen van den Berg in Geuzenveld te Am sterdam door het ijs gezakt van de Pieter Postsingel. Zijn 17-jarige zus ter, die het ongeval zag gebeuren, rende naar buiten en trachtte hgar broertje te redden, doch ook zij zak te door het ijs. Een toevallig voorbijkomende 12- jarige jongen, Wim Tanis, bedacht zich niet lang en sprong te water om hulp te bieden. Het gelukte hem beide drenkelingen op het Ivoge te bren gen, .waarna de kleine jongen naar 't Wilhelminagasthuis werd gebracht en het meisje in het Binnengasthuis werd opgenomen. De kranige redder vervolgde zijn weg.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10