Scherp E.J. Bongers nieuwe directeur P.T.T. POTLOOD EN GEEST Ongeraffineerde „Suiker" in Schouwburg Ned. Studentenorkest op tournee Nieuw programma van hei Leids studentencabaret DE LEIDSE COURANT DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Readies op hei nieuwe wegenplan voor Leiden Telefoontjes en gissingen UET NIEUWE wegenschema van Leiden heeft een levendige re actie teweeg gebracht: niet alleen dat de burgers erover spreken en naarstig de kaarten bestuderen, maar ook, dat belanghebbenden trachten te weten te komen, wat er met hun bezitting (en) gaat gebeuren. Dit plan is nog niet „vigerend", het heeft dus nog geen enkele betekenis en ook van de zijde van het gemeentebestuur werd er ons reeds op gewezen, dat dit plan nog slechts ter discussie is uitgegeven en dat nog niets is „vast gelegd". Wij hebben dit ook reeds in dit blad geschreven, maar niettemin blij ven velen vragen haar de gevolgen van deze plannen. Raadsleden wor den onophoudelijk gestoord met tele foontjes en makelaars hebben druk werk. Dit Is verklaarbaar. Want zelfs al is dit plan nog bespiegelend, en kan er zelfs nog veel in veranderd wor den, toch zijn er bepaalde ideeën in bepaalde richting ontwikkeld en dit kan voor velen verschillende gevol gen hebben. Panden kunnen in waar- do stijgen, zij kunnen echter ook „minder worden". De panden die voor de sloop bestemd zijn, krijgen een geheel nieuwe betekenis. Bijzonder is het geval de uitspan ning van „Oud Hortuszicht" van de heer Van Ingen Schenau, aan de Witte Singel, dat volgens ,de kaart" zal moeten verdwijnen. Er was ech ter al sprake van verkoop van dit pand, het verkoopcontract zou on dertekend worden, maar vrijdag j.l. werd na de publicatie van het we genplan de verkoop geannuleerd. Juist bij aankoop en verkoop van panden wordt met dit alles ernstig rekening gehouden. Daarom ook is het zaak. dat het nieuwe wegensche ma voor Leiden zo spoedig mogelijk „vigerend" wordt, dat er dus spoedig besluiten vallen, opdat aan vele on zekerheden een eind wordt gemaakt. Trots de vele reacties menen wij dat men er toch goed aan heeft ge daan, tijdig openheid van zaken te geven. Er moest nu eenmaal een plan komen, dat men op de duur toch niet geheim had kunnen houden. De heer j. H. Habermehl. die we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, afscheid neemt als directer, van de PTT te Leiden wordt opgevolgd door de heer E. J; Bongers, directeur van het PTT kantoor te Den Helder. De heer E. J. Bongers werd in 1917 te Arnhem geboren. Op 1 april 1936 trad hij in dienst van de PTT in de kwali'.eit van reserve lokale kracht. In 1941 werd hij kantoorbediende in dezelfde gemeente. Hij werd daarna overgeplaatst naar het inspectiebu reau van de PTT te Arnhem. In 1946 volgde hij in Den Haag de cursus ho ger personeel, waarna hij ii 1947 werd verbonden aan het hoofdbestuur te Den Haag, thans centrale directie. Hij klom in de rangen adjunct-referen daris, referendaris tweede klas en re ferendaris. In febr. 1955 volgde zijn benoeming tot directeur in Den Hel der, een plaats die aanzienlij 1 kleiner is dan Leiden maar dat in het aantal ressortkantoren weinig verschil toont met de Sleutelstad. De heer Bongers hoopt zich spoedig in Leiden te kun nen vestigen. No. 522. Horizontaal: 1. soort café, 4. korte kous, 6. menigte, 7. radio, omroep (afk.), 9. welaan, 10. bloem, 15. Nederl. schilder, leerling van Rembrandt, 16. eer, 17. verdachte, 20. bijwoord, 21. voegwoord, 22. uit muntend, 24. bitter vocht, 25. plomp. Verticaal: 1. N.O. wind aan de Adriatische zee, 2. rijschool (afk.), kend openTngsstuk In dit verband is het dienstig op te merken, dat men van de stijging van de waarde van een pand, doordat het aan een verkeersweg komt te liggen niet te hoge dunk moet hebben. Het Levendaal is hiervan een bijzonder voorbeeld uit het recente verleden. De bezitters van panden aan deze weg hebben geruime tijd „baatbelasting" betaald, juist in verband met een gunstiger ligging, maar de praktijk heeft wel bewezen, dat van een grote en zeker niet snelle stijging der waarde gesproken kon worden. Geld ontwaarding heeft een kleine winst op het bezit in de meeste gevallen achterhaald. DE „CLUB DE LIMETZ" ZONG ZELF Leden van de Club de Limetz heb ben gisteravond in „Klein Minerva", onder-ons, een muziek-avond gege ven. Het is weer een van die kleine glanspunten geweest, die samen het club-Jaar zo levendig doen schitte- Het was een avond van meer ern- ren. stige aard: de hoofdschotel werd ge vormd door de komische opera met amoureuze inslag „La Serva Padro- na" van Pergolese. Terwijl de spelers zich gingen ver kleden, gaf Jan Doove, die als pia nist het orkest verving, een uiteen zetting over het leven van de com ponist en de betekenis van het be grip „Opera Buffa". Op zich geno men is het een opmerkelijk feit, dat een aantal opera's van een kleinere godheid onder de componisten als de jong-gestorven G. B. Pergolese was, tot in onze dagen stand heeft gehou den als repertoirestuk van diverse operagezelschappen. Nu is het teveel. De Club de Limetz mag zeker niet onder de operagezelschappen gere kend worden. De leden zijn slechts amateurs maaroprechte. De ver tolking van De Heersende Dienst maagd had dan ook wel enkele klei- LEO MENS TACHTIG JAAR. Onze stadgenoot, de heer Leo Mens, in de Nederlandse toonkunstenaars wereld een bekende en om zijn mu zikaal inzicht hoog gewaardeerde fi guur, heeft gisteren onder grote be langstelling zijn tachtigste verjaar dag gevierd. Een feit, dat velen heb ben aangegrepen om de nog steeds vitale musicus en vele jaren op 3 ok tober „de man van de koraalmuziek" him gelukwensen aan te bieden. In zijn vriendelijke woning aan de Apothekersdijk was het gistermiddag een komen en gaan van vrienden van deze kundige musicus-componist, die bovendien ook een enthousiast propagandist is van verantwoorde kerkmuziek. Onder de velen, die hier felicita ties, vaak ook gepaard gaande met een geschenk, aanboden, waren o.m. de heren H. Brune en H. J. v. d. Munnik, resp. voorzitter en secretaris van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen, ds D. J. Vos- sers, voorzitter van de Centrale Ker- keraad der Leidse Herv. Gemeente, de heren H. Gijsman en J. van Iter- son namens de Centrale Kerkvoog dij van deze gemeente, de heren prof. dr. E. W. Schellenberg, Iskar Aribo, M. L. Opdam en mej. Marie Veld- huyzen namens het bestuur van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereniging, de heer D. Hofstra namens het bestuur van de Geref. Zangver. „Asaf" uit Den Haag, welke vereniging de tachtig jarige op 10 februari een concert van zijn werken aanbiedt, de heer J. H. Sira, koster van de Pieterskerk, in welke kerk de heer Mens bijna dertig jaar organist was. Voorts kwamen ook vele oud-leerlingen,organisten, enkele muziekrecensenten en ds. P. Kloek, hervormd predikant alhier, de tachtigjarige de vriendehand druk ken. Ook vele telegrammen en brie ven getuigden van de waardering, welke men de heer Mens in zo ruime kring toedraagt. Kleine Leidse gezinnen kunnen meewerken aan budgetonderzoek Stuur uw huishoudboekje in Door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt opnieuw een onder zoek gedaan naar de inkomsten en uitgaven van gezinnen van arbei ders, employé's en ambtenaren met een brutoloon tussen 4000 en 7000 Deze gezinnen dienen te bestaan uit man, vrouw en 2 kinderen beneden de 16 jaar. Ook enkele gezinnen van drie personen, die in de loop van 1959 gezinsuitbreiding verwachten, komen voor dit onderzoek in aan merking. Een dergelijk budgetonderzoek is van groot belang, zowel voor de vaststelling van de wijze waarop wij thans ons inkomen besteden, alsook voor het opnieuw bepalen van de grondslag voor het prijsindexcijfer van het levensonderhoud. Wil zo'n onderzoek slagen, daa moeten een groot aantal gezinnen bereid gevonden worden, gedurende een jaar netjes elke week een huis houdboekje bij te houden dat aan het C.B.S. dient te worden opge zonden. Teneinde een goede verdeling van de medewerkende gezinnen over het gehele land te verkrijgen, is het noodzakelijk dat een aantal hoofd arbeiders uit Leiden aan dit onder zoek medewerkt. Degenen die gedurende een jaar hebben meegewerkt ontvangen een tegemoetkoming van 50.en in dien zy hun boekjes zeer zorgvuldig DE JONGE VLAAMSE schrijver Hugo Claus zocht zijn kracht in de schildering van het rauwe leven en hij doet dat met forse streken. In het ne feilen Maar wie daaron ziet ia I <°neelspel „Suiker", dat het Rotter- ÏÏTn «Sf J JÏWhoL. dams Toneel gisteravond in de serie een kniesoor en die telt de Club ge lukkig niet! Peter Boerman als dokter Pan- dolfo zong niet onverdienstelijk maar zijn acteren bleef achter bij dat van Ria Warnau die de rol zong van Zer- bine, de gedienstige. Over Bram Re- bers, de bediende, valt weinig te ver tellen. Hij zweeg, zoals zijn rol ge bood. Voordat de opera begon had Jan Bonnet, zichzelf begeleidend op de piano enkele liederen gezongen van Schubert en Brahms. Van Franz Schubert waren dat het geestige „Die Krahe en het wat zwaarmoedi ge „Einsahmkeit", van Johannes Brahms de meer romantische volks liedjes „Sonntag" en „Der Gang zur Liebchen". Peter Boerman zong na de pauze, die op de opera-in-een-bedrijf volg de „Lachen und Weinen" van Schu Abonnementsvoorstellingen opvoer de, beschrijft hij de seizoenarbeid in een Noord-Franse suikerfabriek. Vele Vlamingen, maar ook Duitsers en Polen komen in zo'n campagne bijeen, en worden ondergebracht in barakken, waar de fles nogal eens de stimulans vormt voor allerlei dronkemansconfidenties en gemop per op het meedogenloze leven. In zo'n milieu komen alerlei figuren bij elkaar; kerels, die hun leven lang losse arbeiders blijven, zoals jongste Minne en oudste Minne, een verlo pen wielerkampioen als Jager, een louche figuur, die een verwrongen machtswellusteling is (Max), maar ook jonge kerels zoals de sterke en oergezonde reus Kilo. Daar tussen door zijn er geschiedenissen met de vrouwen uit de streek. Eén van deze vrouwen is ten grond gericht door Max, doch tracht zich nu op te hef- bert en voorts met Jan Doove en fen met behulp van de goedige reus Ria Warnau enkele Franse, Italiaan-1 Kilo, wat haar bijna mislukte, se en Duitse liedjes. Hij besloot met het Engelse „Greensleeves". I Kortom, de 'geschiedenis doet den- Het was een avond vol leerzame ken aan de befaamde Italiaanse film gezelligheid, een avond in de echte „Bittere rijst" en is weer één van Limetz-geest. Idie stukken aan de zelfkant van het gem. in Zeeland, 4. sint (afk.), 5. pet (Vlaams), 8. bestelling, 9. glij- voertuig, 11. tevens, 12. niets, 13 pa pegaai in N. Zeeland, 14. arbeidseen- heid, 17. Europeaan, 18. zangwijs, 19. onbep. voornaamw., 22. meervoud (afk. Lat.), 23. telwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 521. Horizontaal: 1. de. 3. Atee 6. Ot, 7. Genesis, 11. nerts, 13. pa, 15. de, 16. oven, 17. stop, 18. Ee, 20. Ne, 21. poort, 25. biljart, 27. ha. 28. mat, 29. te. Verticaal: 2. eg, 3. Ane, 4. term, 5. Est, 6. os, 8. en 9. is, 10. spoel, 12. le pel, 14. avé, 15. Don, 19. soja, 21. pi, 22. olm, 23. rat, 24. tr, 25. ba, 26. t.t. lands Studentenorkest, dat onder leiding van Jan Brussen al vele jaren achtereen telkens weer met zo'n toe wijding ging studeren en is gestart, heeft ook nu in Den Haag grote suc cessen geoogst. Het Gebouw voor K. en W. was meer dan uitverkocht, want zelfs op *t podium waren achter het orkest verscheidene rijen stoe len bezet. Dit alles uit belangstelling voor het goede doel dat de orkestle- len zich stellen: concerteren ten bate van het Studentensanatorium en van het fonds tot hulp aan ontheemde studenten. De beste amateur-musici uit de verschillende universiteitsste den schikken zich onder leiding van Jan Brussen, die ook nu weer een over het geheel genomen aantrekke lijk programma studeerde met zijn orkest van vier en zeventig leden. Begonnen werd met een jeugdwerk van Benjamin Britten; prettige aan sprekende muziek. Al op zijn tiende jaar noteerde deze de schetsen. Heel veel later schooljongen-af werk. te hij de originele muziek uit en in strumenteerde ze. De allervoornaam ste factor, is aanwezig: muzikaliteit voert de boventoon. Hedendaags van opvatting is deze muziek nooit duis ter, wel vindingrijk. Wij denken hier bij aan „Playful Pizzicato" en de kleur in elk deel. Voor zover wij de muziekuitvoering kunnen preciseren is er goed gespeeld. De Pers uit Lei den, geïnviteerd, kreeg plaatsen toe bedeeld, waar het nauwkeurig be luisteren van muziek vrijwel onmo gelijk was. Foeteren wii hier wel eens tegen de accoustiek van de Leidse Gehoorzaal, met de zaal van K. en W. is 't zeker niet beter gesteld, voor zover wij dus konden horen, was de accuratesse in 't orkest voldoende om de uitvoering van een joyeus klin- garanderen. Met gezellig en zonnig humeur, maar vaste hand regeert Jan Brussen zijn talrijke groep, en 't is duidelijk merk baar, dat er met niet aflatende toe wijding in de weken van voorberei ding te Bergen is gemusiceerd. In Hubert Barwahser had men een meesterlijke vertolking van Mozart's 2e Fluitconcert in D. Met toegewijde aandacht werd de solist door het or kest ietwat voorzichtig ondersteund, en deze (de solist) realiseerde het werk ongemeen mooi en stijlvol. Bar wahser typeerde de nobele mens Mo zart, mede de geniale componist. Ap plaus en bloemen voor hem en de dirigent, een hulde waarin ook het orkest deelde. van Rudolf Escher, aan dit orkest en zijn dirigent opgedragen. Het is de bedoeling van deze landgenoot een werk te schenken aan Neder lands studerende jeugd, dus aan ama teur symphonie-orkesten. Daar er ab soluut geen krachten van buiten-af zijn betrokken bij dit ensemble, zal er wel hardnekkige studie nodig ge weest zijn om een werk als deze 2e Symphonie, met haar dodelijke ernst, haar intonisatie, har rhythmische en technische moeilijkheden te doen sla gen. Daar was heel wat te kampen in deze ongetwijfeld verstandelijk knappe, maar troosteloze muziek. Dapper weerde elkeen zich op z'n post. Tot besluit weer een jeugdwerk, de Symphonie no. 2 in Bes gr. t. van de toén 18-jarige Schubert. Of schoon zij eenvoudig klinkt valt het toch niet zo gemakkelijk deze door zichtige, puntige en heel persoonlijke muziek met de jubelende Finale mooi te spelen. Maar wij hebben schik in de wijze waarop de studen ten-musici hun taak verstaan. Een solist secunderen is geen gemakke lijke baan, maar zo'n lichtend Schu- bertwerk verklanken naar waarde, valt evenmin mee. Maar Jan Brussen schipperde, waar nodig, langs de klippen heen. Bovendien was men goed op dreef gekomen en er werd met ware geestdrift gemusiceerd. On gemeen groot huldebetoon! J. KORTMANN. VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN HOFLEVERANCIER Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan is aan de C.V. Leidse Goud en Zilverhandel Van Rossum du Chattel en Driessen, Breestraat 95, door H.M. de Koningin het predecaat „Hofleverancier" verleend. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Geschiedenis de heer A van Boven te Den Haag. RECEPTIE DOKTER VAN ROSSEM De receptie van dokter W. van Rossem in het St. Elisabeths-zieken- huis te Leiden, donderdagmiddag a.s. is verlengd van 11.301 uur. I maatschappelijk leven, die tegen- woordig zo graag als weergave van j de „realiteit van het leven" worden I beschouwd. I"\E VERTOLKING van dit rauwe i LS stuk door het Rotterdams Toneel was voorterffelijk. Speciaal de type ringen van het meisje Malou door Ina van Faassen en van de reus Kilo door Leo de Hartogh waren in topvorm. De wisselende stemmingen in het hart van Malou die van de deerne, welke zij was, tot die van onschul dig meisje, dat zij weer gaarne zou wjllen worden wist Ina van Faas sen met zuiver aanvoelen weer te 'geven, terwijl Leo de Hartogh het domme, oerkrachtige type van de Vlaamse jonge reus tot in de kleinste gebaren doorvoerde. Bijzonder fel speelde Guus Her mus de nare figuur van Max. Ton Lutz, die de regie voerde, had te vens de rol van oudste Minne, een heerlijke kletskous en drankorgel. Jan Lemaire sr. demonstreerde even, 'hoe men een betrekkelijk kleine rol tot een juweeltje kan maken, terwijl Pim Dikkers de verlopen coureur ka rakteriseerde. Na afloop hadden de artisten van het Rotterdams Toneel een waar derend applaus in ontvangst te ne men, tewijl Ina v. Faassen met bloe men geëerd werd. LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN NAAR DE FRANSE ALPEN. Op de bijeenkomst van de Leidse amateurfotografen, die gisteravond in De Doelen werd gehouden, heb ben de leden genoten van prachtig landsschapsschoon in zuidwest Euro pa. Na de opening en het behandelen van enkele huishoudelijke zaken,'gaf de heer A. C. Tobi een uitleg van de methode, die hij had gebruikt bij het vervaardigen van zijn foto's. Na een paar dia's van Leiden en omgeving te hebben getoond, ging men via de Expo naar Noord-Spanje. Na de pauze nam de heer Tobi, die geoloog is, de amateurfotografen mee naar de Franse Alpen, het werk terrein van vele Leidse geologen. Hoewel hij zijn beelden hoofdzake lijk maakte in verband met zijn stu die, waren de meeste foto's van een zodanige opbouw, dat ook zij, die al leen uit schoonheidbeleving fotogra feren, hebben genoten van de mooie kleurencompositie. Hoewel de geolo gen er misschien om beroepsredenen interesse voor hebben, is de streek, waarin men gisteren een kijkje nam, ook voor de vakantie een ideaal en rustig plekje. hebben ingevuld ontvangen zij nog een extraatje van 10. Zij, die wensen mee te werken, aan de gestelde voorwaarden vol doen en in genoemde gemeenten wonen, gelieven zich te richten tot het Centraal Bureau voor de Statis tiek, Oostduinlaan 2, 's Gravenhage. Onlangs waren er in het Leidsche Volkshuis heel wat groepjes kinde ren intensief met handenarbeid be zig. 16 mensen uit het jeugdwerk de den nl., na een opleiding op de LJA- cursus, het B-examen handenarbeid voor jeugdleiders. Iedere candidaat moest, nadat ze aan de tand waren gevoeld over hun theoretische ken nis: didactiek, psychologie, materia len en gereedschappen, een uur praktisch werken met een groep kinderen. Als opdrachten waren hiervoor ge geven: het maken van een dorps pleintje, het maken van verkeers- bordjes, boetseren, aardappelstempe len, het werken rnet papierstroken en poppetjes van klei maken. Aan 13 examen-candidaten kon het diploma worden uitgereikt. De geslaagden zijn: de dames L. de Wolf, I. A. G. Saveur, M. Redel, T. van Egmond, H. C. T. Bergers, L. Feijen, T. van Kleef, W. Sloos, G. v. d. Vegte, W. K. Dijkstra en J. Bou- man en de heren A. van Lunteren en G. Schutte. LEIDSE REDDINGSBRIGADE De volgende leden van de Leidse Reddingsbrigade slaagden: Diploma A: de meisjes G. C. Bree- develd, L. v. d. Reijden, W. Wijling en de jongen J. v. Egmond. Diploma B: Mevr. C. M. v. Weerlee, de meisjes C. Broers, W. v. d. Klauw, H. de Mooij, L. v. d. Reijden, R. van Vliet, M. v. Weeren en de jongens K. v. Ark, J. v. Egmond, A. v. Oosten rijk en P. Schlieker. Leidse agenda DINSDAG 27 JANUARI Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden, aanvangcursus, r.k. Lyceum, 8 uur nam. St. Eloy. Adviesavond, gebouw Christ. Soc. Belangen, 7.30 u. nam. A.K.W.V. Ledenvergadering ,,'t Gulden Vlies", 8 uur nam. L.T.J. en L.T.M. Vastenavonddag in Leden. H. Mis in Lodewijkskerk, 11 uur v.m.: Samenkomst in Stads gehoorzaal; 12.30 u.: De Wereld in nood en Wij? (spr C. Kleisterlee) 14.15—17.30 u.: cabaret; 18 u.: dans- festival. Abonnementsvoorstelliiigen. Rot terdams Toneel „Suiker", Hugo Claus, Leidse Schouwburg, 8 uur K. O.-filmstudiekriug. „Quator- ze Juillet" Filmzaal Universiteit, 8 uur nam. WOENSDAG 28 JANUARI Rozenkranskruistocht. St. Petrus- tocht, 7 uur nam. K.R.O.-revue „Het zit in de lucht" Stadsgehoorzaal, 8 uur. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dingsdag 27 January 1859. De Heraldeen van de voor naamste bladen uit de Vereenig- de Staten, levert de volgende weinig eervolle schets van de handelingen der leden in de wetgevende kamers te Washing ton. De tijd wordt verbeuzeld met aanhoudende krakeelen, hetwelk eene beraadslagende vergadering fot schande strekt. Men hoort er bestendig eene taal zooals men alleen onder de laagste klassen der maatschappij zou verwachten. Schurk en leu genaar behooren tot de talrijke scheldwoorden, welke de leden elkaar toevoegen, en wanneer zij het schelden en schimpen moede zijn, volgt er tot afwisseling een vuistgevecht in de vergaderzaal. Reisver. voor Katholieken. Zie K.R.O.-revue. Kon. Ned. Nat.-hist. Vereniging. Jaarvergadering. Rijksherbarium, Nonnensteeg, 8 uui nam. KABO. Hoofdbestuurder Wesse- link spreekt over PTT-p.angelegen- heden. De Kleine Burcht, Nieuwe R(jn, 8 uur nam. D.E.V. Ledenvergadering Aniba, 8 uur nam. Leidse Postzegelverzamelaars. De Kleine Burcht, 8 uur nam. EXPOGé. Filmavond over Frank rijk. De Harmonie, Breestraat, 8 u. K. O.-lezing. Prof. dr Locher over „Een nieuwe kijk op de we reldgeschiedenis", Rapenburg 61, 8 uur nam. DONDERDAG 29 JANUARI K.A.V.-stad. Jaarvergadering De armonie, Breestraat, 8 uur nam. Receptie dr W. v Rossem (25 jaar arts) St. Elisabethsziekenhuis, 11.30 v.m.12.30 nam. Receptie J. C. Stafleu (40 jaar by Rotogravure) De Beukenhof, Oegst- geest, 16.00—17.30 nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 2—4 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Wat doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en met 1 maart 1959). Lakenhal; „Schatten uit het Mau- ritshuis" Werkdagen: 10 uur voorm.- 4 uur nam.; zon- en feestdagen: 14 uur nam. (tot 16 februari 1959). Leiden: Apotheek „Tot hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 2330 januari zijn door de Kath-. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: Lido: Luxor: Trianon: Rex: „The smallest show on earth", 14 jaar. „Hercules", 14 jaar. „Tramlijn Begeerte" ,18 j. „In die nacht", 18 jaar. „Slavinnen van de Ama zone", 18 jaar. Beklimmer van Mouni Everesi sprak in „De Doelen' Over „citroensap expeditie" De Engelsman sir John Hunt en de Nieuw-Zeelander sir Edmund Hillary hebben zoals bekend, zes jaar gele den een geslaagde reis naar de top van de Mount Everest ondernomen. Na de filmdocumentaire, de boeken en de krantenartikelen haalde gister avond een der expeditieleden in „De Doelen" voor de Leidse leden van het genootschap Nederland-Engeland het oude paard weer eens van stal: mr. George Band, die .oals hij zei, onder een vals voorwendsel bij de groep terecht was ekomen. Hij was in de laatste Wereldoorlog een des kundige op het gebied van radio's geweest, had hij tegen Hunt gezegd, in werkelijkheid was hij echter offi cier van voeding. De expeditie werd gefinancierd door de Britisch Alpine Club en de National Geographic Society en ver- De dies-commissie heeft dit jaar heel wat moeilijkheden gehad bij een van de traditionele onderdelen van het dies-programma voor de viering van de stichting van de Leidse Uni versiteit, dit jaar plaats vindend in de dagen van 4 tot en met 9 februari, en wel de gebruikelijke toneelvoor stellingen, verzorgd door L.S.T. en T.V.S.L. Aanvankelijk zou het stuk „Ubu Roi" van A. Jarry worden opgevoerd, later bleek dit onmogelijk en moest dit stuk vervangen worden door „Gember" van Falkland L. Cary. Thans heeft men echter ook dit stuk weer laten vervallen. Besloten is nu, dat in plaats van de uitvoering door genoemde toneelgroepen van de mannelijke en vrouwelijke studen ten enige voorstellingen zullen plaats vinden van het Leids Studenten Ca baret. Deze wijzigingen in het program ma zijn het gevolg van bijzondere omstandigheden. In de eerste plaats moest de oorspronkelijke regisseur Peter Holland, van het Rotterdams Toneel plotseling aldaar invallen in verband met ziekte. In de tweede plaats was de tweede regisseur Pie- ter Lutz, eveneens van het Rotter dams Toneel, niet in staat op zo korte termijn een verantwoorde uitvoering voor te bereiden. Het Leids Studenten Cabaret, dat reeds circa twintig maal is opgetre den bij uiteenlopende gelegenheden, zal thans op 4, 5, 6 en 7 februari een goheel nieuw bewerkt programma ten beste geven in de Stadsschouw burg, waarvoor de teksten zijn ver zorgd door de heren F. K. Kist en P. P. van Vliet. Het cabaretgezelschap staat op de planken met een vrouwe lijke en vier mannelijke studenten. In verband met deze wijzigingen in het programma zullen L.S.T. en T.V. S.L. in afwijking van voorgaande ja ren dit voorjaar met een uitvoering in de schouwburg komen. trok op 12 februari 195T naar India, nagestaard door een schare teleur gestelde lieden, die verwacht hadden een stel gespierde jongens tc zullen zien. Aan boord was ook de 2500 kilo zware uitrusting, waar onder de bergkledirg en het tentmateriaal, dat tevoren in de windtunnel van het Engelse vliegveld Farnborough was beproefd. Het voedsel dat men mee nam was geprest, om de dragers geen extra lucht mee naar boven te hoe ven laten sjouwen. Die lucht werd boven de sneeuwgrens zo droog, al dus mr. Band, dat men dagelijks tij dens het uitademen twee liter water verloor en daarom gedwongen was, per dag vier of meer 'iter te drinken om „op peil" te blijven. Thee, daar hielden deze dragers uit Nepal, de Sherpa's, niet zo van, wél citroensap, waardoor het suikerverbruik per man per maand al gauw steeg tot vijftien kilo. Zij noemden het de „citroensap expeditie", want ze verhuren zich vaker als sjouwer. Drie zorgen. Maar dat was sir John Hunt's voor naamste zorg niet. Die was drieërlei: het zware gewicht van de uitrusting, waardoor de Sherpa's gedwongen waren een leren riem over het voor hoofd te dragen om hun last beter mee te kunnen nemen. De tweede zorg gold de zuid-oostrand van de Mount Everest, waarla.igs men de top moest bereiken, omdat die rand moeilijk was te beklimmen, en het derde probleem was, hoe een ijskorst te kunnen onderscheiden van een ysberg-zonder-rotsfur.dering, welke ijsberg gemakkelijk loslaat en in de diepte stort wanneer men erover loopt. Nadat George Band verteld had, i dat men tot de kroningsdag van koningin Elizabeth ge-vacht had met de mededeling, dat de expeditie was geslaagd, bleek de Leidse „Neder land-Engeland" nog nieuwsgierig: naar „de Verschikkelyke Sneeuw man", over wie spreker enige aar dige anecdotes kon vertellen, daarbij het mysterie een mysterie latend. Desondanks was prof. A. Prins, voorzitter van de Leidse afdeling van het genootschap, mr. Band bijzonder dankbaar voor zijn komst, hetgeen hij vergezeld liet gaan van een pre sentje.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2