Regering wil geen nationale radio maar vrijer omroep-bestel VAN ST. CAECILIAGASTHUIS TOT BOERHAAVE-COMPLEX Geen verhoging van luister-bijdragen ZATERDAG V FEBRUARI 1959 DE LE1DSE COURANT Stukje geschiedenis bij een verboden tentoonstelling De wereldnaam van Leiden In Leiden staat het oudste academisch ziekenhuis van Nederland en waar schijnlijk ook ter wereld. Men krijgt weer eens de kans dit te overwegen (bij de tentoonstelling, die naar aan leiding van de dies der Leidse univer siteit gehouden wordt in de Zuster taal van het Ac. Ziekenhuis. Jammer genoeg is deze expositie slechts be stemd voor de reünisten van de Leidse academiealleen vanmiddag was zij te zien. De uitstalling van allerlei voorwerpen, platen, foto's en kaar ten, die een beeld geven van de ge schiedenis van dit ziekenhuis, bijeen gebracht en opgesteld door zuster A. Schras, ware een beter lot, dajn dat van ééndagsvlieg beschoren. Maar om dit gemis een weinig goed te maken willen wij aan de hand van hetgeen hier tentoongesteld is in het kort de geschiedenis van dit eerbiedwaardige gasthuis nog eens memoreren. 62 Jaar na de inwijding van de Leidse Academi in 1575, werd tot de stichting van het klinisch onderwijs overgegaan. Men doet echter onjuist te menen, dat voor die tijd geen ge neeskundig onderwijs werd gegeven. Direct na de stichting van de univer siteit, werd de medische faculteit ge vormd door Gerard De Bont. Het getal studenten groeide gestaag en zo werd na 6 jaren door de benoeming van Johannes Heurniius de fuculteit tot twee en in 1Ö&9 door de benoemin; van Pieter Pauw tot drie hoogleraren uitgebreid. Het onderwijs was geheel theoretisch. Voor praktische kennis waren de studenten van die dagen op de praktiserende geneesheren ter plaatse aangewezen. Het is_ Utrechts universiteit geweest, die Leiden aan zette tot de stichting van het klinisch onderwijs. Op 17 maart 1039 n.l., daags na de plechtige inwijding van de Utrechtse universiteit, verklaarde de eerste hoogleraar der medische fa culteit aldaar, dat hij behalve hoog leraar in de geneeskunde ook direc teur zijnde van het onder toezicht der Staten staande Caiiharyne-g f thuis, van de gelegenheid gebruik zou ma ken de studenten aan het ziekbed te brengen. Ook toen al moeten verbeten Leidenaars, die pas door een hevige pestepidemie waren geplaagd, ge dacht hebben, kan er van Utrecht iets goeds komen?" Kelukkig toonde Otto Heurnius die va' de in Utrecht ge houden oratie vernam, zich een onder nemend man. Heurnius richtte zich schriftelijk tot de curatoren van de Leidse universiteit, wees op het drei gende gevaar van Utrecht, en legde de nadruk op de grote betekenis van het medisch onderwijs -bij het ziek bed. Het leidde tot het besluit twee maal per week één of meer van de practici in het openbaar ziekenhuis aanwezig te doen zijn, teneinde daar de studenten te onderwijzen aan het ziekbed. De behandelende geneeshe ren zullen de recepten met naam van ziekte en patiënt inboeken, opdat de studenten hiervan kennis kunnen ne men. Tenslotte wordt nodig geoor deeld, dat de lichamen der overleden patiënten waarvan te verwachten is, dat zij zichtbare afwijkingen zullen vertonen, door een chirur gijn in tegenwoordigheid van de pro fessor en de doctoren voor de studen ten worden geopereerd. Met hetgeen men bij Van Mieris vermeld vindt, blijkt, dat hiertoe van het begin af het St. Caeciliagasthuis heeft gediend. In dit gebouw zo le zen wij in „De Stichting van het Aca demisch klinisch onderwijs te Leiden" door prof. dr. J. A. J. Barge werden twee zalen elk van zes bedden ten dienste van het onderwijs gesteld. Vanuit dit miniatuur kliniekje (ver gelijk het in gedachten met het hui dige complex van het Academisch Ziekenhuis) heeft het methodisch ge neeskundig onderwijs aan het ziek bed zijn weg over de wereld gevon- Het Academisch Ziekenhuis (iöl8— 1873) aan de Oude Vest den. m Het is niet mogelijk hier al de namén te noemen van degenen, die de voortreffelijkheid der klinische me thode hebben doen uitstralen. Naast Otto Heurnius noemt prof. Barge: Franciscus de le Boe, Sylvius en Her man Boerhaave. Sylvius breidde het onderwijs uit tot alle dagen van de week. Boerhaaves beroemde leerlin gen droegen de Leidse methode van het eigen ziekenhuis over de wereld uit. Volgen wij de geschiedenis van het academisch ziekenhuis nog even op de voet dan komen wij na een bescha mende inzinking van het klinisch on derwijs te Leiden volgend op het ver scheiden van Boerhaavens bekwame leerling Oosterdijk Schacht tot een reorganisatie aan het eind van de 18de eeuw. Het medici-practicum bleef in het St. Caecilia-gastlhuis ge vestigd, maar ruimtegebrek noopte de universiteit voor een nosocomium Chirurgicum naar een nieuw onderdak uit te zien. Men vond het in 1799 in het huis tegenover het koor der Pie terskerk. Dit nococosium bracht zulk een verbetering, dat men het St. Cae ciliagasthuis, na 1'62 jaren te hebben dienstgedaan, verliet. TPoch zou de huisvesting hier niet van lange duur zijn. In 1018 be sloot men n.l. to' een gelukkige ruil incl. toebetaling van 20.000 met de bouw van het Waalse Wees- en Oude Mannen- en Vrouwenhuis aan de Oude Vest. Dit werd door enige uit breiding en verbeteringen voor Aca demisch Ziekenhuis geschikt gemaakt, maar de snelle ontwikkeling van de geneeskunde in de 10e eeuw deed het inzicht groeien, dat alléén een speci aal voor dit doel ontworpen gebouw aan alle eisen van een Academisch Ziekenhuis kan voldoen. En zo kwam men tot de bouw van het Academisch Ziekenhuis langs de Morssingel, het welk thans het museum van Volken kunde hefbergt. In maart 1928 kwam de toenmalige minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen naar Leiden om het nieuwe, wijdse com plex aan het Boerhaave-kwartier te openen. De paviljoenbouw had men gekozen als de ideale vorm voor dit Academisch Ziekenhuis. Maar nimmer hebben de ideeën ten aanzien van het klinisch onderwijs zich sneller ont wikkeld dan in de laatste tientallen jaren. Want de paviljoenbouw blijkt voor het Academisch Ziekenhuis thans verre van practisch meer te zijn. Twee ziekenauto's rijden dag in dag uit kris-kras over het terrein om de pa tiënten te bestemder plaats te bren gen. r\e tentoonstelling geeft oude pren- U ten van het St. Ceaciliagasthuis. tekeningen van voorgenomen verbou wingen, waarin bij voorbeeld de schei ding tussen pesthuis en dolhuis duide lijk werd aangegeven. Aardig is het oude gevelschilderij op zink geschil derd, dat laat zien, dat er van rustige verpleging vroeger nog niet veel te recht kwam. Maar wist u dat het St. Ceaciliagasthuis vijftig jaar geleden nog als dolhuis gebruikt werd, de krankzinnigen gekluisterd in kleine, muffe cellen? Er kan veel veranderen in ruim 300 jaar, maar kenmerkend voor de een parig versnelde ontwikkelingsgang van het klinisch onderwijs is wel, dat in genoemde periode van ruim drie eeuwen, het oude St. Caeciliagast huis in meer dan de helft van de tijd zijn rol heeft gespeeld. Het Nosocomium", dat academisch ziekenhuis was van 1799 tot 1818. Hoogleraar sprak in 't Koreaans zijn genodigen toe Oratie prof dr F. Vos aan Leidse universteit Prof. dr. F. Vos heeft gistermiddag J het ambt van gewoon leraar in de Ja- j panse en Koreaanse taal- en letter- J kunde aan de Leidse universiteit aan- vaard met een oratie in het groot auditorium, waarin hij enige beschou- j wingen gaf over de problemen van een KoreaansJapanse cultuur- en I taalverwantschap. Prof. Vos is vóór| zijn benoeming tot hoogleraar meer j dan tien jaar docent in het Japans aan de universiteit te Leiden geweest, j Behalve op het terrein van de we tenschap heeft prof. Vos zich bekend heid in bredere kring verworven door tijdens de Nederlandse deelneming aan de Koreaanse oorlog op te treden als tolk van het Nederlandse detache ment Verenigde Naties. Nadien heefl hij voor een tweede maal een bezoek aan Japan en Korea gebracht voor studiedoeleinden in opdracht van de Verenigde Naties. Prof. Vos concludeerde uit zijn be schouwingen, dat wel onomstotelijk vast is komen te staan, dat de her komst van de 'bevolking van Korea en Japan in de eerste plaats op het Noord Oost Aziatische contigent, in Man- sjoerije en Siberië gezocht moet wor- j den. Niet gesproken kan worden van volken van één stfim, doCh het valt niet te betwijfelen, dat verscheidene zo niet de meeste componenten de zer buurvolkeren eenzelfde oorsprong moeten hebben gehad. In de gebruikelijke toespraken tot slot van de oratie richtte prof. Vos zich in het Japans tot de Japanse am bassadeur in ons land de heer Suema- sa Okamoto, die de ambtsaanvaarding bijwoonde. Voorts in het duits tot de De Philips Intelligentie-prijsvraag j heeft gisteren bij de bekende Radio- en Televisie Speciaalzaak van de firma J. P. van Berge Henegouwen, Aalmarkt 12 een prijs doen vallen. gewonnen door de fam. S. W Roman, Seringenstraat 26, te Lei-\ den. De prijs bedroeg een Philips Televisie-apparaat van f 995,-. In feite is de fam. Roman een dub bele prijs ten deel gevallen, n.l. niet alleen het winnen van dit prachtige apparaat, maar tevens het verkrij gen van de bekende dag- en avond- service, die de fa. van Berge Hene gouwen al jaren aan al haar cliën ten biedt. V.l.n.r. L. van Berge Henegouwen, winnaar S. W. Roman, van Ber ge Henegouwen, mevrouw Roman. W. Calkoen, procuratiehouder N.V. Philips. (Foto Van Vliet) Lidmaatschap en gidsabonnement gescheiden Aan de Tweede Kamer is een Memorie van Antwoord gezonden op het ontwerp-omroepwet, waarin een aantal wijzigingen in dit van 1953 daterende ontwerp worden aange bracht. Het ontwerp blijft gebaseerd op het stelsel van autonome omroep verenigingen doch de regering heeft, om verstarring te voorkomen, de mo gelijkheid geopend voor de oprichting van nieuwe omroeporganisaties, die, als zij aan de gestelde eisen voldoen, ook zendtijd zullen krijgen. De regering heeft tevens besloten de luisterbijdrage, die zij aanvan kelijk tot 15.wilde verhogen, voorlopig te handhaven op 12. per jaar. Dit zal mogelijk zijn doordat de Wereldomroep, die in zijn huidige vorm gehandhaaft wordt, gefinan cierd zal worden uit de algemene rijksmiddelen en dus niet ten laste van de opbrengst der luistergelden gebracht zal worden. Andere punten uit het gewijzigde ontwerp zijn: Regeling van de zendtijd voor poli tieke partijen. De mogelijkheid tot het brengen van politieke voorlich ting wordt verruimd. De regering geeft de voorkeur aan de aanvaarding van een erecode door de politieke partijen boven het in de wet vastleg gen van voorwaarden, waaraan de politieke uitzendingen moeten vol doen. Een gewijzigde formule voor de verdeling van de zendtijd. Kerk genootschappen krijgen zendtijd voor kerkdiensten. Verhoging van de minimum-contri butie voor het lidmaatschap van de omroeporganisaties van één tot vier gulden per jaar. De koppeling van lidmaatschap en gids-abonnement wordt verbroken. Wie lid van een omroepvereniging wil zijn, zal zijn trouw aan die om roep moeten bewijzen met een con tributie van vier gulden per jaar. De overige luisteraars kunnen zich vrijelijk op een radiogids abonneren voor minimaal zes gulden zon der bij een omroepvereniging te wor den ingelijfd. Dit maakt een eind aan het huidige systeem, waarbij 2 mil joen van de drie miljoen luiste raars tien gulden per jaar betalen aan contributie en gidsabonnement te zamen, vaak ook zonder lid te willen zijn. Het medetellen van het lidmaat schap van meer dan een omroep organisatie. Luisteraars, die van meer dan een organisatie lid zijn, worden dus bij elk van die organisaties mee geteld. Het „gezamenlijk programma" zal komen te vervallen. Om elke indruk van overheidsbe moeiing te vermijden, zijn de bepalin- j gen betreffende de „gedelegeerde" vervallen; in plaats daarvan is de figuur van de regeringscommissaris voor het radiowezen gehandhaafd. De nadruk wordt gelegd op de samenwerking tussen de omroep organisaties onderling en van deze instellingen gezamenlijk met de Wereldomroep. Handhaving van de N.V. Nozema. Naar P.B.O.? In de Memorie van Antwoord wordt de mogelijkheid opengelaten dat het radiobestel zal groeien naar publiekrechtelij ke bedrij fsorganisatie. doch de regering wil deze groei niet forceren. Zij streeft naar een open situatie, waarin geen sprake kan zijn van een overtrokken overheidsin vloed. In het gewijzigde ontwerp is de historische lijn doorgetrokken, daar de omroep toevertrouwd blijft aan het particuliere initiatief.De regering acht het niet juist om te spreken van een compromis tussen de voorstan ders van een gemonopoliseerde staatsomroep en de voorstanders van een stelsel, gebaseerd op autonome omroeporganisaties. Duitse Japanoloog prof. Karow en in het Koreaans tot de aanwezige Ko- reanen, die in ons land vertoeven. Bijzondere waardering uitte prof. Vos voor de aanwezigheid van de voor malige commandant Eekhout van 't Korealegioen, in wiens tegenwoor digheid spreker ook de nagedachtenis eerde van zeer velen die in het Kore aanse betaljon hiun leven lieten, on der wie wel in de eerste plaats lui tenant-kolonel Den Ouden. Verdeling zendtijd. De voor de omroeporganisaties be schikbare zendtijd zal worden ver deeld in een verhouding van 5:2:1, naar gelang het A, B, of C-omroepor- ganisaties betreft (A zijn de grote, B de middelgrote en C de kleine om roeporganisaties Het bij voorbaat toewijzen van 80 pet. of 85 pet. van de zendtijd aan de grote omroeporganisaties gezamenlijk wordt ten opzichte van de kleiiiere organisaties geen billijke verdeling geacht. V.P.R.O. De bewindslieden vinden het wel billijk dat de VPRO, voor de eerste maal dat hij om erkenning verzoekt, voor de zendtijd verdeling aange merkt wordt als een omroeporgani satie C, ongeacht het ledental. Voor een erkenning gedurende een tweede vijfjarige periode zal hij echter het vereiste ledental moeten hebben be reikt. Propaganda voor de omroepvereni gingen, het animeren tot het nemen van een abonnement en het verwer ven van lidmaatschap, zullen niet uit de ether geweerd worden. Kerkdiensten. Dat voor kerkdiensten zendtijd ter beschikking wordt gesteld, vindt zijn verklaring in het feit dat, hoe uitge breid ook de programmataak der om roeporganisaties moge zijn, kerkdien sten uit hun aard daartoe niet beho ren, aldus de bewindslieden. Deze diensten zijn voorbehouden aan de kerkgenootschappen. Het staat aan de kerken zelf het begrip kerkdienst te bepalen. Tegen uitzending van een kerkdienst met een omlijsting van niet-kerkelijke strekking, bestaat bij de regering geen bewaar. Het Humanistisch Ver bond is geen kerkgenootschap en houdt dus geen kerkdiensten. Politiek. Over de politieke voorlichting via de radio zeggen de bewindslieden dat 'de politieke partijen, voor zover in de Staten-Generaal vertegenwoordigd en niet gericht op onderwijzing van de -democratische staatsvorm voor toekenning van zendtijd in aanmer king dienen te komen. Over de mogelijkheid, die de om roeporganisaties binnen het bestaan de bestel bezitten om politieke tegen standers te bestrijden en eigen begin selen en politiek regelmatig uiteen te zetten, merken de bewindslieden op, dat staatkundige en politieke vraag stukken niet geacht kunnen worden, buiten het culturele terrein te liggen en aldus buiten het terrein, dat door de omroeporganisaties wordt ver zorgd. N.R.U. Daar de werkzaamheden van de Nederlandse Radio Unie tot nu toe op (een breed terrein tot bevredigende resultaten voor de omroep hebben ge leid, wordt in het gewijzigde ont werp de NRU aangeduid als het or gaan van samenwerking. Aanhaken aan de bestaande situatie zal die sa menwerking kunnen verhogen. Verwacht wordt dat de vaststelling van de contributie op 5.geen af breuk zal doen aan de door de rege- jring voorgestane „open situatie". Ge handhaafd blijft de bepaling inzake de verplichte scheiding van lidmaat schap en het abonnement op het pro grammablad. Overgangsregeling. Voor de financiering van de We reldomroep wordt een overgangsre geling voorgesteld: voor twee jaar na het inwerking treden van de wet zal deze nog voor resp. 70 en 35 pet. ten laste van het luistergeld gebracht worden. De financiering brengt nu voor 's rijks schatkist n.l. onoverko melijke bezwaren mee. j De vraag is het niet wenselijk is i een eind te maken aan het auteurs recht op de p jramma-opgaven wordt ontkennend beantwoord. ENSCHEDE IS WEER EEN BOM KWIJT Gistermiddag om vier minuten over drie klonk boven Enschede weer de sirene die het sein veilig gaf. De heer A. H. Drent, plaatsvervan gend hoofd van de hulpverlenings dienst uit Den Haag, was om kwart voor drie in een- diepe kuil afgedaald om opnieuw een achtergebleven pro- jectiel, een Engelse bom van 250 kg, onschadelijk te maken. Na vijf mi- 1 nuten was hij daarin geslaagd en overhandigde hij de ontsteker als ge schenk aan een hoofdinspecteur van de Enschedese politie. Met het oog op de veiligheid van de omwonenden waren twintig huizen ontruimd, ter wijl in een straal van een kilometer de ramen moesten worden opengezet. COMMISSARIS VERKENNERS VAN DE KATH. JEUGDBEWEGING Tot diocesaan commissaris Ver kenners in het bisdom Rotterdam is benoemd de heer mr W. A. M. v. d. Kallen uit Den Haag. De heer v. d. Kallen is momenteel tevens districtscommissaris K.J.B. in het district Den Haag maar zal deze functie op 1 maart a.s. meert a.s. neerleggen. Betrokkene trad in 1930 toe tot de toenmalige Katholieke Verkenners en vervulde voor de oorlog verschillen de leidersfuncties o.a. was hy van 19351941 hoofdredacteur van het „Leidersblad". Mr v. d. Kallen is hoofd van de juridische afdeling van het ministerie van Economische Za ken. Op 7 maart a.s. zal de hoofd commissaris van de verkenners in Nederland mr F. B. I. M. Janssens betrokkene in zijn nieuwe functie in stalleren.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4