Scharenslijper behoeft van de Leidse kantonrechter niet te verhuizen m HET Schaakspel i i i i »V éi i ÏÏLS Samenzweerders Liefde DINSDAG 27 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 DE BOOT BLEEF AAN IN SASSENHEIM Krakeel om parkeerplaats in de Breestraat Onder de vele weggebruikers, die gistermorgen en -middag voor de kan tonrechter mr R. de Bruijn en de plaatsvervangend kantonrechter mr W. de Koning terecht stonden, waren weer een aantal verdachten, die zich weinig of niets van de verkeersregels of wetsartikelen hadden aangetrok ken. Er waren zaken bij, die spoedig waren afgehandeld, omdat de over treding niet zo zwaar was, hetgeen ook tot uiting kwam in de bedragen van de boeten, die werden opgelegd t.w. van 1.tot 20.Helaas kan dit niet van een aantal andere gevallen worden gezegd en mag het een won der worden genoemd, dat persoonlijke ongelukken niet voorkwamen, al of niet met dodelijke afloop en dat de gevolgen zich gelukkig beperkten tot de, hoewel soms aanzienlijke, materiële schade. Een drietal verdachten ver lieten zichtbaar verheugd de balie omdat zij werden ontslagen van rechts vervolging wegens een verkeerde tenlastelegging of omdat ter zitting bleek, dat verd. geen schuld had. Wie mag er staan? Minder onschuldig was de zaak te gen de 67-jarige koopman uit Wasse naar, die terecht stond, omdat hij geen „heer in het verkeer" blijkt te zijn, doch het bovendien beneden zijn waardigheid vond, om een bevel van de politie op te volgen. Verdachte had auto niet voldoende afstand had be- geprobeerd om een vrije parkeer- waard en zodoende de andere auto Bis Dat verdachte van de voorafgaande zaak inderdaad niet de juiste menta liteit bezat, bleek wel uit het feit, een motorvoertuig niet diende om an dere weggebruikers lesjes te geven. De bepaling van de strafmaat zou er dan ook naar zijn. Nadat ook de kan tonrechter verd. nog eens ernstig op zijn laakbare handeling had gewezen, veroordeelde hij verd. conform de eis t.w. 1'50 boete suibs. 50 dagen en de voorwaardelijke intrekking van zijn rijbewijs voor 3 maanden met een proeftijd van een jaar. Ongelukkige pijl. De 47-jarige jurist uit Leiden had Voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft gisteren de electriciën en voetballer G. van der V. in hoger be roep terecht gestaan. Hij was door de rechtbank te Roermond veroordeeld tot een week voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar er vijftig gulden boete, subsidiair tien da gen hechtenis, omdat hij op 2 februari van het vorige jaar een tegenspeler Th. J. uit Horn opzettelijk zodanig tegen het been zou hebben getrapt, dat het op twee plaatsen gebroken was. Er werden talrijke getuigen, hoofdza kelijk spelers van beide clubs, verhoord. Verscheidene van hen trachtten waar te maken, dat het ongeluk niet door een trap van verdachte veroorzaakt zou zijn, maar hun verklaringen waren zodanig in strijd met de resultaten van het me disch onderzoek, dat zij naar de mening van de procureur-generaal eerder be lastend dan a décharge waren. Het slachtoffer heeft thans het nor male gebruik van zijn been nog niet te rug. Er scheen al geruime tijd een ge spannen verhouding tussen beide spe lers geheerst te hebben en verdachte zou al eens bedreigingen aan het adres de verplichte richting aangeeft negeerd en was zodoende met zynopzet geleverd en vond het gedxag auto op de linkerrijbaan terecht ge-1 van Van der V. zo laakbaar, dat hij de komen. Om zijn fout te herstellen, had door de rechtbank opgelegde straf te verd. geprobeerd met zijn auto door hcht. achtte, een opening in de ligustertiaag weer AjfijA op de goede rijbaan te komen. Een en ander had een vrij ernstige botsing tot gevolg. Verd. gaf de feiten toe, doch meende dat bedoelde pijl ter plaatse zeer ongelukkig stond ge plaatst. Verd. kreeg zowel van de of- dat hij direct hierna wederom terecht ficier als van de kantonrechter een stond. In deze zaak werd verd. ten zeer ernstige terechtwijzing en werd dat hij t.o.v. een andere plaats langs het trottoir a. d. Bree straat in te nemen, hoewel hij duide lijk kon zien, dat de bestuurder van een andere auto, al achteruit rijdende, doende was deze plaats te bezetten en kennelijk „voorrang" had. Verd. probeerde achter genoemde auto langs te glippen, doch raakte bij deze po ging, schuin op de rijweg staande, met zijn auto bekneld tussen de ach terzijde van genoemde auto en het trottoir. Een en ander had een zeer ernstige verkeersopstopping tot ge volg. Hoewel hem, zowel door de be stuurder van meergenoemde auto als door de bestuurders van tram.- en enige voetgangers-getuigen, vriende lijk was verzocht zich te verwijderen, weigerde verd. dit pertinent. Ook toen een, inmiddels gewaarschuwde, agent van de verkeerspolitie hem tot drie maal toe had gelast zijn auto te ver wijderen, haalde verd. slechts zijn» schouders op en weigerde het politie- bevel op te volgen. Om de steeds groeiende verkeersopstopping op te heffen, heeft de bestuurder van meer genoemde auto zijn auto toen maar verwijderd en kon verd. de par keerplaats innemen. De verklaringen van getuigen spraken zeer ten nadele van verdachte. Ook ter zitting was de houding van verd. zeer aanmatigend en ontlokte zijn pleidooi enige scher pe terechtwijzigingen aan de officier Zo trachtte verd. zich o.m. te verde digen door de meergenoemde agent/ verbalisant te verwijten, dat deze on heus tegen hem zou zijn opgetreden, hem zodoende had geprikkeld met als gevolg, een halsstarrige houding van verd. Hierbij zwaaide verd. zelfs met een copie van het schrijven, dat hij in deze aan de commissaris van poli tie had gericht. Dit schrijven werd door de kantonrechter als niet ter zake dienende afgewezen. De getui gen, hierna nogmaals verhoord, ver klaarden eenstemmig, dat de houding van de agent zeer correct was ge weest. In een zeer scherp gesteld requisi toir verweet de officier de verd. o.m., dat deze niet de juiste mentaliteit be zat om als bestuurder van een auto nog langer van de rijweg gebruik te mogen maken. De houding van verd. was in deze zeldzaam onbehoorlijk en vooral zijn optreden tegen de politie was meer dan ergerlijk geweest. De officier stelde zijn eis tegen verdachte dan ook zeer nadrukkelijk en vorder de een geldboete van 100 subs, een maand hechtenis ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van een motorvoertuig voor de tijd van twee jaar en een geldboete van 50 wegens het belemmeren van het verkeer. Verdachte na deze eis zichtbaar ge schrokken, vroeg clementie, omdat hij zijn auto nodig had om den brode. De kantonrechter waarschuwde verd. nog eens ernstig en wilde er deze keer nog rekening mee houden, dat verd. niet al te ernstig werd gedupeerd. Zijn uitspraak luidde: 75 boete, subs, een maand, voorwaardelijke intrekking rijbewijs v. 3 maanden, proeftijd een jaar en 3'5 boete v. d. verkeersbe- lemmering. had beschadigd. Hoewel ook in deze zaak de schuld van verd. onomsto- lijk vast kwam te staan, weigerde hij aanvankelijk de schade te vergoeden. Hij ging hiertoe slechts toe over toen uiteindelijk proces-verbaal werd op gemaakt en de zaak aanhangig werd gemaakt. Ook in deze zaak, trachtte verd. zijn schuld te bagatelliseren. Ook hier een zeer scherp gesteld re quisitoir van de officier, die verd. er o.m. op wees, dat hij zijn houding grondig diende te wijzigen, daar hij een volgende maal kon rekenen op een zeer zware* straf. Vonnis 75. subs. 25 dagen. De boot bleef aan. Een geheel ander geluid werd ge hoord in de zaak tegen de 3.1-jarige inwoner van Sassenheim. Deze ver dachte lag reeds 3 maanden met zijn woonschuit in een van de wateren van Sassenheim, zonder dat hem iets in de weg was gelegd. Plotseling komt het gemeentebestuur van Sassenheim tot de ontdekking, dat de schuit van verd. de scheepvaart ter plaatse ern stig belemmerde. Hem werd een an dere ligplaats aangewezen, doch deze nieuwe ligplaats blijkt zo slecht te zijn (is o.m. te voet niet bereikbaar) dat verd. deze plaats onaanvaardbaar achtte en bleef liggen waar hij lag Dit had tot gevolg, dat de gemeente Sassenheim een vervolging tegen verd. instelde en hem o.m. had ver boden nog langer ter plaatse met zijn schuit te blijven liggen. Verd. toonde aan, dat hij alle moeite had gedaan om een andere ligplaats te krijgen doch tot nu toe steeds tevergeefs. De scheepvaart, die hij zou belemmeren bestond uit drie schepen per week. De gem. Sassenheim deed geen moeite hem een betere ligplaats aan te bie den. Zowel de officier in zijn eis, evenals de kantonrechter bij zijn uit spraak meende, dat het gemeentebe stuur van Sassenheim in deze zeer te kort was geschoten en zeker tot taak had om voor de schuit van deze man en zijn gezin een goede ligplaats te vinden. Zowel de eis als de uitspraak luidde hier: Ontslag van rechtsvervol ging. Duur „lesje" De 46-jarige Rotterdammer stond terecht voor een, aldus de kanton rechter, wel zeer ernstig feit, waar bij zeer zeker een mensenleven op het spel heeft gestaan. Verd. meende m.l. dat een andere automobilist een verkeersovertreding had begaan en had zich daarover nogal wat op-ge- I wonden. Verd. meende nu dat hij de bijeen gekomen voor informele bespre- „zondaar" een lesje moest geven. Hij was de bedoelde automobilist achter na en voorbij gereden en was vlak voor de andere auto op de rem gaan staan. De andere automobilist had slechts door een bliksemsnelle reactie een ernstige botsing kunnen voorko men en redde hierdoor mogelijk zijn leven. Verd. kon slechts aanvoeren veroordeeld tot betaling van de scha de en een boete van 65 subs. 20 da gen hechtenis. Dronken of niet? De 36-jarige koopman uit Leiden was ten laste gelegd, dat hij op een avond al achteruitrijdende tegen een andere auto was opgereden en er toen met een flinke snelheid vandoor was gegaan. De eigenaar van de bescha digde auto, een 39-jarige opticien uit Wageningen was hem al claxonneren-1 wereldkampioen Mike" Hawthorn don- de achterna gegaan zodat een ware I derdag j.l. is verongelukt, heeft gister race ontstond. In de 3 Octoberstraat1 avond te Londen uitspraak gedaan. De werd verd. ingehaald en gedrongen uitspraak luidde: „dood door ongeluk" Hij eiste drie weken onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. De verdediger achtte de opzet niet bewezen en De- pleitte vrijspraak. Arrest van het hof op 9 februari. CRICKET WEST INDIë WON VAN INDIA De vierde testmatch tussen India en West-Indië te Madras, ls door de West- Indiërs met 295 runs gwonnen. De score was West-Indië 668 (le innings 500 en 2e innings 168 voor vijf geslo ten); India: 373 (le innings 222 en 2e innings 151). Dit is de derde overwinning van de West Indiërs, de eerste ontmoeting ein digde in een draw. AUTOMOBILISME DE DOOD VAN MIKE HAWTHORN Enige dagen voor haar vertrek naar Australië, waar zij o.a. tegen Dawn Fraser, Lorraine Crapp en Ilse Konrads zal uitkomen, heeft de Amerikaanse zwemster Chris von Saltza enkele zeer goede prestaties verricht. Tijdens wed strijden in Santa Clara (Californië) ver beterde zij 5 Amerikaanse records. Waarbij haar tijden van 2.16 op de 220 yards en 4.50.4 op de 440 yards vrije slag van wereldformaat waren. De we reldrecords op deze afstanden staan met 2.14.7 en 4.48.6 op naam van resp. Dawn Fraser en Lorraine Crapp. TAFELTENNIS ATTC IN DE COMPETITIE Nu bijna alle teams de eerste helft van de tafeltenniscompetitie, afd. Den Haag, hebben afgesloten, geven wij u hieronder de diverse standen van de lagere ATTC-teams. Het eerste dames- en tweede heren team bezetten in hun groep een Weinig rooskleurige plaats en als laatstgenoem de in de komende tweede helft niet meer punten verzamelt zal het wel óp degradatiewedstrijden uitdraaien, waar in dan weinig kans meer bestaat op be houd van het 2e-klasserschap. Hieronder de standen. team Krul met 43 mp.; team Kuilman wint van team mevr. Visser met 12 mp,; team mevr. Reekers wint van team Lautenbach met 5 mp. Groep B: team Lancel wint van team Van Leeuwen met 6 mp.; team de Nie gefijk tegen team Plouvier Sr. (2 mp. voor de N.) BRIDGECLUB SANS ATOUT De uitslagen der viertallencompetitie zijn: Zwart: team v. Rhijn wint van team Zwanenburg met 34 mp.; team Mekel wint van team Bonnet met 26 mp,; team Tielkemeijer wint van team Bra ke! met 9 mp. Rood: team Jonkers wint van team Schild met 30 mp.; team v. d. Zeeuw wint van team Altink met 12 mp. Groen: team La Lau wint van team Mollema met 51 mp.; team Kop wint van team Niehot met 26 mp. tot stoppen. De achtervolger ver klaarde dat hij een en ander had zien aankomen, omdat verd. volgens hem in zijn auto stapte terwijl hij kenne lijk onder d^ invloed van sterke drank was. In een naburig café heeft get. in gezelschap van verd. de politie opge beld en toen, al wachtende, de zaak nog eens nader besproken. Get. zou toen, aldus verd. hebben gezegd, dat verd. de zaak kon afkopen met 100 en hem ook nog een biertje hebben aangeboden. Op de vraag, waarom get. de verd. een biertje had aange boden, terwijl hij meende, dat verd. al dronken was, gaf get. een verward verhaal ten beste. Het kwam uitein delijk hierop neer, dat get. de politie wilde tonen, dat verd. inderdaad bier dronk. Verd. voerde aan, dat hij die avond wel over het Levendaal had gereden, dooh niet met zijn auto ge parkeerd had gestaan- Mogelijk had een andere auto de aanrijding veroor zaakt en was get. per abuis aChter zijn auto aangegaan. Ook ontkende verd. dat hii die avond dronken was, het geen hem ook niet ten laste was ge legd en kennelijk een verzinsel van get. was. Alles bij elkaar genomen een zaak vol verwarringen en tegenspra ken. De „stille getuigen" t.w. de be schadigde bumper van de auto -an verd. en de deuk in de motorkap van de andere auto gaven echter de door slag. De schade was nog niet betaald daar verd. r I t verzekerd is hetgeen hem een ernstige terechtwijzing van de officier opleverde, verd. werd ver oordeeld to' betaling van een boete van 40 en vergoeding van de scha de. SPORT VOETBAL INFORMELE FIFA-BESPREKINGEN TE AMSTERDAM Amsterdam is op het ogenblik het centrum van de internationale voetbal wereld. Leden van verschillende Fifa- eommissies, alsmede bestuursleden van de Europese Voetbal Unie zijn namelijk gisteren in de Nederlandse hoofdstad dat hij erg kwaad was geweest en een „lesje" wel op zijn plaats vond. De officier laakte de handeling van verd. in hoge mate en merkte o.m. op, dat Dames 3e klasse Heren 2e klasse Docos 3 1119 Docos 2 8—13 Sportief 2 11 PTTL 1 8—11 PGS 1 10—17 RTC 1 8—11 Batsw. 7 10—14 j PIT '54 1 8—10 DHC 3 11—12 de Burcht 1 8— 9 IFSA 1 11—9 1 Avanti 1 8— 7 GEB 3 11—9! ATTC 1 8—6 MVO 1 11— 9 St. Vooruit 1 8— 4 I PTTL 1 11—9 TOV 1 8— 1 1st. Hooger 5 11— 8 ATTC 2 11— 5 I DOS 6 11— 0 ATTC 3 en 4 spelen een belangrijke I rol in de 4e klasse D en C. Eerstge noemde staat 4 punten achter op leider Sparkler 3. Het 4e team heeft weliswaar geen promotiekansen, maar bezet een eervolle vierde plaatst ATTC 5, dat in dezelfde groep als ATTC 3 speelt, sluit de rij met 0 pun ten. De standen zijn hier: In de partij tussen Leonhardt en Ca- pablanca van het tournooi te San Se- bastiaan in 1911 kwam het tot volgende stelling: Heren 4e klasse kingen onder leiding van de Fifa vice- voorzitter Karei Lotsy. De heer Drew- ry. voorzitter van de Internationale voetbalbond, was verhinderd. Deze besprekingen zijn streng ver trouwelijk. Mogelijk zullen echter de voornaamste punten in een communiqué worden samengevat. De onderwerpen zijn interne kwesties, welke in maart op 1/100 seconde. Iedere renner, die een De coroner verstigde er wel de aan dacht op, toen hij de conclusies van de jury voorlas, dat de bijzonder hoge snel heid waarmee Hawthorn heeft gereden het ongeluk heeft veroorzaakt. Van verschillende kanten werd en kele dagen geleden gesuggereerd dat Hawthorn, die in een Jaguar 3,4 liter reed, op het moment waarop het onge luk gebeurde, aan het racen was met zijn vriend Rob Walker, die met Mercedes 300 SL achter hem reed. Deze veronderstelling werd toen door Wal ker, een oud-coureur, ten stelligste ont kend. De getuigen, die gehoord werden, wa ren allen van mening, dat de wereld kampioen, die op weg was naar een za- kenlunch in Londen, volkomen fit was en dat groene Jaguar mechanisch ge heel in orde was toen het ongeluk ge beurde. Zij zeiden, dat beide rijders bij zonder hard reden, doch slechts één van hen durfde een getal te noemen. Hij schatte de snelheid op ongeveer 130 km per uur. Rob Walker zei, dat hij niet in staat was om ook maar bij be nadering de snelheid aan te geven waarmee werd gereden. Wel vertelde hij, dat Hawthorn hem kort tevoren had ingehaald en dat daarna waarschijnlijk een onverwachte en bijzondere harde windvlaag de oorzaak was geweest, dat de kampioen de macht over het stuur verloor. Een politie-officier verklaarde ten slotte dat de weg, hoewel enigszins vochtig, in prima staat was. Hij vestigde er nog de aandacht op. dat in de laat ste twee jaar ter plaatse 15 ongelukken waren gebeurd, waarvan twee met do delijke afloop. WIELRENNEN RODONI WIL U.C.I. REORGANISEREN De heer Rodoni wil de U.C.I., waar van hij voorzitter is, reorganiseren. In verband daarmee heeft hij op een gis termorgen te Parijs aan de reglemen tencommissie van de U.C.I. enkele plannen voorgelegd met het verzoek de conclusie voor te leggen aan het bestuur. Een van deze plannen is de technische commissie, onder voorzitterschap van de heer Stampli (Zwits.) te laten fungeren als jury d'appèl bij de wereldkampioen schappen en de olympische spelen. Ver der zullen, volgens de plannen van de heer Rodoni, op de kalender vergade ring van de U.C.I., die aan het eind van elk seizoen te Zürlch wordt gehouden, in het vervolg alleen de data worden vastgesteld voor de grote klassiekers en de nationale ronden van internationaal belang. Verder wenst de heer Rodoni, dat voor records over afstanden tot en met 1 kilometer, alsmede bij de we reldkampioenschappen en de olympische spelen, de tijdwaarneming zal moeten geschieden met een nauwkeurigheid tot Baronie 1 Avanti 1 Reflex 3 ATTC 4 Dec. '56 1 AZL 1 Tonido 1 LPSV 3 TCS 2 RTC 4 9—18 9—15 9—15 9—10 9— 5 9— 4 9— 4 91 Heren 4e kl: Sparkler 3 ATTC 3 Slagv. 1 Meerburg 1 St. Vooruit i RTC 3 Reflex 4 TCS 1 Scylla 5 ATTC 5 s K :r* li s fg|,;y 1. H& n 1 m m 9—18 9—14 9—14 9—10 9—10 9— 9 9— 7 BILJARTEN BILJARTBOND BLOEMBOLLENSTREEK Plet Gyzenbrug 13 8 3 2 68—36 Groene Laken 13 4 7 2 57—47 Excelsior 13 7 2 4 57—47 Flora 13 7 2 4 54—50 Oude Post 13 4 5 4 53—51 Amicitia 13 3 5 5 51—53 Vlos 13 4 3 6 48—56 Concordia 13 2 3 8 28—76 Passage 9 4 3 2 44—28 Soldaatje 9 5 1 3 42—30 Luto 9 5 2 2 40—32 de Engel 10 3 4 3 38-42 de Beurs 9 2 2 5 30—42 Berg Dal 10 1 4 5 30—50 3e klasse Groene Laken 2 10 7 2 1 55—25 Concordia 2 11 3 6 2 49—39 Flora 2 10 4 5 1 45—35 Passage 2 11 3 4 4 42—46 Vios 2 11 3 4 4 41—47 Amicitia 2 11 3 2 6 38—50 de Beurs 2 12 1 5 5 34—62 LEIDSE BILJARTBOND ABCDEFGH Zwart (Capablanca) had één pion meer en wist dit moeilijke eindspel in zijn voordeel te beslissen. Er volgde: 1. Lc6d6 (bijzonder aardig is de volgende variant: 1. Kfl, Kg4; 2. Ld7t, Kh4; 3. Lc6, Kh3; 4. Lgl, Lg4; 5. Ld5, g2i; 6. Kei. Kg3; 7. LcÖ, Le5; 8. Ld4!, Lxd4; 9. b8D, Kh3 en zwart wint on danks de witte dame!) 1Kf5g4; 2. Ld5e6t, Kg4—h4; 3. Le3—c5 (dreigt mat) Lh5g4; 4. Le6xg4, Kh4xg4; 5. Kglfl, Kg4h3. a.s. te Parijs opnieuw ter sprake komen. Niet behandeld zal worden de deelne ming aan de olympische spelen door spelers, welke tot teams behoorden die zich plaatsten voor het eindtournooi om het wereldkampioenschap 1958. wereldrecord verbetert, zal op zijn trui een badge wan de U.C.I. mogen dragen. Tenslotte stelt de heer Rodoni voor, dat aan renners, die het werelduur record verbeteren, een speciale medaille zal worden uitgereikt. De uitslagen van de competitiewed strijden in de afgelopen week zijn: le klas: DOSde Carambole B 24; De SpijkerbakTOP A 42; TOP B Rijnegom 42; 't Centrum—TOG 6—1; De Carambole A—UVS 5—1, 2e klas: 't SpoortjeDe Morschpoort 80; Rijnegom 2DVH 62; 't Zuid De Heul 62; UVS 2De Vriendschap 6—2; DVH—'t Zuid 4—4. 8e klas: Rijnegom 3De Morschpoort 3 44; De Vriendschap 2't Zuid 53; De Morschpoort 2—De Carambole 3 62; De Spijkerbak 2TOG 2 4—4. 4e klas: TOP 3't Centrum 2 2—6; De Vriendschap 3UVS 3 62; MBO De Heul 2 44. 5e klas: DVH 2—DVS 2 4—4; De Ca rambole 4Rijnegom 4 62; 't Zuid 3— 't Centrum 3 53; De Morschpoort 5 I 't Spoortje 2 53. 6e klas: De Heul 3't Spoortje 3 44; I De Carambole 5De Spijkerbak 4 44; 't Centrum 4TOP 4 6—2; De Morsch poort 6—MBO 2 4—4. BRIDGE LEIDSCHE BRIDGECLUB „DDS" Viertallen-competitie Voor de 6e ronde van de viertallen competitie werden de volgende wedstrij den gespeeld: Groep A: team Verboog wint van Wanneer nu wit speelt: 6. Kgl dan bijv. 6g2; 7. K12, Kg4; 8. Kei, Kg3; 9. Lgl, Le5! 10. 1x14, Lxd4!; 11. b8Dt, Kh3; 12. Dc8t, Kh2; 13. Dc7t, Kgl en zwart wint eveneens. Wit speelde 6. Lc5gl, Lb8c7; 7. Lgl—a7, (of 7. Kei. Kg2; 8. f2 enz.) 7Kh3—h2; 8. b7—b8D, g3—g2t en wit gaf op. Op Kei volgt 9Lxb8; 10. Lxb8, Khl; 11. La7, glD; 12. Lxgl, Kxgl en dan f3f2flD. Bij lopers van ongelijke kleur is het bezit van enkele plus-pionnen vaak nog niet voldoende voor de winst. Hoe het soms wel kan toont de volgende stel ling. 3 i B C F G H Het verloop was: 1. Lc6e4; 2. Le5—d6, b5b4! 3. a3xb4 (of Lxb4 waarop na Kxf4 de vrije f-pion de winst verzekert). 3a4a3!; 4. b2xa3, c4c3t; 5. Kd2dl (op Kxc3 volgt Ke2)5Le4c6 en tegen de dreiging La4t is geen kruid gewassen. uit 22) In de eerste plaats moest ze te we ten zien te komen, wat er gebeurd was en hem daarna op de best moge lijke manier bedanken. Maar daar waren al dadelijk moeilijkheden aan verbonden. Ze zou natuurlijk een ver trouwelijk gesprek met hem moeten hebben, en ze schrok er om verschil lende redenen voor terug hem te vragen naar de farm te komen. Hem uitnodigen haar hier thuis te bezoe ken was natuurlijk volmaakt onmo gelijk. En als ze hèm bezocht had je kans op weer een ander soort compli caties. Ze piekerde er die avond over tot dat ze in slaap viel. Terwijl ze zich de volgende morgen aankleedde, kwam ze plotseling op een uitweg. Ze zou een reden beden ken om na het ontbijt thuis nog wat te treuzelen. Daarna zou ze in haar wagen naar de rectorswoning rijden en vragen, of ze Mr. Stirling even aan de deur kon spreken. Ging ze naar door Joseph Mc Cord binnen, dan zou haar auto onherroe pelijk door iemand herkend worden en dan had je het geklets natuurlijk gaande. Maar bleef ze op de voorga lerij, duidelijk van de straat af zicht baar, dan kon men haar bezoek niet anders dan puur zakelijk opvatten. Mevrouw Wai-d. de huishoudster, had roddelneigingen, maar dat moest zij dan maar riskeren en er het beste van hopen. Tot haar grote opluchting was het Stirling zelf, die de deur open deed. Hij begroette de vroege bezoekster formeel maar beminnelijk. „Morgen, Miss Lee. Wilt u niet binnenkomen?" „Nee, dank u, ik heb niet veel tijd. Mag ik hier even met u praten? „Natuurlijk", antwoordde hij dade lijk en kwam de galerij op de deur achter zich dicht trekkende. Zijn gedrag was ernstig genoeg, maar er lag een vermaakte twinke ling in zijn ogen die Glada woedend op zichzelf deed zijn. Natuurlijk had hij haar door. En het was flauw ge weest, te zeggen, dat ze weinig tijd had. Na al de moeite, die hij gedaan had. Stirling kwam haar met zijn ge bruikelijke tact te hulp. Hij was zelfs zo voorzichtig zijn stem te dempen, toen hij sprak. „Ik heb het adres zonder al te gro te moeite gevonden, Miss Glada. Mijn bezoek kwam geheel onverwachts en ik geloof, dat ik haar angst aanjoeg. Ik hoop het tenminste. Toen ik klaar was haar de toestand te verklaren, was ze bereid naar reden te luisteren enen het er bij te laten, weet u. Ik geloof, dat u er op kunt vertrou wen, dat ze uit Kedron vertrekt, als ze dat tenminste niet al gedaan heeft. Ik ben er van overtuigd, dat ze niet zal trachten moeilijkheden te veroor zaken." „Kwam ze.... ze te weten wie u bent?", vroeg Glada haastig. „Het lukte me haar daarover in het onzekere te laten", zei Stirling glim lachend. „Ze maakte voor zichzelf de gevolgtrekking, dat ik 'n rechtskun dig adviseur was en ik hielp haar niet uit die waan. Ze nam dat eerst kwaad op en dat versterkte mij in mijn ver moeden, dat haar hele verhaal onwaar is. In ieder geval geef ik u de raad niet meer te tobben en te trachten alles te vergeten." „Ik kan uw vriendelijkheid nooit I vergeten, Mr. Stirling. En ik weet niet, hoe ik me ooit revancheren kan. Ik kan u alleen hartelijk danken voor mezelf en de anderen, zelfs al zullen ze er niets van te weten komen." „Ik dacht, dat alles al in orde was", antwoordde Stirling vlug. „Beschouwt u het altublieft zo. Ik ben maar al te gelukkig, dat ik u van dienst kon zijn." Het klonk bijna koel formeel, zoals hij dat zei, alsof hij ook alle reden had nu maar verder niet meer aan het geval herinnerd te worden. „Toch ben ik u innig dankbaar", herhaalde Glada. Er leek nu niets anders meer te zeggen, en ze ging weg na een gemompeld excuus. Ze begreep, dat ze zich nu eigenlijk erg opgelucht moest voelen, maar er was een bittere nasmaak. Het zou haar misschien helpen als ze het goe de nieuws nu aan Masters doorgaf en dat wilde ze dan ook dadelijk doen. Er bestond altijd de kans, dat hij iets kon doen dat het geval toch nog ge compliceerd kon maken, ondanks z'n belofte. Hij zou natuurlijk vóór alles willen weten, of zij zijn vrijheid met geld gekocht had, en ze kon naar waarheid antwoorden, dat dat niet het geval was en vervolgens alle ver dere inlichtingen weigeren. Ze begon zich nu af te vragen, of dat meisje Sidbury toegegeven had zonder een poging te doen er toch wat uit te slaan. Er waren trouwens veel din gen, die ze Stirling graag gevraagd had. Maar misschien was het beter, dat ze niets wist. Het maakte het een voudiger Masters kortweg elk detail te weigeren, als hij er naar vroeg. Zodra ze in haar kantoor was belde ze hem op. Duidelijk klonk de bezorgd heid in zyn stem door. „Ik belde je alleen op om je te la ten weten, dat de zaak in orde is", zei Glada kortaf. En toen, onbewust de woorden van Stirling herhalend: Tob nu niet meer en trach4 alles te vergeten. Ik kan niet verdei op de zaak^ingaan, maar ik wist, dat je wat van me v/ilde horen." Ze hoorde hem een zucht van op luchting slaken. „Dank je wel, Glada. Dat is prach tig van je. Maar zeg, je trachtte toch niet. „Nee", viel ze hem rustig in de rede, dat was niet nodig. Vergeet het maar." „Totdat ik je persoonlijk spreek, tenminste. Ik zal ~.o gauw mogelijk naar je toekomen om eens op mijn gemak met je te praten." „Ik had liever niet, dat je dat deed. Tot ziers." Ze legde de hoorn neer, voordat hij de gelegenheid had nog iets terug te zeggen. Zie zo, dat was afgelopen. Glada ademde diep en stak een sigaret op om haar opgejaagde zenuwen wat tot kalmte te brengen. Haar kleine kan toor leek haar plotseling een haven. Nu zou alles weer goed worden. Ze zou zich aan haar werk kunnen wij den zonder dat die ellendige wolk boven haar hing. En toen ze zich koortsachtig in het werk, dat op het schrijfbureau lag te wachten, verdiep te, kwam de gewehste kalmte van zelf. Later begaf ze zich naar de keuken om een praatje met Cobb te maken. Na enige tijd over onbelangrijke din gen gebabbeld te hebben wilde ze het huis verlaten, toen Cobb haar met één van zijn karakteristieke korte uitdrukkingen terughield. „Ik wil me er niet mee bemoeien, Miss Glada, maar ik heb een idee." „En dat is?", vroeg ze vriendelijk. „Jones. Ik zou graag zien, dat u hem hier hield in plaats van Jim, zo lang we iemand nodig hebben." „Bedoel je, dat hij de beste kracht is van de twee?" Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7