Het Amerikaanse konvooi weer doorgelaten Eisenhower over de Amerikaanse defensie De „Hedtoft" was niet verzekerd Amerikaans vliegtuig in zee gestort De ramp mef de ,,Elecira'' bij New York Dulles bracht geen voorstellen mee De Kerk in Hongarije Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14629 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8. Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 Na protestvan Amerikaanse zijde „ONRECHTMATIG EN ONTOELAATBAAR" De vier Amerikaanse vrachtauto's, die op de autoweg naar Berlijn door de Sowjet-autoriteiten werden vast gehouden, zijn gisteravond om even na 19.00 uur (Ned. tijd) West-Duits - land binnengelaten. Findlay Burns, de officier van de Amerikaanse militaire missie in Ber lijn, die belast is met politieke aan gelegenheden, was eerder op de mid dag in Helmstedt aangekomen voor besprekingen met de politieke advi seur van de Russische commandant in Berlijn. Om 19.00 uur zei hij tot een groot aantal verslaggevers: „Ik denk dat, als u een paar minuten wacht, het konvooi is doorgelaten". Enkele minuten later passeerde het konvooi inderdaad. Volgens geallieerde functionarissen is de normale gang van zaken, dat chauffeurs van legervoertuigen een reisvergunning aan de Russische grensbewaking tonen. De grenswacht heeft niet het recht de lading te in specteren of om andere papieren te vragen. De Amerikanen hebben hun lading dan ook niet laten onderzoe ken. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de tekst be kend gemaakt van de nota, die de V. S. aan de Sow jet-Unie hebben ge zonden inzake het aanhouden van een Amerikaans konvooi bij Berlijn. Hierin wordt verklaard, dat rechtmatig en ontoelaatbaar" ge noemd. Eisenhower zei gisteren op zijn persconferentie, ,dat Amerika de Sowjet-actie als een schending van de overeenkomsten en regelingen tus sen de vier bezettingsmogendheden beschouwt. Hij zei, dat de vrijwillig door de vier bezettingsmogendheden aan vaarde verantwoordelijkheden om hun troepen in Berlijn te houden, hun het recht geven deze troepen steun te verlenen. De V. S. zijn van mening, dat zij waar zij aan deze verplichtingen moeten voldoen het recht hebben voorraden naar en van Berlijn te ver voeren. Derhalve hebben de V. S. nooit een recht tot inspectie door een van de andere bezettingsmogendhe den, van te vervoeren goederen, uit rusting en voorraden, erkend. Alle kerken uitgenodigd Naar het KNP in welingelichte kringen in het Vatikaan verneemt, is het thans zeker, dat Paus Johannes behalve de bisschoppen van de Or thodoxe en Anglikaanse kerken, ook de leidende figuren zal uitnodigen der Protestantse kerkgemeenschap pen voor het Algemeen Concilie. De uitnodiging zal zich ook uitstrekken tot de schismatieke bisschoppen van China. Dezelfde kringen wijzen er op, dat de Paus het alleen-recht heeft een Concilie bijeen te roepen en dat ook hij daarom het recht van uitnodiging heeft. Het is niet zeker of de uitge nodigde niet-Katholieken ook stem recht zullen hebben. Indien dat het geval mocht zijn, dan is het waar schijnlijk, dat de kerkelijke voor schriften dienaangaande moeten wor den gewijzigd. Sowjet-autoriteiten met het aanhou den van het militaire konvooi duide lijk het recht van de V. S. op toegang tot Berlijn hadden geschonden. De Russische weigering om het konvooi door te laten wordt „on- RUSSEN BEWEREN ZOVEEL President Eisenhower heeft op zijn persconferentie gezegd, dat hij in de rede van zes uur, die Chroesjtsjef op het partijcongres heeft gehouden, de1 niets kon ontdekken dat de vrije we reld nieuwe hoop biedt. Op een vraag antwoordde de pre sident, dat het zinloos was de hele rede van de Sowjet-premier na te gaan om er achter te komen wat deze beoogt. Achter elke Russische uitspraak de ontwikkeling der Russische raket ten beschouwde hij als propaganda. Gevraagd om commentaar te le veren om Malinofski's bewering van dinsdag op het Russische partijcon gres, dat de Russische raketten elP doel op aarde met grote nauwkeurig heid konden raken, vestigde Eisen hower er de aandacht op, dat de Rus sen ook beweerden het vliegtuig, de auto, de telefoon e.d. uitgevonden te hebben. Beier een half schip, dan een baken in zee Prinses Beatrix zal op 7 februari een korte wintersportvakantie begin nen in Sankt Anton in Oostenrijk. Zij keert op 17 februari naar Nederland terug. Prinses Irene zal eveneens deze maand voor een korte wintersportva kantie naar Sankt Anton gaan. Zij zal daar verblijven van 22 februari tot 1 maart. De Deense regering zal het verlies van de voor acht mlijoen gulden ge bouwde „Hans Hedtoft" zelf moeten lijden, en ook eventuele eisen tot schadeloosstelling, ^ie uit de ramp kunnen voortvloeien, zelf moeten regelen. De koninklijke Deense Groenland- compagnie heeft indertijd een assu rantie tegen totaal verlies van het schip, die beschikbaar was tegen een premie van ongeveer 235.000 gulden per jaar niet aanvaard. Deze over heidsinstelling volgde de gedragslijn die in vrijwel alle landen door rege ringsinstanties gevolgd wordt: ze aanvaardde het risico zelf. Inmiddels heeft het Deens konink lijk archief meegedeeld dat met de „Hans Hedtoft" een zending van der tien kisten dokumenten, teruggaand tot 1780 en allen betrekking hebbend op Groenland en zijn geschiedenis, vergaan is. Deze archiefstukken zou- 'en in Kopenhagen worden opgebor gen. De Groenland Compagnie heeft be kendgemaakt dat in de buurt waar de „Hedtoft" vergaan is drie lege vaten zijn waargenomen. Een van de vaten was rood. De „Hans Hedtoft" had twee van zulke vaten aan boord. Tien minuten staking in Dortmund %3SJ?TSi SS-a De sirenes van de grote fabrieken in Dortmund loeiden gisteren tien minuten tijdens een proteststaking tegen de voorgenomen legering van een Britse eenheid met geleide pro jectielen bij Dortmund. De bussen hielden slechts vijf minuten stil, omdat anders te grote verkeersopstoppingen zouden ont staan. In vakverbondkringen werd ge zegd, dat waarschijnlijk nieuwe pro testacties zoich.n worden onder nomen, indien het besluit inzake de legering niet werd ingetrokken. HET SPOOK VAN BERLIJN De RUSSEN HEBBEN aan de zone-grens tussen West- en Oost-Duiteland weer eens een inci dent uitgelokt om de aandacht te vestigen op de „volkomen abnormale en niet langer te dragen" situatie van West-Berlijn. Zoals men weet, is de regel, dat militaire transporten tus sen West-Duitsland en West-Berlijn over Oostduits grondgebied niet ge controleerd worden. Maar zo nu en dan laten de Russen voelen, dat een ongecontroleerd vervoer over het grondgebied van een in hun voor stelling onafhankelijke en souve- reine staat een abnormaliteit 0 is. Dan willen ze opeens con troleren en dwingen ze de Amerikanen, Engelsen of Fransen om op hun achterste benen te gaan staan, voordat ze na veel vijven en zessen eindelijk toegeven: Daarbij wordt dan onuitgesproken ver wezen naar de zomer van dit jaar, wanneer de Russen de hele verant woordelijkheid over Oost-Duitsland aan de Oost-Duitsers zelf zullen overlaten. Wanneer de bezettende mogendheden in West-Berlijn dan blijven volharden in hun standpunt, dat zij het Oostduitse regiem niet kunnen erkennen, ontstaat er een onhoudbare toestand, als de Oost- Duitsers de doortocht zouden willen belemmeren. Met andere woorden: de betekenis van dit (inmiddels op geheven) incident is, dat het Westen wel eens op mag schieten met een oplossing voor het Berlijnse pro bleem. Dat is ook de bedoeling van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dulles In tegenstelling met de verwachting, is hij naar Lon den gekomen zonder een bepaald voorstel meegebracht te hebben. Vol gens zijn eigen zeggen, wil hij alleen maar 'ns praten en vooral luisteren. Intussen is er al meteen een besluit gevallen, nl„ dat hij zijn zegen heeft gegeven aan Macmillans voornemen om naar Moskou te gaan. Blijkbaar hebben Dulles en de Britse minister president afgesproken, dat de Britten (de Britse minister van buitenlandse zaken Sellwyn Lloyd gaat ook mee) met Chroesjtsjef een hartig woordje gaan praten. Meer contact van het Westen met Moskou kan geen kwaad, als men er maar voor zorgt, dat het Westen eensgezind is. Maar op dat punt is de indruk momenteel, dat de Westerse Vier het helemaal niet eens zijn. Misschien kan de reis van Dulles naar Parijs en Bonn, de Fransen en Duitsers ervan overtuigen, dat eens gezindheid de voornaamste voor waarde is om het Berlijnse pro bleem bevredigend op te lossen. door de mededelingen van Chroesjt sjef over de Russische defensie. Zijns inziens hebben de V. S. een veel evenwichtiger en beter gescha keerde defensieorganisatie dan de Russen. De spreiding in het Ameri kaanse verdedigingsstelsel, Amerika's defensiecapaciteit in de lucht, ge steund door zijn raketprogramma ge ven Amerika een sterke positie. In antwoord op vragen zei Eisenhower, dat de Amerikaanse strijdmacht, die van anderen en ook Amerika zelf in geval van een Russische verrassings aanval natuurlijk verliezen zullen lij den. Bij een dictator loopt men altijd de kans, dat hij een oorlog zal be ginnen en daarom moet men steeds op zijn hoede zijn. Maar Amerika verbetert steeds zijn waarschuwings stelsels. Zo is de strategische lucht macht thans veel meer verspreid dan enkele jaren geleden. Het systeem zal tot gevolg hebben dat een zeer groot deel van deze luchtstrijdmacht bin nen enkele minuten in de lucht is. Daarenboven beschikken zij over elk soort wapen, dat van nut kan zijn, aldus de Amerikaanse president. De president was van mening, dat de V. S. op het terrein van veiligheid en verdediging er uitstekend voor staan. De jongste verklaringen over Rector H. Heeren uit Tilburg zal de lijdensmeditatie verzorgen voor de KRO-microfoon. Een Japans schip heeft gemeld, dat het woensdag een brandend vliegtuig in zee heeft zien storten ten westen van de Bermuda-eilanden. Zo ploeterde het halve Zwitserse vrachtschip „Nyon", getrokken door een sleepboot naar de Nieuwe Waterweg. In Bolnes zal het schip, dat bij een stranding aan de Engelse kust het voorste deel verloor een nieuwe verlengde boeg krijgen. Het schip is hier gefotografeerd ter hoogte van de Doggersbank. (Luchtfoto „A.N.P.") ontvangen heeft, deelde later mee, dat dit schip twee uur gezocht heeft Djj nummer bestaat uit 10 pagina's Het ongeluk gebeurde ongeveer op hetzelfde tijdstip waarop de Ameri- naar het verongelukte vliegtuig, maar kaanse luchtmacht berichtte, dat er niets heeft gevonden. De Japanner een vliegtuig van de Amerikaanse was gedwongen het zoeken te sta- weerdienst met 12 man aan boord ken, omdat de lading begon te wer- vermist werd in het gebied van de ken. Bermuda-eilanden. Uit Bermuda en New York zijn De Amerikaanse kustwacht, die het vliegtuigen naar het gebied van de bericht van het Japanse schip ook ramp vertrokken. Macmillan naar Moskou I I over zijn Moskouse besprekingen uit brengen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles zei bij zijn aankomst te Londen, dat hij geen nieuwe voorstellen bij zich had. Hij heeft zijn reis ondernomen omdat hij verwachtte, dat er in de komende De bespreking, die de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Dulles woensdagmiddag in Londen met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd heeft gehad, betrof voorname lijk de kwestie-Duitsland, de ontwa pening en het Midden-Oosten, zo genomen. Het ging slechts om een gedachten w isse ling. Kostte 65 mensen het leven Van de 73 inzittenden van de „Elec- a", het vliegtuig van de „Ameri can Airlines", dat in de nacht van dinsdag op woensdag bij een poging om op het New Yorkse vliegveld La Guardia te landen in de East River terecht kwam, blijken acht personen het ongeluk te hebben overleefd. Omtrent de oorzaak van het on- Jarig prinsesje Prinses Marie Cristine van België die op 6 februari a.s. haar achtste verjaardag hoopt te vieren. geluk tast men nog in het duister. w*e. ^eeft gesproken over Volgens een deskundige van de raad "ien® .rexs. naar Moskou. In parle- moeilijke besluiten" zullen moeten worden genomen. Hij verwachtte dat hij bij zijn komende overleg met de I westelijke regeringen meer zou luis- j Des avonds had de Amerikaan een téren dan praten, onderhoud met premier Macmillan, (Meegedeeld door het KNMI te De Bilt. Geldig tot vrijdag- 1 avond. Opgemaakt te 11.15 uur). I WEINIG WIND Droog en overwegend zonnig weer. In de nadht en ochtend hier en daar mist Zwakke oostelijke wind. Vannacht lichte vorst, mor- gen overdag temperaturen oplo- pend tot enkele graden boven het vriespunt. voor de luchtvaart kan de ramp niet het weer worden toegeschreven. Er viel een motregen, er hing een lichte mist en het zicht was onge veer 3,5 km. De 59-jarige gezag voerder Albert de Witt, die na een vlucht van Chicago het pas een week geleden in gebruik genomen toestel met behulp van de instrumenten aan de grond wilde zetten, had al dertig jaar ervaring bij de „American Air lines". Hij had ruim 28.000 vlieg- op zijn naam staan. Hij behoort tot de vermisten evenals de 22-jarige stewardess Mae Markides. Naar ver luidt waren alle inzittenden Amerika- mentaire kringen noemt men 21 fe bruari als waarschijnlijke vertrek datum. Aangenomen wordt dat Dulles wel voelt voor besprekingen tussen Mac millan en Chroesjtsjef. Macmillan zal op zijn reis naar Moskou door minister Selwyn Lloyd van buitenlandse zaken vergezeld worden, zo meent men te Londen. De acht overlevenden, onder wie drie leden van de bemanning, wer den door de opvarenden van een sleepboot gered. De 2de stewardess de 21jarige Joan Zeiler, verkeert nog levensgevaar. De achtjarige Ro bert Sullivan is de enige overleven de van een gezin van vijf. Zijn moe der overleed kort nadat zij was ge red. Zijn vader en zijn twee zusjes behoren tot de vermisten. Het red dingswerk werd gehinderd door de .r sterke stroom in de rivier. jongste nummer dat „wij onze atheis- De „Electra", een toestel met tur- flsche Propaganda ten zeerste op zul- bine-propel Ier aandrijving van de moeten voeren Lockheed-fabrieken, kwam in de ne- Het blad kritiseert ook het kader gen meter diepe rivier terecht, vrij- i van de partij om-dat het te weinig wel op dezelfde plaats waar twee atheïstische propaganda voert sedert 6 Febr. zon op 08.14; onder 17.35; maan op 06.58; onder 16.32. Hoogwaterstanden I Febr. v.m. 2.23; n.m. 2.41. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: weer temp. onbewolkt IC. Het Hongaarse communistische tijd schrift „Tarsadalmi Szemle" pleit voor „een veel grotere atheïstische propaganda" om het hoofd te bieden aan „de nog steeds sterke invloed van de godsdienst in het zozeer katholieke Hongarije". De Bilt, donderdag 10 uur. „Tarsadalmi Szemle", een theore- afgelopen nacht heeft het overal tisch tijdschrift van de Hongaarse overwegend licht gevroren; de laag- communistische partij schreef in zijn ste temperatuur bedroeg min vijf graden en werd op het vliegveld Zes tienhoven bij Rotterdam gemeten. Alleen in de noordelijke provincies kwamen tijdelijk wolkenvelden voor. Het hogedrukgebied, dat het weer in de revolutie van 1956. Het blad klaagt er dan verder over, dat er geen enkel atheïstisch werk is verschenen sedert de contra-revolutie van 1956. „Dit in gebreke blijven komt in hoofdzaak door het schandalige feit, dat men zelfs vooraanstaande geleer den en de hoogste technische deskun- te zijn geweest. In oktober 1958 wasjdigen regelmatig de kerkdiensten kan zij door een auto aangereden. zien bijwonen". jaar geleden een toestel van de „Northeast Arlines" verongelukte, hetgeen aan twintig mensen het le ven kostte. Een negenjarig meisje, dat in een ziekenhuis te Toronto wordt ver pleegd, is woensdag bij kennis geko men na 197 dagen buiten bewustzijn HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS —12 mist 4 geheel bew. 2 1 onbewolkt 2 -6, mist 3 zwaar bew. 2 geheel bew. 14 1 onbewolkt 4 mist 12 licht bew. 6 half bew. 3 motregen 2 onbewolkt 5 geheel bew. onweer licht bew. half bew. geheel bew. West-Europa bepaalt, strekt zich uit van Zuid-Noorwegen tot de Balkan, maar het begint langzaam in omvang af te nemen. Daardoor worden ook de luchtdrukverschillen kleiner en wordt de wind zwakker. De komen de 24 uur wordt de droge continen tale lucht nog steeds uit Duitsland aangevoerd met 's nachts opnieuw overwegend lichte vorst en overdag temperaturen, die tot enkele graden De hoogste wijsheid is bij zijn leven boven nul oplopen. Het weer behoudt .te doen, wat men bij zijn sterven zou overigens een zonnig karakter. 1 wensen gdaan te hebben. Korreltje

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1