Scherp DE LEIDSE BIOSCOPEN m f Inspiratie en gedegen vakmanschap op representatieve tentoonstelling NOG 3 DAGEN LANG FANTASTISCHE KOOPJES BIJ: ZATERDAG 31 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 »DE GRAFISCHE' PRESENTEERT ZICH IN DE LAKENHAL In ons stedelijk museum de Laken hal werd gisteravond een tentoonstel ling geopend van werken van leden van de vereniging tot bevordering der grafische kunst „De Grafische". Nu behoeft men nauwelijks insider te zijn om te weten, dat het simpele lidmaatschap van deze vereniging al iets te betekenen heeft. Men kan er er zich n.l niet zómaar aanmelden; men moet ervoor gevraagd worden. En de grafische kunsten vergen veel vakmanschap, zodat het zonder méér al vaststaat, dat een tentoonstelling van werk onder auspiciën van deze vereniging niet maar een grapje of een slordigheidje is. Het is een grote tentoonstelling. Er hangen 168 nummers van 48 inzen ders. En er zijn uiteraard zeer be kende namen bij, zoals om maar iets te noemen Jeanne Bieruma Oosting, Kuno Brinks, M. C. Escher, Huub Gerretsen, H. van Kruiningen, Hub Levigne, Alfred Löb, Pam G. Rueter en Jan Wiegers. Het genre varieert van een oud- Hollands aandoende ets (no. 67 van Gerrit de Jong) tot de meest moderne abstractie (bijv. no. 115. 116 en 117 van Nono Reinhold en het werk van Jan Bezemer). De technieken: hout sneden, houtgravures, litho's, lino's kleurlitho's, droge naald, burijn ets, ets-aquatint, kleurets, staalets, lijnets, kopergravures, penseel-aquatint en eau forte. Zoals men misschien weet, dateert de herleving van de grafische kunst als kunst op zichzelf van omstreeks 1880. En die herleving hing ten nauw ste samen met de Nieuwe Gids-bewe- ging in de letterkunde. Van het einde van de zeventiende eeuw tot die tijd was de grafiek alleen maar een repro ductietechniek geweest. Vóór die tijd echter waren de houtsnede, de ets en de gravure kunstuitingen op zich zelf. Men denke slechts aan Dürer, aan Lucas van Leyden en aan Rem brandt. De technische eisen, die de gra fische kunstenaar gesteld worden, zijn zeer hoog. Aan de ene kant bevordert dit de natuurlijke selectie: alleen de besten wagen zich eraan. Aan de an dere kant dreigt het gevaar van te grote technische volmaaktheid tegen over een te geringe persoonlijke be leving. Er bestaat in de grafiek altijd een neiging tot verstarring, tot aca demisme, tot steriliteit. Ook op deze tentoonstelling is dat weer te zien. Zo hebben we iemand de opmerking horen maken, dat Escher nu maar eens op moest houden met zijn geo metrische grapje^, die met het fasci nerende van het surrealisme vaak weinig meer te maken hebben. En een stukje waarheid zit daar ge loven wij toch wel in. Iets anders bedenke men ook, bij het zien van deze tentoonsteling. Vroeger verzamelde de kunstminnaar etsen etc. in een map om die ter ge legener tijd eens met zijn vrienden te kunnen bekijken, „op de hand", zoals dat heette. Tegenwoordig schaf fen velen, die financieel niet in staat zijn een olieverfschilderij te kopen, liever een grafisch kunstwerkje aan dan een reproductie van 'n schilderij, ook al is die nog zo goed. Deze ten dens bemerkt men eveneens op de tentoonstelling, vooral waar het-de meer abstracte werken betreft, de kleurlitho's vooral. Men ga maar eens bij Bezemer kijken. Een bijzondere noot vormt de ge legenheidsgrafiek van J. B. Sleper, die binnen een uiterst klein bestek op knappe wijze een gevoel van ruimte weet te wekken. Men zou wensen, dat méér dan tot nu toe het geval is geweest, aan zulke kunstenaars op drachten werden verstrekt voor het ontwerpen bijv. van Kerst- en Nieuw jaarskaarten. Het is maar, dat we de verschrikking van die wenserij nog zo kort achter de^rug. hebben! De tentoonstelling is geopend van 31 januari tot 2 maart ieder werkdag van 10 tot 4 uur en zondags van 1 to 4 uur. C. Th. Wilbert-Reisberman. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. Recht de heren J. A. L. Brada te Oegstgeest en J. G. Habets te Beek. Wie was Vinceni van Gogh 7 Instructieve tentoon stelling in de Lakenhal Menigeen, die nauwelijks weet, wie en wat Vincent van Gogh eigenlijk was, heeft een reproductie van een van zijn werken aan de wand han gen. Daarom is het goed, dat de mens en de kunstenaar eens wat na der tot het publiek worden ge bracht. Vooral de jeugd, de school jeugd, moge hem leren kennen. En dus is het alleen maar toe te jui chen, dat van 1 januari tot 2 maart a.s. in ons stedelijk museum De La kenhal een didactische tentoonstel ling is ingericht, samengesteld door dr. J. Hulsker, hoofd van de afde ling kunsten van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. De uitvoering van een en ander werd toevertrouwd aan de afdeling tentoonstellingen van het bureau van de rijksinspecteur voor roerende monumenten. Een reizende tentoon stelling, die zowel in een museum zaal als in een cantine opgesteld kan worden. Twaalf taferelen heeft men er van gemaakt, De titels? Van Gogh gezien door anderen. Van Gogh gezien door hemzlf. Zijn brieven. De mensen, die het dichtst om hem heen stonden. Van Goghs levensreis. Van Goghs woonplaatsen. Van Goghs ziekte en dood. De meesters, die hij bewonder de. Van Gogh's techniek, details uit zijn schilderijen, die zijn handschrift als kunstenaar openbaren. Van Gogh en de werkelijkheid. De ontwikke ling van de schilder. Zijn het niet allemaal fascinerende titels? In een kort, maar duidelijk be stek heeft men de essentie van elk van deze onderwerpen weten te grij pen: foto's, fotocopieën, reproduc ties, teksten, overzichtelijk gerang schikt op grote, verplaatsbare borden, die er bovendien ook nog appetijte lijk uitzien. Het is alleen maar te hopen, dat men er op de scholen vooral genoeg belangstelling voor weet op te bren gen. Men heeft er zo vaak geen tijd, voor wat werkelijk van belang is, voor de wezenlijke waarden van het mensenleven. Soms denk je, dat het komt, omdat de leiders van en op die scholen zo weinig besef hebben van die waarden. Maar dat is een brutale gedachte, zoals u wel zult begrijpen. En we hopen, dat we door de feiten gelogenstraft worden. Wer kelijk C. TH. WILBERT-REISBERMAN. Vijl zilveren jubilea bij „De Sleutels" Gisteren herdachten vijf perso neelsleden bij de N.V. Meelfabriek „de Sleutels" voorheen de Koster en Co. alhier, de dag dat ztf vóór 25 jaar bij deze onderneming in dienst tra den. Het waren de heren: J. Benning (walzenvoerder), W. P. E. Broers (riffela^r), J. W. van Meurs (bloem- tapper), P. Mieremet (voorman- bloemtapper) en W. F. van der Post (voorman-bloemtapper). De jubilarissen warden gisteroch tend per auto van hun woning afge haald en in de directiekamer ontvan gen. De directeur, de heer H. J. de Koster, sprak hen in zeer waarderen de woorden toe. Hij gewaagde van de trouwe en nauwgezette plichtsvervul ling van ieder hunner, dankte hen voor de aan het bedrijf bewezen dien sten en overhandigde aan elke jubi laris als blijk van waardering een enveloppe met inhoud. Vervolgens vond in de recratiezaal van het bedrijf de huldiging plaats door het personeel. Allereerst nam hier het woord de directeur de heer F. K. T. Beukema toe Water. Spr. richtte zich in zeer waarderende zin tot elk der jubila rissen en getuigde van de prettige samenwerking met ieder van hen. Als bestuurslid van de Nederland se Maatschappij van Nijverheid en Handel overhandigde de heer H. J. de Koster vervolgens aan ieder het vererend getuigschrift dezer maat schappij, voor 25-jarige trouwe dienst. Hierna voerde de heer F. J. A. Sanders het woord. Namens de be drijfsleiding getuigde ook deze spre ker van de prettige samenwerking, wenste hen hartelijk geluk met dit jubileum en hoopte dat zij nog vele jaren in goede gezondheid aan het bedrijf verbonden mogen blijven. Namens het fabrieks- en magazijn- personegel bood de heer J. Beekman voorzitter van de jubileumcommissie aan elk der jubilarissen een enve loppe met inhoud aan. Door -het kantoor-, laboratorium- reizend personeel en bakkerij werd aan ieder een prachtige fruitschaal aangeboden. „M.D.S." sprak de heer J. C. Mat- taar. Spr. had voor ieder een woord van hartelijke gelukwens en dankte hen voor hun trouw aan de perso neelsvereniging. De heren Benning en van der Post kregen een enveloppe met inhoud. De heer Van Meurs een kist sigaren, de heer Broers een fiets tas en de heer Mieremet een porte feuille. Burgerlijke Stand Geboren: Brigitte dr van F. Bur- gerjon en S. K. G. Huisman; Johan na dr van J. H. Vink en J. Mooten; Cornelis Leonardus Joseph zn van C. J. Vink en G. W. Schrama; Johannes Marius zn van J. P. van der Haas en G. G. ter Beek; Pieter Arie zn van M. Booster en C. C. van der Windt; Hendrik Martin zn van H. Stolker en C. A. van Waveren; Ele- onora Jacoba dr van W. Tegelaar en M. van Duijvenvoorde; Marjolein dr van C. M. van Tol en M. Lowenstein Pieter zn van P. Servaas en M. van der Ster; Johanna Theodora Wij- nanda dr van J. A. C. van der Wiel en A. M. M. Verberkt; Neeltje Mag- dalena dr van A. de Vries en M, Wassink; Sophia Antoinetta dr van S. J. Besselink en M. C. de Kramer. Ondertrouwd: G. J. Sleeuwen hoek en E. L. Hajek; A Montanus en M. Bakker; J. van Bergen en C. A. Verhoeven; H. Loriaux en S. Hui zing; K. F. van den Broek en E. J. van der Blom; H. J. de Jongh en J. de Feij; L. J. J. Vogelaar en M. G. Bouwhuizen. Overleden: J. van den Berg 87 jr man; G. van Lier 80 jr weduwe van T. Hiemstra; M. J. J. Hoogervorst 1 dag dochter. Leidse agenda ZATERDAG 31 JANUARI Ver. tot beh. belangen TBC-pa- tiënten. Propaganda-feestavond 8 u. nam. St. Ant. Clubhuis. R.Ka Gymver. Victorie. Gymnas- tiekuitvoering met na afloop bal. Grote Stadsgehoorzaal, 7.30 uur nam. ZONDAG, 1 FEBRUARI R.K. Instuif Herensingel. Dansavond m.m.v. dansorkest Marinevliegkamp Valkenburg, Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. MAANDAG 2 FEBRUARI Selskip Frieslan. Jiengearkomste yn de Jacobaseal fan „Den Burcht", jouns, Ketier foar achten. Club de Limetz. Lezing over Spanje door pater H. Hagen oi.m., Viking- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Zaterdag 31 January 1859, Londen De Rochester Union verhaalt van een schrandere ju- weelendief. Voor dat hij naar de gevangenis toerd gebragt, ver zocht hij verlof om zijne vrouw te omhelzen, en men vond dit verzoek in zo'n geval zeer ge past. Bij het heengaan zag men echter, dat de vrouw iets in den mond had en men noodzaakte haar die te openen. Men kwam toen tot de ontdekking, dat de dief zijn vrouw bij het geven van een kus te gelijker tijd eene kostbare diamant in den mond had gestopt. KATWIJK AAN DEN RIJN Voorbode van de Lente? Tot zijn zeer grote verbazing *zag de heer Ant. B. uit de Rijnstraat dezer dagen een kloek (kriel) met zes kuikens in zijn schuur te voorschijn komen. Vijf van de krielkuikens zijn nog in uitstekende gezondheid. Een ervan is gestorven. Zou moeder kloek abuis geweest zijn of is het een voorbode van een vroege Lente? WASSENAAR VRACHTAUTO IN KANAAL BESTUURDER ONGEDEERD Vrijdagmorgen is een zware truck met oplegger, met hout beladen op de hoek van de Stadhoudersweg en de Havenkade geslipt en van de drie meter hoge kant in het kanaal naar de Haven terecht gekomen. De be stuurder wist de cabine te verlaten De wagen, die opzij gekanteld was, is in de loop van de dag van zijn la ding ontdaan en 's middags met be hulp van twee kraanwagens uit het kanaal opgehaald. zaal „Klein Minerva", 8 uur nam. N.R.K.M. Vastenavondviering. St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 2—4 uur. Morgen, zondag 1 februari, zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer J. C. A. Abelman.i in dienst trad bij de firma Stüve en Westerman (tex tiel en aanverwante artikelen) te Leiden. De heer Abelmann werd op 6 april 1886 te Utrecht geboren. Hij kwam na de dood van de heer Stüve naar Leiden als bediende in de zaak. En kele jaren later werd hij als vennoot in de firma opgenomen. Van 1918 tot 1945 reisde de heer Abelmann met koopwaar door de omgeving van Lei den, waar hy zich vooral in Veur, Leidschendam, Voorhout, Noordwij- kerhout en langs het Watertje te Zoeterwoude veel klanten en vrien den maakte. Niet alleen voor de firma Stüve en Westermann heeft de jubilaris zich veel verdiensten verworven. Dertig jaar geleden was hij onder de op richters van 't St. Franciscus Liefde werk te Leiden. Nu nog maakt hij deel uit van het bestuur van de stich- tig, „Bijzondere Jeugdzorg en Ge- zinswerk", die het werk van het Liefdewerk voortzet. Ook aan de St. Vincentiusvereniging heeft hij veel van zijn beste krachten gegeven. Om zijn verdiensten voor 't sociale leven te Leiden werd hij enige jaren geleden begiftigd met de onderschei ding „Pro Ecclesia et Pontifice". Het jubileum van de heer Abel mann wordt morgen gevierd met een H. Mis, om 10.15 uur opgedragen in de parochiekerk van St. willibrordus te Oegstgeest. Daarna is er een fees telijke samenkomst met familie en (zaken) kennissen. VEBO 13 MAART A.S. Het VEIBO-best"ur deelt mede, dat de gro PaasveeAenloc oiling te Leiden, dit jaar gehouden zal worden op vrijdag 13 maart a.s. op de Vee- marktterreinen te Leiden. POTLOOD EN GEEST Oplossing No. 527. Horizontaal: 1. David, 5. oolc, 7. in, 8. roos, 10. Lent, 11. la, 12. Hans. 13. Bea, 14. gene, 15. gang, 16. arg, 17. slag, 18. z.a., 19. maar, 21. Bern, 22. do, 23. nor, 24. Asper. Verticaal: 1. dit, 2. An, 3. Irene, 4. dons, 5. os, 6. kraag, 9. Ot, 10. lang, 11. leng. 12. Hera, 13. baar, 14, gazon, 15. glans, 17. Sara, 19. me, 20. dor, 21. br, 22. de. Casino De stad Parijs is niet slechter dan Amsterdam, Den Haag of Brussel. Ze heeft zich alleen een zekere beruchtheid verworven door de lichtzinnige opvattingen en wie de naam heeft van vroeg opstaan Maar ,,'s Nachts op Montmartre" kan het er toch wel vreemd toegaan. In en om de vele nachtclubs, die Montmartre telt, wemelt het van lie den met veel geld en slechte opvat tingen. Maar er zyn ook kerels, die zich daaraan ergeren en hun ergernis paren aan de luchthartigheid, de Fransen eigen. Een van hen ontpopt zich als een soort van Parijse Robin Hood. Hij haalt rijke uitbuiters het vel over de neus en geeft handelaren in narcotica een lesje. Daarbij komt hij wel in aanraking met de politie maar ook die is hy steeds weer te slim af, totdat.... een misdadiger zijn pad kruist. Een moord valt samen met een van de heldendaden van de slimme knaap. Alle bewijzen zijn tegen hem en hij besluit te vluchten. Hy wordt geknipt en de recherche gaat het mysterie ontrafelen. „Robin" laat zich van zijn beste kant zien. Zyn kansen keren en alles keert ten goede. Een vrij simpel gegeven, waarin veel „show" is verwerkt. Aardige tijdpassering voor kijkers boven 18 jaar. Lido. Over de geschiedenis van „Het meisje Rosemarie", dat in Frankfurt een lichtzinnig leven leid de, hebben de kranten destijds reeds een en ander vermeld. In deze film treedt Rosemarie op tot vermaak van enige leden van een Duits kar tel, voor wier fabrikaatgeheimen zich ook een Fransman interesseert, die het meisje Rosemarie daarbij op handige wijze weet te gebruiken. Het gehalte van de film is niet bijster hoog en terecht maakt de K. F. C. bij deze film de beperking voor strikt volwassenen. Het is een knap door Rolf Thiele geregisseerde film, die zelf ook meer aan de artistieke waarde van de film dan aan geld verdienen heeft gedacht. Het idee van de hoofdrolvertolkster Nadja Tiller, die aanvankelijk aarzelde de rol van deze cocotte op zich te ne men, is geweest, dat deze film er toe zou bijdragen critiek uit te oefenen op een beeld van een decadente tijd. Hoewel het lijkt, dat de persoon van het meisje in deze film het be langrijkst is, gaat het in wezen om de mannen rondom haar. Luxor Kunst heeft met geluk en liefde gemeen, dat zij voor geld niet te koop is. De film „De tien geboden" bewijst dit: de muze is zelfs met dol lars niet te verleiden. Deze rolprent heeft n.l. achttien miljoen dollar ge kost, zo heeft de regisseur, wijlen Cecil de Mille eens op een persdiner meegedeeld, zyn opdrachtgevers hebben hem de vrije beschikking over het chequeboek gegeven, maar we moeten opmerken, dat we ont roerender films hebben gezien, die voor veel minder geld gemaakt zijn. Cecil de Mille heeft in zijn laatste product zijn naam eer aan gedaan; het is een daverend spectakelstuk geworden, hoogst interessant, bijna een gebeurtenis, die men niet gemist mag hebben. Het is immers interes sant te zien, hoe hij als een veldheer zyn duizenden figuranten over het doek laat trekken: joden, die Egypte verlaten, werk aan 'n Egyptische stad, de Egyptenaren in hun strijd wagens en„de klap op de vuur pijl": de scheiding van de „Rode Zee" en de Egyptische soldaten die door de golven verzwolgen worden. De Mille heeft deze film in zwart-wit eerder al gemaakt; ook toen heeft hij met de verfilming van deze cata strophe al zoveel succes gehad. Re den te meer om in kleuren en op breder doek voor een daverende reprise te zorgen. De gehele film is een luidruchtige herhaling, van wat deze oude rot in het filmvak al eens op een vorige generatie heeft los gelaten. U moet het gaan zien, om dat superlatieven nog steeds het ge sprek van de dag plegen te zyn, en u zult geboeid worden door de ge weldige, knap gefilmde panorama's en de meesterlijke trucages. Maar kunst die waarachtige ontroering brengtoh néé! Iedereen mag het wint de genegenheid van het meisje het eerste, maar zijn rivaal Britt, die een vlotte kerel is en alles bezit be halve karakter, slaagt er in hem het meisje af te snoepen. In tegen stelling met de serieuze Sam heeft hij geen ernstige bedoelingen ^met het meisje, zodat het dan ook geen wonder is, als Sam hem in volle ernst vertelt: „Ik weet niet wan neer, waar en hoe, maar vermoor den zal ik je". Zover komt het niet, want Britt sneuvelt bij een gevaar lijke krijgsoperatie en Sam keert na maanden hospitaal bij het meisje terug zonder rechterarm. Het is een sympathiek verhaal met een nobele inslag, daar het tevens een aanklacht is tegen de Amerikaanse rassen-dis criminatie. De vader van het meis je was n.l. een neger. De film is toe gankelijk voor personen boven 14 jaar. Rex. „De held der Semisoles" is Osceola, een opperhoofd van de in de titel genoemde Indianenstam. Men raadt waar het heen gaat. Er komt natuurlijk een gevecht met blanken en ditmaal zijn de blanken de onsympathieke aanvallers. Het zyn n.l. slavenhandelaars en de held der Semisoles bevrijdt door hen ont voerde Indianen en negers. Maar de slavenhandelaars nemen wraak, zo dat er een filmverhaal ontstaat vol spanning en avontuur. Toegang bo ven 14 jaar. LEIDSE HOOGLERAREN KUNNEN OOK SCHILDEREN. Ter gelegenheid van de dies van acht begint en niet voor half twaalf is afgelopen, wel wat te laat worden. De middagvoorstelling begint om half drie, ook zondag. Trianon. Frank Sinatra is een sympathieke kerel (althans op de film, overigens kennen wy hem niet) en deze week is hij in de film „Rivalen zien niet om" de krijgsmak ker en rivaal in de liefde van Tony Curtis, Samen dingen zy naar de liefde van een meisje, met wie zij tijdens de krijgsoperaties in de buurt van de Franse Riviera kennis maken. Frank, die hier Sam Loggins heet Leids Akademisch Kunstcentrum in het Leids Akademisch Historisch Mu seum aan het Rapenburg 73 een ten toonstelling gehouden onder de titel „beeldende kunst van de cives. Pro fessoren, leden van de wetenschappe lijke staf en studenten exposeren eigen werk: schilderij, beeldhouw werk, tekeningen eet. De jury die de inzendingen beoordeelde werd ge vormd door de heren J. N. van Wes- sem, directeur van het stedelijk mu seum „De Lakenhal" te Leiden, mr J. D. van der Meulen en S. Tromp Meesters. De opening vindt plaats donderdag 5 februari a.s. om 11 uur v.m. Tot 20 februari is de tentoon stelling dagelijks van 11 uur v.m. Voor het grote Vastenavondfeest, dat de Leidse afdeling van de Ned. R.K. Middenstandsbond a.s. maan dagavond 2 febr. om acht uur in het St. Antoniusclubhuis organiseert, zijn ondanks de zeer grote toeloop nog enkele kaarten verkrijgbaar des avonds aan de zaal. In verband met het weekend in Utrecht, waar de volksdansgroep „Nieuw Holland" aan zal deelnemen, is er a.s. zaterdag geen volksdansen voor de groten. Het begingroepje gaat echter ge woon door. Zaterdag 7 februari worden alle le den weer op de gewone tyd ver wacht. De deelnemers aan het weekend wordt nog medegedeeld, dat zij la kens moeten meebrengen. De Soc. Zondagmorgen van de Kath. Bouwvakarbeidersbond vangt aan met H. Mis om 8.45 uur in kapel Hazenwindsteeg, dus niet op de tijd, die in het convocaat stond. en een Amerikaanse luitenant is, i tot 5 uur nam. geopend. PORTRET PROF. EINSTEIN VOOR LEIDSE UNIVERSITEIT De Faculteitskamer der Wis- en Natuurkunde van de Rijksuniversiteit te Leiden is verrijkt met een jeugd portret van prof. dr. Albert Einstein. Deze wereldbekende fysicus heeft van 27 oktober 1920 tot zijn defini tieve vestiging in de Verenigde Sta ten in 1933 aan genoemde Universi teit colleges gegeven. In 1920 is hy geportretteerd door de kunstschilder Harm H. Kamerlingh Onnes. Dit schilderij is namens de B.P.M. vrij dagmiddag 30 januari aan het College van Curatoren der Rijksuniversiteit aanj- Dijc! A. I. Castelein Sr onveiwacht overleden Geheel onverwacht is te zijnen hui ze gisteravond te elf uur overleden, de heer A. I. Castelein, die in Leiden vooral bekendheid heeft gekregen als koorzanger. De heer Castelein had om zeven uur gisteravond nog tijdens de kruisweg op het koor van de Harte- brugskerk gezongen. Hij stierf aan een hartverlamming. Abraham Isaak Castelein is in 1886 te Leiden geboren. Al vroeg bleek, dat hij gezegend was met een bijzon der goede zangstem; zes jaar oud zong hij al op het jongenskoor van de Mon Père-kerk aan de Haarlemmerstraat en dat zeer vroege begin maakte het mogelijk, dat hij in januari 1953 werd gehuldigd voor zijn zestigjarige jubi- leum als kerkzanger. Hij heeft zijn stem in dienst gesteld van God. Pa rochianen van de oude Mon Père en later van de Hartebrugskerk zullen zijn welluidende bariton, góed van timbre, niet licht vergeten; zeer dik wijls nam hij op het koor solo's voor zijn rekening. Hoogtepunt in zijn nu 65-jarig kerkzangerschap is ze ker geweest de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice", welke hij in ,1953 ontving. Zijn verdiensten voor de kerkzang beperkten zich niet tot zyn stem alleen; van het koor der oude Mon Père-kerk is hij vele jaren bestuurslid geweest en op het Har- tebrugskoor was hy geruime tijd be stuurslid-bibliothecaris. Van niet te onderschatten betekenis is ook, dat hij altijd klaar stond om in andere paro chies assistentie te verlenen. Nimmer deed men vergeefs een iberoep op de 'heer Castelein.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2