Drukke receptie in Leidse Gehoorzaal Het Befuwse Huissen steekt zich in stemmig zwart 'n Vinding, die niet nieuw meer is Brugwachter had zich verslape n Hoge beloning voor het opsporen van de 40 mille Niet lopen, toch ski-lopen Actrice Else Mauhs overleden Opticiens zijn ontevreden KORTE golf Trein ging een stap je opzij voor een lawine DONDERDAG 22 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 DE VLEESPRUZEN De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees de heer J. de Veer, heeft tijdens een openbare vergade ring van het produktschap verklaard dat de situatie op de vee- en vlees markt momenteel bevredigend is. Door de staking in Argentinië is er een internationaal tekort aan rund vlees ontstaan, zodat de prijzen voor de tijd van het jaar vrij hoog liggen. Verwacht wordt bovendien dat het huidige prijsbeeld zich voorlopig zal handhaven. Voor Nederland vormen de hoge prijzen het enige middel om de te grote melkstroom nog iets te beperken, aldus de heer De Veer. Spierpijn of rheumatiekFlink wrijven met Klooster balsem, die diep in het weefsel dringt Kloosterbalsem wrijft de pijn weg J De erepromotie van de president-curator van de Leidse universiteit, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk werd gistermiddag bijgewoond door prof. Beel, minister-president en de minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals. Op de promotie in een bijna geheel gevulde stadsgehoorzaal volgde een receptie in de foyer, die enige uren in beslag nam. Vanuit de grote zaal vormde zich een rij via de trappen naar de gang op de eerste verdieping naar de foyer, waar de gepromoveerde, vergezeld van echtgenote en verdere familieleden de gelukwensen van velen in ont vangst nam. Onder hen waren de genoemde ministers, mevrouw Van Kinschot-Dor- hout Mees, de senaat van de universiteit van Leiden en andere universiteiten in ons land, vele hoogleraren, burgerlijke en militaire autoriteiten. Tijdens de promotie waren rechts van de promovendus de hoogleraren der juridische faculteit gezeten en links de decanen van de andere facul teiten. Als paranymphen traden op de oudste zoon van de promovendus en de secretaris van curatoren, mr. N. F. Hofstee. Een foto laat het moment van de promotie zien. De andere foto toont een moment tijdens de receptie. Minister-president prof. Beel complimen teert de eredoctor. Tussen beiden: de minister van O. K. en W. mr. Cals. Voor een carnaval in grote rouw Het belooft 'n zwart-treurige stoet te worden die pp carnavalszondag 1 februari onder het motto „alles ien 't zwart, maor g,in zwartkiekers" door het stadje Huissen zal trekken als protest tegen een financiële maat regel van het gemeentebestuur. De meerderheid van de gemeente raad heeft zich uitgesproken tegen subsidiëring van het carnaval dat de „kraonige zwaone" jaarlijks organi seert. Zondagmiddag 1 februari begint de stoet te trekken waarin op de praal wagens prins carnaval, de hofhouding en de raad van elf in rouwkostuum zullen meerijden. 1-'aatselijke toe standen, waarbij de politiek niet ver geten zal worden, zuilen in de gehele stoet worden gesymboliseerd. Kolenboeren, zwarte katten, een afdeling bereden „zwartmoren", kin deren met (zwarte) dropveters, om floerste „foekepoppen", zij zullen geen van allen ontbreken. Om in de carnavalsstijl .te blijven zal prins Figaro zijn zoete presentjes rond strooien, zij het dan in de vorm van stemmig zwarte droptoffee's. Het hoogtepunt, op de markt, wordt Schiphol opent op 26 jan. de eer ste zelfsbedieningszaak op een lucht haven ter wereld. Passagiers, die naar hun vliegtuig gaan, vinden in de vertrekhal een winkel in fruit, kaas, gesteriliseerde groenten enz. Het systeem van zelfbediening is gekozen om passagiers de gelegenheid te ge ven nog snel iets te kopen zonder dat zij behoeven te wachten. de dood van de carnavalsoptocht, die de grootste in de Betuwe is. „De dans van de stervende zwaan" zal worden uitgevoerd met muziek van 't orkest „De Zevenklappers". Een van de „Buutredeners" zal de grafrede uit spreken. Tot overmaat van rouw, zo wordt in Huissen gezegd, zal het gemeente bestuur, indien de raad de verorde ning van het vorig jaar niet intrekt, genoodzaakt zijn op de bezoekers van de treurstoet vermakelijkheidsbelas ting te heffen. HOFMEESTER KON WEER WORDEN INGEREKEND toen hij zei: „was?'' Toen gistermorgen de 44-jarige Duitse hofmeester G. A. K. door de surveillancedienst aan de Puntegaal- straat te Rotterdam zou wordon bin nengebracht, zag hij opeens kans er vandoor te gaan. De man was aange houden, omdat hij aan twee Rotter dammers 60.000 sigaretten had gele verd. Het tweetal, dat zoals gemeld met een taxi de clandestien ingevoer de rokertjes wilde vervoeren werd in de kraag gepalet, evenals de taxi chauffeur. Na de ontsnapping werd direct de Rotterdamse politie in het geweer ge roepen en met auto's begon men de stad af te stropen. Men zette de tocht voort tot bui ten de stad. Op de rijksweg naar Den Haag zag een inspecteur tegen een uur een eenzame wandelaar. Hij vroeg hem naar zijn doel en kreeg als antwoord: „was?" Men nam hem mee naar het bureau en toen bleek, dat men geluk had gehad, want de ge zochte was gevonden. De heer Reidar Berg uit Oslo heeft zijn motorfiets van rupsbanden voor zien, ten einde in bergachtige streken niet meer aan de weg gebonden te zijn. In sneeuwgebieden kan onder het voorwiel 'n ski worden aangebracht. De heer Berg hoopt interesse te vinden om zijn vinding in produktie te brengen.... Bom bijna onder flat Tweemaal schrik voor heizelfde geid Bij het verwijderen van oude lit- tekens in het hart van Hengelo, stuit te men gisteren op een gevaarlijke oorlogserfenis. Op de plaats, waar binnenkort een moderne winkelflat moet verrijzen bleef de bak van een dragline op vier meter diepte steken achter een overjarige vliegtuigbom van 150 kilo. De mijnopruimingsdienst heeft het projectiel onschadelijk gemaakt. De bom werd opgehaald op een terrein, dichtbij het station, dat voor herbebouwing werd rijp gemaakt. In oktober 1944 werd de bestaande be bouwing door geallieerde bommen werpers volkomen plat gegooid. Nadat de dragline-machinist had ontdekt, waarachter de bak van zijn machine bleef haken, werd het grond werk ogenblikkelijk stopgezet in af wachting van de komst van de mijn- opruimingsdienst. De reizigers op het traject Alk maar-Den Helder, die met de eerste treinen reisden, hebben gistermorgen een flinke vertraging opgelopen. De spoorbrug over het Noordhollands- kanaal stond namelijk open. Na het passeren van de laatste trein, wordt de spoorbrug 's avonds, ten behoeve van de scheepvaart, altijd openge draaid. De brugwachter, die er 's-morgens voor zorgt, dat de brug weer geslo ten wordt, had zich woensdag versla pen, waardoor hij zijn plichten niet tijdig had kunnen volbrengen. De aangetekende zending met 40 leiden tot het opsporen van het ka biljetten van duizend gulden is nog pitaalt je. steeds zoek. Zowel de postale recher- che als het expertisebureau Binnen dijk Bree te Amsterdam zetten het onderzoek voort. Tientallen ambte naren zijn reeds verhoord, maar dit heeft, naar men zegt, nog geen enkel resultaat opgeleverd. Men is nu overgegaan tot het uit- De Nederlandse Bank zal voor het vermiste bedrag slechts 100 gulden schadevergoeding van de PTT ont vangen. De aangegeven waarde voor het pakket was namelijk 100,-. Bij het versturen van grote bedragen wordt altijd slechts maximaal 100,- als aangegeven waarde opgegeven, In tegenstelling tot wat men bij het zien van deze foto zou denken, is hier geen sprake van een nieuw soort ski-sport, maar van in de praktijk gebrachte naastenliefde. Een jonge Canadese deelneemster aan skiwedstrij den in Kitzbühel vond nl. deze voor de hand liggende wijze van vervoer uit om haar vriendin, die een been heeft gebroken, voor de aanvang van de wedstrijden naar een goede plaats langs de baan te brengen. Frisse wind door hoorspel uitzendingen Experiment door KRO Uit de behoefte om nieuwe wegen te vinden voor de werkwijze bij kenverpleging aan de Prinsengracht hoorspelen, gaat de KJL te Legin- dt "trie Else Mauhs overleden, nen op zondag 5 april, een experi- loven van een beloning (ong. 10% van daar er bij een hoger bedrag niet het vermiste bedrag) aan hem of haar méér zorg aan het pakketje wordt die inlichtingen kan verstrekken die Gewonde onvluchtte uit angst het ziekenhuis Een jeugdige Apeldoornse brom fietser, die betrokken was bij een botsing tussen twee bromfietsen en een vrachtauto en daarbij licht ge wond werd, heeft kans gezien te ont snappen uit het Julianazieke.Jiuis te Apeldoorn waar men hem zou ver binden. Het gebeurde had hem blijk baar zoveel schrik bezorgd, dat hij maar niet op het verband gewacht heeft. Hij en nog een andere bromfietser hadden beiden geen voorrang ver leend aan de vrachtauto en waren met grote snelheid tegen de wagen opgebotst. Ook de andere bromfietser werd licht gewond. De duopassagier van een van de brommers, de heer A. P., kwam er het slechtst af. Hij werd ook in het Julianaziekenhuis opgenomen waar bleek, dat hij een hersenschudding had opgelopen. Nederlandse opticiens georgani seerd in een federatie hebben de mi nister verzodht er op toe te doen zien, dat de korting op brilmonturen niet meer dan 20 procent zal bedragen. Landelijk is een korting van ten minste twintig procent oveeengeko- men en hierdoor zyn de prijzen niet meer te controleren. In vele gevallen worden veel hogere kortingen dan twintig procent gegeven. De ziekenfondsoptiekzaken hebben bij de minister al bezwaar aangete- besteed, terwijl de porto met spron gen stijgt. Verzekerd. menteel hoorspel van zeven tot acht delen uitzenden, dat van begin tot einde geïmproviseerd wordt. Als gegeven voor dit hoorspel ge bruikt men de roman „Pied Piper" van Nevil Shute, waarin de tocht van een Engelsman op leeftijd van Zwit serland naar Engeland, in de gespan nen tijd van de zomer in 1940, be schreven wordt Pe Engelsman breekt zijn vakantie aan de Frans-Zwitserse grens af, omdat de militaire toestand in juni 1940 hachelijk dreigt te wor den. Hij neemt twee kinderen van een bevriende relatie r.ie naar En geland, maar op zijn lange tocht dwars door Frankrijk, worden het er achtereenvolgens zeven. De kinder- rollen zullen in dit hoorspel, dat ge bracht wordt onder de titel „wie gaat er mee naar Engeland varen", ook door kinderen worden gespeeld. Regisseur Léon Povel is, mede met het oog op het aandeel dat de kinde ren in het spel hebben, reeds gedu rende maanden bezig met het experi ment. Bij de improvisatie-tests met de kinderen kwamen „verbluffende resultaten te voorschijn, omdat de onbevangenheid van de kinderen en him verbazingwekkende fantasie scè nes opleverden, die geen auteur ooit op papier zou kunnen zetten", schrijft de regisseur in een toelichting op het experimentele hoorspel. Léon Povel zal bij de opnamen met de microfoon in de hand tussen de spelers staan, fungerend als regisseur en verteller. De figuren die in een scène optieden en de loop die de Ook de verzekering is met deze manier van verzenden op de hoogte en gaat daarmee accoord. De Amster- scène moet hebben, wordt tevoren zo damse Bank zal dus niet veel schade! uitvoerig mogelijk besproken. Dan onder de geruchtmakende verdwij- wordt de scène meteen opgenomen ning lyden. en afgeluisterd. Zij werd op 25 januari 1885 in Keu len geboren en kwam op 14-jarige leeftijd naar Nederland. Op de mu ziekschool van Cato Eiser in Amster dam zij volgde aanvankelijk een opleiding voor concertzangeres kreeg zij de raad naar de toneelkunst over te gaan. In 1903 maakte zij haar debuut bij het Rotterdams Toneel als Martha in „La Sourie". Zij speelde, tot zij artistiek leidster bij „Het Mas ker" werd, talrijke gastrollen en trad op bij het Hofstadtoneel onder Cor van der Lugt Melsert. Een van de grootste triomfen die zij vierde, was haar Koningin Elizabeth interpreta tie in „Elisabeth, de Vrouw zonder man" van Josset. Van de rollen, die deze draagster van de Theo Mann-Bouwmeester- Ring (sedert 1934) vertolkte, kunnen genoemd worden de titelrol in Ed- mond Rostands „Adelaarsjong", „No- ra" van Ibsen, Eline Vere, en haar rollen in „Vorstelijke emigranten", „De Blauw Vogels", „Zoals je me ziet", „Mensen in het Hotel" en „Macropoulos". Met de fiets aan de hand stak gisteravond de 60-iarige Amsterdam mer F. J. Kerstens op het kruispunt Hugo de Grootstraat—Frederik Hen drikstraat de rijweg over. Hy werd door een taxi aangereden en over leed kort daarna in .et Wilhelmina- gasthuis. Volgens de politie ver keerde de man onder invloed van sterke drank. Acht wagens van een goederentrein zijn bij het Oostenrijkse wintersportcentrum Sankt Anton van de kend tegen beperken van de kor-1 iails gedrukt door de luchtdruk, welke werd veroorzaakt door een passerende lawine. Drie andere wagens ont- ting. 1 spoorden, maar bleven overeind staan. Er werd bij dit merkwaardige ongeluk niemand gewond.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7