RIJNSTREEK DUINSTREEK Paradijsparade Een Napoleon op Nederlandse grond Nieuwe bisschop van Roermond Bij de benoeming van Roermonds bisschop Deense dienstplicht wordt verkort De Kleine ZATERDAG 31 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Er komt weer een Napoleon naar Nederlands gebied. Prins Napoleon, de Franse troon pretendent voor het Huis Bonaparte, zal begin mei een bezoek brengen aan Amsterdam. Aanleiding tot dat bezoek is de ten toonstelling „Lodewijk Napoleon en het Nederland van zijn dagen", die dan in het Rijksmuseum te zien zal zijn. Deze expositie is gisteren te Pa rijs, in het gebouw van het Neder landse Instituut, vlak bij de Franse Kamer, geopend. Voor het eerst sinds 150 jaar zal 'n Bonaparte weer Nederlandse grond betreden. De prins is 'n rechtstreekse nakomeling van Napoleon III en daar mede van (de „Leidse") Lodewijk Napoleon en Hortense de Beauhar- nais. Hy is een minzaam man, die niet van publiciteit houdt en die het liefst in stilte leeft. In stilte doet hij evenwel veel voor Frankrijk. Belgen gaan vissen bij Labrador De grootste visserijrederij te Oost ende (België) heeft besloten voort aan regelmatig de visvangst te be oefenen op de visgronden bij Labra dor op' 140 mijlen van de Canadese kust. Naar deze nieuwe visgronden zul len de grootste eenheden van de Oostendse vissersvloot worden gezon den. Dit besluit is genomen wegens de onveranderlijke houding van IJs land inzake zijn territoriale wateren. De reis naar de nieuwe visgronden dtuurt 22 dagen heen en terug. De eerste pogingen hebben een zeer gun stig resultaat opgeleverd. Het heeft Z. H. de Paus behaagd tc benoemen tot bisschop van Roermond de zeereerw. heer P. J. A. Moors, pre sident van het seminarie en phlloso- phicum te Rolduc. De nieuwbenoem de bisschop is 52 Jaar oud, werd pries ter gewijd ln 1930 en op 26 Juli 1957 in zijn huidige functie benoemd. Mgr. Van Odijk, vicaris-generaal van het bisdom Roermond, heeft met grote vreugde kennis genomen van de benoeming van mgr. Moors tot bis schop van Roermond. Aldus deelde vanmorgen het KNP mede. Al te lang j is er in het bisdom de vacature van de bisschopszetel geweest. Mgr. Odijk: beschreef mgr. Moors als een bemin nelijke figuur, goed passend in het Limburgse land. Mgr. Moors gaat een j bijzonder moeilijke tijd tegemoet, daar er sinds de dood van mgr. Han sen en mgr. Feron een grote achter stand in het werk is gekom°n. Mgr. Moors had tien minuten na hij van zijn benoeming had gehoord een ge sprek met het KNP, waarin hij o.m. meedeelde, dat hij nog geen beslissing heeft kunnen nemen over wapen spreuk en de datum van bisschops wijding. Mgr.' Moore heeft altijd bij zondere belangstelling getoond voor de jeugd en het jeugdwerk. BOSKOOP Gevonden voorwerpen. Dolkmes in schede, herenportemonnaie inh. enig kleingeld en rooster ambacht school, radiolamp, koffersleuteltje, ge bloemde nylon hoofddoek, blauwe alpinomuts, gebreide rode sjaal, kof- I fersleutelje, pr. wollen rode wantjes met zwaantje, bruin jongensjasje, bruine want, blauw kinderwantje, sleutel, kast- of keukendeursleutel, glacé dameshandschoen gevoerd (links), geblokte sjaal, paar gevoerde glacé herenhandschoenen met druk knopsluiting, wit lederen portemon- naie (dubbel) met ritssluiting, zonder inhoud. Inlichtingen Rijkspolitie Boskoop. Sowjeileger ingekrompen De Russische strijdkrachten zijn op nieuw met 300.000 man ingekrompen, aldus heeft Radio-Moskou gisteren meegedeeld. Deze inkrimping was grotendeels verkregen door het ontbinden van troepen die in de Sowjet-Unie waren gelegerd. Voorts waren meer dan 41.000 man teruggetrokken uit Oost-Duitsland en meer dan 17.000 uit Hongarije. Het Sowjet-persbureau Tass zei dat de Russische regering er op ver trouwt dat „deze belangrijke maat regel zal bijdragen tot vermindering van de internationale spanning en dat dit voorbeeld door andere landen zal worden nagevolgd". De Deense minister van defensie, Hansen, heeft vrijdagavond voor de radio bekendheid gegeven aan zijn plannen van een wetsontwerp, dat ojn. een verkorting van de dienst plicht inhoud. (Thans 16 maanden.). Dat brengt weliswaar een vermin dering van de troepensterkte mee, maar aan de andere kant wordt een vermeerdering van het aantal beroeps militairen beoogt, voorts 'n besnoeiing van de militaire begrotingsgelden, en rationalisering van het Deense ver dedigingsstelsel ter verkrijging van grotere doeltreffendheid. Olieleiding door de Alpen Het Italiaanse staatsbedrijf de ENI en een Zwitserse onderneming heb ben het voornemen om gezamenlijk een oliepijpleiding aan te leggen van Genua naar Zwitserland, die later zou kunnen worden doorgetrokken naar Zuid-Duitsland. Tevens wil men via zijtakken de steden in Noord-Italië van olie voorzien. De pijpleiding zou een capaciteit bezitten van 15 mil joen ton per jaar. Een woordvoerder van de ENI heeft medegedeeld, dat dit jaar met de bouw zal worden begonnen en dat men hoopt binnen drie jaar gereed te zijn, waarbij dan tevens een tunnel door de Sint Bernhard zal moeten zijn geboord. De leiding zal over een lengte van 350 km op Italiaans grondgebied lig gen en over 70 km in Zwitserland. In Aigle, kanton Valais, zal een raf finaderij worden gebouwd met een capaciteit van 2 miljoen ton per jaar. In Turkije vermist De Kon. Ned. Maatschappij voor Havenwerken N.V. te Amsterdam heeft uit Turkije bericht ontvangen, dat sinds twee dagen de landmeet kundige A. Kroone uit IJmuiden, em ployé van de maatschappen, vermist wordt. Hij was in een sloep met vier Turk se werknemers de Golf van Edremit, ten noorden van Smyrna, ingevaren om peilingen te verrichten. De vijf mannen zijn nog niet teruggekeerd. Het vermoeden bestaat echter dat zjj j ergens aan de kust, of in een inham van de baai terecht zijn gekomen. De maatschappij maakt in opdracht van de Turkse regering ontwerpen voor 37 havens. Verder legt de maat schappij in Turkije twee vliegvelden aan en worden in de haven van Smyrna baggerwerkzaamheden uit- Toneeluitvoering. „Flierefluiters oponthoud" van de schrijver A. M. de Jong uit de serie Meryntjes Gijzen's Jeugd, werd door de Boskoopse to neelvereniging De Zwakke tot Steun op uitstekende wijze voor het voet licht gebracht in de grote zaal van hotel „florida". Het vertoonde spel stond op hoog niveau terwijl zwakke momenten niet voorkwamen. Alle spelers waren zeer rolvast waardoor het spel volkomen werd beleefd. Zon der de anderen tekort te doen willen wij als uitblinkers noemen: de pas toor; vanwie alle rust uitging, Fliere fluiter en Meryntje. Dat een en ander een gevolg was van de goede regie van de heer Jos. Imholz uit Gouda kwam duidelijk aan het licht, terwijl het kapwerk van de heer A. van der Panne uit Alphen a. d. Rijn mede tot het succes bijdroeg. Deze geslaagde uitvoering werd be sloten met een gezellig bal waarvoor de „The Maluku Kawaiïans voor de passende muziek zorgden. Mist en gladde weg. De plaatse lijke gladheid van het wegdek was oorzaak dat donderdag de heer Vij gen, toen hij met zijn auto op de Zijde reed, de macht over het stuur verloor en in de diepe sloot naast de Het Costaricaanse schip „Ely" is vrijdagavond in het Kanaal ter hoog te van Eastbourne in aanvaring ge komen met het Liberiaanse schip „Andreas". De bemanning van de „Ely" werd overgenomen door de „Andreas". De „Ely" is zaterdagmorgen door een Franse sleepboot op sleeptouw ge nomen. Een 34-jarige Amerikaan, die als mecanicien op een Amerikaanse luchtbasis te Wiesbaden heeft ge werkt, heeft vrijdag bij een bank overval te Zürich een kassier ern stig gewond en bij een poging om te ontsnappen een taxichauffeur doodgeschoten. Bij zijn arrestatie bleek de man een capsule vergif bij zich te hebben. weg terecht kwam. Hij behield echter zijn tegenwoordigheid van geest waardoor het hem gelukte zichzelf uit zijn benarde positie te bevrijden. Later werd ook de auto weer op het droge gebracht. Benoeming. Tot technisch amb tenaar bij de dienst van gemeente werken ie Boskoop is met ingang van 1 april a.s. benoemd de heer S. Be- lonje. De heer Belonje is momenteel als zodanig werkzaam bij de gemeen te Onstwedde. Geboren: Leonarda Johanna An- tonia d. van J. de Jong en S. T. J. Overdam. Ondertrouwd: J. D. van Zetten en J. Eegdeman. L. D. Hoff en A. Vis- scher. LANGERAAR KAB. De leden van de KAB waren in ongewoon groot aantal gis teravond naar het parochiehuis ge komen om de jaarvergadering van hun standsorganisatie bij te wonen. De voorzitter, de heer C. Egberts, verwelkomde de geest, adviseur, pa ter C. Peterse O.Carm, een afgevaar digde van de KAV en de aanwezigen leden. De voorzitter herinnerde even aan het feit dat het juist deze dag W/i jaar was dat de afdeling weed opgericht. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om dit jubileum in april a.s. op gepaste wijze te herden ken. Het op zo tragische wijze over leden lid Jac. Zevenhoven werd her dacht, en voor zijn zielerust gebeden. Verder werd door de voorzitter ge wezen op gebeurtenissen op sociaal- economisch terrein uit het afgelopen jaar. Spr. signaleerde een verkeerde houding die werd aangenomen door sommige leden, vooral in de sector der bouwvakarbeiders, door het ver laten der organisatie. De voorzitter deelde mede, dat een avond waarop pater Keulemans zou spreken voor de gezamelijke stands organisaties is uitgesteld to in de hefst. Het jaarverslag van de penning meester gaf een vrij gunstige finan ciële toestand der vereniging te zien. De heer C. Borst sprak in zijn jaar verslag over de goede samenwerking met de besturen der vakafdelingen, over de moeilijkheden die waren on dervonden rond de vorming van ge spreksgroepen, over het heilzame werk van Herwonnen Levenskracht etc. Vervolgens werden jaarverslagen uitgebracht over de verschillende vakafdelingen. De heren C. Borst en Joh. Versluis werden herkozen als bestuurslid. Terwijl als nieuw be stuurslid werd gekozen de heer H. J. Ubink. De heer C. Egberts had bedankt voor zijn funtie als voorzitter en dus jzag de vergadering zich geplaatst voor het verkiezen van een nieuwe Nog meer over meeuwen Als reactie op het stukje, dat we de vorige week schreven over meeuwen, ontvingen we een brief van een heer uit Voorhout, waaruit we u enkele frag menten .eker niet onthou den willen. De briefschrij ver zegt namelijk nog an dere, heel aardige dingen over meeuwen. Hij begint met vast te stellen, dat hij in de na tuur zUn grote hobby heeft gezongen. Zijn liefde gaat vooral naar de vogels. En met welke vogels zou de bewoner v de duinstreek méér in contact komen, dan met de meeuwen? Deze vogelliefhebber nu, wijst ons terecht, omdat wij schreven „het zijn toch maai- een stel lelijke ro vers". Hij geeft een aan vulling op deze onvolle digheid, zeggend: „Ieder dier heeft een „nut", zo ook de meeuw. Inderdaad, hij rooft. Dat wil zeggen van ond de 20 soorten, die hier inheems zijn, zijn er enkele, die roven. Maar dat is nu juist iets, dat met het „nut" van alle meeuwensoorten iets te maken heeft. U weet toch dat de meeuwen de oprui- 0 kunstlanden zijn, zoals de gieren dat zijn voor vele tropische gebieden?" Dit Is inderdaad een as pect, dat wij over het hoofd hebben gezien. Als voorbeeld geeft de briefschrijver de jacht, die de meeuwen maken op wormen etc. „Hele zwer men meeuwen staan dagen en weken in de polder (meestal in «het najaar) en als men goed oplet, ziet men ze steeds in één linie verplaatsen. Daarbij trap pelen ze steeds. Dit doen ze om ongedierte naar bo ven te halen. En denkt u eens aan die „Wolk" achter een ploe gende boer. Speciaal de emelten moeten er dan aan geloven. En dat zijn aardappel-vernielers". Naar ons idee is dit nog geen „opruimen". Het lijkt ons -neer op het azen, zo als steltlopers, kieviten en andere weidevogels dat ook doen. Naar onze smaak r veel gelijkenis met het grazen van een den, ganzen en zwanen Die scharrelen (plantaar dig) voedsel op, op de bo dem van het water. Som mige soorten doen dat door met de zwemvliezen het water in beweging te brengen. Dan wervelen alle losliggende planten resten e.a. op en oe azende Een mooier voorbeeld is dat „alle dode vissen, die op het strand aanspoelen: bruinvissen en duikelaars netjes worden opgeruimd". „Ze doen twaalf maanden per jaar hun diensten als opruimer. Is het dan niel te begrijpen, dat vooral de zilvermeeuw zich nogal eens te buiten gaat aan he' roven van eieren. En dat is maar een week of zes per jaar". W-ij zien er evenwel dc meeuwen wel voor aan dat ze zich ook twaalf maanden in het jaar te buiten zouden gaan aan het roven van eieren, als er al die tijd eren te vin den waren. We bedoelen dat helemaal niet als een aanklacht tegen de meeu wen. Integendeel, ieder diertje zijn pleziertje Wanneer we 'us al schre ven „Heb geen medelijden met de meeuwen", dan be doelen we daarmee niet dat men die vogels meedo geloos moet laten verkom meren in de winter. We waren alleen de mening toegedaan, dat hun in stinct de meeuwen zeker niet zal verraden iv kwade dagen. Ze weten overal wel iets te bemachtigen We hopen dat onze bricT- schrijvrr uit Voorhout noch de andere lezers, ons in deze hebben misver voorzitter. Uit de verklaring van de aftredende voorzitter bleek dat er eigenlijk geen keuze was dan het nieuwe bestuurslid. Deze werd dan ook bij acclamatie tot voorzitter ge-| kozen. Aan de heren J. v. d. Laan en M. Ubink die het bestuur verlieten werden afscheidswoorden van dank toegesproken. De begroting 1959 werd na korte bespreking geedgekeurd. Het werk van de penningmeester, de heer W. Touw, werd zozeer gewaardeerd dat men onder applaus besloot de jaar lijkse gratificatie te verhogen. Vervolgens hield de geest, adviseur een toespraak. Hij ging hierbij uit van wat Amerika's grootste radio priester, mgr. Fulton Sheen, eeris heeft gezegd: „Er heerst over heel de wereld een tekort, niet aan brood, niet aan goud, maar het is een tekort van veel ernstiger aard, het is een tekort aan waarachtig grote mensen." Dit tekort aldus spr. moet worden aangevuld. Moge de katholieke ar beidersbeweging als standsorganisatie alle§ doen wat in haar vermogen is om echte persoonlijkheden te kwe ken die de ontredderde wereld zo hard nodig heeft. Bij de rondvraag maakte de heer J. Hoogervorst de leden opmerkzaam op de grote ledenwervingsactie, die de KVP gaat houden. De heer G. Otto vroeg .aandacht van het bestuur om het te leiden in die richting, dat de leden gelegen heid krijgen van de inhoud der so ciale wetten op de hoogte te komen. Het bestuur zegde aandacht toe. De secretaris richtte zich in een dankwoord tot de scheidende voor zitter en sprak namens de leden waardering uit voor hetgeen door hem is gedaan. De heer Egberts be antwoordde de secretaris en sprak op zijn beurt dank uit voor de onder vonden medewerking. LEIMUIDEN Bouwopdracht. Door een archi tect uit Doetinehem, W. J. Roscam Abbing is namens de Houthandel N.V. C. Hemsing te Amsterdam het bou wen van een loods met 1500 m» vloeroppervlakte aan de Houthaven in Amsterdam opgedragen aan de firma G. Aartman en Zn, Leimuiden-Bil- derdam. ROELOFARENDSVEEN Fancy-Fair van allure Dank zij de medewerking van bestuur en di recteur der plaatselijke veiling, heeft de Stichting Jeugd en Verenigings gebouwen voor de door haar te or ganiseren Fancy-Fair de beschikking gekregen over de ter plaatse aanwe zige grote veilinghallen. Vrijdagmid dag was het er reeds een enorme drukte, niettegenstaande zelfs de dikke mist op de aanvoer der verma kelijkheden enigszins vertragend werkte. Gelukkig heeft men voor deze Fancy-Fair van alle kanten de zo noodzakelijke medewerking ver kregen, zodat een 80 mensen in een record tempo het geheel zullen op bouwen. Een groot corps van mede werkers en medewerksters zal het welslagen van deze fancy-fair niet in de weg staan. Wat denkt u van de zeer aardige geste, dat alle vrijge zellen jonge mannen hun medewer king in de stands verlenen. Dit is voor trouwlustige jonge dames alleen reeds een trekpleister te noemen. Het orkest .,De Vrijbuiters" in ex tra grote bezetting verzorgt de ge zellige dansmuziek. Men kan ook plaats nemen op een gezellig zitje, waar u tegen een geringe vergoeding een verversing kunt gebruiken. Men behoeft zelfs niet eens naar huis om te gaan eten, want ook om de inwen dige mens te versterken zijn vol doende mogelijkheden aanwezig. Een fancy-fair met veel aantrekkelijks en vele mogelijkheden. Zondagavond tussen 8 en 12 uur kan men zelfs met een lege portemonnaie in het bezit komen van een prachtige prijs alleen is noodzakelijk dat men per soonlijk op deze fancy-fair aanwezig is. Heden middag te 3 uur gaan de poorten open voor dit grootse gebeu ren, terwijl men -zondag van 1 tot 12 uur n.m. terecht kan voor een be zoek. Voor de liefhebbers van de dans zij vermeld dat de tijden hier voor zijn heden, zaterdagavond van 812 uur en zondag van 36 en 812 uur n.m. Tot slot wijzen wij u nog op de advertenties in ons blad van giste ren en heden zaterdag. Geslaagd Te Amsterdam slaag de de heer G. J. van Veen, alhier voor het textiel-brevet heren- en jongensbovenkleding, herenmode ar tikelen en bedrijfskleding. Ouden van dagen kaartten Ruim honderd ouden van dagen kwamen gistermiddag bijeen in de Pancra- tiuszaal, waar ze te gast waren bij het actieve plaatselijke comité. De voorz. van dit comité, de heer M. Nieuwint sprak een welkomstwoord. De kaartwedstrijden hadden een zeer geanimeerd verloop. De prijzen wer den gewonnen in de winnaarsronde door: 1ste pr. Jac. van Berkel en P. v. d. Meer; 2e pr. D. Elstgeest en mevr. B. v. d. Meer; 3e pr. Mich. Verdel en mevr. W. van Klink; 4e pr. mevr. H. Verdel en mevr. D. van Egmond; 5e pr. P. van Veen en mevr. Jac. v. d. Meer; 6e pr. Jaap Koek en Jan Dobbe; 7e pr. D. Hoogenboom en P. Bakker. De verliezersronde: 1ste pr. mevr. Fr. Loos en mevr. Jac. v. d Meer- Borst; 2e pr. C. Turk en mevr. L. Krijger; 3e pr. P. Bakker en mevr. Obdam; 4e pr. D. v. d. Meer Jz. en Jac. v. d. Meer Voorzorg; 5e r. W. v. d. Meer en Nel Heemskerk; 6e pr. J. v. d. Meer-Koot en J. v. d. Meer. Namens de bejaarden sprak de heer Jac. van Berkel een dankwoord tot het comité voor het organisèren van deze prettige middag. Aanslui tend hierop sprak voorz. M. Nieu wint wederkerig een dankwoord o.a. ook voor het resultaat der gehouden collecte, waarna hij met een tot weerziens deze geanimeerde kaart- middag besloot. Vermelden wij nog, dat na de ka ei rtwed strijden allen deelnamen aan een gezellige en smakelijke broodmaaltijd. Na afloop hiervan vertoonde dr Muskens de door hem opgenomen film van de uitgaansdag 1958. RIJPWETERING Geslaagd. Aan de Leidse Univer siteit slaagde de heer W. Versteegen voor het doctoraal examen Natuur kunde. Hij heeft zijn benoeming als leraar aan de Middelbare school te Groningen aanvaard met ingang 1 februari a.s. Ouden van dagen. Het Comité Ouden van dagen te Rijpwetering deelt, mede, dat ter versterking van de kasmiddelen op zondag 1 februari a.s. in café Bakker een toneelavond zal gegeven worden. De toneelgroep van het muziekgezelschap „Door gunst verkregen" uit Nieuwe Wete ring zal deze avond geheel belange loos verzorgen. VOORHOUT Gistermorgen werd door het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey N. V. uit Amersfoort namens B. en W. in 't openbaar ter gemeente huize aanbesteed: het maken van een gewapend-betonbrug over de Dins dagse Wetering. Het betreft hier de Noordwijker- hoekbrug, welke tussen de gemeen- en Voorhout en Noord wijk is gelegen, Er waren 20 aannemings firma's die interesse voor dit werk hadden. Zij konden volgens 2 bestekken prijs opgeven. Van hoog naar laag gerangschikt kwam het volgende uit de bus: A. v. d. Berg, Maarssen f 116.890 en 123.200; H. J. Strijk, Rijpweering 115.000 en 122.500; W. Hennipman, Leiderdorp ƒ113,485 en 120.485; N. V. Erica, 's-Gravenhage f 107.700 en f 113.700; N. V. Ingenieurs Bureau voor Bouwnijverheid (I.B.B.), Oegst- geest 107.200 en f 112.500; fa. C. v. d. Wiel, Noordwijk 106 900 en ƒ112.900; W. H. Kelderman, Enschede ƒ105.000 en 112.000; J. B. Chris- tiaanse, Bergen (N.-H.) f 102.400 en ƒ109.400; N. Kieft, Sassenheim 102.300 en 109.000; A. C. v. Be- zooyen, Alkmaar 102.070 en f 110.000; M. v. d. Bent en Zn., Wassenaar 102.000 en ƒ108.000; A. v. Oosten, Haarlem 101.900 en f 108.700; N. V. C. J. Kiebert, Sassenheim 100.400; en 106.400; Aann. 3edr. v. Duin, Noordwijk aan Zee 95.500 en 100.900; J. W. Verdoorn, Papen- drecht f 92.600 en ƒ99.300; fa. De Koning Jr., Papendrecht 91.540 en ƒ96.600; fa. wed. v. Driel, Koudekerk a. d. Rijn ƒ89.300 en ƒ95.300; H. v. Driel Sr., Koudekerk a. d. Rijn voor ƒ86.400 en ƒ92.100; fa. Gebr. Beljon, Voorburg ƒ85.800 en ƒ90.800; Gebr. Zitman, ZoeterwoudeLeiderdorp ƒ78.380 en ƒ84.180. Er werd geen begroting bekend ge maakt. Het werk is nog niet opge dragen. HILLEGOM Ongewenst bezoek Toen de heer E. S. des avonds tussen 7 u. en 8.20 uur wonende alhier naar Haar lem was om zijn vrouw te bezoeken, die daar in een ziekenhuis is opge nomen, bracht een ongewenst per soon een bezoek aan zijn woning. Deze snaak kwam 'ook niet op de ge wone manier naar binnen maar deed dat via een raam, aan de achterzijde van het huis, dat door hem werd ge forceerd. Nadat hij op de eerste ver dieping de gordijnen had dicht ge schoven is hij zijn werk der duister nis begonnen. Hij heeft kasten en dressoir leeggehaald en de inhoud op een andere plaats in de woning neer gelegd. Vermist wordt er slechts een gouden dameshorloge. Kijk uit, politie! Een buurman van de heer E. S. kwam bij de poli tie klagen over beschadiging van zijn auto, die des nachts voor zijn wo ning stond geparkeerd. Hij dacht, dat de inbreker, die bij de heer E. S. op bezoek was geweest, er met zijn auto van door wilde gaan en ver zocht om meer politietoezicht. Meer politietoezicht wenste ook de heer Van R. Er worden nogal eens postduiven neergeschoten door per sonen, die over een windbuks be schikken. Klager had deze week een van zijn beste duiven doodgeschoten gevonden. Auto te water Tijdens de mist is gisteravond een auto te water ge reden aan de Wilhelminaplein. De bestuurder P. Bakker uit Noord wij - kerhout, wist zelf uit de auto te ko men. De wagen lag op zijn kant in de sloot. Door de kantonier van de Provinciale waterstaat werden daar ter plaatse twee rode lantaarns ge plaatst tijdens de mist, omdat het hier een gevaarlijke bocht betreft. LISSE Jaarvergadering Vrijwillige Brand weer. In Taverne werd dinsdag avond de jaarvergadering gehouden van de vrijwillige brandweer De avond werd geopend door de com mandant, de heer J. P. C. v. d. Drift, die een woord van welkom sprak, in het bijzonder tot de burgemeester, Th. M. J. de Graaf. Deze avond, waar aan tevens gezellig samenzijn ver bonden was, moest worden gezien als een afsluiting van het afgelopen jaar en als blijk van waardering tegen over de leden en hun dames. Door een bijdrage van de gemeente is het mogelijk geworden deze avond te or ganiseren, waarvoor de heer v. d. Drift, de burgemeester zeer erkente lijk was. Het speet de commandant te moeten zeggen, dat de deelname I aan de oefeningen niet zo bevredi gend was geweest en een groep moet nu eenmaal voltallig zijn om de oefe ning op de juiste wijze te kunnen doen verlopen. De secretaris-brandmeester, de heer Beelen, zei in zijn jaarverslag, dat er in totaal 11 maal werd uitgerukt tegen in 1957 16 keer. De schade was dit jaar veel groter en beliep 50085,— (in 1957 18070,Vooral de bran den van de emballageloods van N.V. F. M. Verduyn en de jachtopslag- plaats van de heer Akerboom waren van behoorlijke omvang geweest. Zes cursisten hadden het diploma pompbediener behaald. Op 23 januari 1958 ging de wens van de brandweer in vervulling. Na vele jaren bekrom pen gehuisvest te zijn geweest werd de geheel verbouwde brandweergara ge officieel geopend, terwijl ook een centrale meldingspost en een ruime can tine in gebruik konden worden genomen. Door het kader is te Noordwijk in B.B.-verband een maquette-oefening bijgewoond, terwijl ook aan een staf- oefening B.B. op het gemeentehuis en aan enige andere oefeningen werd deelgenomen. De onderlinge verhou dingen met de brandweren van de omliggende gemeenten is zeer goed. Enige malen werd van gedachten ge wisseld omtrent brandweeraangele genheden, waaronder onderlinge hulpverlening. Alvorens burgemeester de Graaf overging tot het uitreiken van oor konden aan de jubilarissen wegens 12l/2-jarig lidmaatschap van de brandweer, sprak hij de vergadering toe. Spreker was blij, dat er behoor lijk materiaal was en ook dat er mensen voor waren. De bereidheid zich er aan te geven is geen geringe taak, doch als men als lid van de ge meenschap werkt in de geest van sa- h°t e°ri e°v tnt de kern ervan gerekend te worden. Hierna ging spreker over tot de uit reiking van de oorkonden. De jubilarissen waren: de brand- wachter Iste klasse J. Kastelein, hoofdbrandwacht J. v, d. Poel, H. P. Reep, J. M. Willemse, C. v. 't Woud, L. v, d. Voort; een oorkonde met kruis was voor onderbrandmeester W. J. v. d. Zon. Na het officiële gedeelte was er een gezellig samenzijn onder leiding van de feestcommissie met medewer king van het duo Frans (Eykhof) en Jan (Reeuwijk), afgwisseld door het traditonele kienen. Geboren: Francfsca H. M., dr v. C. v. d. Aardweg en A. A. M. Möller; Adriana G., dr v. C. v. d. Velden en E. v. Dongen. Ondertrouwd: W. P. Wijnhout, Pel- kum (D) en D. J. Meyer. Getrouwd: J. C. H. v. Haaster, en Th. M. Beijk; J. v. Voorts en P. J. v. d. Wetering. Overleden: Margaretha M. Meyer, wed. Th. de Vos, 79 jr. VOORSCHOTEN PLAN „ADEGEEST"" GOEDGEKEURD. In een langdurige vergadering van de gemeenteraad te Voorschoten, is vannacht het plan Adegeest goedge keurd met 12 tegen 3 stemmen. Al leen de P.v.d.A-fractie stemde tegen. Een uitgebreid verslag van deze vergadering hopen we maandag op te nemen. Gisterochtend vond in het ge meentehuis in Voorschoten de aan besteding plaats voor de bouw van een openbare kleuterschool aan de Dillenburglaan, juist achter het Cul tureel Centrum. Er waren 31 in schrijvers, die als volgt inschreven: N. Tetteroo en Zn., Leidschendam 98.400; Fa. J. v. Noort en Zn., Bent huizen 105.955; Ing. Bur. v. Bouw- nijverh., Oegstgeest f 108.800; Aan nemersbedrijf A. de Waard, Katwijk a Zee 109.000; H. W. Meijer, Aan- nemersbedr., Voorschoten 109.200; D. J. Lucas Bouwbedrijf, Rijswijk Z.H. 109.800; W. Hennipman, Lei derdorp 109.976; Bouwbedrijf De Langev. d. Plas, Oegstg. 110.900; G. H. J. Niersman, Voorschoten 111.492; Gebr. C. en P. Niersman, Voorschoten 112.340; C. J. Strijk, Oegstgeest 113 300; Fa. M. v. d. Bent, Wassenaar 114.300; Fa. Vo gels en Zonen, Wassenaar 114 950; Aannemersbedrijf L .H. Mulckhuijsei, Nieuw Vennep 118.300; Fa. G. W. Kramer, Amsterdam-Zuid 119.020; Systeem Bouw en Expl. Mij, Utrecht 119.500; Gebr Stekelenburg, Utr. 119.898; N.V. Pennings i.o., Den Haag 120 000; Adr. den Ouden en Zn., Gouda, f 121 590; Fa. J. v. Rhijn en Zn., Katwijk/Zee f 121.800; Braco, AmsterdamZ. 123.670; G. v. Osna- brugge, Voorschoten 123.895; Fa. C. G. Weleveld en Zn., Haarlem 123.900; W. Jansen, Voorschoten ƒ124.150; O. G. Yperlaan, Voorscho ten 124.300; H N. van Leeuwen en Zn., Katwijk/Zee f 124.800; L. Guys, Bouwbedrijf, Katwijk/Zee 125.310; Van Doom's Aannemersbedrijf N.V., en Haag, 136.300; Versteeg Bouw bedrijf, Voorburg 138.700; Gebr. Vos, Den Haag f 160.569; Bouw- en Timmerbedrijf Nebo, R'dam 176.500 Marktberichten LEEUWARDEN, 30 jan. Kaas. Goudse volvet 2.272.28; Edammer veertig plus 2.15—2.16; broodkaas veertig plus 2.162.17. Stemming kalm. TER AAR 30 jan. Groente. Wit lof 1. 4025, idem 2, 2541, idem stek 224, spruiten 4651, idem B. 3139. idem 18—27, glasandijvie 61, rode kool 21, prei 17—26 ct. alles per kg., knolselderij 1520, idem 2 5 ct. pre stuk. Appelen: Jonathan 13 14. Peren: St. Remy 10 ct. alles per kg. KATWIJK a. d. RIJN 30 jan. Groen te. Waspeen A export 4.907.40; Waspeen E export 2.905.10; Was peen I binnenland 46.10; Waspeen H binnenland 23.60; Andijvie 99 103; Spruiten I 4358; Spruiten II 1831; Spriuten geschoond 4781; Boerenkool 1222; Rode kool 1321; Gele kool 1215; Uien 1.201.80; Breekpeen 1.701.80 p. kist; Selderie 12.90—13.10; Witlof I 47—48; Witlof II 3637. Aanvoer waspeen '48.000 k.g. waarvan 28.000 k.g. werd ge-

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8