Manifest van de K.V.P. voor de verkiezingen Affiches van de K.V.P. DAF-je komt volgende maand Scheepseigenaar bedroog de bank Siaaissecreiaris wijsi Alkmaars dempingsplan af weeklyksee cconycke visie op televisie fCClR 1 F. golf onze *n de krant van don- ZATERDAG 31 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 i De K.V.P. heeft voor deze verkiezingen geen nieuw program samengesteld. Zij handhaaft haar Werkprogram 1956. Op grond van dit program heeft zij in het zicht van de komende Tweede Kamerverkiezingen een manifest uitgegeven, dat wij, ter betere overdenking in gedeelten zullen publiceren. Do algemene inleiding luidt als volgt: Op 12 maart wordt de nieuwe Tweede Kamer gekozen. De Katholieke Volkspartij heeft er 'behoefte aan u vooraf te zeggen, hoe zij werkzaam wil zijn. De K.V.P. maakt zich sterk voor een christelijk-sociale politiek in het belang van heel het volk. Het gaat haar om de mens met zijn christenplicht om voor de belangen van anderen te waken, maar ook en niet minder om -de mens met zijn verantwoordelijkheid voor zichzelf en zijn recht om zelf te beslissen, „baas in eigen huis" te zijn. De K.V.P. heeft vanuit haar christelijke beginselen vooral zorg voor de zwaksten. Zij staat erop, dat in de stijgende welvaart de minst draag- krachtjgen het eerst delen. Door een beleid van meer vrijheid bij de lonen en arbeidsvoorwaarden wil d,e K.V.P. mogelijk maken, dat de werknemers een groter deel krijgen óveral waar de bedrijfsuitkomsten dit toelaten. Zij ziet hierbij verschillende wegen: verhoging van loon, mede-eigendom van de produktiemiddelen, ge leidelijke verkorting van de arbeidstijd. In de ondernemingen, gedreven door de partikuliere ondernemerslust, ligt de voornaamste welvaartsbron voor heel ons volk De K.V.P. is over tuigd, dat het bdrijfsleven het best gedijt in een zo groot mogelijke vrijheid. Overheidsmaatregelen dienen gericht te zijn op verdere groei, ook bij de overgang op de grotere Europese markt. Bij tal van vraagstukken moeten voor de middenstand speciale belangen behartigd worden. De landbouw vervult een onmisbare taak. De boer heeft recht op redelijke bestaanszekerheid. Belastingen zijn noodzakelijk. Maar de belastingdruk gaat te ver als de drang om zich in te spannen wordt afgeremd en er onvoldoende gelegenheid blijft voor besparingen in de persoonlijke sfeer en voor beleggingen, die voor de uitbreiding van de werkgelegenheid nodig zijn. De ongehuwden komen het eerst voor verlichting in aanmerking. ECHTt Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. De affiches van de KVP; die per 1 februari op alle zuilen in Nederland zullen verschijnen en, in kleiner for maat vanaf 16 februari voor de ramen van talloze KVPers, zijn getekend door Franz Mettes, die algemeen ge waardeerd wordt als één der beste affiche-tekenaars van Nederland. Hij^ ontwierp ze in overleg met mr. 'Jan Derks. De affiches behandelen de vier cen trale punten, die in deze verkiezings campagne door de KVP naar voren worden gebracht: Volop Werk (werkgelegenheid). Bezit voor Iedereen (bezitsvorming) Baas in eigen huis (de eigen ver-mille mee aan een heer, die voor de antwoordelij kheid van de mens en balie een zeer geloofwaardig verhaal- zijn recht om zelf te beslissen, in j tje kwam vertellen. Nu. enkele maan- tegenstelling tot de collectiviteits- den later, heeft men langzamerhand tendenz en de dictatuur van het plan ingezien, dat de vérteller, de 57-jarige en het formulier) Wij bouwen voort (woningbouw en in het algemeen: een voortbouwen aan onze christelijk-sociale politiek). De vier verschillende affiches vor men toch weer een eenheid doordat zij in opbouw en kleur geheel met elkaar overeenstemmen. Dé ontwer per hee.ft in de affiches weer willen geven de doelbewustheid en beginsel vastheid, waarmede de KVP deze campagne ingaat. Met de sprekende kleuren, die een spectrum vormen, heeft hij tot uitdrukking willen bren gen de kracht en het vertrouwen, waarmede de KVP streeft naar een betere maatschappij, waarin het chris telijk-sociale ideaal werkelijkheid wordt. Onderwijsacte na ziekenbezoek Drie wel zeer bijzondere examens zijn dezer dagen afgenomen aan can- didaten van de Rijkskweekschool te Meppel. Ze legden het laatste deel van hun examens af in het_ bijzijn van een gecommiteerde aan het ziekbed van hun leraar. Tijdens het eigenlijke examen, enige weken geleden, was de betrokken leraar pedagogiek plotseling zwaar ziek geworden, vijf minuten voor het einde. De examinator moest per am bulance naar zijn huis vervoerd wor den. Het gevolg was, dat de laatste 3 candidaten niet gehoord konden wor den. Nu maakte de zieke leraar het weer wat beter. Om aan de wet te voldoen, die voor elk ge-examineerd vak een bepaalde tijd voorschrijft, is de oplossing gevonden in de vorm van een zakelijk ziekenbezoek, zodat de drie candidaten niet langer op de uitslag van het examen behoefden te wachten. MET EEN MES GESTOKEN Een jaar gevangenisstraf, voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering, toezicht van het bureau voor alcoholisme en van een psychiater, zo luidde het vonnis van de Haagse rechtbank in de zaak tegen een 30-jarige kelner uit Voor schoten, aan wie ten laste was ge legd dat hij op 4 oktober vorig jaar zijn 42-jarige halfbroer met een mes had gestoken. Na een ruzie en een vechtpartij met zijn halfbroer was de kelner in zeer opgewonden toestand naar zijn woonboot in Voorschoten gegaan om een dolkmes te halen. Hierna was hij per brommer naar Leiden terugge gaan, naar zijn zeggen om zijn broer angst aan te jagen. Toen hij zijn halfbroer echter ontmoette stak hij hem met het mes bij de oksels en in de rug. De officier van justitie had we gens poging tot doodslag een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk geëist met toe zicht van een consultatiebureau en psychiater gedurende de proeftijd. In de fabrieken van de DAF in Eindhoven wordt de produktie van de DAF-personenauto voorbereid. In dien alles volgens plan verloopt zal eind" februari met een langzame aan loop van de produktie worden be- gonnen. In maart zullen enige hon derden wagens worden gemaakt, die alle bestemd zijn voor de 130 dealers in Nederland. In het tweede kwar taal van dit jaar zal de produktie ver meerderd worden, zij het dat de stij ging slechts ca. 2500 auto's zal be dragen. Van juli af zal de dagelijk- se aflevering omhoog gaan van 25 tot „to^»r»TT/iivr 50 en dan van 75 tot 100 wagens. Be- KOOLMONOXYDE-VERGIFTIGING gin 196„ za, de topcapaciteit van 200 auto's per achturige werkdag be reikt zijn. Op een persconferentie, die de directie van de DAF vandaag in Eindhoven heeft gehouden is mede gedeeld dat de toenemende produktie een personeelsstijging van 1500 a 2000 man met zich mee zal brengen. De fabrieken hebben thans 2800 man in dienst. In de loop van 1960 zal vol gens verwachtingen werkgelegen heid geboden worden aan ongeveer 5000 man. Met de produktie van de personenwagens is een investering van vijftig miljoen gulden gemoeid. HOOFDPERSOON UIT „ANNE FRANK" OVERLEDEN Op 62-jarige leeftijd is gisteren te Amsterdam overleden de man, die in „het dagboek van Anne Frank" een hoofdrol speelde als helper van de ondergedoken Joodse familie uit „het achterhuis". Hij was de heer Kleiman, een Ne derlands zakenman, die in het boek optreedt als „Koophuis". De heer Kleiman was een oude zakenrelatie van vader Frank, reeds voordat die zich uit Duitsland te Amsterdam vestigde. Toen de heer Frank zijn zaak in 1940 niet meer zelf mocht besturen, nam de heer Kleiman die over. Bij de razzia werd hü gevangen geno men mét de joden. Op grond van zijn slechte gezondheidstoestand werd hij evenwel spoedig vrijgelaten. Na de oorlog vestigde de heer Frank, die de deportatie overleefde, zich in Zwitserland. Hij droeg zijn zaak in Nederland over aan de heer Klei man. De overledene wordt maandag middag op „Zorgvlied" te Amster dam begraven. Gistermiddag werd op de vierde verdieping van een huis aan het Sar- phatipark te Amsterdam bij een brandende petroleumvergasser het stoffelijk overschot aangetroffen van de 26-jarige kinderverzorgster J. F. van Essem. Het slachtoffer bleek aan de gevolgen van een koolmonoxyde- vergiftiging te zijn overleden. Het geldschip voer omhoog Een Amsterdamse bank-instelling gaf het vorig jaar een crediet van 20 heer A. Z. niet zo geloofwaardig was, als hij er uit zag. Daarom werd de man gisteren door de Amsterdamse recherche gearres teerd. Hij heeft bekend dat hij ge logen had maar deelde tevens mede, dat er van het geleende bedrag geen cent meer rest. De man had verteld, dat hij eige naar was van een aantal binnensche pen en dat was waar die naar Duitsland waren gesleept in de oor log. Ze waren nu teruggevonden en hij zou ze kunnen krijgen, als hij 20,000 gulden betaalde om de onkos ten te dekken. En dat was gelogen. In de loop van het jaar had de bank vele malen het geld terugge vraagd. Steeds weer had de reder 'n uitvlucht klaar. Hij heeft nu tegen de politie verklaard, dat hij het geld had gebruikt om oude schulden af te lossen. Ook had hij te kampen gehad met ernstige ziekte in zijn gezin maai de rest van het geld had hij in casino's vergokt, op hoop van zegen. Mevr. J. Westra-Dijkstra, de oudste inwoonster, van de gemeente Soest, is gisteren in haar woning aan de Heuvelweg te Soestdijk overleden. Mevr. Westra was op 22 december j.l. 104 jaar oud geworden. Om elf uur gistermorgen is te Wassenaar aan het eind van de Stad- houdersweg in de bocht door de glad heid ëen 18-tons vrachtwagen van het transportbedrijf „Westzaan", die was beladen met hout in het water gegleden. De chauffeur liep niet meer op dan twee natte broekspij pen, hij kon zich namelijk snel in veiligheid stellen. Het afscheidingshek werd vernield en de wagen liep gro te materiële schade op. FIETSER IN DE MIST TE WATER. I Gisteravond is de 78-jarige J. Brou wer, oud-raadslid van de gemeente Tubbergen, toen hij per fiets naar huis ging, waarschijnlijk misleid door de mist te Tubbergen in de beek langs de weg Harbrinkshoek gereden en verdronken. Vanmorgen om 5 uur werd het stoffelijk overschot gevon den. „HEDEN IK, MORGEN JIJ!" Tijdens de mist van gisteravond en in de afgelopen nacht zijn ook in Nijmegen verschilfende auto-botsin gen gebeurd. Maar één geval was van ernstige i aard; op de Berg en Dalse weg reed een auto tegen een boom. De auto werd geheel vernield. De inzittende liep een schedelbasisfractuur op. De adjunct-directeur van de ge meentelijke geneeskundige dienst, I dr. H. W. Smals, die was uitgereden om de gewonde te helpen, overkwam zelf een ongeluk. Hij gleed uit op de weg en kreeg letsel aan het hoofd, zodat zelfs hij ook naar het Canisius- ziekenhuis moest worden overge bracht. Zijn letsel bleek achteraf wel ipee te vallen. Het jongste dochtertje van de familie Stark te Didam werd gisteren dood in haar wiegje gevonden. Het meisje, 2Vi maand oud, is waarschijn lijk in het kussentje gestikt. Het was het jongste van drie meisjes. In een brief heeft de staatssecre-coIle|e uitdrukkelijk mede, dat hij taris van O. K. en W., mr. R. G. A. j aan de uitvoering van het dempings- Höppener b. en w. van Alkmaar la- Plan met kan medewerken door het ten weten, dat hij de mening deelt j verlenen van sloopvergunningen van de rijkscommissie voor monu-l™or de in de voorlopige lust van mentenzorg, die oplossingen voor de sanering van Alkmaars binnenstad mogelijk acht, waardoor het karak ter van de stad niet zal worden aan getast. De staatssecretaris deelt het Schitterend eind van schitterende carrière In het gebouw van de, vereniging van Nederlandse Gemeenten te Den Haag is vrijdagmiddag próf. dr. G. A. van Poelje, lid van de Raad van State, in aanwezigheid van talrijke autoriteiten op hartelijke wijze gehuldigd. Door het bereiken van de 75-jarige leeftijd zag prof. Van Poelje zijn lid maatschap van de Raad van State en tevens een schitterende carrière van ongeveer 55 jaar in publieke dienst, beëindigd. Minister mr A. A. M. Struycken deelde in een toespraak mede, dat H. M. de Koningin prof. Van Poelje bij bevordering heeft benoemd tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau .Na het enthousiaste applaus dat op deze mededeling volgde, reikte de minister de bij deze benoeming behorende versierselen uit. De Nederlandse monumenten vermelde percelen en bruggen. De staatssecretaris wijst er in de brief op, dat aan het plan van prof. Wieger-Bruin geen verantwoorde prognose van de toekomstige ver- keerseisen voorafging, evenmin als een onderzoek naar de functie van winkels en bedrijven. De geprojec teerde doorbraak dwars door de stad noemt hij geen verbetering temeer daar de fraaiste grachten van Alk maar bij uitvoering van dit door- braakplan gedempt zouden moeten worden. In de woning van de familie K. Le vert in de Grote Wittenburgerstraat 176 vierhoog, heeft gisteravond om streeks zes uur een korte brand ge woed. Met drie stralen kon het vuur binnen twintig minuten worden be dwongen. De gehele zolderverdie ping brandde echter uit en ook de inventaris ging grotendeels verlo ren. De oorzaak is nog onbekend. De benedenwoningen liepen ernstige waterschade op. Geen van de bewo ners werd gewond. Geen feesten voor ditmael, geen bruyloft noch partyen; ick kan me dus dees weeck in hulde niet vermeyen. 't Was alles eeven sloom, de dood al in de pot; geef myn maer carneval, dan worden we weer goed sot. Sulck vastenaevondfeest, gevierd soo hier en daere, daer magh een yeder syn soo heel als halve gaere. In 't suyden is 't al mis, men doetet nou oock hier, met feestneus en met fluyt, met wyn en potten bier. Nogh maer een dagh of wat, dan gaet de pret beginnen, ons met het feestgelagh op vasten te besinnen. Men eet en drinckt sich vol, soo veele als 't maer magh al isser voor de Paesch maer luttel vastendagh. Oock Leyden wil syn carneval gaen vieren en door te breecken gaen de boel weer gaen vercieren. Het jackjen wordt te engh, de stad ontgroeyt de vest, kynd met een waeterhoofd wordt Leyden op het lest. Dat breecken leyt ons, menschen, in den bloede; de lust van meenigh Raed, 't sy min of meerder vroede. Al 't waeter moet maer wegh, de straeten moeten breed, de schoone stad verdwynt nogh eerder dan men weet. O, jammerlycke tyd van beucken en van breecken, waer heyt ons Leyden toch de const van afgekeecken? Van Alckmaer soms, of and're schoone stad die tot voor cort of nogh veel steedesohoon besat? Wy breecken maer en weeten niét van bouwen, Soo gingh het vroegher al en 't'sel ons nog berouwen. Wy breecken door en dempen vaert en gracht, in 't breecken vinden we, godbeetert, onse cracht. Wy syn modern (een tickeltjen verwaeten?) geen stinckgeul meer of steegh, wy eyschen breede straeten Als we nae vyfftich jaer ons Leyden weer eens sien, dan segghen wy: ,,'t Was mooy, is 't beeter oock?" Misschien! Heft fier de moocker op,.laet flux de sandschop swaeyen, laet dreghlyn en al meer syn armen lustig draeyen. Maer.syn we dan het oud (omdat het moet) oock sat, maekt, breeckers van vaendaegh, toch wéér een schoone stad. WILLEM VAN HORSTENDAEL. loopt, omdat Rusland aan Egyp- en televisie,maar het mocht tochwel tische communisten order zou heb ben gegeven hem uit de weg te rui- ren. Nasser heeft de veiligheids maatregelen voor zijn persoon aan zienlijk verscherpt. De Oostduitse volkspolitie heeft vrijdagavond de wegverbinding tus sen West-Duitsland en West-Berlijn afgesloten met het oog op de heer sende dichte mist, die het verkeer op de autoweg hoogst gevaarlijk maakt. Wegens de mist zijn ook de lucht- verbindingen met West-Berlijn uit gevallen. Volgens te Stratford-on-Avon ontvangen berichten uit Moskou is de Amerikaanse negerbas en acteur Paul Robeson daar ernstig ziek ge worden. Door het ontploffen van de ke tel van een vrachtboot op de Mis- sissipi zijn zeven mensen om het le ven gekomen en drie gewond. Het ongeluk deed zich voor in de omge ving van Helena in de staat Ar kansas. Het Russische persbureau Tass meldt, dat in het Koetsjoek-meer, in West-Siberë, natriumsulfaatlagen zijn ontdekt, die de rijkste van de wereld .zijn. De hele bodem van het meer bestaat uit een laag natrium- sulfaat van drie meter dikte. (Van onze t.v. medewerker). Veel gepraat, en tochUit o derdag heeft men kunnen opmaken, O- dat in het KRO-programma van die ZLLü*" 1 dag veel ZO" worden gepraat. Dat is ,Mon ol" or" ro'm dan ook geschied; maar toch waren tussen een autobus en een tram in Ospitaletto, een voorstad van Milaan, zijn zaterdagmorgen, naar verluidt, minstens vijf mensen om het leven gekomen en vele gewond. De bus werd meegesleurd door de tram. Zo wel de tran als de bus zaten vol men sen die naar hun werk gingen. Volgens het Engelse blad „News de gekozen elementen van dien aard, dat er voor de kijker te leren viel. Daarmee bedoelen we niet de NTS- foto's van „Het goede heertje" in de rechtszaal of het praatje met Toon Hermans over diens komende film, maar om te beginnen het ge sprek van Louis Frequin met het Ka- Chronicle" heeft de Zuidslavische merlid J. Andriessen. (Staatssecreta- ambassadeur in Cairo een week ofris Veldkamp had ook deze keer ver- twee geleden president Nasser van stek moeten laten gaan). We zijn niet foto geeft hiervan een beeld. Links prof. Van Poelje, rechts mr. Struycken. de Var ingelicht, dat zijn leven ge-1 bijzonder gesteld op politiek in radio gezegd zijn, dat minister Witte inder daad geen „krullenjongen" is, zoals eens was voorgesteld. Wat hij daad werkelijk doet ter bevordering van de woningbouw, mag genoemd wor den. Deze keer heeft niet Palcsik de keuken veredeld, maar een gaste van Jos van Loon, pas teruggekeerd van het eiland Isiba in de Middellandse zee. Zij heeft een Spaanse ommelette vervaardigd, maar verzuimde, het re cept in druk op het scherm te laten verschijnen. Het bezoek in de Tele- vitrine-winkel leverde een en ander op met betrekking tot de schoenen mode. We hadden het nieuwe alreeds op een schoenenshow in de hoofdstad gezien, maar Maria van der Eist gaf. toch enkele aanwijzingen die gezegd moesten worden. Dick de Vree toon de zich ook nu een belangstellend vrager met betrekking tot de paar densport. Samen met ritmeester Gruppelaar bracht hij in een Haagse rijschool een interessante reportage tot stand. Onder leiding van de jour nalist Theo Droogh, onlangs uit Nieuw Guinea teruggekeerd, kwam een leerzaam gesprek op gang met enige autoriteiten, die straks op ex peditie gaan. Tot besluit kwam aal moezenier P. C. Groenendijk met een geestelijk woord, dat om zijn inhoud moet worden geprezen. Heden: zaterdag. Ter aanvulling van hetgeen we eerder hebben ge schreven ovei het wel zeer korte na tionaal programma van heden in ver- I band met de meerderjarigheid van I prinses Beatrix en van het daarop volgende programma van de Vara, I wijzen we op het uur van tienen, als in eurovisieverband een rechtstreek- I se reportage uit San Remo zal wor- den gegeven van het Italiaanse song festival Nu reeds kan worden mee gedeeld, dat dinsdag 10 fabruari door de NTS een avondvullende uitzen ding zal worden gewijd aan het Ne derlandse lied, dat de wereld moet gaan veroveren. A.s. zondag: drie uitzendingen. Morgen zal men aan zijn trekken kunnen komen door niet minder dan drie uitzendingen. Om 12 uur volgt een rechtstreekse reportage uit Da- vos van de Europese kampioenschap pen kunstrijden voor paren, om vier uur een uitzending van de jaarlijkse caranvalsoptocht in Viareggio en om negen uur 's avonds een reportage van de finale van de open Nederland se kampioenschappen tafeltennis uit de Philips jubileumhal te Eindhoven. Maandaf is het weer „Hommeles" bij de Vara.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7