Hartelijke huldiging van Leiderdorps burgervader Goed toneel op feestavond van de KAB-Hartebrug MAANOAG^^^EBRUARIigM DE LEIDSE COURANT „Ik houd van hei verleden maar verkies de toekomst'' De herdenking van het lJÏVt-jarig raadslid de heer De Graaf die hen ambtsjubileum van burgemeester K. van Diepeningen op zaterdag Jl. is een ware manifestatie geworden. Uit alle lagen der bevolking, hetzij persoonlijk, hetzij in verenigingsver band of hoe dan ook, is blijk gegeven het hogelijk te waarderen, dat de burgemeester dit jubileum mocht vieren. En niet alleen uit de ge meente, ook van ver daarbuiten kwamen belangstellenden en talrij ke blijken van waardering in de vorm van geschenken, bloemen- en fruitmanden die in een bonte ver scheidenheid in de raadszaal en door dat de plaats ervoor ontbrak in de benedenzaal van het gemeentehuis een plaatsje hadden gekregen Voor de bijzondere raadszitting die om 1.30 uur aanving waren uit genodigd de predikanten en dokto ren der gemeente, alsmede pastoor Kouwenhoven, het voltallig perso neel van de secretarie, het gemeen- tepersoneel en de plaatselijke indus triëlen en het feestcomité. Door een deputatie van dit laatste werd bur gemeester Van Diepeningen met zijn gezin in twee auto's aan de Span- jaardbrug, de gemeentegrens, afge haald. Bij aankomst aan het raad huis werden zij ontvangen door het vrouwelijke raadslid mevr. Seret Cruden, die mevr. Van Diepeningen bloemen aanbood, en het oudste ALPHEN AAN DEN RIJN Zuster Cyriaca 25 jaar geprofest De eerw. Zuster M. Cyriaca (in de wereld mej. Maria Vehof, geboren te Delden Gld.) hoopt zondag 8 februari a.s. haar zilveren professiefeest te vieren. De eigenlijke dag valt op woensdag 4 februari, maar wordt door omstandigheden zondag d.o.v. gevierd. Zuster M. Cyriaca is gedurende 19 jaar te Alphen a. d. Rijn werkzaam als hoofd van de kleuterschool aan del digst intermezzo. Een 4-tal kleuters naar de raadszaal geleidden waar de aanwezigen hen staande ontvingen. Toen allen gezeten waren sprak de voorzitter van het huldigingscomité, wethouder C. Meerburg hen toe en zei o.a.: „Wij weten wel, U bent er de man niet naar om gehuldigd te willen worden, maar er zijn dingen die ge zegd moeten worden. Dit is goed voor de verdere jaren voor het steeds bezig zijn en om goed te ge ven door te werken, voor de bur gerij, voor de gemeente. Vandaag is het tevens feest ter ere van de Kroonprinses, wij hopen dat de ko mende jaren gelukkige jaren moge zijn voor haar. De strijd om zelfstandigheid. Uw verdienste door het op de bres staan voor het voortbestaan der ge meente zijn bekend. De strijd is ech ter nog lang niet ten einde. Wij heb ben echter goede moed, dat zelfstan digheid zal triomferen. In uw instal latierede hebt U gezegd gezag en vrijheid te zullen handhaven. Dit hebt U steeds volgehouden en wij hebben waardering voor de wijze waarop U dit hebt gedaan". Namens de raad sprak de nestor de heer C. de Graaf, woorden van hartelijke gelukwensen. Als enig overgebleven raadslid van de nood-gemeenteraad en aldus de gehele ambtperiode van burg. Van Diepeningen te hebben mee gemaakt, herinnerde hij aan de grote achterstand op alle gebied en het feit, dat een nieuwe burgemeester hard nodig was. Het is overbodig te noemen wat tot stand is gekomen, aldus de spr. Alles is met veel ener gie en voortvarendheid doorgezet. Toch dringen er onbeantwoorde vragen aan ons op, zo vervolgt hij. Zullen we op deze weg kunnen voortgaan of zullen we lamgelegd worden door dreigende buien. Hopen we op een onbewolkte hemel om op de zelfde voet door te gaan en scha ren we ons achter onze kapitein om onder zijn leiding voort te gaan met uitbreiding van de gemeente. Als blijk van dank en waardering bood hij namens de raad een projectie- apparaat aan. Namens de burgerij werd gepro- ken door de oud-wethouder en loco burgemeester de heer M. P. Splinter die met een zeer geestige toespraak het cadeau van de burgerij aanbood. „Ik heb U mogen installeren en heel Leiderdorp was toen blij, zo blij dat men in andere gemeenten zei: „Hoe erger ingehaald, hoe erger te genvaller". Dat is hier niet zo ge weest. U kwam hier met uw inte resse. U kon zich hier ontplooien en hoe dit is geschied moge blijken uit het feit, dat als men twaalf jaar ge leden naar de Doesbrug wandelde, men over de vlakte kon zien in de wijde ruimte en de molen in de verte. Als men nu de molen wil zien, moet men tot de molen zelf wande len". Namens de burgerij bood hij mevr. Van Diepeningen een Perzisch wandkleed en de burgemeester een gouden armbandhorloge met in- sriptie aan. Na dit ogenblik werd de sprekers even onderbroken door een alleraar- Paradijslaan. Met haar kleuters viert zij het feest maandag 9 februari in de St. Josephzaal. De eerste jaren van haar religieuze levensstaat in de congregatie van de Zusters van St. Jozef heeft zuster Cyriaca in het Moederhuis te Amers foort doorgebracht, waar ze studeerde voor de onderwijsakte l.o. Later heeft zij haar akte kleuteronderwijs ge haald. De feestdag (zondag 8 febr.) wordt ingezet met een gezongen H. Mis in de kapel van het St. Josephpension. Om 10 uur zal gelegenheid zijn voor de bewoners van het pension om zus ter Cyriaca, die bij de bejahrden van het huis even gezien is als ze geliefd is bij de kleuters, geluk te wensen. Voor ouders van de kleuters wordt hiertoe om 11.30 uur in het pension gelegenheid geboden, evenals voor overige belangstellenden. De feestdag wordt besloten met een Lof. Maandag 9 februari krijgen de kleuters van de school een feest in de St. Josephzaal om 9.30 uur. t.w. Karin Plesman, Angela Staats. Albert Jan Barents en Joriaan van der Schaaf, vertegenwoordigende de vier kleuterscholen, kwamen mevr. Van Diepeningen een bloemenhulde brengen onder het uitspreken van een wens je. Voor de industrie werd het woord gevoerd door de directeur van de fa. Ouderzorg De Ridder, de heer C. Sweris. Deze merkte op, dat de bur gemeester altijd een open oog heeft voor de belangen van de industrie, ook wat de verkeersmogelijkheden betreft. Als dank voor de belang rijke steun steeds aan de industrie betoond bood de spr. een televisie meubel aan. De secretaris, de heer C. Hobo, sprak namens het secretarie-perso neel en zei o.a. „Er is in de 12^/2 jaar veel veranderd. Het personeel breidde zich uit van 6 tot 12 perso nen. De secretarie is eigenlijk een bedrijf geworden met zijn moeilijk heden en problemen. Het is altijd prettig met U te werken, wij vinden Bij de receptie t.g.v. het koperen ambtsjubileum van Leiderdorps bur gemeester bood de zwemvereniging De Does een taart aan in de vorm van een getrouwe copie van het zwembad. pel onder algehele leiding van kapel meester Boelhouwer, enige vader landse liederen. Als beloning moch ten zij een zakje versnaperingen ont vangen, dat door burgemeester Van Diepeningen persoonlijk werd uitge deeld. De receptie Om 4.30 uur ving deze aan en tot ver na de vastgestelde tijd, 6.00 uur, is het een doorlopende stroom ge weest van belangstellenden die het burgemeestersgezin kwamen compli menteren. De raadszaal bleek eigen lijk te klein en was al spoedig na de aanvang steeds geheel gevuld zodat de maar steeds toevloeiende stroom mensen op de gang en de trap ston den te wachten tot er binnen weer plaats vrü kwam. Er waren deputa ties van vrijwel alle plaatselijke ver enigingen. Oranjevereniging, Buurt vereniging, de fotoclub zond zijn be stuur, de heren Goldberg, Noort, de Gunst en Van Egmond die een prach tige foto-album aanboden met foto's van oud- en nieuw Leiderdorp, heren Van der Horst en Rens, resp. voorz. en penn. van de zwemvereni ging De Does torsten een grote taart, \'Oorstellende een getrouwe copie var 't zwembad. Bij monde van adj. Kro nenburg werd door de Rijks- en re serve Rijkspolitie een belichtingsme ter aangeboden. Namens de Lion's club sprak prof. mr C. F. P. Stutter- heim, hoogleraar aan de Leidse uni versiteit. Hij liet het niet bij woorden alleen geven van „De Zeven Rozen", een sprookjesspel van de Nederlandse acteur Antoon Coolen. Dit spel is geschreven naar een beroemd sprookje. Het was een spel in drie bedrijven. Hét begon met de bruids dag van een jonge dominee, die ech ter op dezelfde dag zijn vrouw ver stoot en vervloekt, omdat zij na be zoek aan de heks vrijwillig van haar toekomstige zeven kinderen afstand heeft gedaan. In het tweede bedrijf zocht de verstoten bruid overal ver geving en troost. Zij vond dit echter niet Zij is een verstotene en verge ving is niet mogelijk. In het derde bedrijf stierf de bruid Ingebjorg op de stoepen van de kerk en voor het huis van de dominee, die haar niet meer in zijn huis wilde ontvangen. Uit de plavuizen van de kerk bloei en dan zeven rode rozen en de brui degom Eirik betuigt zijn berouw. Dit zinnebeeldige spel had een diepe in houd en het boeide van het begin tot het einde, ondanks de droevige tendenz. Onder regie van de heer Ben Heuer gaven de leerlingen een mooie vertolking van dit spel. Voor al de rol van de bruid Ingebjorg, vertolkt door Yolanda Peeters was gaaf maar er waren nog andere goede typeringen. Regisseur Ben Heuer gaf vooraf nog een toelichting op het spel. Hij had zich afgevraagd of het te wijs was en hierover lang nagedacht, maar omdat het spel een positief antwoord gaf op een acute vraag, was het gekpzen. En ook de ontvangst bij de scholieren was in- Zondagmiddag werd het bood een encyclopedie, hande-iSpei herhaald voor de ouders van de 't fijn als U komt, doch de rust nodig om te werken komt als U weer gaat. Hiermede doelde de heer Hobo op het temperament en de voortvarend heid van de burgemeester. Namens het secretariepersoneel bood hij een luxe aansteker aan. De gemeente-architect, de heer W. Buitendijk sprak namens het ge- meentepersoneel. Met groot genoegen memoreerde hij de wijze waarop de burgemeester de dienst stimuleert. „U durft grote, zelfs zeer grote werken uit te voeren. Wij hopen dat het u gegeven moge zijn nog vele jaren in onze gemeente werkzaam te mogen zijn". Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een paar tuinstoelen. Nog werd het woord gevoerd door ds Dijk, die de verhouding roemde tussen kerk en staat. Hij zeide niets te kunnen aanbieden omdat de ker ken arm zijn. In navolging van de r.k. kerk zal er zondag ook in de prot. kerken voor de burgemeester, zijn gezin en de gemeente worden gebeden. Dankwoord van de burgemeester Vervolgens sprak de burgemeester een dankwoord, waarin hij namens zijn vrouw dankte voor de buitenge woon sympathieke wijze waarop alles was georganiseerd. „Ik houd van het verleden maar verkies de toekomst. Ik ben hier 12Vz jaar werkzaam geweest en we hebben in die periode naast elkaar gestaan voor de opbloei van de gemeente. Het burgemeestersambt is een mooi ambt, hoewel niet altijd gemakkelijk en men vraagt zich wel eens af; ben ik in hét leven geslaagd? De ergste fout in een mensenleven is, zich niet bewust te zijn van zijn fouten. Van harte hoop ik dat de beraadslagingen in de raad op dezelfde prettige wijze zullen voortgaan. Ik hoop mijn taak te kunnen blijven vervullen, met bij stand van God, in het belang van Lei derdorp". Ieder der sprekers beantwoordde de burgemeester met een persoonlijk dankwoord. De zanghulde Voor het raadsgebouw hadden zich inmiddels de schoolkinderen verza meld die, met begeleiding van de Lei- derdorpse Harmoniekapel, voor het eerst naar buiten tredend in hun gloednieuwe uniform, het burgemees- terspaar een zanghulde zouden bren gen. Hiervoor was grote belangstelling. Toen de burgemeester inmiddels bui ten verschenen was speelde de Kapel eerst het Wilhelmus. Vervolgens zon gen de kinderen begeleid door de Ka lende over oude kunstgeschiedenis, en de grammofoonplaten van het 4e pia noconcert van Beethoven aan. Voorts was er het bestuur van de Landelij ke Brandweerbond waarvan burge- meester Van Diepeningen eveneens deel uitmaakt. Vele bekende persoon lijkheden maakten eveneens deel uit van de schare die hun gelukwensen kwamen aanbieden. Velen lieten hun gelukwensen ver gezeld gaan van een tastbaar bewijs van belangstelling. Het is ongetwij feld een der hoogtepunten geweest deze receptie die het slot vormde van een waarlijk grandioze hulde. Geboren: Johanna Wilhelmina d. van J. van Egmond en W. J. M. van Veen. Marjan d. van J. van der Luit en M. A. de Mooij. Paulus Se- bastianus z. van J. A. M. Bordijn en C. H. M. Hoffmann. Ondertrouwd: L. van Leeuwen 26 j. en A. W. v. Klaveren 28 j. J. Piket 30 j. en J. T. Lijnes 24 j. Getrouwd: J. B. van den Wijn gaard 30 j. en D. J. Meijer 24 j. A. de Lange 26 j. en A. Nagtegaal 21 j. VOORSCHOTEN Zaterdagavond presenteerde de R.K. Instuif met eigen krachten het blijspel „Mijn vriend Leonard". Dit is een kluchtig en vrolijk blijspel, waarin heerlijk gelachen kon worden om het slippertje van de heer dezes huizes, de heer Lex Jongveld. Om zijn uitstapje goed te praten en te verbloemen moet vriend Leonard bijspringen. En hij speelt zijn rol als redder in de nood voortreffelijk, maar zijn vrouw Trudi doorziet het listig spel. Leonard laat zich graag verwennen door schoonmama, maar heeft toch meer oog voor de dienst bode. Met al deze verwikkelingen is het een gezellige boel, die door de acteurs en de actrices van de Instuif uitstekend werd vertolkt. De rolbe zetting was goed, vooral Thomas Reuzel „Vriend Leonard" (P. Op dam) en schoonmama, gespeeld door G. van Aken, waren bijzonder goed getypeerd. De regie van het gezel schap berustte bij de heer P. van Os. De heer Starink opende de avond en sprak later een slotwoord. Na af loop van het toneelspel werden de actrices gecomplimenteerd voor hun spel met een boeket bloemen. De heer Starink sprak ook woorden van dank tot de heer H. Schuurman, die de to neelgroep van de Instuif met raad en daad had bijgestaan en een stimule rende invloed had uitgeoefend. De regisseur, de heer P. van Os, kreeg woorden van waardering voor de behaalde prestaties met de toneel groep. Hierna was er nog gelegen heid tot het maken van een dansje. TONEELSPEL IN DE R.K.-MJVÏ.S. BUDORP In het afgelopen weekeinde heb ben de leerlingen van de R.K.-MMS „Huize Bydorp" een opvoering ge- leerlingen en deze hebben stellig niet minder van de rijke inhoud met voldoening genoten. Met een langdu rig applaus werden de leerlingen ge complimenteerd met hun succes. Geboren: Arthur A. zn v. J. J. G de Groot en D. J. Zoutewelle; Pieter zn v. P. de Wit en G. Haijtema; Ru dolph Johannes zn v. L. v. d. Zwan en A. J. Braggaar; Hendrik zn v. G. van Nierop en P. Chr. Chrispijn; (te Leiden): Engelbertus A. zn v. A. A. v. d. Helm en C. J. A. Zwetsloot; Adrianus J. zn v. A. A. v. d. Helm en C. J. A. Zwetsloot; Cornelia J. dr v. C. v. d. Spek en C. Verhaar Ondertrouwd: L. de Priester (Voor schoten) en M. v. d. Lecq. Gehuwd: P. J. v. Luttervelt en A N. Harting. Overleden: T. van Rooyen, 71 jr, echtg. v. J. C. Bol. Z0ETERW0UDE Geboren: Johannes z. van Leune en K. W. van der Tas. Hen- riëtte d. van U. van'Mastrigt en N. Ript. Robertus Theodorus Maria z. van E. W. van Klink en P. M: Schrama. Jeroen z. van I. Plasmeijer en C. IJzerman. Dirk Pieter Johan nes Marinus z. van P. Koster en J. Hermans. Cornelia Maria d. van J. H. van Rijn en P. C. van der Drift. Petronella Maria d. van H. H. van Teijlingen en A. M. de Jong. Berna- dette Maria d. van H. J. van Rijn en W. Pouw. Ondertrouwd: Cornelis Theodorus van der Maat 25 j. wonende te Zoe- terWoude en Sara Christina Marga- retha de Bres won. te Zoeterwoude. Getrouwd: J. Paauw en P. van Nierop. Pater Dominicus Goddijn f Gisteren is in het St. Elisabeth- ziekenhuis te Leiden, 46 jaar oud, overleden pater Dominicus Goddijn O.Carm., oud missionaris te Brazi lië. Na enige maanden door zijn zusters te zijn verpleegd in zijn ouderlijk huis werd hij onlangs in het ziekenhuis opgenomen. Als jongen van 14 jaar vertrok pater Goddijn onder leiding van pater Lans O.Carm. naar Brazilië, waar hij zijn eerste studies begon in het klein seminarie te Itu. Na een jaar novi ciaat in het klooster te Mogy Das Cruzer begon hij zijn lagere studies aan het Groot Semenarie Convento de Carmo. In 1937 droeg hij zijn eerste plechtige H. Mis op in de St. Petrus- kerk te Leiden. Hij werd tot pastoor benoemd en bouwde 28 jaar oud een nieuwe kerk te Brazilië. In 1950 was pater Dominucus rector van het Klein Seminarie te Itu. In dat jaar kwam hij ook met vacantie naar Holland, waarna hij met acht jongens naar Brazilië terugkeerde, waarvan er al twee de H. Priesterwijding hebben ontvangen. In 1956 werd hij ernstig ziek; in Bra zilië moest hij een zeer zware operatie ondergaan. De laatste jaren voor zijn ziekte, die smartelijk was, is hij pas toor geweest van de Basiliek O.L. Vrouw van de Berg Carmel te Sao Paulo in Brazilië. ZWAMMERDAM Geboren: Johan van van D. W. v. Dam en A. J. Verburg. Pieter Ma- chiel z. van P. van Rijsdam en J. Zaal. Franciscus Joseph Laurentius z. van J. A. Caspers en F. A. Piket. Ondertrouwd: H. Huiberts 26 j. en H. W. Goebel 21 j. Voor de K.A.B. Hartebrug speelde zondagavond „Nut en Vermaak", een toneelgroep van de onderafd. War mond, een realistisch verhaal over het Brabantse platteland van de Ned. auteur Antoon Coolen. Deze grote schrijver kiest bij voor keur zijn onderwerpen in deze sfeer en weet op kunstige wijze de tradi tie en de daaruit voortkomende con flicten te schetsen. „De vier jaarge tijden" heeft een dramatische inslag waarbij nog al eens een uitdrukke lijk beroep word gedaan op het pu bliekelijk sentiment. Wanneer een dergelijk toneelwerk wordt gebracht door amateurs is er de kans dat, ge zien de niet zo gemakkelijk te vatten bedoelingen van de sohrijver, de uit voering daarvan gaat slepen en het publiek niet pakt. „Nut en Vermaak" heeft de moei lijke opgave aangedurfd en is, be houdens enkele zwakke momenten in de aanvang, geslaagd. Een be- WiSTEft (65) iMezwóiefwsrteltidderlochzmfJIkMihtrwindfKlkzaltmwentrMetm 1 En mimzouMmswitlmbeletjttinnhetjntwati) Ocft.'Vie thmperdKhriktzkh doodzk hjdeieep ziet! y enk wet verder'.... 63 er niet hem, het it tptui T 2o, wttebeurtj De ilchtmtfa inde toren woonde, kt.... deerden7 Xende phrven' Meer m wtdweelt mie] T zwerft noeih de fetlotm toren rond' k wetniern!Meer wet eim. detdiemen zich niet verwonderde overj wereld sleet niet stil lil schrijving van de inhoud zou te ver voeren, de trant van en de hoofd personen uit zijn werken zijn vol doende bekend, ook in „De vier jaar getijden" is er realiteit, gelardeerd met humor en romantiek: de harde strijd in een boerenfamilie waavan de enige zoon zijn toekomst meent te hebben gevonden in de stad, zijn terugkeer naar het vaderhuis en de opname van zijn „stadse" vrouw in deze aparte natuur-gemeenschap. Te midden van deze zielsconflicten loopt de figuur van de idealistische Jonker, zoals deze alleen uit de pen van Coolen kan komen. Zonder de an deren te kort te doen: deze Jonker werd door de regisseur Jan van Vliet op voortreffelijke wijze gespeeld, met de nadruk op de speciale passage's waarmede de schrijver immer zijn gevoelens over dit ondermaanse pleegt weer te geven. Onmiddellijk hierna noemen wij de zware rol van boer van den Eerden (Antoon Koppers), vooral in de hef tige scènes met zijn zoon was hij de verpersoonlijking van de koppige landbouwer; zijn vrouw, gespeeld door Joke Cornelissen, heeft in de uitbeelding van een Brabantse boe rin de juiste toon getroffen en, zon der charge en in alle eenvoud, ont roerende momenten geschapen. Jan, de verloren zoon, had wat moeite zijn uitbeelding aanvaardbaar te maken. De heer J. van Leeuwen heeft echter 'n de grote scène met zijn koppige vader en ook, in het derde bedrijf, met de Jonker, toch goed spel gegeven. Misschien lag deze rol hem niet geheel? Zijn „stadse" vrouw Anne-Marie (Nel van Vliet) was prachtig in haar dramatiek, een kleine rol van kui/er spel! Boer Meu- lendijks (Cor Kipping) eri diens dochter Martha (Iienny Cornelissen) waren goed op dreef, de laatste voor al in haar typering van de begrij pende vrouw t.a.v. de persoon van de Jonkex-. Ina Koppers als Hanna, dochter van de boer v.d. Eerden, kwam moeilijk uit de vouwen; zij zal haar schuchterheid moeten over winnen; Hein van Dam als Eimerd de boerenknecht gaf ons de indruk in dit landelijk milieu volkomen thuis te zijn. Antoon Coolen kan met deze reali sering van zijn pennevrucht tevreden zijn, zeker zou ook hij regisseur en spelers zijn respect hebben betuigd. Aanwezig waren pastoor Cesl'aus Tijnagel en de geestelijk adviseur pater J. E. J. M. van Swelm. De pas toor sprak aan het slot een welver diend dankwoord waarna men zich nog enige tijd heeft vermaakt in de echte sfeer van deze weken, een en ander met medewerking van „The Blue Birds" en o.l.v. Evert Castelein.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6