GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL 0mKORT te gaan: Politieke verschuivingen in Luxemburg Doodstraf geëist in Bagdad MAANDAG 2 FEBRUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1(1 fijn als u iets in Huis hebt! Carnaval begraven, Huissen had er de dood in Terwijl de bevolking in het zuiden des lands zich opmaakt voor het feest der zotternij, werd zaterdagmiddag in het betuwse stadje Huissen bij Arnhem de carnavalsoptocht, die in de voorgaande jaren vele duizenden bezoekers trok, ten gTave gedragen, omdat de financiering hiervan niet meer mogelijk was in verband met weigering van de gemeenteraad uit de opbrengst van kijkgelden subsidie te verlenen. De smalle straten en pleinen van het oude Hansestadje waren tot ber stens toe gevuld met kijklustigen. Vele duizenden bezoekers omzoomden de route, waarlangs de vlaggen half stok hingen. De dood had rijkelijk op de fantasie van de „carnavalisten" gewerkt, want in de kraaienmars was deze met originele ideeën in velerlei aard versymboliseerd. Terwijl ook de gemeenteraad het moest ontgeMen. Zeven balkende ezels met 'sandwiches (Advertentie) Benoemingen Kleinood onder de kroon-juwelen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft op voordracht van de Provinciaal der Franciscanen eer vol ontslag verleend aan pater Ludol- phus Bosse als zielzorger van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Tot kapelaan te Oegstgeest St. Willi- brordus) is benoemd de Weleerwaar de heer J. S. van der Laan, die kape laan was te Hillegom (H. Jozef) en die tevens belast wordt met de ziel zorg in het Academisch Ziekenhuis. Tot kapelaan te Hillegom is be noemd de Weleerwaarde heer L. Grijpink, priester van het bisdom Reims. moesten de raadsmeerderheid voor stellen, die zich tegen de subsidie verlening hadden verklaard. Ook het treurende „goede heertje'* ontbrak niet. Prins Carnaval om in stijl te j blijven strooide met kwistige hand j droptoffee's. On de foto zien kc de dood, omge- ve.w door zwarte figuren met drei gende zeis door de straten van hei stadje waren. Jarige prinses kreeg bezoek van poliopaliënijes Vier poliopatiëntjes uit het Goois kinderziekenhuis zijn zaterdag met een hofauto naar paleis Soestdijk gereden om prinses Beatrix op haar 21ste verjaardag te gaan gelukwensen namens het prinses Beatrix polio- fonds, waarvan de prinses bescherm vrouwe is. Zij brachten een grote verjaardags- De Wegeninformatiedienst van de KNAC is nu dag en nacht bereikbaar. Tussen zes uur 's morgens en negen uur 's avonds (bij slecht weer tot elf uur) geven de medewerkers van de dienst uitgebreide informaties over de toestand van de wegen in Neder land en alle andere Wësteuropese landen. Dat gebeurt via telefoonno. 01700-63.50.70, Van 9 uur 's avonds (eventueel 11 uur) tot zes uur 's mor gens is op dit telefoonnummer een automatisch antwoordapparaat ge schakeld men krijgt dan een korte informatie over de wegcondities in Nederland en de omringende landen. De dienst is ook gedurende de week ends in vol bedrijf. taart mee, die te pronk werd gezet, met 21 brandende oranje kaarsjes. Samen met de kinderen had de prin ses de kaarsjes aangestoken, at zij er smakelijk van. En er kwam ook nog limonade bij, zodat de 4 kinderen een waar smulfestijn hadden alvorens weer naar Bussum te worden ge bracht. Te 16.30 uur arriveerde de burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall, die namens de gemeente de prinses een gouden penning aanbood, die geslagen is ter gelegenheid van het eerste officiële bezoek van de prinses aan de hoofdstad op 30 juni 1956. Voorts kreeg de prinses zeven gouden tientjes ter bevestiging aan een armband, respectievelijk daterend van 1832, 1842, 1676, 1897, 1913 en 1925. Een half uur later bood een depu tatie van de Koninklijke Marechaus see de prinses een bloemenmand aan. De laatste deputatie kwam van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rij verenigingen, die een schelpvormige bloemenmand aan bood met een bodem van goudgele appelen en een symbolische voorstel ling van een hindernismuurtje van immortellen. Aan weerszijden daar van een opmaak van lila orchideeën. De eigenaar van een chalet in het Westduitse Fichtelgebergte vond enige jaren geleden een verwaarloosde hinde. Hij nam het dier mee naar huis, waar het spoedig genas en de blijvende logé van zijn redder werd. De vriendschap legde de bergbewoner geen windeieren, want vele toeristen komen nu naar het chalet om de hinde te zien. Ondertussen bleef „Hansi" zoals het dier genoemd wordt, niet alleen: sinds kort is er ook een ezeltje als gast van het chalet ingeschreven. Op de foto zien we „Hansi" de baas begroeten na een toch door de bossen. Hei tweede SUS-huis De 21-jarige ongehuwde B. Brom, Leeuwerikstraat 66 te Hilversum bleek met lot C 162667 prijswinnaar van het 2e woonhuis uit de 5e SUS- aktie. De heer Brom die twee loten had gekocht meldde zich tijdens de KRO- uitzending in de studio. De heer Brom is enige jaren verloofd en hoopt nu binnen afzienbare tijd te kunnen trouwen. Plet 2e woonhuis betrof het 50e huis dat door de organisator tij dens akties werd uitgereikt. Dinsdag avond heeft door middel van de radio de bekendmaking plaats van het 3e woonhuis. PRINS BERNHARD NAAR ZUID-AMERIKA Vanmiddag tegen één uur heeft prins Bernhard, staande aan de trap van het KLM vliegtuig „Middellandse Zee" afscheid genomen van de Ko ningin, de beide prinsessen Irene en Margriet en de vele autoriteiten, die de prins voor zijn reis van enkele we ken naar Zuid-Amerika op het plat form van schiphol uitgeleide deden. Het ibezoek van de prins aan zuid- Amerika duurt ongeveer yier weken. „Ik heb er veel vrienden en ik hoop dat het contact zal kunnen bijdragen tot het aanhalen van de banden tussen de Zuid-Amerikaanse repu/blieken en Nederland", zeide prins. Bovenhuis te Groningen uitgebrand Aan het Nieuwe Kerkhof 30a te Groningen is zondagmiddag om streeks half twee een felle brand uit gebroken in een bovenhuis, bewoond door het bejaarde echtpaar M. Mat- theus. De brandweer, die door buurt bewoners werd gealarmeerd, pakte de strijd tegen de vlammen die in het achtergedeelte van de woning woed den aan met drie miststralen en een waterspuit. De achterkamer, een slaapkamer en een alkoof brandden geheel uit. De voorzijde van de wo ning en de aangrenzende woningen kregen veel waterschade. Het nablus sen nam. geruime tijd in -beslag. Men vermoedt, dat de schoorsteen is gaan branden. Toen de bewoners, die zich in de keuken bevonden, de brand ontdek ten, stond de woonkamer al in lichter laaie. Woonkamer, keuken en slaap kamer brandden uit, de inboedel ging verloren. Het is huis aanwezige geld bedrag is door een toeval gespaard gebleven. Verhoogde boeten bij NS Vandaag treden bij de N.S. de ver hoogde boeten in werking. Voor de passagiers 2e klasse worden de te be talen extra kosten met 100 procent verhoogd. Als men geen kaartje heeft en men meldt zich bij de conducteur, kost dit 50 cent i.p.v. een kwartje. Elke wij ziging die men op een biljet laat aan brengen kost eveneens 0,50. Indien men geen kaartje heeft en men meldt zich niet, betaalt men drie gulden boven het verschuldigde bedrag. In dien men in het bezit is van een on geldig biljet, moet men in plaats van de vroegere twee gulden, 4,- neer tellen. Na 'n slippartij is zondag op de weg A'dam-Edam 'n volkswagen geslipt en over de kop geslagen. Van de 5 inzittenden werden er 4 uit de auto geslingerd. Een van hen, de 52-jarige mevr. Bouwe uit Amersfoort overleed spoedig na het ongeluk. Twee kin deren van 10 en 12 jaar kwamen in de sloot langs de weg terecht en wa ren ongedeerd, evenals de 18-jarige chauffeur. Een vierde inzittende liep enkele kneuzingen op. Een agent, die zaterdagnacht op de Nassaukade te Amsterdam de 26- jarige wielrijder W. B. R. aanhield, omdat deze zonder licht reed, kreeg plotseling enkele stompen in het ge zicht. Er onstond een vechtpartij en een toevallig passerende andere agent ontzette zijn collega. Samen brachten zij de recalcitrante R. naar het bu reau, maar hij begon opnieuw te vechten en sloeg een der wetsdiena- ren een bloedneus. Nu zit de vechters baas in de cel. Er zijn zondag drie mensen om gekomen en ruim vijftig gewond ten gevolge van een ontploffing te mid den van een processie te Santiago de Cuba. De processie, waaraan 10.000 mensen deelnamen, stond in verband met een dankdienst voor het herstel van de vrede op Cuba. De ontploffing is veroorzaakt door een handgranaat, die naar de processie is geworpen. De Italiaanse zanger Claudio Villa, die deelneemt aan het festival van San Remo, werd zaterdagavond na zijn optreden opgewacht door een horde enthousiaste meisjes en jonge vrouwen die hem allen de hand wil de drukken. Het gevolg is dat hij veertien dagen rust moet houden met een ontwrichte schouder en talrijke kneuzingen. Vijftien inwoners van Objat bij Limoges (Oost-Frankrijk) hebben zondag hun huizen moeten verlaten, omdat een rotsblok van een duizend ton zaterdag plotseling in beweging is gekomen en van 50 meter hoogte op het dorp dreigt neer te vallen. In Moskou woedt een griepepi demie, die vrijwel even ernstig wordt geacht als de Aziatische griep van twee jaar geleden. De ziekenhuizen, waarvan het personeel zelf ook is aangetast, liggen vol en vele instan ties en scholen werken met minder dan de helft van hun staf. Aan het einde van de afgelopen maand zijn alle olie-installaties in Is raël overgegaan in handen van de staat, voor zover zij niet reeds staats eigendom waren. Op die datum wer den de installaties van de Irak Pe troleum Company aan de regering overgedragen. Onder de cadeaux die de jarige prinses Beatrix zaterdag ontving bevond zich deze broche van platina met ingewerkte Ceylon-saffier, afgezet met Kimberley-diamant, een geschenk van de federatie goud en zilver. De federatie herstelde hiermede een oude traditie, nl. het ereblijk van het gilde der edelsmeden aan de vorstenkinderen bij het bereiken van de meerderjarigheid. Bij verkiezingen van gisteren De algemene verkiezingen, die zon dag voor de 52 zetels van het één Kamer omvattende parlement van Luxemburg zijn gehouden, zijn een overwinning geworden voor de Li berale oppositie, die van zes op twaalf zetels kwam, ten koste van de christen-democraten, die zes van hun 26 zetels verloren. De socialisten en de communisten handhaafden met resp. zeventien en drie zetels hun positie. De verkiezingen waren nodig ge worden, doordat de coalitieregering van christen-democraten en socialis ten onder leiding van Pierre Frie- den vorige maand aftrad, nadat de socialisten zich uit het kabinet had den teruggetrokken. De socialisten deden dit uit protest tegen het. feit, dat een motie van de Liberale oppo sitie tegen de socialistische minister van justitie (wie verweten was dat hij een geval van omkoperij in de doofpot zou hebben gestopt) door christen-democratische afgevaardig den was gesteund. VLIEGTUIGONGELUK IN DE V. S. Een Amerikaanse Dakota DC-3 is zondagnacht nabij Kerrville in Texas bij een poging tot een noodlanding verongelukt. Van de 28 inzittende soldaten kwamen er drie om het le ven; verscheidene andere raakten zwaar gewond. Ijsafzetting op de vleugels was de oorzaak van het ongeluk. Een circusolifant, die zondag door een drukke winkelbuurt in To kio werd geleid, kreeg het op zijn zenuwen en rende door de straten, een spoor van vernielde uitstallingen en kramen achterlatend. Vijftien po litieauto's en twintig circusknechten kwamen er aan te pas, voordat men het dier weer onder controle had. Er waren geen gewonden. De christen-democratische partij van Frieden en minister van buiten landse zaken Bech verloor in alle kieskringen terrein, zelfs op het plat teland. De socialisten verloren wel iswaar stemmen in de hoofdstad, maar zij wisten hun positie in het noorden te verbeteren, terwijl zij Zich in het industriële zuiden kon den handhaven. De liberalen hadden hun campagne gebaseerd op drie punten: het „sa neren" van de economie, het herstel van „het fatsoen" in openbare zaken en de vermindering van de dienst plicht van een jaar tot zes maanden. Op grond van de verkiezingsuitslag verwacht men langdurige onderhan delingen voor de vorming van een nieuwe coalitie. In Irak is gisteren bekend gemaakt, dat de openbare aanklager in Bag dad enige tijd geleden de doodstraf heeft geëist tegen kolonel Aref, de vroegere vice-premier, die met de huidige premier Kassem een hoofd rol heeft gespeeld bij de Iraakse ré- volutie. Aref, die later onenigheid kreeg met Kassem, werd ervan beschuldigd, dat hij zou hebben getracht laatstge noemde te vermoorden. De regering zond gisteren opnamen van het proces tegen Aref, dat in de cember is gehouden, voor radio en te levisie uit. Aref had volgens de beschuldigin gen samengezworen „met imperialis tische en hebzuchtige kringen en valse nationalisten". Nadat Aref belangrijke functies in Irak had bekleed, werd hij plotseling „weggewerkt" doordat hij in West- Duitsland als ambassadeur werd be noemd. De oorzaak daarvan was, dat hij door Kassem als te pro-Egyptisch werd beschouwd. Op 4 novembebr keerde Aref ech ter onverwachts weer terug. Hij werd toen gearresteerd. Zoudi U ook nu Audry Hepburn willen zijn? Mel Ferrer spreekt hier in het hospitaal te Durango in Mexico met. zijn vrouw Audrey Hepburn, die bij een val van een paard tijdens opnamen voor de nieuwe film „The Unforgiven", enige fracturen opliep en vier rugge- wervels beschadigde. De acteur kwam per vliegtuig met speciale doktoren uit zijli woonplaats over om zijn vrouw te bezoeken, die wel zes weken het bed zal moeten houden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10