S)e £ei<Ate(Eou^a/nt DULLES PLEEGDE OVERLEG MET DE GAULLE De Gaulle's voorstellen over politiek overleg Eisenhower over Chroesjtsjefs uitnodiging aan Kevers knagen Dordtse kerk Grote brand in Utrechts pakhuis Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14631 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., f 2.55 p. mnd., 7.50 p. Kwart. Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 et p m.m. Telefoontjes f 1.50 Geen wijziging van standpuut t. o. v. Berlijn De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles heeft vrijdag een onderhoud gehad met de Franse president, De Gaulle. Daarbij waren de Franse minister-president, Debré, en de minister van Buitenlandse Zaken, Couvé de Murville, aanwezig. Volgens een gezaghebbende woordvoerder betrof dit gesprek het geheel der huidige vraagstukken, die een gevolg zijn van de Russische houding ten aanzien van de Duitse kwestie. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat beide zijden het eens waren over de noodzaak tot handhaving en eerbiediging van de rechten der westelijke mogendheden in Berlijn, in het bijzonder wat betreft de vrije toegang tot de oude hoofdstad van Duitsland ingeval van eenzijdige maat regelen van de Russen De positie van het Westen in dit opzicht blijft zoals deze tijdens de bijeen komst van de Navoraad in december is bepaald. Volgens de woordvoerder is voorts gesproken over het gemeenschappe lijk standpunt, dat de westelijken in geval van een conferentie met de Sowjet-Unie moeten aannemen. Het is inderdaad waarschijnlijk, dat zulk een conferentie zal worden gehouden, indien de Russen hunnerzijds bereid zijn tot onderhandelingen. Tussen de Fransen en Amerikanen is er geen enkel verschil van mening hieromtrent. Men verwacht echter, dat een reeks besprekingen tussen de westelijke landen noodzakelijk zal zijn, voordat het standpunt, dat op een dergelijke conferentie zal wor den ingenomen, definitief bepaald is. De woordvoerder deelde tenslotte mede, dat ook de kwestie met be trekking tot de voorstellen, die gene raal De Gaulle in de herfst heeft ge daan over de positie van Frankrijk in de Navo ter sprake was gekomen. Uit Amerikaanse bron in Parijs is na de besprekingen van Dulles met Gaulle vernomen, dat de De kaans-Frans-Brits directoraat in de Navo hebben gewekt, is indertijd een speciale commissie ingesteld, die be stond uit de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken Robert Murphy en de Britse en de Franse ambassadeur in Washington. Deze commissie begon met een bestude ring van de Franse suggesties, doch kwam geleidelijk tot bespreking van kwesties van het Midden- en het Verre-Oosten. Daardoor wordt de vraag opgeworpen, aldus Amerikaan se zegslieden in Parijs, of deze com missie nu in een permanent orgaan voor overleg moet worden omgezet. Duitsland en Italië zouden van het verloop van de besprekingen op de Moskou Kennelijk is Adenauer er hoogte worden gehouden. niet in geslaagd de steun der Britten en Amerikanen voor een krachtige In Amerikaanse kringen geloofde politiek ten aanzien van Berlijn te men, dat de Fransen hun zin zullen verkrijgen, aldus het blad. krijgen als zij op een nauwer politiek overleg staan. Bondskanselier Adenauer heeft vrijdag met vertegenwoordigers van alle partijen in de Bondsdag geduren de twee uur besprekingen gevoerd, ter voorbereiding van zijn besprekin gen met Dulles. Uit gewoonlijk goedingelichte bron wordt vernomen, dat Adenauer met nadruk heeft gezegd, dat beslissende voorstellen over de Duitse kwestie alleen door de Ver. Staten kunnen worden gedaan. De Bondsregering kan geen voorstellen over de hoof den der Amerikanen heen doen, meende hij. Adenauer zou aan Dulles willen voorstellen, dat aangestuurd wordt op een conferentie van ministers van buitenlandse zaken van Oost en West in de eerste weken van april. Macmillans reis Voorts zou hij hebben gezegd, dat het resultaat van de besprekingen van premier Macmillan in Moskou de besluiten van de Bondsregering aan zienlijk zou kunnen beïnvloeden. Hij verwachtte dat de Britse premier na zijn terugkeer uit Moskou naar Bonn en Parijs zou reizen. Het gewoonlijk goed ingelichte Westduitse blad „General Anzeiger" scheef vrijdag, dat te betwijfelen valt of de Bondsregering werkelijk inge nomen is. met Macmillans reis naar Zuivering op Cuba President Urrutia van Cuba heeft 300 officieren, van kapitein tot gene- raal-majoor, opdracht gegeven ont slag uit het leger te nemen. Dit is de eerste stap naar de be loofde reorganisatie van de strijd krachten, die in de toekomst zo wel een sociale als een militaire taak krijgen te vervullen. Zo zal het leger bijvoorbeeld meewerken aan de voor gestelde agrarische hervorming. De leider van de Cubaanse revolu tie, Fidel Castro, heeft in een vraag gesprek met 'n verslaggever van een Amerikaanse televisiezender gezegd dat hij pas zijn baard zal afscheren, als hij Cuba een goede regering zal hebben gegeven. Titan gelanceerd Na twee mislukte pogingen (in de cember en op 3 februari) is het de Amerikanen vrijdagavond voor de eerste keer gelukt een intercontinen tale ballistische raket van het type Titan van de startbasis Cape Cana veral te lanceren. De proefneming is uitstekend geslaagd. De lancering van gisteravond was als een proef van beperkte omvang bedoeld. De Titan een tweetrapsra ket, moest een afstand van ongeveer 500 kilometer afleggen. Voor deze proeflancering was de tweede trap van de raket met water gevuld. Het dertig meter lange gevaarte dat ongeveer 110 ton weegt, kan een snelheid bereiken van rond 25.000 km. Evenals de Atlas, ook een raket voor intercontinentale afstanden, moet de Titan tienduizend km kunnen over bruggen. De Titan is bedoeld als het afschrikwekkendste wapen van Verenigde Staten. Wanneer de Titan eenmaal gereed zal zijn voor operationeel gebruik zul len de raketten van dit type in oor logstijd van ondergrondse lanceer - plaatsen afgeschoten worden. Dit staan voor de wintersport Gaulle's suggestie voor nauw overleg Al L i L i tussen Washington, Londen en Parijs **'5 net in nel Oeidn y fische gebied van de Navo vallen, op enkele punten na door de Amerika nen en de Britten zijn aanvaard. Op grond van de suggesties van De Eisenhower heeft zich groot gehou den ten aanzien van de mondelinge -•«- o—-- - - - - -1 uitnodiging van Chroesjtsjef om naar Gaulle, die nooit gepubliceerd zijn, J Moskou te komen. Volgens de woord- doch die bij de kleine Navo-landen enige bezorgdheid voor een Ameri- voerder van het Witte Huis, James Hagerty, zou de Amerikaanse presi dent een bezoek aan de Sowjet-Unie zeer zeker in overweging nemen, in- dien uit de gebeurtenissen blijkt, dat I FVFN^I AhJCZ VOCjR dit de zaak van de vrede zou dienen. Y v ks\si\ 0p het ogenbHk heeft Eisenhower KAMPBEULEN Een gerechtshof in Bonn heeft vrij dag de oud S.S.-ers Gustav Sorge en echter geen plannen om naar Mos kou te gaan. Een formele uitnodiging was trouwens niet ontvangen. Overigens was de uitnodiging van Wilhelm Schubert, die in de oorlogpremier Chroestjtsjef aan president bewakers in een concentratiekampEisenhower gedaan in een lange rede, I die alle mogelijke vijandige zinspe- zijn geweest, tot levenslange dwang- arbeid veroordeeld. Sorge is 47 jaar, Schubert 41. In de aanklacht was gezegd, dat Sorge en Schubert verantwoordelijk zijn geweest voor het doden van meer dan 11.900 mensen in de concentratie kampen Sachsenhausen en Esterwe gen. De beide beklaagden waren in 1947 reeds door een Sowj et-gerechts hof tot levenslange gevangenisstraf - veroordeeld, doch nadien aan deEisenhower voortdurend duidelijk Westduitse autoriteiten uitgeléverd. I gemaakt, dat hij bereid was, waar Het lijkt vreemd, aldus Hagerty, dat premier Chroestjtsjef, indien hij werkelijk gaarne heeft, dat president Eisenhower een bezoek aan de Sow jet-Unie brengt, in dergelijke om standigheden de uitnodiging zou doen. Reeds sedert het begin van zijn ambtsaanvaarding heeft president ook ter wereld te gaan, indien zulk een bezoek de zaak van de vrede zou dienen. Indien uit toekomstige gebeurte nissen zou blijken, dat een reis naar de Sowjet-Unie of elders dezezaak tot voordeel zou strekken, dan zou zulks zeker in overweging worden genomen. Segni formateur in Italië De Italiaanse christen-democraat Antonio Segni, vice-premier en mi nister van Defensie in de afgetreden regering,Nanfani, is door president Gronchi aangewezen als kabinetsfor mateur. Segni heeft de opdracht aan vaard. Het is nog niet bekend op hij een nieuwe coalitieregering wil vormen of een regering van alleen chr.-demo- craten. Segni, die afkomstig is van Sar dinië, is premier geweest van 1955 tot 1957. Hij heeft een vooruitstrevende wet inzake landhervorming opgesteld Bij een botsing tussen twee bus sen op een gladde weg nabij de Pool se stad Poznan zijn zes mensen om het leven gekomen en twintig ge wond. Per auto naar de bergen trekken om daar van de wintersport te genieten I is fijn, alleen moet u dan wel zorgen niet op een parkeerplaats door de 'enorme drukte te worden ingesloten of op de grote verkeersweg in een soort lanceerplaatsen biedt de grootst eindeloze file te worden geklemd. Een schrikwekkend beeld van die laatste mogelijke bescherming tegen aanval- mogelijkheid geeft deze foto van een onafzienbare rij auto's op weg naar len met kernwapens. de hellingen bij het Spitzino meer in Beieren. Malan overleden De vroegere Zuid-Afrikaanse minis ter-president dr. Daniël Malan is za- terdagachtend in de vroege morgen uren overleden. Vrijdag was gemeld dat hij door een hersenbloeding was getroffen. Hij was reeds sedert okto ber ziek. Malan, die 84 jaar is geworden, was van 1948 tot 1954 premier van Zuid- Afrika. Voordat hij in de politiek ging was een een bekend predikant. Tij dens zijn premierschap heeft hij de apar Iheidspolitiek verscherpt. Strij- dom was zijn opvolger. Modeshow van bedrijfsauto's geopend De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Leonard G. Kortenhorst heeft vrijdagochtend in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de 40ste R.A.I.-tentoonstelling voor bedrijfsautomobielen geopend. De foto toont dr. en mevrouw Kortenhorst bij het enorme chassis van een auto bus tijdens een rondgang over de tentoonstelling. Brandweer bleef steken Aan de Jutphaseweg te Utrecht is gisteravond het magazijn van een groothandel in lompen, papier en me taal, grotendeels door brand verwoest. Het dak, de derde en de vierde ver dieping van een pakhuis, waar ton nen lompen lagen opgeslagen, gingen geheel in vlammen op. De schade wordt voorlopig geschat op vier- a vijfhonderdduizend gulden. Een tweede pakhuis, dat slechts door een vrij smalle gang van het lompen magazijn is gescheiden, en dat tot aan de nok is gevuld met oud papier, bleef gespaard. De brand, die op de derde verdie ping begon, werd omstreeks kwart over acht ontdekt door een agent van de verkeerspolitie. Hij waarschuwde ogenblikkelijk de politie en de Utrechtse brandweer, die met groot materieel uittrok. De komst van de brandweer werd enigszins vertraagd doordat een van de wagens met een volautomatische ladder op de Westerkade en verkeer de te lage tunnel inreed en bleef steken. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Men vermoedt echter, dat het personeel de kachel op de sorteerafdeling van de derde verdieping niet goed heeft afgesloten. De firma is tegen brand verzekerd. KORTE ^olf De acteur Irving Fisher, die dik wijls als dubbelganger van ex-presi dent Truman optrad, is op 73-jarige leeftijd overleden. Fisher leek zó sprekend op de voormalige democra tische president, dat hij veel vrien den van Truman wist te misleiden. De voormalige commandant van Hitiers lijfwacht, de 66-jarige ex- SS-generaal Sepp Dietrich, is wegens zijn slechte gezondheid vrijdag uit'de gevangenis van Landsberg, nabij München, ontslagen. In mei 1958 was hij door het gerechtshof van Mün chen tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld, wegens zijn aan deel in de moord op zes Nazi-leiders in 1934, in de „nacht van de lange messen". Bestrijding kost 19 mille Een impregneerbedrijf te Rotter dam is dezer dagen begonnen met de bestrijding van houtworm en bonte knaagkevers in de Grote Kerk te Dordrecht. Dit interessante karwei, waarvan de kosten rond 19 mille be dragen omvat de behandeling van zestienduizend vierkante meter hout. Men is op het ogenblik bezig de kap van de kerk te bespuiten met hydra- sil 616, een chemische verbinding op fluorbasis. Men rekent er op, dat 4 man aan deze opdracht 3 weken werk hebben. Na de bekapping, waaruit de maden van de insecten op de banken in de kerk vielen, komen de prachtige koor banken aan de beurt, die al in ern stige mate van de vraatzucht van worm en kever te lijden hebben ge had. De bonte knaagkever, die voor het grootste deel de oorzaak van de verwoestingen is, die in het hout worden aangericht, is waarschijnlijk met het importeren van het hout uit de tropen meegekomen. 1 (Medegedeeld door het KNMI i 1 in De Bilt. Geldig van zaterdag-»1 avond tot zondagavond. Opge- maakt te 11.15 uur). ZELFDE WEERBEELD Droog weer met vooral aan- i I vankelijk mist of laaghangende 1 bewolking. Zwakke oostelijke 1 wind. Overwegend lichte, van- j nacht hier en daar matige vorst. Twee kermisklanten zijn met hun auto en hun dieren een beer, een aap. een vos en een schildpad tengevolge van gladheid van een weg in de Attersee, een meer in Opper - Oostenrijk, geraakt. Alleen de schild pad heeft het ongeluk overleefd. Drie jonge Zuidslaven zijn on langs naar Oostenrijk uitgeweken door een tunnel, die in de laatste oor log gegraven is. Onder de grens was de tunnel door een ijzeren hek af gesloten, maar dat was voor de vluch telingen geen beletsel. Zij groeven er onder door. 8 Febr. zon op 08.10; onder 17.39; maan op 08.03; onder 18.52. 9 Febr. zon op 0808; onder 17.41; maan op 08.30; onder 20.01. Hoogwaterstanden 8 Febr. v.m. 3.59; n.m. 4.10. 9 Febr. v.m. 4.37; n.m. 4.48. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Rustig winterweer De Bilt, zaterdag 10 uur. Het centrum van het hogedrukgebied heeft zich verplaatst naar de Pools- Russische grens en verwijdert zich in oostelijke richting. Bij de Golf van Biscaye daalt de luchtdruk als ge volg van een toegenomen depressie activiteit. Daardoor kort er iets meer wind uit zuidoostelijke richting. In verband hiermede komt iets drogere lucht uit Duitslónd in beweging, maar de mist en bewolking hebben zich ook daar verder uitgebreid. Waar de grens van de wolkenlaag zich bevindt zijn de maximum-tem peraturen locaal zeer verschillend.. Zo werden gisteren op een aantal stations in Noord-Frankrijk en West- Duitsland, die onderling minder dan 100 km. van elkaar verwijderd zijn, maxima geregistreerd, die bijna 10 graden verschilden. In Midden- Frankrijk liep het kwik zelfs tot 17 graden op. De weerstoestand verandert de komende 24 uur niet veel Alleen wanneer de bewolking en mist min der worden kan de gemiddelde tem peratuur iets stijgen. weer temp. HELSINKI geh. bew. 3 C. STOCKHOLM mist 8 OSLO geh. bew. 10 KOPENHAGEN mist 2 ABERDEEN onbew. 2 LONDEN geh. bew. 1 AMSTERDAM mist 4 BRUSSEL mist 5 LUXEMBURG onbew. 4 PARIJS onbew. 1 BORDEAUX zw. bew. 3 NICE onbew. 7 GRENOBLE onibew. 3 BERLIJN ijsnaalden 6 FRANKFORT onbew. 6 MÜNCHEN onbew. —12 ZÜRICH mist 5 GENèVE onbew. 3 LOCARNO onbew. 3 WENEN geh. bew. 5 INNSBRUCK onbew. 6 ROME onbew. 5 AJACCIO onbew. 4 ALGIFRS zw. bew. 12 MADRID geh. bew. 3 MALLORCA half bew. 10 Korreltje Opeenhoping van werk maakt het alleen maar zwaarder.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1