SCHUDEL's Jenever Scherp Leiden wil molen aan Kanaalweg in eigendom nemen POTLOOD EN GEEST VRIJDAG 23 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Nel Oosihoui trad op voor jubile rend Vrouwengilde van Leiden Verfijnde voordrachtskunst Met een avond van verfijnde vreug de heeft gisteren het Katholiek Vrou wengilde de viering van zijn tweede lustrum besloten. Het was niet een feest van uitbundig plezier met caba ret en dansen waardoor het gilde uiting gaf aan zijn dankbaarheid. De vele leden en genodigden hebben het voorrecht gehad, een séance bij te wonen van de bekende voordrachts- kunstenares mevrouw Nel Oosthout. Men heeft met graagte deze gelegen heid aangegrepen: de zaal van het Sint Antoniusclubhuis was geheel be zet. Onder de genodigden waren pas toor W. E. Blok, zusters van „De Voorzienigheid", de oud-g. a., pater Calasanctius o. cap., voorts mevrouw J. Manders-Vermeulen en pater J. Nieuwenhuizen, geestelijk adviseur, pastoor W. Tijnagel, de heren S. Men ken, J. C. J. Lambermont en Th. Scholte alsmede (andere) leden van de Raad van Maatschappelijk en Cul tureel Overleg. Ook waren er deputaties van de zusterverenigingen, de K.A.V.-afde- lingen en van de elf Gilde-afdelingen in do Kring Leiden, alsmede vele le den met hun echtgenoten en gezins leden. Zij allen werden welkom geheten door de voorzitster van de lustrum commissie, mevrouw A. Tolenaar- Roebroek. Zij stelde vast dat de aan wezigen door hun komst van hun sympathie voor het Gilde blijk gaven. Zij dankte hen daar bijzonder voor. Vooral dankte zij mevrouw Manders, die 25 jaar lang voorzitster is geweest van dc Vrouwenbond en die de split sing K.A.V.-Gilde zich heeft zien vol trekken. Zij gaf een kort inleidend woordje op het optreden van mevr. Oosthout en gaf het woord nog enige ogenblikken aan mevr. Manders. Deze bracht haar gelukwensen over over aan de jubilerende vereniging. Zij sprak een opwekkend woord tot de leden en riep hen op tot eenheid en samenwerking. Ze wierp een blik op het verleden, vanaf de oprichting van de Vrouwenbond in 1913, toen er zich in één jaar 1200 leden aaneen sloten. Hoewel het ledental niet meer zó groot is, meende spr., streeft het Gilde nog steeds actief zijn doelstel lingen na. Als bewijs daarvan rele veerde zij het Lourdesfonds, dat zie ke moeders in staat stelt, een Lour- desreis te maken. De mannequin. Hierna trad mevr. Oosthout voor het voetlicht. Ze droeg het verhaal „De Mannequin" voor, geschreven door Fanny Hurst. Het was de aangrijpende geschiede nis van het meisje Joan, dochter van een advocaat, dat door een geestes zieke „nurse" wordt gekidnapped en grootgebracht in de sloppen van New York. Gedreven door haar innerlijke be schaving en zuiver gevoelen, ont snapt ze geholpen door het toeval aan dit gruwelijk milieu. Joan, die door haar ontvoerster Orchis Sargossa genoemd is, maakt als mannequin kennis met een ambitieus en idealis tisch journalist. Ze wordt tevens be laagd door een verflenste miljoenair en als ze zich bij een opgedrongen ontmoeting tegen zijn attenties ver zet, valt hij en sterft. Er volgt een rechtsgeding omdat Orchis wordt verdacht van moord en tot slot her kent de rechter in haar zijn dochter. Met dit gegeven, dat niet direct „feestelijk" en zelfs diep-tragisch was, heeft mevrouw Oosthout haar auditorium een avond-lang in haar ban gehad. Zij zat alleen op het to neel maar om haar heen toverde zij met een enkele woord of een simpel gebaar de kleine finesses, die de ge schiedenis zó levend maakten alsof de toehoorders haar zelf doorleefden. Het mag werkelijk een wonder he ten, welk een effect mevr. Oosthout bereikt met een enkele variate in het timbre van haar stem. Tot slot van de avond sprak mevr. H. J. Lindenhoff-Hop een dankwoord tot de voordrachtskunstenares. Zij drukte haar dan uit in de vorm van een boeket. Zich wendend tot de leden van het Gilde, bezwoer ze hen, ln de toe komst de hartelijke geest van thans te bewaren en te versterken en het gilde meer en meer te maken tot een gemeenschap, die open staat voor iedereen en voor de gehele mens. DISTILLEERDERIJ - LEIDEN FRANSE TEKENAAR i EXPOSEERT IN LEIDEN Morgen wordt in het Prentenkabinet van de Leidse universiteit aan de Klok- steeg een tentoonstelling geopend van I tekeningen door Bernard Boutteville, 'n SHOW IN DE HOEKSTEEN In „De Hoeksteen", het centrum voor Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting aan het Levendaal te Leiden, is gisteravond een z.g. eMKa-show &hS™St.^iï„nii?r,TÏÏe.iS;S™SS"l gehouden onder het motto: „Dames nale bekendheid geniet. De tentoonstel- P j ling blijft open tot en met 14 februari kent en waardeert, wat Nederland aanstaan, dagelijks van 2—5 uur. Zij is Presteert'. De belangstellenden kre^ gesloten op zon- en feestdagen en op maandag 9 februari. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift ge titeld „The attenuation of sound in some dilute 3He- 4He mixtures", de heer A. M. R. van Iersel, geboren te Bandoeng en thans wonende te Lei den. Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht de heer P. J. A. Verbeek te R'dam. Geslaagd voor het Prop. ex. God geleerdheid de heer C. Mondt te 's-Gravezande. Bestemming voor herenlogement? Op vragen van het Raadslid H. M. J. W. J. Kortmann, inzake de molen aan de Kanaalweg (Ingezonden 28 juni 1958), antwoordden B en W (21 januari 1959) van Leiden, dat door het College met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland onderhandelingen worden gevoerd inzake overname van de molen in eigendom der gemeente, alsmede restauratie van de molen en het plaatsen van een afrastering daar omheen. Nu deze onderhandelingen langer blijken te duren dan men had verwacht, menen B en W goed te doen de beantwoording der vragen niet langer uit te stellen. Zij vertrou wen, dat Gedeputeerde Staten hun standpunt omtrent het door het Col-j lege aan hen overgelegde restauratie plan thans binnenkort ter hunner ken nis zullen brengen. In verband met No. 520. Horizontaal: 2. gem. in N.-H.. 6. Zwitsers kanton, 8. lied, 10. verdikking der opperhuid, 12. land schap in de Peloponnesus, 13. maan stand, 14. familielid, 16. geheel de uwe (afk. Lat.), 17. water in België; bijrivier van de Schelde, 18. telwoord (Fr.), 20. soort van hert, 21. voor zetsel, 23. vogel, 25. gem. in Gelderl., 27. telwoord, 29. troefkaart, 30.'rivier in Engeland en Schotland. Verticaal: 1. tweegevecht, 2. vogel, 3. welaan, 4. insektenetend zoogdier, 5. gebruikt men voor het land, 7. latwerk, 9. aanwijzend voornaamw., 11. stad in Frankrijk a. d. Loire, 12. gem. in Drente, 15. vreemde munt, 18. Zweeds stadje aan de Botnische Golf, 19. ontkenning (spreektaal), 21. lied, 22. bontjas, 24. boomsloot, 26. eind, 28. oriënt expresse (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 519. Horizontaal: 1. slag, 4. long, 8. Lea, 10. Bea, 11. as, 12. neb, 14 pa, 15. gemet, 17. Tege- len, 19. teler, 21. Ot. 23. net, 24. op, 25. Eos, 27. ode, 28 Deen, 29. brok. Verticaal: 1. slak, 2. les, 3. Aa, 5. Ob, 6. nep, 7. gaaf, 9. Bemelen, 12. negen, 13. belet, 15. get. 16. ter, 18. hoed, 20. spek, 22. toe, 24. Odo, 26. Se, 27. o.r. de aanleg van een rijwielpad langs de Kanaalweg, welk werk door de provincie onlangs is uitgevoerd, is 'n afrastering langs de molen aange bracht. Deze is onvoldoende om van dalisme tegen te gaan. Zodra het standpunt van Gedepu teerde Staten bekend is, zullen B en W een voorstel inzake overname van de molen in eigendom der gemeente en tot restauratie van de molen bij de Gemeenteraad aanhangig maken. Het onderzoek naar de toestand van cultuurmonumenten in Leiden vindt regelmatig voortgang. Het on derzoek naar de toestand van het Caeciliagasthuis is voltooid. Plannen voor de restauratie daarvan zullen nader worden uitgewerkt en aan de Raad worden voorgelegd. Een onder zoek naar de toestand van de Arena van de Burcht is gaande. Ook dit zal binnen afzienbare tijd tot een voor stel aan de Raad leiden. Restauratie plannen voor de Zijlpoort en voor de Morspoort zijn gereed en op het ogen blik bij de Rijkcommissie voor de Monumentenzorg in behandeling. Tenslotte beraden B en W zich op het ogenblik omtrent een passende bestemming voor het v.m. Herenloge ment van het Burchtcomplex, zulks ter voorbereiding van de restauratie van het Herenlogement. Aan de restauratiepannen ten aan zien van de niet-gemeentelijke objec ten verlenen zy voorts onverminderd hun medewerking. GEVANGENIS TEGEN DRONKEN STUDENT GEëlST De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te 's-Gravenhage, mr. J. Kist, heeft vanmorgen in zijn requisi toir in de zaak tegen de 29-jarige stu dent Willem M. N. ten C. uit Leiden, die wegens dronken rijden terecht stond, gezegd, dat de officier van jus titie terecht in beroep was gedaan van het vonnis van de politie-rechter. Dit vonnis luidde veertien dagen voorwaardelijke gevangenisstraf en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. Deze zaak was zeer ernstig, vond de procureur-generaal en er moet een onvoorwaardelijke straf voor worden gegeven. Hij vor derde nu een gevangenisstraf van veertien dagen onvoorwaardelijk en ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar en zes maanden. De student reed op 22 juli van het vorige jaar diep in de nacht over de Van Alkemadelaan in Den Haag, na dat hij in Scheveningen sterke drank j had gedronken. Hij reed een gepar keerde auto aan, en later bij het Wil lem Witsenplein een benzinepomp. De student zegt er zich niets van te herinneren. Alleen de botsing tegen de benzinepomp herinnert hij zich vaag. Hij heeft de schade betaald, in totaal ongeveer ƒ4000. Tengevolge van de botsing werd de auto van de student eveneens zwaar beschadigd. Na de eerste botsing reed hij verder op drie banden en een velg. De verdediger, mr. J. J. Koeleman zeide in zijn pleidooi, dat de student reeds zwaar is gestraft door de ge volgen van de rit. De jongeman ver keerde destijds door allerlei per soonlijke omstandigheden onder hoge spanning, Pleiter verzocht het hof het vonnis van de politierechter te bevestigen. gen na een korte inleiding door mej. Madeleine Krispen een show van Ne derlandse producten te zien, onder meer nieuwe kousen, fluwelen, welke pletvrij zijn, effen en geruite wollen stoffen, vliseline, pyama's en regen kleding in nieuwe stoffen. Het was een leerzame show, die zeer vlot ver liep. De belangstelling was zeer goed, hetgeen mej. M. Ruth, die de avond opende, op hoge prijs stelde. Mevr. D. L. Creyghton, directrice van het cen trum was verhinderd. Aan het slot van de avond bracht mej. Ruth een hartelijke dank aan mej. Krispen en aan allen, die aan het welslagen van deze avond hadden bijgedragen. JAARVERGADERING „TUINBOUW EN PLANTKUNDE' LEIDEN. Op de jaarvergadering van de afd. Leiden der Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die woens dagavond In den Vergulden Turk ge houden werd, is tot voorzitter geko zen de heer J. H. Smit. De heer Smit, die reeds geruime tijd tweede voorzitter van de afdeling was, volgt thans de heer Jonker op. De heer J. Entrop nam na 20 jaar secretaris geweest te zijn, afscheid van het bestuur. De voorzitter over handigde hem na een hartelijke toe spraak een geschenk onder couvert. De heer W. R. Oudshoorn werd be noemd tot opvolger v. d. heer Entrop. Tot penningmeester werd herbenoemd de heer N. de Leeuw; ook de overige bestuursleden, de heren C. van Eg- mond en C. Sormani, werden herko zen. De jaarverslagen werden goed gekeurd. Aan twaalf jonge leden werd vervolgens het diploma voor de Materialencursus uitgereikt. In de broeiwedstrijd hyacinten be haalde de heer H. Veendorp de eerste prijs; de tweede prijs was voor de heer Griffioen te Oegstgeest. TENTOONSTELLING „INFORMELE KUNST'' TE LEIDEN In samenwerking met het Leids Aka- demisch Centrum en de senaatscommissie voor het Studium Generale te Leiden, wordt van 26 januari tot en met 28 fe bruari in het Akademiegebouw der Leidse universiteit te Leiden, Rapen burg 73, een tentoonstelling „Informele Kunst" gehouden. Ter begeleiding van deze tentoonstelling worden twee colleges gegeven voor het studium generale op de dinsdagen 17 en 24 februari, 's mor gens te 11.30 uur door mr. J. V. van der Meulen. Op de expositie zijn werken te zien van de kunstenaars Armando, Kees van Bohemen, Hendrikse. Will Leeuwens, Cor de Nobel, Henk Peeters, Jan Schoonho ven en Fred Sieger. DERDE MEESTER-CONCERT HERDACHT HaNDEL l NDERMAAL heeft het Residen- hoven's humor. Een menuet, maar tie-orkest gisteravond, onder de suggestieve leiding van de Franse dirigent Jean Martinon, volledig overgegeven en met overstelpend élan gemusiceerd. Het 200e sterfjaar van George Fr. Handel, dat. wij in 1959 herdenken (16851759) is aan leiding geworden om diens Concerto grosso in g kl. t., als beginwerk op het programma te nemen; het 6e van de 12 concerti grossi. Een edele wed strijd wordt gevoerdtussen het con certino (2 violen en cello) en het concerto grosso, in geregelde afwis seling. De nieuwe gedachten geven de solisten, het tutti houdt zich aan dezelfde gedachte vast, in allerhand variatie en vorm. Groot van stijl en inspiratie is in deze werken de klassieke meester, voor wie de aandacht steeds groeiende blijft; een genot is het de melodiek te beluisteren, het samen gaan en contrapunteren van stem men, en de klankexpressie in har monieën. De dirigent heeft de tempi in geoorloofde mate opgevoerd, hier toe in staat gesteld door de partij beheersing van het Repiëno bestaan de uit Herman Krebbers, Adrienne de Smet en Martin Zagwijn en het „Tutti", dat een sonore toonvorming paarde aan veel doorzichtigheid. De dirigent is beheerst en toch zo tem peramentvol; Martinon is een kun stenaar, die zijn partituur door en door kent en prachtig verklankt Hans Richter Haaser solieerde in Mozarts klavierconcert D gr. t., het zogenaamde Kröningsconcert; en bleek een Mozartspeler van formaat te zijn. Hij bezit een prachtig tou cher, als geschapen om Mozart te vertolken, is zeer muzikaal, pianis tisch is zijn stijl tot en mèt geper fectioneerd, en toch blyft hij per soonlijk. Met hem concerterend speelde het orkest oprecht muzikaal, de melodie vindend in fraaie klank en kleur. Het was een samenspel van zeer hoog niveau. |^A DE PAUZE een bekend, maar altijd welkom werk; de le Sym- phonie in C gr. t. van Beethoven, dat behalve het eerste inleidings- accoord geen revolutionaire trek ken vertoont. Maar wij weten, hoe Beethoven uit enkele motieven een muzikaal bouwwerk tot ontwikke ling brengt, van prachtige strikt per soonlijke Beethovenvondsten. Het ietwat teruggetrokken Andante Cantabile daar valt het sierlijk 2e thema in Compact is de doorwer king tot een dartel motiefje in de cellj doet denken, dat de meester de spot drijft met zijn eigen contra punt, een van de staaltjes van Beet- Leidse agenda VRIJDAG, 23 JANUARI. Leids Politiemuz.-gezelschap. Feest avond, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. K. O. Rotterdam Toneel „Merca- det", door Hon. de Balzac. Leidse Schouwburg. 8 uur nam. Leidse Bond van Volkstuinders. Prop.-filmavond. De Burcht, kwart voor acht nam. Ned. Kath. Metaalbewerkersbond. Jaarvergadering, waarna voordracht door Toon Kortooms. 8 uur nam. Har monie. „St. Willibrordus" (Textieldetail- handel). Lezing over ,Euromarkt" door de heer Van Rooy, Gulden Vlies, 8 uur nam. APOTHEKERSDIENST. Leiden: Apotheek Boekwijt Bree- straat 74, tel. 20552. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 2330 januari zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: Lido: Luxor: Trianon: Rex: „The smallest show on earth", 14 jaar. „Hercules", 14 jaar. „Tramlijn Begeerte" ,18 j. „In die nacht", 18 jaar. „Slavinnen van de Ama zone", 18 jaar. hier geenszins met sier en luchtig heid, overeenkomend met de dans vorm. Driftig en voortvarend, als een voorloper van zijn grote Scherzi. Heel bijzonder is de aanhef van de Finale, tot opeens een dartel toon ladder-figuurtje het Allegro inzet. Geestig, fonkelend en in zeer snel molto vivace tempo werd dit ge speeld. Het orkest had onder de met muzikale speeldrift begaafde diri gent de trant van luchtige opgewekt heid in de wedergave, zonder gevaar om de diepere dingen voorbij te glij den, of de schaduwen voorby te zien, die de glans verinnigen. Diep- muzikaal en met charme en kleur, reageerde het orkest op de intenties van deze dirigent (die in zijn indi caties niets overslaat) en speelde meer dan voortreffelijk. Tot besluit het wereldvermaarde werk „l'Apprenti Sorrier" van Paul Dukas. Geheimzinnig in de aanvang, ontwikkelt zich he machtige Scher zo, suggestief en beweeglijk. Dukas' thematiek is logisch, helder en con structief. Romantisch is zijn ver beelding alsook zijn gehechtheid aan de klassieke cultuur; vandaar de meesterlijke canon, 't Leek alles zo eenvoudig te gaan, maar luisterend hoorde men hoe zorgvuldig elk detail wordt gepeeld. De virtuose orkestra le schittering, de energie, de fijne humor, dit alles v erd door de vele aanwezigen geapprérieerd die dui delijk blijk gaven van ingenomen heid voor de sober dirigerende, maar hevig geëmotioneerde muzikale leider en voor het orkest, dat de ganse avond zozeer in topvorm speelde. De dirigent deelde terecht zijn triomf met solisten en instru mentaal ensemble. J. KORTMANN Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Vrijdag 23 January 1859. In het jaar 1858 heeft Neder land van zijne Oost-Indische vloot 17 schepen verloren. Rot terdam was daarbij zeer onge lukkig, naardien het alleen al 12 schepen verloor, hieronder 5 schepen in 1857 gebouwd. Am sterdam verloor er 2, Dordrecht 2 en Zierikzee 1. Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. WééR DE BLAUWE TRAM Donderdagavond om half acht ge beurde met een „blauwe tram" het twee de ongeluk van die dag. Juist toen de tram van de halte Zeemanlaan vertrok en vaart begon te krijgen, kwam uit de richting van de Koninginnelaan een lichte vrachtwagen aanrijden. Omdat hij geen voorrang aan de naderende tram verleende, en de snelheid nog te hoog was reed de wagen met een doffe dreun tegen de tram op en werd enige meters meegesleurd. Ongedeerd stapten de in zittenden uit de zwaar ingedeukte wagen. De tram had een kwartier vertraging Later op de avond werd de wagen weg gesleept. Ingezonden door: CHR. STAPELS EEN KOSTELIJKE VOOR K O ZO NU EN DAN grijpt men wel Oost. Tot de allergrootste verbazing pens in dp nudp Hnns pn haalt er van A/Tprnadot lr«-»w.4 Am eens in de oude doos en haalt er een toneelspel uit, dat niet alleen kenmerkend is voor de tijd, waarin het geschreven werd, maar dat het bovendien ook in onze dagen nog zeer wel doet. Zo'n stuk is „Merca- det" van de Franse schrijver Honoré de Balzac. Het stuk speelt in het Parijs van 120 jaar geleden en is een alleraar digste satyre op de wereld van beurs speculanten en geldschieters. De Bal zac heeft in zijn tijd ook nog al eens overhoop gelegen met schuldeisers en zijn ergernis over deze geldwolven heeft hij afgereageerd in zijn „Merca- det". Mercadet is een rare snuiter; hij is de Napoleon van de beursspeculan ten, de éne dag schatrijk, de andere dag op de rand van het faillissement. Op het moment zit hij zó dik onder de „beren", dat hij zijn enige dochter moet uithuwelijken aan een rijke landgoedbezitter om er weer onder uit te komen. Maar het grappige is, dat deze rijke schoonzoon-in-spe een weer berooide avonturier blijkt als schoonpapa en dan ziet Mercadet geen andere uitweg meer dan nog maals zijn compagnon Godeau ten to nele te voeren, die er destijds met de kas vandoor ging en nu zijn fortuin gemaakt zou h bben ergens in de Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik Johannes zn v.: H. van As en J. Herruer; Anna An- tonia, dr W. P. van Boheemen en A. M. G. Mooren; Johanna Maria dr v. J. Bekooy en M. Brocaar; Anita Jo- landa dr v. J. H. van Heijningen en A. Groenewegen; Theodorus Maria zn van P. C. van Teijlingen en A. T. Kamper; Jan Willem zn v. J. W. Krabbe en C. Stokkel; Willem Hen drik zn v. I. de Feij en M. J. Ligtvoet. Overleden: J. G. Wijnands 63 jr, man; C. J. Scheer 7 jr dochter; W. F. de Graaff 71 jr man. Gehuwd: P. Veelenturf en M. R. A. van der Klaauw; B. Hoogkamer en A. N. Timmers; L. de Boer en J. de la Rie; L. van Gorkum en C. Prevoo; J. van Muyen en W. Blankestein; K. W. Vilders en S. T. Verlind. van Mercadet komt dan tenslotte Godeau werkelijk terug met een kist vol bankbiljetten, krijgt de opoffe rende dochter de bruidegom, die zij liefheeft, worden de schuldeisers be taald' en is iedereen in de zevende hemel. Het stramien van dit spel vertoont alle mogelijke kenmerken van de I oude doos; al die onwaarschijnlijke toevalligheden zijn bekend genoeg. Maar wij zien er glad aan voorby, want de uitwerking is zó vlot en amusant, dat men zich uitstekend vermaakt. I^E JONGE FRANSE regisseur Georges Vitaly, die hier te lande reeds meerdere Franse spelen onder zyn bekwame leiding in de juiste sfeer heeft gebracht, heeft ook hier de Nederlandse acteurs van het Rot terdams Toneel omgetoverd in rad sprekende watervlugge Fransmanne tjes, geheel in de stijl van 'e oude blyspeltrant. De titelrol van Mercadet is daardoor een aieiv/e fonkelende creatie geworden van Bob de Lange, die met de nodige flair en met bra- vour de handige beursspeculant ten voeten uit tekende. Zijn tactiek van bleef, afgewisseld met gehuichelde kligende openhartigheid, was aller- vermakelijkst. Naast 'cm noemen wij direct de z.g. rijke schoonzoon aspirant van Ton v. Duinhoven de scène, waarin zij elkander in de luren trachtten te leggen, was een van de hoogtepunten van het spel. De overige figuren komen weinig uit de verf, zelfs de lieftallige dames mevr. Mercadet en mej. Mercadet (resp. Henny Orrè en Thera Verheu gen) kregen niet veel kansen. Hun rollen waren echter geenszins ver waarloosd, evenmin als die van de brave Minard, door Hans Croiset goed getypeerd. Gok het roddelende stelletje huisbedienden beloofde veel, als De Balzac ze maar niet telkens van het toneel had verjaagd. Tussen de goed geslaagde indruk wekkende decors is het zodoende tot een feestelijke voorstelling gekomen, dei de leden van K. O. ten zeerste hebben gewaardeerd en vanavond ongetwijfeld ook zullen waarderen. De Rooie Haan stapte over op de Blauwe Tram Op de Parkweg te Voorburg, vijfhonderd meter van het centrum is donderdagochtend een driewagenstel van de interlocale dienst Leiden-Den Haag van de N.Z.H.V.M. dat uit de richting Leiden kwam, in botsing gekomen met 'n vrachtauto, beladen met papïerafval. Er ontstond vrijwel onmiddellijk een biand. welke de auto en de eerste tramwagen geheel vernielde. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wat lezers schrijven GRACHTEN MAKEN DE KOLEN DUUR Leiden is een moeilijke stad. Niet alleen voor het wegverkeer maar ook voor de scheepvaart. Die twee hangen wel nauw met elkaar samen want als er ergens een brug wordt aangeva ren of er komt een schip wat moei lijk „over de brug", dan is dat door de hele stad merkbaar aan een op eenhoping van auto's. Vanmorgen was het weer zo ver. „De Vier Gebroeders" uit Amsterdam voer, geladen met steenkool voor de Lichtfabrieken, uit de Haven de stad binnen. Waren het maar geen vier broeders geweest, dan had die schuit niet zo lang hoeven te :ijn: nu voer hij met de boeg up de modder bij „de Zoutkeet", terwijl het stuurhuis op het achterschip nog onder het ge opende brugdek lag. Na veel geschreeuw en gedraaf werd er een talie overgebracht up de an- kerwinch. De schuit trok zichzelf los, de brug zakte en het leed leek weer geleden. Een paar honderd meter verderop by de Herensingel bleek de bocht weer te krap voor „De Vier Gebroe ders". Weer wilde men het oéproeven ders". Weer wilde men het beproefde procédé toepassen maar de schippers- jongen verloor de kabel, die hij moest overvaren. Het kwam tenslotte toch allemaal voor elkaar, nadat de lijn van de bodem was opgevist. De Leidse grachten maken de kolen duur. Ingezonden door: G. DE CRAAF Jul. v. Stolberghof 34 Leiden

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2