IfM—i nu GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Toon Hermans speelt vooral met „natuurtalenten" Leiderdorpse Harmoniekapel in nieuwe uniformen gestoken BurgemeesterVan Diepeningen ere-voorzitter Melksubsidie Onverwachts weerzien met geëmigreerde ouders DONDERDAG 29 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGfflA 8 Eèn ei is geen paas-best ei (Aivertentie) Eerste film dit najaar gereed HET THEATER VAARWEL? En tipje van de sluier van geheim zinnigheid, die tot nog toe over de Toon Hermans-film heeft gehangen is woensdagmorgen door Hermans zelf opgelicht. De opnamen voor de film zijn thans voor 4/5 gereed. De verwachting is, dat in de nazomer van dit jaar in het City-theater te Amster dam de Nederlandse première gege ven zal worden. De film speelt in een, zoals Toon Hermans het op een persconferentie noemde „bijna irriëel" dorpje, ge naamd „Sonansee", waarin alleen maar rare, vreemde mensen wonen Een van hen is de dichter-antiquair Moutardc (Toon Hermans), die voort durend in conflict leeft een de direk- teur Braad van de „Knik-Knak" wor- stenfajbriek. De heer Braad wil name lijk het landgoed kopen van de heer Montarde, die in het dorp ,De Mar kies" wordt genoemd. Daaruit ont staat een conflict en uit de intrige is het verhaal opgebouwd. Een Zweedse huisvrouw in Stockholm keek dezer dagen wel heel vreemd j op, toen zij bij het pellen van haar ontbijt-eltje ontdekte, dat er in het ei nog een compleet ei met schaal en al verborgen zat. Het opeten heeft zij toen maar uitgesteld, totdat er een camera beschikbaar was, om dit fenomeen te fotograferen. I Winterhanden en wintervoeten, een jaar- lijkse kwelling! Jeuk en pijn verdwijnen snel met Kloosterbalsem "geen goud zo goed" J (Advertentie) Gisteravond vond in de kantine van de N.V. Durisol de overdracht plaats van de uniformen aan de Lei derdorpse Harmoniekapel. De voorz. de heer J .Spaargaren, verwelkomde de aanwezigen en was verheugd over de aanwezigheid van de heer Buis wiens medeleven met de ver eniging hij zeer op prijs stelde. Een bijzonder woord van welkom ook aan burgemeester Van Diepeningen. Nadat de kapel, o.l.v. de kapel meester de heer K. M. K. Boelhou wer de aanwezigen met een pittige mars had begroet was het woord aan de presidente van het damescomité die met de dames Poels, Koning, Kruidenier, Nieuwenburg, Kronen burg, Bloemendaal, Wagenaar, Kiel, Nievaart, Doorenboü, Blankestein en Weinzou het comité hebben gevormd dat geijverd heeft het benodigde be drag bijeen te krijgen voor de uni formen. „Mijnheer de voorzitter", zeide mevr. Van Diepeningen, „wij zijn hier bijeengekomen om de unifor men over te dragen daartoe in staat gesteld door de medewerking van alle kanten, middenstand en parti culieren, waarvoor hartelijk dank. Met veel inspanning hebben wij dit kunnen bereiken en ik hoop, dat de ze aanbieding zijn weerklank moge vinden bij de leden in hun belang stelling voor intrumenten en unifor- Mevr. Van Diepeningen overhan digt aan de voorzitter van de Lei derdorpse Harmoniekapel, de heer J. Spaargaren, een exemplaar van de nieuwe uniformen. men en hun toewijding voor de ver eniging doen toenemen. Leiderdorp mag trote zijn op zijn harmoniekapel. Een morele steun moge zij putten uit de wetenschap zich gedragen te voelen door de belangstelling van de gehele gemeenschap van Leider dorp. Voorzitter en leden, ik hoop dat het U goed moge gaan en hier mede wil ik U de uniformen over dragen die het eigendom blijven van de vereniging". Hierop reikte mevr. Van Diepeningen de voorzitter een exemplaar van de uniformen over. In zijn dankwoord herinnerde de heer Spaargaren aan de plannen voor de uniformen. Het bestuur was even wel van mening, eerst de oude schuld van de instrumenten, dan zorgen voor uniformen. Maar by een bepreking met de heer Poels nam deze contact op met mevr. Van Die peningen. Het gevolg van dat con tact resulteerde zich heden met de aanbieding van de uniformen, waar mede een wens vervuld wordt waar meerdere verenigingen soms een 30- tal jaren op moeten wachten. Het is buiten verwachting, aldus de voorz. Hij bracht hartelijk dank aan het comité en zeide dat dit gebeuren on getwijfeld een aansporing moet zijn voor de leden. Hij voelde het als een plicht alles te doen om met de kapel en de burgerij één gemeenschap te vormen. Aan alle medewerkenden hartelijk dank. Na een korte pauze verschenen de muzikanten opnieuw, maar nu ge stoken in hun keurige nieuwe uni formen van marineblauw laken. Zij zijn vervaardigd door de fa. Van der Wouw, uniformenkleermakerij te Tilburg. Een gewone pantalon, de jas met liggende revers en dubbele rij goud kleurige knopen en beide met goud band afgebiest. Een platte pet com pleteert het geheel. Eenvoudig maar zeer gedistingeerd. Nadat de kapel enkele nummers had gespeeld, ver zocht de voorz. de burgemeester voor de kapel aan te treden om hem vervolgens, als dank voor de mede werking en steun ondervonden bij de oprichting en aanschaffing van Instrumenten, het ere-voorzitter- schap aan te bieden. De burgemees ter was aangenaam verrast en zeide dit zeer te waarderen. Hij hoopte dat de vereniging met de jaren gestadig zou groeien en er, met de ere-voor zitter, ook een bloeiende vereniging zou blijven bestaan. LEIDERDORP Het programma van de feestelijk heden ter gelegenheid van het 12'/«- jarig ambtsjubileum van burgemees ter K. van Diepeningen op zaterdag 31 januari a.s., ziet er als volgt uit: 's Middags 1.15 uur: afhalen van de burgemeester aan da Spanjaards- brug. 1.30 uur: een bijzondera raads vergadering. Om 2.30 uur zullen vier kleuters, vertegenwoordigende de vier kleuterscholen, mevrouw Van Diepeningen een bloemenhulde brengen. Hierna volgt het aanbieden van het cadeau van de burgerij door de heer M. P. Splinter. De heer C. Sweris overhandigt het cadeau van de industrieën. 3.30 uur zanghulde van de schoolkinderen op het bordes van het raadhuis en serenade door de Leiderdorpse Harmoniekapel, 4.30 6 uur Receptie. Weinig beroepsartisten. Hermans vertelde, dat hij tien be- roepsartiesten de namen noem ik liever nog niet heeft geëngageerd voor het spelen in de film. De gehele groep medewerkers bestaat uit 100 personen en de ervaring heeft mij geleerd, dat de mogelijkheid aanwezig is een film te maken met mensen, die totaal geen routine hebben. Ik heb by voorbeeld mensen op straat en in cafeetjes ontdekt, die men echt talen ten kan noemen. Natuurlijk werd ook gevraagd of Toon Hermans het theater geheel vaarwel gaat zeggen. „Als deze film een succes wordt, zal ik doorgaan met het maken van films, hoewel ik het theater wel erg mis. Maar je kunt niet twee dingen tegelijk doen. Het maken van een film neemt je geheel in be slag". Alle functies. Toon Hermans heeft bij het ver vaardigen van de film de opna men zijn voornamelijk in Zand voort gemaakt alle functies vervuld, die maar mogelijk zijn. Hij speelt de hoofdrol, regisseert de film, heeft het scenario geschreven, heeft de liedjes gecomponeerd, heeft meegeholpen aian het ontwerpen van de decors en heeft tenslotte ook deel gehad aan de instelling van de camara's. Volledige vrijheid. „Het voornaamste bij het maken van deze film was de volledige vry- heid, die ik van de opdrachtgevers heb gekregen. Ik zou op dezelfde voet willen doorgaan. Bij een volgende film zal ik echter proberen het gege ven internationaal op te zetten. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat mijn eerste film een titel weet ik nog niet toch naar het buitenland 'zal gaan, maar dat is mijn opzet niet geweest". Op de bestuursvergadering van het produktschap voor zuivel is medede ling gedaan, dat, behoudens goedkeu ring van de minister van landbouw 3.J. de melktoeslag als volgt zal wor den berekend: De melk, die in het afgelopen melkprijsjaar (november 1937 tot no vember 1958) is geproduceerd, heeft in totaal 407,5 miljoen gulden te wei nig opgebracht. Dit grote bedrag moet uit het Landbouw-Egalisatie- fonds (LEF) komen. Voor de melk veehouders betekent dit, dat ze een toeslag krijgen van 7,43 gulden per 100 kilogram melk. Ze hebben reeds bij wijze van voorschot 6,5 gulden per 100 kilogram gehad. De rest 93 cent zullen ze eT in februari nog bij krijgen. Bovendien ontvangen de melkveehouders nog een laatste uitkering van 14 cent per 100 kilo uit het zuivelfonds van het produktschap voor zuivel, zodat ze in totaal dus nog 1,07 gulden per 10Q kilo melk.zullen ontvangen, aldus de Volkskr. In het afgelopen melkprijsjaar heeft de melk iets meer dan 21 cent per kilogram opgebracht (Er werd in totaal 5.483 miljard kilogram melk afgeleverd.) De regering had een prijs van 28,90 cent per kilo gegaran deerd, voor een hoeveelheid afgele verde melk van 5,18 miljard kilo. Het verschil tussen opbrengst- en garan tieprijs moet dus uit het LEF worden bijgepast. Processen-verbaal in tandheelkundige inrichting Wei op de tandheelkunde overtreden In samenwerking met twee artsen van het staatstoezicht op de volksge zondheid heeft de Tilburgse recherche een inval gedaan In een tandheel kundige inrichting aan de Spoorlaan 100 te Tilburg op grond van veronder stelde overtreding van de wet op de tandheelkundige inrichtingen. Reeds feruime tijd stond deze inrichting on er verdenking. Ten tijde van de Inval werd het bedrijf in volle werking aan getroffen, zodat het vaststellen van de overtredingen een eenvoudige zaak was. Tegen de houder van de inrichting, dr. L. uit Tilburg, werd proces-ver baal opgemaakt wegers een aantal overtredingen vam de wet op de tand heelkunde. Tegen dr. C. V. uit Rotter dam werd eveneens procesverbaal op gemaakt wegens overtreding van de wet op de tandheelkundige inrichtin gen, terwijl tegen de beide aanwezige tandtechnici J. S. uit Breda en L S. uit Hilversum proces verbaal werd opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen van dd geneeskunde. Aan de inrichting was r.og verbonden A. van L. uit Waddinxveen, die voor Ce „aanvoer" van patiënten uit den lande zorgdroeg. Ook deze kreeg een pro ces verbaal. Het volledig instrumen tarium werd in beslag genomen. Opgepoetst van top tot teen Bij lederen kleding denkt men over het algemeen alleen aan schoenen en jassen. Een Londense mode-ontwerper heeft nu getoond, dat ook een hoed van leer modieus kan zijn. Zijn creatie, „jasmijn" genaamd, wordt u op de bijgaande foto getoond. De kleur is sneeuwwit en het geheel heeft een aantrekkelijk uiterlijk. Alleen het poetsen lijkt ons niet je dat De grootste verrassing van hun leven Goed georganiseerd Terwijl zij niet beter wist of haar vader en moeder zaten in Canada op een telefoongesprek te wachten, heeft de 31-jarige raevT. Tiny Mak-MuyUert van de Van Oldenoarneveldtlaan 31 te Groningen gisteravond in Bellevue te Amsterdam de grootste verrassing, van haar leven gekregen. Nadat mop pentapper Max Tailleur door de microfoons van de wereldomroep, die slechts verbonden waren met de radiowagen buiten Bellevue, op het podium voor de uitverkochte zaal een gefingeerd radiogesprek gevoerd had, zogenaamd via de Canadian Broadcasting Company, met het K.L.M.-kantoor in Toronto, Canada, stond zij plotseling oog in oog, met haar ouders, die beneden in een zaaltje op dit grote moment hadden gewacht. De ontmoeting tussen ouders en de nog van niets wetende dochter was met opzet apart georganiseerd, daar mevr. Mak, die met haar man en drie kleine kinderen naar Amster dam was gekomen, binnen enkele wekefl haar vierde baby verwacht en men haar een te grote emotie toch wilde besparen. Vader en moeder Muylaert, resp. 63 en 61 jaar oud, stormden op haar af en bedolven haar onder omhelzingen. De tranen werden snel gedroogd en intussen stond Guus Weitzel nog maar steeds op het podium het publiek bezig te houden. Op dat podium stonden vol verwachting de overige leden van de familie Mak uit Gromngen: vader Ad Mak en de drie kinderen, Bert je (6), Marga (5) en Vera (2 jaar). Het geheel was prima georgani seerd, want even later kon men deze vader zijn kinderen zien optillen naar de microfoon en enkele woor den horen wisselen met opa, „hele maal in Canada". He slot van dit ware sprookje was natuurlijk, dat opa en oma tot stomme verbazing van de hele zaal, dichtbezet met monsen die familie leden overzee hebben, plotseling op het podium verschenen en daar voor de allereerste maal in hun leven hun kleinkinderen ontmoetten. Emigranten-tournee. In de afgelopen herfst was Max Tailleur op tournee door heel Amerika. Dankzij het initiatief van een zijner zoons belandde de heer Muylaert in het naburige Hamilton op een avond in een Nederlands ge zelschap, waarvoor Max Tailleur op trad. Max Tailleur wekte die avond bij zijn gehoor niet alleen enorme lachlust doch tevens heimwee naar het kleine Nederland op en de heer en. mevr. Muylaert schreven hem een brief om hem te bedanken. Die brief heeft Max Tailleur gisteravond ge deeltelijk voorgelezen. „Wij hebben nog nooit onze klein kinderen gezien, i,e woren in Gro ningen. U hebt ons nog meer naar hen doen verlangen". Toen ontstond in het brein van Max Tailleur het plan, dat gister avond in Bellevue tot voltooiing, kwam. De K.L.M. en hij riepen de hulp in vtin De Wereldomroep, die als gastheer van de heer en mevrouw Muylaert optreedt. Daarna werd het besproken en nauwgezet uitgevoerd. Opa Muylaert ontving de uitnodi ging, om naar Nederand te komen, om daar hun dochter, schoonzoon en kleinkinderen te ontmoeten, op kos ten van K.L.M. en Wereldomroep. Een week later zaten de twee oud jes in het vliegtuig. Zij hadden zich aan de enige voorwaarde, die hun gesteld was, gehouden: het komende be: oek voor de dochter in Groningen geheim te houden. Intussen wendde men zich ook tot Tiny Mak-Muylaert in Groningen. Medegedeeld werd, dat men haar, haar man en de kinderen via de v/ereldomroep met haar ouders wilde laten spreken. Met beide handen nam ze de invitatie om naar Amster dam te komen aan. Max Tailleur speelde z;jn rol goed. Ook de technici verdienen 'n pluim. Voor het echtpaar Mak-Muylaert en ook voor de zaal leek het alsof men verbinding had «et Canada. In werkelijkheid hadden zij verbinding met het zaaltje in Belle* ue waar opa en oma zaten. Toen na het „apartje" van mevr. Mak met haar ouders de vei binding plotseling verbroken werd, leek de stunt een mislukking. „We staan voor niets", rei Max Tail leur, „hier zijn de heer en mevrouw Muylaerts in levende lijve", en onder donderend applaus van de zaal ver schenen zij op het toneel. Het was het rreest stormachtige, het meest onverwachte cn ,ol meest blijde weerzien, dat de aanwezigen ooit hadden meegemaakt. Voorlopig niet terug. Opa en oma gaan nu bij hun doch- in Groningen logeren. Over enkele weken keert opa terug naar zijn werk in Canada, maar oma mag zolang blijven als ze wil. Haar retour blijft ongelimiteerd geldig. En ze is van plan dat goed uit te luiten. „Ik wil straks mijn vierde kleinkind eerst ook nog wat zien opgroeien", zei ze. Op een fabriekterrein te Zut- Shen is hedenochtend de 16-jarige D. - L. uit Brummen onder oen trek ker met oplegger geraakt en op slag gedood.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8