CITROEN ID 19 Nijkerk werd met een drieling verblijd Geen inbraak maar nachtelijk bezoek VELPON lijmt alles Ceta-Bever voor de Doe-het-Zelver Veertig mille lagen zwaar op de maag van Delfts postbesteller Vijlde SUS-actie is buitengewoon geslaagd Twee dames verborgen broer en zus Het kind huilt maar de ouders zijn gelukkig Basaltblokken vroegen nieuw slachtoffer WOENSDAG 28 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Speurhond bracht hem tot bekentenis Om een kistje sigaren De rechtbank te Amsterdam be handelde gisteren een inbraak in een deurenfabriek bij Naarden. De buit had slechts bestaan uit een kistje si garen en voor deze inbraak stond de timmerman H. K., 42 jaar oud en een flinke straflijst, terecht. Hij bleef in eerste instantie hardnekkig ontken nen iets met de inbraak te maken te hebben gehad. Toen hij dit niet meer zo straf kon volhouden, werd hij „openhartig" en vertelde, wel binnen te zijn geweest, maar dat iemand an ders reeds voor hem had ingebroken. De politie had in de nacht van 26 Nog witter... Zondagmorgen is in het gezin van de heer L. van de Akker, wonende aan de Commissaris van Heemstrastraat te Nijkerk, een drieling geboren. De kinderen, twee meisjes en een jongen, die resp. vijf pond, vier pond en drie ons en vier pond en twee ons wegert, kwamen in een kwartier tijd ter wereld. De kinderen zijn tijdelijk opgenomen in het ziekenhuis te Lichtenberg te Amersfoort. Foto: v.l.n.r. Hannie, Aalt en Teunie. c>/i'rv> maar kwestie van enkele uren zou kunnen LslGT Slirn maar zijn, of hij zou worden aangehouden. niet koelbloedig De dader bUek de 34-iarige Delft' De man, die veertig mille uit een postlading stal, heeft zich gisteren bij de politie gemeld. Hij vermoedde en dat vermoeden was zeer juist dat de opsporingsdienst van de PTT hem sterk verdacht en dat het een se postbesteller G. W. P. Hij kreeg de veertigduizend gulden, die een Amsterdams bankbedrijf aan zijn filiaal te Delft zond in handen op een manier, die door de recher cheurs werd betiteld als „Het ei van Columbus". Zijn methode was zo eenvoudig en tevens zo geraffineerd, dat de re cherche niet graag zou willen, dat er bekendheid aan .gegeven werd. De dief had de brief uit de bestel ling van een zijner collega's ont vreemd. Hij raakte helemaal in de war, nadat hij de grootte van het be- drag had gezien. Toen hij zag, dat de De politie te Hengelo heeft de 29- nummers van de bankbiljetten vrij- jarige autohandelaar H. J. van Deute-1 wel onmiddellijk overal waren ver- kom aangehouden, die er van wordt j spreid, voelde hij wel, dat het zo verdacht auto's tot soms vijfmaal toe. voorspoedig verworven kapitaaltje te hebben verkocht, waardoor hij zijn 1 wolkomen waardeloos was Hij stuur- klanten voor meer dan 15.000,— de toen bet geld in een anonieme heeft opgelicht. Reeds jarenlang j brief terugi in de verwachting, dat koesterde de politie argwaan tegen de zaak daarmee wel als afgedaan Handige oplichter toch gegrepen TWEE DAMES BEROOFD. Maandagavond om 7 uur heeft in de Kruisstraat in Musselkanaal een man twee bejaarde dames beroofd. Hij kwam de twee fietsende vrouwen op de bromfiets achterop en hield hen staande om de weg te vragen. Onverhoeds deed hij een greep in een van de fietstassen, en verdween met een handtasje waarin zich twêe portemonnaies bevonden. In het Sophiaziekenhuis te Zwol- le is overleden de 81-jarige heer B. Beekman uit Doornspijk, die zondag middag jl. ernstige brandwonden op liep. Èen buurman had de bejaarde man met brandende kleren op de grond zien liggen en de vlammen ge blust. B. moet in een stoel voor de open haard in slaap zijn geraakt en toen voorover in het vuur zijn ge vallen, Van D., die echter zeer sluw te werk «ing. Het werd doorgaans niet duidelijk, of hij zich schuldig maakte aan op lichting of verduistering, of dat hij alleen maar leende. Een van zijn me thoden in de loop van 1957 en 1958 was het lenen van geld, waarbij auto's als onderpand werden gegeven. Zij die het geld gaven, kregen ech ter alleen de autopapieren in bezit, waarna Van D. de wagen aan ande ren verkocht. Zo leende en verkocht hij één wa gen soms vijfmaal. Ook nadat Van D. failliet was verklaard, zette hij zijn praktijken voort. Hij deed soms beta lingen zonder ze te verantwoorden aan zijn curator en kocht op reke ning van zijn vroegere werkgeefster. Bij het onderzoek na het failissement werd steeds duidelijker, dat Van D. zich aan strafbare feiten heeft schul dig gemaakt. Hij heeft'inmiddels een volledige bekentenis afgelegd en zal voor de officier van justitie te Alme lo worden geleid. Klasse-inbrekers ten lange leste gepakt Voorlopige buit: f 100.000 De Rotterdamse recherche heeft na een maandenlange observatie een tweetal inbrekers van grote klasse kunnen arresteren. Het zijn de 25- jarige schilder C. J. V. en de 28-jarige loswerkman Ph. J. v. d. B., die zonder een spoor achter te laten grote kra ken zetten in Rotterdam-Oost. Een enkele keer reeds was de politie de heren gevaarlijk dicht op de hielen, maar werd de grond te heet onder hun voeten dan staakten zij enkele weken hun activiteit of gingen met hun „werk" voort in een ander stads deel. De recherche hield het spelletje echter het langst vol en tenslotte kon zij de twee mannen-zonder- schaduw arresteren. Een van hen had een ge laden pistool op zak, van diefstal af komstig. Bij hun gedeeltelijke beken tenissen is komen vast te staan, dat de gezamenlijke buit een zeer groot bedrag beslaat. Voorlopig hebben zij inbraken toegegeven ter waarde van 100.000 aan sieraden en juwelen. Bij het speuren naar de buit kan de politie in het geheel niet rekenen op de medewerking van de heren, die - - ook op dit punt de sterke arm van het maand totaal rond de 26.000 zal het kastje naar de muur trachten te komen te liggen dat is ruim 4000 brengen. Wanneer op bepaalde plaat- meer dan in januari 1958 welke toen zou worden beschouwd. De postale recherche bleek echter verder te zoeken en P. voelde, dat hij nu in het nauw gedreven zou wor den. Daarom legde hij maar een be kentenis af. De besteller houdt vol, dat hij door :n ander tot zijn euvele daad is aangezet. Tot nu toe is uit het on derzoek nog niet gebleken, dat er medeplichtigen in het spel waren. Vermoed wordt dat P. zich ook in het verleden aan diefstallen heeft schul dig gemaakt. De valse postbode zal worden voorgeleid voor de officier van justitie te Den Haag. De eerste trekkingsavond van de vijfde S.U.S.-actie werd gisteravond in de Rivièrahal te Rotterdam ge houden. Hoofdprijzen werden tijdens het radio-programma bekendge maakt. Het woonhuis viel op lot No. B 43008. Alleen de winnares van een t. v.-toestel heeft zich nog ge meld. Op zondag 1 februari volgt vanuit Hilversum de 2e uitzending, dinsdag 3 februari Groningen, zaterdag 7 februari 's-Hertogenbo^ch en de laat ste bekendmaking is bepaald op zon dag 8 februari vanuit Eindhoven. Financieel is de actie geheel ge slaagd. In een minimum van tijd waren de 1 miljoen 600 duizend loten verkocht. Er was nog vraag naar Verkoop f.v.-foestellen bereikt nieuw record Stijgende lijn zei zich voori De verkoop van t. v.-toestellen schijnt een nog grotere omvang te gaan aannemen. Bij de P.T.T. ver wacht men deze maand januari een record-aantal nieuwe kijkvergunnirig. Tot en met maandag waren reeds meer dan 22.000 nieuwe t. v.-toestel len ingeschreven. Mij verwacht dat sen, die de twee hadden opgegeven, wordt gedregd dan schudden beiden het hoofd, „nee, het was toch, gelo ven wij, ergens anders, dat wij de spullen in het water gooiden". De politie bijt in dergelijke gevallen even op de tanden en gaat onver stoorbaar door, totdat het spel ge wonnen is. een recordmaand werd genoemd. Hoewel deze „januari-ophoping" te wijten is aan de aanschaf van nieuwe toestellen tijdens de feestdagen van december, verwachten handel industrie toch, dat de stijgende lijn van de televisietoestellen-verkoop zich zal doorzetten. „Nee, ik wilde weg gaan, want er waren al anderen aan het werk geweest." „Dat denkt u tenminste". „Nee, dat ken niet anders". „Als er al ingebroken was waarom ging u dan naar binnen? Dan was er j immers toch niets meer te halen?" „Ik ging naar binnen uit instinct." j „Was uw medeverdachte niet bij j u?" „Nee, die had ik in de auto achter- I gelaten." „En de twee agenten vonden de 1 auto verlaten? Waar was hij dan?" „Dat weet ik niet". „Het w.c.-raampje dat op 2i/z me- ter hoogte in de muur zit was gefor- op~27 ^november de aütcTvan K~ en j ceerd. Bent u niet op zijn schouders zijn maat B. (die ook gearresteerd gaan staan om zo binnen te ko- was, maar na bezwaarschrift weer me?J" vrijgelaten) onbeheerd bij het pand „Nee het kantoorraam stond open zien staan en er niets anders dan een en' daardoor ben ik naar binnen ge- met een schroevedraaier en een gaan". boor in gevonden. Later had men in ";~m naa^enzm^ *e zoeken. Diemen dezelfde auto weer zien rij- I "Om te kijken of er mensen wa den. Toen zaten de twee er wel in. I ren orn me aan benzine te helpen Zij hadden het vermiste kistje siga- „Maar toen u bij de auto terug- ren bij zich, zonder voor die aanwe-1 kwam bent u weggereden. Was er zigheid een redelijke verklaring te *oen plotseling wel benzine in de kunnen geven. wagen? *1 lend wit... „rSiijkbaar wel. We hadden ons ze ker vergist." Later viel de timmerman toch door de mand. Niet alleen trof men op een bureau, dat vlak achter een geopend raam van het gebouw stond, een voetafdruk aan die overeen kwam met de zool van zijn schoenen, doch bovendien wees een politiehond bij V1Ê aan- dat h« door het meenemen een sorteerproef zonder aarzelen de van de slgare" de sigaar was ge- verdachte aan als degene, die een 1 worden. „Als ik sigaretten bij De verdachte ergerde er zich he- kaartenkistje van bouw had geopend. het kantoorge- Buiten gevonden. had gehad, dan had ik die rotdingen niet eens meegenomen", riep hij uit. Verdachte werd verdedigd door mr. M. H. Huygens uit Den Haag, die o.a. de brigadier 1 rechercheur Van K. Verdachte gaf toe het gebouw te i uit Naarden aan een spervuur van zijn binnengeklommen en de sigaren vragen onderwierp. In zijn pleidooi te hebben meegenomen. Volgens hem I betoogde mr. Huygens dat er welis- was er vlak tevoren door een ander waar ernstige aanwijzingen tegen ingebroken want hij had binnen een,zijn cliënt bestaan, maar dat de be grote wanorde aangetroffen. Zelfs zei wijzen niet voldoende waterdicht hij dat de sigaren in het kistje bui- I waren voor een veroordeling. De ten op de grond lagen en dat hij ze 1 rechtbank zal 10 februari uitspraak alleen maar had meegenomen om ze doen. als eerlijke vinder aan te geven. Zijn medeverdachte zat op de publieke tribune de zitting aan te horen. Vraag en antwoord. Ter zitting ontwikkelde zich het volgende gesprek tussen de presi dent en de verdachte. „Wat ging u daar binnen doen?" „Dat weet ik niet". „Gèwoonte?" „Er was al ingebroken." „Voor u was er dus geen werk meer?" I EERSTE I RALLYE DE MONTE CARLO Dankzij de hydropneumatlsche vering waren Coltellonl en Alexandre altijd fit tijdens deze monsterrit om In alle comfort volledig te profiteren van de wegligglng, het motorvermogen en de remcapacltelt van hun Bom verdrijft mensen uit hun woning Vrijdagmiddag zullen in de Ensche- dese wijk 't Ribbelt verschillende ge zinnen geëvacueerd moeten worden. Weer anderen behoeven hun huis niet te verlaten, maar zullen de ra men en deuren van hun woningen wagenwijd moeten open zetten. Dit alles achten deskundigen noodzake lijk, omdat om drie uur die vrijdag ex perts van de hulpverleningsdienst uit Den Haag zullen proberen, een En gelse vliegtuigbom van zwaar kaliber onschadelijk te maken. Het helse tuig is daar 14 jaar geleden bij een bom bardement in het plantsoentje gesla gen. Op een onbewaakte overweg te Groesbeek is gistermiddag om 16.35 uur een trein op een tractor met aan hangwagen gereden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, de aanhangwagen en de tractor wer den volkomen vernield. Het trein verkeer ondervond geen noemens waardige hinder van het ongeluk. Ze wilden het geld zelt houdan Ernstig verwaarloosd terdeur de straat op te komen en dan De Groninger recherche heeft in' langs de vuilnisbakken liep, op zoek een perceel in de Korrewegwijk te Groningen een ernstig geval van ver waarlozing ontdekt. Twee zusters van omstreeks 55 jaar blijken hier gedu rende een negen jaar een inwonen de broer en een inwonende zuster verborgen te hebben gehouden. Deze verbleven, zonder dat iemand ervan op de hoogte was, in het huis van de zusters, die „de huishouding voer den". De enigszins debiele vrouw lag in een donkere onverwarmde kamer en was onbeschrijfelijk verwaarloosd, Het acht-en-twintig dagen oude zoontje Johnny van de heer en mevrouw José en Doralisa Tavarez te New York, dat vijf dagen geleden is ontvoerd, is terugg.evon den in de woning van mevrouw Asuncion Ortis, die de ontvoering heeft bekend. Foto: de gelukkige ouders knuffelden hun teruggevonden kind. naar etenswaren en naar peukjes, om sigaretten te kunnen maken. Het tweetal was sinds de dood van hun ouders, negen jaar geleden, niet ge wassen of verschoond. Hun eten be stond uit aardappelsoep, zodat zij ernstig ondervoed waren. De familie was overigens niet on bemiddeld, maar de beide zusters wil den het ouderlijk kapitaaltje bij el kaar houden. Toen de beide zusters in een civiele procedure werden ge wikkeld over een betalingsaangele- genheid, viel hun VTeemd gedrag op. Ze wilden niet samen van huis. En toen ze toch getweeën voor de kan tonrechter stonden, deden ze zo ner veus, dat men vermoedde met gees telijk gestoorden te doen te hebben. Het onderzoek bracht toen de ver waarloosde familieleden aan het licht. Uit een medisch onderzoek bleek dat het viertal geestelijk ge stoord is. Ze zullen in een inrichting worden opgenomen. Men neemt aan, dat de verwaarloosde broer en zus een schoonmaakbeurt wel zullen overleven. Schip gestrand op IJmuider pier Nadat twee weken geleden het Nederlandse schip „Steenwijk" door de basaltblokken van de IJmuidense zuidpier werd opengescheurd en uit de vaargeul kon worden gesleept, is gistermorgen in een zware mist, op dezelfde plaats, het Liberiaanse schip,, National Prestige" (10.044 ton), een ertstanker, langs de basaltblok ken geschuurd. Het gevolg was, dat de voorzijde openreet en er twee rui men vol v/ater liepen. De slepers Nestor, Hector Stentor en Simson van Wijsmuller herhaal den het zware karwei van twee weken geleden en sleepten de Libe riaan naar de bergingshaven. Duikers ontdekten onder de waterlijn van de „National Prestige" geweldige scheu ren van 25 tot 40 centimeter breed. Het schip zal eerst ter plaatse, even als de Steenwijk destijds, worden gelost.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5