SeCeidóeSouYatit Russen schoten opzettelijk transporttoestel neer Controle op kernproeven afgewezen GRIMMIGE GRAPJES ^zesn°?zoa^ DOBBY Gordijnstoffen Macmillan 21 februari naar Moskou HOE wordt RUSTIG WEER weer* Chroesjtsjef Chroestjsjef nodigt Eisonhowor r'ns ^ainier voewe'wa*voor dictatorschap uit naar Moskou Gisteren is het 21ste congres van de Sowjet-Russische communistische partij in Moskou gesloten. In zijn slotrede heeft Chroesjtsjef verklaard dat Rusland president Eisenhower een hartelijke ontvangst zal bereiden, zo de Amerikaanse president naar de Sowjet-Unie mocht willen komen. Wij juichen een dergelijk bezoek toe zonder hieraan de voorwaarde te verbinden, dat ik wordt uitgenodigd voor 'n tegenbezoek, aldus Chroesjtsjef. Hij bracht de verklaring van Eisenhower in herinnering, dat er geen sprake kon zijn van een bezoek van hem Chroesjtsjef aan de V. S. op dezelfde basis als dat van Mikojan. Maar op grond van welke misdaden berobft de Amerikaanse president mij van het recht dat anderen wel hebben om zijp land te bezoeken?, zo liet de Rus hier onmiddellijk op volgen. Ik ben echter niet van plan om een visum voor de V. S. aan te vragen. Wij hebben hier in Rusland nog veel te doen, aldus Chroesjtsjef. Eisenhower kan naar Rusland komen en iedereen meenemen, wie hij wil. Zij zullen welkome gasten zijn. Maakt een einde aan koude oorlog" VREEDZAME CONCURRENTIE De Russische premier verklaarde voorts, dat zijn zevenjarenplan een enorme rol zal spelen bij het oplossen van het grootste vraagstuk van deze tijd: dat van de wereldvrede. Wij willen met de kapitalistische landen concurreren op vreedzame basis en wij zijn er zeker van, dat het volk de juiste keuze zal doen. Bepaalde kringen in de V. S., zo ver volgde Chroestsjef, willen de dooi, die is ingetreden na het bezoek van Mikojan aan Amerika, te niet doen. De Rus vergeleek de toestand in West-Berlijn met een lont in een kruitvat of een tijdbom, die elk ogen blik kon ontploffen. Is het daarqm maar niet het beste om de lont te doven en de bom te verwijderen?, zo riep hij uit. Wij willen maar één ding, nl. zo snel mogelijk een einde n.aken aan de koude oorlog. Als u dit ook zo graag wilt, mijnheer Dulles, zijn wij bereid de overwinning in deze on nodige oorlog aan u te latep. Mijne heren, beschouwt u zelf als de over winnaars, maar maakt er snel een einde aan, aldus Chroesjtsjef. partijcongres te Moskou met 'n Ma rathon-rede geopend, hij heeft haar gisteren ook weer met een grote rede gesloten. Wat men de rode heren in het Kremlin ook mag verwijten één ding zal men hen na moeten ge ven: kletsen kunnen ze als de bes ten. Tegenover Eisenhower heeft Chroesjtsjef zich een grapje veroor loofd; hij heeft hem uitgenodigd om naar Moskou te komen. Hij 0 weet natuurlijk heel goed, dat Eisenhower er niet aan Niets te betalen. Adenauer heeft gezegd, dat de bondsrepubliek niet met de Sowjet- Unie zal samenwerken als wij niet betalen voor deze samenwerking, zo vervolgde de Russische premier. Maar, mijnheer de bondskanselier, u moet politieke kwesties niet aanpak ken op de manier van 'n kruideniers hulpje. Wij hebben u niets te betalen, wij zijn u niets schuldig, zo riep Chroestsjef uit. Hij verklaarde, dat Rusland echter wel genegen Is te luisteren naar de voorstellen van Adenau-r, mits deze verstandig zijn, u ook bereid is met en annexatie van Oost-Duitsland en de voordelen door de arbeiders be haald, ongedaan wilt maken, zullen wij niet naar u kunnen luister en. al dus Chroesjtsjef .Hij ve .klaarde, dat de Sowjet-Unie niets tegen vrije ver kiezingen heeft, mits de Duitsers in beide Duitse staten deze ve-kiezin gen wensen en mits er geen inmen ging van buitenaf plaats vindt. Want men kan aannemen, dat de Duitsers na enige tijd vrije verkiezmgen zul len willen om het kapitalistische systeem in West-Duitsland t'e liquide ren, aldus Chroesjtsjef. De Russische premier zei voorts, dat de Sowjet-Unie de voorwaarden van het Westen inzake het toezicht op het staken van de kernproeven niet zal aanvaarden en ook niet zal ingaan op een plan, dat liquidatie en annexatie van Oost-Duitsland beoogt. Chroesjtsjef behandelde in zijn rede een groot aantal vraagstukken. Hij legde o.m. de nadruk op de com munistische eenheid en gispte de Zuidslaven voor hun „smerige en uit dagende streken". Tenslotte werd een slotresolutie aangenomen, waarin wordt gezegd dat het revisionisme „verpletterende slagen" is toegebracht, en besloot men het volgende partijcongres in 1961 te houden. ANTI-PARTIJGROEP NIET UITGESTOTEN Het 21e partijcongres heeft in zijn de Westduitse bondskanselier aanslotresolutie niet geëist, dat de leden één tafel te gaan zitten om zowel de Westduitse als Russische voorstellen te overwegen en dan een oplossing te vinden, die voor beiden aanvaard baar is. Maar als u van plan bent voor waarden te stellen over de liquidatie van de „anti-partij-groep" (Malen kof, Molotof, Kaganowitsj, Boelganin en Sjepilof) uit de partij worden ge stoten. Het congres beperkte zich tot goedkeuring van de disciplinaire maatregelen, die tegen hen genomen zijn. Deze foto toont de president van de door prins Rainier opgeheven Nationale Raad van Monaco, dr. Joseph Simon, tijdens een persconferentie in Monte Carlo. De president maakte hier zijn grieven bekend tegen de plotselinge maatregelen van prins Rainier, die ook de grondwet buiten werking heeft gesteld. Amerikaanse beschuldiging Het Amerikaanse transportvliegtuig, dat op 2 september van het vorige jaar brandend in Sow jet Armenië is neergestort, is met opzet door Rus sische jagers neerg'.s >hoten. Dit blijkt uit een aantal bewijs stukken, waarender een op de band opgenomen, afgeluisterd ge sprek tussen de piloten van de Rus sische jagers dat gisteren door het Amerikaans ministerie is vrijgegeven. Vice-premier Mikojan heeft tijdens zijn bezoek aan de -Verenigde Staten denken zal, deze uitnodiging aan te ontkend dat het toestel is neergescho- nemen, maar tegenover de uitlating ten. van Eisenhower, dat er geen sprake Mikojan heeft, volgens l.et Ameri- van kan zijn aan Chroesjtsjel een in- kaanse ministerie van Buitenlandse reisvisum te verstrekken, klinkt het I Zaken, vice-premier Nixon verzekerd, wel stoer te verzekeren, dat Eisen- J dat Moskou alle inlichtingen die het hower van harte welkom zal zijn. over het vliegtuig bezat had doorge- Overigens beweerde Chroesjtsjef met geyen, en verder gezegd met te be- een stalen gezicht, -dat hij nooit van OTP™, waarom de Amerikanen zo plan was geweest pogingen te doen i wantrouwend waren, om Amerika te Bezoeken; hij had het Mikojan gal deze verzekering twee in Rusland veel te druk. Men zal maanden nadat onderminister Mur- in het Westen wel eens geglimlacht phy de Russische ambassadeur m hebben over dat smoesje. j Washington, Mensjikof, een afschrift Intussen heeft de Russische pre-^ad gegeven van het gesprek, dat de mier behalve min of meer vermake- Russische piloten tijdens de aanval lo heeft hij verzekerd, dat Rusland °mdat h« zlch technisch met compe- nooit zal instemmen met de weste lijke voorstellen voor controle-pos- ten om kernexplosies op te sporen. „Als wij de controleposten zouden aanvaarden zou dat betekenen, dat wij instemden met de oprichting van een goed functionerend spionagestel- sel van de westelijke mogendheden op ons gebied." Waarom zijn de Russen toch zo bang voor elke controle achter het IJzeren Gordijn? Wanneer het Wes ten controle-posten voorstelt, bete kent dat niet, dat men alleen in Rus land controle-posten wil hebben, maar betekent dat ook, dat men de Russen wil toestaan, controle-posten in het Westen te hebben. Het Westen vreest geen controle; waarom vreest Rusland die wel? Het is en blijft het oude liedje: als Rusland alles doet om het wantrou wen van het Westen op te wekken, kan er moeilijk sprake zijn van toe nadering, is het Westen gedwongen om op z'n hoede te blijven en z'n de fensie minstens zó hoog op te voeren, dat het de Russen een slag vóór blijft. Men koestert na de illusie, dat het de Engelse premier Macmillan, die op 21 febr. a.s. naar Moskou ver trekt, gelukken zal om de Russen meer begrip bij te brengen van de bedoelingen van de Westerse mo gendheden. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat de Russische leiders nog alijd niet weten, wat iedereen in het Westen weet, n.l. dat wij maar al te graag de bewapeningslast van ons af zouden willen wentelen, als wij maar de overtuiging hadden, dat wij dat doen konden zonder gevaar. tent achtte, en hij bleef weigeren, toen ook zijn militaire attaché werd uitgenodigd. Vliegtuig was ongewapend. Er war^n zeventien man aan boord van het ongewapende toestel. Na drie weken hebben de Russen de stoffe lijke overschotten van zes Amerika nen uitgeleverd. Van de overige elf inzittenden zeiden ze niets te weten. De Russen ontkenden dat zij het toe stel hadden onderschept. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken had tot nu toe steeds van „onderscheppen" gespro ken. Gisteren beschuldigde het de Russen voor het eerst van het be schieten van het toestel. Het minis terie deelt niet mede hoe het aan de bandopname is gekomen. Deze zou gemaakt kunnen zijn door een station van de Amerikaanse luchtmacht, waarvan de radio afgestemd was op de golf die de Russische jagers ge bruikten. Het opgevangen gesprek. Het gesprek tussen de Russische piloten verliep als volgt, aldus blijkt uit de Amerikaanse bewijsstukken: „582, ik zie het doel, rechts". „Ik zie het doel, een groot. „Ik ben 201, ik zie het doel, val bandopname daarvan te luisteren, j aan". „Ik ben 201, ik val het doel aan". ZO JUIST ONTVINGEN WIJ DE COLLECTIE 16 nieuwe kleuren Natuurlijk eerst naar. HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-bonnen voor onze cliënten. (Advertentie) Hoop op m er begrip ki" hoopte, dat de reis van Macmil lan evenals die van Mikojan naar Amerika „het verstandige compromis van oprechte besprekingen" naderbij zou brengen. Het Amerikaanse blad „New York Times" schrijft, dat Macmillans ver zekering geen onderhandelingen in Moskou te zullen voeren, een einde dient te maken aan alle bange ver moedens over de reis naar Moskou. Het bezoek aan Moskou geschiedt kennelijk met instemming van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles. „Val aan, val aan, 218, val aan. „Het doel is een transporttoestel, een viermotorig". „201, ik val het doel aan". „Het doel brandt". „Er is een treffer". „Het doel brandt, 582". „Het doel helt in de lengte". „Open het vuur". „201 valt u aan?". „Ja, ja". „Het doel brandt". „De staart valt van het doel af". „Kijk". „Hm". „Kijk naar hem, hij kan niet weg komen, hij valt al". „Ja, hij valt, ik zal er een eind aan maken jongens, ik zal er een eind aan maken". „Het doel loopt uit de hand, het valt omlaag". „Ja.... formeren en naar huis". „Na mijn derde salvo begon het doel te branden". „Mooi, formeren, laten wij gaan". Teren op vaders roem is geen American style' In Londen en Moskou is donderdag gelijktijdig bekend gemaakt, dat de britse premier, Harold Macmillan, op 21 februari naar Moskou zal vliegen voor een bezoek van zeven tot tien dagen aan de Sowjet-Unie. In het Lagerhuis deelde de pre mier, die op zijn reis zal worden ver gezeld door de minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, mede, dat hij niet namens het Westen gaat onderhandelen. Wel hoopte hij meer begrip voor het westelijk standpunt ten aanzien van de belangrijke pro blemen als Eerlijn, de hereniging van Duitsland, de conferenties in Genève fil» L|o over het Waken der kernproeven en ü,t nummer bestaat uit 12 paginal het voorkomen van onverhoedse aan vallen te kunnen wekken. Ook hoop te hij een duidelijker inzicht in de Russische gedachtengang te krijgen. Na zijn bezoek zou het Westen overleg moeten plegen over een ge meenschappelijk standpunt ten aan zien van Duitsland en de Europese I veiligheid, waarmee men met kans op succes onderhandelingen met de Sowj et-regering zou kunnen begin nen. Macmillan is de eerste Britse pre mier, die in vredestijd een bezoek aan de Sowjet-Unie gaat brengen. De uitnodiging voor dit bezoek is inder tijd door Chroesjtsjef en Boelganin gedaan, toen zij in april 1956 een of ficieel bezoek aan Engeland brach ten. In Londen wordt vernomen, dat Macmillan rechtstreeks van Moskou naar Londen zal terugkeren. Hij zal na zijn terugkomst mogelijk naar Bohn en Parijs reizen voor bespre kingen met Adenauer en Debré. Uiteenzetting der standpunten Een Westduitse regeringswoord voerder verklaarde donderdag, dat de Bondsregering Macmillans reis naar Moskou begroet als een goede gele genheid om het westelijke standpunt „direct en met grote nadruk" aan de Sowjetleiders uiteen te zetten. Voorts zal Macmillan uit de eerste hand in drukken kunnen opdoen over de op vattingen en bedoelingen van de Sowj et-regering, aldus de woord voerder. Het linkse Franse blad „Combat" geloofde, dat het bezoek een nieuw hoofdstuk van de geschiedenis kan inluiden. Volgens „Le Monde" wil Macmillan in de eerste plaats er ach ter komen, hoever hij kan gaan bij de behandeling van de Berlijnse kwestie en bij eventuele onderhande lingen over de Duitse kwestie als ge heel. De New YorkSe „Daily News" waarschuwde in een artikel „lees de geschiedenis van München nog eens, Mac". De Warschause „Kurier Pols- (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER Droog weer met plaatselijk mist of laaghangende bewolking, morgen overdag ook opklarin gen. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen temperaturen op lopend tot om het vriespunt. Weinig wind. 7 Febr. zon op 08.12; onder 17.37; maan op 07.33; onder 17.42. Nieuwe maan 20.22. Hoogwaterstanden 7 Febr. v.m. 3.16; n.m. 3.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt 9 C. STOCKHOLM mist 11 OSLO half bewolkt 13 KOPENHAGEN mist 3 ABERDEEN motregen 1 LONDEN geheel bewolkt 1 AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO De Bilt, vrijdag -10 uur. Het weer in West-Europa is bijzonder rustig geworden, nadat het hogedrukgebiect, dat zich uitstrekt van Zuid-Noorwe- gen tot de Balkan, wat aan kracht I ^^EN heeft Ingeboet. Door de nachtelijke uitstraling ontstond in Nederland op uitgebreide schaal mist en daalden ^JACCIO de temperaturen op sommige plaat- ALGIERS sen tot min acht graden. Op het wes- j telijke deel van de oceaan is de de pressie-activiteit toegenomen, maar dit heeft allen tot gevolg, dat aan de Atlantische kust de wind uit het zuid oosten toeneemt. In ons land duurt het fraaie winterweer voort met des mist 3 mist 4 licht bew. 3 onbewolkt 2 onbewolkt 6 mist 3 onbewolkt 8 sneeuw 4 onbewolkt 8 onbewolkt 9 mist 6 onbewolkt 3 onbewolkt 2 geheel bewolkt onbewolkt - licht bewolkt half bewolkt regen niet ontv. licht 'bewolkt In Nijmegen is het Nijmeegse meisje Maria Sprengers donderdagochtend in het huwelijk getreden met de ,wlt WS) Amerikaan Varick Tunney, de zoon van de Amerikaanse oud-wereldkampioen boksen zwaargewicht Gene Tunney. I nachts weer enige vorst en overdag Deze foto toont het bruidspaar met de beroemde vader in vrolijke stemming op het bordes voor het stadhuis temperaturen, die tot of even boven In afwachting van grote daden kan te Nijmegen na de voltrekking van het burgerlijk huwelijk. I het vriespunt oplopen. 1 men het alvast eenvoudig proberen. Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 50ste JAARGANG BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w„ 2.55 p. mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.- als gulle gastheer Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1