Nieuwjaarsvergadering K. v. K. voor Rijnland „Con Amore" speelde met liefde WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT l^AolNA t Voorz beducht voor „middelmatig compromis" In de Grote Pers van het stedelijk museum „De Lakenhal" hield de Ka- compromis. Daartegenover heeft het Economisch Blok van de USA, niet gebonden door ketenen van traditie, een voorsprong, doordat zij de ratio nele aanleg onbelemmerd kan uitle ven. Als reacties op het ontstaan van de E.E.C. wijst spreker op de grote mer van Koophandel en Fabrieken' Amerikaanse investeringen in Euro voor Rijnland gistermiddag haarj pa, waarbij de overname van de nieuwjaarsvergadering. Europese c.q. Nederlandse grote be- v Nadat de voorzitter, de heer T. M.' drijven door Amerikaans kapitaal (nogmaals) herboren H. van Waveren, de leden van de ka-j niet uitgesloten is. Voorts zijn de re-! mer had welkom geheten en de ge- acties van de overige Europese lan- bruikelijke, huishoudelijke zaken wa-j den en de krachtige figuren van ren afgedaan, herdacht hij de heerAdenauer en De Gaulle binnen het A. Oosthoek, die onlangs om het le- Europa van de ven kwam. Ook nam hij afscheid' klein land als Nederland voor de Er was geen land meer, maar Langs de Achterweg te Lisse worden 18 bunder goede bollengrond opgedolven „De Phoenix" wordt van de heer J. P. van der Stoel, die uit de K. v. K. trad. Vervolgens werden drie nieuwe leden door de voorzitter geïnstal leerd. Het waren de heer B. D. Arentshorst, jhr Z. H. M. van Asch van Wijck en mr W. J. M. Kerckhoff. Bij de verkiezing van een voorzit ter zag de heer Van Waveren zich bij acclamatie herkozen. Tot ondervoor zitters werden gekozen de heren C. Meerpoel en J. J. C. van Hoek. De commissies werden als volgt sa mengesteld: Commissie afvalwaterzuivering: ir J. J. G. van Hoek, J. H. van der Kloot, F. H. Nieuwenhuizen Segaar, J. G. J. Verhey van Wijk. Commissie voor bedrijfsruimte: J. H. van der Kloot, W. G. J. van der Linden, L. E. van Vliet, jhr Z. H. M. van Asch van Wijck en W. J. E. Tis- sing. Aan de commissie werd toege voegd de heer J. Minnée. Commissie voor bouwmaterialen- voorziening: G. J. den Heeten, P. J. van Hoeken, C. Sweris, jhr Z. H. M. van Asch van Wijck en B. D. Arents horst. De vacature Van Herwaarden werd voorlopig niet vervuld. Commissie voor colportage en af betalingen: P. A. de Jong, C. F. Meerpoel, W. J. E. Tissing. Commissie voor het handelsregis ter* J. A. E. Aalders, S. J. Anes, N. Langezaal, F. H. Nieuwenhuizen Se- igaar, F. J. E. Urlus. Commissie voor de makelaardij: G. J. den Heeten, P. J. van Hoeken, H. L. van der Horst, D. Houtzagers, D. L. Landman, T. M. H. van Waveren, L. Zitman, B. D. Arentshorst. Commissie prijsuitreiking: J. A. E. moeilijke taak plaatsen om gelijke tred te houden. Wellicht zal de eco nomische Europese politiek voor Ne derland de mengvorm van de „ge oriënteerde economie" van professor Verrijn Stuart brengen. Deze meng vorm komt echter gevaarlijk dicht bij het begrip compromis. Ten slotte geeft spreker een beschouwing over de coördinerende taak van de Kamer van Koophandel als vertegenwoordi ger van het bedrijfsleven en ander zijds als uitvoerder van overheids maatregelen. De Nieuwjaarsbijeenkomst werd Het is het afgelopen jaar in alle toonaarden beweerd: zélfs al zou de vaderlandse bloembollenteelt i.v.m. factoren die een l ]$uromarkt over enkele jaren I geen teeltregeling meer kennen (en er is vandaag-de-dag geen expert aantal nog tot 250 worden opgevoerd. Men heeft in enkele weken tijd reeds twee hectare gedolven en af gezand. Dit land blijft enkele maan den braak liggen en het komende na jaar worden er vermoedelijk de eer ste bollen op geplant. Van de achttien hectare weiland, die nu bollengrond worden, hoopt men er voor april acht bunder kant niet bepaald een razende vaart mee. vele bezwaren tegen gerezen en het Dan gaan we in november opnieuw i slot van het liedje was dat de eige- beginnen. Is er wèl een mogelijkheid naressè de zaak voor de Kroon tot doorwerken ook wat betreft de bracht. Dat gebeurde reeds enkele werkkrachten dan zetten we er .jaren geleden, maar een beslissing is natuurlijk geen punt achter". nog steeds niet genomen. Naar we Zoals gezegd: het is min of meer van doorgaans welingelichte zijde aan een gebrek aan weiland te dan- vernemen, is de kans dat men ver ken dat de bollenstreek bijna twin- i gunning krijgt om het „Reigerbosch tig hectare beste bollengrond rijker af te zanden, zeer en zeer gering. De wordt. De zoons van boer De Witj stichting Zuidhollands Landschap hadden het plan de voetsporen van heeft wel zo veel vingers in de pap, hun vader te gaan drukken, maar ja, I dat men de plannen wel in de mot waar kan je vandaag nog goed gras- j tenballen kan leggen, zo meent men. land huren of kopen? Dat bleek na' Maar goed!, achttien hectare be- geruime tijd zoeken en speuren en tekenen nog altijd een mooie zode onderhandelen onmogelijk. Dus aan de dijk. Vanzelfsprekend wordt zochten de zoons naar andere be- de waterhuishouding in het te ont- staansmogelijkheden en gingen injginnen gebied voortreffelijk geregeld het bollenvak. Dat voldeed zo goed, er komen vele sloten in, terwijl dat men al gauw een stapje verder ook een weg wordt aangelegd. De ging. De eigenaresse werd gepolst I Wit's boerderij „De Phoenix" een of ze genegen zou zijn van haar wei- deel van de bebouwing brandde een y-ue-aug geen experi, gn j^iaar hebben Men heeft n.l die zich aan een uitspraak over deze jvel unni om 31 maart het j fand böllengrondente laten maken halve eeuw of daaromtrent geleden ..I j -veer her1J wordt kwestie waagt!) dan zal ie oude bol- ^„ndwater weg të" pompen." Na dieen" de "gravin" van Lijnden zei, na in- af, maar alles werd weer herbouwd. j" datum mag men er mee doorgaan,formaties te hebben betrokken: „Ja", vandaar de naam wordt binnen- gecn goeae i KiïiVt Hat ri*» nmiicr- Weliswaar moet zij nu een volwassen kort ingericht als bollenschuur. De lenstreek daarvan niet kunnen fiteren. Er is, zo zei cultuurgrond meer beschikbaar in „De Zuid". Alle mogelijkheden wa ren met het, ruim honderd hectare groot zijnde Lanegveld-project, uit geput. Het zag er naar uit, alsof men met deze bewering het grootste ge lijk van de wereld had. Maar op dit ondermaanse krijgt ook nog wel eens een meeval- besloten met een geanimeerde recep- lertje. Als gevolg van het feit dat de tie in een der andere zalen van De1 zoons van de heer De Wit uit Lisse mits duidelijk blijkt dat de omlig gende kwekerijen van dat wegzui gen van grondwater geen last onder- 1 vinden. Zouden de bollen op de kwekerijen in de buurt last van droogte gaan krijgen, dan is degene die het werk laat uitvoeren in dit geval de Gra vin van Lijnden dus aansprakelijk voor de schade. „Risico zullen we zeker niet nemen" zo zei ons de heei kapitaal in dit werk steken, maar zoons van de heer De Wit zullen van haar bezitting wordt nu ook veel de achttien hectare er zelf acht ge- meer waard, terwijl de huurprijs bruiken. En we behoeven u zeker vermoedelijk ook niet onaanzienlijk niet te vertellen, dat men voor de zal stijgen. De gravin van Lijnden isresterende tien bunder wel twintig trouwens al langer bezig, een deel huurders aan iedere vinger kan krij- van haar gronden te laten ontgin- gen! nen. Of liever gezegd: ze heeft daar oogingen toe in het werk gesteld. Zij wil n.l. het zgn. „Reigersbosch", een mok rimboe met duin en bos burgemeesters uit Rijnland, en ver tegenwoordigers van het zakenleven, geen grasboerderij konden krijgen, De Vries' ..want we I wordt nu in „the centre of the bulb- Onder de genodigden waren vele district" (zoals Lisse zichzelf graag betitelt!) bijna twintig hectare beste bollengrond letterlijk en figuurlijk opgedolven. Op het land aan de Achterweg zijn momenteel rond tweehonderd man aan de slag. De heer K. de Vries, die namens de eigenaresse, de gravin Van Lijn den uit Dalfsen, de nodige oogjes in het zeil houdt, is over de gang van zaken zeer tevreden. De tuinbouw- voorlichtingsdienst uit Lisse heeft hebben er nu hakhout, laten afgraven. Een kijkje bij de ontginningswerk- Daar zijn \zaamheden. De Kamer van Koophandel en Fa brieken is met deze nieuwjaarsbijeen komst afgeweken van de methode der laatste jaren de voorzitter èn de twee ondervoorzitters aan het woord te laten. De oude wijze van afhande ling had het voordeel, dat er meer boringen verricht en kwam tot de differentiatie was in het betoog; zij I conclusie dat met diepdelven en vroeg echter ook wel wat meer tijd.1 bronbemaling bollengrond naar bo- I I ven kon worden egbracht, die ver- Over volgende jaren heeft het bu-! geleken kan worden met de beste reau van de Kamer nog geen be- percelen uit de omtrek en die dus slissing genomen. Het is mogelijk, voor alle soorten van bollen geschikt dat dan ook de ondervoorzitters weer is óók voor hyacinten, eens aan het woord komen. De Heidemaatschappij voert het i. x. j werk uit en men behoeft helaas! Üns «e ,hr - "iet naar werkkrachten te zoeken. burgemeester van Sasseiüiemi jhr Toen wij er een bez<)ek brachten mr R- Sandberg van Boelens <mid-, d 180 Aalders, C. Swer*. W. J. E. Tissing. j den) m f er T M.' slag en £t wared allemaal "tage! nit> I u- van VVa^e j5™ 1 schreven werkzoekenden uit de bol- aLSarhfiv lenstreek. Indien gewenst, kan dat Commissie inzake uitverkopen: P.mêester P Ti's'In/0"8' F' Meerp0cI' W' J' E' Noordwijkerhout luistert aandachtig, Commissie voor vervoer en ver keer: P. J. van Hoeken, ir M. C. de Jong, J. F. van der Meer, E. S. Prins, J. W. Heringa. De commissie werd uitgebreid met de heer D. F. Meer burg. Commissie vestigingswet: C. A. Bos, mr W. J. M. Kerckhoff, J. H. van der Kloot, C. D. Ligtvoet, C. F. Meerpoel, G. Schrama, W. J. E. Tis sing, A. Vogelaar. De subsidies, die de Kamer van Koophandel voor Rijnland, in over leg met de andere kamers in Zuid- Holland zal verlenen aan de Neder landse Kamers van Koophandel in het buitenland en aan verschillende andere instellingen, beloopt een be drag van 4525,t.w. 6,6 van de totale, gezamenlijke subsidie. In het afgelopen jaar verleende de Kamer van Koophandel voor Rijn land subsidies, aan verschillende in stellingen in haar rayon. Deze bedroegen: V.V.V. Leiden 175,V.V.V. Noordwijk 100, V.V.V. Katwijk 100,—; V.V.V. Lisse ƒ50,—; V.V.V. Sassenheim ƒ50 V.V.V. Nieuwkoop 25,Vereni ging Alphens Belang, Alphen a. d. Rijn 50,;Genootschap Kennis is Macht te Leiden 200,Vereniging Nederlands Fabrikaat te 's-Graven- hage 25,Economisch Instituut voor de Middenstand te 's-Graven hage 100, Deze financiële steun wordt in het jaar 1959 slechts uitgebreid met een subsidie van 25,ten behoeve van V.V.V. Voorhout. De nieuwjaarsrede Na de pauze sprak de heer T. M. H. van Waveren zijn Nieuwjaarsrede uit (die wij gedeeltelijk gisteren reeds opnamen), waaraan wij nog het volgende ontlenen: Een zeer gunstige omstandigheid in het district der Kamer is, dat naast de ontwikkeling van steden en ste nen een ruim recreatiegebied wordt gpvonden in de meren en de kust strook. Verheugend is dat het Pro vinciaal Bestuur ook hiervoor aan dacht blijktte hebben. De eisen, welke een snel groeiende bevolking met toenemende behoeften aan het bedrijfsleven stelt, moeten evenzeer St. Barbara vereniging. De op- wat de efficiency betreft gelden voor I komst voor de ledenvergadering be de administratie. Een practische ad-1 perkte zich tot vijf bestuursleden en ministratie toch is onmisbaar voor vijf dragers. De vergadering werd een vruchtbare samenwerking tussen wegens ziekte van de voorzitter de bevolking, bedrijfsleven en overheid, heer N. v. d. Akker geleid dooj: de Z0ETERW0UDE Als blijk van waardering kreeg de daarover is dinsdagavond in de brede heer Hogervorst een doos sigaren, gediscussieerd. Ook de heer B. Rijgersberg werd be dankt voor de door hem beschikbaar gestelde opslagruimte voor de ban ken. De heer K. Hogervorst deelde ook mee in de dank, wegens het be schikbaar stellen van repetitie-gele genheid. Hierna opende „Con Amore" haar optreden met de herkenningsmelodie, gecomponeerd door de dirigent D. Hogervorst. De mars „Con Amore", eveneens door de heer Hogervorst ge componeerd, viel bij de aanwezigen goed in de smaak, getuige het dave rend applaus. De vereniging bracht verder o.a. een gedeelte uit „Le Tra De voorzitter betreurde in zijn ope ningswoord de zeer matige opkomst. Twee jaar geleden „draaide" de tuin nog niet, aldus spr. Het ging ons dan ook niet voor de wind maar de laatste jaren ging het met sprongen vooruit. Op aandrang van vele le den hebben we de tuin officieus in gebruik gesteld. Het verloop van het ledental baart echter zorgen. Was dit bij de oprich ting van de vereniging 400, thans zijn het er nog maar 125. De aanleiding van deze teruggang zag het bestuur in het motief van velen, dat de kin deren te veel aan hun lot worden overgelaten en onvoldoende wor- viata", „Veel bittere tranen", hetgeen |den bezig gehouden. Daarom zou het uitbundig door het publiek werd mee-1 bestuur graag zien dat een klein da- gezongen, „Santa Lucia", waarbij de mescomité werd gevormd, dat dit as- heren Toon Trompert en Toon Ho-ipec^. van ^et speeltuinwerk eens on- gervorst als zangers optraden. Als tweede gedeelte van hun op- der zijn hoede wilde nemen. Ook in het bestuur zijn er moei- treden vervolgde Con Amore petiijkheclen geeest. Een penningmees- Tii-i+rtrnKo" da TV/Tnrf»Vi nf thf> Rurw r-. Het streven in de USA om het over heidsapparaat efficiënt en zo beperkt mogelijk te houden, verdient onze aandacht. Evenzeer als in het bedrijfs leven zijn daar sterke leiders onmis baar. Spreker heeft de vrees, dat men in Nederland steeds verder gaat met dé organisatie van het perfectionisme. Aan „Metaalvisic" ontleent spreker een becijfering van één ambtenaar van het Ministerie van Landbouw op 8 mensen, werkzaam in de landbouw. Middelmatig Ernstig is de heer Van Waveren bezorgd over wat hij noemt de mid delmatigheid van het compromis. In een scherp concurrerende wereld en als partner in het vrijere verkeer van de Euromarkt biedt deze middelma tigheid geen perspectief. De bestaan de vicieuze cirkel van lonen, huren, subsidies, belastingen en koopkracht van het geld lijkt niet te doorbreken door verder compromis. Het gevaar is aanwezig dat de gebondenheid van de Europese partners aan eigen his torische en politieke opbouw ook deze economische samenwerking be last met de middelmatigheid van het tweede voorzitter, de heer J. C. v. Leeuwen. De gewone leden, 600 in getal, lieten verstek gaan. In het jaarverslag werd opgemerkt, dat het ledental achteruit is gegaan. De ledenwerving zal echter dit jaar krachtig gevoerd worden. Het is te betreuren, dat een verzekeringsagent de parochianen afraadt, lid van de St. Barbaravereniging te worden. Er werden dit jaar slechts tien overle denen naar het graf gedragen. De helft van deze leden was lid der ver eniging. Uit het zeer gunstig financieel ver slag volgen de belangrijkste cijfers. Gew. dienst ontvangsten 1263,73, uitgaven 1037,90. Winst ff 225,83. Uit deze rekening werd 250,naar de reserve en 50,naar het kle dingfonds overgeschreven. Het kapi taal was op 1 jan. 1958 490,94 en met de bijgevoegde winst over 1958 op 31 dec. 1958 ƒ716,77. Het kledingfonds is nu met de bij schrijving en rente gestegen tot 996,66, terwijl het reservefonds ge klommen is tot 2478,86. Het verenigingsbezit is in 1958 ge komen van 3559,47 tot 4192,29, een totale vermeerdering dus van het getal van acht dragers te ver minderen. Tenslotte maken de dra gers ook wel bezwaar tegen het klei nere getal. LISSE (De Engel) In het verenigingsgebouw aan de Beekbrug vond zaterdag- en zondag avond de jaarlijkse donateursuitvoe ring plaats van de mondorgelclub „Con Amore". Als voorzitter van deze gezonde vereniging heette Toon Trompert allen hartelijk welkom in het bijzonder gericht tot de gees telijken. Dank zij de activiteiten van verschillende leden is het ,Con Amo re" gelukt, afgelopen jaar vele do nateurs aan te werven. De vereni ging kost onnoemelijk veel geld. Al leen al aan instrumenten betaalt zij per jaar 350,a 400,Vooral dit jaar heeft het instrumentarium veel geld gekost, door het aankopen van een drumstel. Deze nieuwe aanwinst werd op deze avond voor het eerst officieel gebruikt. Spreker bracht een woord van dank tot het adres van de dirigent, de heer D. Hogervorst, die „Tiritomba", de „March of the River Quai" en de „Engelenbrug-mars", eveneens gecomponeerd door de heer D. Hogervorst. Uit dit optreden kan men opmaken dat de vereniging niet alleen over goede muzikanten be schikt, maar ook over zangers en flui tisten. Na dit optreden dankte pastoor Bottelier»de vereniging voor het suc cesvol optreden. Hij feliciteerde de heer Hogervorst met zijn composi ties. ,De Engel" beschikt niet alleen over een toneelschrijver (in de per soon van de heer Nic. Mens) maar kan nu ook trots zijn een componist in zijn midden te hebben. Dat het publiek het hier volkorpen mee eens was, getuigde het daverend applaus, voor de heer Hogervorst. Na dit officiële gedeelte was het de beurt aan het toneelgezelschap „Vondel" uit De Kaag, dat de ver dere avond vulde met het opvoeren van de klucht in 3 bedrijven, „Een baby van 1000 weken", door Hans Nesna. Om talenten te kunnen vin den hoeft men niet altijd in grote ste den te zijn. Het is reeds genoegzaam bekend, dat „de Engel" over goede toneeltalenten beschikt. Maar ook in de kleine Kaag. Vooral Piet Loogman als Dorus Bolderman vertolkte zijn rol voortreffelijk. Het scheen echter een Loogmannen-aangelegenheid te zijn, want ook zijn zusjes Annie en Greetje, resp. als „werkster" en „Ju lia" deden niet voor hem onder. Na dit optreden ging men over tot ter moest worden geschorst. Evenzo een secretaris wegens inactiviteit. Men kon dus moeilijk op toeren ko men. Er zou b.v. allang een glijbaan zijn geweest maar op een gegeven ogenblik bleek het daarvoor gere serveerde geld niet meer aanwezig. Maar ondanks alles mag de speeltuin er toch zijn, aldus de heer Spaarga ren, maar een speeltuin zonder meer zegt voor de kinderen niet voldoende. De secretaris, de .heer G. Lubbers, bracht het verenigingsverslag en een financieel overzicht over de jaren 1957 en 1958 ter tafel. Begin 1957 bleek er nog 4.49 in kas te zijn, nu na twee jaren, terwijl er veel kon worden gedaan en oude schuld be taald, bezit de vereniging rond 450.—. Tot leden der kascommissie wer den benoemd de heren Tolle en P. v. d. Veek. Na ampele discussie werd besloten het aantal bestuursleden op 9 te stellen. Na de verkiezing van de heren P. de Jong en P. v. d. Veek blijft er dan nog een vacature waar voor getracht zal worden een twee de dames-bestuurslid aan te trekken. De heer A. v. Blitterswijk, die tot nu toe deel uitmaakte van het bestuur, is afgetreden. Aankoop glijbaan? De agendapunten „Aankoop glij baan" en „Straatcollecte en verlo ting" ontlokten brede discussie. Vele mogelijkheden en moeilijkheden, als- Speeltuinvereniging „Marijke" nog steeds in geldzorgen Vruchtbare jaarvergadering Bij de vaststelling van de sommen voor overschrijvingen naar de fond sen wordt op voorstel van het bestuur besloten 500,op het kledingfonds en 250,naar de reserve over te schrijven. Hierna wordt het besluit genomen nog dit jaar over te gaan tot aankoop van nieuwe uniformen voor de dragers waarbij ook tot over eenstemming wordt gekomen om trent het model van het uniform. Het tekortkomende bedrag zal van het reservefonds geleend worden met een tienjaarlijkse aflossing. Bij de vaststelling van de tarieven worden de premies ongewijzigd vast gesteld. Een voorstel om de bijdragen van de leden geheel of gedeeltelijk te laten vervallen wordt met het oog op de propaganda voor de ledenwer ving breedvoerig besproken. Het be stuur meent echter, dat de reserve ring daarbij niet te lijden mag krij gen waartegenover een verhoging van de bijdragen voor de niet-leden wordt voorgesteld. Het bestuur zal deze voorstellen in overweging nemen. Dit jaar blijven de oude tarieven nog geheel gehand haafd. Bij de besprekingen over het dra gerskorps wordt, omdat het steeds moeilijker wordt dragers te benoe men, overwogen of niet volstaan kan worden met zes dragers. Het bestuur wil, om zekere reden ook, niet over gaan tot versobering van de begra- fenissen en kan zich niet verenigen aVond opoffert voor „Con Amore". te vermaken. Een glijbaan b.v. en door hem verricht. de verloting en was er gelegenheid mede een aantal suggesties kwamen voor een dansje, waarvan een gretig ter tafel. gebruik werd gemaakt Zo informeerde de heer P. de Jong naar de technische mogelijk heid zelf een glijbaan te maken. De voorzitter antwoordde weliswaar be vestigend maar de in dit opzicht des kundige heer Akerboom somde en kele bezwaren op die hout sneden. Er gingen ook stemmen op om zo'n ■■■■ding (kósten rond ƒ2000,—) maar Onder voorzitterschap van de heeralvast te kopen en te financieren uit C. Spaargaren kwam, voor het eersttoekomstige middelen, anderen wil- sinds het voorjaar van 1957, de speel- ,den eerst een straatcollecte en loterij turnvereniging „Marijke" in jaarver- voor dat doel. gadering bijeen. Er waren slechts Tenslotte werd een bestuursvoor- weinig belangstellenden in „De Wit- stel aangenomen tot het formeren van te Zwaan" maar niettemin kon de een werkcommissie die middelen ter voorzitter na afloop van de bijeen- financiering zal beramen. Gedacht komst met reden getuigen dat ze werd o.m. behalve een collecte aan 't zeer vruchtbaar was geweest. i plaatsen van een renteloze lening Hoewel de financiële moeilijkhe- in kleine coupures. Bestuur en com- den, voortgesproten uit de bekende missie zullen dezer dagen de zaak affaire, nu wel enigermate overwon- gezamenlijk bespreken en de bur- nen zijn, kan helaas nog niet gezegd gerij van Lisse zal er dus eerlang worden dat het in geldelijk opzichtwel meer van horen, koek en ei is. Aan het einde der bijeenkomst Want wel is de speeltuin officieus 1 dankte de heer Spaargaren de heer opengesteld, er ontbreekt nog te veel v. Blitterswijk, die hij node zag ver- iedere week, zonder vergoeding een dat nodig is om de kinderen volledig trekken, voor het vele goede werk

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7