Manifest van de K.V.P. Drie mannen verdronken toen aufo ie wafer reed Chefarine fY Douane lief zich boter niet van het brood nemen llit bed dóór de vloer ^2^ Wuif» É£EE03^) lipf pi HAMEA Arbeidersloon gaat boven de winst 0m KORT Ie gaan: Politieke rechten Monaco in SBTBSBlaïSS ssaawrttt.'tts WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Lichten onder het ijs Om kwart over drie vannacht is op de grens van Utrecht en de gemeente Maartensdijk nabij het fort Blauw kapel een personenauto te water ge raakt. Van de vier inzittenden kwa men drie om het leven. De echtgenote van de bestuurder zag nog kans uit de auto te komen en werd later met een shock naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. De slachtoffers zijn de 41-jarige Hilversummer G. van Altena, die be stuurder was, en de beide 25-jarige beroepsmilitairen van het Marine opleidingskamp te Hilversum H. J. Oenen uit Haarlem <-n P. Jansen van 't Laar. De politie heeft de auto uit het wa ter gesleept en onderzocht op even- tuële stuurdefecten. Men vermoedt evenwel dat de aut j in deze nogal ge vaarlijke bocht van de weg naar Hil versum is geslipt. Vannacht trof een automobilist me vrouw van Altena langs de kant van TENTOONSTELLING „PARAAT 1959". Het ministerie van oorlog zal ook dit jaar een leger- en luchtmacht tentoonstelling houden, thans onder de naam „Paraat 1959". De expositie zal, omdat de Noord- Atlantische Verdrags Organisatie op 4 april a.s. tien jaar bestaat, het ac cent leggen op dit bondgenootschap. Veel ruimte zal daarom ingeruimd worden om de samenwerking tussen de 15 leden-landen in beeld te bren gen, terwijl in het programma de film „Waarom NAVO" is opgeno men. Er zal een veldpostkantoor zijn met eigen poststempel. De tentoonstelling zal op 3 april te Almelo beginnen en daarna de ronde doen door een aantal steden sa (in de wereld mej. Heister uit de weg aan. Zij was volkomen over stuur en deed het relaas van de auto die in het water was gereden en waaruit zij was geslingerd. Kort na deze mededeling kreeg zij een shock en kon niet meer door de politie verhoord worden. Toen de door de automobilist gealarmeerde kraanwagen en G.G. ter plaatse kwa men zag men onder het ijs nog de lichten van de auto branden. De automobilist, een kunstschilder uit Laren, heeft eerst nog getracht via het ijs de wagen te bereiken en het portier van de auto te openen, hetgeen niet gelukte. De wagen werd rage „Modern" uit de fortgracht ge trokken. 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl Chefarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die tezamen nog krach tiger werken. Bovendien zorgt één van de middelen, dat ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chefarine „4" is dan ook het middel bij uitstek tegen pijnen en griep. f/ Bi) pijn, griep oi „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen (Advertentie) Hooggeleerd radio debat Oud contra Samkalden Oud-minister prof. Samkalden, een BOYCOT VAN SCHOENMAKERS Onlangs hebben drie grossiers in lederwaren, samen met ruim honderd schoenherstellers, een filiaal opger richt. De Nederlandse lederindustrie van de socialistische voormannen, en heeft thans besloten dit vrijwillige prof. Oud, voorzitter van de VVD en filiaalbedrijf niet meer van materiaal oud-lid van de P. v. d. A., zullen vrij- te voorzien. De verenigde schoen dag 13 febr. voor de microfoon van herstellers hebben deze maatregel de VARA debatteren derwerp: „Is de P. v .d. A. ondemo cratisch?". De uitzending' begint om negen uur en duurt drie kwartier. 75 Jaar kloosterlinge Zusier Basilissa was 60 jaar in de m ssie In een van de Bossche kloosters is gisteren het 75-jarig kloosterfeest ge vierd van de 97-jarige zuster Basilis genomen om voor tien procent min der in te kunnen kopen dan voor heen geval was. Niet bij de SAVO (Samen Voor waarts") aangesloten schoenmakers hebben bij de lederindustrie aange drongen op boycot van de SAVO. Als gevolg hiervan zijn vertegen woordigers van dit vrijwillige filiaal bedrijf bij het ministerie van econo mische zaken hun beklag komen indienen. De lederindustrie en ver tegenwoordigers van de schoenher- stellersbranche zullen nog gehoord worden. Netterder in de Achterhoek). Van de 75 jaar heeft de jubilaresse doorgebracht in de missie van in de noordelijke provincies en wel Drachten, Hoogeveen, Heerenveen, Veendam, Assen en Harlingen. In de laatstgenoemde stad zal ook de Ko ninklijke Marina haar medewerking verlenen. Tijdens de tentoonstelling zullen onderdelen van land- en lucht macht komen demonstreren, waar onder de vaar- en duikerschool der genie, de demonstratiecompagnie der infantex-ie en een team met honden I waarvan het moederhuis in 's-Herto- van het luchtmachtbewakingskorps, genboscb is gevestigd. terwijl in een aantal van deze ste- I den een taptoe door een of meerdere militaire muziekkorpsen in niële tenue zal worden gegeven. BROMFIETSER VERONGELIJKT Gisteravond omstreeks tien uur vonden passerende motorrijders op de Putterstraatweg ter hoogte van de Oldenallerbrug een bromfietsrijder Menado op Celebes. Zij heeft ook de I op het wegdek, die ernstig gewond Japanse bezetting meegemaakt. Eerstbleek te zijn. Direct werd assistentie vorig jaar mei is zij naar Nederland ingeroepen en doktoren en politie uit teruggekeerd. De 97-jarige zuster is lid van de congregatie der zusters van het ge zelschap van Jezus, Maria, Joseph, Januari had meer werklozen In de maand januari is het aantal mannelijke werklozen gestegen tot 127.843, hiervan zijn er 21.003 op aanvullende werken werkzaam. In de maand december van het vorig jaar waren er 11.000 werklozen min- j der. Per 31 januari 1958 bedroeg het aantal werklozen ongeveer 122.000. In deze cijfers zijn niet be grepen de bouwvakarbeiders, die door het invallen van de vorst het werk moesten neerleggen. Bij een val uit haar bed is mevr. J. v. B.v. d. M. te Amsterdam van nacht zo lelijk terechtgekomen, dat zij met ernstig letsel in het Binnen gasthuis moest worden opgenomen. Zij logeerde bij haar zoon aan de Prinsengracht. Het bed, waarin zij sliep was smaller dan zij gewend was en toen zij zich in haar slaap om keerde rolde ze het bed uit. Zij kwam in plaats van op de ge wone vloer op een glasplaat terecht, welke op de vierde etage van het huis ter plaatse de vloer uitmaakt. De plaat brak en de vrouw kwam op de trap tussen de vierde en derde verdieping terecht. Putten waren spoedig ter plaatse, De bromfiets niet brandende kop lamp en ingeschakelde moter lag naast het slachtoffer. Dit bleek te zijn de 44-jarige A. Termaat uit Put ten. Hij werd naar het ziekenhuis „Salem" te Ermelo vervoerd. Bij aan komst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. Daar er geen ooggetuigen INSCHRIJVING KOELHUISBOTER. bij het ongeval waren, is niet bekend hoe het zich heeft toegedragen. Bij de inschrijving op koelhuisbo- ter van het VIB, werden biedingen uitgebracht tot een hoeveelheid van 525 ton. Heden werd hiervan 500 ton toegewezen tegen prijzen liggende tussen 3.10Vï en ƒ3.15 met een ge middelde prijs van ongeveer ƒ3.11 per kg. In haar woning in de Van Hall straat te Amsterdam is igistermid- dag de 85-jarige mevr. Y. Brandsma door gasverstikking om het leven ge komen. De gaskranen bleken bij on derzoek niet goed te zijn gesloten. ui Ruimte om te leven Na de oorlog werden, vooral onder minister Witte, bijna 700.000 huizen gebouwd; 1958 was met 88.900 nieuwe woningen een topjaar. De K.V.P. kent de nood van duizenden, die nog naar een huis zoeken. Ook zij moeten zo spoedig mogelijk geholpen worden. Wij bouwen voort. Wij willen alles op alles zetten om in de komende vier jaren een einde te maken aan de woningnood. De K.V.P. wil woningen met ruimte voor gezonde gezinsverhoudingen. Ook voor alleenstaanden en bejaarden dient er passende huisvesting te zijn. De K.V.P. staat een beleid voor, dat gericht is op vrije woningkeuze. Huursubsidies dienen gehandhaafd te blijven, waar dit noodzakelijk is. Al het mogelijke moet worden gedaan om tot verlaging van de bouwkosten te komen. Uit nieuwe verhoudingen komen nieuwe noden voort, zowel bij de industria lisatie op het platteland als in de steeds groter wordende steden. Het maat schappelijk Werk heeft bij zijn hulp aan de mens in nood de steun van de Overheid nodig. Bij de zorg voor de volksgezondheid dient de Overheid ruim baan te laten aan de aktiviteit van de partikuliere organisaties en respekt op te brengen voor de zelfverantwoordelijkheid van de enkeling. Nu Nederland volgebouwd dreigt te worden moet men woekeren met de ruimte. De sport en ontspanning moeten hierbij beter aan hun trek komen. De K.V.P. vraagt aktieve belangstelling van de Overheid voor jeugdvorming en sport. In een wettelijk geregelde sport-toto (maar niet van de Staat) ziet de K.V.P. een belangrijke mogelijkheid om de middelen van de sport organisaties te versterken. (67) t makrn, lambiek Tf S en km, mnia 7iezo/Mkmen J HhlTLVetoart^ mermnv/atm stat hier OeiL dm heb ik'mm duim ante- v t-Jrv -v Twee smokkelwagens veroverd De Nederlandse douane in Zeeuws- Vlaanderen heeft in de afgelopen dagen enige successen geboekt in de strijd tegen de botersmokkelaars. Gisteren is in samenwerking tussen in een auto patrouillerende douaniers in de omgeving van Aardenburg en amtenaren van de centrale velddienst in Oostburg 800 kilo boter in beslag genomen. Op het zien van zijn achtervolgers nam de chauffeur van de auto, waar mee deze partij werd vervoerd, de wijk in de richting Oostburg. De ambtenaren van de centrale, veld dienst aldaar waren inmiddels echter per mobilofoon door de douanepa- truille gealarmeerd en gingen uit te genovergestelde richting met een snelle auto op de smokkelv/agen af. Tussen twee belagers klem gezet bleef de chauffeur niets anders over dan te stoppen en met zijn bijrijder te trachten te vluchten. Met nog een derde groep ambtenaren en enige mannen van de rijkspolitie werd de omgeving afgezet en uitgekamd. Een der smokkelaars wist te ontkomen. Een dag eerder had de douane in de omgeving van Sluis een smokkel auto aangehouden met 850 kilo boter. De chauffeur negeerde het stopsein Op G7-jarige leeftijd is dinsdag in New York overleden de Ameri kaanse miljonair Vincent Astor. Hij was achter-achter-kleinzoon van John Jacob Astor, die bekendheid verwierf met zijn handel in bont. Vincent As tor erde na heta overlijden van zijn vader, die één der slachtoffers van de vergane „Titanic" (1912) was, onge veer 75 miljoen dollar. Hij werd toen,' de rijkste jongen van de wereld ge noemd. van de ambtenaren en reed, nog juist ontkomend aan een ijlings opgewor pen versperring, door naar Belgisch gebied. De douane ging hem achter na. Om de een of andere reden moet de man zich onzeker hebben gevoeld. Hij keerde de auto en reed terug, waarbij hij op zijn achtervolgers stuitte. Hij geraakte in paniek, sprong uit de rijdende auto en nam de vlucht. Onbemand reed de wagen verder en kwam in een sloot langs de weg tot stilstand. NIEUWE VOORZITTER K.R.O. Het Nederlands episcopaat heeft de benoeming van pater drs E. H. J. van Waesberghe O.P. tot voorzitter van de K.R.O. bekrachtigd. De benoeming van de nieuwe voorzitter gaat per 1 maart a.s. in. Overzicht Rijnsburgse bloemenhandel De aanvoer van bolbloemen is nog steeds stijgende. Vooral het aanbod van rode Mgndeltulpen is zeer groot en in die sector moesten de prijzen dan ook een veertje laten. Randtul- pen bleven daarentegen goed ge vraagd, terwijl narcissen uitgespro ken duur waren. Naar beste partijen moest men zoeken en het aanbod vpi blauwe crocussen was ook heel klein. Werkelijk beste kwaliteit hyacin ten draaide tussen 30.tot 35. per 100. Bij de narcissen besteedde men voor Helios van 0.90 tot f 0.95, voor '1 Innocence idem, voor Flower Record van 0.70 tot 0.80, voor Laurens Kosjer van 0.80 tot 0.85 voor Texas van 1.10 tot 1.15, voor Verger idem, voor Scarlet Elegance 0.80 tot 0.85 en voor Carlton van 1.— tot 1.10 per bos. Blauwe crocussen liepen nog tot 11.per 100, maar gele kwamen j niet hoger dan ƒ4.Blauwe dimifjes waren duur: van 0.55 tot 0.65 per bosje als men mooie kwaliteit had. Van de tulpen waren de rode Men- dels het goedkoopst. Krelages Triumph, Brightling, Van der Eerden Hildegarda en Zenober brachten niet meer op dan 0.75 tot 0.85 per bos. Gele tulpen waren weer goed ge vraagd. Zo noteerde Golden Harvest nog tot 1.20, Wintergold tot 1.10 en de crème Sulphur Cloud tot 1.25. Witte tulpen werden ook goed be taald: Athleet deed bijv. 1.tot 1.10 en White Sail tot 1.40. Dar- winnen lagen hoog in prijs: Cordell Huil tot 1.9 Oen Prunus ook. De- meter verkreeg van 1.90 tot 2.10 en de fraaie rode Parade van 2.35 tot 2.50 per bos. De sterke rode Paul Richter bleef, ondanks de „baisse" in rood, hoog in de markt: tot 1.70 per bos. Geneest ruwheid en schraalheid (Advertentie) WEET U HET OOK NIET Vraag mevr. B. te H.: Op welke dag I Deze moet volgens deskundigen bin- viel 1 mei 1934. nen- en buitenshuis gerepareerd wor- Antwoord: Op donderdag. Vraag mevr. R. te B.: Als iemand vroeg op is noemt men hem wel eens „matineus"; hoe spreekt men dit woord uit. Antwoord: Het woord matineus is een Frans woord, dat vernederlandst is en dus ook Nederlands wordt ge schreven en uitgesproken; dus „maa- itie-neus". Vraag A. v. W. te L.: Het adres van de reisvereniging voor katholieken. Antwoord: Wij geven u de naam en het adres van de secretaris van de Leidse afdeling van deze vereniging: De heer A. Cambier, Herenstraat 14a, Leiden. Vraag: Wie steldt de vragen op in de NCRV-uitzendmg „Op volle toe ren", de twee partijo.i of staan deze er buiten, wil mevr. R. weten. Antwoord: De partijen geven zelf de vragen op, maar deze worden uiteraard door de NCRV-leiding be oordeeld op hun ge-scnixtheid, waar door het kan voorkomen, dat er in enkele gevallen niet veel van de vraag overblijft, dus de zeef komt er wel degelijk aan te pas. Vraag T. M.: Hoe oud hij moet we zen om naar Canada te kunnen emi greren. Hij is n.l. 15 jaar en word: met augustus 16. Hij heeft een oom bij wie hij kan komen. Antwoord: Wij adviseren wel emi gratie op jeugdige leeftijd maar Ton, we missen in jouw brief de mededeling dat jouw ouders (voogd) 't goed vin den, dat je als minderjarige naar Ca nada wilt. Je kunt je natuurlijk in verbinding stellen met de Katholieke emigratie centrale te Leiden, maar pas na overleg met je ouders of voogd, want als deze het niet goedkeuren komt er niets van terecht. Verder zal je oom zich garant moeten stellen voor jouw onderhoud zo lang je niet zelf je brood kunt verdienen. Vraag: Huur brengen of halen. Ik ben kortgeleden eigenaar geworden van een oude woning, welke in ge deelten wordt bewoond door drie personen. Aangezien ik niet in de plaats woon, waar dat huis staat, heb ik de huurders verzocht voortaan de huur te gireren. Twee van hen doen dat nu, doch de derde vertikt het. De kosten daarvan zijn te hoog voor haar, zegt ze, ondanks dat ze van alle ge makken is voorzien. Bovendien heeft ze haar woonruimte nu ter ruiling aangeboden onder aanbieding van 400,—. Kan ik haar een postkwi- tantie sturen en haar de kosten laten betalen? Vroeger werd de huur altijd opgehaald. Aldus de vraag van de heer H. v. d. W. Antwoord: Schrijft u haar een brief (waarvan u afschrift behoudt) met bericht van ontvangst (inlichtingen ten postkantore), in welke brief u haar verzoekt, accoord te gaan met de wijziging om voortaan de huur onder aftrek van kosten te girenren, omdat dit anders voor u neerkomt op on overkomelijke moeilijkheden. Vraagt u haar tevens antwoord binnen 10 den, maar de huiseigenaar wil er niets aan doen. Bij de gemeente hebben we geen succes gehad, want de archi tect is familie van de huisbaas! aldus L. T. Antwoord: Nu dat ziet er dan niet mooi uit, zouden wij haast zeggen. U kunt u echter wenden met een onge zegeld verzoekschrift tot de kanton rechter. In dat verzoekschrift, dat u moet afgeven op de griffie van het kantongerecht, moet u opgeven uw volledige naam en adres en eveneens die gegevens van de huiseigenaar. Voorts vraagt u in dat verzoekschrift aan de kantonrechter een dag te wil len bepalen, waarop uw verzoek ter terechtzitting kan worden behandeld. Omschrijf voorts nauwkeurig de re den van uw verzoek/klacht. Daarmede kunt u volstaan en dan hoort u er verder wel van. Wij raden u aan in dat verzoeksschrift geen mel ding te maken van familierelaties, zoals u dat in uw briefje gedaan hebt. Dat is n.l. altijd gevaarlijk, want u kunt niet bewijzen dat het niet repa reren plaats heeft om die reden. Verklaring van Franse bisschoppen „Indien bij een economische terug gang offers gebracht moeten worden aal van de bank stond. Zij ontsnap ten in een uit Lausanne gestolen auto. een belangrijke verklaring over de werkloosheid. In de periode van economische agressie aldus de bisschoppen, mag 't gressie al 'us de bisschoppen, mag het dan zijn het niet de lonen der arbei- j ontslag nooit het eerste middel zijn. ders, die het eeM3t omlaag moeten, j dat automatisch wordt aangegrepen, maar dc winsten. In een waarlijk 1 Dat is een al te gemakkelijke oplos- menselijke volkshuishouding komt de sing. Integendeel het ontslag mag pas beloning van het kapitaal na die van j worden gegeven als alle andere mid- de arbeiders. En in het bijzonder moe- 1 delen zijn beproefd. En dit moet ge- ten de laagst bezoldigden zoveel ar- j wetensvol geschieden, volgens de beidsuren kunnen maken, dat zij een eisen van de rechtvaardigheid en lief- passend levensniveau kunnen halen", de. De principiële verklaring hebben kar dinaal Lienart v. Rijssel en de bis schop v. Cambrai, Mgr. Guerry, afge legd in 'n herdelijk schrijven, dat ge wijd is aan de gevolgen van de eco nomische teruggang in het laatiste kwartaal van 1958. De werkloosheid, welke sedert de oorlog in Frankrijk verdwenen was. is weer teruggekeerd. Al is zij nog niet ernstig, toch veroorzaakt zij in enige sectoren enkele tienduizenden werklozen. Deze werkloosheid heeft reeds verschillende malen tot inci denten aanleiding gegeven. Zo heb ben in Fives-Rijssel 527 arbeiders in de metaalindustrie geweigerd het hun aangezegde ontslag te accepteren. De politie heeft hen met geweld uit de fabrieken moeten verwijderen. Het ontslag is tot 28 februari ingetrokken dank zij de bemiddeling van de vak bonden. Deze gebeurtenissen en an dere zijn voor kardinaal Lienart en Mgr. Guerry aanleiding geweest tot In Hamburg hoorde een man, die in een goederenwagon doende was, de deur achter zich dichtgren- delen. Hij zag geen kans de aandacht van het spoorwegpersoneel te trek ken. Toen de trein zich in beweging zette, wist hij nog niet dat de reis 4 dagen zou duren. Pas in Neurenberg, 50Q km verder, zag hij het daglicht weer. Er waren toen precies vijftig eieren minder in de wagon. Sedert 26 januari valt er in een uitgestrekt gebied van de Argentijnse provincie Salta een motregen van olie. Deze fijn verdeelde oliedruppels zijn afkomstig van een oliebron nabij Madrejones, waar een te grote druk de installaties onklaar maakte. Een Sterke oliefontein ontstond, die tot geloven, dat u dat verlies moet men, omdat het hier inderdaad gaat om een wijziging van de oorspronke lijke regeling, n.l. dat de huur werd gehaald. Voor de wijziging hebt u haar toestemming nodig. Vraag: Defecte schoorsteen. Wij hebben een lekkende schoorsteen. daar de wind de olie verstuift. Vier gewapende jongemannen helbben maandag te Genevè uit een auto van de Zwitserse Nationale Bank een bedrag van 1.4 miljoen frank (on geveer 1.25 miljoen gulden) gestolen. De daders maakten zich meester van het geld, toen de auto voor een fili- De voorzitter en dc oud-voorzitter van de Natinale Raad (parlement) van Monaco hebben bij prins Rainier geprotesteerd tegen diens „ernstige aanval op de politieke rechten van de bevolking" door de grondwet op te schorten. Zij deden dit in een open brief na mens de leden van de raad, die in het afgelopen weekeinde in het ge heim in Italië bijeen waren geko men. Zoals bekend verbood prins Rai nier vorige week alle politieke bij eenkomsten in het prinsdom. Don derdag zei hij, dat de vijandige ge zindheid van de Nationale Raad verlammend werkte voor het land en de binnenlandse en internationale status in gevaar bracht. De voorzitter van de raad, J. Si mon, zeide, dat in de brief er aan herinnerd werd, dat de poiltieke rechten, die op 5 januari 1911 door de overgrootvader van prins Rainier, prins Albert, waren verleend, voor zijn opvolgers bindend zijn. De on regelmatigheden in het bestuur en niet een vijandige houding jegens de prins waren de oorzaak van de houding van de Nationale Vergade ring, aldus de brief. De Nationale Raad is nooit zijn rechten te buiten gegaan en heeft ook niet zijn be voegdheden misbruikt. Soms was zware controle op de begroting uitgeoefend, omdat er fou ten in de staatshuishouding waren gemaakt. De leden van de Nationale Raad wezen alle verantwoordelijkheid voor mogelijke gevolgen van de maatregelen van prins Rainier af. Begroting bij decreet. Prins Rainier heeft inmiddels bij decreet de begroting voor dit jaar vastgesteld, waarin de inkomsten op bijna 5.170 miljoen frank en de uit gaven op ongeveer 5.090 miljoen frank worden geschat. Zoals bekend weigerde de Nationale Raad deze begroting goed te keuren.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5