Geen lawaai over brief van Beel Acht schapen dood door verwaarlozing Tijdens rij'es verdronken Botsingen in de mist Groot warenhuis vrijgesproken Het probleem van televisiespelers N.S. beloonden tipgeefster Kolendamp op Rijnschip DINflijAG 27 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Velden had meisjes tekort op gekke maandag" TWoPBEw^rOT°ERWEG°P Familie-reunie stoffeert de trap Dë trein RoermondSittard is gis- termiddag om 14.14 uur op een on- l JKt ^^WmSxkMafMt bewaakte overweg onder Maasbracht In het Limburgse dorp Velden bij Venlo is maandag, veertien dagen voor het begin van het carnaval, in echt carnavaleske sfeer de traditionele „gekke maandag" gevierd. Deze foto laat zien hoe in de carnavalsoptocht een wagen meereed, gewijd aa n het meisjestekort in Velden. Verkorting werktijd De voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, heeft gister avond op een bijeenkomst van het K.V.P.-kader in Amsterdam, in een inleiding, over „enige aspecten van de sociaal-economische politiek in ons land", de kwestie van de arbeidstijd verkorting aangeroerd naar aanlei ding van de verklaring van het N.V.V., waarin deze protesteerde tegen het voornemen van de huidige regering geen beslis-ing te nemen over het vraagstuk van de werktijd verkorting. Hoewel daarover een eensluidend S.E.R.-advies is uitgebracht, heeft de minister van sociale zaken a.i., prof. dr. L. J. Beel, de S.E.R. nl. geschre ven dat het nemen van een op zich zelf staande beslissing thans niet/op haar plaats zou zijn en hij verzoekt de raad in zijn komend advies inzake het te voeren algemeen sociaal-econo misch beleid aan dit vraagstuk aan dacht te schenken. De heer Middelhuis kon voor dit standpunt van minister Beel begrip opbrengen, omdat men naar zijn zeggen de opvolgende regering niet voor een voldongen feit kan plaatsen De K.A.B. heeft dan ook. geen be hoefte om ovet deze brief veel lawaai te maken. De K.A.B.-voorzitter rook Scholenbouw bereikte in 1958 een record 4400 lokalen stonden op stapel In 1958 kon ten behoeve van alle takken van onderwijs worden begon nen met de bouw van ruim 4400 lokalen, een bouwvolumen vergend van 217 miljoen. Dit betekent een na-oorlogs maximum. Een en ander werd mede mogelijk gemaakt door de vanwege de regering getroffen maatregelen terzake van de finan ciering van de scholenbouw. Een be- langriik deel van deze lokalen zal ten goede komen aan het voortgezet onderwijs. Ter vergelijking deelt het ministe rie van onderwijs mede, dat in 1957 kon worden begonnen mét de bouw van ruim 3200 lokalen, een bouw volumen vergend van 148 miljoen. De onderverdeling van het aantal lokalen is als volgt (tussen haakjes de cijfers van 1957): Kleuteronderwijs 348 (414); G.L.O. en V.G.L.O. 1697 (1319); B.L.O. 145 (34); U.L.O. 688 (336); Kweelcschool- onderwijs 44 (16); V.H.M.Ö. 598 (420); Lager Technisch Onderwijs 512 (395); Huishoud- en Landbouwhuis- houdonderwijs 282 (193); overig incl. landbouwonderwijs 96 (91); tótaal 4410 (3218). Deze gegevens zijn van het cen traal bureau voor de statistiek. Op maandag 2 febr. zal mgr. M. A. Jansen in de kathedraal van St. Laü- rentius en Ignatius te Rotterdam, de H. Priesterwijding toedienen aan de volgende diakens van de Sociëteit van de Missionarissen van Afrika (Witte Paters): Godefridus van Asten, Carol Vis- mans, Martinus Balemans, Everardus v. Oostrom, Anton Busch, Marius Heyligers, Johannes Steyn, Josephus de Rooy, Hermanus de Ronde, Hans Pauwels, Leo Venhuizen en Hendri- cus v. d. Paverd. KANDIDATENLIJST „BRUG-GROEP" De communistische „Brug-groep voor vrede en socialisme" zal bij de verkiezingen op 12 maart in alle dis tricten met een gelijke lijst uitkomen. Deze bevat de namen van totaal 16 kandidaten. De eerste vier zijn: G. Wagenaar (oud-voorzitter der CPN), H. Gortzak, mevr. M. E. Lips-Odinot, en B. Brandsen. Zij hebben ook thans zitting in de Tweede Kamer. zelfs „enige politiek" achter de N.V.V.-verklaring. Hij verklaarde dat met evenveel recht de regering- Drees verweten kan worden dat zij het S.E.R.-advies over de arbeidstijd verkorting vijf maanden heeft laten liggen zonder er iets aan te doen. De afgetreden regering zou bovendien eerder nog aangevallen kunnen wor den, zo zei hij, over de trage gang van zaken 'nzake de herziening van de loonpolitiek. De straffe regelingen dienaan gaande moeten toch langzamerhand wijken voor bedrijfstaksgewijze ver antwoordelijkheid. I Minister wil wel praten over Russische ambassadeur De minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, is gaarne bereid tot een gesprek in de com missie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer over de vele pers berichten omtrent een eventuele be noeming van 'n nieuwe Sow jet am bassadeur bij het Nederlandse hof. Hij deelt dit mee in antwoord op schriftelijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters in verband met de door de Sowjet-Unie voorgestelde nieuwe diplomatieke vertegenwoordi ger hier te lande. Er kwam bij de Rijkspolitie te Wijdewormer een aangifte binnen, dat er op een weiland aan de Noor- derweg al enige weken een dood schaap lag. De politie-mannen, die 'n onderzoek gingen instellen vonden tot hun verbazing niet één maar acht schapen dood: vier in het land, vier in een sloot. De dieren waren door verwaarlozing aan hun eind geko men. Ze hadden vermoedelijk al in geen wéken meer bijvoeding gehad. De dieren waren het eigendom van de gebroeders De J. te Amsterdam west. Deze kochten een boerderij te Wijdewormer. In afwachting van de verbouwing daarvan, hielden ze het bedrijf vanuit Amsterdam 'in het oog. Er zal proces-verbaal worden op gemaakt tegen de eigenaars van de boerderij. Op de grens van Uitgeest en Wor- merveer te West-Z'nollendam is gis termiddag een personenauto in het water van de 4 meter diepe Tapsloot gereden. Een der inzittenden, een 57-jarige vertegenwoordiger van een chemi sche fabfiék te Beverwijk, de heer J. de Boer uit Velsen kon, na zich uit de wagen te hebben bevrijd, aan de kant komen. Met een voorbijgan ger heeft hij daarna een mede-inzit tende, de 44-jarige mevr. Kamphuis uit Beverwijk op het droge gebracht. Zij Was reeds bewusteloos. Het ongeval is te wijten aan een verkeerde manoeuvre van mevr. K., die onder leiding van de heer de B. trachtte de autoriikunst meester te worden. Omstanders zagen hoe de auto juist over de brug over de Tap sloot plotseling omzwenkte en via de heg in bet water dook. De heer de Boer had zich reeds uit de wagen be vrijd voordat deze zonk. Mevr. K. heeft zich echter niet zelf kunnen redden. Ruim een half uur heeft men, vruchteloos, getracht de levensgees ten op te wekken. De vrouw is naar het ziekenhu's te Zaandan overge bracht. Daar bleek dat zij was over- leden. De trein RoermondSittard is gis termiddag om 14.14 uur op een on bewaakte overweg onder Maasbracht ingereden op een jeep. Het voertuig kwam in de sloot naast de spoorbaan terecht. De twee inzittenden, de 48- jafige handelaar F. Bouwens uit een woonwagenkamp in de omgeving en zijn 12-jarige zoon, zijn in vrij ern stige stoestand in het ziekenhuis in Roermond opgenomen. De auto, die van achter gegrepen werd, is zwaar beschadigd. De trein kreeg door het ongeval 20 minuten vertraging. LIMBURGSE INBREKER IN BELGIë GEGREPEN. De dader van de vijf inbraken te Amby en Rothe en van de zes inbra ken te Bunde, in de loop van de vorige week gepleegd, is door de Bel gische Rijkswacht te Verviers aange houden en overgebracht naar het groepsbureau van de Rijkspolitie te Bunde Het is een 29-jarige Duitser, afkomstig uit Benzberg. bij Keulen. Met een in Bunde gestolen auto is hij in Verviers door een stoplicht ge reden. Even later ontdekte de politie de wagen langs de weg, terwijl de bestuurder rustig in wagen lag te slapen. Toen de politie naar zijn papieren vroeg, gaf hij plotseling vol gas en verdween. De auto werd later op een andere plaats aangetroffen, ditmaal zonder bestuurder. Deeze werd echter nadien te voet in Ver viers gesignaleerd en gearresteerd. Hij bekende de inbraken te Amby en Bunde te hebben gepleegd. De rijkspolitie zet het onderzoek voort, want waarschijnlijk heeft de man nog meer op zijn kerfstok. Woensdag zal hij voor de officier van justitie te Maastricht worden geleid. In de dichte mist zijn gistermiddag op Rijksweg 16 (BredaRotterdam) even ten zuiden van de Moerdijkbrug enige auto-botsingen voorgekomen. Bij een daarvan werd mevr. de Nobel uit Gouda gewond. Zij is naar het ziekenhuis in Dordrecht gebracht. Omstreeks half vijf reed een per sonenauto komend uit de richting Breda, tegen een truck met oplegger, die van een zijweg Hijksweg 16 op draaide. De bestuurder van een even eens uit de richting Breda naderende autobus zag de botsing en be^on te remmen doch werd op zijn Deurt van achteren aangereden. De bus werd tegen de personenauto geduwd, waardoor deze onder de vrachtauto I heeft gisteren uitspraak gedaan in schoof. Mevrouw de Nobel zat in de een zaak, die door bet bedrijfsleven met enige belangstelling is gevolgd. Van overtreding uitverkopenwet personenauto, die werd bestuurd door haar echtgenoot. Door deze kettingbotsing ontston- en 40 kleinkinderen omgaf middag (een uitgezochte dag mooi weer,) het echtpaar M. C. v. d. Valk (63) en M. v. d. Valk-Mulder (61) te Alphen a. d. Rijn op de dag van hun 38e huwelijksjaar. De heer v. d. Valk Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch j is alom in den lande bekend om zijn café-, restaurant-, hotel- en motel- bedrijven (6 café-restaurants 3 in clusief hotels en 1 motel), waaronder de restaurants van het vogelpark „Avifauna" te Alphen a. d. Rijn. I Het confectiebedrijf n.v. A. S. te den er enige honderden meters zui-1 Heerlen, dat door de rechtbank te delijker op de weg verkeersmoeilijk-1 Maastricht tot een boete van 255 gul heden, die bij het slechte zicht, (min' der dan 20 rotter) een botsing tus sen een autobus met arbeiders en een vrachtauto ten gevolge had. Hierbij ontstond alleen materiële schade. Eveneens tengevolge van de mist kwam bij Zevenbergsche Hoek een botsing voor tussen een autobus, een vrachtwagen en een personenauto. Ook hier alleen materiële schade. Op de snelverkeersweg bij Dus- seldorff zijn maandag als gevolg van mist en ij zei 22 botsingen ontstaan, den was veroordeeld wegens overtre ding van de uitverkopenwet, werd nu door het hof vrijgesproken. leek wel een complete speeltuin, toen getelijk feest geworden. DOOR STROOM GEDOOD. Het bedrijf had een buitengewone verkoop, die niet in de opruimings- tijd viel en ook niet was aange vraagd, met sensationele slagzinnen aangekondigd. Ter zitting van het hof verklaarde het deze handelwijze met Op de „Vijverberg" te Doetinchem, de mededeling, dat het hier een col- j het internaat van het Gelderse tram- léctie verouderde modeartikelen be- i wezen, is maandagmorgen de bijna trof, die in de gewone seizoenoprui- 19-jarige conductrice Antje Ooster- ming niet meer verkocht zouden kun-hof door elektrische stroom gedood, nen worden. Ook voerde men aan dat j Mej. O. stond tegen half drie op uit waarbij twee menien om het leven.'het bedrijf bij het begin van de sei-1 bed en wilde het toiletlampje aan zijn gekomen en 22 gewond. Bij één zoenopruiming steeds een extra krant j draaien, daarbij kwam zij met de der ongelukken vlogen niet minder' in de mijnstreek verspreidt, wat bij elektrische stroom in aanraking. De dan 18 auto's op elkaar. deze gelegenheid niet gebeurd was. schakelaar bleek defect te zijn. De politie heeft de zaak in onderzoek. Een blijde schare van elf kinderen alle kindertjes, de meesten beneden de tien jaar, zich daar vermaakten. De kinderen Van der Valk zijn op gegroeid in het café-restaurant-milieu en vrijwel allen werken in de zaken van papa, en de kleinkinderen druk ken al reeds, althans als wij hun be- dieningscostuums als voorteken mo gen aanvaarden, weldra zijn voetspo ren. De foto spreekt een duidelijke taal. De kleutertjes defileerden langs oma en opa; het oudste kind van elk nieuw „Van der Valk-gezin" bood een tuiltje bloemen aan, zoveel dat óma ze nauwelijks allemaal kon vast houden, en elk op zijn of haar beurt, de een wat bedremmeld, de ander wat vrijpostiger, feliciteerde hun grootouders. De middag is voor allen een onver- De heer v. d. Valk is geboren en getogen te Voorschoten, zijn echtge note komt van Rijnsburg. Voor deze familie-reunie had hij het paviljoen van „Avifauna" voor zichzelf „gehuurd" en de ruimte was ook helemaal niet overdadig. Het Weg met zorgenkinderen Naar aanleiding van de steeds toe nemende moeilijkheden die de T. V. ondervindt bij het aantrekken van spelers van televisietoneeluitzendin gen, heeft de heer Frans Vasen, lei der van het Nederlands Kamertoneel „De Speelkamer", zijn visie op deze kwestie vervat in een plan waarin hij een oplossing ervoor aangeeft. Dit plan is o.m. gezonden aan: de minister en de staatssecretaris van O. K. en W., en diverse officiële in stanties. Het vormen van een T. V.-toneel- gezelschap (waaraan door het oe- stuur der N.T.S. wordt gedacht) brengt volgens de heer Vasen stellig niet de gewenste oplossing. De ac teurs daarvoor zouden worden aange trokken met de belofte, dat ze mo gen blijven spelen op het toneel. En om aan het nodige geld te komen om deze krachten naar waarde te hono reren, flirt de televisie met het begrip toneelspreiding dat subsidie garan deert, aldus de heer Vasen. Het voorstel van de heer Vasen houdt o.m. in: handhaving van de gezelschappen Nederlands- en Haagse comedie, het Rotterdams Toneel, Theater en Arena. Voorts wordt in het plan gesteld: opheffing van alle andere gesubsi dieerde gezelschappen die in hun huidige samenstelling niet voldoen aan de eisen die gesteld moeten wor den en sinds jaren de zorgenkinde ren vormen van het toneel en van de subsidiërende overheid. In het begin van januari ontdekte mej. J. W. Kamphuis op het baanvak ApeldoornDeventer een railbreuk. Zij waarschuwde onmiddellijk de spoorwegen, die de reparatie direct lieten uitvoeren. De dank van de N. S. bleef niet uit. Mej. Kamphuis kreeg dezer dagen als beloning voor haar tip een gratis le klas retourtje naar elk willekeurig station in Nederland. Door opheffing van deze gezel schappen ontstaat een in elk opzicht aanzienlijk reservoir van vrije spe lers. De Nederlandse Televisie- Stichting biedt die spelers die haar inziens daarvoor in aanmerking ko men een overeenkomst, die inhoudt dat de spelers het gehele seizoen be schikbaar zijn voor de t. v. tegen een door subsidie gedekt basis-salaris plus een honorering per uitzending. KORTE golf De Britse admiraal sir Alexan der Bingley is benoemd tot opper bevelhebber van de geallieerde strijd krachten in het gebied van de Mid dellandse Zee. Hij is de opvolger van admiraal sir Charles Lambe, die chef van de Britse marinestaf wordt. Een troep uitgehongerde wolven heeft zondag te Piedimonte Dalife in Midden-Italië tijdens een zware sneeuwstorm een herder en een kudde schapen aangevallen. De her der verweerde zich aanvankelijk met een stok, doch hij moest in een boom vluchten en werkeloos toezien hoe vijftien van zy'n schapen en zijn hond door de wolven verscheurd werden. Aan boord van het motorrijnschip „Wilja', dat in de Waalhaven te Rot terdam ligt, heeft zich maandag een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, tengevolge waarvan de 39-jarige schipper De Jong, zijn 27- jarige echtgenote en hun driejarig dochtertje Wilhelmina in het Zuider ziekenhuis moesten worden opgeno men. Volgens de politie is de vrouw er het ergst aan toe. Toen het gezin gevonden werd en de schipper bij kennis was gekomen dacht de politie, afgaande op de ver klaringen van de schipper, dat er sprake was geweest van ammoniak ver giftiging, omdat men dit produkt met het Rijnschip had vervoerd. Het on derzoek wees evenwel uit, dat de afgesloten kachel de schuldige was. De zee blijft Neerlands (bevriende) vijand Een van de zwakke plekken in de Zeeuwse kust is deze duinenrij van de Boulevard tot de oude haven ln Breskens. De duinen liggen hier niet hoog: tijdens de watersnoodnacht van 1953 stroomde 't water er vriielijk overheen en berokkende het voor duizenden guldens schade aan het oude stadje. De hoogte van de duinenrij ligt ongeveer op het peil, dat het water tijdens de rampnacht had.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5