STOFZUIGERS Commissaris der Koningin bezocht Koudekerk Raad van Alkemade kan tevreden zijn over de woningbouw ZATERDAG 31 JANUARI 1959 ■T.MVHnoa 3SQI3T 3d PAGINA 3 Raad van Alphen verschilde van mening over circus Tijdens de vrijdagavond gehotiden aanbesteding van het dempen van raadsvergadering die wegens familie omstandigheden niet is bijgewoond door de heer Ruyssenaars, heeft het voorstel van b. en w. om het preca riorecht voor het innemen van een standplaats in de gemeente, dat tot dusver ca. 150,per dag heeft be dragen, tot 75,te verlagen, on geacht het aantal voorstellingen en de in te nemen ruimte, een intensief principieel debat tot gevolg gehad, waaraan verscheidene leden van de prot. chr. partijen hebben deelgeno men. 'De heer Geerlof kon zich wel ver enigen met de overige wijzigingen van de precario-verordening. doch had bezwaar tegen de verlaging van de rechten ten gunste van circussen. Voor dergelijke ondernemingen kan het toch geen bezwaar zijn de hui dige heffing te voldoen. De heer Gesman was evenmin en thousiast om het voorstel van b. en w. te volgen. Als dit bedrag voor de cricusondernemingen een onoverko melijk bezwaar is, laat men dan de] entree's verhogen. Dan is het een I BEZWAREN TEGEN SPREIDING een gedeelte van de Spoorhaven, waarvoor vorig jaar 130.000,— door de raad beschikbaar is gesteld, der mate is meegevallen, dat het tot 85.000,op de begroting kon wor den teruggebracht. Op desbetreffende informaties deelde weth. Deerenberg mee, dat het object niet is verkleind, maar dat de aanbesteding is meege vallen. (wordt vervolgd) DE HEER W. SAMSOM TREEDT AF ALS DIRECTEUR In verband met het bereiken van de 05-jarige leeftijd is de heer W. Samsom afgetreden als mededirec teur van de Alphense uitgeverij en drukkerij voor gemeente, bedrijf en school N. Samsom N.V. De heer Samsom, die als gedele geerd commissaris aan de n.v. blijft verbonden, zal donderdag 5 februari a.s. om 10.15 uur tijdens een bijeen komst in „Avifauna" afscheid nemen, kwestie van tien centen. Een circus voorstelling komt slechts een keer per jaar in Alphen voor en iedereen betaalt dan graag de prijs. Een paar jaar geleden is de vermakelijkheids belasting voor circusvoorstellingen verlaagd. Nu ook de precariorechten worden gehalveerd, achtte spr. te erg. Niet bevorderen De heer Pennewaard was van me ning, dat het gemeentebestuur circus voorstellingen niet mag bevorderen. Als nu ook het precariorecht wordt verlaagd komen er twee voorstellin gen per jaar en.... de bakker kan wachten op zijn geld.... De heer v. d. Akker tapte uit een ander vaatje, nadat de heer v. d. Lee zijn principiële bezwaren tegen cir cusvoorstellingen kenbaar had ge maakt. De heer v. d. Akker was na melijk van mening, dat voor het ge meentebestuur een taak is weggelegd om het scheppen van sfeer te bevor deren. Een van de mogelijkheden daartoe is een circusvoorstelling. Duizenden "mensen zijn er liefhebber van. Dat genot mag door de minder heid niet worden belet. De heer Honout had een ander idee: het tarief voor de eerste dag hand haven en voor de overige dagen 50,berekenen. De heer Brokaar vond het geen be zwaar om de precariorechten te ver lagen. Het zijn overigens de kleinste circussen, welke naar Alphen komen. Die hebben t' toch zwaar genoeg. De voorzitter verklaarde, dat het college meei-dere malen een exploi tatierekening van een circusonder neming heeft gezien. Meerdere uit voeringen bleken een bijlegger. Ook de organisatie van deze mensen re- klameert bij herhaling. In andere ge meenten is het tarief ook lager. Ove rigens, als straks de Schoolstraat wordt doorgetrokken, zou ik, aldus spr., niet weten waar een circus een platcf, zal moeten krijgen. Voorts mag men een circusvoorstelling niet al te zeer in de principiële sfeer trek ken, want dan kunnen wij bus- en treinverkeer ook wel stopzetten, merkte de voorzitter op. Erg goed koop is de gemeente t.o.v. circuson dernemingen overigens ook niet. Zij krijgen ook nog andere rekeningen gepresenteerd. Na gehouden stemming waren de heren v. d. Lee, Geerlof, Pennewaard en Gesman tegen het voorstel. Voor de financiering van achter stallig onderhoudswerk aan de wo ningen Concordiastraat 31 t/m 43 (oneven) en Hortensiastraat 21 t/m 39 (idem), totaal 17 woningen, vraagt de woningbouwvereniging „Volksbelang" medewerking van de gemeente. Het betreft voornamelijk buitenschilderwerk. Het onderhavige onderhoudswerk wordt geraamd op 7970,Hoewel het hier een oud zeer betreft en het college nog niet goed weet wie het uiteindelijk zal moeten betalen, tonen b. en' w. zich bereid tot medewerking, De voorzitter lichtte de zaak nog even toe. Het is ca. anderhalf jaar geleden, dat het college de kwestie in Den Haag aanhangig heeft ge maakt. Een antwoord is nog steeds niet ontvangen. Het lag in de bedoe ling om een rijks voorschot te krij gen. De heer Duin informeerde of er precedenten bekend zijn dat voor dergelijke werken rijksfondsen zijn. Anders heeft wachten geen zin. Spr, vraagt zich af of het algemeen be leid bij het bestuur van de woningb.- vereniging wel in goede handen is. De heer Honout meent te weten, dat de woningen al meer dan veer tig jaar oud zijn. Zij vergen zeer veel onderhoud. Nog meer woningen van dezelfde vereniging staan er zeer slecht bij en moeten langzamerhand onbewoonbaar worden verklaard. De voorzitter antwoordt, dat b. en w. hun uiterste best doen. De uitein delijke beslissing berust in Den Haag, waar de rijksinstanties volledig op de hoogte zijn. De dental-car De heer Geerlof gaf blijk van zijn waardering over het voorstel van b. en w. tot aanschaffing van een den- tal-car voor de schooltandverzorging in het district Alphen. Deze gemeen te is de grootste van het district. De kleinere gemeenten zullen er dank baar voor zijn, dat de schooltandver zorging binnenkort zal kunnen star ten. Het is een groot volksbelang. De heer De Ruiter meende te we ten, dat één gemeente niet deelneemt. „Ja, Ter Aar", antwoordde de voor zitter, „Wat is daar de reden van?", wilde de heer De Ruiter weten. „Wat ik er van denk, zeg ik liever niet in de openbare vergadering" was het antwoord van de voorzitter. Het strekte de raad tot voldoening, toen werd bekend gemaakt, dat de MARTHA-STICHTING Enige tijd geleden heeft het bestuur van de Martha-stichting een instelling tot opvoeding van ouderloze en voog dijkinderen te Alphen aan den Rijn, drie nieuw gebouwde huizen aange kocht in de Vijverstraat van de bou wer, de plaatselijke aannemer A. L. Oudenes. Het ligt in de bedoeling van het stichtingsbestuur om de ningen te doen dienen tot huisvesting van ca. 40 jongens, variërend in de leeftijd van 1418 jaar. onder toe zicht van enkele echtparen. E.e.a. houdt verband met het voornemen van genoemd bestuur om het centrale opvoedingssysteem te doen vervan gen door een methode, die het gezins leven meer benadert. Het nieuwe plan van het stichtings bestuur heeft onder de bewoners van de Vijverstraaf en omgeving enige onrust veroorzaak, hetgeen tot uiting komt in een tweetal bezwaarschrif ten, welke drs M. A. Taal, rector van het chr. lyceum, e.a. hebben gericht aan het college van b. en w. en de raadsleden, alsmede aan het college van Ged. Staten van Zuid-Holland. In het eerste request aan b. en w. en de raad wijzen adressanten er op, dat door het bestemmen van drie nieuwgebouwde huizen in de Vijver- straat voor jongenshuizen van de Marthastichting de straat totaal van karakter en van milieu verandert. Ook tot Ged. Staten hebben adres santen zich gewend, waarin bezwa ren van psychologische en opvoed kundige aard worden aangevoerd. B. en w. bevestigen aan de raad de ontvangst van het vorenbedoeld adres inzake hulsvesting van pupillen van] de Martha-stichting in woningen aan de Vijverstraat en stellen do raad voor het stuk in hun handen te stel len om advies. Naar verwacht wordt zal de raad in zijn e.v. vergadering dit adres be handelen. Aanbesteding. Ir N. Buijsert, di recteur van gemeentewerken te Al phen heeft openbaar aanbesteed het uitvoeren van grond-, riolerings- en bestratingswerken t.b.v. de aanleg van gedeelten van de Jacob Cats-, de Marnix- en de Da Costastraat, in plan „Nabij" (lage zijde). Negentien firma's hebben een aan bieding gedaan. De laagste was die van de fa C. A. Langeveld te Alphen aan den Rijn ƒ23.880,—; de opvol gende laagste was de fa M. van Ooijen en zn te Gouda 23.900,de hoogste was de fa A. v. d. Voorde te Amstelveen, die voor 37.300,heeft ingeschreven. De gunning is aangehouden. DE KWAKEL Woningbouw. De woningbouw in de gemeente Uithoorn ia wat het jaar 1958 betreft, een zeer succesvol jaar gebleken. Alle records van vorige jaren werden gebroken en aangezien er in '58, 194 st. woningen gereed kwa men, passeerde men ook het duizend- lal na de oorlog gebouwde woningen. Hiermede werd de woningvoorraad gebracht op 1938 stuks, zodat aan het einde van 1958, iedere woning door gemiddeld 4,6 personen werd be woond. Het aantal nog in aanbouw zijnde woningen op 31 december '58 bedroeg 121 stuks. Uiteraard vormden de 80 woningen welke de in 1958 ge stichte woningstichting ten behoeve van z.g. eigenbouwers, in aanbouw had, hiervan het leeuwenaandeel. Echter niet alleen voor de woning bouw was 1958 een zeer gunstig jaar. Er werd ook zeer veel gebouwd en vei'bouwd door de bezitters van wa renhuizen en kassen, ook hier stak 1958 zeer gunstig tegenover andere jaren af. Ook de krotopruiming neemt de gemeente zeer grondig ter hand, I zodat in 1958 niet minder dan 17 per celen onder slopershamer zijn geval len. arriveerde de Commissaris der Ko ningin, mr. J. Klaasesz, vergezeld van zijn echtgenote, voor het raad huis, ten einde zijn voorgenomen werkbezoek, in verband met het overlijden van wijlen burgemeester De Herder, aan te vangen. Hij werd ontvangen door het college van b. en w. de loco-burgemeester W. van Vegten Hz, en de wethouder P. G, J. Smit en de loco-secretaris de heer Corts, Nadat mevr. Klaasesz bloemen in ontvangst had genomen, haar door het veirjarige Anneke Smit aangeboden, werd zij voorgesteld aan de dames der drie genoemde he ren, en vertrok zij met deze voor haar bezoek aan de gemeente. In de nieuwe raadszaal werden de j door de commissaris aan de Ned. raadsleden voorgesteld en begon de j Herv. Kerk. bijeenkomst der raadsleden. De lo- in moderne kleuren, RUTON HOLLAND ELECTRO A.E.G. enz. Firma Vink en Zonen Zuideinde 18, Roelofarendsveen Tel. K 1713—330 (Advertentie) Gisermiddag omstreeks half twee gen naar het Ministerie van Bin nenlandse Zaken, zodat in maart wel een nieuwe burgemeester zal kun nen worden ontvangen. Spr. zegde toe, zonder iets naders te kunnen beloven, woningsprobleem enn de vraagstukken van brug en wegen, onder de aandacht van Ge deputeerden te brengen. Hij sprak een gelukwens uit met het betrekken van de nieuwe raads zaal. Tocht door de gemeente Zowel mr. Klaasesz, als zijn echt genote hebben ieder afzonderlijk, een tocht door de gemeente gemaakt. Na de bijeenkomst met de raads leden, werd een bezoek gebracht coburgemeester sprak ter opening een welkomstwoord. Vervolgens sprak de heer Van Veg ten uitvoerig over de geschiedenis van Koudekerk en het daormee zo nauw verbonden Poelgeest. Hij wees er op, dat Koudekerk zijn welvaart dankt aan de Oude Rijn. In onze tfjd valt er bij de industrie een veran dering op te merken. Pannenfabrie- ken worden door andere indusrieën vervangen. Werkgelegenheid is er voor de inwoners voldoende. De heer P. Geerlof sprak over de woningbouw en wees in dit verband op de lange lijst woningszoekenden, de keine toewijzingen en de moeilijk heden met de curveprijs. De heer D. Reijneveld sprak over de agrari sche sector der gemeente. De heer Heemskerk sneed het pro- verband daarmede de verbreding der wegen aan. Hij wees op het belang van de Lage- waardse weg voor de landbouw en merkte op, dat deze voor het mo derne verkeer ongeschikt is. De heer Van Veen sprak er zijn blijdschap over uit, dat het bezoek van de Commissaris in verband staat met de benoeming van een burge meester. Hierna zette de heer Van Keeken het industrialisatieplan en het uit breidingsplan aan de hand van teke ningen uiteen, waarop de commissaris nog verscheidene inlichtingen vroeg. De sprekers beantwoordende, wees de commissaris allereerst op het tra gisch overlijden van burgemeester De Herder. Veel leed is hem mis schien bespaard gebleven. Oe overledene was een zeer be minnelijk mens. Thans moet uit de sollicitanten de geschikte persoon ge vonden worden. Spr. betwijfelde het of het wenselijk moet worden ge acht een burgemeester ook secretaris te maken. In febr. gaan aanbevelin- wensen, die onder de ingezetenen leefden haddon hem een goede in druk gegeven van het leven, dat in dit dorp heerst *,De wegenbouw is ook voor Koude kerk een groot probleem. Heden middag mochten we een nieuwe raadszaal in gebruik nemen. Dit is ongetwijfeld de plaats, waar vele be sluiten genomen zullen worden. Mogen die, evenals de nieuwe burge meester, de gemeente ten goede ko men. Voorlopig is net belang der ge meente in de bekwame handen van Uw loco-burgemeestcr veilig". Na dank gebracht te hebben voor aller aanwezigheid, eindigde de com missaris met de beste wensen voor de toekomst. (Ongecorrigeerd) BODEGRAVEN Raadsvergadering. Op woensdag 4 febr, a.s. lcornt de raad bijeen. De voornaamste punten van de agenda zijn: uitvoering bouwplan 50 woning wetwoningen; bouw van 36 woning wetwoningen; ruiling van grond met de N.V. Turkenburgs Kon. Zaadhan- dei; vernieuwing en uitbreiding straatverlichting; voorbereiding uit breidingsplan Bodegraven-zuid (over de spoorbaan); inrichten opslagtev- rein en loods t.b.v, gemeentewerken e.m. Geslaagd. Dezer dagen slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma MBA onze plaatsgenoot de heer A. N. Domburg. HAZERSWOUOE ECHTPAAR DEN HERTOG—BLOM 40 JAAR GETROUWD Op 6 februari a.s, hopen C. den Hertog en W. A. den HertogBlom, hun veertigjarig huwelijksfeest te vieren. De bruidegom is 69 jaar en de bruid is 68 jaar. Uit hun huwelijk zijn 6 kinderen geboren, welke allen ook al gehuwd z(jn. Zij hebben 14 kleinkinderen. De bruidegom heeft van zijn schooljaren af bij verschil lende veehouders en landbouwers gewerkt. Op het moment helpt hij zijn zoon met de verkoop van petroleum. Het echtpaar is nog goed gezond. Het zal de feestelingen die dag niet aan be langstelling ontbreken. Uitvoering „Hou Vast". De gym- lst.iplcvprpni oino Wr\„ Voot" Reeds was mevr. Klaasesz in de kerk ontvangen en rondgeleid. Door de Commissaris werd daarna e enibezoek gebrach aan de Koude- kerkse Betoncenrtale. De heer J. D. Corts ontving de bezoekers op zijn boerderij Rijnhoeve en leidde met zijn echtgenote aldaar het gezelschap rond. Hierna gnig het naar het ooste lijk deel der gemeente via het uit breidingsplan en werden twee indus trieën bezocht, nl. die van de fa. F. P. Bos en de N. V. Ned. Maatschappij Spanbeton. Na een rit door het industrieplan en de i-.agewaard arri veerde het hoge gezelschap om onge veer half vijf aan het Verenigings gebouw. Even later kwar ook mevr. Klaasesz, die na haar bezoek aan de Ned. Herv, kerk de thee gebruikt had bij mevr. De Herder-Bcherpemhuysen en daarna de kweekerij van Gebr. Lgkx met een bezoek had vereerd. Via de Lagewaard ging het nu naai de boerderij van de heer D. Reijne veld. In het Verenigingsgebouw heette de loco-burgemeester, de heer W. van Vegten Hz. het hoge gezelschap wel kom, Hij sprak een woord van dank, voor het bezoek, dat de Commissaris TT Tr T,rc*v, had willen brengen. Een bijzonder "ferfnJ,filng hield woord van welkom riep hij mevr. Klaasesz toe, dig alijd bijzondere in teresse aan de dag legt voor het werk van haar echtgenoot. De Commissaris sprak hierna een woord van dank voor de hartelijke ontvangst. Graag had hij onder an dere omstandigheden zijn bezoek hier afgelegd. Nadat commissaris en mevr. Klaa sesz zich hadden onderhouden met de heer Slegtenhorst, onderhield de Commissaris zich met alle aanwezi gen hen aan hun tafels opzoekende. Ook mevr. Klaasesz liet zich niet on betuigd. Voor de vele waardevolle inlichtnigen dankte de commisaris in een kort afscheidswoord. De vele Voor dê eerste raadsvergadering in 1959 kwam de raad van Alkemade in voltallige zitting bijeen. Burgemees ter E. J. M. Kolfschoten sprak hierbij allereerst zijn beste wensen van 1959 aan de leden van de Raad. Het bevolkingscijfer steeg met 193 tot 8835 zielen. Er werden 74 huwe lijken gesloten, terwijl 544 mutaties in adreswijzigingen plaats hadden. Het politierapport vermeldde 40 processen-verbaal voor misdrijven, 851 voor overtredingen en 33 tegen de algemene politieverordening. In deze .gemeente zijn 86 verkeersonge vallen geregistreerd, grotendeels op de Prov. weg, waarbij 5 zwaar ge wonden en 2 doden. Voorts 4 ver- drinkingsgevallen, terwijl de politie bij 5 branden geassisteerd heeft. Het politieapparaat is onderbezet. Over de watersport kon men, mede dank zij de praeventieve verordening door de raad vastgesteld, uitermate tevre den zijn. In de dienst openbare wer ken zijn 109 bouwvergunningen af gegeven alsmede 12 vergunningen voor de bouw van kassen op tuinders- bedrijven. Een vooruitgang is ge weest de ontsluiting van het Meer- streekplan. In het woningbedrijf zijn thans 366 gemeentewoningen ondergebracht. Per 1 jan. 1959 zijn nog in aanbouw 9 woningen te Oude Wetering, alsme de 16 woningwetwoningen met 22 particulierbouw van woningen te Rijpwetering. Het aantal woningzoe kenden is thans beduidend gedaald. De krotopruiming in de diverse dor pen baart echter nog zorgen, alhoe wel thans reeds 60 krotten zijn opge ruimd staat thans nog 40 van het aantal woningen hiervoor genoteerd. Betreffende de financiën zei voorz. o.m. dat het bedrag aan vaste schul den is toegenomen tot 5.991.000, en nog behoefte bestaat aan vaste middelen van 1.380.000. Na de economische situatie in onze gemeente besproken te hebben, waarin spr. de tuinbouw het grootste zorgenkind noemde, stelde hij hierbij vast de gunstige werking van het W.I., waarvoor in het afgelopen jaar 172.000.aan credieten zijn verleend en dit in totaal thans 550.000.be draagt, hetwelk voor tuindersopstan den is benut. Dit komt vooral tot uiting in de bloemisterij sector, waar door de omzet aan de bloemenveiling steeg van 1.800.000.in 1957 tot 2.457.000,in 1958. De depressie in de vollegrondstuinbGuw kwam ook hier tot uiting, doordat de omzet van 1957 aan de groenteveiling van 2.200.000,terugliep in 1958 tot 1.654.000. Namens de raad sprak dé heer P. v. d. Velden wederkerig zijn beste wensen uit. Voorts ging spr. uitvoerig in op de waarschijnlijke verkiezing van bur gemeester Kolfschoten tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Namens de raad sprak hij hiervoor een gelukwens uit, alhoewel met ge mengde gevoelens. Naast de mogelij ke voordelen, werd spr. ook beklemd door de vraag of dit niet ten koste zou gaan van de gemeente. Burgemeester Kolfschoten ant woordde hierop, dat zijn eerste liefde de gemeente Alkemade blijft, en is van mening dat het Kamerlidmaat schap meer ten koste zal gaan van zijn gezin, dan van de gemeente. Hij hoopt derhalve op zoveel steun van de inwoners uit zijn woonplaats, als ook van zijn medewerkers, opdat hij zijn diensten naast zijn werk in de gemeente ook indienst van het land en in het belang van de gemeente zal kunnen verrichten. Na de gebruikelijke serie door G. S. goedgekeurde raadsbesluiten bij de ingekomen stukken, stelden B. en W. voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de centrale Oranje-ver eniging te Alkemade om het be drag per schoolgaand kind dat jaar lijks wordt verstrekt voor de viering van het Oranjefeest van 0.50 tot ƒ1.te willen verhogen. De heer P. v. d. Velden onder streepte dit met de bemerking dat steeds ruimte moet blijven voor het particulier initiatief. Subsidies. In verband met het 50-jarig be staan der R.K. Toneelver. St. Pancra- tiu.s te Roelofarendsveen, werd voor de viering van dit jubileum een één malige subsidie groot 150.toege kend. Vervolgens kwam in behandeling het verzoek van de R.K. Gemengde Zangvereniging „Vox Laeta" te Roe lofarendsveen, om een eenmalige subsidie tot dekking van het nadelig exploitatiesaldo van het door hen ge organiseerde concert van het Ned. Kamerkoor. Voor het tekort van 257.97, stelden b. en w. voor een subsidie groot 200.te verlenen. De heer J. P, Hoogenboom alsmede J. S. Wagenaar zouden deze subsidie op het reële tekort willen stellen, waar bij laatstgenoemde zeide van mening te zijn dat het resterende gedeelte ten laste van de leden van „Vox Laeta" zou komen. Voorz. merkte op dat hij als beschermheer „Vox Lae ta" een warm hart toedroeg. Met deze uitvoering heeft „Vox Laeta" veel eer ingelegd, en uit de suggereerde hiervoor enkele andere namen. De heer Wagenaar zou gaar ne de naam van de overleden gem.- secr. W. A. van Harteveld aan de weg welke het dichtst bij Nieuwe Wete ring is gelegen, verbonden zien. Voorz. antwoordde hierop, dat ten aanzien hiervan reeds plannen be staan. Vastgesteld werd hierna de naam van Noordhemweg e.v. Hem- weg, Kerk weg en Geestweg. Geen genade verkreeg de naam Lijkerzijde, hiervoor zullen de raadsleden met nieuwe namen komen, waarna dan in een volgende vergadering vaststel ling. Besloten werd voorts tot het aan gaan van twee vaste geldleningen met de N.V. Bank voor Ned. gemeenten resp. groot 47.400.en 43.700. alsmede een vaste geldlening voor 5 jaren van een particuliere geldgever groot 75.000.Vastgesteld werd ook 'n nieuwe salarisverordening re gelende de salarissen en lonen voor de ambtenaren in dienst dezer ge meente, waarin de wijzigingsbeslui- ten van de laatste tijd zijn verwerkt en thans de 6 tijdelijke verhoging is geïncorporeerd. Eveneens tot vast stelling van een nieuwe kindertoela ge-verordening, aangepast aan het model van het Centraal Bureau inza ke gemeenschappelijke behandeling van gemeentelijke personeelsaangele genheden, alsmede een voorschot verordening tot het toekennen van een looncompensatie in verband met de huurverhoging aan het daarvoor in aanmerking komend gemeente- personeel. Vervolgens werd vastgesteld een nieuwe destructieverordening, waar bij de heer Jac. Bakker op de door hem gestelde vraag ten antwoord kreeg dat hieraan geen finantiële consekwenties voor de gemeente zijn verbonden. Het volgende punt vermeldde ze kerheidsstelling ter bevordering eigen woningbezit aan een 6 tal premiebou wers te Rijpwetering, waarmee de raad zich accoord verklaarde. Tot slot ging de raad nog over tot het verlenen van een voorschot op de gemeentelijke vergoeding ingevolge de bepaalde art." L.O.-wet 1920 over het jaar 1959 aan de besturen der bij zondere scholen in deze gemeente. Eveneens tot het verlenen van een voorschot op de vergoeding per lo kaal en per kleuter voor het jaar 1959 aan de besturen der bijzondere kleuterscholen. Commissie openbare werken. In de rondvraag bracht de heer P. v. d. Velden zijn reeds eerder be handelde nota betreffende de com missie bijstand openbare werken ter bespreking is voorz. tot de conclusie sprake. Reeds eerder hebben wij hier- gekomen, dat diverse raadsleden nog geen donateur zijn van deze zangver eniging waarvoor hij hen adviseerde dit verzuim deze avond nog te her stellen! Betreffende de naamgeving aan de wegen in het ruilverkavelïngsblok Veender- en Lijkerpolder ontstond een breedvoerige bespreking. De heer N. Turk was van mening, dat Lijker zijde en Geestweg, wel wat veel aan "lijken" en „geesten" doet denken en over uitvoerig geschreven. Ook thans ontstond hierover een uitvoerige dis cussie tussen de heren Rietbroek en v. d. Velden, hetwelk door voorz. werd samengevat in een voorstel het welk inhield dat indien de raad be sluit tot opheffing van genoemde commissie b. en w. dit besluit in stu- diie zullen nemen. Met 3 stemmen blanco (zijnde de reeds benoemde le den) 3 tegen en 7 voor sprak de raad zich uit voor handhaving van de com missie openbare werken, en zal deze op de zelfde wijze als in het verleden, dus zonder het ter inzage leggen van de notulen der commissie vergaderin gen, werkzaam blijven. De heer Hogenboom spreekt zijn waardering uit voor de werkzaamhe den dezer commissie. Vervolgens informeert de heer Ho genboom naar de resultaten van de gehouden bespreking, aangaande par ticuliere woningbouw. Voorz. zegt, dat deze een zeer gunstig resultaat gehad hebben, zodat 22 woningen voor particuliere bouw, gelijk met 22 woningwetwoningen in één bouwplan op het terrein achter de Oostenrijkse woningen, verwezenlijkt kan worden. De heer J. S. Wagenaar bepleitte uitvoering van gelijke bouwplannen voor het dorp Nieuwe Wetering. De heer Pennings informeerde naar de vorderingen voor een bouwplan te Oud-Ade, waarop voorz. antwoordde, dat dit in voorbereiding is, maar par ticuliere bouw direct verwezenlijkt kan worden. De heer N. Turk kreeg op zijn gestelde vraag ten antwoord, dat het uitbreidingsplan voor woning bouw in de polders der ruilverkave ling gereed is, dus ook hier woningen gebouwd kunnen worden, mits de toewijzing der kavels voor de be trokkenen vaststaat. De heer M. R. v. d. Veld, tenslotte bracht een zeer belangrijk object in bespreking n.l. het aquaduct over de rijksweg 4a, dat bij e.v. bezwijken vooral tijdens oorlogstoestanden -— een groot gevaar kan opleveren voor de Googerpolder (landerijen en be woners) en zelfs voor de polders van Roelofarendsveen. Volgens spr. heeft ook de gemeente Haarlemmermeer dit ingezien en afdoende voorzorg maatregelen geëist en verkregen. Spr. stelt derhalve voor om voor de gemeente Alkemade te verkrijgen dat de tijdelijke zuidelijke dijk van de omgelegde ringvaart ndet meer wordt weggegraven, zoals thans nog in het voornemen ligt. Boven de ope ningen die hierin uitgespaard moeten worden voor de rijksweg 4a schotten aanbrengen, die in een geval van een catastrofe kunnen zakken en de ope ningen afsluit. Het is ook mogelijk om in de openingen voor de doorrit- ten normale sluisdeuren aan te bren gen, welke zichzelf sluiten door de druk van het met groot geweld toe stromende water. De rijksweg 4a, aldus spr., kost toch al een enorm bedrag per strek kende meter weg. Een paar ton meer voor de beveiliging van onze bevol king en onze landerijen kunnen er nog wel bij. Spr. stelt daarom voor om in samenwerking met de betrok ken polderbesturen, die hiervoor on getwijfeld ook veel belangstelling zullen tonen, deze zaak nog eens se rieus met rijkswaterstaat op te ne men. Voorz. betreurt het, dat deze sug gestie geen 6 jaar eerder is gedaan, maar zegt toe deze belangrijke sug gestie alsnog met rijkswaterstaat in bespreking te zullen nemen. Na sluiting bleef de raad nog enige tijd bijeen om de reeds in uitvoering zijnde uitbreidingsplannen nader te bestuderen, waarbij de gemeente-ar chitect de heer Th. N. Deen de toe lichting verzorgde. gisteravond haar jarüjkse uitvoering in het gymnastieklokaal o.l.v. haar directeur de heer J. J. J. Vos. Er was voor deze uitvoering een zeer grote belangstelling, De voorzitter de neer J. Rademaker sprak een kort ope ningswoord. Hij heette in het bijzon der de burgemeester L. J. den Hol lander welkom en de oud-directeur de heer De Jong uit Scheveningen. Daarna deelde hij mede, dat de heer J. J. J. Vos, tot zijn spijt moet be danken als directeur van „Hou Vast", in verband met zijn andere drukke werkzaamheden. Als blijk van waar dering bood spr. de heer Vos een ge schenk aan. Vervolgens kreeg de heer Vos gelegenheid het programma van de uitvoering af te werken. Er prijk ten o.a. weer enkele nieuwe num mers op het programma, hetgeen steeds een dankbare afwisseling is. Voldoening in bijzondere mate heeft ons voorts geschonken dat, wat de prille jeugd toonde. Aan het einde van de avond werd de scheidende di recteur gehuldigd. Benoeming. De heer N. Dege- naar is benoemd tot waarnemend groepscommandant van de Rijkspoli tie te Pijnacker. In verband daarmede heeft hij onze gemeente verlaten. Tot zijn opvolger in deze gemeente is be noemd de opperwachtmeester de heer Rompf uit Oegstgeest. Dubbele aanrijding. Gistermor gen stond op de Hoogeveenseweg al hier, aan de rechterzijde van de weg een auto van de P.T.T. geparkeerd. Een uit de richting Benthuizen ko mende vrachtauto waarvan de chauf feur door de dikke mist de gepar keerde auto te laat opmerkte, reed tegen de linkerzijde van die auto aan, met het gevolg dat beide auto's zwaar werden beschadigd. Op het moment dat deze aanrijding plaats had, kwam uit tegenovergestelde richting een tractor met oplegger. De chauffeur hiervan stopte ter plaatse. Een motorrijder die ook de voor hem stilstaande auto te laat zag, reed met zijn motor achter onder de oplegger. Hij kwam hierdoor te vallen en wonT der boven wonder kwam hij er goe:ï af. Met enige ontvellingen aan beide handen, en een vernielde koplamp van zijn motor, kon hij zijn weg ver volgen. TER AAR Ziekenfonds Ondanks de dikke mist waren de heren van het Al phense Ziekenfonds toch naar Ter Aar gekomen om een vergadering te hebben met de verzekerden, die in gering aantal aanwezig waren. De heer Groeneveld drukte daar zijn spijt over uit, omdat nu het contact vrijwel uitsluitend moet plaats heb ben met de verzekerdenraad, waar voor Ter Aar nu geen enkele verte genwoordiger heeft, wegens bedan ken van de heren J. van Harten en M. Meeuwis. Door het bestuur was candidaat gesteld voor vertegen woordiger de heer L. P. Rietveld, die bij enkele candidaatstelling gekozen werd verklaard. Op verzoek van be stuur en verzekerden nam de heer M. Heijns plaats als vervanger voor de vertegenwoordiger. De directeur de heer Stuivenberg hield een cau serie over verschillende problemen van het ziekenfonds. Zo vertelde hij dat de kosten per verzekerde in 1942 13.38 per jaar waren en in 1957 zijn gestegen tot 50.40. De gemid delde landelijke premie voor vrij willige verzekering is 2.14 per week, maar het Alphense zieken fonds kon dit steeds handhaven op 1.81. De bejaardenpremie moest telkens worden verhoogd en be draagt nu 0.82 per week bij een inkomen van 2600. De heer Stui venberg gaf een nadere toelichting op de wijziging in het couponstelsel, waarna hij duidelijk maakte dat de bode de voornaamste schakel is tus sen ziekenfonds en verzekerden. Tot slot sprak de directeur over de sana- toriumverpleging. Na de pauze werd de film „Wit wint" vertoond.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3