Uitvoering Leids Politie Gezelschap RIJNSTREEK DONDERDAG 22 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA S QNDER LEIDING van Dick An- derson heeft het Leidsch Politie Muziekgezelschap gisteren geconcer teerd voor een goed bezette Gehoor zaal. Kadat het Wilhelmus was gespeeld, heeft de secretaris-penningmeester, de heer Verstraaten de nieuwe voor zitter de heer Beens voorgesteld, die warm werd toegejuicht. Deze hield een inleidend toespraakje en sprak waarderende woorden tot heer An derson, de ambitieuze dirigent, die opvallend opbouwend werk ver richt, en de vrije tijdsbesteding van zyn corpsleden tot een genot maakt voor hen. Met een sympathiek en gedurfd programma werd voor de dag geko men. Het corps is niet zó talrijk, maar de uitvoerende muzikanten weten heel wat te verzetten, terdege onderlegd als zij zijn op hun koper instrumenten. Dit bleek al gauw bij de grandiose March van Boedijn, waarin de chromatische figuren die werkelijk niet gemakkelijk zyn, glansrijk werden overwonnen. In A Foster Ouverture, eveneens van Gerard Bodijn, was de orkestklank eveneens zeer aannemelijk, de nodi ge dynamische schakering was aan gebracht en de mooie Cantilene, een bekend Zuid-Afrikaans volkslied deed weldadig aan. Het driedelige werk van Henry Geehl werd met veel geestkracht en temperament uitgevoerd, Peace and War, Lament en Finale Liberation. Bezield werd er gespeeld en toen in het laatste deel het klokkenspel z'n feestelijke klanken mengde onder de koper-in strumenten betoonden alle aanwe zigen zich dankbaar. Dit klokken spel werd vaardig gehanteerd door George Anderson, zoontje van de dirigent. Het 4e Hoornconcert van Mozart hoorden wij in een arrangement voor bariton van de hand van Blaauw. Wij moeten zeggen, dat de solist de heer P. J. van den Akker de tenor tuba (behorend tot de familie der saxhoorns) heel mooi bespeelt. De toon doet sterk aan die van de wald hoorn denken, en klinkt harmonieus. |}E JONGE GEORGE ANDERSON speelde de begeleiding op de vleugel. Hij is een leerling van Henk Briër op de Muziekschool voor Toonkunst; is ambitieus en belooft, wanneer hij goed blijft werken, een enthousiast pianist te worden. Nu heeft hij mooi gespeeld en samen met de solist is er wat goeds gege ven. Een levendige elegante wals van Coiteuse: La Perla de Andaluzia liet horen, dat er levendige poëzie schuilt in de moedige harten van on ze politiemannen, waarvan telkens weer een soliërend instrument ge tuigde. Dan Chicago, jazz-ouverture van Ruelle en bleek 't al gauw, dat het orkest ook met de moderne jazz muziek, haar timbre, karakter, ef fecten, ostinate rhythme en melo- diek goed op de hoogte is. Het stuk is wat lang, maar er werd intelligent gemusiceerd en met goede smaak. Tot besluit werden twee mooie Ame rikaanse marsen gespeeld van Al- ford en Komzak, een gunstige be schaafde indruk nalatend. Enthou siast applaus en groot succes. Na de pauze beloofde het pro gramma een cabaretprogramma door medewrekenwden van de Micro Va riété Show onder leiding van Fred Bourgonje en een dansje daarna, onder leiding van balletmeester Alphenaar. J. KORTMANN HU KENDE ZUN SOMMEN NIET. De zesjarige Keith Syrett in Up- minster bij Londen heeft woensdag de politic laten uitrukken, omdat hij zijn sommen fout had. Op weg naar school zat hij over zijn moeilijkheden nog wat na te pieke ren, toen hem de raadgeving van zijn moeder te binnen schoot om de poli tie te waarschuwen als hij hulp nodig had. In een telefooncel alarmeerde hij de politie, waarna naar alle politie auto's het parool: „De jongen heeft hulp nodig" uitging. Ook de agenten te voet en te fiets en de gemotori seerde politie, die met de telefooncel van Keith in verbinding stonden repten zich naar de plaats van nood. „Mijn onderwijzeres heeft bij som mige kinderen in hun schrift geschre ven dat hun sommen goed waren, maar bij mij wil ze dat niet doen", al dus kleine Keith toen de politie ter plaatse gearriveerd was. Deze zette echter met veel tact uiteen, dat zij de juffrouw echt niet konden dwingen hem een goed punt te geven. „Het is een probleem dat je helemaal zelf zal moeten oplossen". Leidse agenda DONDERDAG 22 JANUARI. Kath. Vrouwengilde. Viering twee de lustrum. Voordracht Nel Oosthout. 8 uur nam. St. Ant. Clubhuis, 8 uur nam. K.V.P.-Kringvergadering. De Har monie, 7.30 uur nam. K. O.-concert Meesterserie. ket Residentie-Orkest o.l.v. Jean Marti- non, 8 uur nam. K. O. Rotterdams Toneel „Mer- cadet" door Hon. de Balzac, Leidse Schouwburg, 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor EHBO afd Leiden. Jaarvergadering 8 uur. Ja- cobazaal (Biroht). Huishoudelijke- en Gezinsvooriich- ting, Levendaal 1, Leiden. Donderdag 22 januari 1959 8 uur n.m. Textiel- show. VRIJDAG, 23 JANUARI. Leids Politiemuz.-gezelschap. Feest avond, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. K. O. Rotterdam Toneel „Merca- det", door Hon. de Balzac. Leidse Schouwburg. 8 uur nam. Leidse Bond van Volkstuinders. Prop.-filmavond. De Burcht,- kwart voor acht nam. Ned. Kath. Metaalbewerkersbond. Jaarvergadering, waarna voordracht door Toon Kortooms. 8 uur nam. Har monie. „St. Willibrordus" (Textieldetail- handel). Lezing over .Euromarkt" door de heer Van Rooy, Gulden Vlies, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 2—4 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Tentoonstelling „Wat doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en met 1 maart 1959). Lakenhal: Tentoonstelling „Vor ming". Werkdagen: lo uur voorm.— 4 uur nam.; zon- en feestdagen 14 uur nam. (tot 18 januari 1959). Lakenhal: „Schatten uit het Mau- ritshuis". Werkdagen: 10 uur voorm.- 4 uur nam zon- en feestdagen: 14 uur nam. (tot 16 februari 1959). APOTHEKERSDIEN ST. Leiden: Apotheek Boekwijt Bree- straat 74, tel. 20552. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN De films in de week van 1623 januari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De man, die teveel wist", 14 jaar. Lido: „En altijd lokt dg vrouw". 18 jaar Luxor: „The bravados", 18 jaar. Trianon: „Mijn beste vyand", alle leeftijden Rex: „Drums across the river" 14 jaar. (Donderdag: „Hotel onder verdenking", strikt volw.). Nieuwe lantaarnpalen zijn ge plaatst in het Van der Werfpark volgens het model, dat indertijd door de Leidse raad is uitgekozen om de gaslantaarns van Rapenburg en om geving te vervangen. Het zijn strak ke lantaarns met moderne vorm. K.A.B.-Hartebrug belegt op zon dag, 1 februari a.s., een groté feest avond. Er wordt een opvoering ge geven van het toneelspel „De Vier Jaargetijden", met dansen na. De avond begint om half acht. Ballei ding: Evert Castelein. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de volgende adres- i sen: J. P. Hogeboom, Frans van Mierisstraat 2; J. Ruiten, Bakker Korfstraat 3; J. Antonie, Jan Lieven- straat 33; A. Spiering, Binnenvest gracht 12; Huigsloot, Mussenbroek- straat 21a; mevr. de Vrind, Vaart- j kade 5.*" "Aan de zaal (Sint Antonius Club huis) zijn nog kaarten verkrijgbaar voor de voorstelling van Nel Oost hout: „De Mannequin" van Fanny Hurst. De avon< wordt verzorgd door het Katholiek Vrouwengilde, ter ge legenheid van zijn tweede lustrum. De begrippen „St. Eloy" en Bra bantse humor" Zullen vrijdagavond één zijn op de jaarvergadering, tiet bestuur meent dat alle leden van St. Eloy goede humor kunnen waar deren. Het verzoekt de leden hier dan ook blijk van te geven door met hun dames op deze avond aanwezig te zijn. Uw interesse zal voor het be stuur een maatstaf zijn meer van dergelijke bijeenkomsten te organise ren. Komt dan allen op deze eerste avond kennismaken met Toon Kor tooms. BODEGRAVEN K.A.B. Zeker voor een jaarver gadering had men een grotere op komst van KAB-leden verwacht. In zijn openingswoord gaf voorzitter Kerkhofs de bes'te wensen voor 1959. Het jaarverslag van secretaris Steen bergen gewaagde van een druk jaar, waarin de voorbereidingen en de vie ring van het 40-jarig bestaan een grote rol speelden. Bij de bespreking inzake het bestuursbeleid kwam een eerlijk en keurig betoog ter tafel van de heer G. Walraven betreffende de groslijststemming, waarin hij de gang van zaken betreurde. De geest, adv., kap. J. Hoogenbosch, prees de wijze waarop het 40-jarig bestaan was gevierd, waardoor veel goodwill in de Parochie was ge kweekt. Na de pau2e volgde het financieel verslag van penningmeester Jaars veld, die in een gedegen overzicht een beeld gaf van de financiële po sitie van de afdeling, en het jubi leumfonds. Na de pauze werd eerst de heer G. Stolwijk gehuldigd met zijn 25-jarig lidmaatschap, maar vooral om zijn verdiensten in amusementsprogram ma's voor de KAB. Als blijk van waardering werd hem een rotantafel tje aangeboden. Met het oog op het 50-jarig bestaan werd besloten jaarlijks 75.te stor ten in het jubileumfonds tot 1968. De bestuursverkiezing bracht twee nieu we bestuursleden in de plaats van de heren Kerkhofs en Walram (die be dankt hadden) nl. de heren G. Wal raven en C. v. d. Berg. Voorzitter werd de heer W. v. Wijk, die de oud- voorzitter dank bracht. Op een laat uur sloot de voorzitter deze belang rijke by eenkomst. BOSKOOP Oranjever. Boskoop. De alge mene ledenvergadering van de Oran jevereniging Boskoop, welke in hotel Neuf werd gehouden, had niet de ge bruikelijke belangstelling. De voor zitter, de heer P. J. Kooij, meende, dat dit wel een gevolg was van de minder gunstige weersomstandighe den of dat de leden zoveel vertrou wen in het bestuur hebben. Voorts memoreerde de voorzitter de verjaar dag van prinses Margriet waarbij door de aanwezigen een driewerf hoera werd uitgebracht. In het jaarverslag herdacht de se cretaris, de heer J. B. ten Brinke, het plotseling overlijden van de secreta ris, wijlen de heer Jac Chrispijn. Ter zijner nagedachtenis werd een mi nuut stilte in acht genomen. Het le dental bleef vrijwel gelijk en be draagt momenteel 1644. De penning meester, de heer P. Frankrijker, kon, de minder geslaagde feestelijk heden ten spijt, toch mededelen, dat er wat in zijn kas was gebleven. In aansluiting hierop zeide de voorzit ter, dat hij alle respect had voor de ontplooide activiteiten van de secre taris en de penningmeester en zich ook verheugde, in de goede verstand houding van het gehele bestuur. Spr. wekte de aanwezigen op verder leden te werven. Bij dé bestuursverkiezing werden de heren P J. Kooij, C. Hoogendoorn, P. Both en C. W. G. de Frankrijker herkozen, terwijl in de ontstane vaca tures door het bedanken van de he ren S. Kuipers en D. van Gelderen werden gekozen, de heren P. de Koo- ter en G. Ramp. Na de pauze werd het organiseren van de feestelijkhe den in 1959 besproken. In beginsel werd besloten om ook nu weer op 30 april een feestprogramma samen te stellen. De voorlopige data voor de zomerfeestelijkheden werd bepaald op 21 en 22 juli a.s. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat dank zij de spontane bereidwilligheid van de eigenaar het feestterrein weer be schikbaar is. Gemeenteraad van Koudekerk a/d keek terug op triest jaar Rijr Onder leiding van de loco-burgert." meester, wethouder W. v. Vegten Hz. kwam de raad der gemeente Koude kerk gisteren in openbare vergade ring bijeen. Ter opening van deze eerste vergadering in het nieuwe jaar sprak de voorzitter een rede uit. waarin hij er op wees dat de gemeen te Koudekerk, door het overlijden van wethouder Molema in het voor jaar en burgemeester De Herder in december wel zeer zwaar getroffen is. Hij achtte het nu niet de tijd voor allerlei beschouwingen, die beter op haar plaats waren bij de begroting, die door allerlei stagnatie in het werk ter secretarie pas laat kan worden ingediend. Veel werk is in het afgelopen jaar verricht. Spreker herinnerde aan de ingebruikneming van het voetbalveld en prees het enthousiasme van d( leden van de voetbalvereniging waar door het mogelijk werd, dat er ook een mooi clubhuis verrees. Het stage werken voor woningbouw in deze meente werd bekroond, met de bouw van negen woningen, waaraan nu druk gewerkt wordt. De neiging, die er in deze gemeente bestaat, om te komen tot eigen woningbouw, zal het gemeentebestuur stimuleren Veel werk staat nog te wachten. Moge de zegen des Heren daarop rusten, zo HAZERSWOUCE Schoorsteenbrand. Gistermor gen viel langs de Gemeneweg een sterke rookontwikkeling waar te ne men. Een van de voorbijgangers waarschuwde op de gemeentesecre tarie de politie, die de brandweer op haar beurt alarmeerde. Weinige ogen blikken later arriveerden comman dant M. J. Noordam en 9 man met de grote spuit bij het pand van de heer F. v. d. Meer waar een fikse schoorsteenbrand woedde. Het vuur tje was vrij spoedig bedwongen. Afrika-avond. De besturen van LTM en LTJ vestigen er de aan dacht op dat de grote Afrika-avond a.s. vrijdag, waarop pater W. van Leeuwen een causerie houdt over er varingen en toestand in Afrika, niet het ROS-gebouw is maar in de zaal van de heer J. Timmermans om 7.45 uur. Aan alle belangstellenden gratis toegang. Dammen. De laatste wedstryd van „Samen Sterk" 1 is geëindigd in een 137 op Zegveld 1. In deze com petitie behaalden onze plaatsgenoten 12 punten uit 10 wedstrijden. Punten totaal 112—88. Geboren: Paulus Joannes Fran- fciscus zn van A. H. Wesselingh en E. M. de Jong; Ingrid Eleonore dr van J. Goedegebuure en L. J. Wind- horst; Herma José dr van G. den Braver en J. H. Kerkhoven; Gerda Susanna dr van J. de Vogel en S. K. van Klaveren. Ondertrouwd: L. A. de Knegt 29 j. en N. C. Boers 26 j. Overleden: Gerardus Corn, van Eg- mond, 68 j., wed. van D. J. Staverink. LEIDERDORP Geboren: Mattanja A. E. dr v. L. J. A. Straathof en C. A. P. v. Elswijk. Johanna E. dr v. H. v. Bostelen en M. G. Boskeljon. Ondertrouwd: J. B. v. d. Wijngaard en D. J. Meijer; A. de Langr en A. Nagtegaal-, J. J. Kok en J. C. Bekker. Getrouwd K. de Boer en S. de Lange. Overleden: C. J. v. d. Horst, 49 jr, echtgenoot v. A. Halewijn; G. van Zijllfen, 73 jr, weduwe v. A. v. Winkel. NIEUWVEEN Ouderavond. Gisteravond werd in een der lokalen van de openbare school een ouderavond gehouden waarbij tevens aan het nieuwe hoofd der school, de heer P. Gans, een wel kom werd toegeroepen. Nadat de voorzitter der Oudercom missie de heer T. Baas, de anawezi- gen een welkom had toegeroepen, heette hij in het bijzonder met wel gekozen woorden de heer P. Gans en echtgenote welkom De heer Gans dankte daarna de heer Baas voor de tot hem gesproken woorden. Hierna werd de leiding van deze avond ver der overgedragen aan de heer P Gans. Deze gaf vervolgens het woord aan de secretaris voor het g^ven van een jaaroverzicht. Hierna verschenen burgemeester B. Kammenga, de beide wethouder^, de heren J. Vreeken en G. van der Hoorn, alsmede de gemeentesecreta ris de heer J. J. Roovers in het mid den der vergadering. De burgemeester heette de heer en mevrouw Gans namens het gemeen tebestuur welkom. Ter opluistering werd daarna door de heer P. de Pater te Ter Aar een prachtige serie kleurendia's vertoond over diens reis door Spanje. Ook ver toonde hij een serie dia's over vo gels en natuurschoon in ons eigen land. Nadat er nog enige onderwerpen van huishoudelijke aard waren be sproken sloot de heer P. Gans deze zeer geslaagde ouderavond. Geboren: Margaretha J. M. dr van A. v, d. Berg en C. H. Hooger- vorst; Wilfridus G. J. zn van W. M. A. v. Sark en A. K. C. Blom; Geer- truida M. C. M. dr van Th. v. d. Berg en A. Th. Egberts; Jannetje E. dr van A. Kouwenhoven en J. C. Spring- intveld; Hendrika H. M. dr van J. Versluis en D. A. de Rijk; Cornelia J. dr van H. A. v. d. Hoorn en C. A. Lebesque; Geertruida H. M. dr van II. M. Lek en C. van Kessel; Zeger zn van A. M. de Jong en L. Kaste lein; Pieter zn van J. Rietveld en T. Rietveld; Petrus J. M. zn van H. Pie- terse en M. E. F. Wijfje; Albertine A. dr van G. J. Hogenkamp en A. Bos; Emma C. E. dr van J. G. de Groot en H. C. M. Lenting. Getrouwd: Th. M. van der Hoorn en E. M. van der Hoorn; S. G. M. Rijneker en J. Th. Hoogervorst; A. J. Uijttewaal en M. Th. Akerboom; M. M. van der Meer en P. J. M. Wet ter. Overleden: IJ. Mulder 86 jr, on gehuwd; J. Zevenhoven 63 jr, echtg. van C. Vork; J. H. van Leeuwen 85 jr, ongeh.; A. van der Wouden 72 jr, wed van N. Molenaar. NOORDEN LTB-tuinders. Woensdagavond vond in café P. Maarsseveen te Noorden onder een vrij grote belang stelling de algemene jaarveragdering plaats van de LTB afd. tuinders. De voorzitter, de heer J. H. Wendel, gaf na de opening een overzicht over het verloop van de tuinbouw en de sierteelt in Nederland in het alge meen. Voor de groentetuinders op de koude grond is 1968 niet bijster goed te noemen. De producten die onder glas werden geteeld werden een stuk beter betaald. De sierteelt is over het algemeen ook gunstig verlopen in het afgelopen jaar. Duitsland is ook in '58 weer onze beste afnemer ge weest voor de groenten ondanks het feit, dat de Italianen sterk naar vo ren komen op dit gebied. De voor zitter raadde de aanwezigen steeds er voor te zorgen dat eerste klas pro ducten worden gekweekt. Na dit beknopte overzicht volgde het jaarverslag, waarna de penning meester, de heer v. d. Weijden, een batig saldo van 116.63 meldde, waardoor de kasmiddelen nu ƒ429 15 bedragen. Beide aftredende leden werden herkozen. De avond werd besloten met een spelletje klaverjassen. De wind kan niet lezen, door Richard Mason. Uitg Z.H. Uitgeversmij, Den Haag. In de vlotte vertaling van C. van Eysden wordt hier een oorlogsge schiedenis verhaald, die geen eigen lijke oorlogsgeschiedenis is. Het is het verhaal van een jong Brits offi cier, die op zijn post in Brits-Indië, waar Engeland tegen de Jappen strijdt, opgeleid wordt tot Japanse tolk. Eén van de leerkrachten is een Japans meisje, dat in Engeland heeft gewoond en nu naar Birma is uitge zonden in dienst van de Britten. De jonge RAF-officier, Michael Quinn, vat liefde op voor dit meisje en de schrijver weet daarvan een boeiende romance te maken, die de lezer zal boeien tot het einde. Treffend is het dat wij de kracht ontvangen, om dit i te zien hoe deze jongemr intens be zield om eens naar zijn land terug naar behoren te doen Namens de raad beantwoordde de heer P. Geerlof deze rede. Hij sprak de wens uit. dat Gods zegen het deel zou mogen zijn van het gemeente bestuur, zodat dit kracht voor zijn werk zou ontvangen. Hierna las de voorzitter een inge komen schrijven voor van mevr. de wed. De HerderScherpenhuysen, waarin deze de raad dankte voor de waardige wijze, waarop in buitenge wone raadsvergadering haar overle den echtgenoot werd herdacht en voor het geven van zijn naam aan de nieuwe openbare school, die de bur gemeester De Herderschool zal heten. De raad kon zich verenigen met het voorstel van een ontwerp des tructieverordening. Eveneens met de regeling, waarbij b. en w. worden ge machtigd, gedurende het jaar 1959, geldleningen aan te gaan tot een maximum van 175.000 Vervolgens gaf de voorzitter in be spreking het aanstesnde werkbezoek van de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, dat deze op vrijdag 29 januari aan deze ge meente zal brengen. Hierover werd zeer langdurig van gedachten gewis seld. De uitvoerige programma's zul len binnen zeer kort worden ver strekt. Daar dit werkbezoek in ver band staat met het overlijden van burgemeester De Herder, zal aan de burgerij worden verzocht, niet te vlaggen. De rondvraag leverde enkele op merkingen omtrent weg, voetbalkeet en brug naar het sportterrein op. De heer Van Hemert wees op het mooie werk, dat het gemeentepersoneel had verricht, door de weg sneeuwvrij te houden. Daardoor vormde Koudekerk een gunstige uitzondering op tal van omringende gemeenten. De voorzit ter zal de dank van de raad aan het gemeentepersoneel overbrengen. te keren, zich geeft aan het meisje, dat zich alleen aan het geluk-van- het-ogenblik vastklampt, omdat zy weet, dat zij zal opgeëist worden door een onontkoombare vroege dood. Het is een roman van grote stryd en grote liefde, dat in de Cultuur serie van deze uitgeversmaatschappij een goede plaats zal innemen. Het verzengende vuur, door Norman Collins. Bel-poc- ketuitgave van De Bron N.V., Amstelveen. Een aardig verhaal met gefanta seerde namen, maar onderhoudend in elkaar gezet, Het gaat om een een voudige jongeman, de jonge boek houder Harold Dunnett, die de kans van zijn leven krijgt, wanneer hij door de firma wordt uitgezonden er gens tussen Arica en Mollendo aan de Stille Oceaan. Hij moet daarheen om de gedragingen van de zaakwaar nemer van de firma eens te gaan controleren, wiens beleid grandioos schijnt te zijn misgelopen. Op boeien de wyze brengt de schrijver het gro te avontuur in beeld, een avontuur, dat hem tenslotte grote teleurstellin gen brengt. De oude kracht, door Lode van Berchem. Bel-pocket- uitg. van De Bron N.V., Am stelveen. De auteur vertelt hier hoe Gladys Pent worth, een jonge, energieke en ryke Amerikaanse, in Schotland ken nis maakt met een jonge Hollander, die d£ van zijn vader geërfde zaak laat verlopen. Zij besluit hem een lesje te geven, koopt het merendeel van de aandelen in de zaak op en gaat het bedrijf leiding geven Natuurlijk volgt er gekrenkte trots van de jonge zakenman en een plot selinge ommekeer is er by hem merk baar. Dat leidt tot conflicten, tot harde woorden, ,maar het einde is na tuurlijk zoals men reeds bij het be gin kon verwachten. Electronisch Jaarboekje 1959. Uitgave „De Muiderkring". Bussum. Voor de radio-amateur een handig zakboekje, waarin hij naast eigen aantekeningen een flink aantal gege vens en schema's voor zijn hobby vindt. „Waar het Oosten begint", door mr Lily Eversdijk Smulders. Uitg. Broekman en de Meris n.v., Amster dam. De schrijfster-schilderes-reizigster vertelt in het royaal uitgegeven boek „Waar het oosten begint" over haar reizen naar de landen van de Levant; Griekenland, Turkije, Libanon, Syrië, Jordanië en Irak. Zij doet dat op zeer onderhouden de wijze, waarbij zij veel wetens waardigs van de oude geschiedenis en mythologie in haar beschrijvingen vlecht. Hierdoor wordt verband ge legd tussen heden en verleden Het fraaie boek is verlucht met 24 prach tige portrettekeningen door de schrijfster tijdens haar reizen ver vaardigd. Voor liefhebbers van reis verhalen een boek om van te water tanden. „De fantasieën van Belcam- po". Omnibusuitg. vafh n.v. U. My Kosmos, Amster- dam-Antwerpen. In deze omnibus zijn een viertal bundels van de fantasierijke schrij ver Belcampo opgenomen, bij elkaar bevattende 28 korte verhalen gepu bliceerd tussen de jaren 1923 en 1953 Voor hen die hun hart verpand heb ben aan de litteraire produkten, ont sproten uit Belcampo's fantasie zal deze omnibusuitgave een gewaar deerd bezit zijn. „Fenella Clemens", door Ka tharine Gjesdahl. Vertaling H. W. ten Bosch. Uitg. L. Stafleu, Leiden. De Noorse schrijfster Kath. Gjes dahl vertelt in haar boek „Fenella Clemens" het verhaal van een vrouw uit oude Noorse patriciërskringen die, gehuwd met een reizende journalist in Parijs, geen bevrediging in dat hu welijk vinden kan. Dit onbehagen blijkt aan beide 2ijden aanwezig te zijn. waarbij de zoon uil het huwelijk de zijde van de vader kiest. Een i scheiding met wederzijds goedvinden (de tweede in het leven van de hoofd-1 persoon) ia het gevolg. Terug in haar! vaderland maakt Fenella kennis met een ver familielid, bij wie zij uitein- ZOETERMEER Aanbesteding woningen. Giste ren had in het spaarbankgebouw de aanbesteding plaat van 34 woningen en 6 garages voor rekening van de Algemene Woningbouwver. „Beter Wonen" en. de woningbouwvereni ging „de goede woning" te Zoeter- meer. Er waren 22 inschrijfbiljetten ingeleverd. In biljetten bevatten 2 prijzen nl. de eerste voor de bouw met bctonheipalen en de tweede prys met houten heipalen. W. J. Veldhuizen, Zoetermeer voor ƒ569.800, ƒ551.800; L. Bontenbal, Zoetermeer ƒ563.900, ƒ546.400; M. v. d. Bent en zoon, Wassenaar 590.000, ƒ569.000; N.V. H. W. te Pas. En schede ƒ598.000, ƒ578.000; J. L. Kooijman, Slikkerveer ƒ617.050, 601.150; De Lange en Van der Plas, Oegstgeest ƒ615.000, 603.000; N.V. Van op, Monter ƒ630.800, ƒ616.800; Janzen's Aannemersbedrijf, Arnhem ƒ576.400, ƒ548.400; A. Hijbeek, Zwijndrecht voor ƒ544.915, ƒ535.915; (laagste inschrijver) G. H. Spindler, Rotterdam ƒ559.400, ƒ542.000; J. L. Burgers, Hillegersberg voor 632.720, G. L. Pennings, 's-Gravenhage voor 614.000, 597.000; L. H. Mulckhuyse, Nieuw Vennep ƒ617.400, ƒ601.400; W. Hennipman, Leiderdorp ƒ639.400, ƒ620.000; fa. Groen en Bregman, Benthuizen ƒ571.800, ƒ554.900; L. C. Verzijden, Waddinxveen 658.000, 618.000; Gebr. Smits, Zoetermeer ƒ689.280, ƒ660.080; N. Smit, Gouda ƒ583.000, ƒ566.000; J. v. Noord en Zonen, Benthuizen 567.780; Gebr. Huurman, Zoetermeer voor 568.221, 567.221; G.B. v. Hoek n.v.. Delft ƒ611.400, ƒ594.400; J. Fijan, Nieuwer- kVk ƒ575.000, 558.000. De gunning is aangehouden. Deze woningen zullen verrijzen aan de Karei Doormanlaan achter de gere formeerde kerk. Jubileum G. Pars. Gisteren was de heer C. Pars 25 jaar in dienst der Brinkers Fabrieken te Zoetermeer. De jubilaris werd met echtgenote en kinderen door de directie ontvangen in de ontvangzaal. Nadat aan mevr. Pars bloemen waren aangeboden sprak de heer G. C. Brinkers de jubi laris toe. Daarna overhandigde hij hem het traditionele cadeau nl. een gouden polshorloge. De heer J. Piso sprak namens de personeelsvereni ging. Verder werd het woord gevoerd door enkele collega's waarna de heer Pars dank bracht voor de tot hem gerichte woorden en geschenken. Des avonds bood de directie de jubilaris en zijn familie een diner aan. LEIDSCHENDAM Gedeeltelijk goedgekeurd. - Gedepu teerde Staten hebben het door de ge meenteraad vastgestelde plan tot partiel herziening van het uitbrei dingsplan in hoordzaak betreffende de gronden ten noorden van „Hu*p en Heil" gedeeltelijk goedgekeurd. Aanrijding. Op de hoek van de Nieuwstraat-Venestraat werd een vrachtauto, bestuurd door v. d. H. uit Leiden, bij het linksafslaan in de flank gereden door een personenauto, bestuurd door de heer J. H. uit Stompwijk. Flinke materiële schade aan beide voertuigen was hiervan het gevolg. Opgepakt. Wegens oplichting heeft de politie aangehouden de 50-jarige S., die zijn gezonde hand zodanig in verband had weten te wikkelen, dat het het de schijn had alsof hij een stompje had. Op deze wijze trachtte hij met het leuren met orentbrief- kaarten aan de kost te komen en door medelijden op te wekken zijn omzet uii te breiden. delyk de ware liefde meent te vin den. Meesterlijk zijn in dit boek de ka rakter- en milieuschilderingen maar door de bagatellisering van het huwe lijk moet het boek voorbehouden blij ven voor strikt volwassenen. „Tanger na middernacht". door Frank Arnau. Uitg. Nijgh en v. Ditmar, s-Gra- venhage. Een politieroman van de beste soort, dit boek „Tanger na midder nacht". De schrijver heeft alle prik kelende tendenzen die een man van misdaad en handel in verdovende middelen zo spoedig gewraakte lec tuur maken, gelukkig vermeden. Het boek laat zich lezen als een reportage; de lezer volgt het verloop van dag tot dag in strakke logische lijn. Liefhebbers van het genre zul len er de nodige spanning in vinden en er veel genoegen aan beleven. Sabonjo, de onstuimige, door Wim Hornman. Uitg. A. W. Sijthoff's Uitg Mij n.v., Leiden. De Zaanse journalist Wim Horn man maakte met zijn vrouw een reis van 40.00 km, kris-kras door Afrika. Hij heeft daarover reeds eerder een boek gepubliceerd onder de titel „Het masker af"; Sabonjo, de on stuimige, is een tweede boek over deze reis, dat speciaal handelt over de beruchte maar niettemin interes sante negerstam der Masai. Het is zeer romantisch geschreven doch de stijl is wat onevenwichtig; Hornman blijkt ook in dit boek meer journalist dan romanschrijver. Wellicht daar door geeft 't echter een heldere kijk op nog steeds bestaande toestanden in Afrika, al valt het soms moeilyk de romantiek te scheiden van de wer kelijkheid. „Strijd en Erfdeel", door Ca therine Gaskin. Vertaling E. i D. KünzliBoissevain. Uitg. A. W. Sijthoff's U. Mij, Leiden. Dit boek, dat zich aandient als een historische roman is een wat rauwe zedenschildering uit het Engeland ten tijde van de Franse revolutie. De ir.trige verloopt afwisselend traag en fascinerend maar het- ontbreekt niet aan spanning vooral in de beschrij ving van de smokkelhandel. Wie van liet genre houdt zal er zijn plezier aan beleven maar men houae het, om de vele al te vrijmoedige passages uit de handen van onvolwassenen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5