S)e ftjidóeöoii/ta/nt Groeniands schip geramd door ijsberg REDDINGSWERK BEMOEILIJKT DOOR RUWE ZEE Siaalmeester Ongeveer 90 personen aan boord van zinkend schip De Gaulle bepleit vrede in Algerië Noodlottige brand Chicago Het ongeluk op de Drachenfels in LICHTE VORST Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 31 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14625 BÜREADX: PAPFNGRACHT 32 Advertent 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.- Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 WOORDEN WOORDEN IJoezeer de P. v. d. A. om re- **denen haar dienstig nog in het verleden leeft, wanneer het er om gaat politieke schakeringen aan te duiden, blijkt uit de toespraak, welke haar voorzitter, de heer E. Vermeer, heden op een verkiezings congres heeft gehouden. Na de mogelijkheden van een ka binetsformatie na de verkiezingen ge wikt en gewogen te heben, zeide hij (volgens de samenvatting van het A.N.P.): „Maar met of zonder WD'ers: Een kabinet zonder socialisten is een rechts kabinet. Naar buitenlands voorbeeld behoort ook de VVD thuis bij de rechtse partijen om dat zij in wezen conservatief is. De rechtse partijen zijn het onder ling op geen stukken na eens, zo zei de heer Vermeer. Worden zij dat wel, dan zal het naar zijn me ning onder conservatieve druk uit eigen gelederen onmogelijk zijn vooruitstrevende politiek te voe ren". De heer Vermeer schermt hier met de tegenstellingen conservatief - vooruitstrevend en links-rechts alsof deze woorden nog dezelfde betekenis hebben als b.v. in de tijd van Thor- becke. Nu de P. v. d. A „links-af" wil, stoot zij „naar buitenlands voor beeld" de V.V.D. uit de zogenaamde linkervleugel, omdat zij in wezen conservatief is. Met dit laatste tot op zekere hoog te accoord gaande, verbazen wij ons er over, dat de heer Vermeer de V.V.D. daarom tot de „rechtse" par tijen gaat rekenen, en met de rechtse, d.w.z. de confessionele partijen in het conservatieve kamp plaatst. De rechtse partijen, in 't bijzonder de K.V.P. en de Anti-Rev., zijn be paald niet conservatief. Zij zijn voor uitstrevend, tenzij de vooruitstre vendheid zou bestaan in het aan hangen van socialistische beginselen. Maar dat is beslist niet waar. Na het kunststukje volvoerd te heb ben de V.V.D. „rechts" te maken, was het natuurlijk heel gemakkelijk voor de heer Vermeer te betogen dat „de rechtse partijen het onderling op geen stukken na eens zijn". Wanneer we de uitdrukkingen conservatief en vooruitstrevend als niet meer te hanteren verwerpend een onderscheid kunnen m^ken tus sen links en rechts dan is de enige aanvaardbare norm daartoe de par tijformatie: gebaseerd of niet geba seerd op het christendom. Zo is het sinds de oorlog altijd aanvaard en kunnen wij, in navol ging van de heer Vermer verklaren: „de linkse" partijen zijn het onder ling op geen stukken na eens!" Het Groenlandse m.s. „Hans Hedtoft", eigendom van de Kon. Groenlandse Handelsmaatschappij, is op zijn eerste reis van Julianahaab naar Kopenhagen met een goede 90 personen aan boord ten zuiden van Groenland op een ijsberg gestoten en lek geslagen. Het weer was gisteren stormachtig en het schip maakte snel water. De Amerikaanse kustwacht ving om 21.36 uur Ned. tijd. een S.O.S.- hericht van de „Hans Hedtoft" met de volgende inhoud op: „zink langzaam stop vraag onmiddellijke hulp". Onder de opvarenden bevinden zich 14 vrouwen en 6 kleine kinderen, van wie twee baby's. Ook een vertegenwoordiger van Groenland In het Deense parlement bevindt zich aan boord. TREILER KON GEEN HULP BIEDEN Een Duitse treiler, de „Johannes Krüss" uit Bremerhaven was gister avond in de buurt en spoedde zich na ontvangst van het S.O.S.-bericht naar het zinkende schip. Daar er een felle storm woedde en de zee buitenge woon hoog was, kon de Duitse treiler aanvankelijk weinig hulp bieden. De kapitein van de Duitse treiler zou in een radio-boodschap hebben gezegd, dat hij nog niemand van het zinkende schip aan boord kon nemen, omdat er in het betrokken gebied zes-meter-hoge golven waren. Volgens een boodschap, die om 01.30 uur (Ned. tijd) in Kopenhagen uit Godthaab werd ontvangen, zou den de Duitse treiler „Johannes Krüss" en radiostations in Groenland het contact met de „Hans Hedtoft" weer verloren hebben. Later werd uit Godthaab gemeld, dat een treiler van de Faroer de „Hans Hedtoft" had bereikt, maar dat deze nu zelf in de hoge zee in moei lijkheden was. Dé „Hans Hedtoft" was speciaal gebouwd om aan de moeilijkste om standigheden in het gebied van Groenland het hoofd te kunnen bie den., Het had ijzeren platen, waar door het schip zich door een zware ijszee een weg zou kunnen banen. Honderden Denen en Groenlanders hebben het helder oranje geverfde schip uitgewuifd, toen het op 7 jan. voor de eerste reis vertrok. Volgens berichten uit New York beschikt het over alle mogelijke hulpmiddelen voor navigatie en alarm en heeft het ook de meest moderne reddingsmiddelen van alle koopvaar dijschepen in de vaart. Het schip beschikt over zeven wa- I terdichte schotten, die het een goede kans geven ook na een ernstige aan varing te 'blijven drijven, zo ver luidt te Kopenhagen. HET SCHIP ZINKT De rederij, die eigenaresse is van de Westduitse treiler „Johannes Krüss" heeft een boodschap ontvan gen van de treiler, waarin gezegd wordt: „Wij zijn het enige schip dat hulp verleent. Wij bevinden ons op 59.30 graden noorderbreedte en 43 graden westerlengte. De „Hans Hed toft" zinkt. Wij zoeken naar overle venden". Een met radar uitgeruste Super- constellation van de Amerikaanse marine is zaterdagmorgen om 7 uur uit de marinebasis Argentia vertrok ken om te trachten de „Hans Hed toft" op te sporen. Een tweede Superconstellation zou om 11 uur vertrekken. Naar verluidt wordt het weer in de omgeving van de ramp steeds beter. Souvernirjacht door mist verhuld Het plaatsvervangend hoofd van de H.V.D., de hulpverleningsdienst, de 38-jarige heer A. H. Drent, heeft vrijdagmiddag in Enschede op de hoek van de Rozenstraat en de Begoniastraat een Amerikaanse bom onschadelijk gemaakt, die daar in de tweede wereldoorlog is gevallen. De bom, met een lengte van een meter en een doorsnee van 45 centimeter, weegt 250 kilo gram. Voor deze demontage was de gehele omgeving, geëvacueerd. Deze foto toont de heer Drent in de sinistere mist aan zijn gevaarlijke arbeid op de bodem van een vier meter diepe kuil, welke moest worden gegraven om de bom te bereiken. EVENALS DE „TITANIC" het „onzinkbare" Britse passagiers- bij name bekend koopvaardijschip, dat op 20 maart 1943, dus tijdens de jongste wereldoorlog, verging met een onbekend aantal mensen aan boord. REDDINGSKANS UITERST GERING De „Johannes Kruess" seinde later, dat zij het zoeken naar de „Hans Hed- schip „Titanic", dat ook zijn eerste toft" heeft moeten staken, omdat hij reis maakte, toen het in 1912 tegen gevaar loopt anders door het ijs te een ijsberg voer en snel zonk. 1.513 worden ingesloten. Mensen verloren toen het leven. In De westduitse treiler, die acht uur totaal waren er 2.224 opvarenden. in het gebied had rondgevaren, be- Deze ramp leidde tot een intensief, richtte dat hij lichten nog reddings boten van het zinkende schip heeft gezien. Functionarissen van de Amerikaan se kunstwacht zeiden, dat stormen, gepaard gaande met regen- en sneeuwbuien, nog steeds het gebied teisteren, waar de „Hans Hedtoft' zich bevindt, de kans op redding wordt steeds kleiner, zo zei men. patrouilleren van het gebied, waar ijsbergen voorkomen, en scheepvaart- autoriteiten te New York herinneren zich slechts één ander modern schip na de „Titanic", dat in 1943 door een aanvaring met een ijsberg zonk. Dit was een koopvaardijschip. Functionarissen van de Amerikaan se kustwacht zeiden, dat er deze win ter nog geen berichten waren ont vangen over de aanwezigheid van ijsbergen op de Noord-Atlantische scheepvaartroutes, maar de „Hans Hedtoft" voer buiten de gebruikelijke zeeweg en was in een gebied „waar ijsbergen worden geboren". Het gebied, waarin het schip op een ijsberg liep, is een zóne die niet door de internationale ijs-patrouille be waakt wordt en schepen, die dit ge- van de oorlog in Algerië „op eervolle voorwaarden", die hij vroeger reeds heeft voorgesteld. Het Algerijnse con flict is nutteloos, zei hij, de gevechten en terroristische aanvallen kunnen de pacificatie en evolutie van Algerië niet verhinderen, doch alleen vertra gen. In zijn radiorede, een soort „praatje f bij de haard", gaf De Gaulle voorts V-olgens zeevaart-deskundigen zijneen opsomming van de vorderingen, in de laatste 125 jaar slechts drie die Frankrijk heeft gemaakt op de schepen door botsing met een ijsbergweg naar nationaal herstel. Hij wees ten onder gegaan. Het waren de op de noodzaak van offers in het be- „Lady of the Lake", die van Enge- lang van de „hernieuwing". „Ik ga land naar Quebec onderweg was emrandeer", zo zei hij, „dat wij deze op 11 mei 1833 verging, waarbij 2151 keer niet voor niets strijden. We zijn mensen omkwamen; de Titanic", het I op de goede weg. Vóór het einde van geachte sdhip, dat juist dit jaar moeten de levensomstandig- Alfred Krupp von Bohlen, de West duitse staalmagnaat, die verzocht heeft „voorlopig een jaar" uitstel te krijgen van de verkoop van het Krupp-concern. Praatje bij de haard President De Gaulle heeft vrijdag avond in een radiorede tot het Franse waaat worat en scnepen, cue tut ge- bied binnenvaren, zijn op de hoogte "f*..ÏTSSSffi van het gevaar; zij varen op eigen risico. De „Hedtoft" staat onder bevel van kapitein Rasmussen, een man die al 30 jaar ervaring heeft op de routes in het Noordpoolgebied. onzinkbaar mÊÊÊ^^M als de „Hans Hedtoft" zijn eerste reis heden gestabiliseerd zijn. Daarna maakte en op 15 april 1912 ten onderzullen de techniek, de arbeid en de Onwillekeurig gaan de herinnerin- ging hetgeen aan 1513 opvarendenbesparingen hun werk voor het alge gen terug naar de grote ramp metl het leven kostte, en een niet nader mene welzijn gaan doen. In het bin nenland kan de aanpassing met wat wrijving gepaard gaan, doch daar buiten wedt de gehele wereld op ons." President De Gaulle noemde zich zelf de „scheidsrechter", die over de middelen beschikt om de zaken weer recht te zetten als de gescheiden en op elkaar afgestemde bevoegdheden van regering en parlement op een dwaalspoor zouden komen. Een deel van de uitzending van De Gaulle werd in Parijs opgevat als be doeld om de ontevredenheid inzake de besparingen te verminderen. Hij zei te weten, wat het herstel kostte voor alle lagen der bevolking, vooral voor de kleine man Over Algerië zei hij: „Niets is zo absurd als vast te houden aan on verzettelijkheid en strijd of, aan de andere kant, alles op te geven Strijd kan slechts leiden tot nodeloze ellende. Daaraan moet een eind ko men. Welnu, waarom niet direct, op eervolle voorwaarden zoals ik heb voorgesteld?" Zaterdag 7 februari 84 uur Carnaval in Treslong HiHegom 3 grote carnavals-orkesten. Entrée 3.50 Inl. en tafelres. K 25205347 (Advertentie) (Advertentie) Frankrijks parlement De zitting van de nieuwe Franse Algemene Vergadering, die twee we ken geduurd heeft, is vrijdag geslo ten. Zij was bijeengeroepen om de regeringsverklaring te aanhoren en procedurekwesties vast te stellen. Haar wetgevende taak zal op 28 april beginnen. Er zullen dit jaar nog twee bijeen komsten van de Assemblée zijn één in de lente en één in de herfst die in totaal vijf-en-halve maand zul len duren. Alvorens de zitting te sluiten heeft de premier, M. Debré, verklaard, dat de twee grootste zorgen van de rege ring in de komende maanden de kwestie-Algerië en de economische en financiële politiek zullen zijn. Op voorstel van een Gaullistische afgevaardigde werd een motie aan vaard om hulde te betuigen aan de Franse militairen, die in Algerië strijden om de eenheid van het va derland te bewaren en de vrede van Frankrijk te herstellen. Tevens werd hierin „de solidariteit met de afge vaardigden van de departementen Algerië en de Sahare 'bevestigd om hun program te verwerkelijken. De socialisten namen niet deel aan het applaus na het tweede deel van deze motie. Voor het eerst was de nieuwe ze tel-indeling van kracht. De afge vaardigden van de Unie voor de nieuwe republiek bezetten het gehe le middendeel van de halfronde zaal van het Paleis de Bourbon en de tien communisten bezette de bovenplaat- sen uiterst links. Vier personen zullen terecht staan in verband met het ongeluk van het bergtreintje, dat in september op de Drachenfels gebeurde en waarbij 17 Bij een brand in een verzorgings huis in een plaats op 50 km van Chi cago zijn vrijdag negen persrnen om het leven gekomen. Onder de slachtoffers bevindt zich een man, die bij het reddingswerk een hartaanval kreeg. Van de 26 bewoners van het drie I verdiepingen tellende gebouw werd De verdachten wordt dood dooreen aantal bedolven onder het bran- schuld, het veroorzaken van letsel en dende dak. Volgens de brandweer het in gevaar brengen van het ver- I schijnt de brand te zijn ontstaan in keer ten laste gelegd, aldus deelde 'n een kast. openbare aanklager vrijdag te Bonn doden vielen en 114 inzittenden ge wond werden. Onder de doden was één Nederlander. Uit het onderzoek is gebleken, dat het luchtdruksysteem van de remmen niet helemaal in orde was. Dit zou opzichzelf echter het ongeluk niet hebben kunnen veroorzaken, daar ook het stoomleidingsysteem bij het remmen een rol speelt. Op het mo ment van het ongeluk zou de stoom druk echter te laag geweest zijn. Door het plotselinge gebruik van de hand rem van de locomotief zijn toen en kele tanden van het tandrad, dat in verbinding staat met de gespleten rails, gebroken. De locomotief ont spoorde, trok in de val enkele wagons mee en viel tegen een boom. De dienstvoorschriften bevatten geen aanwijzingen voor het gebruik van de handrem. De stoker, die deze rem bediende, is bij het ongeluk omge komen. De openbare aanklager verklaarde, dat de trein 166 passagiers vervoerd^, 25 meer dan wettelijk is toegestaan. Deskundigen zijn echter van mening, dat dit geen invloed heeft gehad op het ongeluk. De Bilt, zaterdag 10 uur: Met vrij grote snelheid is in de afgelopen nacht een front ons land van noord naar zuid gepasseerd. Het vormde de voorste begrenzing van belangrijk drogere polaire lucht. Het front bracht regen en motregen, waarbij in het binnenland gladde wegen voorkwamen. Na het passeren van het front verdween de mist en steeg de temperatuur tot enkele graden bo ven nul. De noordelijke wind, waarmede de drogere lucht ons land binnenstroomt, wordt veroorzaakt door een hoge- drukgebied, dat over Schotland lang zaam naar Zuid-Scandinavië trekt en nog in betekenis toeneemt. In ver band hiermede wordt de wind noord oostelijk en blijft de aanvoer van droge polaire lucht aanhouden. Om dat er weinig bewolking zal zijn, zal vannacht op de meeste plaatsen lich te vorst voorkomen. Morgen overdag komen de temperaturen echter weer enkele graden boven nul. (Medegedeeld door het KMNI. i Geldig van zaterdagavond zondagavond. Opgemaakt te 11.15' uur). LICHTE VORST Droog en overdag zonnig weer. met een matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen noord en1 noordoost. Vann cht overwegend lichte vorst. Morgenmiddag tem peraturen enkele graden boven, nul. 1 Febr. zon op 08.22; onder 17.26; maan op 02.06; onder 11.50. 2 Febr. zon op 08.20; onder 17.28; maan op 03.18; onder 12.33. Hoogwaterstanden 1 Febr. v.m. 8.36; n.m. 9.10. 2 Febr. v.m. 9.44; n.m. 10.27. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS LICHTE VORST sneeuw 1 C. sneeuw 1 licht bew. 2 zw. be. 2 licht bew. 3 geh. bew. 4 onbew. 2 ij zei 1 onbew. 1 geh. bew. 1 mist 2 onbew. 4 zw. bew. 6 mist mist onbew. geh. bew. 5 mist 3 onbew. 4 mist 3 onbew. 7 onbew. 3 zw. bew. 8 licht bew. 4 zw. bew. 8 onbew. 4 —3 —5 —8 (Advertentie) Korreltje Vriendelijke woorden scheppen vriendelijke echo's.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1