Het verdwenen Horloge ZATERDAG 31 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 mocht hij bij de dokter blijven. Hij heeft het daar heel fijn gehad. De volgende week komt Bert aan de beurt. Er is vandaag geen plaats meer. Dag kinderen. Groetjes van TANTE JO EN OOM TOON Vervolgverhaal' voor de „Groten" „Hoe is het met moeder?" vroeg zij bezorgd. „Ze is oververmoeid. Hier is een recept, laat dat maar gauw wegbren gen. Die medicijnen zullen haar wel vlug opknappen. Denk er aan Emmy, rust, rust en nog eens rust, dat alleen kan haar genezen. Maar zeg eens, meis je, moet jij eigenlijk niet naar school?" vroeg hij opeens belangstellend. „Ja eigenlijk wel, maar nu moeder ziek is, moet ik wel op haar passen. Moeder gaat voor en 't geeft niet, als ik de klas nog eens over moet maken". „Zo'n vaart zal het niet lopen kindje, laten we hopen dat moeder binnen een paar weekjes weer op de been is, zo dat je de achterstand op school nog in kan halen. Wil' ik Tineke even aanstu ren, dan kan zij huiswerk voor je vra gen?" Tineke was een dochtertje van de dokter en een dikke vriendin van Em my. De dokter wist ook van zijn doch tertje dat Emmy op school heel knap was. De dagen die nu volgden waren zorg vol. Het was opeens stil in het anders zo rumoerige huis. Geen gedreun van voetstappen op trappen en in gangen, geen dichtklappen van deuren, zelfs geen hard geschel van de bel, want daar had vader een lap om gebonden. Hoe rustiger het in huis was, hoe gauwer moeder beter zou zijn. Tenminste dat dacht men. In werkelijkheid ging moe der niet vooruit, zij bleef maar moe en de eetlust werd ook niet beter. Dit Idan gaan we saampjes naar haar toe" Als altijd, werden ze ook nu weer ge. troffen door het In-witte gezicht van di zieke. Ze opende de ogen en iets van een lachjo kwam om haar mond toen ze I vader daar met de oudste dochter voor zich zag staan. I „Zo komen jullie me weer eens ver- i wennen" en ze nam het kopje thee aan. i „We komen even bli je zitten vrouw, tje. Nog altijd zo moe?", „Jullie zorgen zó goed voor me, dat ik niet mag klagen", ontweek ze zijn vraag. „De dokter was niet zo tevreden en hij vond het beter dat je voor een al geheel onderzoek een poosje naar het Ziekenhuis moest", hakte vader de knoop meteen door. „Een poosje? Een poosje? Hoelang zou dat zijn?" „Ja dat weet ik niet. Misschien een paar weken. Hopelijk valt het mee ben je met eén week klaar". Moeder, die een groot vertrouwen in de dokter had, vond: „Dan zullen we ons er maar bij neerleggen, 't Zal wel 't beste zijn". Toen eenmaal het telefoon tje van de dokter, gezegd had, dat er een plaats vrij was in het ziekenhuis, was in een paar uren alls beslist. Vader bracht haar in zijn auto weg. Nu was 't thuis leeg en Emmy ging weer naar school. Iedere avond moch ten ze om de beilrt met vader mee om moeder op te zoeken. Zo ging de eerste week voorbij, toen de tweede en toen kwam moeder weer naar huis. Ze was blij weer bij haar kinderen te zijn, maar vader was ontroostbaar omdat hij wist dat moeder aan een ongeneeslijke kwaal leed, waaraan zelfs de knapste dokters niets konden doen. Wordt vervolgd. Correspondentie duurde paar weken voort. De versje: Rond de haard, zelf gemaakt tweeling gedroeg zich voorbeeldig. Eerst had vader nog gedacht om beide kinde ren naar oma te sturen, maar omdat ze zo graag thuis wilden blijven en om dat ze beloofd hadden heel rustig te zijn, mochten ze thuis blijven. Met het hulpje voor halve dagen deed Emmy voortreffelijk haar werk. Ze deed haar uiterste best om goed te ko ken en wanneer vader haar dan een klopje op de schouder gaf en voor de zoveelste keer zei, dat het eten weer zo lekker geweest was, dan was Emmy meer dan tevreden. Ze snuffelde in het kookboek om voor moeder een extra lekker schoteltje klaar te maken en dan was haar grootste beloning wanneer moeder alles had opgegeten, maar dat gebeurde helaas niet altijd. Op zekere dag toen Emmy beneden in de gang stond om de dokter uit te laten, die zo even bij moeder geweest was, zag ze aan zijn gezicht, dat er iets niet in orde was. „Emmy is vader op zijn kantoor en kan ik hem even spreken?" vroeg hij. „Ja dokter, vader is op de fabriek, 't Is toch niet erger met moeder?" vroeg ze angstig. „Nee meiske, maak je maar niet gerust. Kom dan ga ik maar". SCHOOLBLIJVEN Annelies ging met haar andere vrien dinnetjes naar school. Op de speelplaats speelden ze tikkertje. Daar ging de bel' en alles ging de school in. De les be gon. „Taalboeken op de bank", zei de juf frouw. „Annelies begin maar eens". Maar ze wist niet waar het was. „Bladzij 79", zei de juffrouw en Anne lies begon: „De koeien lopen in de wei. „De koeien" is het onderwerp". „Goed", zei de juffrouw. Zo ging de les voorbij en toen kwam de rekenles. „Annelies, ga jij eens verder". Ze wist het weer niet. Haar buur vrouw wees vlug de som en Annelies zei gauw: „8000—100=7900". i „Kind wat zit je toch te tollen in je bank. Je blijft straks maar eens na tot i half 5". De bespreking die nu tussen beide i Om 4 uur gingen alle kinderen naar heren volgde, was heel ernstig. Omdat j huis, alleen Annelies zat haar strafwerk moeder, na die rustkuur van enige te maken. Toen ze thuis kwam kreeg ze weken, nog steeds niet opgeknapte, j nog een standje en ze moest om 7 uur achtte de dokter opname in een zieken- naar bed. huis, voor een nader onderzoek, nood zakelijk. ,,'t Zal ons niet meevallen dokter, haar een poos te moeten missen", vond meneer Vermeer. „Zolang we haar in huis hadden, leefde ze toch nog zo met alles mee". „Juist daarom is het misschien veel beter dat ze in een ziekenhuis wordt opgenomen. Daar is ze helemaal los van het huishouden. Ik bel straks de diréc- trice van het ziekenhuis op en dan hoort u wel van mij wanneer ze opgenomen kan worden", met deze woorden ver dween de dokter uit het privékantoor, alwaar de heer Vermeer een poos, ver slagen voor zich uit zat te staren. „Ook dit nog", mompelde hij. Als om alle zorgen over de fabriek achter zich te laten, rechtte hij zijn rug wachten, totdat je een jaartj. streek eens over zijn voorhoofd en bent" Margo en Truus de Jong, Zoeter- woude. Van Truus kreeg ik het volgen de verhaaltje: HET KLEINE DWERGJE In het bos onder de grond woonden de, dwergen. Het was een leuk volkje. Ze* waren altijd druk in de weer. Maar waarvoor werkten ze nu toch zo hard? Nou dat is gauw verteld. De elfenkonin gin was morgen jarig en nu waren ze allemaal erg blij. Nee toch niet alle maal. Eentje was er, die niet blij was en dat was 't kleinste dwergje. De koning had gezegd: „Jij Tommie, je bent te klein om mee naar het feest te gaan. Je moet nog maar een jaartje ouder trachtte opgewekt te kijken toen hij door de achtertuin, zijn huis binnenliep. In de keuken stond Emmy met be huilde ogen de afwas te doen. „De dokter was niet tevreden hè va der?" vroeg ze. „Nee kind, 't duurt te lang en hij vindt het beter dat moeder een poosje naar het ziekenhuis gaat". „Zorg ik dan niet goed voor haar?" huilde Emmy. „Je hebt je best gedaan meiske, dat is 't hem niet. moeder moet grondig on derzocht worden. Kom droog je tranen, Die ochtend gingen ze allemaal blij naar het feest. Tommie was in huis en zat na te denken. „O, wat. moet ik nu toch doen?" Ha, daar wist hij iets, Hij liep vlug naar het bos, want het moest gauw gebeuren en anders kwam hij nog te laat ook. In de haast nam hij ook nog een zak mee. Toen hij terugkwam zat die zak half vol met eikels. Wat moest hij daarmee doen? Ook dat zal ik jullie vertellen. Hij ging naar boven en daar haalde hij een lange broek voor de dag. Hij deed die aaan en onder zijn schoe nen lijmde hij een laag eikels. Toen al les droog was, trok hij zijn schoenen aan en nu was hij een heel stuk groter. Vrolijk liep hij naar het feest. Hij was immers niet meer de kleinste. Maar toen hij midden in het bos was, hoorde hij iets. Hij bleef even luisteren, 't Leek wel' het gehuil van een klein kindje. Hij liep op het gesnik af en ja daar tussen de struiken zat een heel klein elfje te snikken. „Elfje wat is er toch?", vroeg Tom mies, „Ik, ik, ik, magnietnaar het feest. Ik bente klein". „Wacht elfje, ik kan jou helpen, geef mij je Echoentjes". Het elfje deed de kleine schoentjes uit en Tommie holde er mee naar huis. Daar plakte hij ook eikels onder de zooltjes en toen draafde hij er weer mee terug. „Kijk eens, doe je schoentjes nu weer aan, dan ben je veel' groter". Het elfje klapte in de handjes. „Zullen we samen naar het feest gaan? Maar hoe heet je eigenlijk?" „Ik heet Evelinda en jij?" „Ik heet Tommie, Nou dan gaan we maar". Toen de koning de twee slimmerds zag komen, mochten ze blijven en had den een plezierige dag. Gonnie van Dlest, Zoeterwoude. Je boft hè, dat je verhaaltje zo gauw aar de beurt is. Knip je het ook uit? Som mige kinderen plakken het achter in de Poëzie-album. Dat ia leuk voor la ter. EEN NARE VAKANTIE Nellie was een meisje van 9 jaar. Ze zat in de vierde klas. Het was de laat ste schooldag; de kinderen kregen hun rapporten en dan mochten ze naar huis. Toen Nellie thuis kwam liet ze haar rapport aan moeder zien. Moeder was er heel tevreden over. „Nu mag ik zeker wel fijn gaan spe len?" vroeg ze. „Ja hoor", zei moeder. „Dat heb je wel verdiend". De hele middag bleef Nellie buiten. Het zou een fijne vakantie geworden zijn, als ze niet ziek was geworden. 's Nachts begon ze al' te hoesten en de volgende morgen bleef ze met koorts op bed liggen. Zo bleef het de hele va kantie. Nu is het 12 januari en mag zij voor het eerst uit bed. Toch moest ze eerst nog een paar weekjes thuis blij ven, voor ze weer naar school mag. Daarom werd het dus een nare vakan tie. Anneke van Schie, Oegstgeest. Wat zag die oplossing van jou er keurig uit, met zo'n prachtige plaat. Gerard van Eeden, Noordwyk. Ook al zulk mooi postpapier! Is Ada van Eeden een nichtje van je? Doe haar dan eens de groeten. Ankl Bosman, Oude Wetering. Is Pa tricia een ouder zusje? Volgende keer moeten jullie eens saampjes schrijven. Rina en Bert van Diemen, Nieuw Vennep. Dames voor, hè Rina, dus jij bent het eerst aan de beurt. OUD- EN NIEUWJAAR De kinderen waren in de klas hun taalwerk aan het maken, toen de mees ter opeens zei: „Jongens ruimen jullie maar gauw op, dan ga ik een verhaal voorlezen". De meester begon: „Het oude jaar en het kerstengeltje". Onder het voorlezen was de klas doodstil maar toen het verhaal afgelo pen was, werd het weer rumoerig. Het was half vier, dus mochten ze naar huis. Ze wensten de meester een pret tige avond en een Zalig Nieuwjaar. Alle kinderen gingen prettig naar huis want het was 's avonds overal een beetje feest, behalve voor Piet van Driel. die z'n moeder was ernstig ziek. Toen Plet uit school kwam lag z'n moeder met hoge. koorts te bed. „Zal ik de dokter nog even halen moeder", vroeg Piet. „Goed jongen, doe dat maar". De dokter kwam vlug en toen zei hij dat moeder dadelijk naar het ziekenhuis moest. Wat was dat nu -akelig, juist op Oudejaarsavond. „Maar dokter, mijn jongen kan toch niet alleen thuis blijven", klaagde moe der. „Ik weet goed gemaakt", zei de dok ter. „ik neem Piet met mij mee naar huis. Is het dan goed?" Dat vond moeder fijn. Piet had die avond bij de dokter een heel gezellige avond en 's morgens mocht hij mee rijden naar het zieken huis om zijn moeder te bezofeken. Hij 30 jaar onder de wilden 25. Na een gevaarlijke tocht van en kele dagen begon de rivier zich plotse ling te verbreden en de rivier stroom de rustiger, zodat we nu eindelijk eens aan een paar uurtjes slaap toe waren. Toen ik ontwaakte was het vlot op een stelletjes bomen ingedreven, die uit een overstroomd stuw land staken. Maar om de groep bomen zag ik tot mijn schrik een hoop hongerige krokodillen. Vele uren lang werden we door deze honge rige schaar bewaakt en de hele nacht hoorden we ongeartikuleerde geluiden uitstoten, terwijl ze ongeduldig op hun buit wachtten. Toen het eindelijk lich ter werd gebeurde er een wonder, de ene krokodil na de andere verdween. We konden onze tocht voortzetten, na dat we ons uit de bomen gewerkt had den. waaraan we ons leven te danken hadden. We hadden al gezien dat er aan de oever 'n soort druiven leefden, zodat we spoedig aan land gingen om eieren te verzamelen en bovendien vin gen we een paar vogels en maakten er een lekker maal van, 26. Later troffen we inboorlingen, maar Yamba kon de taal niet verstaan, maar toen ik mijn reispas liet zien wer den ze meteen vriendelijker en maak ten ons zo goed en zo kwaad als het ging duidelijk, dat ik nog vele maanden moest reizen om de eerste blanken te zien. Na enige tijd gingen we weer met Dat het ooit nog wel eens zal luk ken een raket met een mens erin, naar de maan te sturen, daar twijfelt nie mand meer aan. Maar toch brengt een reis naar de maan nog veel meer an dere problemen met zich meer. dan al leen maar een raketvlucht. De maan heeft zoals jullie weten geen dampkring cn zuurstof om te ademen moet men dan zelf meebrengen en luchtdruk is daar ook niet. Wat dat allemaal voor nare gevolgen kan hebben zal ik jullie eena vertellen. Zoals jullie weten kookt water bij een temperatuur van 100° C. Dat klopt als je bij normale luchtdruk op zeeniveau kookt n.l. bij 760 mm. Maar het koök- punt is erg afhankelijk van de luchtdruk want de luchtbellen in het water moeten zo'n sterke druk hebben dat ze de lucht druk van buitenaf kunnen overwinnen. En als nu do luchtdruk minder wordt, dan wordt dus het kookpunt lager. Als men zijn theewater op de Mont Blanc zou koken, waar de luchtdruk normaal 420 mm is, dan kookt het water al bij 84". Een zou men zo hoog kunnen ko men, dat de luchtdruk tot 50 mm zou dalen en zou het water al bij een tem peratuur koken die een klein beetje boven het vriespunt lag. Maar ook bloed kan koken, ofschoon het in de aderen van de mensen stroomt en zo zou het onze ruimtevaarder kunnen gebeuren als hij niets deed om zich tegen deze lage druk te beschermen. Op de de te kening zie je een man, die een apart ruimtepak draagt. Hij zit in een afge sloten ruimte, waar de luchtdruk naar goeddunken geregeld kan worden. Het pak ls zo gemaakt, dat het hem tegen de lage druk beschermt Hij heeft in zijn hand een glas water dat brui send kookt. Dit water heeft gewone ka mertemperatuur van 16° C„ maar de luchtdruk in het laboratoriumvertrek is zo verlaagd, dat het beantwoordt aan een druk op 30 km hoogte. Als de man DE OUDSTE HONDEN In New York is er een apart insti tuut voor hondenonderzoek. Daar heeft men geconstateerd dat honden 17 jaar en ouder worden als ze uit huizen ko men, waar ze liefdevol verzorgd wor- don en goede hondenkost te eten krijgen. De meeste ksns om een hoge leeftijd te bereiken, heeft de hond, die mannetje van een gemengd ras is en in de stad geboren wordt en iedere nacht een dak boven zijn hoofd heeft, mits er voldoen de met hem aan de riem gewandeld wordt. Bedenk dus, dat als jullie een hond hebben, dat het belangrijk voor zijn ge zondheid is, dat jullie hem goed ver zorgen en ieder dag met hem gaat wan delen. Laat je niet door en paar regen druppeltjes afschrikken, zoals de ge makkelijke meneer van het plaatje, want de meeste honden vervelen zich als ze alleen moeten gaan wandelen. Ze lopen maar al te graag met hun baas of bnzin. i'/'I rVrAfv>, MiSTEtt (64) UMtmdt een kano in zee. We voeren naar het noorden om zoals ik dacht, naar het schiereiland York te komen. Toen we een paar dagen onderweg waren zagen we tot onze vreugde de mast van een schip. Het waren Maleise vissers uit Timor en ze waren heel verbaasd toen ze me hun taal hoorden spreken en ze boden me aan naar hun stad Koepang op Timor te brengen. Tot mijn teleur stelling wilde Yamba niet mee, later vertelde ze me, dat ze bang geweest was, dat de Maleiers mij wilden doden en dan met haar alleen verder gevaren zouden zijn. I Wordt vervolgd. Aetherklanken TELEVISIE-PROGRAMMA'S EUROVISIE: 12.00—13.00 Europese kampioenschappen kunstrijden voor paren. 16.0016.50 Rep. Carnavals optocht. Gez. progr.: AVRO, KRO, VARA en VPRO: 21.00—23.00 Finale v. d. 9< Open Nederl. kampioenschappen ta> feitennis. HILVERSUM I, 402 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IKOR. 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17.30 VARA 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 Geef het door, caus. 10.05 Voor de jeugd. 10.30 Evangelisch-Lutherse kerkdienst. 11.30 Vragenbeantwoor- ding. 12.00 Theaterork. en solist. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 13.07 De toe stand in de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bijdraaien. 14.00 Boekbespreking. 14,20 Europese schaatskampioenschappen te Göte- borg. 13.45 Omroep orkest. 15.35 De vitaliteit van de Westerse beschaving, caus. 15.55 Muzikale caus. met gram. 16.30 Sportrevue. 17.00 Boekbespr. 17.15 Het Nationale Omroepplan van de VPRO, caus. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitslagen en sport journaal. 18.20 Zigeunerorkest. 18.45 Discussie. 19.15 Europese schaatskam pioenschappen te GÖteborg. 19.30 An- nemarieke, hoorspel. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 20.50 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naan is Cox!, hoorspel. 21.30 Gevar. progr. 22.20 Act. 22.35 Piano-improvisaties. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20 Gram. 23.45—24.00 Idem. HILVERSUM II, 298 m. 8.00 NCRV. 9.30 KRO. 17.00 IKOR. 19.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Oi-geleoncert. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 9.55 Pontificale Hoogmis. 11.30 Gram. 11.45 Pianore cital. 12.15 Apologie. 12.35 Instr. Oc tet. 13.00 Nieuws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De Wadders, hoorspel. 13.30 Lichte muziek. 13.45 Boekbespreking. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Intsr. Trio en sopr. 14.55 Piano, viool en hoorn. 15.30 Mil. Kapel. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. 17.00 Jeugd dienst. 18.00 Het geladen schip, cau serieën. 18.30 De kerk aan het werk, caus. 18.40 Bij bel vertellingen. 19.00 Kerkelijk nieuws. 19.05 Samenzang. 19.30 Het Evangelie van Johannes, caus. 19.45 Nieuws. 20.00 SUS-actie. 21.20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21.30 Waar is mr Milburry, hoorspel. 22.10 Lichte muziek. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Ka merorkest. RADIO VATICANA (31 m 10: 41 m 21; 48 m 47; 196 m. 22.15 Pauselijke maand-intentie van het Apostolaat des Gebeds: „Heer, geef, dat het hedendaagse materialis me door de geest van versterving en vasten krachtdadig bestreden worde". MAANDAG TELEVISIE-PROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. VARA: 20.20 Mensen, dingen nu! 20.30 Experimenteel filmpje. 20.50 „Goud", documentair progr. 21.00 Pension Hommeles. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Amus. muziek. 8.30 Gram. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 11.00 Idem. 11.45 Voordracht. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.43 Hawaiiaan- se muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade orkest en soliste. 13.55 Beursber. 14.00 Bas, sopraan en piano. 14.30 Gram. 16.00 Vonken in de schemering, caus. 16.05 Gram. 16.50 De positie van de spoor student in de studentenwereld, caus. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Voor de padvinders. 17.25 Voor de jeugd. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nieuws. 18.15 Regeringsuitz.: Serie: Kies een loop baan bij het onderwijs. I: Word ge rust onderwijzer, door M. W. Kruis- kamp, directeur van de Rijkskweek school te Amersfoort. 18.25 Instru mentaal kwartet. 18.50 Koorzang. 19.30 Muzikale caus. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 De Radio- scoop. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.15 Act. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws cn S.O.S.-ber. 7.10 Ge wijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Sportuitsla gen. 8.25 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 10.15 Theologi sche etherleergang. 11,00 Gram. 11.25 Gevar. programma. 12.00 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Vocaal ens. 12.50 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Lichte muziek. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14,35 Gevar. progr. 15.35 Gram. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Koperensemble. 16.45 Gram. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen. Overzee: Voedingsvraag stukken in Nederlands Nieuw Gui nea, door dr A. A. J. Jansen. 18.00 Orgelspel. 18.30 Stemmen van Over zee. 18.45 Gram. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Pol. caus. 20.05 Gram. 20.35 Een ieder die zoekthoorspel. 21.35 Gram. 21.40 Meisjeskoor. 22.00 Volk en Staat, caus. 22.15 Muz. caus. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.40—24.00 Het Evan gelie in Esperanto. DRAADOMROEP Grammofoonplatenprogramma (over de 4e lijn) 18.0020.00 I. Tomsso Albinoni: Concerto in d gr. t. 'voor hobo en or kest, op. 7 nr. 6. II. Giovanni Pai- siello: Concerto nr. 5 in es gr. t. III. Vincenzo Bellini: Concertino in c gr. t. voor hobo en orkest. IV. Gioacchi- no Rossini: Petite Messe Solennelle. RADIO VATICANA (31.10 m.; 41.21 m.; 48.47 m.; 196 m.) 22.15: Pauselijke missie-intenties van het Apostolaat des Gebeds: „Heer, moge het sluwe werk der communis ten de Chinese christenen niet van de eenheid der Kerk losscheuren". Wilt U iets weten Vraag: Planten van bomen enz. dicht bij zee. We zouden graag om ons toekomstig huis in Noordwij ker- hout Langeveld ca 3 km van zee, bo men willen planten. Kunt u ons zeg gen welke bomen bestand zijn tegen zeewind, damp en neerslag? We heb ben nl. gezien dat de meeste bomen sterven of verwaaien. Kunt u ons misschien ook inlichten, met welke blijvende planten of struiken we on ze tuin kunnen opsieren, is de vraag van Q. v. R. Antwoord: Er is te kust en te keur. In de eerste plaats de coniferen: pi- nus nigra, austriaca (Oostenrijkse Den), pinus pinaster (Zeeden), pinus nigro corsicana (Corsicaanse Den), pinus mogo (bergden), juniperus communis (jeneverbes). Heesters en bomen; Noorse esdoorn, es, gewone esdoorn, wilg, linde, Canadese popu lier, late Canadese populier, lijster bes, Tamarix soorten, populus alba abeel, ligustrum vulgus, liguster, duindoorn, grijze els. Sierbraam, duinroos, boksdoorn. Verder de vol gende planten met de Hollandse naam daar anders de lijst te groot zotx worden: gagel, peperboompje, gaspel doorn, vliet, Gelderse roos, kardi naalsmuts, brem, kruipwilg, zwarte en witte els, berk, meidoorn, kurk- ïep, olijfwilg, struikheide, dopheide, kraaiheide, siergrassen enz. In 'n goede prijscourant kunt u de ze allen wel vinden. Verder veie bol gewassen (zie bollenstreek en Keu kenhof). Verder heel wat vaste plan ten, waarvoor u in de omgeving wel inlichtingen kunt krijgen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9