KLIEKJES De Zeppelin doei Douglaswagen vliegen zonder kringen Oordeel over botsing twee zweefvliegtuigen Droomkeuken Se kfciing var o«*e jonge dochter IATBRDAG 7 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 afborstelen O Y helpt direct tegen etensvlekken, vet, IV I teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax Ons voedsel met de winterdag Op 9 juli van het vorig; jaar bot sten in de omgeving; van het zweef- vliegcentrum Teriet twee zweefvlieg tuigen tegen elkaar, waarbij de 51- jarige M. de Leeuw (Amsterdam), die de Ph-255, een „Skylark" be stuurde, de dood vond. In het andere zweefvliegtuig, een „Prefect", was de heer Tj. Hoekstra (28 jaar, Amster dam) gezeten. Dank zij knap ma noeuvreren wist de heer Hoekstra na de botsing, die op 1200 meter hoogte plaats vond. zijn toestel veilig op de grond te zetten. Het toestel werd be schadigd, de heer Hoekstra liep geen letsel op. De „Sky" van de heer De Leeuw dook na de botsing in een spi raal naar beneden. Dit toestel weid geheel vernield en de bestuurder werd gedood. Bij de behandeling voor de raad voor de luchtvaart bleek, dat beide zweefvliegers bezig waren in tegen-1 gestelde richting bochten te draaien om van de termiek te profiteren. Tij dens het onderzoek is komen vast te staan, 4 dat de heer De Leeuw het andere zweefvliegtuig niet heeft waargenomen of althans te laat heeft ontdekt, omdat hij, naar aangenomen moet worden, te veel aandacht be steedde aan zijn instrumenten. Geconcludeerd werd. d,at de heer Hoekstra geen schuld treft aan deze botsing en dat het ongeval te wij ten is aan onoplettendheid van de andere zweefvlieger. Uitspraak op 6 maart a.s. TREIN GRIJPT DORSMACHINE Tussen Echt en Maastricht is gister middag omstreeks half vier een trein op een dorsmachine gereden. De ma chinist van de trein werd hierbij ge wond en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het treinverkeer op deze lijn is ge stagneerd, doordat de trein is be schadigd en moet worden wegge sleept. ROSSEM du CHATTEL IBre.str.at SS DRIESSEN Ij. HOOGERVORST I Morschstraat 9 J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 De maaltijd van de afgelopen week was samengesteld uit; 1) Zweedse krooimrins, een sportieve jongen, donderdag, 29 januari: 2) Chauffeur dacht, dat besprekingen langer duur den, donderdag, 29 januari; 3) Nij- kerk werd met een drieling verblijd, woensdag. 28 januari; 4) Velden had meisjes tekort, op gekke maandag, van KIEKJES op gekke maandag, dinsdag, 27 jan.; 10) Ook de oren behoeven onderhoud, maandag, 26 januari; 11) De zee blijft Neerlands (bevriende) vijand, dinsdag, 27 januari; 12) Chauffeur dacht, dat besprekingen langer duur den, donderdag, 29 januari. De loting wees aan tot winnaar van de vijf gulden C. J. Kneyber, Burg. Vernèdepark 8 te Voorschoten. Hij (zij) krijgt de prijs zo spoedig mo gelijk thuisbezorgd. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK Deze week draait alles om 6). Hot is haast gek, gekleed te gaan als 10) Wil men zich op straat vertonen, dan gaat 1) er meer op lijken. Hoe gek ker, hoe mooier 12). En lachen 2) kip 7). Het is ook een heel ander le ven 4) Nu ja, ieder zijn plezier 13) Het is op deze wereld niet altijd even vrolijk 11) en in de wetenschap, dat men op korte termijn een stuk van zichzelf moet vergeten 3) dan mogen naar onze smaak ook wel eens de beentjes 8) van de vloer. Bovendien; het vrolijke volkje heeft ook ernstige onderdanen 5). Zet daarom gerust de wereld 9) maar eens op z'n kop. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt 1 er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrjj- l ving, van de foto waaruit u een kliek- I je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. Inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, -naakt u een goede kans, een prijs te winnen. Door koken gaat het vitamine C- gehalte van voedingsmiddelen ach teruit, zij het ook dat dit niet voor alle voedingsmiddelen in gelijke ma te het geval is. Voor de meeste mensen is de aaardappel de voornaamste vitamine C.-bron. Wij zijn gewend dagelijks een flinke portie aardappelen te nut tigen en dat is maar goed ook, want erg hoog is het vitamine C.-gehalte van de aardappel niet. Dat mag* een beetje Jammer zijn maar daar staat de gelukkige om standigheid tegenover dat bij de aardappel het vitamine C.-gehalte door het kookproces maar weinig terugloopt. Nu treft men helaas altijd weer mensen aan die om de een of an dere reden weinig of geen aardap pelen eten. Het spreekt vanzelf dat zulke personen, zeker in de winter maanden, na verloop van tijd een belangr'-'k vita- "ne C.-teknrt krij- dinsdag, 27 januari; 5) Tweelingen van Nederland verenigden zich, maandag, 26 januari; 6) De verdedi ger van ,,'t Goede Heertje", donder dag, 29 januari; 7) Ze wisten niet, dat het land zo groot was, zaterdag, 24 januari; 8) Russische kapel in Zuid-Laren ingewijd, donderdag, 29 januari; 9) Velden had meisjes tekort UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Yoghurt wordt in de fabriek be reid door de melk een bepaalde be werking te doen ondergaan, die ze lekker dik, zuur en fris «makend maakt. Yoghurt Is, wat roedings- waarde betref*, dus op één Hjn te stellen met melk. Door het uur- wordingsproces hebben bepaalde omzettingen plaats gehad waardoor de yoghurt zelfs nog lichter ver teerbaar is gev'Orden. Dit zuivelpro duct is daarom bij uitstek geschikt voor slechte eters en al diegenen die geen zva verteerbare kost kunnen verdragen. ZONDAG: kopje kaassoep; roast - beef met spruiten en aardappelen; citroenvla. MAANDAG: koud vlees, knolraap, gebakken aardappelen; yoghurt met beschuit. DINSDAG: bieten met spek en aardappelen, zoet macaronischo teltje. WOENSDAG: gebakken uitjes, rijst schuim ;ee bessensappudding, pudding. DONDERDAG: eieren in kaassaus knolselderijsla, aardappelen; rijst met krenten en rozijnen. VRIJDAG: gebakken visfilets, veld sla. aardappelpurée; appelkoek jes. ZATERDAG: stamppot boerenkool met worst; fruit. Recept: Citroenvla Sap van 2 citroenen. 4 dl. water 50 gr. griesmeel, 100 gr. suiker. Het water met een citroenschil letje aan de kook brengen, de droog dooreen geroerde suiker en gries meel erin strooien en blijven roe ren totdat de griesmeel gaar is. Hel citroensap er aan toevoegen, het ge heel Iets laten bekoelen, het schil letje er uit halen en de vla met een goed vertinde garde opkloppen tol ze mooi luchtig is geworden. Recept: Eieren in kaassaus 2 eieren. 2dl. melk, 16 gr. bloem 16 gr. roomboter, 25 gr. geraspte kaas, zout, peterselie. De eieren hard koken, pellen overlangs doorsnijden en met de platte kant naar beneden op eer schotel leggen. Van boter, bloem er melk een mooie gladde saus maken de geraspte kaas en zo nodig wat zout er door doen en de saus dar over de eieren gieten. Wat gehakte peterselie erover strooien. gen, wanneer zij hun maatregelen daartegen niet treffen. Kalk, en fosfor. Ieder mens behoort dagelijks een hoeveelheid van ongeveer 50 mil ligram vitamine C. tot zich te ne men. Wordt het tekort aan dit vita mine voortdurend groter, dan heeft dit tot gevolg dat de weerstand van het lichaam ln het bijzonder de afweer bracht tegen infectieziekten geleidelijk aan afneemt. Daarenboven gaan tal van mensen, die onvoldoende verse groeten eten over een paar weken verschijnselen vertonen van de zogenaamde voor jaarsmoeheid: tegenzin in het werk, algemene lusteloosheid, zwakte ln de benen, soms ook tandvleesbloe dingen. Dit alles is gemakkelijk te voorkomen. En dat niet alleen door in de wintermaanden dagelijks vi tamine C. in tabletvorm te slikken, maar ook door een doelmatige voed- selkeuze. Nu behoeft iemand, die zich niet eenzijdig voedt, zich niet voortdu rend zorgen te maken of hij eoms vitamines, eiwit, kalk, ijzer, fosfor, magnesium of andere mineralen te kort komt. Bij enige variatie in het dagelijks menu worden de behoef ten van het lichaam over het alge meen voldoende gedekt, zodat een al te grote bezorgdheid op het punt van tekorten dan beslist overbodig Verse groenten en fruit. Wel is het in de winterperiode nogal lastig voedingsmiddelen ter tafel te brengen, die als vitamine C.- bron enige betekenis hebben. En het gaat er juist om dat deze stof regelmatig ln het voedsel voorkomt- Grote hoeveelheden ineens wor den niet in het lichaam opgeslagen* Een Engelse „droomkeuken", zo als elke hulsvrouw sich die zou wen sen, was te zien op een tentoonstel ling In Londen. Het voedsel dient dus dagelijks een bepaalde hoeveelheid vitamine C te bevatten. Daarom doet men er goed aan te bevorderen, dat alle ge zinsleden 's winters verse groenten en wat fruit eten, als het kan da gelijks. Uit een oogpunt van vitamine C.» voorziening verdienen sinaasappe len, citroenen en manderijnen de voorkeur. Een voldoende verschei denheid in het dagelijks menu blijft echter het belangrijkste beginsel. Er zijn mensen, die drie keer op een dag brood eten, soms elke keer met dezelfde beleg! Een dergelijke eenzijdigheid kan vanzelfsprekend zeer ernstige gevolgen hebben. Is er een rijke variatie aan voe dingsmiddelen, dan loopt het met al die dreigende tekorten zo'n vaart niet, ook niet met het vitamine C.» tekort. dr. ALFR. BRIEDé U weei ook niei alles Marmer maakt men schoon mei een sopje van synthetisch wasmid del, eventueel wat schuurmiddel ge bruiken voor hardnekkige vlekken, Roestvlekken verwijderen met een doekje, waarop enkele druppels azijn. Emaillepannen maakt men schoon met een sop van zelfwerkend was middel, hardnekkige vlekken wrijft men met een kurk, waarop wat schuurmiddel. Hard geworden stopverf wordt weer bruikbaar, indien men dit in petroleum legt. OOK onze Jonge doch ters zullen in de winter goed gekleed willen gaan en voor hen is het niet zo heel erg eenvoudig. Zij willen er al tijd leuk en vlot uitzien, maar haar opvattingen stro ken niet altijd met die van de oudere generatie. Een compromis lijkt ons bijvoor beeld het leuke op een deux-pièces lijkende jurkje met manteltje op onze illus tratie. Het Jurkje is vervaar digd van een soepele wol len stof met een streepdes- sin. Strepen zijn nog steeds de grote mode. Denkt u er om, dat u er goed aan doet de strepen in de lengte te nemen. Strepen ln de breed te maken dik en het? jonge meisje zal zeker niet dik willen lijken. Het jurkje van onze Illustratie laat zien hoe men met de streepdes- sins kan goochelen en leuke effecten kan bereiken. On der het bovendeel, dat geen deux-pièces jasje is, loopt het dessin schuin. Er op zien we grote donkere kno pen, dl- het ook leuk doen. De gladde rok met een klein splltje geeft Iets pit tigs en zo beschikt onze jonge dochter over een echt leuk winterjurkje. Daarop draagt zij het reeds vermaarde suède manteltje. Die mantels zijn ideaal voor de Jeugd en niet voor de jeugd alleen, want ook ouderen kunnen ze rus tig dragen. Het is wtnddlcht en weert alle ongunstige weersinvloeden. Neen, onze Jonge dochters weten wel wat ze kiezen, wanneer ze het oog op zo'n suède jasje laten vallen. Het ls vlot, sterk en beschaafd en het staat iedereen I (Nadruk verboden) De Engelse heer Douglas Fitzpatrick (links) uit Sheringham Hall in het graafschap Norfolk, wordt hier door de Duitse mecanicien Jerry Majewski geholpen bij de onderhoudsbeurt die hij zijn hoogbejaarde auto (van het merk „Metallurgique") geeft. De enorme zuigers komen uit de in deze auto ingebouwde Maybach-zeppelin- motor, een trots bezit van de heer Fitzpatrick. Met deze buitengewone motor kan de auto een kruissnelheid van meer dan 100 mijl bereiken bij een toerental van 1.300. De wagen, welke nog regelmatig wordt gbruikt, is in de streek een hele bezienswaardigheid. inwrijven laten drogen

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9