S)e CeidócGoti'tamt DE PAUS KONDIGT ALGEMENE KERKVERGADERING AAN Minister-president Beel vraagt S.E.R. advies uit te breiden Opnieuw ongeregeldheden in de Kongo Eveneens modernisering Canoniek Rechi Plechtigheid op het graf van St. Paulus Italiaanse regering afgetreden HOE weer? MAANDAG 26 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14620 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Paus roept Concilie bijeen Telefoon: Directie, Abonnem- Drukkerij 20935; Red. 30015, 85591; Advertent. a0826. Giro i03o03, Ahonnen,entspr, f 0.59 p. w„ f 2.55 p. mnd„ 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8— Advert.: 11 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Paus Joannes heeft zondag de bijeenroeping van oecumenische Concilie bekendgemaakt om middelen te bestuderen ter vereniging van de Russische en de Griekse orthodoxe Kerk en andere Oosterse Katholieken met de Rooms-Katholieke Kerk. De paus maakte dit bekend tijdens een plechtigheid in de basiliek van Sint Paulus buiten de Muren, één der vier grote Romeinse basilieken. Er zijn in de geschiedenis van de Kerk slechts 20 oecumenische Concilies gehouden. Het eerste dateert van het jaar 325. Dit was het conci e van Nicaea. Het laatste, dat van 1870, is ten Vaticane gehouden. Het werd in september van genoemd jaar onderbroken doordat de Italiaanse troepen het pauselijke Rome veroverden om het tot de hoofdstad van Italië te maken. Paus Joannes zei niet, wanneer het Concilie zal worden gehouden. Men verwacht, dat de voorbereiding ervan vele maanden in beslag zal nemen. Behalve de bijeenroeping van een oecumenisch Concilie kondigde de Paus een synode voor het bisdom Rome aan, een modernisering van het canonieke recht en de spoedige OP DE TOP K.V.P. bij de voorbereiding van verkiezingen nog nooit gemikt. Het kader vergaderde op het dak van het Groothandelsgebouw te Rotter dam. „Verkondigt het van de daken" een evangelische aanbeveling ging hierbij letterlijk in vervulling, nadat „binnenskamers" het programma was voorbereid. Met uitzicht op de woelige en woe lende wereldhaven en in de wyde verte de rust van het in dit gewest bizonder platte platteland werden de staatkundige en sociale denkbeelden, welke de K.V.P. voorstaat, beproefd op hun werkelijkheidszin en zy doorstonden die proef glansrijk. In 't bizonder haar inzicht, dat de werkgelegenheid het beste bevorderd, kan worden door aanmoediging van het bedrijfsleven en de welvaart uit gespreid dient te worden tot een be lang van het gehele volk, kreeg zijn rumoerige bevestiging in dit nijvere hart van Nederland. Het was alsof de tweede wereldha ven het K.V.P.-programma toejuichte. Het „verkondigt het van de daken" kreeg echter zijn sterkste beklemto ning, toen prof. Romme de apostoli sche taak van een katholieke partij in kracht en bewogenheid vooropstel de met zijn toespeling op de film-titel „God heeft de mensen nodig", omdat Hij dit zelf zo in zijn almacht heeft gewild. Het top-kader, dat op de top ver gaderde, is met geestdrift vervuld tot de aarde afgedaald met het voorne men vóór alles te zijn: katholiek ook in de politiek. afkondiging van eer. wetboek van canoniek recht voor de Oosterse Ka tholieken, die trouw aan Rome zijn. De besluiten van een oecumenisch Concilie zijn, als zij door de Paus worden bekrachtigd, bindend voor alle katholieken en worden als on feilbaar beschouwd. Het recht tot bij woning van een Concilie en stem recht hebben alle kardinalen, bis schoppen, abten en oversten van de voornaamste orden. Tijdens zijn bezoek aan de basiliek van St. Paulus buiten de Muren gis termorgen (de kerk, waar de H. Paulus begraven ligt) heeft de Paus een predikatie gehouden, vaarin hij herinnerde aan zijn bezoek van 20 jaar geleden aan Tarsus, de geboorte plaats van de H. Paulus. Wanneer hij aan dit bezoek denkt, aldus de Paus, dan moet hij ook steeds denken aan de afgescheiden broeders in het Oos ten, die zo op St. Paulus roemen dat zij daarbij de indruk wekken hem tegenover St. Petrus te willen stel len. Maar, aldus de Paus, de leer van St. Petrus en St. Paulus is één glan zend geheel. De eenheid van geloof en in de practische uitvoering van het Evan gelie zou rust en vreugde brengen aan de gehele wereld, voor zover deze op aarde mogelijk zijn, a'dus de Paus. Dit zou dan niet alleen gelden voor de geestelijk kant van de zaak, maar evenzeer voor de maatschappelijke en politieke kant. De eerste vrucht van die eenheid zou immers de waarde ring van de vrijheid zijn, maar ook het juiste gebruik en het genieten van de vrijheid. De Paus vervolgde Zijn rede met te wijzen op de grote gevaren, die de zielen in talrijke delen van de wereld bedreigen. Hij zie letterlijk: „Uit hoofde van grote gereserveerdheid en oprechte en wel overwogen eer bied en in de vertrouwvolle verwach ting, dat de storm allengs zal gaan liggen, onthuuden wij ons ervan ideologen, plaatsen en personen na der a-*n te duiden. Maar wij zijn niet ongevoelig voor de steeds tot op de laatste stand van zaken bijgewerkte documentatie, welke ons onophoude lijk onder de ogen komt en een ont hulling is van angsten, geweldplegin gen en van ontkenning van de men selijke persoon. Wij zeggen u ver trouwelijk, dat achter de opgeruimde geest, zoals die meestal in ons ge zicht weerspiegeld wordt, en waar over de gelovigen zich verheugen, een gekweld en gepijnigd hart schuilt, dat zich keert tot de mil joenen, wier lot ons onbekend is en van wie wij niet weten of de woor den van mededogen bij het begin van ons Pontificaat hen heeft bereikt". De H. Mis in ie St. Paulus werd opgedragen door mgr. Caesario d'Al- mato, pastoor van de St. Paulus bui ten de Muren. De Paus woonde de H. Mis bij, gezeten op de troon in het priesterkoor. Aan weerszijden van het koor waren de kardinaler gezeten en de leden van de Pauselijk hofhouding en Curie. Het water van de omstuimige Hoosie rivier te North Adams in de V. S. heeft een gehele brug ondermijnd. Ook uit de V. S. komen nog steeds berichten van grote overstromingen. De latente crisis die al enige maan den bestaat in de boezem van de Italiaanse regering heeft thans ge leid tot het aftreden van de rege- ring-Fanfani. Hedenmorgen is het ontslag aangeboden. De regering-Fanfani, een coalitie kabinet van christen- en sociaal-de- nocraten is zeven maanden aan het rewind Missie moest het weer ontgelden Een duizendtal demonstranten heeft gisteren in Matadi (Belgisch Kongo) - een r.k. kerk, een missie-gebouw en uitnodigingen gericht om deel te ne-1 een aantal regeringsgebouwen met KERK- VERGADERING *T"OEN PAUS JOHANNES gekozen was, dacht men algemeen, dat het pontificaat van deze oude man een „overgangsfase" zou betekenen, een soort rustperiode tussen de rege ring van de grote leraar Pius XII en een eventuele volgende krachtfiguur. Men bestempelde Paus Johannes als een „interim-paus". Wij zijn wel wat voorbarig geweest, want al gauw bleek, dat deze oude man geen afge leefde grijsaard was en dat hij wel degelijk in staat was tot frisse initia tieven en vaardige besluiten. Op de feestdag van St. Pau- 0 lus' bekering heeft Paus Jo hannes op het graf van de grote Apostel in de St. Paulus buiten de Muren een verrassend nieuw ini tiatief aangekondigd, nl. de bijeen roeping van een algemene Kerkver gadering ofwel Concilie. Algemene Kerkvergaderingen zijn gewichtige bijeenkomsten van de kardinalen en bisschoppen van de gehele wereld, waarop in vereniging met de Paus bindende besluiten genomen worden op het gebied van geloof en zeden. Tot nu bedraagt het aantal Concilies in de loop der Kerkelijke geschiede nis niet meer dan 20 en het laatste is het Vaticaans Concilie geweest in 1870. Dit Concilie is afgebroken door de inname van de Pauselijke stad Rome door de Italiaanse troepen en nooit heropend. Of men nu zal moe ten spreken van een heropening na 90 jaren van dit oude Vaticaanse Con cilie dan wel van een nieuw Vati caans Concilie heeft niet meer dan formele betekenis. In elk geval zullen geheel nieuwe problemen aan de orde worden gesteld. Dit Concilie zal in het teken staan van de hereniging cfer Christenheid. Niet alleen het vraagstuk der hereniging van de Westerse christenen met die van het Oosten, maar ook het vraagstuk van de afscheiding en mogelijke terug- voering der Reformatorische christe nen zal waarschijnlijk onder de loupe worden genomen, alsmede de bedreig de eenheid der Katholieken in China en in andere landen achter het IJze ren Gordijn. Volgens oude traditie worden ook aan afgescheiden kerkgenootschappen uitnodigingen gericht oi men aan een Concilie. Wie zullen worden uitgenodigd is nog onbekend en nog minder of die uitnodigingen zullen worden aanvaard. De secretaris-generaal van de Ca nadese raad van kerken, dr Galla gher, zei van oordeel te zijn, dat in dien de protestantse kerken zouden worden uitgenodigd waarnemers naar het Concilie te zenden, waarschijn lijk vele van de kerken die uitnodi ging zullen aannemen. Van de Oosterse kerken is reeds ropese auto s en enkele kantoorge- bekend, dat men daar sympathiek bouwen. In de loop van de middag staat tegenover pogingen tot her-keerde de rust terug in de inheemse eniging. wijk. Afrikaanse politietroepen pa- Maar wat het resultaat van dezetrouilleerden later in de stad. Er zijn grootscheepse herenigingspoging ook geen arrestaties verricht, moge zijn, één ding mag men met De incidenten ontstonder 's och- stelligheid verwachten, nl. dat er eentends, toen na een bespreking van de grote mate van toenadering zal wor- provinciecommissaris met de Raad den bereikt tussen al degenen, die van het inheemse centrum over de geloven in de éne Christus. I Belgische politieke hervörmingsplan- Moge onder Gods zegen de naam nen een groep jongemannen die ver van Paus Johannes in de geschiede-1 geefs hadden geprobeerd to de verga- nis genoemd worden als de „grote dering te worden toegelaten, stenen Paus der Hereniging". I begonnen te werpen. stenen bekogeld. De politie zette, toen de relletjes begonnen onmiddellijk de toegangen tot de Europese wijk van de stad af. De politie voerde charges uit, waar bij een aantal Afrikaanse jongelieden lichte verwondigen opliep. Een Bel gische politie-officier moest met een stengun in de lucht schieten om zich de betogers van het lijf te houden. De demonstranten vernielden voorts Eu- NIET VAN BRUSSEL UIT. Volgens de bijzondere correspon dent van het dagblad „De Standaard" te Leopoldstad zou minister Van He- melrijck van plan zijn jaarlijks vier maanden in Kongo te zetelen. „De minister heeft (verder) begrepen, dat Kongo niet langer van Brussel uit geregeerd kan worden. De evolutie gaat te snel". De andere maanden, al dus het blad, zou zijn kabinetchef de Aangedrongen op vervroeging De minister van Sociale Zaken a.i., prof. dr. L. J. M. Beel, heeft de Sociaal-economische raad gevraagd de streefdatum voor het uit te bren gen advies over de sociaal-economi- ogenblik maakt. De regering verwacht daarom dat in het advies van de S.E.R. plaats zal worden ingeruimd voor het maken van een begin met de geleidelijke invoering van de werktijdverkorting, als deze kan worden gerangschikt onder de sociale verbeteringen, die binnen afzienbare tijd kunnen worden verwezenlijkt. Het bestuur van de S.E.R. heeft de brief van minister Beel in handen ge steld van de commissie ontwikkeling nationale economie, die ielast is met sche politiek te vervroegen en in het de v00rbereiding 'van het sociaal- advies aan te g.even wanneer met een geleidelijke invoering van de werk tijdverkorting kan worden begonnen. De streefdatum voor het grote S.E.R.- advies hield men op omstreeks eind april/begin mei. Op korte termijn. In de brief aan de S.E.R., waarin minister Beel vragen stelt, wijst hij er op dat het vorige kabinet geen tijd meer heeft gehad om zijn standpunt te bepalen ten opzichte van het in juli vorig jaar uitgebrachte S.E.R.- advies-werktijdverkorting. Voor de minister te Leopoldstad vervangen. door d.e raad aanbevolen geleidelijke Er zou zelfs een beperkt kabinet vast in de Kongolese hoofdstad worden gevestigd. Benoemingen Bisdom Haarlem Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft aan pastoor P. J. Berlage te Spanbroek, op diens ver zoek, om gezondheidsredenen eer vol ontslag verleend; in zijn plaats werd benoemd de zeereerw. heer J. Dekker. Tot pastoor te Zuidermeer werd benoemd de zeereerw. heer A. C. W. Berkhout, die kapelaan was te Vo- lerdam. Zaterdagmiddag arriveerden op het Centraal Station te Amsterdam de Amerikaanse platenartiesten: De Everly Brothers, de Chordettes, And> Williams en Archie Bleyer Op speciaal verzoek van de Chordettes waren enige Amsterdamse „fans" in Volendams kostuum ter begroeting aanwezig. economische advies. Door de vragen van minister Beel zal het advies van de S.E.R. nog wat belangrijker worden dan aanvanke lijk werd verwacht. I: eerste instan tie zou het advies zich alleen bezig houden met de subsidies op de melk en de huren, daarna breidde de S.E.R. het studieterrein op eigen initiatief uit tot de algemene sociaal- economische politiek en nu haalt de regering er zelf weer de arbeidsver- korting bij. (Alg. Dagbl.) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's invoering van de werktijdverkorting kon nog geen tijdstip worden vastge steld. De huidige regering is van mening dat een beslissing over het tijdstip op korte termijn moet worden geno-1 WOFClt men, maar zij wil deze beslissing niet I nemen zonder de S.E.R. te horen, i vooral omdat de S.E.R. inmiddels be- 1101 gonnen is aan het zeer veel omvat tende advies over de toekomstig sociaal-economische politiek. Belangrijker. Regeringsbeslissingen op dit stuk zouden vooruitlopen op de resultaten van de studie die de" S.E.R. op het Rustig weer De Bilt, maandag 10 uur. Gedurende het weekeinde trok een hogedrukgebied, in betekenis toene mend, van het zeegebied ten westen van Ierland en Schotland over En geland naar het vasteland van West- Europa. De hoogste barometerstan den werden maandagmorgen in Bel gië aangetroffen en bedroegen on geveer 1040 m.bar. Tijdens het pas seren van de kern van het hoge drukgebied vroor het zowel op de Britse eilanden als in onze streken plaatselijk omstreeks 5 graden. Langs de noordflank van het hoge drukgebied verplaatste zich een diepe depressie van IJsland naar het zeegebied bij Noord-Noorwegen. Krachtige tot stormachtige westelij ke winden voeren nu zachtere lucht naar Scandinavië en doen de vorst daar afnemen. Op de oceaan bevin den zich enkele depressies, die zich hoofdzakelijk in noordelijke richting verplaatsen, maar zich tegelijkertijd ook langzaam in oostelijke richting uitbreiden. Het zwaartepunt van het Europees hogedrukgebied beweegt zich daarbij naar Midden-Duitsland en het Alpengebied, hetgeen voor ons land betekent, dat de wind naar zuidoost tot zuid draait. Komende nacht zal het op verschillende plaat sen omstreeks 5 graden vriezen. Overdag komt de temperatuur en kele graden boven nul, maar waar zich in de nacht gevormde mist ge ruime tijd in de ochtend handhaaft, blijft de temperatuur enkele graden (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG WIND Opklaringen maar ook plaatse lijk mist. Weinig wind. Van nacht lichte en hier en daar ma tige vorst. Morgenmiddag tem peratuur om het vriespunt. 27 Jan. zon op 08.29; onder 17.17; maan op 21.02; onder 09.21. Hoogwaterstanden 27 Januari: v.m. 5.08; n.m. 5.18. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI onbew. —14 c STOCKHOLM onbew. —13 OSLO zwaar bew. 3 KOPENHAGEN licht bew. 1 ABERDEEN onbew. 9 LONDEN onbew. 2 AMSTERDAM half bew. 0 BRUSSEL mist 1 LUXEMBURG onbew. 3 PARIJS onbew. 2 BORDEAUX onbew. 2 GRENOBLE onbew. 4 NICE licht bew. 6 BERLIJN onbew. 2 FRANKFORT licht bew. 5 MüNCHEN zwaar bew. 4 ZüRICH licht bew. 5 GENèVE licht bew. 1 LOCARNO onbew. 0 WENEN zwaar bew. 1 INNSBRUCK poolsneeuw 3 ROME onbew. 2 AJACCIO licht bew. 5 MADRID licht bew. 6 MALLORCA licht bew. 7

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1