S)e &2idóe(9ot4/fca/nt Russen lokten incident uit op de zone-grens 33441 Amerikaans konvooi vastgehouden Twee nachten op de straatweg bij Helmstedt Kard. Mindszenty Een vaag licht van de „Hedtoft'? Vliegramp bij New Yorks vliegveld Dortmund bang voor geleide projectielen Zij weten het nog niet Fanfani's ontslag niet aanvaard Dulles komt de eenheid versterken B. DE KONING 7 L weer? L*~J~ Weinig verandering Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 50ste JAARGANG 'l No. 14628 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. -!0826. Giro 103003. Abonnementspr. f 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De Russen hebben maandag- weer een incident uitgelokt bij de zone-grens ▼an Oost-Duitsland. Zij hebben geweigerd een konvooi van vier Ameri kaanse vrachtwagens, beladen met jeeps en begeleid door vijf Amerikaanse militairen, door te laten. Zij wilden de jeeps onderzoeken, waartegen de Amerikanen zich verzetten, omdat het tegen de regels is. Sindsdien zijn de Amerikanen gedwongen te wachten aan de grens; zij hebben reeds twee» nachten in de cabines van hun wagens op de ijskoude straatweg doorgebracht. „IN ONDERZOEK" Op de protesten van het Ameri kaanse leger in West-Duitsland ant woorden de Russen, dat zij de zaak zullen onderzoeken, maar er gebeurt niets. Waarom de Russen aldus op treden is een raadsel. Het konvooi kwam van West-Ber- lijn en bij het binnenrijden in de Oost-zóne heeft men het niets in de weg gelegd, evenmin als bij het rijden door de Oost-zóne; slechts bij het verlaten van Oost-Duitsland be gon men moeilijkheden te maken. Het incident bij Marienborn heeft zich voorgedaan nog geen honderd meter van de zóne-grens tussen-Oost en West bij Helmstedt Vanuit de grenspost van de Amer kaanse mili taire politie daar kan men de vijf vrachtwagens duidelijk zien. De vijf gestrande Amerikanen hebben van 'hun collega's in Helmstedt voedsel sigaretten en slaapzakken gekregen. De nacht van maandag op dinsdag en van dinsdag op woensdag heeft de bemanning van het konvooi in de slaapzakken doorgebracht in de auto's. Voedsel hebben de Amerika nen genoeg. Oost-Berlijn maandagavond. Dit be tekende waarschijnlijk dat het naar West-Berlijn kon terugkeren, hetgeen niet in de bedoeling van de Ameri kanen ligt. Het reisdoel is West- Duitsland en daar blijft men op staan. Ook op 14 november hebben de Russen een Amerikaans konvooi tus sen West-Berlijn en West-Duitsland vastgehouden. Niet zo lang als thans het geval is. Na acht en een half uur konden de vastgehouden wagens doorrijden. PRINS BERNHARD TE BUENOS AIRES. Prins Bernhard heeft dinsdagmid dag op zijn tocht naar Chili korte tijd vertoefd op het vliegveld van Beunos Aires. De prins, die werd begroet door verscheidene Argentijnse regerings autoriteiten en Nederlandse diploma ten te Buenos Aires, zei tot een ver slaggever zeer verheugd te zijn zich weer op het Amerikaanse continent te bevinden, waar Nederland talrijke trouwe vrienden heeft. Het zoeken naar het Deens-Groen- landse schip „Hans Hedtoft", dat vrij dag in zware storm ten zuiden van Groenland op een ijsberg is gestoten en met man en muis is vergaan, wordt met steeds minder hoop op resultaat voortgezet. Het zoeken wordt belemmerd door een stroom van grote ijsschotsen, afkomstig van de Groenlandse gletsjers. De kotter van de Amerikaanse kustwacht „Campbell" die naar over levenden van de ramp zoekt, vaart op het ogenblik op volle snelheid door het ijskoude oceaanwater, nadat een vliegtuig gemeld had dat het een lichtsignaal had gezien. Het vliegtuig, dat het gebied af zocht, waar de „Tans Hedtoft" vrij dag op een ijsberg is gelopen, zou een „vaag licht" hebben gezien. Vermoedelijk een 50-tal slachtoffers Vannacht is een vliegtuig van de Er zijn reeds vijf-en-twintig lijken geborgen. Vijf schepen van de kustwacht, een sleepboot en een hefschroefvliegtuig zoeken naar overlevenden. Tien overlevenden, die door sleep- „American Airlines", komende uit boten werden opgepikt, zijn met am- Chicago in de East River bij New balances naar een ziekenhuis over- York gestort. Aan boord van het toe-1 gebracht. Verscheidene van hen zijn stel bevonden zich 67 passagiers en er ernstig aan toe. 5 bemanningsleden. De politie deelde mee, dat het vier- De politie schat dat er in totaal motorig toestel het vliegveld van La twaalf tot veertien overlevenden zul-Guardia, waar het zou landen, heeft len zijn. Brits regiment verzocht hef te verhuizen De Westduitse minister van defen sie, Strauss, heeft dinsdag besprekin gen gevoerd met de burgemeester van Dortmund over de voorgenomen legering van een Brits regiment met geleide projectielen in de nabijheid van de stad. De gemeenteraad van Dortmund maakt bezwaar tegen deze plannen. Bij het overleg van dinsdag heeft minister Strauss beloofd, dat het Britse regiment slechts voorlopig in de buurt van Dortmund zal worden gelegerd. In een communiqué, dat na de be sprekingen is uitgegeven, wordt ge zegd, dat het ministerie van defen sie de bezorgdheid van Dortmund begrijpt. Aanwezigheid van de Brit se eenheid in West-Duitsland is ech- Volgens berichten uit Wenen zou het Vaticaan onderhandelingen voe ren met de Hongaarsese regering over de toekomst van kardinaal Mindszenty, de primaat van Honga rije, die in november 1956 zijn toe- vlücht zocht in het gebouw van de Amerikaanse legatie te Boedapest, toen de Russen de Hongaarse op- i. stand gewapenderhand onderdruk-318 «eyolf va".de huldl«e, P°h" ten j tieke toestand nodig, vooral gezien de geallieerde garantie ten aan- Het Vatieaan zou bereid z«n de I2**»"-Slfc kardinaal in de Romeinse Curie te benoemen en hem te ontheffen van zijn functie in Hongarije. Paus Jo hannes zou bereid zijn geen opvol ger als primaat te benoemen. Aartsbisschop Groesz, die thans als waarnemend hoofd van de R.K. Kerk in Hongarije optreedt, zou offi cieel hoofd van het Hongaarse epis copaat worden. In ruil hiervoor zou van de Hongaarse regering zijn ge vraagd, aan kardinaal Mindszenty een vrijgeleide te geven, opdat legerplaats Britse regiment bestaat. Het personeel van de staalbedrij ven, de mijnen en de vervoersbedrij ven van Dortmund zou vandaag tien minuten het werk neerleggen als pro test tegen de legering van de Brit se eenheid met geleide projectielen. De Philippijnse politie is met hon den een grote speurtocht begonnen naar twee Japanse militairen, die niet weten dat de tweede wereldoorlog is afgelopen en nog steeds met vechten doorgaan. tt De Japanners, een tweede luite- fênsié^rVchter~raet"*de~'regering nant en een sergeant, hebben zondag; een wegwerker neergeschoten. 1 gemist. Op het ogenblik van het on geluk heerste er een zware mist er viel sneeuw. Ook het reddingswerk wordt door de mist belemmerd. Bovendien voert de snelle stroom lijken mee. Gewon den, die zich zwemmend in veiligheid wilden brengen, werden door de ri vier meegesleept voordat zij de oever of de sleepboten konden bereiken. Automatische piloot nam een duik De passagiers van een straalvlieg tuig van de Pan American Airlines hebben dinsdagavond enige angstige ogenblikken beleefd doordat het toe stel een steile duik van 9.000 meter nam als gevolg van moeilijkheden met de automatische piloot. De menselijke piloot slaagde er echter in op een hoogte van ongeveer 1.800 meter, het vliegtuig weer recht te krijgen en veilig op het vliegveld van Gander op New Foundland te landen. Er bevonden zich 114 passagiers onder wie de acteur Gene Kelly en talrijke journalisten, die de nieuwe Parijse mode hadden „verslagen", en tien bemanningsleden aan boord van het toestel. De duik duurde slechts korte tijd en er werd niemand ge wond. België huldigde zijn Nobel-prijswinnaar In de grote hal van het Paleis der Akademieën te Brussel Is op plech tige wijze nationale hulde betoond aan de Belgische pater Pire, die in 1958 de nobelprijs voor de vrede heeft ontvangen. De foto toont Z. K. H. prins Albert van België in gesprek met pater Pire. Indones vraagt Amerikaanse wapens De V.S. beraden zich over een In donesisch verzoek om voor een waar de van ongeveer tien miljoen dollar licht militair materieel aan te kopen, zo is te Washington vernomen. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken ver klaarde desgevraagd, dat „men aan vullende hulp overweegt", maar hij kon geen commentaar leveren. Een poging van de Amerikanen om dinsdag de eerste intercontinen tale raket van het type „Titan" te lanceren, is mislukt. Acht seconden nadat de motoren gestart waren, vielen zij uit. De „Titan" bleef op de lanceerbasis staan. De proef werd ge nomen op Cape Canaveral. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's President Gronchi van Italië heeft geweigerd, het ontslag van het kabi- ccu vrijscicmc tc Scv<=", ufua. hij net-Fanfani te aanvaarden. Hij heeft het land kan verlaten. Er 'werd niet Fanfani verzocht nogmaals het ver- gezegd, waar het overleg wordt ge- i trouwen van het parlement te vra- voerd. gen. Zwolse vierling samen 64 jaar vorige maand hebben zij een boer gewond. Zij hebben zich, sedert 131 jaar geleden de Philippijnen door del Vrije Verkiezingen, Amerikanen werden bevrijd, in de I bossen van het eiland Lubang ver-; fp borgen gehouden. Functionarissen van de Japanse De Amerikaanse minister van bui ambassade in Manilla hebben vorig j tenlandse zaken, Foster Dulles, werd Russische standpunt geen wijziging jaar pamfletten boven het eiland hedenmiddag om 1 uur in Londen hebben ondergaan. laten uitwerpen om de vechtjassen verwacht. mede te delen, dat de oorlog afgelo- Diplomatieke waarnemers zijn van pen is en dat ze zich moeten over- mening, dat uit Dulles' besprekingen geven. Men is er echter niet in ge-1 m Europa een belangrijke wijziging slaagd in contact met de militairen het westelijke standpunt over de Duitse kwestie kan voortvloeien. Men is het er echter over eens, dat de diepste reden van Dulles' bezoek aan Londen, Parijs en Bonn niet be kend is geworden. te treden. heeft tegen het houden van vrije ver kiezingen in geheel Duitsland, mits de twee delen van Duitsland het hier over in rechtstreekse onderhandelin- gen eens worden. Ten aanzien van Berlijn zou het Telefoonnummer gewijzigd in: De Zwolse vierling Kiffers hoopt vrijdag 6 februari zijn 16e verjaardag te vieren. Foto v.l.n.r.: Dorothee, Elly en Riny. Broer Han verzamelt suikerzakjes. Aangenomen kan worden, dat Dul les zal trachten van de Europese bondgenoten van de V.S. toestemming te krijgen tot het voeren van een min der starre politeik t.a.v. het Duitse vraagstuk en de kwestie van de Euro pese veiligheid, als het dit voorjaar nog mocht komen tot overleg met de Russen op een viermogendhedenbe- spreking. Zoals bekend, is Dulles in het verleden vaak gekritiseerd we gens zijn onbuigzame houding. Hier in schijnt thans verandering te zijn gekomen. Dulles heeft dinsdag na bespre kingen met Eisenhower verklaard, dat zijn overleg met de Europese lei ders ongetwijfeld zal bijdragen tot versterking van de westelijke eenheid. Hij hoopte, dat bepaalde vorderin gen in de richting van de hereniging van Duitsland, die al veel eerder ge maakt hadden moeten worden, nu door de grote vier de V.S., Enge land, Frankrijk en de Sow jet-Unie geboekt zullen worden. Volgens diplomatieke kringen te Moskou heeft de Sowjet-premier Chroesjtsjef ambassadeur Kroll van Haarl.str. - h. Donkersteeg (Meegedeeld door de KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OOSTELIJKE WIND Droog weer met zonnige perio- den. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Vannacht lichte I tot matige vorst, morgen overdag temperaturen even boven het 1 vriespunt. 5 Febr. zon op 08.16; onder 17.34; maan op 06.15; onder 15.24. Hoogwaterstanden 5 Feb-r. v.m. 1.24; n.m. 1.47. Het weer in Europa (Advertentie) HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN I LONDEN AMSTERDAM I BRUSSEL De Bilt, woensdag 10 uur. Nog LUXEMBURG steeds beheerst een krachtige hoge- 1 PARIJS drukgebied het weer in Wesi-Europa. i BORDEAUX Het centrum ervan bevindt zich op j GRENOBLE de Noordzee voor de Noorse kust j NICE met een luchtdruk van 1044 mb. I FRANKFORT Verder heeft het hogedrukgebied i MüNCHEN een uitloper in de richting van de ZüRICH Balkan. In ons land bleef er in de J GENèVE nacht van dinsdag op woensdag vrij j LOCARNO veel wind, terwijl er zich wolken- I WENEN velden en mistbanken uit Noord- INNSBRUCK Duitsland over 't midden en noorden ROME van ons land begonnen uit te breiden. J AJACCIO In verband hiermee werd een sterke MADRID zwaar bew. 2 C. onbewolkt 10 —10 mist 2 geheel bew. 2 onbewolkt 2 geheel bew 2 onbewolkt 3 4 licht bew. 3 mist 3 zwaar bew. 1 regen 12 onbewolkt 3 7 geheel bew. 5 2 motregen 1 onbewolkt 7 de Duitse Bondsrepubliek meegedeeld afkoeling tegengegaan en vroor het MALLORCA dat de Sowjet-regering geen bezwaar Wie in Indramajoe wil trouwen, moet daarvoor 25 rattestaarten be talen. Een persoonsbewijs krijgt men er voor vijf rattestaarten. De tarieven zijn vastgesteld door de plaatselijke autoriteiten, die op deze manier de overal minder dan vijf graden. De komende 24 uur komt er nog weinig verandering in de weerstoestand, om dat het hogedrukgebied geen tekenen van verzwakking vertoont. Wel ver plaatst het zich nog langzaam in oostelijke richting, waardoor de wind de neiging vertoont, naar richtingen grote rattenplaag willen bestrijden. I tussen oost en zuidoost te draaien. ALGIERS zwaar bew. regen licht bew. zwaar bew. 12 Korreltje De toekomst wordt met het heden gekocht.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1