Sunil wast stralend wit. Poging tot overval op postauto berecht WITTER DAN DE WITSTE KIP en spaart uw linnenkast Tweede Kamer behandelde enige spoedzaken Wordt snijbloemenexport naar Engeland bedreigd? 215 horloges gestolen visie op televisie WOL-.^jJAG 4 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 „De politie is mijn beste (speel)kameraad 1 Jaar voor vals spel De Officier van Justitie bij de recht bank te Maastricnt heeft gireren een jaar gevangenisstraf geëist tegen een 36-jarige koopman uit Venlo, O ie al- tipgever had wil en optreden voor de politie, door con tan op te nemen met iemand die, naar zijn weten, over de sieradendiefstal in Kerkrade het een en ander wist en die ook bekend was met de plaats van de buit. De politie in Kerkrade stelde aan verdachte toen 3000 ter tiand, welk bedrag door een assurantiemaatschap pij beschikbaar was gesteld om als lokgeld te dienen voor het zogenaamd aankopen van een deel der buit. Ver dachte had de pol'.tie echter op de hak genomen, want verscheidene af spraken hadden „geen resul'.aat" of „gingen niet door". Toen de politie nadere informaties verlangde, verklaarde de tipgever het geld verloren te hebben. Hij had echter diezelfde dag opvallend hoge betalingen gedaan van uitstaande schulden. Verdachte hield voor de rechtbank vol, voldoende geld voor deze schul den te hebben gehad en bij het ver lies van het „tipgeld" evengoed zelf een paar duizend gulden van eigen geld te zijn kwijt geraakt. De verdediger bepleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs, want het is zijns inziens niet uitgesloten, dat verdachte inderdaad het geld verloren heeft. Zijn verzoek om onmiddellijke invrijheidstelling van de verdachte werd echter afgewezen. De uitspraak werd bepaald op maandag 16 februari. Groie mond gaai 9 maanden kosten Een geraffineerd beraamde over val op een PTT-bestelauto, bedacht door de chauffeur-besteller, is gis termiddag nauwgezet uit de doeken gedaan voor de rechtbank te Amster dam. Ondanks zijn blanco strafblad hoorde de rover, een 36-jarige chauf feur, negen maanden onvoorwaarde- Hier is met Sunil ge wassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend witl Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet .blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak HJke gevangenisstraf tegen zich eisen ter zake van poging tot uitlokking van diefstal. Van de overval zelf was namelijk niets terecht gekomen, aangezien een kennis van de chauffeur, een 62-ja rige koopman in tweedehands goe deren, die met de chauffeur was over eengekomen, dat hij een speciaal ge merkte postzak op een stil wegge deelte tussen Edam en Amsterdam uit de vooraf slecht gesloten bestel auto zou roven, zich bijtijds had te ruggetrokken. Want de chauffeur had tegen de uitdrukkelijke afspraak in een derde ingelicht, namelijk zijn huishoudster Coba, die er op haar beurt met de koopman over sprak. De als getuige gehoorde koopman verklaarde tegenover de rechtbank ronduit liever het plan te hebben uit gevoerd. De chauffeur had tegen hem gezegd, dat hij soms wel 5 k 600.000 gulden in de PTT-auto moest ver voeren. De buit zouden de mannen samen delen. „Maar toen hij tegen Coba had gekletst, vond ik het toch te link", zei de koopman. „Achteraf bezien vond ik het hele plan groot spraak van de chauffeur. Ik geloof niet, dat hij tot het meewerken aan de roof in staat was". De koopman pleitte bij de rechtbank voor zijn ka meraad, deze zo licht mogelijk te straffen. De soep werd niet zo heet gegeten. De verdachte gaf toe, het plan te hebben beraamd, de route te hebben uitgestippeld en een postzak met geld te hebben willen merken. Doch hij verkaarde ook de overval niet zo te hebben bedoeld: het was groot spraak van hem geweest. Voor deze verklaring pleitte het feit dat de man, zo bleek uit de stukken, niet meer dan 60 a 70.000 gulden nu en dan als invallend-chauffeur moest overbrengen van Edam naar Am sterdam. De inmiddels uit de PTT- dienst ontslagen chauffeur reed dan geheel alleen in de bestelauto. De officier van justitie achtte de poging tot uitlokking een ernstig feit. De verdachte, die in financiële moeilijkheden verkeerde, o.m. omdat hij een t.v.-toestel en een auto had gekocht, heeft gepoogd door het doen van beloften en door het verschaf fen van inlichtingen de koopman te bewegen tot het plegen van een mis drijf. De koopman heeft achteraf gezien dat de houding van verdachte het grote risico niet waard was. De officier was van mening dat van de straf een preventieve werking moet uitgaan. Daarom eiste hij negen maanden. De raadsman, mr. E. F. L. Steijn, zei dat het hier gaat om een man, (Advertentie) die het niet zo breed heeft en dik- SUN t2.68oj wijls veel geld moest veryoeren. Toen is het plan bij hem gerijpt. De verdediger vroeg mede op juridische gronden ,en voorwaardelijke straf of uitbrengen van rapporten over zijn niet-gedetineerde cliënt. De rechtbank zal dinsdag 17 fe bruari vonnis wijzen. Commissaris liet proelballon op Meer zekerheid voor voetgangers Voor de Amsterdamse kantonrech ter heeft een proefproces gediend. Commissaris Cohen was het n.l. al lang een doorn in het oog dat recht* afslaand snelverkeer voergangers hin derde, die van hun recht over te ste ken bij groen licht gebruik maakten. Deze zg. rechtsaffers komen van de zelfde richting als degene, die over steekt, zij slaan rechtsaf en hinderen dus de voetgangers, zonder dat zij een verkeersovertreding gemaakt menen te hebben daar ook het verkeerslicht voor hun groen was. Commissaris Cohen heeft een ken- nis geïnstrueerd hoe hij moest over- steken; op de Amsterdamse Midden weg heeft deze het een uur lang ge probeerd tot een automobilist in de fuik zwom. Hij sloeg rechts af en liet de voetganger niet voorgaan. Een agent stond op zijn post, hield de be stuurder aan en maakte proces-ver baal op. In de zitting van de kanton- j rechter was de automobilist niet op komen dagen. Maar de voetganger en de commissaris waren er wel en I tot zijn genoegen hoorde de commissa ris 25 boete tegen de automobilist eisen en de rechter maakte daar f 20 I van. De kantonrechter merkte op, dat j de zaak niet zo principieel was als de commissaris wel vermoedde, omdat de Venlose kantonrechter ook al eens een veroordeling in zo'n zelfde zaak heeft uitgesproken. De officier merkte op, dat de voetganger niet altijd de dupe behoeft te zijn van een bepaal de hiërarchie, die nu eenmaal in het verkeer bestaat. En de commissaris kon het hier van harte mee eens zijn. De rechter liet door zijn vonnis de mogelijkheid tot hoger beroep open. Verkeer en Waiersiaai De Tweede Kamer heeft gisteren weer vergaderd. Slechts spoedzaken werden afgewikkeld; men bedreef geen politiek en er werden ook geen beleidskwesties aan de orde gesteld. De woordvoerders zochten het daar om meer in details: meer techniek dan politiek en dit stelde minister Van Aartsen en zijn hoofdambtenaren die vandaag van antwoord moeten die nen ongetwijfeld voor veel hoofdbre- De sfeer was niet levendig. Zo nu en dan kwam echter nog wel eens een politiek vraagje om de hoek kyken F.. i hnXAx mui rlp hOIlW Zaal (AR) vroeg maatregelen om de zondagarbeid op binnenschepen zc veel mogelijk te beperken. Hij vroeg beperkende bepalingen, ook voor ar beid in de haven, bij bruggen en slui zen. De heer Verkerk (AR) vroeg maatregelen tegen het zich steeds uit breidende getal auto-rijscholen. Mej. Schilthuis liet een ernstige waarschu wing horen over de zebra-overgang, die geheel beschermd lijkt, maar het niet is. Het ontwikkelingsplan voor West Brabant kreeg de aandacht van de heer Van den Heuvel (KVP), hij noemde het een nationaal belang. Men mag geen tijd verloren laten gaan. want werkgelegenheid en plaats ir de Europese gemeenschap zijn erbij betrokken. Het Singapore-drama vond bijvoorbeeld wanneer met de bouwt H„ ir-tunnel kan worden begon- in de Kaimer weerklank. Het is een van oe tui. Imachtespelletje van Engeland, aldus de Mr Vroliik (P.v.d.A.) vroeg of hjjheer Posthumus (P.v.d.A.). Maar J1 Schiphol moet prima in orde zijn, want als deze landingshaven zijn aan trekkingskracht verliest krijgt Ne derland ook geen landingsrechten meer voor de KLM in het buitenland. met de minister mocht debatteren over de zendtijd voot radio en TV van de politieke partijen Vandaag zal de voorzitter dr. Kortenhorst her over beslissen. Op de agenda stond ook de Nieuw Guinea-begroting een van de knelpunten in de politiek. Maar het debat was kort en onbedui dend. De heer De Graaf (KVP) ver klaarde als voorzitter van de commis sie voor Zaken Overzee dat de Kamer goedkeuring wil hechten aan de be groting onder voorwaarde, dat na de verkiezing Nieuw Guinea zo spoedig mogelijk in de Kamer besproken zal worden. Men heeft dan rapporten van de parlementaire commissie, die het eiland heeft bezocht. De Kamer be houdt zich alle rechten voor. f Verkeer en Waterstaat" bracht nog enige besprekingen. Ds Van der bijenkorf in den haag gaat uitbreiden. Met het oog op de uitbreidingsplan nen van De Bijenkorf in Den Haag, waarvoor beschikt zal moeten worden over het bouwblok Grote Markt straat, Voldersgracht Gedempte Gracht en Wagenstraat, heeft de ge meenteraad van Den Haag gister middag besloten, met de N.V. ma gazijn „De Bijenkorf" een grond- transactie aan te gaan. Deze komt hierop neer, dat deze N.C. en een dochtermaatschappij, de N.V. „MA VO", aan de gemeente gezamenlijk een bedrag van f 1.750.000 betalen. ZILVEREN JUBILEUM VAN DE KATHOLIEKE SCHOEN WINKELIERS. De katholieke bond van schoen winkeliers heeft gisteren te Utrecht zijn 25-jarig jubileum gevierd. In de jubileum vergaderingheef t mgr. Foncken gewezen op de taak van de sociale organisaties om de economie dienstbaar te maken aan de mens en de goede verhouding tussen de mens. Mededeling werd gedaan, dat heer C. de Jong te Amsterdam, die reeds 25 jaar het voorzitterschap van deze bond bekleedt, binnenkort een hoge kerkelijke onderscheiding zal ontvangen. De vice-voorzitter de heer Krol te 's-Gravenhage, ook reeds vanaf het begin bestuurslid van de katholieke schoenwinkeliersbond, ontving van de katholieke midden standsbond een waardering voor zijn vele werk ten behoeve van de mid denstand de legpenning. In de Australische staat Victoria woedt een reusachtige bosbrand, die reeds aan tienduizerden stuks vee het leven heeft gekost. Uitgestrekte bos sen zijn een prooi der vlammen worden. De weg van Melbourne naar Sydney is onderbroken. De schade is enorm. Prins Carnaval trok Nice binnen Drastische verhoging invoerrechten verwacht Onder druk van Engelse kwekers In Nederlandse bloemisterijkringen vraagt men zich op het ogenblik met zorg af, hoe de snijbloemen-export naar Engeland, dat in 1958 na Duits land de belangrijkste buitenlandse afnemervan dit produkt was, zich in de toekomst zal ontwikkelen. Het ge vaar, dat het Britse import-beleid onder pressie van de kwekers in dat land, een meer protectionistische richting zal inslaan, is namelijk niet denkbeeldig. Momenteel bedraagt het Britse in voerrecht op snijbloemen 1 shilling 8 pence per Engels pond. De Neder landse uitvoer van snijbloemen naar Eingeland bestaat grotendeels uit an jers en rozen. In de herfst van 1957 werd door de National Farmers' Union een verzoek ingediend, het invoerrecht met 10 pence te verhogen, met uitzondering van bol'bloemen. Over dit verzoek is De uitbreidingsplannen zullen in n(>g ^eds njet door de Britse rege- drie fasen worden uitgevoerd. De r^ng ^slist. \Vel is aangekondigd, eerste fase heeft betrekking op be- i dat een beslissing binnenkort te ver bouwing van de grond, gelegen langs wachten is. de Voldersgracht op een gedeel te van deze grond bevindt zich reeds geruime tijd een transportabel ten toonstellingsgebouw ï- en daarna het terrein, waarop vroeger „Scala" heeft gestaan. De derde fase omvat de be bouwing van de langs de Gedempte Gracht gelegen grond. Nederlandse kwekers en exporteurs niet zonder verwondering hebben kennis genomen, aldus „De Neder landse Bloemisterij". Zo is ondermeer aangevoerd, dat de economische positie van de Britse bloemkweker steeds meer door de importen van buitenlandse snijbloe men wordt bedreigd. In Nederland vraagt men zich echter af, hoe dit te rijmen valt met het feit, dat in de jaren, die aan het verzoek van de National Farmers' Union voorafgin gen, de met snijbloemen beteelde op pervlakte in Engelad gestadig is toe- toegenomen. In beide landen duurder Dat kostprijsverhogende faktoren de inkomsten van de Britse kwekers na delig hebben beïnvloed, wordt zon der meer aanvaard, maar dit geldt evenzeer voor hun Nederlandse col lega's. De produktiekosten kunnen in beide landen elkaar nooit veel ont lopen, omdat men nu eenmaal de zelfde teeltwijze toepast, namelijk voor het grootste deel in kassen. De Nederlandse kwekers maken een normale winst en altijd blijft het na deel van hoge vracht, bijkomende kos ten en invoerrechten. Wanneer de gevraagde verhoging van dit invoerrecht onverhoopt wer Uit wagen van importeur Uit de wagen van een Haagse im porteur van horloges, die de afgelo pen nacht op de Korte Prinsen gracht te Amsterdam geparkeerd stond, zijn 215 heren- en dameshor loges en 31 klembanden met een to tale waarde van circa 10.000 gulden gestolen. Het was de tweede keer, dat er horloges uit zijn wagen wer den gestolen. De diefstal is geschied terwijl de importeur met een rela tie in een café op de Haarlemmer dijk verbleef. Een beeld van het carnaval in de Zuid-Franse stad Nice. Foto: een enorme uitbeelding van prins Carnaval van Nice, welke op een grote praalwagen werd ingevoerd. Steeds sterkere aandrang. Inmiddels wordt de aandrang van de zijde van de kwekers om spoedig i kelijkheid mocht worden, zouden in tot deze verhoging over te gaan ons land, verreweg de belangrijkste steeds sterker. Daarbij bedient men buitenlandse leverancier, de zwaar-1 zich van argumenten, waarvan 1 ste klappen vallen. Hoe zwaar, valt gemakkelijk af te leiden uit het feit, dat in 1958 voor ruim 9.7 miljoen gulden aan snijbloemen naar Enge land werd uitgevoerd. Een buitenspo rige verhoging van het invoerrecht als die, waarop de Britse kwekers nu aandringen, zou voor deze uiterst be langrijke tak van export zeer ernstige gevolgen hebben. Men beseft hier wel degelijk, dat in landen, waar de handel jarenlang achter de veilige muur van hoge be schermende tarieven heeft geleeft, de overgang naar een vrijer interna tionaal handelsverkeer met aanpas singmoeilijkheden gepaard gaan. Maar Nederlandse kwekers en expor teurs zien niet in, aldus de vereniging, hoe het aandringen op meer bescher ming van een lonende teelt te rijmen is met het streven naar grotere eco nomische eenheid, dat allerwege in Europa merkbaar is. John L. Lewis, voorzitter van de vakbond van Amerikaanse mijnwer kers, is ernstig ziek, aldus heeft de dokter die hem in het academisch zie kenhuis van Georgetown behandelt meegedeeld. Lewis is 78 jaar oud. Hij werd vrijdag j.l. na een hartaanval opgenomen. Ook dit jaar duurtefoeslag op kinderbijslag De duurtetoeslag van tien cent per kind per dag, die in 1958 werd ge geven aan werknemers wier inkomen niet meer bedroeg dan gemiddeld zes tien gulden per dag, zal, indien een bij de Kamer ingediend wetsontwerp door het parlement wordt aangeno men, ook dit jaar worden uitgekeerd. Voor de bepaling van de grens van zestien gulden zal het werknemers aandeel in de pensioenpremie niet meer meetellen, zoals dat vorig jaar het geval was. Ook zullen volgens het wetsontwerp in 1959 weer worden uitgekeerd de duurtetoeslag van 2.60 per maand per kind op de kinderbijslag voor In- validiteits-, ouderdoms- en wezen rentetrekkers, de duurtetoeslag van tien cent per dag per kind op de kin derbijslag voor kleine zelfstandigen en de duurtetoeslag van 2.50 per maand per kind op de kindertoelagen voor gepensioneerden. (Van onze t.v.-medewerker). Allerlei. De dinsdag bracht een hoofdzakelijk filmisch allerlei. We hebben het ruimschoots aangekon digd en het is „volgens plan" afge draaid. Daags tevoren hadden zich in „Pension Hommeles" van de VARA enkele veranderingen voltrok ken. Vooral is ons opgevallen de zo genaamde „Doorsnee"-stijl, die de schrijfster Annie Schmidt thans ook in dit t,v.-spel heeft doorgevoerd. De intrige was deze keer beter getroffen en tonelisten van naam waren inge schakeld. Hedenavond KRO. We herinne ren aan het uitgebreide programma van de KRO hedenavond. Er zitten naar onze mening goede elementen in, evenals trouwens donderdag in het programma van de AVRO, waar Kamer-president Kortenhorst wen sen zal kunnen uiten, die Dimitri Frenkel Frank hoopt te kunnen in willigen. We moeten even teruggrij pen naar het kinderprogramma, dat de KRO verleden week heeft uitge zonden. Er is gestart met een nieuwe opzet, waarbij kinderen vragen kon den stellen, die dan door een deskun dige zoveel mogelijk aanschouwelijk voorgesteld werden beantwoord. We menen, dat deze vernieuwing een versterking is van het jeugduitzen ding. Technisch allerlei. Tenslotte moe ten we enkele vragen beantwoorden, die van meer technische aard zijn, maar toch van belang voor de kij kers persoonlijk. We stellen vooraf, dat men bij voorkeur zijn leveran cier opzoekt in gevallen, dat er iets aan t.v.-toestel of antenne ont breekt. Er is wel eens t.v.-storing, be- I staande uit een dubbelbeeld; het wordt veroorzaakt door reflectie van Ihet signaal tegen een hoog gebouw of een ander obstakel. Een t.v.-an- tenne kan eveneens voor ontvangst van F.M.-radiozeaders worden ge bruikt; maar helaas nog niet overal. In de toekomst zal de PTT over het gehele land FM-zenders plaatsen. Minder duidelijk leesbare teksten bij de vertoning van films, kan door gaans worden verbeterd door de con trastregeling.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9