NA HET UITTREDEN VAN LEIDEN UIT HET BOUWDISTRICT: k s LP Scherp p w E rr B a H RIJNSTREEK Premiebouw blijft voor de stad van belang MAANDAG 26 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 G.S.: Ie weinig aandacht hiervoor In de jaarrede van de voorzitter van de Leidse raad vorige week maan dag gehouden werd vermeld, dat Lei den slechts 216 premiewoningen kreeg toegewezen in 1958 en slechts 331 woningwetwoningen. Daarom heeft men het besluit genomen uit het bouwdistrict te treden, waar in onderling overleg het bouwvolume van de verschillende gemeenten wordt vastgesteld. Van een zegsman bij G.S. verna men wij, dat het toewijzen van pre miewoningen slechts een formaliteit is en dat Leiden ook 800 of 1000 pre miewoningen had kunnen krijgen, zo de stad tot de bouw hiervan slechts lust had of in staat was. Het getal premiewoningen, dat wèl aan scherpe contingentering is gebonden was inderdaad niet hoog; men mag echter niet uit het oog verliezen, dat dit toch nog een goed deel is van het contingent dat aan het gehele district is verleend. Uit dit oogpunt bezien heeft Leiden geen reden tot klagen en eerder zal het met be langstelling uit dienen te zien naar het uitwerken van de suggestie, die de Gedeputeerde Deerenberg ten aan- zien van een aparte toewijzing voor Leiden heeft gedaan. M' aar men kan niet aan de indruk ontkomen, dat Leiden zich ont trokken heeft aan de premiebouw en dat juist door deze bouw de toe komst voor woningzoekend Leiden er florissanter uit zou zien. Want indien de toewijzing over 1958 in één jaar uitgevoerd zou wor- i den, betekent dit, dat er in één jaar tijd 550 woningen gereed zouden ko men. Dit is vijf en een halve wo ning op de duizend inwoners; het landelijk gemiddelde is nu nog onge veer 8 woningen per duizend inwo ners. Leiden zou dus in de komende jaren aanmerkelijk onder dit lande lijk gemiddelde kunnen blijven. /"•ijfers over het getal in 1958 gereed- gekomen woningen, die een be tere vergelijking met het landelijke gemiddelde toestaan, bezitten we nog niet. Intussen is het zaak, dat het ge meentebestuur er zich op bezint, dat de nieuwe tijd vraagt de bakens te verzetten, en dat juist nu bijzondere aandacht aan de premiebouw moet worden geschonken. Te meer omdat uit de rede van de burgemeester van Leiderdorp zater dagmorgen j.l. gehonuJen blijkt, dat het bouwdistrict Leiden voor 1959 slechts 600 woningen toegewezen kreeg. Dit is nog 200 minder dan in het jaar 1958. LEIDSCHENDAM priesterwijding. Op maandag 2 februari a.s. zal pa ter M. Heijligers tot priester worden gewijd door mgr M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam. Pater Heijli gers behoort tot de Congregatie van do Witte Paters. De neomist zal zijn eerste plechtige H. Mis opdragen op zondag 8 februari a.s. in de parochiekerk van O. L. Vr. Tenhemelopneming te Voorburg. De receptie zal gehouden worden tussen 14 en 15.30 uur ten huize van zijn ouders Westvlietweg 68. K.A.V. De vergadering van de katholieke Arbeidersvrouwen was ook nu weer druk bezocht en werd behalve door de geestelijk adviseur kapelaan Kester ook bijgewoond door mej. Stringa namens het diocesaan bestuur. Nadat de presidente mevr. M. S. de Wit-Lans, een opwekkend woord gesproken hack gaf de secre taresse mevr. van 't Riet een keurig verzorgd jaarverslag, waaruit bleek, dat de K.A.V. op een goed besteed 1958 mag terugzien. Ook het ledental nam in aantal toe en is thans opgelo pen tot 276 leden. De penningmeeste- resse mevr. Goeman bracht een gede tailleerd verslag uit over de kas-aan- gelegenheden. Het overzicht oogstte applaus omdat een saldo van 128.88 genoteerd kon worden. Het gewichtigste punt van de agen da was de verkiezing van een nieuwe presidente. Mevr. de Wit-Lans was van oordeel, dat zij geen voldoende tijd meer heeft om haar functie te blijven vervullen. Mej. Stringa hield een huldigende toespraak tot de scheidende presiden te. De tweede voorzitster, mevr. de Korte, bood namens de overige be stuursleden een zilveren vaas als aandenken aan. Daarna werd voor gesteld de afgetreden presidente te benoemen tot ere-lid wat met applaus werd onderschreven. Mej. Stringa meende dat de leden voldoende gelegenheid moeten heb ben om naar een alleszins geschikte candidate uit te zien. Zij achtte het gewenst, dat de verkiezing tot een volgende vergadering zou worden uitgesteld. Tot slot van de avond hield de heer Dekker een causerie over de missieproblemen in Afrika en Azië. Kath. Transportarbeiders en houtbewerkers feestten samen Geslaagd experiment POTLOOD EN GEEST u rr 81 10 12 Ï3~ E E I6~~ rr m m 23 J2A Het experiment, dat de R.K. Trans portarbeiders en R.K. Houtbewerkers zaterdagavond in het St. Antonius- clubhuis hebben beproefd, is uitmun tend geslaagd. Beide organisaties hebben ieder af zonderlijk te weinig leden om een vrij kostbaar jaarfeest te organiseren. Het idee om gezamenlijk een gezel lige avond te houden is niet alleen geslaagd om financiële redenen, doch meer nog door de prettige ver houding die er heerste onderling. Daarbij kwam nog dat men goed geslaagd was in de keuze van de ar tiesten. De voorzitter van St. Bonifacius was dan ook verheugd een geheel be zette zaal te mogen begroeten. Hij verwelkomde in het bijzonder de ere voorzitter van de houtbewerkers en oud-voorzitter der K.A.B. afd. Lei den, de heer J. van Ooyen, de hoofd bestuursleden van St. Bonifacius en St. Antonius, en afgevaardigden van de Sted. K.A.V. en K.A.B. Daar de heer Spierings de gehele avond gaarne wilde besteden aan het genoegen van de leden, gaf hij direct de aanwezigen over aan de Alkmaar- se Kring van Kleinkunstenaars, wel ke deze avond verzorgde. En er is genoten. Hartelijk is ge lachen om de humor van de rasechte West-Fries Kees Stet en de goede conférence van Nico Akkerman, toch ook The Xylofonians wisten het publiek een dankbaar applaus te ont lokken. Truus Schot, met haar Weense liedjes, blonk ut door een goede uit spraak en een hartveroverende voor dracht. De acrobaat Maurice Del- monte zag kans om zich volkomen dubbelgevouwen door een ton te werken, waarna het voor hem even No. 521. Horizontaal: 1. lid woord, 3. onheilaanbrengende godin, 6. jongensnaam, 7. 1ste boek van Mo- zes, 11. kleine visotter, 13. familielid, 15. lidwoord, 16. deel van een for nuis, 17. kurk, 18. water in Fries land, 20. scheikundig element (afk.), 21. grote deur, 25. soort tafel voor ze ker spel, 27. uitroep, 28. dof, 29. voor zetsel. Verticaal: 2. Landbouwwerktuig, 3. dorpje in de Over. gem. Grams- bergen, 4. artikel van een wet, 5. Europeaan, 6. rund, 8. voegwoord, 9. vervoeging van een hulpwerkwoord, 10. weversklos, 12. eetgerei, 14. wees. gegroet gebed, 15. rivier in Rusland, 19. dient om aan sausen en soepen een pikante smaak te geven, 21. de Griekse letter p, 2. boom, 23. knaag dier, 24. trustee (afk.), 25. foei, 26. geheel de uwe (afk. Lat.). Oplossing morgenavond. zo maar ruit intrappen Het is nog niet bekend wat de man bezielde, die in de nacht van zater dag op zondag er plotseling behoefte toe gevoelde de etalageruit van de firma Holthuis aan de Hogewoerd 2 in te trappen. Hij deed het in elk ge val en het vermoeden is gerechtvaar digd dat hij onder invloed was. In elk geval is hij door een agent van politie opgebracht en tijdelijk in het bureau opgesloten. Om half drie zaterdagmiddag reed een bromfietser een voetgang ster aan. Mevr. A. wonend aan de Haarlemmerstraat moest met een ge broken arm in het Academisch zie kenhuis opgenomen worden. fabrieksuitbreiding. Het uitbreiden van de matrassen- fabriek Redeko n.v. asn de Hansen straat is door architect J. Splinter Jr. uit Leiden namens de directie opge dragen aan de firma A. J. Langeveld uit Leiden. Met deze uit/breiding is een bedrag van 231.000 gemoeid. Dit na overleg met de firma Langeveld, die bij de onderhandse aanbesteding welke van dit werk werd gehouden als laagste had ingeschreven voor 243.120. gemakkelijk was de benen in zijn hals te leggen. Alb. de Booy bood de jon gelui, met zijn moderne melodieën op de accordeon, de gelegenheid volop mee te zingen. Tijdens de pauze mi '.ht de heer Spierings pastoor C. Tijnagel en de g.a. pater J. E. J. M. v. Swelm verwel komen. Spr. stelde un komst ten zeerste op prijs. Aan het slot van de avond bracht de heer J. Klein, voorzitter van de houtbewerkers zeer terecht hulde aan de artiesten. Hij dankte daarbij de R. K. Bond van Transportarbei Iers die zo spon taan aan dit zo geslaagde experiment had meegewerkt. Hierna werd de zaal in orde gemaakt oor het gezellige bal dat onder leiding stond van Hen- ny Boes, m.m.v. The Game Breakers o.l.v. J. de Graaf. nieuwe lammebrug aanbesteed De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben namens Gedepu teerde Staten het vervaardigen en stellen van de bovenbouw voor een basculebrug over het Rijn en Schie- kanaai in de gemeenten Leiden en Zoeterwoude opgedragen aan de N.V Pletterij v.h. L. I. Enthoven en Cie uit Delft voor 84.886. Hierbij kan worden opgemerkt dat de laagste inschrijver bij de op 23 december van het vorige jaar gehou den aanbesteding van dit werk, een firma uit Schiedam, die voor f 79.340 had ingeschreven, is gepasseerd. De N.V. die nu met de uitvoering van dit werk is belast, was indertijd de op één na laagste inschrijver. propaganda-avond „ons belang" Ten bate van het Sanatoriumfonds der onderofficiersvereniging „Ons Be lang" werd zaterdagavond in de grote zaal van De Burcht een feestavond georganiseerd, die zeker geslaagd genoemd mag worden. Serg.-majoor A. C. Ruardy besprak nog even het doel der stichting n.l. het bestrijden van tuberculose, kan ker en langdurige andere ziekten in de gezinnen der leden en verwel komde de afgevaardigden van de bond van oud-onderofficieren, de bond van Oorlogsinvaliden, de ver enigingen St. Martinus, N.C.O.O.V. en Ons Belang, waarna de dames bloemen werden aangeboden. Het feestelijk gedeelte werd ver zorgd door het cabaretgezelschap de Roverio's uit Voorburg. Alle mede werkenden hebben de talrijke aan wezigen enkele uurtjes op aangena me en beschaafde wijze vermaakt. Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand.ex. Gen. II de heer W. M. Mulder te Bergen op Zoom. Geslaagd voor het doct.ex. Gen. II de heren W. T. C. D. Cornet te Alphen a. d. Rijn, P. J. Geiler (USA), J. C. M. N. v. d. Meulen te Eindhoven, J. D. K Munting te Rijs wijk, en J. de Waard te Schiedam. Geslaagd voor het semi-artsex. de heren F. H. J. Merkus te Leiden, R. Nijhoff te Den Haag en O. K. L. Peiger te Den Haag. Geslaagd voor het Artsex. de heren P. G. Bekke ring te Leiden, Ho Tjong Djien te Oegstgeest, L. A. S. de Koning te Den Haag, N. Kosten te Oegstgeest en R. E. Spijker te Leiden. Woensdag 28 januari a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr K. J. Frederiks geboren te Middelburg en thans wonende te Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Staatswetenschap. Burgerlijke Stand Geboren: Laila d. v. J. D. de Ko ning en J. H. Fontein. Francina Mar- garetha d. v. P. van Vliet en D. van der Wolf. Maria Jacoba d. v. P. Har- tevelt en A. den Os. Cornelis z. van H. van Rheè en B. C. Klok. Hans z. v. P. J. Mooten en J. A. Willems. Al- bertha d. van M- Lindhout en P. Zwaan. Cornelis Petrus Johannes z. v. P. G. M. de Winter en H. C. Wou ters. Maria Johanna d. v. J. Mulder en J. H. Brouwer. Overleden: F. A. Kloos 80 j. man. |A. Pels 61 j. man. Leidse agenda MAANDAG 26 JANUARI Genootschap NederlandEngeland De Mount Everest-expeditie. Spr. de heer George Band. De Doelen, 8 uur Leidse Amateurfotografen. De Franse Alpen, Spr. de heer A. C. Tobi. De Doelen 8 uur nam. Abonnemzntsvoorstellingen. Rot terdams Toneel. „Suiker", Hugo Claus, Leidse Schouwburg, 8 u. nam. Receptie Leo J. Mens (80 jaar) Apothekersdijk 26b; 3.305.30 uur. DINSDAG 27 JANUARI Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden, aanvangcursus, r.k. Lyceum, 8 uur nam. St. Eloy. Adviesavond, gebouw Christ. Soc. Belangen, 7.30 u. nam. A.K.W.V. Ledenvergadering ,,'t Gulden Vlies", 8 uur nam. L.T.J, en L.T.M, Vastenavonddag in Leden. H. Mis in Lodewijkskerk, 11 uur v.m.: Samenkomst in Stads gehoorzaal; 12.30 u.: De Wereld in nood en Wij? (spr C. Kleisterlee) 14.1517.30 u.: cabaret; 18 u.: dans- festival. Abonnementsvoorstellingen. Rot terdams Toneel „Suiker", Hugo Claus, Leidse Schouwburg, 8 uur K. O.-filmstudiekrmg. „Quator- ze Juillet" Filmzaal Universiteit, 8 uur nam. WOENSDAG 28 JANUARI Rozenkranskruistocht. St. Petrus- tocht, 7 uur nam. K.R.O.-revue „Het zit in de lucht" Stadsgehoorzaal, 8 uur. Reisver. voor Katholieken. Zie K.R.O.-revue. Kon. Ned. Nat.-hist. Vereniging. Jaarvergadering. Rijksherbarium, Nonnensteeg 8 uui nam. KABO. Hoofdbestuurder Wesse- link spreekt over PTT-aangelegen- heden. De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn, 8 uur nam. D.E.V. Ledenvergadering Aniba, 8 uur nam. Leidse Postzegelverzamelaars. De Kleine Burcht, 8 uur nam. EXPOGé. Filmavond over Frank rijk. De Harmonie, Breestraat, 8 u, K. O.-lezing. Prof. dr Locher over „Een nieuwe kijk op de we reldgeschiedenis", Rapenburg 61, 8 uur nam. Laatste Berichten I Vóór honderd jaar Vanmorgen 9 uur is de 55-jarige makelaar C. L. H. Zadel uit Aerden- hout met zijn auto in een tocht langs de Schipholweg in Badhoevedorp ge reden en verdronken. Hij wilde een andere auto inhalen, slipte waarna de auto over de kop sloeg en in het water raakte. DONDERDAG 29 JANUARI K.A.V.-stad. Jaarvergadering De armonie, Breestraat, 8 uur nam. Receptie dr W. v Rossem (25 jaar arts) St. Elisabethsziekenhuis, 11.30 v.m.12.30 nam. Receptie J. C. Staflcu (40 jaar bij Rotogravure) De Beukenhof, Oegst geest, 16.00—17.30 nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstelling „Wat doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en met 1 maart 1959). Lakenhal: „Schatten uit het Mau- ritshuis" Werkdagen: 10 uur voorm.- 4 uur nam.; zon- en feestdagen: 1—4 uur nam. (tot 16 februari 1959). Leiden: Apotheek „Tot hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 2330 januari zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „The smallest show on earth", 14 jaar. Lido: „Hercules", 14 jaar. Luxor: „Tramlijn Begeerte" ,18 j. Trianon: „In die nacht", 18 jaar. Rex: „Slavinnen van de Ama zone", 18 jaar. Uit de Leydsche Courant van Maandag 26 January 1859. Leyden Bij de veiling, ten overstaan van den notaris J. P. W. Schermer te Leiden gehou den, zijn in bod gebragt: no. 1. het room- en koffijhuis de Vink op 9000; no. 2. de daarnaast gelegen tuin en koepel op 500. ALPHEN AAN DEN RIJN de heer b. rombouts plotseling overleden. Zaterdag, de dag waarop hij des morgens zijn echtgenote naar haar laatste rustplaats hed geleid, is des middags om 3 uur te Alphen a. d. Rijn plotseling overleden de heer B. Roni- bouts, oprichter en oud-voorzitter van de pl. afd. van de r.k. bond van me taalbewerkers „St. Eloy". De heer Rombouts bereikte de leef tijd van 74 jaar. Meer dan 40 jaar was de heer Rom bouts lid van zijn organisatie, ook van de vroegere Volksbond en later van de kath. arbeidersbeweging. Ruim 25 jaar, tot zijn 65e jaar, leidde hij als voorzitter de organisatie van zijn vak genoten, zeer tot aller tevredenheid, hetgeen vooral op overduidelijke wijze is gebleken, toen hij het voor zitterschap van „St. Eloy" overdroeg aan zijn zoon Leen. Voorts bewoog hij zich op het ter rein van de katholieke charitas .en sociale voorzieningen voor de werk- nemende stand in de St. Bonifacius- parochie en later ook t.b.v. de Pius X- parochie. In het oog springend warer zijn be moeiingen voor „Herwonnen Levens kracht". Van deze organisatie was hij de laatste van de drie dragers van het gouden speldje, waarmede zijn ver diensten destijds, evenals van wijlen de heren A. Kerkvliet en H. Fakkel dij, werden erkend, de mannen die de pl. afd. van genoemde instelling hebben opgericht. Op politiek terrein was de heer Rombouts een rusteloze werker. Als voorzitter van de toenmalige propa- gandaclub „St. Paulus" heeft hij zich een warme voorvechter getoond van de voormalige katholieke staatspartij. Na de bevrijding droeg hij dit werk over aan jongeren en wijdde hij zich aan alle mogelijke liefdadigheid, cha ritas en in 't bijzonder aan de missie- arbeid. Dit laatste was hem niet geheel vreemd. Meerdere kinderen van zijn groot gezin vonden een toekomsttaak in de religieuze staat. Zijn laatste woorden betroffen zijn zorg voor de missie en het contact, dat hij met zijn zoon in de missie van Nieuw Guinea onderhield. Met het doel de boodschap van het overlijden van zijn echtgenote aan zijn zoon Wim in Nieuw Guinea over te bren gen, bevond hij zich op het moment van het tragisch gebeuren ten huize van mevr. Rozestraten in de Hooft- straat, wier zoon binnenkort naar de missie in Nieuw Guinea zal terug' keren. Het gesprek werd echter plotseling afgebroken. Een hartverlamming heeft een einde gemaakt aan zijn wel besteed leven. Met de heer Rombouts is 'n sterke, onbaatzuchtige beijveraar voor goede zaken heengegaan, zoals er een moeilijk te vervangen zal zijn! Auto schepte marktkraam Za terdagavond omstreeks zes uur, bij het scheiden van ae markt, reed de heer C. T. R., wonende te Alphen met zQn personenauto over het par keerterrein naast het Nutsgebouw, waar des middags de wekelijkse goederenmarkt was gehouden. De remmen weigerden, de auto reed door en botste tegen een markt kraam aan. Een dame, die zich in de kraam bevond, mevr. H. C. B.v. d. M. te Alphen, werd door de auto geraakt en moest zich onder dok tersbehandeling stellen. De auto is voor nader onderzoek door de poli tie uit het verkeer genomen. Demping spoorhaven aanbesteed Ir. N. Buljsert, directeur van ge meentewerken te Alphen heeft vrij dagmorgen namens b. en w. open-, baar aanbesteed het uitvoeren van grond- en baggerwerken ten behoe ve van de demping van de spoorha ven. De laagste aanbieding werd ontvangen van de C.V. Gebr. Van 't Verlaat te HardinxveldGiessen- dam, die voor ƒ68.200 inschreef. De opvolgende laagste was de fa. J. Stam te Voorschoten met f 72.044. De gunning is aangehouden. NOORDEN L.T.M. Op de vergadering van de LTM afd. Noorden bij P. Maars- seveen was op vrijdag j.l. een vrij groot aantal leden aanwezig. Mej. T. Mourits gaf een verslag van de kring dag in Haarlem waar het district „Rijnland-Gouda" als eerste uit de bus was gekomen. Van Haarlem kwam men teerecht bij de Afrika Alarm Actie waar zo langzamerhand wel 't een en ander voor moet gaan gebeuren, aldus voorzitster mej. L. v. d. Arend, wil men tenminste het gestelde doel bereiken. Het gestelde doel zal echter in tegenstelling tot voorgaande plannen niet in 5 jaar doch in 1 jaar bereikt moeten zijn hetgeen neerkomt op een offertje van 5,— ongeveer per persoon. Men heeft ook weer een Lourdes spaar actie ingesteld met het doel om wan neer er voldoende animo is een van de leden af te vaardigen met de be devaart speciaal voor de plattelands jongeren van Europa in 1960. Voors wil men geld bij elkaar zien te bren gen voor een LTM-vaandel, maar tot een officieel programma is men nog niet gekomen. Tot slot begon men onder het kritische oog van de aal moezenier aan een wedstrijd woning inrichting. ROELOFARENDSVEEN Gouden „Si Pancratius'' hield stijlvolle receptie Reeds eerder hebben wij in een summier overzicht de vele verdien sten van de toneelvereniging St. Pan cratius voor het plaatselijk cultureel leven geschetst. Dat wij daarbij zoals ook wij begrijpelijk zelf wel wisten niet geheel volledig waren kwam wel tot uiting op de eenvou dige en stijlvolle receptie, welke in de stemmig versierde voorzaal van het Pancratiusgebouw werd gehou den. Op deze zondagmorgen was men de kerkelijke viering van dit gouden feest begonnen in de plechtige Hoog mis welke door pastoor Th. Schoen maker met kapelaan W. van Rijn als diaken en pater U. Houtsma als sub diaken voor de levende en overle den leden weid opgedragen. De in de Pancratiuszaal gehouden receptie stond o.l.v. dr E. G. A. M. Muskens. Het voltallige bestuur der toneelvereniging'was met de bloem stukken van diverse relaties reeds een feestelijk decor bezorgd, maar welsprekender was ongetwijfeld de grote belangstelling van leden, oud leden en vooral ook de nog in leven zijnde ere-leden welke bijna allen op dit festijn aanwezig waren. Noemen wij vervolgens pastoor Th. Schoenmaker, kapelaan W. van Rijn, pater TT. Houtsma, allen van de parochie St. Petrus Banden, kapelaan van Moorsel van de parochie „Maria Presentatie", burgemeester E. J. M. Kolfschoten en echtgenote, weth. C. v. d. Meer, mevr. Muskens, leden van het ere-comité, deputaties van vele plaatselijke verenigingen en stands organisaties, alsook de voorz. van de Kring Leiden van het W.K.A., de heer G. C. van Elburg uit Warmond. Dr Muskens zeide volgaarne aan uitnodiging van het bestuur gevolg te hebben gegeven, en sprak er zijn blijdschap over uit dat een zo grote belangstelling getuigde van de sym pathie voor de plaatselijke gouden toneelvereniging. Een der oudste rolvertolkers. Als eerste spreker verkreeg de eer ste secretaris en mede-oprichter van de toneelvereniging St. Pancratius. de heer Jac. van Berkel het woord. Begrijpelijk greep deze in zijn histo risch overzich terug naar de tijd van de oprichting alsook de periode wel ke aan deze oprichting vooraf ging en door de toen gegeven prachtige Bij belstukken op toneelgebied Roelof- arendsveen reeds een goede naam bezorgden. Een van de belangrijkste rol-vertolkers uit deze tachtiger ja ren is nog in leven, aldus de heer van Berkel, n.l. de oudste inwoner van Alkemade Koos v. d. Meer, die thans op zijn 96-jarige leeftijd een welverdiende rust geniet in 't St. Ja- cobuspension alhier. Na de oprichting, waartoe pastoor W. I. M. Herscheit de stoot heeft ge geven, besproken te hebben, rele veerde spr. de belangrijkste stukken welke waren opgevoerd. Een groot aandeel in de werkzaamheden van het Paneratiustoneel kon spr. zich begrijpelijk niet onthouden, want vanaf 1909 lid, werd hij in 1923 aan gezocht tot regisseur, in welke func tie hij in 1935 opgevolgd werd door de heer Th. Wesselman, die zich ook thans nog een bekwaam en eminent regisseur mag noemen, en met dit gouden jubileum der vereniging als enige 40 jaren werkend lid der ver eniging is. Vervolgens herdacht spr. de vie ring van het 40-jarig bestaan, waar aan toen een succesvol toneelconcours was verbonden. De geestelijk adviseur, kapelaan \an Rijn, prees zich gelukkig, dat de taak van regisseur niet meer als bij de oprichting aan de geestelijk advi seur werd toevertrouwd maar men hier andere mensen bereid voor heeft gevonden. Financiële garantie. Burgemeester E. J. M. Kolfschoten, sprekende namens het gemeentebe stuur van Alkemade, had deze taak liever toevertrouwd aan zijn eerste plaatsvervanger weth. C. v. d. Meer, omreden deze als mede-oprichter der toneelyereniging beter in staat zou zijn hierover op deze receptie een woordje te spreken. Het gemeentebe stuur aldus spr., heeft veel te maken met het culturele leven ter plaatse, en hebben dit tot uitdrukking ge bracht in de opheffing der vermake lijkheidsbelasting, dit om de activi teit der vereniging te stimuleren. Voorts maakte spr. melding van een raadsvoorstel dat de raad in de ko mende week zal bereiken om een fi nanciële garantie te verkrijgen voor het welslagen van uw feest. Een dezer dagen had burgemees ter Kolfschoten het genoegen gehad in contact te komen met pastoor Ver meulen uit Assendelft, eertijds eerste g. a. en thans nog ere-lid der toneel vereniging Met genoegen is er toen gesproken over het gouden jubileum der toneelvereniging, alsmede over andere historische feiten uit zijn ver blijf in Roelofarendsveen o.a. ook de toenmalige „Kermisoproer". Pastoor Vermeulen had burgemeester Kolf schoten verzocht een foto van de to neelvereniging uit deze eerste jaren waarop ook pastoor Vermeulen als geestelijk adviseur der vereniging staat, aan het jubilerende bestuur te willen overhandigen. Namens het W.K.A. kring Leiden sprak voorz. G. C. van Elburg uit Warmond, die op een meer actief sa mengaan met het W.K.A. aandrong en zijn gelukwens van een kunstzin nige oorkonde vergezeld deed gaan. Pastoor Th. Schoenmaker noemde het grote getal van bijna 1000 donateurs een warme getuigenis van belangstel ling voor de toneelvereniging. Namens de parochie Maria Presen tatie sprak kapelaan van Moorsel me de namens pastoor Bernefeld een hartelijke gelukwens uit. Vervolgens werd nog een geluk wens uitgesproken door de heer P. H. v. d. Bosch namens de toneelver. „St. Theodulfus" uit Oude Wetering, de heer P. J. Koek namens de gemengde zangver. „Vox Laeta" en de heer B. v. d. Meer als eerste penningm. her dacht na het uitspreken van zijn ge lukwens twee van de zeer verdienste lijkste leden, die door de dood naar een beter leven waren overgegaan n.l. Leen Hoogenboom en B. Wessel man. Tijdens deze x-eceptie werd de ere- wijn geserveerd en een rokertje aan geboden. De receptie werd besloten met een dankwoord door voorz. A. Verdel, die erop wees, dat de een voud waarin deze receptie was voor bereid, gezien moet worden als het kenmerk van het ware. De toege zwaaide lof noemde spr. van de ene kant beangstigend; maar van de an dere zijde toch ook stimulerend om tot nog betere prestaties te komen. Tot slot bracht hij dank aan allen die tot het welslagen van dit gouden feest hebben meegewerkt. Voor de leden met resp. hun of hare wederhelft werd de viering van dit gouden jubileum met een gezelli ge feestavond „entre nous" besloten.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2