Scherp Oorspronkelijk en feestelijk optreden in Leiden Dokter Van Rossem - 25 j. arts hartelijk te Leiden gehuldigd De Ned. Rotogravure huldigde zijn directeur, de heer J. C. Stalleu R.K. Operbare Bib'iotheek Steenschuur 17 DONDERDAG 29 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Chirurg van Sf. Elisabeth-ziekenhuis Hel is vandaag bewezen, dat de chirurg van het St. Kllsabeths-zieken- huis te Leiden dokter W. van Rossem bemind is. Het bleek uit de grote be langstelling voor de receptie, die van half twaalf tot een uur in het zieken huis werd gehouden, maar ook uit de vele bijdragen van patiënten en oud-patiënten voor het geschenk aan deze jubilerende arts. Het zilveren jubileumfeest werd vanmorgen begonnen met een Hoog mis in de kapel van het St. Elisabeth- ziekenhuis, waar rector B. J. Drost het Misoffer opdroeg tot intentie van dokter Van Rossem en zijn familie leden, geassisteerd door pastoor A. Ramakers, pastoor te Laymont in Frankrijk, als diaken en pastoor Auxentius van Schalen o.f.m. als sub diaken. Het zangkoor van de zusters zong de wisselende gregoriaanse ge zangen en de „Missa sine nomine" van Brettner onder leiding van de heer Abr. Martijn. Rector Drost hield de feestpredicatie. Hij getuigde van de dankbaarheid jegens God, die Zijn goedheid toonde door het ziekenhuis te schenken een geneesheer, die de gaven van hoofd en hart op zulk een eminente wijze In dienst heeft gesteld van de lijden de mensheid. Als ooit een mens zich voelt als een instrument in de hand des Heren, is het de chirurg in zijn verantwooordelijke taak. Van zijn in zicht en handvaardigheid hangt de genezing, je het behoud van het le ven af. Er was ruime belangstelling voor dit Misoffer, in de kapel hadden zich vele oud-patiënten verzameld, zus ters en leke-verpleegsters, collega's POTLOOD EN GEEST De foto toont het moment, waarop de heer Heruer namens de oud-pa tiënten het geschenk in couvert over handigt. Rechts dokter Van Rossem; aan tafel zien rector Drost, mevrouw Van Rossem en kinderen toe. (Foto De Leidse Courant) No 526. Horizont.: 1. gelukspoppetje 9. onheilaanbrengende godin, 10. ach ting, 11. lidwoord (Fr.), 13. telwoord, 15. afkorting van nikkel, 16. onbep. voornaamw., 18. deel van een blad tussen twee insnijdingen, 20. welge vormd, 22. jongensnaam, 24. teug, 26. reputatie, 29. bloem, 31. familielid, 32. pers. voornaamw., 34. afstammeling, 36. tegenslag, 37. voorlichting. Verticaal: 2. water in N. Brab. 3. sociëteit (afk.), 4. huurcontract, 5. voorzetsel, 6. voorzetsel, 7. godin van de twist, 8. oogopslag, 12. eenmaal, 14. bijwoord, 17. touw (Mal.), 19. .hakwerktuig, 21. wijnsoort, 23. op teling, 25. spleet, 27. modepop, 28. verkeerd, 30. groente, 33. term bij het boksen (afk), 35. gebod. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 525. Horizontaal: 1. bekommerd, 8. eer, 9. die, 10. Nr, 11. ode, 13. op, 14. preek, 16. Arad, 17. roet, 18. Lesse, 20. Ir, 22. rit, 23. N.T., 24. eik, 26. rei, 27. tamarinde. Verticaal: 1. bengeliet, 2. eer, 3. kr, 4. mode, 5. ed, 6. rio, 7. deputatie, 11. order, 12. eerst, 14. pal, 15. koe, 19. sier, 21. Ria, 23. Ned, 25. Km, 26 R.N. van de jubilaris, vergezeld van echt genoten en leden van het feestcomité van oud-patiënten, dat deze viering had voorbereid; later op de morgen gaf ook de oud-rector van het St Elisabeth-ziekenhuis, pastoor F. A. Bernefeld, van zijn belangstelling lijk. Omstreeks tien uur ving men aan met een feestelijk ontbijt, dat onderbroken werd door een hartelij ke toespraak van de heer H. L. He- reur, die het woord voerde namens de oud-patiënten en patiënten. „Toen u destijds de praktijk van wijlen uw voorganger, dokter Bruine Groene- veld overnam, bleek al spoedig, dat er in u niet alleen een bekwame chi rurg stak. maar ook een zeer prettig mens, vol eenvoud, in wie men ver trouwen weet te stellen. Hij herin nerde aan het enthousiasme, waarmee de oud-patiënten gereageerd hebben op het plan om de jubilerende dok ter Van Rossem te huldigen en een geschenk te overhandigen. Onder de velen, die een bijdrage schonken zijn mgr Jansen, pastoors, moeder-over ste en zusters van het ziekenhuis, collega's, vrienden, patiënten en oud patiënten en ziekenfondsen. Spr. overhandigde de jubilaris een geschenk onder couvert, waarvan de inhoud bestemd is voor een studie reis. Ook mevrouw Van Rossem werd in de huldiging betrokken; zij ont ving een boeket orchideeën. Eigen geschenk Na het ontbijt vormden alle zus ters, die in de enorme „industrie" die het ziekenhuis is, éven vrij konden maken een lange rij voor de recratie. zaal in het smosterrain, waar dokter Van Rossem met vrouw en kinderen gereed stonden een nieuwe niet min der hartelijke huldiging in ontvangst te nemen. Moeder-overste Cyrilla voerde hier namens de communiteit het woord en zij sprak haar vreugde uit over het feit, dat dokter Van Ros sem in zijn persoonlijke omgang met de medewerkers méér geeft, dan vol doende is voor de relatie als chirurg aan het ziekenhuis. Hij werkt een voortreffelijke samenwerking in de hand, tot heil van de patiënten, want een goede verhouding kan slechts de sfeer waarin gewerkt wordt ten goede komen. Gaarne hebben zusters dan het geschenk gegeven, dat „haar het best ligt", het gebed om Gods zegen over het werk van dokter Van Ros sem, in de hoop, dat hij nog vele ja- xen in dezelfde geest ziin werk mag voortzetten tot heil en opbeuring van de zieke mensheid. Ook de directrice van het zieken huis, zuster Zepherina, en de oud econome, zuster Eustachia, drukten de jubilerende arts de hand. Van half twaalf tot een uur werd een drukbezochte receptie gehouden. GEM. AANKONDIGING STEMMEN BU VOLMACHT. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat ter gemeen te-secretarie, afdeling Bevolking c.a., kosteloos verkrijgbaar zijn de formu lieren voor de verzoekschriften om bij volmacht te stemmen ter verkie zing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De gelegenheid tot het stemmen bij volmacht is opengesteld voor de kie zer, die mededeelt vermoedelijk niet in staat te zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. Het verzoekschrift moet uiterlijk op 26 februari a.s. ter secretarie der gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling (t.w. 28 januari) is opgenomen, wor den ingediend. Leiden, 28 januari 1959. 2597 STEMMEN IN EEN WULEKEURIGE GEMEENTE DOOR DE IN HET CENTRAAL BEVOLKINGS REGISTER OPGENOMEN KIEZERS. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat aan hen, die opgenomen zijn in het centraal bevol kingsregister, op hun verzoek kan worden toegestaan in een willekeuri ge gemeente aan de a.s. stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal deel te nemen. De kiezer, die van deze bevoegd heid gebruik wil maken, moet daar van uiterlijk 26 februari a.s. medede ling doen aan de Burgemeester van 's-Gravenhage. De formulieren voor deze medede ling zijn ter secretarie van elke ge meente kosteloos verkrijgbaar. Leiden, 28 januari 1959. 2598 STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat aan een kie zer op zijn verzoek kan worden toe gestaan te zijner keuze aan de a.s. stemming ter verkiezing van de le den van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal deel te nemen, hetzij in de gemeente in welker kiezersregis ter hij op de dag der kandidaatstel ling (t.w. 28 januari) is opgenomen, hetzij in een door hem bij het indie nen van dat verzoek aan te wijzen andere gemeente. De kiezer, die van de bevoegdheid om in een andere ge meente aan de stemming deel te ne men gebruik wil maken, moet daar van uiterlijk 26 februari a.s. in per soon mededeling doen ter secretarie ener gemeente. Leiden, 28 januari 1959. 2599 VERKIEZING LEDEN TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Voorzitter van het hoofdstem- bureau voor de verkiezing van de le den van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal in kieskring VII (Lei den), brengt ter openbare kennis, dat dit hoofdstembureau in een openbare zitting, te houden op maandag 2 fe bruari a.s., te 10.00 uur, ten Stadhui- ze, zal beslissen over de geldigheid der op 28 januari ingeleverde lijsten van kandidaten voor de op 12 maart 1959 te houden stemming ter verkie zing van de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, alsmede over de handhaving van de op die lijsten voorkomende kandidaten. Leiden, 28 januari 1959. 2600 Leidse kinderen stalen aulo in Den Haag Te voet terug Dezer dagen namen in Den Haag een 15-jarige stratenmaker, een 17- jarige orgeldraaier en twee 15-jarige meisjes, allen uit Lelden afkomstig, een auto weg op de Steynlaan. In snelle vaart ging het naar Rotterdam, waar de stratenmaker, die aan het stuur zat, in botsing kwam met een PTT-wagen. Dit was voor de chauf feur aanleiding om er nog sneller van door te gaan. De politie zette de ach tervolging in en pas toen de benzine van de gestolen auto op was, gaven de diefjes de strijd op. Het gelukte hun evenwel de politie te ontlopen en te voet begaven zij zich weer naar Leiden. Daar werden zij later aange houden. Van de meisjes was reeds even te voren de opsporing verzocht. Burgerlijke Stand Geboren: Maarten H. zn v. H. van Gijzen en C. v. Willigen; Willem zn v. W. Develing en W. v. d. Berg; Robert zn v. P. Filemon en C. M. v. Duuren; Charles zn van H. Laman en E. P. Schouten; Petronella M. II. dr v. C. J. A. Martens en G. M. Oesterholt; Pieter R. zn v. L. v, Eijk en R. Meijer; Maria J. J. dr v. J. G. Hoogervorst en R. L. C. Kortekaas; Maria A. P. dr v. L. Klein en A. M. Vogelzang; Char lotte M. L. dr v. J. W. J. A. Devilee en A. E. J, Hoogenveenj Vincent A. zn v. J. J. v. d. Hoven en J. G. van Rooyen. Getrouwd: K. Bezemer en L, Hoorn. Overleden: M. de Feij, 64 jr, wed. v. S. Kruit; H. Wouterse, 79 jr, man. D.E.V. VERGADERDE De Leidse Tuiniers- t Bloemisten vereniging „Door Eendracht Ver bonden"' hield gisteravond in de ver. gaderzaal van „Aniba" haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar. In deze vergadering werd o.m. gespro ken over het komende lustrumfeest van D.E.V. Op 5 maart zal het p.L precies zeventig jaar geleden ziin, dat de vereniging werd opgericht. Het feest zal zeer waarschijnlijk in de maand mei gevierd worden. De voorzitter van de feestcommissie, de heer P. Dool, deelde mede, dat men er in geslaagd is een gezelschap van naam hiervoor aan te trekken. Hij wekte de aanwezigen nog eens op het werk van commissie in de komende maanden te blijven seteunen vooral financieel, De heer J. H. Smit hield na de pauze een praatje over het ge bruik van groeistoffen in de tuin bouw. De werkzaamheden van deze stoffen is wel zeer veelzijdig. In de bloemisterij heeft echter vrijwel al leen de toepassing van groeistoffen bij het stekken algemeen opgang ge maakt. Hij bracht o.m. de toepassing van gibberellien, die als z.g. wonder middel in de handel zijn gebracht, ter sprake. De fabricage daarvan vindt tot nu toe alleen plaats door de schim- Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift geti teld „Nephrogene diabetes insipidus", ae heer J. C. H. M. Wijffels, geboren te Waspik en thans wonende te Lei den. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht mevr, W, v. d. NieuwenhuizenKooyman te Lei den en de heren P. A. Nouwen te Den Haag; A. Kloppenburg te Leiden en C. koppenaal te Lisse. Geslaagd voor het doctoraal exa men Farmacie de heren J. J. Poll- mann en W. M. Haasbroek (beiden te Leiden). Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Donderdag 29 January 1859. 's Gravenhage Met genoegen verneemt men, dat Z.K.H. de prins van Oranje geheel hersteld is van de verkoudheid, die hem een poos zijne kamer deed hou den. De herhaalde en overdre ven berigten omtrent 's prinsen ongesteldheid, in sommige bla den opgenomen, hebben, naar men ons meldt, den prins onaan genaam gestemd. KRO-revue ,,'t Zit in de lucht" Ruim elfhonderd K.R.O.-vrienden hebben gisteravond genoten van een smakelijke melange van variété, show en cabaret, bereid door het revue- gezelschap van Berry Kievits en Gerard Walden. Deze K.R.O.-show, de zesde in suocessie, werd gebracht onder de titel: ,,'t Zit in de hicht", en bevatte een programma, waarvan gezegd kan worden, dat het elke toets der crltiek kan doorstaan. Inhoud en montage weken af van de gebrui kelijke vorm, het geheel verloopt vol vaart zonder aan de spontaneiteit enige afbreuk te doen. Wij menen niet te overdrijven indien wij be weren dat deze revue, als represen tatie van de omroep, de voorgaande heeft overtroffen. Dit succes is wel voor een groot deel te danken aan de ruime plaats welke aan de variété-nummers is ge geven, nummers van internationale reputatie zoals de vijf Osmani's. Deze gespecialiseerde groep rytmische acrobaten vertoonden klassewerk van de eerste rang en namen daarnaast ook het ballet voor hun rekening. Vervolgens Joe Andy, een jongleur, die de ernst van zijn optreden kruidt met onvervalste, originele clowns grollen. Onze charmante, populaire sopraan Christine Spierenburg heeft in deze revue een nieuwe partner aan haar zijde gekregen in ae per soon van de bariton Bert Visser. Zij hebben door hun gezamenlijk optre den alle kansen uitgebuit om het suc ces volledig binnen te halen. mels kunstmatig op voedingsbodems te kweken. Een prijs voor het fraai ste kerststukje, aat onlangs is inge zonden, werd toegekend aan de heer Dool. De voorzitter beantwoordde op deze avond ook een aantal vragen, terwijl het ingezonden materiaal werd gekeurd en besproken. Eén nieuw lid kon worden ingeschreven. Het uit voorgaande programma's bekende en geliefde danspaar Capy is nu een danstrio getvorden door de medewerking van de danseres Olivia. Dit „Capy's Trio de Luxe" draagt haar naam met ere en heeft een be langrijk aandeel in de verfijning van het geheel. En dan Tobi Rix.... veel zijdig als hij is, heeft het publiek beurtelings doen verbazen en scha teren. Berry Kievits en haar (levens) partner Gerard Walden, tezamen met Harry Boda, Nol Kievits en Mitzy Tieland namen de schetsen voor hun rekening en deden dit op de van hen bekende wijze. Tijdens hun optre den waren, zoals gebruikelijk, de lachsalvo's niet van de lucht. De laatste scène „De televisie-de butanten" was niet origineel, doch demonstreerde wel de virtuositeit de zer ras-artisten. Als hoogtepunten in dit briljant afwisselend schouwspel, vol muziek, zang en virtuoze nummers, noemen wij „De ontsterfelijke wals" en „Die goede oude tijd". Hierin zagen wij het volledige gezelschap op de plan ken in echte revue-stijl de fraaie costumes v. Coby Stijlen garneerden het geheel. Een goede begeleiding en verdere muzikale illustratie verzorg de het orkest o.l.v. André van Wat- tingen. Na de fleurige apotheose „Neder- land-Bloemenland" ging de KRO-re vue weer „uit de lucht", maar niet nadat een enthousiast publiek de artisten vele malen had teruggeroe pen om een welverdiende ovatie in ontvangst te laten nemen. Deze her nieuwde kennismaking met de wer kers v. d. KRO is 'n feestel gebeuren geworden, het is spijtig voor de honderden teleurgestelden die geen toegang hebben kunnen krijgen. Hopelijk het volged jaar twee avonden? Een onafgebroken stroom van re- ceptiegangers was in de middaguren het beeld in de administratieruimte van het St. Elisabethziekenhuis. De oudste was 'n 87-jarige oud-patiënt van dokter Van Rossem. Jonge oud-1 patiëntjes van enige turven hoog droegen „wensjes" voor en er waren zeer veel geschenken voor de jubile rende chirurg en een schat van bloemen. Geestelijken uit Leiden en omge ving, vele collega's, vrienden en be kenden drukten dokter Van Rossem en zijn familie de hand. Wethouder S. Menken feliciteerde namens het gemeentebestuur. Dokter J. C. Mey- j boom kwam gelukwensen aanbieden namens de afdeling Leiden van de maatschappij voor geneeskunde. I Voorts waren zusters en lekever-1 pleegsters, die haar docent van de oppleidingscurus de hand kwamen drukken. Aan het eind van de receptie sprak dokter van Rossem een dankwoord, waarin hij melding maakte van zijn verbijstering bij zulk een golf van dankbaarheid. „Ik heb nooit gewe ten dat ik zo populair was. Hij haalde herinneringen op aan de eerste tijd in het begin van de oorlog, dankte de zusters voor alles wat zij voor hem betekend hebben, het feestcomité en j allen die op een of andere wijze 1 van hun belangstelling hadden ge tuigd. Lijst van aanwinsten Ontwikkelingslectuur Berghuis: Gods humanist; Bolhuis en Groeneveld: Expeditie vraagstuk ken voor de onderneming, Bosco: Opvoeding zonder straf; Boukes: Modern volleybal; Bouman: Vijf stromenland; Brom; Multatuli; Bus ken Huet: Vernuft ontzondigt; Buy- tendijk, Christian en Fortmann: De geneeskracht der liefde; Chorus: De vier evangelisten als menselijke ty pen; De noodzaak van commerciële televisie; Den Doolaard: Het leven van een landloper; Eerdman: Weet wel wat je waagt! Van Egegaat: Nor- mandië en Bretagne; Feber: De op stand der rassen; Frühauf: Kanker is niet ongeneeslijk; idem: Macht en mysterie van het geslacht; Von Ga- i gern: Seksuele opvoeding; Van Gin- I neken: Mensen en methoden in het modern bedrijf; Grall: James Dean en onze jeugd; Guardini: Het begin van alle dingen; idem: De menselijke werkelijkheid van onze Heer; Hen- sen: De weergaloze Christus; Hour- din: Frangoise Sagan vraagt ant woord; Huizinga: Vraagbaak van denksport; Ik kan wonen; Lemz: Het gaat Spaans toe; Leppich in overall; De Kruiff en Vermeulen: Admini stratie en commercieel bedrijfsbe heer; Maxwell: Volk in riet en mod der; Müller-Eckhardt: Seksuele op- j voeding; Oppenheim: Macht en pracht van India; Ortega Y Gasset: De mens en de mensen; Parkinson's law; Pause: Dr Helen Keller; Van i der Plas: De dag van morgen; Pool: I 'n Engelse sleutel; Van Raalte: Het' Nederlandse parlement; Rodenko: Tussen de regels; Rogier: Het ver schijnsel der culturele inertie bij de Nederlandse katholieken; Ruff: Her senspoeling; Rust: Moederschap zon der vrees; Sanderson: Zoogdieren; Schoonenberg: Het geloof van ons doopsel; Soetendorp: Symboliek der Joodse reüge; Stallaert God is geen gedachte; idem: Voor alleentaanden; Stein: Het kerstmysterie; Terruwe: De onvolkomenheid van het goede j huwelijk; Teilhard de Chardin: Het verschijnsel mens; Thorwald: De stille strijd; Vermeulen: Arbeids recht; Wage: Verkoopleiding en ver kooporganisatie; Werkman: 'n Grote stad op palen; West; Kinderen van de zon; De Wolff Bedrfjfsstatistiek; Wodehuose: Intieme gesprekken met dieren; Wright: De bijbel ontdekt in aarde en steen; Zechlin: Kinderen moeten spelen. De r.k. openbare leeszaal en bi- blioheek is gevestigd aan het Steen-1 schuur 17 te Leiden. Veertig jaar bij de N.V. Vanmorgen klonk in tegenstel ling met de gewoonte in het be drijf van de N.V. Ned. Rotogravure Maatschappij aan het Galgewater niet het lied van de arbeid, doch „zon gen" diverse sprekers de lof over de persoon en het werk van één der di recteuren, de heer J. C. Stafleu, die vandaag het feit herdenkt, dat hij vóór veertig jaar bij deze N.V. in dienst trad. Een huldiging, welke plaats vond in de zo juist gereed gekomen nieu we machinehal. Met het college van commissarissen was hier het gehele personeel (ruim 400 man) aanwezig. Na een inleidend woord van zijn mede-directeur, mr. S. C. H. Coe- bergh voerde als eerste spreker de president-commissaris, mr. H. L. van Eeghen het woord .In zijn toe spraak wees spr. Van Eeghen er óp, dat de heer Stafleu reeds kort na zijn komst in het bedrijf een vertrou wenspositie ging bekleden, in 1938 benoemd tot adjunct-directeur, volg de reeds twee jaar later zijn benoe ming tot directeur, in welke kwali teit het hem gelukt is het bedrijf in de moeilijke oorlogsjaren uit han den van de bezetter te houden. Ver volgens wees spreker er op, dat de heer Stafleu naast een breed tech nisch inzicht, ook steeds een open oog had voor de export, waaraan het mede te danken is, dat het bedrijf zich internationaal kon oriënteren. Namens commissarissen bood spre ker de jubilerende directeur een no tenhouten bureau, met bijpassende I stoel aan. De heer H. Frentzen, een zoon van de reeds overleden oprichter van het bedrijf, zag de loopbaan van de heer Stafleu bij de N.R.M. als het weer bericht van De Bilt. Er was zon en er was regen, maar vooral veel wind. Mede namens zijn moeder, die even eens aanwezig was, overhandigde hij de heer Stafleu een sierlijk met bloe men opgemaakte tinnen vaas. Mr. Coebergh, die zich deze dag nu eens helemaal alleen directeur voel de, had eveneens grote waardering voor het werk van de heer Stafleu. Spreker belichtte de goede directie- sfeer en wees op de grote vlucht, welke het bedrijf heeft genomen en waarvan de laatste uitbreiding ge tuigt. Als persoonlijk aandenken bood mr. Coebergh de jubilaris een prach tige bureaulamp aan. Nadat de heer D. M. Nieuwland na mens de gepensioneerden gelukwen sen had aangeboden, voerde de heer W. Streefland namens het gehele per soneel het woord. In een uitvoerige toespraak wees spreker er op, dat de heer Stafleu al deze jaren voor het bedrijf heeft geleefd, gewerkt en ge streden, doch ook vooral in de donkere bezettingsjaren heeft ge leden. Gelet op de jongste uitbrei ding, zou spreker de heer Stafleu het predikaat van „bouw-directeur" wil len verlenen. Namens het personeel werd de jubilerende directeur een boekenkast aangeboden, waaraan de „N.R.M.-kinderen", die dank z(j de goede zorgen van de directie ieder jaar een feestdag hebben, een ge schenk toevoegden. In gelijke geest voerden hierna nog het woord de heer A. C. Goddijn na mens de bedrijfsleiding en de heer H. A. Benda namens de afdeling uitgeverij. Tenslotte dankte de jubi laris voor deze grootse hulde. In de middaguren volgde in de Ta veerne „De Beukenhof" te Oegstgeest een druk bezochte receptie. Tijdens de huldiging van de heer J. C. Stafleu. Links de heer en mevr. StaTleu. Geheel rechts mr. S. C. H. Coebergh.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2